218

Vajjon az igazság és irgalmasság különböznek-e és harcolnak-e egymással az istenben?

Az istenben miként a személyek ugy az erények is viszonyitva, nem függetlenül és lényegesen, hanem a tárgyak és munkálatokra való tekintetből különböztetnek meg, de nem harcolnak egymással, sem nem válnak külön. Hanem mi reánk való tekintetből mondatik, hogy az irgalmasság és igazság az istenben egymástól távol vannak; egymást csókolgatják. Hogy az igazság minket megbüntet, elveszit a mi bűneink miatt; az isten irgalmassága pedig kibékit, megtart. Nem az istenben, hanem mi fölöttünk, bűnösök fölött ellenkeznek egymással az igazság és isteni kegyelem; és mi fölöttünk békülnek ki és csókolgatják egymást a Krisztusért. Mert a Krisztus a mi bűneinkért átokká, engesztelő áldozattá és váltsággá lévén, megfizette a váltságbért az isten igazságának, Róm. 3. 1 Tim. 2. Tit. 1. Ézs. 43. 53. Zsolt. 69., meghalván, szenvedvén. S eleget tett az isten irgalmasságának, feltámadván, győzedelmeskedvén, minket megelevenitvén. Ján. 5. Ézs. 2. 9. 10. Róm. 8. 2 Kór. 5. Gal. 3. A ki nem tudott bűnt, azt a Krisztust tette az atya mi helyettünk bűnné, vagy engesztelő áldozattá a bűnért, hogy mi lennénk istennek igazsága, vagyis megigazittattak a Krisztus igazságában az isten előtt. Igy szólnak az atyák


219

a megjegyzett helyek felől. Ágoston Péterre, Kryzosztom 8 kötet. Zsolt. 9. s Jánosra.

Az isten cselekedeteiről.

Az isten cselekedetei kétfélék: végrehajtók vagy ténylegesek és szenvedőlegesek vagy megengedők. Tényleges cselekedetek azok, melyeket az isten a maga erejével, indulatából, hatalmából, közvetve vagy közvetlenül, közönségesen [általánosan] vagy különösen cselekszik az ő hatalmának bölcsesége, jósága, jó tetszése és igaz itélete szerint. Azokat a cselekedeteket, a melyek az isten külső közönséges tisztére s munkáira vonatkoznak, végrehajtólag cselekszi az isten, tudniillik a könyörületesség és jóság munkáit. Különösen [egyedileg] és közvetitve cselekszi a Krisztusban, a maga jelenléte, magában való előrendelése, az ő akaratának jó tetszése szerint az ő dicsőségének s kegyelmének magasztalására; az elválasztást, elhivást, megigazitást, ujjászülést, megtérést, uj szivadást, uj lelket, hitet, magához vonást, megvilágosítást. Mindezeket önmagában a Krisztusért cselekszi, a mi erényünk s érdemünk nélkül.

Az igazságnak, bölcseségnek, jóságnak, mindenhatóságnak, gondviselésnek munkáit és tényeit pedig mind közönségesen, mind különösen cselekszi, tudniillik a teremtést, megtartást, feltámasztást, büntetést, megitélést és mindenek táplálását, mint a Csel. 17. Zsolt. 36. 106. mondatik. Napját felhozza mind a jókra, mind a gonoszokra, eledelt ad minden testnek, esőt ad, ruházza és neveli a füveket, táplálja az égnek repeső madarait. Mát. 5. 6. 10. 12. 1 Kór. 12. Közönséges jóságával, hatalmával, gondviselésével gondoskodik a rosszakról is.

Valamint az irgalmasság munkáit, tudniillik a megtartást, elválasztást, végrehajtólag, önmagában, közvetlenül és közvetve, rendesen és renden kivül munkálja, mint szinte a hitet, bűnbánatot és erényeket a választottakban, – miképen Kornéliusban és másokban: ugy az igazság munkáit is, tudniillik a büntetést, elveszitést, elvakitást, megkeményitést, végrehajtólag, hatalmasan cselekszi, mint a bűnöket büntető biró.

A mint a büntetések kétfélék: kétféleképen büntet.

Az egyszerüekben, a melyek csak büntetések, mint az éhség, dögvész, lelketlen teremtmények, oktalan dúvadak általi büntetés, isten egyszerüen, közvetlenül és egyenesen munkálkodik, mint a pró-


220

fétákban mondatik. 5 Móz. 27. 26. Ezék. 9. 14. Jeremiás 4. Ézs. 3. 5. Amos 4. 5.

Azokban a büntetésbeli bajokban, melyek magokban vegyesek, s a bűnhödő közegeket, t. i. a sátánt és gonoszokat tekintőleg vétkek, mint midőn a bűnök bűnökkel büntettetnek, minő a csalás, megkeményités, elvakitás, pusztitás, gyilkolás, paráználkodás; mely rosszak az isten igazságát tekintőleg büntetések; az előbbeni bűnök bére és visszafizetései: ezekben a rosszakban az isten végrehajtólag és hatalmasan, de közvetve a sátán és gonoszok által munkálkodik. Midőn átad a hamis tudománynak, bolonddá tesz, megcsal, megkeményit, elbocsátja a tévelygés erejét. A sátánnak és gonoszoknak, mint a harag eszközeinek, az utóbbi bűnökkel való büntetésre hatályos parancsot ad, a hibát, hatalmat meginditja, a bűnhödő közegeket igazgatja. Mint mondatik: Eredj el, csald meg, győzni fogsz. 3 Kir. 17. 22. Rájok bocsátja az isten a tévelygés erejét. 2 Thess. 2. Róm. 9. 2 Móz. 7. 8. Én megkeményitem a Faraó szivét. Ézs. 6. 10. 54. Megvakitja a népet és megkeményiti annak szivét. Megparancsolom, hogy ő benne zsákmányt vessen, őt kifoszsza. Jób. 7. 12. Az igazán szólótól elveszi a beszédet. Péld. 16. 21. Az isten teremtette a gonoszt, a veszedelem napjára. Ézs. 4. 5. Amos. 3. Nincsen olyan rossz, a melyet az isten cselekednék. Ezt tanitják Ágoston Enchiridiona 99. 100. fejezet a kegyelemről, előrendelésről, könyv a természetről és kegyelemről. V. o. [!] 3. 4. 7. – 6. 9. könyv a 1 Móz. Julián ellen, apost. 5. könyv 2. 3. fej. Ambrus, Origen. Kryzosztom. Béda. Theofil. Anzelm. Jerómós a Róm. 1. 2 Thess. 2. Eféz. 2. Ámós és Ezsaiásra irt magyarázat.

Különböznek pedig az istennek és eszközöknek cselekedetei a célra, szándékra és indokra nézve. Isten a bűnöket átalános indokból az isteni igazság parancsából bünteti a bűnökkel büntetőleg, s más büntetésekkel, hogy az övéit megjavitsa, megtisztitsa. A sátán és a gonoszok büntetnek vétkezőleg a rontás végett tisztátalan indokból, gyarlóságból és bűnhödési szándékból. Mint a 1 Móz. 48. 49. mondatik: Ti gondoltatok vala én ellenem gonoszt, de isten gondolta azt jóra forditani. Ézsa. 10. Hab. 1. Ámós. 1. Zakhar. 1.

En kevéssé haragudtam vala az én népemre, de ők, noha én segitettem, a veszedelembe rohantak. Eképen tanit Jerómós is Ezsaiás 10. részéről és a jelzett helyekről Lirával együtt. Midőn azért az mondatik, hogy az isten megkeményit, megvakit, megcsal, elbolondit, a gonoszt rendeli a rossznak napjára, rosszakat csinál; értsük ezeket


221

büntetőleg a büntetésbeli rosszról, igazságos indokból, a gonoszt csinálja, azaz a gonoszokat rendeli a büntetésre, felinditja a sátánt: a kik önmagoktól saját gonoszságukban rosszak, azokat felinditja mint hóhérokat; a gonoszban a büntetést csinálja s nem a vétket, azaz nem tesz hűtelenné, bűnössé, hanem a ki magában a sátán által bűnös és gonosz lett azt csinálja á rossznak napjára, azaz rendeli, inditja, mint a biró felfegyverzi a hóhért a rosszak megbüntetésére. Az Ágoston bizonyitása szerint gonoszul tévelyegnek a kik azt gondolják, hogy az isten ezen büntetésbeli rosszakban megengedőleg munkál. Mint Ágoston. Midőn elvakit, megkeményit s oda forditja az akaratokat a hová akarja, nem tűrőleg, hanem hatalmasan cselekeszik. Cyprián is Demeter ellen. Mindenek az isten intésére s tetszése szerint történnek s semmi sem eshetik, hanem csak az, a mit ő mivelt vagy mivelni , megengedett.

A miket az isten a törvényben tilt és ellenkezik az isten igazságával, azokat okozólag, végrehajtólag nem cselekszi, hanem csak megengedőleg; tudniillik minden vétkes rosszakat és bűnöket csak megenged történni. Mint Csel. 11. Zsolt. 83. Ézs. 50. Bűnben bocsátottam el a ti anyátokat. Igy Ágoston 4. 7. 9. 8 köt. az Enchirid. elővégzetről és ker. tudományról ugyanezt tanitja. Zsolt. 5. Isten ezen rosszakban munkálni azért mondatik, mivel közönséges gondviselésével alakitja, teremti, vagy életet, mozgást, lényeget ad a vétkező anyagnak, tudniillik a sátánnak a gonoszokból. Csel. 14. 16. Igy szólnak Ágoston és Cyrill. Hatalmat, életet az isten ad az ördögnek és gonoszoknak; a Mát. 26. Luk. 22. r.-ről. Nem volna én rajtam hatalmad, ha onnan felülről nem adatnék. Ambrus, Origen. Hillár. ugyanarról. Lomb. 2 k. D. 44. Gergely az erkölcsiek Ágoston a 1 Móz.-ról C betű [!] 3. Ágoston az Enchirid. 27. 20 fej. 1 apró munk. 3. Ha isten a maga jóságában megszünnék a rossz angyaloknak is életet és erőt szolgáltatni, és ha ez a kiszolgáltatás elvonatik, mindenek összeomolnak. Mert az isten nem szűnik meg, még a legközelebbi bűnös természettől születő gonoszokból is a formák magvait meglelkesiteni, tagjaikat rendezni. Zsolt. 32. 139. Jób. 7. 10. Jerém. 1. Ezsa. 57. Prédik. Lehelletet adván a népnek, én teremtettem a lelkeket. Én formáltalak tégedet. Az én formáltatásomnak napjait megszámláltad az én anyám méhében. A ki az emberek lelkeit alkotja ő bennök. Csontokkal és inakkal befedeztél engem. Ágoston 1. 2. k. – Ágoston Pét. 1 lev. a hitről 3. 23. fej. 3. 6. 7. köt. Lomb. D betű 2 köt. D. 33.


222

A vétek és büntetésbeli rosszak kétféle indokáról.

Az isten általános gondviselésszerű indoka hiánynélküli szent. S az isten még a vétkező anyagnak is a jóra s nem a rosszra adja az indokokat, életet, lételt. Az isten az indokban mint első ok, mint minden cselekvés első inditója, bár nem egyenesen jelen van minden jó és rossz cselekedetekben. Még ha a vétkezőket inditja, fenntartja s megtartja is bűneikben: nem hibázik az isten az eszközök inditásában és mozgatásában, mivel jó szándékból, fogyatkozás nélkül, jó célra cselekszik mint biró, teremtő, gondviselő, megerősitvén, fenntartván az általa teremtett anyagot. Ez az indok távoli, s ez istennek első és jó indoka a bűnökben és büntetésekben. Ezért mondja Ágoston: Midőn az isten megengedi, hogy történjenek meg azon rosszak, a melyek az ő akarata ellen vannak, mindazáltal önakaratja ellen nem engedi: azért igazságosan engedi meg, hogy legyenek rosszak. Az isten tökéletes, jó, igaz. Azért a jó, igaz okból jó eredmény származott. Az isten tényei [tettei] jók az isten szentségénél fogva. Más a vétkezők, tudniillik a sátán és emberek indoka. Ez az indok fogyatkozással, vétkes anyagból, szívből és szándékból és a sátán s emberek lényéből származik. Ennek az indoknak rossz a végoka, azért eredménye is rossz és vétkes.

Az emberek és sátán legközelebbi inditó és szerző oka s ténye a vétkezésben és a bűnöknek bűnökkel büntetésében, bűn a bűnhödő okáért t. i. a sátánért és emberért. Mert midőn a tökéletes író és művész a tökéletlen tanulatlannak s gyakorlatlannak kezét és tagjait igazgatja: a munkában, az írásban eső fogyatkozás és hiba a tanulatlan gyermek által ejtetik. Mert a művész, midőn magában dolgozik, tökéletesen hiány nélkül ir és munkálkodik.

Ágoston az Enchirid. 27. 99. 100. fejez. 6 könyv 18 fej. a 1 Móz.-re. Julián ellen 5. k. 2. 3. f.

A Krisztus cselekedeteiről.

Vigil a maga 5. és Damascén 3-dik könyvében, az írás és Cyrill, Agoston, Ambrus, Hillar., Kryzosztom, Nazianzi s Bazil atyák után igy gondolkodnak a Krisztus cselekedeteíről. Minthogy a Krisztusban kettőt kell tekintetbe venni, a személyt és a természetek tulajdonságait, ugy a cselekedetek is kétféleképen tekintendők. A tulajdon cselekedetek, természetök szerint megkülönböztetve, elvontan


223

is tulajdonithatók a természetnek: mint az öröktől fogva születés, teremtés, mindenütt lét, igévé létel, megtestesülés, feltámasztás: tulajdonképen a Krisztus istenségének tettei. Az emberéi: a születés, növekedés, meghalás, sirás, aggódás, szűkölködés, kérés. Az egyik természettel közösek is tulajdonittatnak a másik személynek, érzékelhetőleg a személyi egyesülésnél fogva. Mint midőn az istenről mondatik, hogy vérével szerzette az egyházat, szenvedett, meghalt, felfeszittetett: holott ezek a test cselekedetei. Midőn az egész Krisztusról mondatik, hogy felmagasztaltatik, veszi és kéri a megdicsőittetést, holott ezek nélkül a test szükölködik. Midőn az ember fiáról mondatik, hogy feltámaszt, mindenütt jelen van, az égben, a földön, holott ezek a logos az ige tettei. A szabály ez: akármelyik személy tulajonai, megkülönböztetve, elvontan tulajdonithatók a másik természetnek, összefogva a tulajdonságok közöltetésénél (idiomatum communicatio) fogva tulajdonithatók a személyes egységért az egész személynek.

Más cselekedetei hivatalosak vagy személyiek. A személyi cselekedetek elvontan, csak az egyik természetnek nem tulajdonittatnak kirekesztőleg, hanem összefogva az egész személynek vagy természetnek. Mint az emberfiának hatalma van ítélni megeleveniteni. Az ember Krisztus megvált, közbenjáró: nem pedig az emberiség a megváltó, megitélő. Az isten kiengesztel, megtart. A Krisztus főpap, áldozó pap, megváltó, közbenjáró, vőlegény: nem mondatik pedig, hogy csupán az istenség vagy egyedül az emberiség a közbenjáró, megváltó. Tehát a személyi cselekedetek az egész személynek tulajdonittatnak. Vigilius ezt a szabályt idézi az atyákból: Hogy a testre illő cselekedetek, minők a születés, körülmetélkedés, járás, szenvedés, véráltali kibékités, könnyezve könyörgés, meghalás és más hason cselekmények, hatályosok, elegendők legyenek: távolról, okozólag, a Háromságnak testben lakozó teljességeért, közvetlenül érdemileg a Krisztus istenségének engedelmességeért, igazságaért, tiszteleteért, életeért történik: a mint mondják a fa melegit a tűz miatt. A gyomorba jutott étel és ital életet adnak a lélek és éltető melegért, a mely az ételt, italt vérré lélekké (?) változtatja. Ugy a testnek halála, könyörgése, szenvedése a test: megtartó, megelevenitő a Krisztus istenségeért. Ezért mondják az atyák, hogy a test meghalhatott, sirhatott, szenvedhetett, kivánhatott; de meg nem hallgattathatott, kibékülhetett, szenvedése, halála által nem gyözhetett, nem diadal-


224

maskodhatott, fel nem támadhatott az istenség nélkül. Azért a halál, a sáfárkodás a testé, a győzedelem az istenségé: mint a Zsid. 5. 9. 10. Róm. 1. Ján. 1. 5. 6. 17. 2 Kór. 11. 12. Feláldozta magát az örökkévaló lélek által. Meghallgattatott tiszteletadásból, mert Fiu volt. Dicsőíts meg engemet azzal a dicsőséggel, mely nekem volt, azaz az istenség dicsőségével. Meghalt a test erőtelensége miatt, él az istenség ereje által. Ezt tanitja Ézsa. 9. 35. 45. 55. Jerém. 23. a Krisztus istenségéről az irás.

A testnek tulajdon cselekedetei: szenvedés, meghalás, a mennyiben változásai, szolgai állapotai a testnek, mint a sirva könyörgés és kérés is: azokban mint esetleges változásokban az ige vagy Logos mint közeggel munkál a testben a test által, mint Kol. 1. Eféz. 1. Róm. 3. Megbékéltetett az ő testében való halála által, az ő keresztének vére által; áldozatul adta az ő testét az örökkévaló lélek által. Eképen a Vigil. 5 könyv. Cyrill. Ambrus Ágoston a 29 zs.-ra, Róm. 8. Zsid. 5. 7. 9. ismét Origenes Hillár, Hieronim a 2. és 139. zsoltra. Ján. 17. r.-re szerint a szenvedés, meghalás, kérés, imádkozás, közbenjárás, a mennyiben szolgai állapotok, testi tulajdonságok, esetlegességek, indulatok, minthogy az istenséghez nem illenek, tulajdon értelemben a testnek tulajdonittatnak, mint eszköznek és közegnek, a Krisztusnak pedig mint istennek és munkásoknak, ki a testet mint a megváltás eszközét mozgatja. De ha ezeknek a sáfárkodásoknak és szolgai állapotoknak hatályát, erejét, eredményét, , okát, hatalmát, erényét, tudniillik a megengesztelést és békeszerzést tekintjük: ezek személyesen mind a két természetet közvetlenül érdemileg és elégtevőleg; a Háromságot pedig okozólag illetik: mert a háromság és Krisztus erejével hordozta el azokat a test. A szenvedés, meghalás a testé, de a halál, szenvedés, sirva könyörgéssel való megengesztelés, megtartás, megváltás az egész személyé s kiváltképen az istenségé. Lásd Vigil. s az atyákat a jelzett helyek felől.

A poklokra szállásról.

Az alvilágba leszállani a szent irásban annyit jelent, mint meghalni, eltemettetni, elpusztulni, elveszni és elkárhozni, mint a zsoltárokban s prófétákban. Mert az alvilág (infernum scheol) név tőrt [csapdát], sirt, üreget vagy veszedelmet, avagy gyötrelmet jelent. Luk. 16. 1. Móz. 37. 1 Móz. 16. 6 Móz. 32. Jób. 7. 14. zsolt. 6. 12. 30.49. És a gyöt-


225

vagy kárhozottaknak helyét: mely máskép tömlöcnek hivatik.

A Krisztus poklokra szállásáról.

Ciprián a hitforma magyarázatában némely másokkal az eltemetésre magyarázza; azután a halál fájdalmaira vagy az alvilági gyötrelmek és büntetésekre Érti: harmadszor Ágostonnal, Bazil. Theofan és minden atyákkal, – Dávid és Péterrel zsolt. 16. 1 Pét. 3. magyarázza, hogy a Krisztus test szerint meghalva a sírban fekszik; szelleme pedig és lelke istenségével egyesülten, mely a testtel és lélekkel személyileg összeköttetve jelen van, elsőben [először] elmegy a paradicsomba a szentek lelkeihez és azoknak prédikál. Luk. 23 szerint. Ma velem leszesz a paradicsomban; azután elmegy a tömlöcbe vagy a pokolba a gyötrelmek tavához, a hol a gonoszok szellemei és lelkei voltak és azoknak prédikál. Mert a jók és gonoszok lelkei különböző helyeken és rejtekekben vagy szállásokon vannak és voltak is a Krisztus eljövetele előtt. A kegyesek lelkei a paradicsomban a nyúgodalom helyén, az Ábrahám kebelében, a hol most is vannak, vigyázván [virrasztván], kiáltván az Urhoz, várván az utolsó napot és a test feltámadását. Jelen. 6. Luk. 16. 4. Ezsdr. 2. 4. 6. zsid. 12. 13. a gonoszok lelkei a gyötrelmek helyén a tömlöcben voltak és vannak. Mint a Krisztus halála előtt mondotta, hogy Lázár az Ábrahám kebelében, a gazdag a pokolban. Az evangelisták azt tanítják, hogy a Krisztus lelke elment a paradicsomba a kegyesekhez, azután a gonoszok lekeihez. Midőn pedig az mondatik: megszabaditottam a te foglyaidat a kutból; jelenti az örök fogságot, halált és mindenek elkárhoztatását Zak. 9, Kolos 1. Megszabaditott minket a setétségnek hatalmából. Hózs. 3. A mint Dávid mondja: Nem engeded, hogy a te szented rothadást lásson: azaz, nem engeded, hogy az én testem a sírban meggrothadjon. S nem hagyod az én lelkemet az alvilágban: azaz, a tömlöcben a hova jutottam nem fogod te hagyni az én lelkemet. Nehéz dolog a lelket és testet ugyan egynek venni. Péter. Csel. 2. Pál Csel. 13 igy magyarázzák. A Krisztus teste meg nem rothadott sem a lelke nem maradt az alvilágban. Minthogy a héberben a naphsi és chasideka, elkülönitő szócskával vannak megkülönböztetve; az én lelkemet és a te szentedet: (sacra et psykin) a testet és lelket: hibásan veszik egynek. A pápisták ezeket balgatagul csavarják a pápista


226

limbusra. (*) Az atyák igy magyarázzák még ha a kevélyek nevezik is a Pál és Dávid. Eféz. 4. Zsolt. 22. 69 részeit s tanitják, hogy a poklokra alászállás jelenti a végetlen büntetéseket, a halál fájdalmait az isten véghetlen haragját. Zsolt. 49. 16. 146. 116. Bölcses. 2.

Van-e a zsinatoknak hatalma a szentiráson kivül és ellen azt határozni, a mit akarnak?

Épen nincsen; sőt azt mondjuk, hogy gonoszságteljes és átok a mit a szentirás ellen és kivül határoznak, miként a józanabb végzések és zsinatok tanitják. Az apostoli kánonok, minden atyák: Ignác, Polikárp, Jusztin martyr, Origenes, Kelemen, Tertullián, Cyprián, Ágoston, Ambrus, Hieronym., Kryzosztom, Theofil azt tanítják, hogy semmi hatalmuk nincs a zsinatoknak és emberi végzéseknek, hogy valamit megállapítsanak a mi kivüle és ellene van a szent irás igazságának. Krisztus is azt mondta a Máté 15. 13. Minden plánta valamelyet nem az én mennyei atyám plántált, kiszakgattatik. Miért tettétek erőtlenné a ti rendeléstek által az isten parancsolatját. Meghamisítják az isten beszédét, akik ahoz valami ellenkezőt adnak, vagy pedig az isteni ige igazságából valamit elvesznek 5. Móz. 7. 17. Ezs. 8. 24. 44. Jerém. 2. 23. Ján. 22. Jelen 21. és a Gal. 1. Még ha a mennyei angyal hirdetne is nektek valamit azon kivül, a melyet nektek hirdettünk, legyen átok. A Krisztus, próféták, apostolok nem mertek mást tanítani, hanem csak a mit az ur szája szólott; a mit hallottak és láttak, a miről az istentől parancsot vettek azt adják elő s nem egyebet. Ján. 1. 3. 5. 6. 12. 8. 16. 1 Kór. 9. 11. 7. Én adok nektek szájat és bölcseséget. A ki szól az isten beszédét szólja. Tehát az írás igazságát kell követni, nem a szokást, nem a példákat, sem nem a gonosz írásokat, zsinatokat és végzéseket. Miként Cyprián, Ignác, Ágoston, Hieronyim, Origenes és a józanabb zsinatok mint a mogunciai is mondják és tanitják.

Ezért egy pórnak, ki a szent irás igazságát idézi, többet kell hinni, mint egy egész zsinatnak. Cyprián 7 lev. Ágoston, Kryzosztom, Ján. 10. 12. r. Cyrill ugyanarra és Hieronym. Mát. 23 r.-re. A minek nem az írások adják meg tekintélyét, az a milyen könnyüséggel kimondatik ép oly könnyüséggel vissza is vettetik. Ambrus a Pál leveleiről.


227

Honnan kell megitélni a tudományt?

A szent írásokat megitéljük az isteni beszédekből a Szentlélek felvilágositásával az összhangzó igazság, és a prófétáknak a Krisztus és az ápostolok csudái s vértanuságnk által megerősített irataikból; továbbá a közönséges anyaszentegyháznak kezdettől fogva való elfogadásából. Mivel a szabályozó (kanonszerü canonicus) írásokat a Krisztus nevében egybe sereglett egyház helybenhagyta, mint a Krisztus és apostolok a próféták és Dávid írásait s Péter a Pálét helybenhagyta. A pásztoroknak már, kik a Krisztuson mint alapon épitnek, szolgálatukban az aranyat, ezüstöt, polyvát, kegyeseket és színmutatókat, valamint minden embereknek tudományát, határozatait, zsinatait, intézményeit a szent irásokból meg kell itélni; a mint az apostol s az ur parancsolja. Ézs. 8. 1 Thess. 4. 5. 1 Ján. 4. Próbáljátok meg a lelkeket. A törvényre és jó bizonyságtételre hallgassatok. Jerém. 23., 5 Mózs. 13. Ezék. 14. 29. Ugyanezt tanítja az ur. Őrizkedjetek a hamis prófétáktól. Ketten vagy hárman szóljanak és a többiek itéljenek. Igy itélt az apostol a Péter és mások tanitásáról és igy cáfolta azokat az írásokból. Valamint Péter is beszél az írásokból a Csel. 1. 3. 5. 10. 15. A kegyes atyák és józanabb zsinatok is ezt tanitják. Ezért gonoszságot cselekesznek a pápák, kárdinálok, kanonokok, és a Baal papjai, a kik tudományuk és erkölcsök felől hallgatóiktól megitéltetni nem akarnak, holott a Krisztus a hallgatókra hivatkozik az mányának ismerete felől; és az apostol is azt parancsolja, hogy a püspököknek bizonyságuk legyen a kivülvalóktól. 1 Tim.

Hogy pedig az apostolok némely nem parancsolt intézkedéseket mint a megfult állattól való eltiltás stb., az közönyösen, szabaon, az erőtlenek miatt, a botrány elkerülése végett ideiglenesen történt, nem az igazság ellen, hanem az igazságnak beegyezésével a pedig a Makkabenspk és mások példáit hozzák fel, a kik az ur ellen cselekedtek: azoknak gonoszságukat nem követjük a mint Euccius és más hason jogcsavarók zajonganak. Szabados és közöms tetteket bizonyos okokból lehet elrendelni, de az írások igazságá ellenkezőket nem.

Igy vetekedtek Ágoston és Lombard.


228

Az éji kisértetekről, boszorkányokról, kóborgó lelkekről vagy megnyomókról.

Ágoston vitatkozik a sátán munkáiról, s a tapasztalat mutatja mit cselekszik a hitetlenekben.

Nem kételkedünk felőle, hogy midőn azok a sátán kezébe jutnak, a sátán általok mint magáéi, sajátjai által némely csudákat nem csak szemfényvesztőleg, hanem valósággal is csinál, – miként a mágusok által. A jeleket az ur engedelmével előre megmondja, és megtörténnek a jövendők, a melyeket előre megjósol, mint az irás mondja. Ezék. 9. 13. 14. Jeleket és nagy csudákat cselekesznek. A halottakat látásokban varázslatukkal felköltik, – nem valósággal, azokat a csudákat, melyek tulajdonképen az isten dicsőségét illetik, nem képes végrehajtani az ördög. És a mely jeleket csak a pogány népek megcsalására cselekszik, az istentől vett hatalommal csinálja; mint Ágoston az irással együtt tanítja. Hogy a boszorkányokat, éji kisérteteket, kóborlelkeket az ördög igazgatja, vezeti a roszra, az bizonyos. A házakba, boltokba és más erődökbe bemenni képesek, nem a testeken vagy nyilásokon való áthatolással, hanem az ördög készit az övéinek saját módja szerint útat. Ezekről ezzel zárjuk.

Midőn isten átadja a gonoszokat a sátánnak kezébe, sokat tehet a sátán azokban az Urtól vett hatalommal, mindazonáltal az isten intésére 3 Kir. 21. 22. Eféz. 2. Lásd Ágoston. Felveheti az egész embert testestől lelkestől, és viheti a hova akarja az isten beegyezésével és megegyezésével. Miként a szent történetek tanítják, hogy a jó angyalok felvették az embereket: igy az ördögök is.

Mikor esett el a sátán nem tudjuk; az álbölcsészek (sophistae) azt a balgaságot beszélik, hogy negyven nap és éjen át estek eső módjára.

Az ördögök a mint a szerves valóságos testeket, s a lélekkel egyesült testeket magokra nem vehetik, ugy a nemekkel közösködni nem képesek, hanem bemennek az emberekbe, barmokba és kegyetlenkednek bennök. Hogy a szemfényvesztés, varázsolás, holtak szemléléséből való jövendölés, kézjóslat a sátán szerzéséből származott, azt valljuk.

Hieronym, Luther, Ézsa. 24. 28 és Ambrus, Kryzosztom, Anzelm, Eféz. 2. 24. Thess. 2. 5. jegyz. Hillár. Ambrus, Jeromos, Origenes, Ágoston, Kryzosztom, Cyrill. Mátéra.


229

A lidérczről.

A héberek némely ördöngösöket vagy magokat az ördögöket Lilitnek hívják. Az orvosok helyesen tanítják, hogy ez magömléssel való fertőzés. De azonban az is igaz, hogy a Lilit az ur ostora, ki a bujaság bűnét a bujaság kivánatával bünteti.

De ha szinte a sátán ingerli is a gonoszokat a büntetésre, mégis magot önteni, összevegyiteni nem képes, mert nincsen szerves teste. Azt tartják, hogy az a magömlés a sátánnal való közösködés, holott az ellenkezik az ördög természetével. Böjtöléssel és imádkozással, azaz igaz bűnbánattal és megállitó gyógyszerekkel lehet meggyógyitni a magfolyást: jelesen az agnus castus (*) megtört bogyói borban itatva, a rutának s vízitöknek leszivárogtatott nedve megállitják azt.

Az igézésről.

A kandi ujságvágyó és képzelgő lelkek gonosz babonája kényszerít, hogy e már valahára inkább eltemetendő mint előadandó dologról szóljunk.

Többször kerülnek a lelkipásztorok elé az erre vonatkozó kérdések: a kik feleletökkel gyakran nevetésre indítanak és bolondoskodásra adnak alkalmat. Az igézés betegség neme, midőn a ragálytól meglepett emberek elszáradnak, elhervadnak, tehetlenekké lesznek s a tárgyak megítélésében minden érzékeik csalódásba esnek. Plinius az igézésről és boszorkányokról babonásan irt. Mi azt tanitjuk, hogy az ördögnek gonoszságából s leseiből, az ur büntetéséből és engedelméből, a kegyesek, de kiváltkép a gonoszok, a harag eszközei megragályoztatnak, megmérgeztetnek, zaklattatnak. Igy rontatnak meg a kisdedek az ördög és annak közegeinek gonoszsága által. Az ördög a gonoszokat megköti, megbolondítja, varázslásai által különféle módon megnyomoritja, mivel hatalmas a hitetlenekben.

A kegyeseket tagjainak varázslása által igy meg nem ronthatja, nem ígézheti, meg nem kötözheti s tehetlenekké nem teheti, hacsak az isten meg nem engedi, bele nem egyezik. Az atyák Eféz. 2.-re jegyz. Hogy a kisdedek a gonoszok vagy más emberek tekintete, dicsérete miatt megigéztessenek, elsenyvedjenek: az gonosz beszéd. Hasonlag lebetlen, hogy a kegyeseket mérések, minőség nélküli

(*) Illatos barátcserje (Vitex agnus-castus) – a férfi nemi vágyat csökkentő hatású gyógynövény.


230

mennyiségek által meg lehessen varázsolni, mert a mennyiségeknek nincs semmi hatálya. E szót megigéz (fascino) az apostol hasonlatosság szerint használja e helyett: megejt, megcsal, elcsábit. Mintha mondaná: Valamint a sátán a gonoszokat szemfényvesztései által megcsalja, elcsábitja, hogy ne az igazságot, hanem a hazugságot higyjék: ugy megcsalt a sátán titeket is, hogy ne higyjetek már az igazságnak. A kisdedeket a dajkáknak, gonosztevő boszorkányoknak mérge, ártalmas illetése, kellemetlen büdös lehellete megragályozhatja, sőt a nagyobbakat is. De hogy a kisdedeket és másokat tekintettel, ránézéssel, érzéssel, dicsérettel meg lehet rontani, betegiteni, száraztani: az gonosz beszéd. Nem tagadjuk, hogy a mérges, fájós szemek könnyeket fakasztanak és megfertőztetik a gyenge, erőtelen szemeket, mint a tapasztalat is tanitja.

Állitjuk tehát, hogy az az igézés, a mely betegség, lehető; de a babonás és Plinius-féle igézés gonosz és költött s lehetetlen a megigazultakban. Mert meg vagyon irva, hogy azért jelent meg az istennek fia, hogy az ördögnek cselekedeteit elrontsa. 1 Ján. 3. 4.

A sorsvetésekről, jövendölésekről, jeljóslatokról.

Sorsot vetni névre, vagy valamely kétséges dolognak megválasztására mind a szellemi, mind a polgári gyakorlat szerint meg van engedve, de babona nélkül, a kinyomozandó igazságnak megismerésére. Mint az apostolok Mátyást sorssal választották; Józsué az igéret földét sorssal osztotta szét és Athán [Ákán] sors által tudta meg az átkokat. Józsué 9. 14. 18. Csel. 1. Erről a sorsról szól az írás a Péld. 16. Zsolt. 45. és gyakran más helyeken. Az a babonás sorsvetés, midőn a jövendők a szerencse vagy szerencsétlenség kipuhatolására természetellenesen ördögi varázslással vetnek sorsot: meg van tiltva, történjék bár az kockavetéssel, csontvetéssel vagy vizsgálással, könyvek és belek visszaforgatásával. Lásd Ágostont Janu.-hoz 119 lev. 2 köt. Végzés: 2. r. 26. kán. 9. 2. 3. 4. 5. Cyprián Demeter ellen. Ért. 1. Gergely pápa 47. 1. Jerómos Jón.-ról, az atyák. Csel. T. A madár jóslatok, mindennemü jövendölések, bűvölések, kézjóslások, holtak lelkeiről való beszédek, holtakról való jóslások, hullákról való jövendölések, madarak kiáltásából való jóslások, kockavetásből és a teremtmények babonás vizsgálásából való jövendölések meg vannak tiltva. Ágoston a Háromságról 3. könyv 7. fej., 2. könyv 19. 20. 22., a ker. tud. 1. könyv 2.


231

Retract. 3. fej. 2. köt. 1. 15. Az aurelian., karthag. és aquit. zsin. végz. 26. fej. 9. 2. 3. 4. 5. 6. az agathai, toledói zsin. 4. igen sok nemű prófétálókat, a jeljósokat, sorsvetőket, máguszokat, mérnököket az irással együtt. 3 Móz. 19. 20. 5 Móz. 18. 24. 3 Kir. 20. 6. 16. 21. 4. Móz. 27. Ézsa. 2. 4. 7. Cypriánnal Tertul. Kryzosztommal kárhoztatják. Minthogy a csillagjósok jövendölése természetellenesen történik, mint a születésnap vizsgálása, napok közti babonás válogatás, hogy ezen a napon ezt vagy ezt ne csináld; a midőn azokat tulajdonitják gonoszul a néma csillagoknak, mint bálványoknak, melyek az istenéi: tudniillik a mi életünket, előmenetelünket, mozgásunkat, megtartásunkat, alkotásunkat. Ágoston a vakszerencse és történet [véletlen] gonosz tanát az átok ugyanazon nevével kárhoztatja Retract. könyve és a keresztyén tudományról írott könyvben mindezeket egyszóval születésnapi jóslatoknak nevezvén.

Mit lehet megbizonyitani a mértannal?

A csillagtanból és földmértanból meg lehet bizonyitani azokat a változásokat a melyek a másod okok összejövéséből, összeállitásából (syzygia) és lefolyásából természettani elvek és megmutatások nyomán az első ok igazgatása szerint lesznek, mint a holdváltozati összeköttetések és ellenkezásek jelzéseit, az időváltozások hosszu megfigyeléséből, az égi jelekből, csillagok természetéből vett megjóslásait: mint Lukácsnál mondatik. – Az égnek ábrázatja közt könnyen tudtok választást tenni, mikor halljátok fujni a déli szelet, az ég vörös, azt mondjátok felleg lészen és ugy lészen. (1) Ágoston az írással: jelesen 5 Móz. 18. 3 Móz. 19. 20. gunyolja és kárhoztatja, hogy a fegyvert, éhséget, döghalált a csillagoknak tulajdonítják, holott ezek az istentől függenek és az isten miveli azokat a bűn miatt. Ézs. 45. Amós 3. Ezék. 4. 9. A szeleknek, fellegeknek, folyóknak okaiban isten az első inditó, a végrehajtó ok, a csillagok eszközök. Az anyagi ok származik a másod okokból. A mint mondják: Isten az, a ki esőt készit, tiszta időt ád, békességet, fegyvert hoz, csinálván békességet és teremtvén roszszat. Én esődzöm, nem a csillagok. Ézs. 32. 1 Péld. 6. Ézs. 30. Jerém. 3. 4. Zak. 10. – Luk. 12.

(1) A Luk. 12. 55. és Mát. 16. 2. 3. versei összevegyitve nem egészen helyesen.


232

Az atyák költött limbusáról, a lelkek menhelyéről.

Azt költötte az Antikrisztus országában az ördögi guny, hogy a kegyesek és gonoszok lelkei a Krisztus feltámadásaig a limbusban, egy uttalan sötét tömlöcben tartózkodtak. De a mint mondottuk, ez hamis hazugság. Mert valamint az isten előrendeláse, az ő irgalmassága szerint alkotta a bűnnek ugyanazon sarából és anyagából, mint fazekat az ő kegyelme dicsőségére az irgalmasságnak edényeit, és alkotta itélete szerint a veszedelemre és örök halálra a haragnak edényeit; és valamint a földön két serege van a kegyeseknek és gonosz indulatuaknak: ugy a kegyesek és gonoszok lelkei a világ kezdete óta, miként e földön, ugy az élet után is két külön tartózkodási helyen voltak. A kegyesek lelkei az Ábrahám kebelében a paradicsomban, a Krisztus oltára alatt, a nyugalom helyén, azaz az örök élet részében, a mennyiben a lelkek a beszámitás szerint még részben bölcsek, részben megigazultak, hitöket, reményöket megtartják a paradicsomban. Mert hittel tápláltatnak a lelki jókból. Fehér ruhákba öltöztetnek, várják a test megváltatását. Jelen. 6. Róm. 8. Kol. 1. Eféz. 1. A mint azért még nincsenek tökéletesen bevégzetten, hanem csak részben megigazulva a lelkek, mint az apostol mondja: ugy nincsenek még teljesen tökéletesen az örök életben, mint Ágoston szól, hanem várják a tökéletességet, mikor az isten minden lesz mindenekben. Valamint mig a Krisztus közbenjárói hivatalát és közbenjárói főpapi országát nem adja át az atyaistennek és nem veti alá magát az Atyának, hanem viszonylagosan uralkodik közbenjárói hivatalában mind a végfeltámadásig, és csak a feltámadás után uralkodik közvetlenül és függetlenül az Atyával, midőn az isten lészen minden mindenekben: ugy a választottak lelkei sincsenek tökéletesen az örök életben; s mint a Krisztus a maga eszközeit, a melyekkel megigazit, az igét és sákramentomot nem teszi le: ugy a választottak eszközei is a hit és remény, melyekkel az isten eszközeit az igét és igáreteket elfogadják, megszünni nem fognak. Ezt tanítják az atyák az irással. A kegyesek lelkei a Krisztus eljövete előtt és után az Ábrahám kebelében voltak s vannak; a gonoszok lelkei pedig a tömlöcben, a pokolnak, az örök gyötrelem helyének részében. Mert az Ur a maga szenvedése előtt, és a próféták azt mondották, hogy Lázár az Ábrahám kebelében, az igazak lelkei a nyugalom helyén vannak; a gazdag pedig a gyötrelem helyén s hogy nagy közbevetés van az Ábrahám kebelében Lázár kö-


232

zött és a gazdag között. A kegyeseknek halála kedves. A ki hiszen, a halálból átmegyen az életre. A gonoszoknak halála igen rossz: a ki nem hiszen, elkárhozott, az életből átmegyen a halálra, tehát vétkesen zárják össze egy helyre a szentek és gonoszok lelkeit. Midőn pedig az azt mondják, hogy a Krisztus a maga halálával, szenvedésével, feltámadásával a lelkeket a pokolból, a kutból, melyben nem volt viz, kivonta, nem a Labirinthus prémét [peremét] (a limbust) értették, hanem a sátán hatalmát, országát, a törvény átkát és kárhoztatását. Zak. 9. Ézs 24. 28. Kol. 1. 1 Ján. 3. 4. Gal. 3. 4. Róm. 4. 6. 8. Csel. 2. Áost. Cyprián, Tertul. Kryzost. Jeróm. Ambr. ezt tanítják az idézett helyekről: hogy a lelkek még nem vették el teljes jutalmukat, hanem a Krisztussal együtt az örök életnek egy részében vannak, s nem teljes birtokában, a hol csak a szeretet marad meg és megszünik a hit és remény. Ágost. 9. k. ért. 29. Enchir. 109. Irén. 5. könyv. Luk. 16. Ján. 5.

A Krisztus és szentek ereklyéiről.

A pápisták ereklyének nevezik a Krisztus fakeresztját, ruháját, csontjait, (?) vércseppjeit, továbbá a szentek csontjait és más maradványait. De az írás ezt a gonosz babonát, szokást megcáfolja. Mert a Krisztusnak testi érintése, a Krisztus ruhájának darabja, annak felöltése nem használ semmit. – Még ha az ő testét és vérét testileg szánkban megrágjuk is, lélek és hit nélkül nem használ az semmit. Különben Judás, a zsidók és Pilátus szolgái, kik a Jázust megcsókolták, megillették, és az ostorozás közben az ő vérével megfecskendeztettek, megtartattak volna. A sirofeniciai asszony azért tartatott meg, mert a Krisztus erejében hitt. A mint mondatik: Érzem, hogy a megtartásra való erő én belőlem s nem az én ruhámtól származott. Hogy a gonosznak a próféta csontjaihoz ért holtteste feltámadt, az kiváltságosan, csudásan történt, hogy meglátszanák, miszerint az isten ereje és lelke lakozott a szentekben s nem voltak szentségtelenek, mint a gonoszok gondolták. A Pál és mások keszkenői meggyógyitották a betegeket, nem a magok, hanem a Szentlélek erejével. Mert meg van irva Róm. 15. A Krisztus cselekedett én általam szólásban és cselekedetekben, jegyeknek és csudatételeknek erejökben, az isten lelkének erejében. 1 Kór. 3. 4. 15. 2 Kór. 10. 3. Az isten kegyelméből vagyok, a mi vagyok. Isten az, a ki adja az előmenetelt. Az élet üdvesség, feltámadás, mint szellemi javak a Krisztusban lakozó istenség teljességének tulaj-


234

donittatnak. A lélek az, a mely hit által a Krisztusban megelevenit. Gonoszul bolondoskodnak azért, a kik ezeket a romlandóknak tulajdonitják, holott Péter a nem rothadandókról mondja. Tehát következik, hogy mivel a Krisztus vére a földre kiomolván, attól elnyeletett és megrothadott, meg nem igazit, sőt még akkor sem igazitott volna, ha pohárba lett volna felfogva és ugy hintetnének meg vele a testek. Hanem az ő vérének érdeme, azaz a Krisztusban lakozó istenségnek teljessége és hatalma tisztit meg. Én vagyok a ki eltörlöm az ő álnokságaikat, hit által megtisztitván azoknak szivöket. A Jézus vére, a mennyiben a váltságnak ára, annyiban tisztit meg az istenség erejével a bűnökből.

A tanítás és sákramentomok kiszolgáltatásának módjáról.

Az evangyéliom és törvény tanitásában a prófétákat és apostolokat, legföbbképen pedig a mi mesterünket, a Krisztust követjük. A tudomány testét, az egész tudományt nyiltan előadjuk. A próféták és apostolok irását nem kiszedegetve, szakgatva tanitjuk, s azokból csonka bizonyságokat nem veszünk, sem pápista módra, mint a tölteléket össze nem vagdaljuk, vagy meg nem bénitjuk, hagyományok közbevegyitésével szét nem tépjük, hogy igy a csonka bizonyságok az egész testből kivágatva meg ne ismertessenek, más értelemre ne csavartassanak, a hogy aztán a sok versengések és szóharcok szoktak eredni a nem értett, összetépett és megcsonkázott szövegből.

Ezsaiásnak egész irását vagy a többi próféták és evangyélisták irásait előadjuk és ugy, rendiben [sorjában] tanitjuk. Első rendben a Pál apostol, Péter, János irásait s leveleit hirdetjük a gyülekezetben, mert ezek a többiek felett hasznos okmányai az egyháznak, és ezekben az egész tudomány alapja világosan elő van adva.

A törvényszerü, prófétai, mennydörgős beszédeket is megragadjuk, midőn a nép bűneit eláradni látjuk, különösen megválogatva azokat. Noha mindég minden beszédünkben összesitve kijelentjük, hogy mi a törvény s mi az evangyéliom szava; ezek között a különbséget is mindég feltüntetjük és a törvény s evangyéliom beszédit nem zavarjuk össze, mint a különböző leveseket összetöltő szakács; hanem Pállal és a prófétákkal világosan és legtisztábban megkülönböztetjük. Sok balgatag csinál az evangyéliomból törvényt s a törvényből evangyéliomot, midőn ezeket meg nem különbözteti. A törvény cseleke-


235

deteiről tisztán tanitjuk az ujjászülötteknek, hogy ezeket hittel követtni tartozunk, mint a mi elválasztatásunknak, teremtetésünknek, megváltatásunknak eredményét, törvényes bizonyságát, végét. Mert az isteni kegyelmet s a benne lakó Szentlelket élete megujulásával, szent, kegyes, szeplőtelen életével, a Szentlélek vezérletével és tetteivel, a hit gyümölcseivel szükségképen feltüntetni tartozik, mert a hit szeretet által munkálkodik. A bennünk lakó Szentléleknek munkái: szeretet, béke, jó cselekedetek. A jó fa jó gyümölcsöket terem. Ezeket, mint a megigazulás jegyét és eredményét szükségeljük, s hogy a megigazult választottak, önként isteni inditásból, a Szentlélek által vezettetve míveljék a jó cselekedeteket, mivel buzgó, azaz szerető tanitványok, buzogva nagy örömmel és igyekezettel sietők a jó munkara a törvény ösztöne [ösztökélése] és fenyegetései nélkül. Rosszat a belső ember szerint kénytelenségből cselekesznek, megkötöztetve a testnek, vagy bennök lakó bűnnek bilincseivel; elméjökkel az isten törvényének, testökkel a bűn törvényének. Nem akarnak a választottak s nem is rohannak az uralkodó vétekre, mert meg vannak ujulva s mint megigazultak a Szentlélektől meg-megajándékoztatva. Hogy ezeket a fiak az atyai kegyelem szeretetéből mivelik, nem szolgailag a büntetés félelméből. Nem istápoljuk a választottakat a munkákkal, sem azt nem tanitjuk, hogy saját tetteikbe helyezzék bizalmukat, mert ez annyit tenne, mint őket a veszedelembe siettetni, a Krisztusban, tűztől megemésztendő szalma s nádszálat ültetni. Azt sem tanitjuk, hogy a hit isten kegyelme, a Szentlélek isten irgalma, cselekedetek nélkül nem használnak a választottaknak, sőt ezt tanitjuk: valahol csak az isten kegyelme, a Krisztus igazsága, az irgalom, az ujonnan születettben uralkodó Szentlélek, az igaz hit jelen van: ott szükségképen következniök kell a jó cselekedeteknek. És hogy az istentől szülöttek nem is vétkezhetnek az isteni mag miatt. Nem is engedi meg a Szentlélek, a kegyelem, a Krisztus érdeme, hogy az ujonnan született fiak, lelkiösmeretök ellen az uralkodó rosszakban éljenek. Valamint a meleg szükségképen következik, valahol csak tűz van; valamint a jó fán szükségképen jó gyümölcs terem, a fügefán annak a gyümölcse és a napot követi a világosság és melegség: ugy az isteni kegyelmet, a Krisztus igazságát, Szentlelket és hitet, ha azok az emberben meg vannak, követik a jó cselekedetek. Nem hogy a választottak, ujonnan szülöttek, lelkiösmeretök ellen vétkezhetnének, vagy hogy bennök a bűn mindég uralkodhatnék, sőt inkább előbb akarnának a halál alá


236

vettetni, mint az uralkodó és kárhozatos bűnnek, az ördögnek szolgálni, holott szabadosok a bűntől, ördögtől, szolgái az isten igazságának az isten országában. A kik a test cselekedeteit megölik, lelkökkel megfeszitik az ó embert azok a fiak. Nem azért, mintha ezeket magoktól cselekedhetnék (holott a beléjök adott lélek által vonatva ölik meg a test cselekedeteit), vagy hogy ezek által igazittatnának meg, vagy hogy a cselekedetekben helyezhetnék bizodalmukat: hanem mivel a választottakban és ujjászülöttekben mindég létező jó cselekedetek bizonyitják, hogy a választottak valóban megigazultak s bennök az isten kegyelme, Krisztus igazsága és a Szentlélek az igaz hittel valóban lakoznak. Nem hogy elbizakodottakká, bűnökben alvókká tenné az elválasztas, vagy a szabadakarat elvetése, az ember megcsonkitása, vagy a jó cselekedetek egyedül az isten kegyelmétől eredő munkái, s a Szentléleknek bizonysága a megváltás, elválasztás és jó cselekedetek felől az embereket; sőt inkább mindezek kegyesekké, a jó cselekedetekre igyekezőbbekké és szentebbekké teszik őket. Az urnapi evangyéliomokat, leveleket a pápista felszabdalás szerint nem folytatjuk, s nem magyarázzuk az esztendő körforgása szerint mindig csak ugyanazokat ismételve, hanem előadjuk azokat a tanulatlanok és erőtelenek előtt, midőn lehet. Eképen nem válogatjuk az alapokat a gyülekezetekben, hanem János vagy más evangyélistáknak egész evangyéliumát hirdetjük. Azonban azokat és a körülményeket tekintőleg: vannak Krisztus születése, körülmetélése, szenvedése, feltámadása s menybemenetelének idejére való történeteink, és magyarázzuk az illetőket az időhöz képest. Mindazáltal eltávolitva a babonát, botrányt, avagy rendetlenséget, a tudomány (corpus) előadásának módját szabadon megállapitjuk. Ha ugy látja jobbnak az épitésre való tekintetből, adja elő az egész egybefüggést a szövegben, ha pedig ugy hozza magával az alkalom, alkalmazza az időhöz, hallgatói miveltségéhez és életéhez: azonban a bizonyságtételeket az irásból épen s nem megcsonkitottan válogatva ki. A gyülekezetben, nyilvános helyen, vagy a bálványoktól, bálványozástól, oltároktól, pápista szennyektől kitisztitott templomokban vagy más helyen szabadon és épületesen tanitunk, anyai nyelvünkön s értelmes beszéddel; énekelünk, imádkozunk meghatározott időben és órákon kegyesen, vallásosan, elkerülve a bohócos viseletet és öltözetet; hajósokhoz illő kiáltozásokat nem teszünk; a paraszt, neveletlen, trágár, illemtelen beszédeket mind a nyilvános szónoklatban, mind magánlag kerüljük.


237

A szöveget rendesen megmagyarázzuk, hozzáadva az irás köz- és használatra forditandó helyeit; elsőben a rendezést végezzük s a szöveg értelmét, tanuságait kivonjuk; de a szöveg mellőzésével pápista és szokás szerint oda nem illő tanuságokat, meséket, a szövegtől különböző haszontalan beszédeket fel nem hordunk. Az írást az irással magyarázzuk, egyeztetjük, csatolva az atyák és ujabb tudósok magyarázatait. De nem hirdetjük a népnek, a kerítésen kívül kóborogva, az elbeszéléshez épen nem tartozó agykölteményeket. A tudomány alapigazságaiból szerkesztett kátékat mind magánlag tanitjuk, mind a templomban a miveletleneknek az apostolok példája szerint előadjuk.

Szertartásunk kevés van; szent énekeinket és a litániákat együtt énekeljük. Az urvacsorát a Krisztus rendelése szerint osztjuk minden vasárnap, előrebocsátott beszéd s intés után. A melyben tárgyaljuk, hogy mi az urvacsora, miért veszik azt, miképen veszik, kiknek használ, kiknek kell járulni az urvacsorához? Ezt elvégezvén, imádkozunk, a közhitvallást gyakran elmondjuk, gyakran elhagyjuk. A részesülőkhöz kegyes kérdéseket intézünk, a melyekkel azokat tanitjuk. A miveletlenebbeket megvizsgáljuk, és a méltatlan ebeket, disznókat visszavetjük. Azoknak a gyermekeknek pedig, a kik az urvacsora értelmét és hasznát nem tudják, és más olyanoknak, a kik vizsgát tenni és magokat megpróbálni nem képesek, az Ur vacsoráját fel nem adjuk. A bűnben élőknek, felebarátjokra haragvó még ki nem békülteknek, kiközösitetteknek ki nem szolgáltatjuk. A fülbegyónást nem követeljük, sőt a pápistáknál szokásban levőt egyházunkból eltávolítjuk. A nyilvánosan és magánlag részesülőket, ha kivánják, hogy magánosan oktassuk, oktatjuk, vigasztaljuk, nyilvánosan feloldozzuk, sőt magánosan is, ha a magán feloldoztatást kérik, azt a Krisztus példája és nem a pápista szokás szerint teljesitjük.

Elmondva a vacsora igéit, adjuk a megtört kovászos vagy kovásztalan kenyeret és magunk is veszszük, midőn lehet. Azután adjuk a poharat a borral. A bornemiszáknak sem adjuk csupán az egyik jegyet, hanem ha nincsenek megelégedve a lelki evéssel és a jegyeket is kivánják, helyettesitjük a borral élést borral (?) vagy a mi a bor helyét pótolja. A víz és életből [gabonából?] készült sör használatát nem veszszük be, ha csak az oly országokban nem, a hol bort semmiképen nem lehet kapni. A betegekkel egyedül nem részesülünk, mivel az apostol azt kivánja, hogy a gyülekezetben vegyük az urvacsorát. Ha pedig ez


238

szükséges lenne, midőn a még együgyü betegek és tehetetlenek is hittel kívánják az urvacsorával való külső élést, másokat is hivatva, hogy gyülekezet alakuljon, feladjuk azt. A betegeket meglátogatjuk, vigasztaljuk, oktatjuk.

Az urvacsoráról való balga kérdéseket: hiszed, hogy a kenyér lényegesen test? hiszed, hogy a kenyér alatt a kenyérrel (*) valósággal adatik neked a Krisztus teste? elhagyjuk; hanem megkérdezzük: mit veszen, miért veszi azt? vajjon hiszi-e, hogy a Szentlélek kezéből ugy veszi hittel igéretileg a jegyeztetett dolgokat, a mint az egyház-szolgák kezéből szájával veszi a jegyeket? Ama bolond kérdéseket visszautasitja az apostolok, a Krisztus és az Atyák példája.

Keresztelünk tisztességesen a templomban, vagy az egyháztól, avagy a lelkipásztortól kiválasztott helyeken. Először oktatjuk a keresztszülőket a keresztség felől: mi az? mi haszna van, miképen használ, mi jelentetik és mi kivántatik ott? Nem kivánunk semmi fogadást a keresztszülőktől; hanem mi mondjuk el nekik az uj szövetséget az ő köteleztetéseikkel és megszabadittatásaikkal s hogy az isten és Krisztus kötésének foglalatja az evangyéliumban és törvényben van befoglalva. A Krisztus és mi a Krisztussal mit igérünk? magunkat a keresztséggel, mint aláirással, miképen kötelezzük? Hogy a fogadás, melyet istennek a kegyelem szövetségében a Krisztusban hit által teszünk: a hitformában, tiz parancsolatban, a Róm. 6. 8. Kol. 3. 2. 1 Pét. 3. 4., továbbá a Zsid.6. részében van befoglalva. Ezeket elvégezvén, a levetkőztetett megkeresztelendőket a medencéből kezünkkel meglocsolva, vagy a vizet a korsóból, kancsóból rájok töltve megöntöztük, avagy vévén a kisdedet, a keresztelő vizbe, az edénybe vagy fördőbe (a mi az apostolok és atyák különös példája) bemártjuk, bemeritjük. Eképen még röviden imádkozva és megáldva a megkereszteltet, rövid intésünkkel elbocsátjuk. A megöntözés közben a keresztség igéjét elmondjuk és a kisded nevét reá adjuk. Ezt Zakariásnak s a Pált megkeresztelő Ananiásnak példájára cselekeszszük. A keresztség végrehajtásánál sürgetjük a hitet, bűnbánatot, vagy az ujjászületés gyümölcseit, melyek megkivántatnak a megkeresztelkedőtől.

Róm. 8. 4. – Eféz. 2. Gal. 2. Mát. 7. Tit. 1.

A temetésről.

A meghaltakat tisztességesen eltemetjük a községen kívül, vagy a közgyülekezet helyén, a hol tisztességesen bekerített nyughelyiség


239

van ajtókkal ellátva. El vannak onnan tiltva a szennyek és közdolgok fölvigyázat mellett. A holtak csontjait eltemetjük. Kerüljük a fölöttébb való jajveszékelést és babonás pompákat. A holtakért semmi lakomákat, könyörgéseket, alamizsnákat nem csinálunk; hanem kegyes énekekkel, a nép rövid oktatása mellett elrejtjük az ő sirjokba – a port a porhoz. A halálról és feltámadásról énekelünk, a temetéssel tanitunk. Az orditozást, a harangoknak pápista szokás szerint való babonás zúgatását sok okból kerüljük. Azonban mégis a holtakról jelt adunk, tudniillik kevéssel a temetés ideje előtt, melyik lesz annak meghatározott órája, tudniillik egy fekete lobogónak a közhelyen való felemelésével, avagy egy harangnak igen rövid meghuzásával, vagy az órának meghatározásával: a mint az egyház szabad tetszése hozza magával.

Kryz. 1. köt. 8. Luk. 19. Ambrus a Lázár történetében.

Az ünnepekről.

Az ünnepeket kétféleképen veszszük tekintetbe: az ó és uj testamentom szerint. Az ó szövetségben szertartásos ünnepek voltak, a melyek egyedül a zsidó népre tartoztak. Azok minket zsidó formájokban nem köteleznek, hanem átalánosságban. Azok tömlöce, árnyai voltak a jövendőknek. Uj szövetségi ünnepnek hivjuk az egyháztól szabadon választott azon napokat, melyek a nyilvános isteni tiszteletek gyakorlására, a nyilvános egyházi szolgálattételre és a sákramentomok kiszolgáltatására szolgálnak. Ezeket a napokat babona nélkül megünnepeljük. A nyilvánosan gyakorlandó isteni szolgálatot a szombat [nyugalomnap] megszentelésére ezekben teljesítjük: tanitunk, hallgatunk, sákramentomokat szolgáltatunk, össze gyülünk. Ezeken a szombat nyilvános megszentelését akadályozó munkákat a Krisztussal és apostolokkal megtiltjuk. A hét nyolcadik (?) (*) vagy első napját, mint az Ur napját megtartjuk. A szeretet, felebaráti szükség, könyörületesség parancsolta munkákat meg nem tiltjuk, mert ezek a munkák legfőbb részei az isteni tiszteletnek. Krisztus egyházában inkább tiszteltetik ezekkel, mint az önkényes szertartásokkal az isten. A keresztyének urai a szombatnak: tehát a nyilvános megszentelődésre azon napokat választjuk, a melyeket akarjuk. És a mint a napok magábanvéve mind egyenlők, ugy mi egy napot a másik felibe nem emelünk, csupán az egyházi szolgálat és nyilvános megszentelődés tekintetéből. Nem hir-

(*) Bevett óegyházi szóhasználat szerinti fogalmazás, amely a zsidó hétfelosztással összhangban a szombatot nevezte hetedik napnak. Az óegyház a judaizmussal hitbeli ellentétbe helyezkedve a vasárnapot tartotta, és jellemzően nyolcadik napnak hívta, a mindennapi életben pedig elsőnek. [NF]


240

detünk babonásan ünnepeket a pápisták szokása szerint. A Krisztus születésének, körülmetélkedésének, szenvedésének, a husvétnak, pünkösdnek ünnepeit megtartjuk bizonyos okokból babona nélkül. A szenteknek, vértanuknak, boldogságos szűznek és más szüzeknek mesés ünnepeit egyházainkból a sok babona és bálványozás miatt kivetettuk. Egyedul az Urnak kell szentelni a szombatot, nem a teremtett állatoknak stb. Egyedül az istennek szentelendő a nap, nem a megholt embereknek. A mint mondatik: a szombatnak napját megszenteljed. Megszentelni a szombatot, az isten tisztelése. Tehát egyedül az istennek kell szentelni, a mint egyedül az isten tisztelendő. A szentek történeteit, midőn irásaikat egyházi beszédeinkben fejtegetjuk, magyarázzuk, gyakran nyilvánosan elbeszéljük. Tehát minthogy ellenkezik isten parancsával, hogy a szenteknek szombatot szenteljünk, nem is szenteljük azt, és azokat, a kik ezeknek rendelnek, szentelnek ünnepet, megvetjük. Ágoston is 1. 8. 10. köt. kárhoztatja a bálványozó és embereknek szentelt ünnepeket.

Ágoston 2. köt. 56. 3. köt. 125. 4 köt. 5. 8. 10. l. Lomb. 2. köt. 2 Dist. 15. Kol. 2. Róm. 14. 15. toled. zsin. 4. f. 25. Aurelián. 2 Móz. 20. 34. 5 Móz. 4. 5.

A kiközösitésről.

Háromféle értelemben veszszük a kiközösitést a bűnök különfélesége, vagy a személyek bűnbánata avagy hittagadása szerint. A kiátkozás az, midőn a hittagadó személy, a ki káromlásával a Szentlélek ellen vétkezett, átadatik a sátánnak, a végveszedelemre szánatik, honnan többé nem nyilik út vissza az egyházba, minthogy megmarad örökre a hittagadásban, hűtelenségben és bűneinek meg nem bánásában, mint Hymenaeus, és többé megtérni bűnbánata által megujulni nem képes. Elkülönités az, midőn valaki valamely nyilvános botrány s nem főbenjáró bűn miatt különittetik el az egyháztól vagy tétetik le hivatalából egyidőre, a mig meg nem jobbul, és a botrány elháritásával ki nem békiti egyházát. Tulajdon értelemben ugynevezett kiközösités az, midőn az isten és egyház egyessége ellen nyilvánosan vétkező, bűnös ragály által meglepett és nyilvános romlottság által megfertőztetett keresztyének kilöketnek az egyházból, átadatnak a sátánnak a test veszedelmére, hogy megszégyenittetvén, vezekeljenek, térjenek meg és lépjenek vissza ismét az egyházba. Kik, ha az egy-


241

háztól rájok mért nyilvános elégtételt teljesitik, az egyháztól megkegyelmeztetve, vétessenek vissza előbbeni állapotjukba. Ezt tanitják az igaz zsinatok és Gracián az atyák tekintélye után. Végz. 2. fej. 9. VI. 11. fej. 9. 4.

Zsid. 6. 10. 1 Kór. 1. 2. 1 Kór. 5. 6. 2 Thess. 6.

Az eljárás módjáról.

Eképen járunk el: elsőben a kiközösitendők vétkeit vizsgáljuk meg; ha magánosan vétkeztek, a Krisztustól jelzett fokozatokat veszszük tekintetbe; ha nyilvánosan vétkeztek, mi a fokozatokat Pállal nem vizsgáljuk, hanem őket az egyházból kivetjük. – Mát. 18. Tit. 3. 1 Tim. 5. 1 Kór. 5.

A kiközösitendők büntetése.

Egyedül az Ur szájából származó igével sujtjuk a vétkezőket. Csak az urvacsorában részesüléstől fosztjuk meg, csak a nyilvános gyülekezetből és közegyüttélés, barátság és társaságból vetjük ki, hogy járjanak az egyházon kivül, a hol érezzék az isten haragját a sátán hatalma alatt. Adunk nekiek az életre szükségeseket, megintjük őket atyafiságosan, hogy valóban bánják meg bűneiket és javuljanak meg; azonban nem vétkezünk együtt s nem társalgunk velök. Nem fosztjuk meg őket feleségeik, gyermekeik s más testi javaiktól. Mert az nem az egyházi joghoz tartozik. – 2 Kór. 51.

Idő (a kiközösités tartama).

Nem is hagyjuk a valódi bűnbánókat kivül az egyházon soká nyomorogni a sátán országában, hanem mihelyt megjavultak, visszahivjuk. Mert a bűnben élők büntetése a kiközösités, s orvosság az nem halál, a mint Ágoston mondja. Ezt azért cselekeszszük, hogy a sátántól meg ne környékeztessenek, hogy a felettébb való szomoruságtól meg ne emésztessék az olyan ember, mint az apostol mondja. A kik meg nem térnek, azokat átok alá rekesztjük az irással.

2 Kór. 2. 2 Thess. 3. 1 Tim. 1.


242

Az egyházi szolgák felavatásáról és hivásáról.

A hivás kétféle: közvetitett és közvetlen, a mely egyedül az istentől, nem az emberektől, nem is az emberek által lesz, mint a próféták, Pál és más apostolok hivása. Közvetett, a mely az istentől emberek által lesz. A lelkészek felavatásánál három dolgot veszünk gondolóra: a tanitói hivatalra való megválasztást, mely az egyház által az isten akaratja szerint lesz; a meghivást, midőn a választottak már nyilvánosan meghivatnak az egyháztól; harmadszor a megpróbálást. A hivás és választás kiváltképen a hallgatókat, magát a népet illeti; a megpróbálás az egyházat. És ebben az egyház tiszte, hogy ezek próbálják meg a meghivottakat és választottakat életök ártatlansága, tisztasága felől, a külső bizonyitványoknál fogva; azután szorosabban meg kell őket vizsgálniok a tudományból.

Végre az egész szolgálatot, a tudomány foglalatját elójök terjeszteni. Ez a próba nyilvánosan az egyház előtt hajtatik végre a tanult és tudós lelkészek és más személyek által, a mikor köt vagy három szeniorok más szomszéd lelkipásztorokkal összegyülnek. Nem kötjük ez avatást a római udvarhoz (curia), püspökökhöz és bibornokokhoz, vagy egy hely avagy egy személyhez; hanem megengedjük, hogy a Krisztus minden egyházában szabadon történhessék.

Az apostolok és atyák példája szerint az avatás azon egyházi szolgákat illetheti meg, a kikre az egész szolgálat bizva van. Az apostol is Timotheusnak és Titusnak a papsággal együtt adta a hatalmat, hogy avathassanak. És a Szentlélek is azt mondotta: válaszszátok nekem Sault. De az atyák irásában sincsen csak egy betü sem, a mely a papok választását, avatását csak egy helyhez és személyhez kötné, sőt minden lelkésznek és az egész egyháznak adja azt, midőn a tanult és tudós férfiak összegyülnek; nem hogy valami tudatlannak adnók a hatalmat, hogy avasson a mikor akar, de a tisztességet és rendet fenn kell tartani az egyházban. Az apostolok összegyülve avattak; igy gyüljenek össze a szeniorok és nehány lelkészek is az egyház előtt és ugy avassanak, miként Tit. 1. 1 Tim. 3. 4. 2 Thess. 3. mondatik, akárhol akarja az egyház avathat. – Mert ha az avatás a lelkészi szolgálatnak egy igen kicsiny része, és a lelkek megpróbálása az egész egyházé: következik, hogy az avatás minden kegyes egyházi szolgálat folytatóknak, vagyis az egész egyháznak lehet tiszte. Ha lelkészek nincsenek, mint Törökországban és más helyeken, az egyház a mint


243

zthat és hivhat, ugy avathat is a lelkészségre, és annak az egész tanitás és a sákramentomok kiszolgáltatásának tisztét átadhatja, mihelyt annak tiszta élete és tudománya megpróbáltatott. És azok, kik már meghivatva, elválasztva, magánlag és sokak itélete szerint megiróbálva vannak, a lelkészi szolgálatban tanithatnak, sákramentomot szolgáltathatnak, ha szinte a külszertartás, a kézvetés még hozzá nem járult is; ugy azonban, hogy a felavatás szertartását az egyház előtt vegyék fel. – A lelkészek vizsgája után, könyörögvén, kezeinket (az apostolok közös példája szerint) azok fejére vetjük, s azon hatalomról, melyet nekik az Ur a tanitásra és sákramentomok kiszolgáltatására adott, bizonyságot teszünk, eleikbe kegyes kötéseket teszünk, őket buzditjuk, és mindezeket babonaság nélkül cselekeszszük. Az avatásban a pápista oktalanságot és eszeveszettséget nem követjük.

Azt sem engedjük meg, hogy azok nyilvánosan tanitsanak, a kik az egyháztól, a tudós férfiaktól megpróbálva, választva, hivatva és törvényesen felavatva nincsenek. És ha a műveletlen köznéptől az alkalmatlanok, megrovandók, vádakkal terheltek, tudatlanok, meghivatnak és elválasztatnak is: azoknak hivatásukat meg nem erősitjük. Igy tanitják az atyák is Lombárddal és Végzések 9 fej. 9. 1. 2. 1 fej. 9. 1. és 3.

A halálról.

A halál háromféle: lelki, a mely az engedetlenség, bűn, hitetlenség, törvény áthágása, a sátán fogsága, a káromlás.

Testi, a testtől elvált léleké. Ezt a halált a lélek testtől való elválásának nevezik. Ez kétféle, a kegyeseké és gonoszoké. A kegyesek halála csak álom, nyereség, megnyugvás, megszabadulása a léleknek a test tömlöcéből, visszamenetel az istenhez. Ez becses és szent s nem a kárhozatos uralkodó bűnnek, sem nem a bevádoltságnak büntetése, mert azért vette a Krisztus a szentek halálát magára. Hanem a szentekben a halál az uralkodó megbocsátott bűnnek eltemetése, eltisztitása és megsemmisitése. A gonoszok halála testökre, lelkökre nézve a legrosszabb; kár, a vádoltatást érdemlő kárhozatos bűnnek büntetése, siralom, gyötretés. Az atyák Fil. 2. 1 Kór. 15. Thess. 4.

Harmadik halál az örökkévaló. Ez a választottak megváltásaért a Krisztusra hárittatott. Ezt maga a Krisztus vette magára, ő maga halt meg a bűnökért. Ugyanez a halál marad a gonoszokon, a harag


244

edényein, a megmaradó, az isten igaz itélete szerint kárhoztató bűnökért. Ezt második halálnak hivják, melylyel az ördögök is meghalnak.

A lélek halála a választottakban eltöröltetik a Krisztus áldozata, valamint élete, igazsága és megváltása által, minthogy a Krisztus isteni erejével és halálának hatályával együtt megelevenittetnek istentől a Szentlélek által. A léleknek ez a halála elveszi az egész szabad akaratot a lelki dolgokban. Mert valamint a test semmit sem cselekszik, semmit sem érez és gondol a lélek eltávozása után, ugy lelkünk is, ha azt a Szentlélek, az isten kegyelme, a Krisztus érdeme elhagyja, semmi lelki dolgot tenni, érezni, akarni vagy gondolni nem képes. A lélek feltámadásáboz a Krisztusnak ugyanaz a hatalma és az egész Háromságnak az az ereje kivántatik, a mely a test feltámasztásához. Minélfogva az irás a léleknek és testnek megelevenitését egyedül az istennek tulajdonitja. Innen szükséges, hogy a közbenjáró, a kiért a lélek halálából feltámasztatunk, természet szerint isten legyen.

116. zsolt.

Vajjon tudnak-e a holtak valamit?

Különösen az egyes dolgokat illetőleg nem tudnak, nem látnak a holtak mi rólunk semmit sem; az előbbiek eszökbe nem jutnak, mint az irás mondja. Azt tudják és értik, hogy az emberek e világon élnek, mivel még most a hitben boldog reményökkel várják a testek feltámadását, a fiak kijelentését és a bosszuállást, mint az irás mondja. Mert nem szünik meg az utolsó napig a meghalt választottakban a hit és reménység, noha a feltámadás után meg fog szűnni, sem az ismeret és tudomány meg nem fogyatkozik bennök; egyeseknek ohajtásait, könyörgéseikeit, szükségeiket nem ismerik, azért érettünk nem is imádkozhatnak, holott ez nem is a meghalt szenteknek kötelessége. Az élők imádkoznak e földön az élőkért de a holtak azokról mit sem tudnak s nem is imádkoznak. – Préd. 9.

A gyermekszülők és uj jegyesek bevezetéséről.

A gyermekszülőknek nevetséges, haszontalan babonás pápistás bevezetését kárhoztatjuk. A Mózes-féle megtisztulás rendtartását (a mely a pápista bevezetéstől ép oly távol áll, mint az igazság a hamis-


245

ságtól) különös értelemben, mint szertartásos törvényt meg nem tartjuk, de átalában igen, mert az természeti és erkölcsi törvény, mely e háromra vonatkozik: először a havi szenny eltisztitására, eltávolitására; azután a megsérült természet helyreállitására; harmadszor a jótéteményekért való hálaadásra, hogy gyermekkel ajándékozta meg, megtartotta a szülésben és meggyógyitotta. Ezt megtartjuk az isten és törvénye szerint. De a gyermekszülő hálaadását helyhez és időhöz nem kötjük. Ha magát egészségesnek, megtisztultnak érzi, menjen el az igének hallgatására, aképen mint a szülés előtt, szabadon; nem mintha mindaddig tartoznék a dologtól, munkától és hitvestársi kötelességtől magát visszatartani, még ha megtisztuló s egészséges is már, mig a prédikációt meg nem hallgathatja. A házastársakat az esketéskor akarjuk oktatni, nem az eskü után csufot űzni belölök.

A keresztyén tudomány eredetéről, tekintélyéről és bizonyos voltáról.

A mennyei tudomány közvetve az istentől magától eredett, a ki nekünk az ő Fia a próféták és apostolok által szólott. Közvetlenül az isten fia az, a ki ezt a titkot az Atya kebeléből lehozta. Azért is neveztetik a Fiu igének (Logosnak), jellegnek (karakternek), kisugárzásnak (apaugasmának), világosságnak (fósnak), az atyai dicsőség képének, fényének és világosságának; minthogy az Atya ő általa szólott, és ő benne jelentette ki nekünk akaratát. Mint a Ján. 1. Zsid. 1. 2. Tim. 1. 1 Pét. 1. Kol. 1. 2. 3. meg van irva. Továbbá a tudomány, mely a szent bibliában foglaltatik, Krisztus után a prófétáktól és apostoloktól veszi eredetét; minélfogva az apostol azt tanitja, hogy e tudomány a próféták és apostolok alapján épül. 1 Timoth. 3. 4. 2 Tim. 3. 2. Tekintélye is e tudománynak magától a törvényhozó istentől függ. Mert meg van irva a prófétákban. Lőn a Jehovának szava Ezsaiáshoz. Az isteneknek istane szólott. A ki titeket hallgat, engem hallgat. Ján. 7. 8. Az én tudományom nem enyém, hanem azé, a ki engem elbocsátott. A mit láttunk és hallunk, arról teszünk bizonyságot. Az Atya az, a ki e tudományról bizonyságot tészen és megoltalmazza azt. Ján. 3. 5. A melyeket az Atya reám bizott, azokat cselekszem. Nem cselekedhetik a Fiu magától, hanem ha látandja az Atyát cselekedni. Ezért mondja Péter: A ki szól, szólja az istennek beszédét. I Pét. 4. 3. A közönséges (katholikus) egyház csak bizonysága [tanúja] a


246

mennyei tudománynak. – Tehát a mennyei tudománynak igazsága és tekintélye az istentől függ, nem az egyháztól.

A tudomány bizonyossága ezekben áll:

1. Mivel szerzője az isten és az isten fia, ki a törvényt adta minden időknek előtte, kezdődött minden tudomány előtt. Zsid. 1. Ján. 1. legrégibb, legigazabb.

2. Mivel a Szentlélek tanitotta, a Krisztus ihlette az ő lelke által a szent prófétákat, szólott és közlötte velünk e mennyei tudományt. 1 Pét. 4.

3. Mivel a Krisztuson, mint alapon, és a próféták és apostolok tudományán alapittatott. Mint 1 Kór. 3. 1 Tim. 3. 4. 2 Tim. 2. 4. mondatik.

4. Mivel az egyházban e tudományt tartották fenn és terjesztették eleitül fogva a próféták és apostolok, s világositották és erősitették meg gyakran a csudák és isteni bizonyságok által. Mint Zsid. 1. Róm. 1. Kol. 13. Ján. 4. mondatik.

5. Mivel ennek a tudománynak gyökerei és alapjai az isten biztos és választott népénél állapittattak meg. A két testamentom, isteni tisztelet, áldozatok az isten népének adattak biztos isteni nyilatkozatokkal. Róm. 9. És igy a mennyei tudomány igazsága istentől lőn megerősitve.

6. Mivel Krisztus és az apostolok bizonyitják, hogy Mózes és a próféták, a kiket mi elfogadunk, a Krisztusról irtak Mát. 11. Ján. 7. 8. Csel. 1. 2. 3. 14. Zsid. 1. 9. 2. 4. Mát. 28. Mát. 16. A Krisztus a prófétákat és minden szentirást megmagyarázott az apostoloknak és utasitotta a zsidókat, hogy vizsgálják a szentirásokat. Ján. 5.

7. Mivel változatlanul beteljesedtek mindazok, melyek a szentirásban a Krisztusról és a halottak feltámadásáról megjósoltattak. A próféták minden jövendölései a Krisztusról és egyházról a legigazabban betöltettek. Ézs. 7. 3. 1. 53. 5 Móz. 9. 12. Malak. 1. 3. Mik. 5.

8. Mivel a mennyei tudomány az isten titkait, melyek az isten titkos tanácsában helyeztetve és elrejtve voltak örök időktől fogva, kinyilatkoztatta. Kol. 1. 3. 2. És előre megjósolta mindazokat, a melyek az Ur egyházában meg fognak történni. Eféz. 3. Róm. 16, Ambr. Kryz. Jeróm. e helyek felől.


247

9. Mivel az ördög és az ördög tagjai a gonosz eretnekek mindég ostromolták ez igaz tudományt. Mát. 7. János 6. 8.

10. Mivel mozdulatlanul áll és tart az egyházban, nem változik, csudákkal bizonyittatott és sok szent próféták, apostolok és egyházi tanitók vértanuságával megerősittetett, mint az apostolok cselekedetei, a történetek és tapasztalat mutatják.

11. Mivel egyedül az isten a szerzője, nincs össze fércelve emberi költeményekből, igazságával tünik ki, világosságával felülmulja az emberi értelmet, okosságot és elmét, elveti, nem hagyja helybe az emberek költeményeit. Mert mennyei és természeti tudomány. Judás 1. Ján. 3. 1. Kol. 2. 3. Eféz. 2. 3. Mát. 11. Elrejtetted ezeket a bölcsektől. Tehát nem isméri az ész, nem született velünk. Mint a gonoszok tantételei végtelen sok feltalálókkal birnak, és különféle költeményekből nyaláboltattak össze, mint a mise és a pápista tudomány. Lásd Cyrillt, Kryz. Theof. Ambrust. Ján. 3. 11. 8. Mát. 3. 22. Luk. 4. Origen. Róm. 12. 13. Jeróm. Gal. 1. s az atyákat mind a feljebb jelzett helyek felől.

A tökéletességről.

A tökéletesség kétféle: Krisztusé a főé, és a tagoké. A Krisztus tökéletessége a legfüggetlenebb teljesség és elégség, az ő természetéhez és tisztéhez tartozó minden munkának tökéletes elvégezésére, a benne lakó istenségnek teljessége által. A Krisztus emberi természetében volt erőtelenség, mint az irás mondja, a mennyiben a mi erőtelenségünket, betegségünket, bűneinket hordozta, testünket felvette. 2 Kór. 13. Mát. 26. Zsolt. 22. 16. 6. 9. Róm. 8. Gal. 34. Ezen tökéletességével elvégezte közbenjárói hivatalát magában, a mi erőnk és a teremtmények ereje nélkül. Egyetlen áldozatjával tökéletesekké tette a szenteket, s örökre felült az atya jobbjára és uralkodik, mint diadalmaskodó hős. Zsid. 9. 10. Tehát méltánytalanságot követnek el azok, a kik az üdv részeit, felületes munkákkal, érdemekkel, pápai kedvezményekkel akarják betölteni és tökéletessé tenni; és igy törekesznek a Krisztus istenségét lerontani s a Krisztusban lakó teljességét és elégségét az istennek elragadni, mint a Krisztus keresztjének ellenei. Fil. 3. Kol. 2. 3. Azért Ézsaiás 40. 46. 49. 63. 53. 54. részeiben és más helyeken azt mondja az Ur, hogy ő elégséges a mi üdvességünkre. És Pál is 2 Kór. 5. 2. 1 Kór. 1. Kol. 1. 2. Eféz. 1. Csel. 4. 5.


248

16. 15. azt bizonyitja az atyákkal, hogy a mi üdvességünk teljesen a Krisztusban helyeztetett. Ján. 3. 5. 10.

A másik tökóletesség a tagoké, mint Ágoston 7. 8. köt. 2. lev. 95. és gyakran másutt Jerómós, Ambrus, Cyrill, Hilár atyák. Mát. 19. Luk. Fil. 3. Ézs. 4. 1 Kór. 13. rész. jegyzeteikben megvitatják.

Ez a tökéletesség beszámitási, isten kegyelméből a Krisztus igaz tökéletességeért hit által a Szentlélek segedelmével való, és folytonosan történik az ujjászületés tényével. Midőn a Krisztus igazságával, szentségével, tökóletességével és az isten teljességének erejével a Szentlélek által megbocsáttatnak, megöldököltetnek a bűnök szennyének maradványai, s Krisztus érdemének tisztaságával elfedeztetnek az Atyának ingyen kegyelméből. Midőn megöletvén az ó ember tetteivel együtt, uj emberré, uj teremtménynyé leszünk, megujittatva az uj ember képére, mely igazságra és szentségre teremtetett. Azaz midőn eltöröltetnek és elfedeztetnek, vagy megbocsáttatnak a mi tisztátalanságaink: felruháztatnak a Krisztus igazságával, tökéletességével és ábrázatjával; uj lélek, uj sziv teremtetik a választottakban a Szentléleknek segélyével.

A szentek tökéletessége a Krisztusra és ingyen kegyelemre való tekintetből van. Először annyiban, hogy az Atya nem vizsgálja a mi szennyeinket szoros igazsága szerint, s nem is itél meg minket mi magunkban, hanem elfedezvén vétkeinket, a Krisztus érdemében mérlegel és itél meg bennünket, nekünk tulajdonitja a melyek a Krisztuséi, nekünk számitja be a hit által; a Krisztus képében minket szeret. Továbbá annyiban, hogy minket az uj életben a folytonos újjászületés és a Krisztus vérének fürdőjével tisztit, az igaz kegyességben előbb viszen, megölve a mi bűneinket és megelevenitve minket a Krisztussal és feltámasztva az uj életre. Kol. 1. Titus 2.

Ha pedig testünk gyarlóságát tekintjük, mely még erőtelen, s csak annyira független sem lehet, mint az angyalokban, s bennünk is az örök életben, avagy csak a test erőtelensége miatt is. Tehát az igazság és tökéletesség okaira, azaz az isteni kegyelemre, Krisztus érdemére s a minket megujitó Szentlélekre való tekintetből tökéletesek, igazak a választottak: de az alanyra, azaz a választottakra tekintőleg, a mennyiben még fennmaradtak bennök a bűnöknek maradványai, tökéletlenek és gyarlók ők, s csak beszámitás szerint igazak és Krisztusra való tekintetből tökéletesek. Azt mondja Fil. 3. 1 Kór. 9. 13. 2 Tim. 1. 2. Nem hogy immár elértem volna a célt, avagy


249

hogy immár tökéletes volnék. Most látunk tükör által, de akkor szemtől szembe. Eféz. 11. Miglen leszünk tökéletes férfiakká. Ezt tanitják Ambrus, Cyrill, Theof., Beda, Jerómós, Tusel, (?) az Eféz. 4. Kor. 13. 3. jegyz.

Tehát nem bűntelenek a szentek e földön.

Nem azok; a mint János, Pál, a próféták, Dávid és a pátriárchák is bűnöket bevallják, s az irás bizonyitja, hogy a bűnöktől senki sem ment. Midőn Zakariásról, Erzsébetről, Kornéliusról azt olvassuk, hogy bűn és vád nélkül éltek: ezt az Ágoston bizonyitása szerint 72. köt. a nagy, rendkivüli bűnről kell érteni, tudniillik, hogy feddhetetlenek voltak, nem volt olyan bűnök, a miért a törvényszék előtt emberi itélet szerint vádoltathattak volna, tolvajok, gyilkosok nem voltak. Erről az ártatlanságról szól Dávid Zsolt. 6. 7. 37. – Pál 1 Tim. 1. Fil. 3. 1 Kor. 15. dicsekszik polgári és külső igazságával. Az emberek itélete szerint voltak feddhetetlenek; mert az isten előtt nem ártatlan az ártatlan. Mindenek vétkeztek a legkissebbtől a legnagyobbig. Zsolt. 13. 52. 50. Róm. 3. 5. Mindenek vétkeztek és az isten dicsőségétől elmaradtak.

Tehát valamint a szentek személye igaz, tökéletes, szeplő és fogyatkozás nélküli s boldog nem magában, hanem okozólag az isten kegyelme, érdemlőleg a Krisztus igazsága és érdemei s alakitólag a Szentlélek megtisztitása és szentsége által lett: azonképen a szentek minden tettei, – a szeretet, alamizsnálkodás, tökéletesek igazak És szentek s megjutalmaztatnak csak az isten kegyelmére és Krisztus érdemére való tekintetből. Igy vitatták meg Ágoston az atyákkal.

A végről.

Ágoston azt mondja, hogy a vég kétféle. A tökéletessé tevő és végrehajtó vég, a Krisztus az isten teljességével és kegyelmével. Mert a Krisztus tökéletességre vitt és végrehajtott mindeneket, a melyeket az isten betöltetni és tökéletesen elvégeztetni kivánt. Azért neveztetik pedig Krisztusuak, sőt teljességnek is vagy alithia, emet, igazság és a törvény betöltésének s az igéretek és minden szertartások testének, sákramentomok valóságának: mivel egyedül a Krisztus tölt be mindeneket, teszcn eleget az isten igéreteinek, s adja nekünk valóságát


250

és lényegét azoknak, a melyeket az igéretek igérnek, a törvény parancsol és a sákramentomok jelképeznek és megpecsételnek. Mint Ján. 1. Róm. 15. 2 Kór. 2. mondatik. A törvény Mózes által adatott de a kegyelem és valóság a Jézus Krisztus által lett. Az igéretek a Krisztusban igazak és amenek.

A törvény vége a Krisztus. Kol. 2. 1 Kór. 10. Melyek a következő dolgok árnyékai, de a valóság a Krisztusé. Azért neveztetik továbbá a törvény és isten igéretei végének: mert valamint minden a mit az isten teremtett szükségkép, a maga törvényes végére és hasznára vezéreltetik, és céljok a visszaélés által meg nem változtatik, mint a bálványozók szoktak cselekedni, – a teremtményekből magoknak isteneket alkotva, s a részegek és rablók a borral és fegyverrel visszaélve: azonképen a törvényt és szabályokat, igéreteket és istennek minden beszédét a magok végére [céljára] a Krisztusra kell vinni [vonatkoztatni]. Térjetek meg én hozzám. Ezt tedd és élni fogsz. Készitsetek magatoknak uj szívet. Higyjetek én bennem. Ezeket a Krisztusra kell vinnünk s nem saját erőnkre.

A másik vég a teljesen bevégzett és elkészített dolognak befejezése: azaz a mi azt mutatja, hogy a dolog be van végezve, – annak a dolognak formája, a melynek lételt adtunk. Ilyen vég a választottakban a kedvesség, szeretet, hit.

Vajjon a lopás, uralkodó bűnök és a test hibái elválasztják-e a házastársakat?

A Krisztus csak a nős paráznaságról mondja, hogy az elválasztja a házastársakat; ha valamely bűnök azzal rokonok és egyensulyúak, azok is elválasztják, mint a hűtlen elhagyás, folytonos üldözés, a másik fél megútálása és az ártatlan élete ellen erőszakos halált készítő cselek.

Ha tehát a lopás, a főben járó bűnök a vétkező személyt polgárilag megölik, az ártatlan személy meghal a megöletett házastársra nézve. És az ő házastársa kötelékéből feloldatik. Ha a halálra itélt házastársak visszavétetnek előbbi állapotjokba, éltök megjobbitását megigérik és azért a hatóság nékik kegyelmet ad: nem választathatnak el az ő házastársuktól. De ha a vétkező személy halálra itéltetik és örökre száműzetik, a mi a halál helyett van, és elszökik: a halálos ítélet által az ártatlan személy szabaddá lesz. Igy állapitja meg az


251

apostol a Róm. 7. 1 Kór. 7. részében, hogy a házastársak felszabadulnak. A személy, a természetes vagy polgári halál által, azaz az erőszakos halál vagy örökös száműzetés, vagy számkivetésbe szállittatás (deportatio) által felszabadittatott a házasság kötelékéből. Jusztin [Justinianus] és a régiek végzései is ezt állapítják meg, a mint Gracián 32. fej. 9. r. p. 7. p. 2 előadja.

A betegségek, rüh, testi fogyatkozások: a vizellet és ganéjjal való beundokitás sem bonthatják fel a házasságot, ha nincs vele örökös elidegenedés és nemzési tehetetlenség.

Miképen büntettetik a nős paráznaság?

Az irás azt parancsolja, hogy mind a két nemet, mindennemű paráználkodókat, férfiut és nőt halállal kell büntetni. 3. Móz. 20. 5 Móz. 22. Igy a G. végzések 32. fej. 9. r. Igaztalanul cselekesznek azért, a kik a nőt megölik, a férfiut megkorbácsolják, vagy pénzbírsággal büntetik.

Mikor mind a két fél, férj és nő parázna, lehet-e elválás?

Azok között nincsen házasság, szeplőtelen ágy Zsid. 13, hanem csak rút nősparáznaság; azért mind a két fél megöletendő. Jusztinián is tagadja, hogy az ilyen nős paráznáknál elválás volna: tehát halállal kell azokat elválasztani. Ha a parázna nő terhes: meg kell azt várni míg szül és a szülés után kell megölni, vagy ha megjobbul, meg kell neki engedni [megbocsátani].

A megdicsőült test természetéről és tehetségeiről.

Az apostol azt mondja, hogy annak természete, hogy az lelki test, azaz noha teste, csontja, husa, bőre és lelke van, – mégis lelkinek neveztetik: nem anyagáért és lényegéért, mintha ez változnék át lelki lényeggé, hanem állapotáért, életeért, hivatásáért neveztetik lelkinek. Mert lelki és romolhatatlan javakkal él, t. i. igaz boldogsággal, isten ismeretével, igazsággal, szentséggel, ártatlansággal, békességgel, mennyei örömmel, vigasztalással, élettel. Nem lesz lelkes, azaz, a melynek négy elemből összerakott vegyített teste van, tenyésztő és érzéki lélekkel él, (*) azaz nevekedik, érez, mozog, romolható

(*) Az arisztotelészi filozófia beszélt testi, tenyésző, érzéki és értelmi létfokozatokról. Ezek rendre az élettelen tárgyak, a növények, az állatok és a emberek sajátos jelenségeinek elvonatkoztatásából származnak. [NF]


252

eledelekkel a négy elemmel, ezekből összetett testekkel táplálkozik, szükségei vannak: nem ilyen lesz a megdicsőitett test. Ennek tehetségei: hogy halhatatlan, hajlékony, könnyü, véges, helyet foglaló, világitó fényes lesz mint a nap; de azért még sem áthatható, mert nem vesziti el testi lényegét; még a Krisztus teste sem volt áthatható: a koporsó [sírgödör] ajtai engedtek, kinyiltak az Urnak és ugy ment azokon keresztül. Szép, dicsőséges lesz fogyatkozás, mocsok, éktelenség nélkül. Eképen tanítják Ágoston 2. 3. 4. 5. 8. köt. a ker. tud. kézik., továbbá Ambrus, Kryzosztom, Béda, Anzelm, 1 Kór. 15. Filipp. 3. Hillar. Jeromós Máté és Lukácsra.

Egyenlő lesz-e az öröm és dicsőség az örök életben?

Valamint a Krisztus érdeme, igazsága az isten kegyelme mint az örök életnek oka, egy ugyanaz és köz[ös] a választottakban: azonképen egy és ugyanazon s közös örök életök lesz a választottaknak. Valamint az örök élet oka az isten kegyelme, a Krisztus érdeme, a Szentlélek egyenlőképen adatik a választottaknak: ugy a választatás, tudniillik az örök élet egyenlőképen adatik. Róm. 6. Mát: 26. 1 Thess. 4. Jertek és birjátok az országot, a mely készittetett nektek. Ézsa. 66. Dán. 9. és Jel. 19. 20. A báránynyal uralkodnak a választottak. De valamint ebben az eletben különbözők voltak isten ajándéki a választottakban; némelyekben nagyobbak és többek, másokban kevesebbek és csekélyebbek, s az Ur ajándékai különböző mérvben osztatnak ki, némelyeknek öt másoknak kettő és másoknak három: ugy az ajándékok is különbözők lesznek. Bárha azért Ábrahám, Pál nem boldogabbak, gazdagabbak s szentebbek is az örök életben: mégis tehetségeikkel fénylőbbek, világlóbbak lesznek Jakabnál, Istvánnál és másoknál. Egy az ég, de az égi testek egyik a másiknál fényesebbek; a nap, hold a bolygóknál és más csillagoknál fénylőbb: igy lesz a feltámadás. Ezt tanitják az atyák a Kór. 15. Dán. 9 részéről. Ágoston a ker. tud. kézik. 2. 3. 4. 7. köt. Lomb. 4. k. 49. r. Lásd Cyrill, Ágost., Kryzoszt., Theof. atyákat a Ján. 15. r.-ről. Az én atyám házában sok hajlékok vannak. Egy házban több hajlékok a dicsőségnek többféle ajándékai. A Krisztus is azt tanítja, hogy valamint a bűnök különbözők, egymással nem egyenlők, némelyek másoknál nagyobbak: ugy a pokolban is a büntetések különbözők némelyeken nagyobbak másokon kissebbek. Könnyebben lészen Ti-


253

rusnak és Sidonnak dolga mint neked. Lásd az atyákat a Máté 11-dik részéről.

A háboruról és boszuállásról.

A törvényes háborút mint az isten haragjának nyilvános bosszuállását helyeseljük. Az igazságos háború indittatik az isten dicsőségének védelméért és megmentéseért; másodszor a haza megvédéseért, a rablások és nyilvános jogsérelmek visszaveréseért. A háború szerzője az isten, a ki a törvényes háborúval védi a jókat és bünteti a gonoszokat. Róm. 13. Ézsa. 10. 14. 45. Amos 3. 4. 5. 5 Móz. 27. 28. Az igazságtalan, törvénytelen háborúkat, melyek rablások, nem helyeseljük: midőn jogtalanul, oknélkül, uralomvágyból, alattomosan, pártosan és árulással indittatik, hogy másoknak országát, birtokát feldulják, az idegen határokat elpusztitsák. Ezek vagy magánosak mint a rablók és pártosok harcai, kiknek nincsen hatóságuk, ha csak jogtalanul, erőszakból nem; vagy nyilvánosak, midőn a zsarnokok, kiknek birodalmuk van, kegyetlenkednek és rohannak az országok határainak elpusztitására és kifosztására. Hogy legyenek isten haragjának ostorai, mint gonoszok a veszedelemnek napjára. (Mert nincsen rossz a mit nem az isten csinál.) De mégis jaj azoknak, kik által isten az ő baragjának itéleteit végrehajtja, a bűnöket bűnökkel bünteti. Tehát ha szinte a török, a pártütők, rablók az isten haragjának ostorai, mégis elvesznek mint a harag eszközei, mivel vétkeznek a bűntetésben, átlépik a büntetés határait, kegyetlenebbül bánnak mint kellene. Ézsa. 20. 14. Zak. 1. Zsid. 1. Róm. 1.

Tehát szabad a közhatóságnak igazságos háborúval büntetni, a jókat védeni, a roszakat leverni. Magán bosszú s harc az, midőn valaki az isten és hatóság tekintélye nélkül áll bosszút magán erejével, a hatóság mellőzésével hasonlót hasonlóval fizet, felveszi a néki nem adatott fegyvert. Ezt a bosszút tiltja az Ur. Máté 5. 26.

Az oltalomról.

Kegyesek s gonoszok oltalmát ki lehet kérni, ha a valóságos szükség sürget: azaz az isten valódi dicsőségének s a hazának oltalmazására, a rablások megakadályozására, midőn saját seregünk nem elég és nem felelhet meg az ellenség seregének. Azonban ugy kell fel-


254

kérni az oltalmat, hogy a győzelem reménye ne a sokaságban helyeztessék s ne is arra kérjék azt fel, hogy vele a más országok határát elfoglalják; sem pedig hogy az ártatlanokat tűzzel-vassal elemészszék. Igy cselekedtek volt Esdrás, Ábrahám, Asa és Józsafát. Kárhoztatja az Ur ha ugy kérik fel az oltalmat; hogy a is reményt isten ellen a sokaságban helyezik és az ártatlanokat elpusztitják.

A bűnnek és büntetéseknek elengedéséről.

Valamint az uralkodó halálos, cselekvési és eredendő, mulékony és maradandó bűnök, (*) isten kegyelméből a Krisztus egyetlen egy áldozatjáért megbocsáttattak és a vádoltatás vagy kárboztatásra nézve elengedtettek, ugy hogy a választottaknak semmi kárhoztatásuk nincsen: azonképen minden büntetések összemunkálnak a jóra: a maradandó bűnöket kiirtják, eltisztitják, a Fiú képéhez hasonlókká tesznek, a hitnek bizonyságai (dokimasia) Róm. 1. 5. 8. 1. Kór. 4. 11. 2. Kór. 4. 1. Mik. 7. Ézsa. 38. 48. De midőn Jeróm. 30. a Róm. 8. részére azt mondja, hogy a test a bűnért halt meg, nem ugy kell rajta a bűnt s kárhozatot mint a bűnnek zsoldját értenünk a választottakban, mintha a választottak a bűnért lakolnának a halállal: mert a Krisztus lett átokká, bűnné, vétekké a mi bűneinkért 1 Pét. 2. Ézsa. 53. A mi bűneinket hordozta a fán. De azt mondja, hogy a választottakban megmaradó és állandó bűnökért halunk meg, azaz szenvedjük a halált ideiglenesen, hogy a maradandó bűnök irtassanak ki és ne uralkodjék a bűn bennünk, azért sujtatunk, hogy a világgal el ne vesszünk. Tehát nem a vétekről szól az apostol, hanem a dokimasiáról, a bűn kiirtásáról és megjavitásáról, a mint mondatik 1. Kór. 11. Midőn az Urtól sujtatunk, megragadtatunk, hogy a világgal el ne veszszünk.

Átvertelek [átszúrtalak?] tégedet, hogy ártatlannak ne láttassál a te terhes bűneid miatt, ne uralkodjék benned a bűn. Tehát gonosz bolondságot beszélnek a bölcskedők, hogy az állandó bűnöket a kulcsokkal, kedvezményekkel, a purgatórium büntetéseivel kell jóvá tenni és az időszaki büntetéseket megváltani. Mert ha az ok egészen megbocsáttatik, az eredmény is egészen megbocsáttatik. (**) A mi bűneink teljesen meg vannak bocsátva a vétkességre nézve: tehát az eredmény is: a büntetések mind teljesen meg vannak bocsátva a vétkességre nézve valósággal.

() Az ekkor is elterjedt skolasztikus felosztás szerint létezik eredendő és cselekedeti bűn; ez utóbbi lehet bocsánatos és halálos. Ezek a nevek egyben állapotokat is jelölnek.

(**) A római katolikus teológia szerint a purgatóriumban a bocsánatos bűnökön kívül a megbánt halálos bűnök büntetéseképpen visszamaradt ideigtartó büntetéseket szenvedi a lélek. A gyakorlatban a gyóntató nem engedi el az utóbbiakat is, mikor feloldozást ad, hanem éppenséggel kiszabja őket. Ezellen szól a fenti mondat. [NF]


255

Vajjon azokat az egyházba térőket, kiket a gonoszok kereszteltek meg és avattak fel, ujra kell-e keresztelnünk és avatnunk?

Cyprián és vele együtt minden püspök a kárthágói zsinatban azt állítják, hogy ujra kell keresztelni s ismét felavatni azokat, a kik az egyházon kivül kereszteltettek meg és avattattak fel: mert egy a bit, egy a keresztség, egy az Ur igéje az egyházban. A mint hogy régi népek közt is csak a zsidóknál voltak érvényesek a sákramentomok és áldozatok és nem az egyházon kivül.

Mi erre ezt a birálatot teszszük Ágostonnal: Ha valakik igaz keresztséggel kereszteltettek meg, melyben a keresztség lényegességei megvoltak, az anyag és alak, az ok és vég [cél], az isten rendelése a víz, és az igéknek helyes, nem pedig gúnyból, játékból, tréfából való elmondása: azt tanitjuk, hogy ezek keresztségét nem kell megujitani, még ha az egyházon kivül gonosz egyházi szolgák által lett is. A hol az ige, a sákramentomok, a keresztség megrontatott, megváltoztattatott, a keresztség lényege, alakja megrontatott és mellőztetett: meg van másitva a keresztség célja és törvényes alakja; s tanitjuk, hogy nem érvényes, akár a kegyeseknól, akár a gonoszoknál történt; és hogy mind az ige, mind a sákramentomok csak a választottakra bírnak erővel és hatálylyal az egyházban. Ujra kell tehát keresztelni a kik roszul és hibásan kereszteltettek meg, ismét fel kell avatni, a kik gonoszul, igazságtalanul, az isten ellen való bálványozásra avattattak fel. Hogy ha a gonoszoktól az isten igéje hirdetésére vannak felavatva: megpróbálván éltöket és igaz tudományokat, nem avatjuk fel többé őket.

Vajjon hibázhat-e az egyház?

A közönséges anyaszentegyház, a mennyiben elválasztva, elhivatva és megtisztitva van, nincs szeplője s redője, és az istennek Krisztusban és a Krisztuson épített háza, oszlopa és erőssége az igazságnak 1 Kol. 23. 2. Kór. 2. Eféz. 3. nem hibázik az alapban, a szenteknek közösségében vagy egyességóben az isten kegyelmét, Krisztus érdemét és az igazgató Szentlelket tekintőleg, a mennyiben az alapon állván, elfogadja, romlatlanul beveszi, tanítja a mennyei tudományt és a sákramentomok törvényes használatát. Az összeségben, általánosságban nem hibázik, a mennyiben a Krisztus teste: de a részletességben az egyesekben hibázhat. Mert sokan vannak, a kik hibáz-


256

nak az egyházakban; sőt a részletes [részleges] gyülekezetek némely cikkelyekben és hitvallásokban gyakran hibáznak. Mint a korinthusi, galáciai, efézusi, krétai egyházak hibáztak, a kiket az apostol helyreigazitott, midőn mondá: Ne tévelyegjetek. Kicsoda büvölt meg titeket, hogy ne hinnétek az igazságnak. 1. Kór. 1. 2. 3. 5. 6. 11. Kol. 3. Zsid. 6 és más helyek felől többször ezt tanítják az atyák.

Az utolsó itéletről.

Az isten ítélete kétféle: magános és közönséges [egyetemes]. Magános, midőn egyenként itéli meg az itt élőket. A ki nem hiszen, már el van ítélve; avagy midőn itt időszerint [földi büntetéssel] megbünteti a választottakat, avagy a népeket és országokat a maga legroszabb ostoraival, tudniillik éhséggel, dögvészszel, fegyverrel, ártalmas vadállatokkal. Ezék. 4. Közönséges és utolsó ítélete, midőn a közbenjáró Krisztus, az utolsó napon az Atyától adott hatalommal megítél mindeneket igazsággal a cselekedetek szerint, az isten és emberek előtt. Az isten előtt itéli a választottakat, igazakat, áldottakat, örök életre méltókat, isten ingyenvaló elfogadásából, örök szerelméből, a maga örök igazságában, jóságában s beszámítása szerint mint gyám, mint pártfogó és a választottak ügyvéde, a kegyelem királyi széke menhely, oltalom és legerősebb vár, a haragnak, szorongatásnak és nyomoruságnak napján. Zof. 1. 3. A világ előtt, azaz látható bírók előtt, a tizenkét székben ülő apostolokkal együtt itéli meg a választottakat szemmellátó tanuk után, az emberek szokása és ítélete szerint; azaz: a jó cselekedetekből, melyek bizonyságot tesznek a választottak hitéről és megigazulásáról. Mert midőn az örök életben megszűnnek a jövendölések, a hit és reménység, egyedül a szeretet marad meg a jó cselekedetekkel. Mert a mennyei jók az örök életben, közvetlenül, valósággal minden közeg nélkül közöltetnek és adatnak meg a választottaknak. Tehát semmi szükség nincs az eszközökre, tudniillik az ige és sákramentomok közvetitésére és a Krisztus papságára. Semmi szükség a hit és remény eszközeire, melyek a nem látható dolgoknak valóságok és mutatójuk, mint a Zsid. 11. és Róm. 8 mondja: Mert a ki mit lát, mért reményli azt. Az isten lesz minden mindenekben. Tehát a hit és remény közvetítése megszűnik; midőn az üdv mennyei és legfőbb eszköze az ige és sákramentomok szolgálata megszűnik, meg kell szűnni az alsóbb eszköznek a hitnek is.


257

Az isten igéjének igazsága örökre megmarad a maga természetében, hanem csak annak szolgálata és közvetítő használata szűnik meg, 1. Kór. 15. Akkor kezéhez adja a Krisztus az országot az istennek és az Atyának. Azaz a Krisztus a szolgai formában felvett közbenjárói hivatalát leteszi. Mert a választottak a kegyelem és örök élet birtokában lesznek. Isten lesz minden mindenekben, azaz adja és közli magát a választottakkal külső közeg nélkül. Akkor a Krisztus által készített választás megadatik az Atya által: tehát közbenjáróra, megbékéltetőre többé szükség nem lesz.

Az igenek igazságáról és természetéről, nem közvetitő hivatásáról mondta Ézsaiás: Az Urnak igéje mindörökké megmarad. Azaz: változik az ige hivatása és alakja, de a megigért igazság megmarad változatlanul. Az igazság mindég megmarad, tehát az ige is. Ján. 15.

A Krisztus országáról és közbenjárói hivataláról.

Az isten országát kétféleképen vesszük tekintetbe: e jelen és a jövő életben. Ebben az életben a választottak egyháza az isten országa; a melyben az isten a Messiás vagy király a Krisztus által közvetve uralkodik az itéletnapig. A Krisztus uralkodása a választottakban és azok egyházában belőlről az ő lelkével, kegyelmével és igazságával a bűn, sátán, világ, halál és a setétség kapui ellen; kívülről uralkodik igéjével és sákramentomaival egyházi szolgái által a hamis hittételek és hagyományok a Sátán, Antikrisztus, pápa és Mahumed országa ellen stb. Felöltöztetvén a választottakat a Krisztus mindennemű hadi szereibe vagy fegyverzetébe, mint az ő őrhelyeiken és állomásaikon folytonos halálküzdésben és harcban álló katonákat a Szentlélek vezérlete alatt harcoltatja erős vitéz bátorsággal s állítja ellene mint erős hitüeket a bűnnek, világnak, ördögnek. Eféz. 5. 1. Pét. 5. 1. Ján. 5. Zsid. 2. – De igy csak az utolsó napig uralkodik és akkor megszűnik ez az ország.

Másik országa az istennek az örök életben van. Itt az egész Háromság közvetlenül uralkodik, midőn minden lesz mindenekben. Az Atya, Fiu, Szentlélek ezen országának nem lesz vége. Luk. 1. 2. Dán. 9. Ézs. 66. 65. Ez országból győzelemmel kivettetnek az ellenségek és elüzetnek az örök gyötrelemre. Tehát nem lesz szükség küzdésre és közvetítő katonaságra az örök életben.


258

A feltámadásról.

Mint a halál háromféle, ugy háromféle a feltámadás is. Az első a bűnökben meghalt léleknek feltámasztása, isten kegyelméből a Krisztus igazságában, a Szentlélek segélyével, az ige és hit által az uj életre. Ez az ujjászületésnek egyik része. Mert az ujjászületésnek két része van. Első része a megöldöklés, melylyel a kőszívet, régi lelket, saját igazságunkat, az ó embert, a vétkező természetet az ő cselekedeteivel [együtt] megöljük, a régi embert kifosztjuk s bölcseségünket, igazságunkat, akaratunkat mint isten előtt ellenségeskedést, bolondságot lerontjuk. Róm. 3. 4. 8. Gal. 5. Eféz. 2. Fil. 3. Ézsa. 64. Kol. 2. Másik része, melylyel rajtunk az isten képe megujittatik, midőn a Szentlélek isten kegyelméből a Krisztus áldozatának és feltámadásának erejével, megölvén és eltemetvén az ó embert, átalakit minket az isten képére, uj teremtésekké tesz, uj szívet, uj lelket adva felruház a Krisztus igazságával. Az ujjászületésből, azaz a megöldöklésből és felelevenitésből mint okból következik az uj élet; azaz a jó fából, azaz isten kegyelméből, Krisztus igazságából, a Szentlélekből és hitből következnek a jó cselekedetek. Mát. 7. Róm. 6. Gal. 6. Eféz. 5. Az atyák mind. Kol. 2. Eféz. 2. Rom. 8. 6. Ezen első feltámadása a bűnökben meghalt léleknek, csak a választottaké.

A második feltámadás a testeknek porból való felköltése. Mindeneknek, jóknak; roszaknak testei, az ép, halhatatlan, romolhatatlan testek feltámadnak. 1. Kór. 15. Nem fogunk mindnyájan elaludni, hanem egy perc alatt átváltozunk; azaz bárha nem minden emberek fognak eltemettetni, hanem sokan életben találtatnak: mindazáltal azok is élve meghalnak és átváltoznak egy szempillantásban abban az elragadtatásben. Mint Énók, Illyés elragadtatásuk percében egy fuvallattal megkóstolták a halált és átváltoztak. Igy szól Ágoston is az atyákkal.

Mert a mint mindnyájan vétkeztek, ugy mindnyájan meghalnak. Valakik pedig meghalnak, mind megelevenittetnek. Róm. 5. Ján. 5. 1. Kór. 15. 1. Tess. 4. Elvégeztetett dolog, hogy egyszer mindenek meghaljanak. Zsid. 9. A hitformák ugyanezt tanítják. Hiszem a testnek feltámadását; azaz legbiztosabb hittel vallom, hogy minden emberek, bármiféle halállal haltak is meg, férfiak, nők, kicsinyek, nagyok, még az elvetéltek is, mint az anyák méhében formálódtak – elevenen fel fognak kelni; miként Ágoston is minden atyákkal tanítja.


259

Ágoston ugy véli, hogy a férfi (vagy meglett) korban, azaz a Krisztus felnevekedett korának állapotjában, mely harminchárom és fél év volt lesz a feltámadás. Ezt a véleményt a Pál Eféz. 4. vette; a ki azonban hasonlatképen szól a szenteknek a tudományban, igazságban s bölcseségben való lelki tökéletességéről, melyttt hittel kezdődik s ez élet után végeztetik be. 1. Kór. 3. 1. Kór. 9. Fil. 3. 2. az atyák e helyek felett Ágoston 7. 8. k. A ki nem képződött s az anyák méhében nem élő mag elvész. De ha csonttal, hússal, idegekkel, szellemmel vagy lélekkel emberré alakul és él, feltámad, még ha az anyja méhében meghal is. Csak az emberek támadnak fel, de melyik korban és minő alkotásban, arról semmi bizonyos nem tanittatik. János azt mondja, hogy a bárány előtt kisdedeket és nagyokat látott ülni. De hiába szellőztetnek ezek a ki nem jelentett dolgok. Az egész teremtettség meg fog szabadulni a szolgaság romlottságától, s az isten fiainak szabadságára és megujulására jut: uj ég és uj föld lesz. – A teremtmények anyaga megujul, megszabadul a romlástól: de az oktalan állatok nem támadnak fel. Mindazok, a melyek e földön vannak az isten tüzével megégnek 2. Pét. 2. de mégis meg fog maradni az egeknek és földnek anyaga, hanem az alakja és minősége ujittatik meg. Bolondságot beszélnek, a kik arról álmodoznak, hogy a nők férfiakká alakulnak és változnak át. Feltámadunk mindnyájan és hasonlókká leszünk isten angyalaihoz; a nemről semmit sem vitatkozunk: mert a nemek használata megszűnik az örök életben. Mát. 19. 22. Bárha a gonoszok testei is elváltoznak, és meg nem halhatnak, azaz meg nem rothadhatnak: mindazáltal a második halált a Gyehenna tüzében testestől lelkestől érezni fogják. S nem is fognak a megdicsőült testnek tehetségeivel bírni mint a választottak, mert kivettetnek a külső setétségre, a mely végtelen büntetés, vakság és istennek végetlenül tartó nem ismerése; valamint [miként] az örök élet istennek örökké tartó ismerése és istennel való együtt élés. Ez az örök élet, hogy megismerjenek téged; azaz: ez az örök élet oka, hogy téged a Fiuval együtt igazán megismerjenek.

Harmadik feltámadás, midőn egy időre az utolsó feltámadás előtt feltámasztattak sokan az isten erejével, kikről az atyák azt hiszik, hogy ismét megholtak, mint Lázár és mások; mert feltámasztatván a Krisztussal, nem emlittetik rólok, hogy ő vele mennybe felmentek volna. Máté 27. 28. Hanem ezt kegyesen elhagyjuk. Lásd Ágost. 10. köt. Mát. 20. r. 18. besz. 9. köt. 5. rész. Jánosra 19. értek.


260

Krisztus a lelkeket és testeket istensége erejével a Háromság teljességével támasztja fel, Ján. 5. a választottakat az örök életre, a harag edényeit az ördöggel a kárhozatra. Mert az ördögök is örök büntetésekkel fognak lakolni a gonoszokkal együtt, és nem kinozni, hanem kinoztatni fognak. Az időtlen torzszülöttről (non formatumról) azt mondja az írás, hogy elvész. Zsolt. 5. 8.

Agoston a dogm. kézik. az egyházról i. k. Ján. 5. 11. r-re Cyrill u. o. – Origenes Mát. 28. Kryzoszt., Hilár, Jeróm., Fil. 2. – 2. Móz. 28. Lomb. 4. k. d. 67. Ágost. 3. 5. köt. kézik. 81. 86. fej. – Jelen. 21. Róm. 8. Ezsai 66. 2. Kór. 15. – Mát. 5. 18. Ágost. 5. és 9. köt. Hilár Origen., Jeróm., Kryzoszt., Ambrus, Máté és Lukácsra.

Az első ember eset [bukás] előtti állapotjáról.

Lombárd Ágostonból nyugtalankodva vitatja, vajjon Ádám kimult volna-e, ha nem vétkezett volna? De mi egyszerüen azt mondjuk Pállal 1. Kór. 15. hogy a psychicus animalis vagy lelkes testeknek át kellett volna változni pneumaticus spiritualis vagyis lelki testté. Megmaradván a testek lényege, megszüntek volna halál nélkül a földi viszonyok, a nemzés, evés tényei. És akár hol is fogunk lenni ez élet után, ott maradtunk volna az eset előtt is mindörökké. Az örök élet helyét nem zárja he az írás a földnek vagy égnek bizonyos szegletébe, a mint a bölcselkedők a tüzes, vizes és harmadik égről hazudozzák. Dávid, Pál, Péter, 2. Pét. 2. azt tanítják, hogy a választottak uj égben és uj földön fognak lakni. Jelen. 20. 21. – Lásd a 36. zsolt. János azt tanitja, hogy az isten városa az uj Jeruzsálem leszállott az égből, és abban fognak lakni a választottak.

Lombárd 2. D. 20. k. Ágost a Sákram. 1. köt. 6. fej.

Az uzsoráról.

Az írás tulajdon értelemben szólva uzsorának nevezi azt az istentelen nyereséget és sarcot, melyet tőkétek vagy bármely javatok után, a kölcsönzés kötelességének teljesitéseért a kölcsönvevőnek hátrányával és kárával vesztek. Erről az uzsoráról mondja a 15 zsoltár: ki nem mozdul a ki pénzét nem adja uzsorára. 5. Mózs. 23. A te atyádfiának uzsorára ne adj. Mát. 5. Kölcsön adjatok, semmit abból nem várván. Ez a felebarátinkat és felebarátink javait kimeritő sérel-


261

mes uzsora meg van tiltva azon igazságtalan nyeremény miatt, mely egy neme a lopásnak és inségre juttatja a szükölködőket és szegényeket. Kárhoztatja az írás a fosztogató, szegényeket elpusztító és azok ellen ármánykodó uzsorásokat. Senkitől se vegyetek uzsorát. Ne végy a te atyádfia megrontásával uzsorát, hanem erősitsd meg őt, hogy éljen te veled. Amós 8. Ézsa. 1. 5. 58. 5. Móz. 28. 3. Móz. 25.

Az igazságtalan kimerítő uzsorát nemcsak a pénzekben, hanem más elzálogosított javakban is feltaláljuk, midőn a te másoknak tartozásból vagy szükség kényszeritéséből kiadott saját javaidat kelletin túl vagy a felvett pénz értékén felül kimeritik, ökreidet, földeidet és más birtokaidat mint lekötött zálogokat elpusztítják. Vagy midőn a kölcsön felvett pénz után tulságos és méltatlan nyereség követeltetik.

Megengedett uzsoráknak nevezzük a társadalmi életben az olyan szerződéseket s kötvényeket, midőn bizonyos időre pénzt adnak, hogy nyereség végett jövedelmeztessék. Mintha valaki neked ezer aranyat adna, hogy azzal nehány évig kereskedjél, és a megszaporodó nyereség egy részéből részeltesd majd a kölcsönadót: ez nem is uzsora. (Igy midőn valamely birtokot jövedelmeivel együtt valakinek mivelés végett oly egyesség mellett adsz át, hogy visszaváltod, ha ki nem meríti a talajt, vagy bérbe adod azt valakinek ugy, hogy egyenlően fogtok osztozni a jövedelmen: ez nem uzsora.

Midőn pedig pénzt vagy jószágot kölcsönözöl ki határozott kötés és szerződés mellett az embereknek szőlő jövendőbeli termésének vagy földnek vételére, és az évi termés sokkal drágább vagy bővebb lett, ugy hogy ez sokkal többért kelt el, mint te vetted, vagy kevesebbért vették meg, mint te eladtad: mind a két részről egyenlősíteni és engedni kell; mint a Thess. 4 mondatik. Noha a te pénzed hevert is, mégis az isteni törvény szerint el kell valamit engedned, mert az áru és annak ára a szerződésben nem egyenlők; pedig a szerződvényben számtani arányt kell tartani. 1 Thess. 4. Senki meg ne csalja az ő atyjafiát valami dologban: hogy egyenlőség legyen az ár és vett dolgok között.

Szóval, midőn a tulajdon vagy tőke alku szerint ugy helyeztetik ki a kötvény feltételei mellett, hogy a nyereség a kölcsönadóra nézve szüneteljen, és a vagyonnak vagy tőkének hasznát neked engedje, ugy, hogy a kölcsönadó pénze vagy jószága felebarátodnak tulajdona, a megállapított határok között nálad keressen és gyümölcsözzön: a tőkét és nyereményt felveheted. Mert ez szerződés volt, és a köl-


262

csönző javai nálad jövedelmeztek, a nyereség a kölcsönadóra nézve szünetelvén.

Ámós. 8. Ézsa. 5. 58. 5 Móz. 28. 3 Móz. 25.

Az interesről [kamatról].

Ha valaki szerződés vagy feltétel mellett veszen fel kölcsönt, vagy idegen vagyont, és azt a határozott időben meg nem adja, noha tehetné, és igy a kölcsönadó vagy uzsorás a kölcsönvevő szószegése miatt érzékeny kárt vall: a természet törvénye szerint egy részét azon kárnak, melyet miattad vall, vissza követelheti. Mert igen sok szószegők vannak, a kik mások iránti tartozásukat, vagy a kölcsönpénzt, még mikor tehetnék is, vissza nem fizetik, vagy a mások javait, a mit adósság vagy kölcsön néven felvettek, kényelmesen elfecsérlik. Az ilyeket nyíltan tolvajoknak nevezzük, midőn törvényes tartozásukat megtagadják, a kézirat szerint meg nem fizetik, hanem gondatlanul eltékozolják.

Minden szerződés és minden szerződés lényege az adásban és vevésben öszpontosul, tudnillik a törvényszerü kölcsönös egyetértés, és az árnak és eladó dolognak egyenlőségében. Csalárdság nélkül a természet és isten törvénye szerint megengedjük a birtok, föld, tulajdon kihelyezését, vásárlását, jövedelmökkel, visszavásárlási kötéssel, avagy e kötés nélkül.

Szabad-e tulajdon vagyonnal birni?

Minden embereknek, bármiféle rendü s ranguak legyenek, szabadon hagyja az irás és megengedi a természet törvénye, hogy tulajdon vagyonnal bírjanak. Midőn azt mondja, ue lopj, ne rabolj. Ne kivánjad a te felebarátodnak feleségét, szolgálóját és vagyonát. Munkálkodjanak tulajdon kezökkel. Az ő tulajdon kenyeröket egyék.

A papoknak, az egyházak lelkészeinek is lehet feleségök, gyermekök, saját vagyonuk, örökségük annak rendi szerint; ugy azonban, hogy e mi örökségünk az isten országának hirdetésében elibünk akadályt ne vessen. A mint meg van irva: te az istennek országát hirdessed. Mát. 9. 8. Senki nem elegyiti magát az élet szorgalmatosságába, a ki vitézkedik. 2 Tim. 2. Jaj nekem, ha az evangyéliomot nem prédikálom. 1 Kór. 9. A kiknek van, olyanok legyenek, mintha semmi-


263

vel nem birnának. Luk. 10. Mát. 10. Ne hordozzatok erszényt, se táskát, se sarut és az utou senkit ne köszöntsetek. Luk. 9. 10. Valaki az ő kezét az eke szarvára veti és azokra néz, a melyek ő utána vannak, nem lesz alkalmas az isten országára. Luk. 9. Lásd Máté 16. 15. Gonoszságot cselekesznek azért, a kik világi dolgok miatt a tanítói kötelességöket elmulasztják, s átkos a papoknak az az öröksége, a mely isteni hivatásukat megakadályozza. Az egyházi szolgák jövedelmöknek avagy azon szántóföldnek, birtoknak hasznát, melyet munkájok béréül bírnak, eladhatják, hanem kereskedelmi nyereségre venni, s uzsorára adniok nem szabad. Bevásárolniok családjok szükségéhez képest az életre megkivántató dolgokat lehet, de kalmárkodni nem. 2 Kór. 4. 5. Tit. 1. Timóth. 4. Mert rut a nyereségvágy. 2 Móz. 20. 34. 5 Móz. 4. – 1 Thess. 3.

A látogatás.

A lelkészeket évenként kétszer vagy háromszor meglátogatjuk, a mint a látogatás alkalma hozza magával. Elsőben is egybegyüjtve a hallgatókat és egyházszolgát vagy lelkipásztort, minden községben, faluban vagy majorokban a lelkipásztort eltávolítva eskütétel mellett lelkiismeretesen megkérdezzük a hallgatóktól azoknak tudományukat és erkölcsüket; hasonlóképen pontosan megkérdjük a lelkipásztort is hallgatóinak életéről, tudományáról. Mindkét részről összeszedve a vádakat, törvényesen megbiráljuk, ha vajjon méltán vádlott és vétkes-e a lelkipásztor vagy pedig nem; hasonlag cselekszünk a hallgatókkal is. A lelkipásztorokat vétkök fokához mérten, a hogy érdemlik, hivatalukból letétellel, vagy más sulyosabb büntetésekkel, a mint mondottuk. A részeges és bűnben élő hallgatókat, kik noha magokat keresztyén atyafiaknak nevezgetik s hívják, mégis gonosz tetteikkel fertőztetik, kiközösitjük, mint az írás parancsolja. Mát. 18. 2 Thess. 3. Tit. 3. – Helytelenül járnak el, a kik a látogatásnál csak a galambganéjt s a templom külmocskait vizsgálják, az erkölcs és tudomány megvizsgálását pedig elmulasztják. A régi egyház ezt a szabályt tartja.

Az imádságról.

Az imádság a Szentlélektől igaz hitből és isten ismeréséből vagy szeretetéből származott kérelem, a melylyel habozás nélkül kér-


264

jük az örök idvesség s e jelen életre szükséges dolgokat, hogy a választottak az istennek hálákat adjanak és imádják őt lélekben és igazságban. Igy tanitják Mát. 5. Luk. 11. a Krisztus, a próféták és apostolok a zsoltárokról szólván. Pál, Róm. 8. 1 Tim. 2. 1 Thess. 3. 4. Ambrus, Kryzosztom, Jeróm. Luk. 11. Mát. 6. a Thess. Valamint pedig az ember lélekből és testből áll, ugy a szükséges dolgok is kétfélék. A léleknek az isten kegyelmét, Krisztus érdemét, igázságát, a bűnök bocsánatát, országot, a Szentlélek segedelmét, örök életet kérünk a hit, remény és szeretettel együtt, mert lelkünk mindezek nélkül szükölködik. Ezeket kérjük az uri imádságban az első, második, harmadik és ötödik kérésben, eképen: Miatyánk! azaz: Téged, a mi urunk Jézus Krisztusnak örökkévaló atyját, imádunk a Jézus Krisztus nevében, ki egy vagy lényedben s hármas személyedben, a ki kijelentetted magadat a te Fiadban és igédben, s minket a te kegyelmedből a te akaratod jó tetszése szerint a Krisztusban már e föld megalapittatása előtt elválasztottál, a halálból az örök életre előrendeltél. Szerettél szerelmes fiadban, ő benne minket is fiaiddá fogadtál, megáldottál minden mennyei áldásoddal, a Krisztusban a te Szentlelkeddel elpecsételtél bennünket magadnak, és megigérted, hogy Fiadban mindenkor meghallgatsz minket, miként fiaidat. – Ki a mennyekben vagy, azaz: Tégedet hivunk segitségül, ki mindenható, véghetetlen lényegü, hatalmu, bölcseségü, erejü és kegyelmü, s lényegileg, hatalmilag jelen vagy mindenütt és ismered a mi ohajtásainkat és szükségeinket, meghallgathatsz minket, mielőtt hozzád kiáltanánk. – Szenteltessék meg a te neved: Azt kérjük, hogy szentelj meg minket te magadnak, kegyelmedből, Krisztus érdemeért és igazságaért, Szentlelkeddel a hit által, tégy minket uj teremtményekké, uj szivet teremtvén mibennünk, az uj egyenes lelket ujisd meg a mi belső részünkben, hogy a Te nevedet, dicsőségedet, kegyelmedet hirdethessük, azon célból, a melyre minket elválasztottál, teremtettél, megváltottál, tudniillik a te dicső kegyelmednek magasztalásána, hogy tégedet lélekben és igazságban imádjunk. – Jöjjön el a te országod: Tégy minket választottaidat, megszenteltetteket és megigazultakat te országoddá, adjad a te lelkedet nekünk király gyanánt, hogy legyen erős bennünk, uralkodjék a Krisztus igazságával, isten igéjével, öltöztessen fel minket a Jézus Krisztus fegyverzetébe, az üdvesség sisakjába, az igazság mellvasáha, a hit pajzsával és a Szentlélek szablyájával, mely az isten igéje, hogy oltassanak ki a sátán tüzes nyilai, rontassék le a


265

sátán, az Antikrisztus, a hamis tudomány, bűn, világ, test hatalma bennünk. Álljatok ellent a sátán dühének, a hamis tantételeknek. Az isten igéjét és a sákramentomokat szentül, hatalommal, rendületlenül hirdessétek a pokol kapui ellen: omoljon le a sátán országa. – Légyen meg a te akaratod, azaz: Azért kérünk téged, hogy tégy minket te országoddá, uralkodjál mi bennünk és minket te örökségedet végy hatalmadba, pecsételj el magadnak; a sátán ó emberét az ő cselekedeteivel együtt erős fegyvereddel megölvén és kiüzvén mi belőlünk, cselekedhessük Szentlelked segélyével Fiadnak a te igédben kifejezett akaratát. – Miképen mennyben. Miként az angyalok mennyben a te parancsidat, melyeket parancsolsz nekik, végrehajtják azért, mivel te uralkodol azokban; ugy uralkodjál itten a földön is választottaidban, hogy a te akaratodat, azaz a törvényben és evangyéliomban foglalt parancsidat végrehajthassuk uj életben járni, igazságodnak szolgálni képesek lehessünk. – A mi kenyerünket, azaz: mint a léleknek a maga szellemi kenyerére és táplálékára szüksége van, és tőled kéri megtartó eledeleit: ugy a mi testünknek is minden más testtel együtt szüksége van a maga eledelére, azért tőled kérjük az életre szükséges dolgokat: nyugodalmat, békét, kegyes és igazságos fejedelmeket, kik védelmezzék a jókat, irtsák a rosszakat; a föld terményeit, vagyont, testi egészséget, boldog előmenetelt, szerencsés házassági köteléket, jó gyermekeket. Itt Ágoston és mások ugy vélik, hogy még a mennyei kenyeret, a Krisztust és isten kegyelmét is kérjük; de hogy ők hibáznak, a mindennapi és ma szavak mutatják. Mert a mennyeiek örökkévalók s nem csak e jelen, hanem az örök életre és annak szükségeire is kérjük bőséggel. Ez a szó pedig mindennapi mutatja, hogy az életre szükségeseket csak a jelen szükségletre kérjük, nem a jövő és örök életre. Ma, azaz: elmulandó és jelen életbeli igéreteket, azaz erre igért javakat csak napról-napra a jelen szükségre adj. Mert nem kell a holnapi, a jelen életnek jövendőbeli javáról szorgalmatoskodnunk, elég minden napnak az ő maga terhe. Nem kérjük, hogy mindörökké é halandó testben, e mulandó világban, bizonytalan földi javak közt éljünk. Igy tanitják az atyák Máté 6. 5. részéről. Reményünket bizonytalan gazdagságba nem helyeztethetjük.

Következik az ötödik kérés. Bocsásd meg a mi vétkeinket, azaz: édes atyánk! mi a te fiaid hasonlók vagyunk azon adósokhoz, kik magokat adóssággal megterhelik és a fizetésre tehetetlenekké lettek; a mely miatt könyörgéshez folyamodnak, hogy a hitelező engedje el


266

kegyelméből a szükölködőnek tartozását, igy mi is még e mulandó életben, halandó testben élünk, harcainkban és küzdelmeinkben, melyet lelkünk a testtel, világgal, bűnnel, ördöggel vív, gyakrabban vétkezünk. Mert sokszor mint burján s tövis a vetés közt megszaporodnak a tényleges bűnök is. Mert még megmaradtak bennünk a bűnöknek magvai, azért a tenyésző kivánság cselekvési bűnt szül. Mint a száraz tapló, miként a puskapor meggyul a legkisebb tűzszikrára, midőn a sátán az ő tüzes nyilaival a bűnnek taplóját, a test kivánságát megérinti, felgyul azonnal, mint Dávid, Ábrahám, Péter és a szentek rabul adattak a tagok törvényének s vezettettek attól, azaz a kivánságtól, az eredendő bűn maradványitól, a bűn törvényére azaz a tényleges bűnökre. Ezt tanitják a Róm. 5. 6. 7. 8. Eféz. 4. Jakab 2. 3. 4. és minden atyák.

Minthogy azért a te véghetetlen igazságodnak, mely a bűnért véghetetlen büntetéseket követel, eleget tenni, sem a te törvényedet, mely tökéletes engedelmességet, szeretetet és igazságot kiván, saját erőnkből betölteni képesek nem vagyunk (Róm. 8.): édes Atyánk, téged te fiaid kérünk, hogy mint a Krisztusban, az ő keresztjében elengedted a bűnöket: ugy engedd el a mi naponkénti bűneinket is a Krisztusban. Mert a Krisztus miérettünk tétetett bűnné s átokká az Atyától, eleget tett minden bűneinkért, multakért, jelenvalókért és jövendőkért: tehát a bűnök büntetését az eredményt is megbocsátottad az okkal, minden büntetést minden vétekkel. Ézs. 38. 40. 48. 53. 43. Jerém. 31. Ezék.16. 11. 36. Mikeás 7. Zofón. 3. Zsolt. 50. 85. 31. Boldogok, a kiknek megbocsáttattak az ő hamisságaik, – mindennemű vétkeik eredendők és cselekedetiek, – s a kiknek elfedeztettek az ő bűneik; azaz: mind az idei, mind a véghetetlen büntetéseket elengedte, a vádoltatást illetőleg mindazáltal megtartotta az időszerintieket a hit gyakorlását és megpróbálását tekintőleg. Megmaradnak a büntetések a mennyiben használnak, megbocsáttatnak a mennyiben ártanak. Igy tanitják az atyák mindnyájan. – Miképen mi is megbocsátunk: Azért bocsásd meg nékünk a mi vétkeinket, melyek lefizethetlen adósságokhoz hasonlók, mert a te megbocsátásod szükségessé teszi, hogy mi is megbocsássunk. Azért engedsz el te nékünk ezer talentomot, hogy mi is engedjük el a száz dénárt, azaz a legkissebb adóságot vagy ellenünk való vétséget: mert mily igen sokkal többek a mi vétkeink te ellened. Minthogy te véghetetlen, örök igazság vagy, mi te ellened vétők véghetetlen büntetésekre vagyunk


267

méltók; mivel te véghetetlen vagy, és véghetetlen javaidat, képedet és hasonlatosságodat vesztettük el. De a mi felebarátainknak és eleinknek vétkei mi ellenünk, kik vétkesek, halandók, igaztalanok, vétkesek vagyunk végesek: tehát a mint magunk végesek vagyunk, a személyünk elleni büntetéseknek is végeseknek kell lenni. A gonoszoknak mi ellenünk való vétkei, Te reád nézve, minthogy ellened is vétkeznek, véghetetlenek.

Minthogy azért a mi bocsánatunk a te megbocsátásodból származó eredmény és mintegy bizonysága, hogy te nékünk megbocsátottál: bocsásd meg a mi mindennapi vétkeinket. – Ne vigy minket kisértetbe. Ez a hatodik kérés és az értelme ez: atyánk, ha nekünk megbocsátod vétkeinket, elengedted bűneinket: engedd el azért büntetéseinket is; fedezd el bűneinket, vesd hátad megé a mi gonoszságinkat; ne adj a hóhéroknak lelki ellenségeknek, Sátán leseinek, a bűnnek, világnak, testnek, ne adj át testi üldözőinknek; ne tarts a tömlöcben; fegyver, éhség, dögvész ártalmas állatok például sáskák s hadak által ne végy el bennünket. Jerém. 30. Ezék. 4. 9. De szabadíts meg a gonosztól; azaz: ne csak a Sátán és gonoszok dühének ne adj át bennünket, hogy a Sátán, bűn, éhség, gazdagság s világgal megkisértetni parancsolj, rendelj avagy engedj: sőt inkább szabadits meg a gonosztól, a Sátántól, a gonoszok ártalmas bőszültségétől, melyek minket megemésztenének. Nem kérjük, hogy minden rosztól mentekké tégy: mert az akaratod, végzésed, a mi hitünk és hasznunk ellen lenne, ha itt semmi nyomort és próbát szenvedni nem akarnánk; mert megmondottad: a ki én utánam akar jönni, vegye fel az ő keresztjét. E világon nyomoruságtok lészen. Boldogok, a kik háboruságot szenvednek az igazságért. Az isten fiának ábrázatjához kell hasonlatosokká lennünk. Sok háboruságok által kell nekünk az isten országába mennünk. A kik nem szenvednek, azok fattyuk. Minden a büntetésből eredő bajok javakra munkálnak a választottaknak: azért csak azt kérjük, ne veszitsenek el minket ideig és örökké tartó büntetéseid; a te kegyelmednek vesszeje ugy próbáljon [tegyen próbára] és tisztitson minket mint tűz az aranyat; csak te légy mellettünk s ne engedj kétségbe esnünk a kereszt alatt. – Mert tiéd az ország, azaz: azért szabadits meg minket a gonosztól, mert a te országod, fiaid, örökséged és a te birtokod vagyunk. Azért a te örökségedet ne hagyd feldulatni, hanem oltalmazd meg mint kegyes pártfogó. – Tiéd a hatalom; azaz: elegendő erőd és hatalmad, hogy minket a Sátán országából kiragadj,


268

az ördög uralmát bennünk lerontsad s megadj nekünk mindent, a mit kérünk. Mindezek hatalmadban vannak és megadhatsz mindent a mit kérünk. – És a dicsőség; azaz: adj nekünk lelki és testi jókat a te dicsőségedre. Hogy neked hálákat adjunk, téged lélekben és igazságban imádjunk. Amen.

Ágoston 8. köt. a Zsolt. 9. Jánosra. Máté 6. részére 3. 5. köt. Jeromós, Origen. Mát. 6.-ra. – Origenes, Ágoston, Jeromós, Ambrus, Kryzosztom, Theofilakt, Hillár, Máté 6. 7. Luk. 11. 1. Tim. 2. 6. – Máté 18. – Ágost. 8. köt. a zsolt. 30. 29. 31. 50. 84. – Az atyák Mát. 5. 18-ra. – Mát. 5. 16. Róm. 8. 1. Kór. 4. 11. Zsid. 12.

Mik kivántatnak az imádkozásra?

Isten kegyelme, Krisztus érdeme és a Szentlélek segedelme, igaz hittel és az isten ismeretével. Mert a Krisztus nevében habozás nélkül s az isten törvénye szerint kell imádkozni. Mindazokat, a melyeket kérünk, az uri imádság alakjában kell kifejeznünk. Ján. 16. 14. 15. Mát. 3. Az atyák is igy tanitják.

Vajjon szabad-e az ellenségek ellen és az ellenségekért imádkozni?

A Krisztus a prófétákkal és apostolokkal imádkozott ellenségeiért, a kik nem tudják, hogy mit cselekesznek. Azaz a kik tudatlanságból üldöznek, mint Pál, nem a nyilt igazságot tudó és ismerő lelkiismeret ellen, a kik nem a Szentlélek ellen vétkeznek, hanem csak tudatlanságból, vakságból, mivel a sátántól megvakittattak; azt hiszik, hogy az isteni tiszteletet végzik, mikor minket üldöznek. Ezekért imadkoznunk kell, hogy az isten téritse meg őket. De a kik tudják mit cselekesznek, a Szentlélek ellen vétkeznek; halálosan, a megismert igazság és lelkiismeret ellen, isten kegyelmének a Krisztusnak megvetésével és gyülöletével, szándékosan a Szentléleknek bosszantásával vétkeznek: ezekért nem kell imádkoznunk, sőt ellenkezőleg, hogy elveszszenek, azért kell imádkoznunk. Ágoston 9. köt. Ján. 17. és 1. Ján. 5. A ki halálosan vétkezik, azért nem kell imádkoznunk. Ambrus, Theofil, Kryzosztom, Zsid. 6. 10. Igy a 69. 22. zsolt. Róm. 11. A Krisztus is imádkozott Judás ellen, a ki a Krisztus elleni gyülölet- és irigységből emelte fel lábát a Krisztus ellen. Csel. 1.


269

Szabad-e megsérteni a hadi szövetséget?

Valamint az isten szövetségét megszegni nem szabad, midőn a felső részről a törvény és evangyéliom szerint megtartatnak a szövetség feltételei, s elvesznek, a kik a törvény szövetségét megsértik, Jerém. Zsid. 8., ugy nem szabad megsérteni az esküvel és isten nevével megerősített szövetséget sem, ha a szövetség és eskü igaz, helyes, szabados, és az isten törvénye által helyeselve van. Kiváltképen midőn a felsőbb rész tehetségéhez képest megtartja a szövetség feltételeit s hitetlenül és vaktában meg nem sérti azokat, ha csak valami gyengeségből és erőtlenségből nem, midőn elégtelen minden feltételek teljesitésére, s nem tettetett tudatlanságból és hanyagságból sérti. Miként az isten a Krisztusban mivelünk kötött kegyelembeli örök szövetségét a keresztségben meg nem szegi, meg nem sérti, meg nem érvényteleniti, mivel tudja erőtelenségünket, hogy nem álnokul vétkezünk a Szentlélek ellen, hanem mivel por, ganéj és test vagyunk. Ezék. 16. Nem bontom fel az én szövetségemet, mert megesküdtem. Ézsa. 40. 59. Zsolt. 103. Ézs. 54. Hózs. 8. 11. 2.

Azért ha az egyik fél erőtelenségből igaz oknál fogva nem tarthatja meg a szövetség feltételeit, nem kell felbontani a szövetséget.

De ha valamelyik fél, akár felső, akár alsó, tiltott módon az isten és – természet törvénye által tilalmazott dolog felől köt szövetséget, azt hanyagul, álnokul, tettetett ürügy alatt megsérti, a másik felet megcsalja: szabad megsérteni.

Mint az isten, Jerém.: a velünk kötött ó szövetséget, melyet mi gonoszul megszegtünk, felbontotta. Jerém. 31. Ambrus, Kryzosztom, Zsid. S. Az Ur megbüntette Zedékiást vagy Joákhimot, hajdan, hogy a hitetlen Nabugodonozorral kötött igaz és esküvel erősített szövetséget megszegte. Jerém. 52. 39. 1 Kir. 25. Jerómos e hely felől. Tehá bár a rablókkal kényszeritve kötött igaz szövetséget sem kell megsérteni. Hanem ha felebarátod megölésére, kárositására esküszöl, az isten és természet törvénye ellen, gonoszul esküdtél: azért törd meg esküdet. Bolond fogadással gonoszul esküszöl eképen: én nem fogom megmondani felebarátimnak, kik velem szemközt jőnek, hogy ti itt vagytok, midőn azok te miattad, mint átadó [áruló] miatt, a rablók kezébe esnek. Ily esetben ne tartsd meg a bolond igéretre tett esküdet. Ezt tanitja az irás, az atyák és végzések.

Ha tégedet urad kényszerit az isten és természet törvénye elleni


270

gonosz tettekre: törd meg esküdet. Jobb az istennek engedelmeskedni, mint az embereknek. Ne vétkezz az isten ellen, földi urad kedveért. Csel. 5.

Szabad együtt harcolni a törökökkel?

Szabad az országnak igazságos és törvényes védelmében, a nyilvános rablások, az osztozkodók, árulók, pártütők ellen, midőn nincsen elég serege a hatóságnak a zendülés lecsillapitására, a rablások elnyomására, midőn isten dicsősége s valamely ország ellen támadnak fel a gonosztévő rablók. Mint Ábrahám Ámrával, Esdrás, Nehémiás némely hitetlen királyok Nabugodonozor, Cyrus, Artaxerxes seregével. De nem szabad az isten és emberi törvények ellen hadakozni, nem szabad, a mint már mondottuk, a gonoszokkal más ország határait ok nélkül pusztitani, továbbá nem szabad őket ugy felhivni, hogy bizodalmunkat az emberi karok hatalmába helyezzük. Ézs. 33. 31. Jer. 7. 10.

Vajjon a házastársakat hittel [esküvel] és csupán a lelkészeknek kell-e egybekötni?

Ámbár az első szerzés, és a kegyesek példája s a szentirásnak is semmi bizonyitványa nem kényszerit, hogy egyedül a lelkészek kössék össze hitletétellel a házastársakat: mindazáltal az utolsó idők szüksége kényszerit, hogy a papok kössék azokat egybe az oktatás végett, és hogy az atyafiság s a sógorságnak fokai megtudassanak. És nincs is ez a természet törvénye, az isten rendelése és a népjogok ellen, sőt maga az isten és az apostolok tárgyalják a házassági ügyeket, kimutatják a sógorság és vérség fokait, kijelölik a tisztességes házasságokat. Azért a lelkészek jó lelkiismerettel oktathatják s köthetik össze esketéssel a házastársakat, azoknak tanulatlanságnk és gyarlóságuk vagy hütelenségük miatt, hogy igy erősebb legyen az összeköttetés.

Mindazáltal nem kötjük egyedül a papokhoz, mint a pápisták, az egybekötést, hanem ha közegyetértésből választatnak ki tisztességes és becsületes emberek, a kik a házassági ügyeket értik: azok is helyesen köthetik össze az isten irott törvénye szerint a házasokat. Mert nincs egy szabályuk vagy példájuk sem az apostoloknak, mely egyedül a lelkészekhez kötné a házasok egybeadását. A pápista babona


271

hozta be a véleményt. Noha az atyák idejében tisztességesebben gondolkodtak a papok által való esketésről. Tehát a Krisztus példája szerint, ki hittel és esküvel jegyezte el magának az egyházat, helyesen eskettethetnek össze hittel a jelenvaló szükség miatt a házastársak; nem azért, mintha hit és eskü nélkül nem lehetne a házasságot megkötni és végrehajtani, mert a hit és eskü nem tartoznak a házasság lényeges okához. – Mát. 5. 16. 3 Móz. 18. 20. – Hózs. 2. Ezék. 15. 31. Jerém, 34.

Miért nem veszhetnek el a választottak?

Előszor: mivel istennek örökkévaló irgalmassága a maga kegyelméből és akaratjának jótetszése szerint való szerelméből, a Krisztusban még a teremtés előtt megváltozhatatlanul elválasztotta és előrendelte azokat az életre; minthogy pedig az isten változhatatlan, ugy változhatatlan az isteni végzés is. 2 Móz. 33. Róm. 8. 9. Eféz. 1. 1 Pét. 1. Könyörülök azon, a kin könyörültem. Örökkévaló szeretettel szerettelek tégedet. Jerém. 32. Ézsa. 54.

Másodszor: mivel a Krisztus az isten irgalmának érdembérét vagy váltságát, azaz a mi megváltásunknak igazságos árát istennek lefizette; igazságunknak és életünknek ügyét végrehajtotta. Valamint azért a Krisztus érdemét meghiusitani nem lehet, ugy nem veszhetnek el a választottak sem.

Harmadszor: mivel a Krisztus a mi fejünk minket örök és változhatatlan szövetséggel magához csatolt, örök irgalmábél eljegyezett, magának elválaszthatatlan hitvestársává tett. Mint a szüzből felvett testét nem hagyhatja: ugy nem hagyhatja ő a hozzá esküvel kötött választottakat sem. Ezék. 16. Ézsa. 54. Jerém. 3. 32.

Negyedszer: Mivel esküvel erősített igéreteket tett a választottaknak, melyeket ép ugy nem tagadhat meg mint magát. Mert hűséges az Ur. Én ur, meg nem változom; mérséklem ellened való haragomat, megesküdtem, hogy téged meg nem feddelek. Isten vagyok mint az ember az én nevemért nem váglak ki tégedet. Ezsaiás 48. 54., Jerem. 30. 31.

Ötödször: Mivel a kegyelem igéreteire rányomta jóakaratának, irgalmasságának s a békességnek pecséteit. Mintegy foglalóval pecsételt el minket a Szentlélekkel és sákramentomokkal; mint pecsétekkel pecsételte meg a mi szivünkben az uj szövetséget a keresztség és


272

urvacsorával. Ezt tanítják Ágoston 24. köt. 7. 8. 9. Ambrus, Jeromos, Kryzosztom, Cyrill, az itt jelzett helyekből.

Hózseás 2. Ézsa. 54. Jerém. 32. – Eféz. 1. 2. 2. Kór. 3. 4. Róm. 8. Gal. 3. 4.

Vajjon szabad-e a keresztyénnek minden szükség nélkül, sőt még a szükségben is sákramentomot venni a gonoszoktól, eretnekektől, Antikrisztus katonáitól és meghallgatni azok beszédét?

Nem szabad, mert megvan irva: a juhok nem hallgatják az idegen pásztor, azaz a nyilvános istenkáromlónak, eretneknek szavát, hanem elfutnak attól. A ki istentől van az isten szavát hallgatja. A Krisztus megtiltotta a Sátánnak és gonoszoknak, hogy az isten dicsőségét ne hirdessék. Zsolt. 60. Miért hirdeted te az én dicsőségemet? Némulj meg Sátán. Boldog ember az, a ki a hitetlenek tanácsán nem jár és a bűnösöknek után nem jár és a csufolóknak székében nem ül. Azaz valóban igaz, kegyes és szent az, a ki kerüli a gonosz tanácsokat, hamis tudományt, gonosz vallást, nem vonja a hitetlenség ugyanazon igáját a gonoszokkal. 2. Kór. 6. Kimegy a hitetlen gyülekezet köréből, nem ért egyet a hamis tudománynyal, nem él az uralkodo bűnökben. Zsolt. 80. 84. 85. A szenteknek gyülekezetében dicsérlek tégedet. Tehát együtt imádkozni, énekelni a misegyártó csufolókkal ugyanazon gyülekezetben és templomban nem szabad. Mert semmi egyessége nincs a világosságnak, igazságnak, isten templomának Beliállal, setétséggel és bálványokkal. Menjetek ki azok közül; tisztátalant ne illessetek. Mint az Aspis füleit bedugja, hogy a varázslás hangját meg ne hallja: (*) ugy a választottaknak sem kell meghallgatni a misegyártó istenkáromlókat. Tehát ki kell közösiteni azokat, kik a gonoszokkal egy igát vonnak, kisdedeiket keresztelés végett azoknak átadják, az isten káromlók temetéseire, halotti és más szertartásaira, egyházi körmeneteire, miséire elmennek és őket ellenmondás nélkül meghallgatják. A Krisztus, az apostolok, próféták meghasgatott ruhákkal nagy tűzzel ellene mondottak a gonoszok tudományának; mint keresztelő János, Ézsaiás, Illyés és Pál.

Midőn azt mondja az Ur: a Mézes székiben ülnek az irástudók és farizeusok, mindeneket azért, melyeket néktek parancsolnak, hogy megtartsátok: megtartsátok és cselekedjetek. Ott a törvény és szent tudomány tanitóiról szól, a kik a Mózes székében ülnek, azaz a Mózes

(*) A kígyóbűvölésről van szó, a Zsolt. 58,5 alapján. [NF]


273

törvényét igazán tanítják; meg a kik a Krisztus, próféták és apostolok székében ülnek, azaz a Krisztusuak próféták és apostolok által terjesztett tudományát tanítják. Azokat tartozunk meghallgatni, a kik igazat tanitanak, igaz sákramentomokat szolgáltatnak, még ha erkölcsükben hibáznak is, hanem azoknak rosz erkölcsüket és bűneiket követni nem tartozunk. De midőn a misegyártók, rácok ülnek az ördög székében és tanitanak istentelen tantételeket, rut szennyekkel szeplősitik a tudományt és sákramentomokat: nem kell őket meghallgatni.

Noha a pápisták, görögök, oláhok és rácok keresztségét nem vetjük el teljesen; és a pápistaságban kerteltetteken, midőn setétségben, bolondok, tudatlanok voltunk, nem ismételjük azt a jegyre, hanem csak a jegyeztetett dologra nézve. Mindazáltal, midőn már világosságban vagyunk, igazságban járunk, nem vesszük [fogadjuk] el tőlük a sákramentomokat, mert tudjuk, hogy farkasok és béresek ők, kik rutul bemocskolják szenynyeikkel, káromlásaikkal, varázslásaikkal a sákramentomokat. Urvacsorájok pedig épen nincsen a pápistáknak és görög felekezeteknek az ő vallásokban. Mert nem kell hallgatni a farkasok, béresek és varázslók szavát. Ézs. 42. 3. Kir. 17. Csel. 13. Mát. 3. 23. s az atyák e helyekről.

Az Ur parancsainak felosztásáról.

Az atyák különbözőleg osztják fel a parancsolatotat. Ambrus, Ágoston, Origenes, Jeromos, Eféz. 6. és mások a Mózes könyveiről tanitva, 4 parancsot helyeznek az első táblára s hatot a másodikra. Jóllehet Ágoston a hasonlatra nézve, a háromság miatt hármat teszen az első táblára. Mi az isten beszédét követve azt mondjuk, hogy az ige vagyis a parancsolat tiz a két táblán. Mint 5. Móz. 4. Parancsolta Laassoth aschereth, hadeuarim, azaz hogy cselekedjétek e tiz igét. Innen a görögök azokat tiz igének decalogosnak nevezik. Az apostol is Eféz. 6. az atyák jegyzetei szerint ezt a parancsot: Tiszteljed a te atyádat protin endolin en epangelia, azaz első parancsolatnak nevezi az igéretben.

Mert a második táblán hat parancsolat van, melyek közül első tiszteljed a te atyádat. Tehát igy osztjuk fel a tíz igét. Az első táblára ezeket helyezzük:

En vagyok a Jehova a te istened, ki tégedet kihoztalak Egyiptom földéről, a szolgálatnak házából. Ez mintegy előbeszéd, melyben isten


274

a maga lényét, méltóságát, hatalmát és jótéteményét rajzolja le, hogy parancsainak annál nagyobb tekintélyt szerezzen.

Origenes 3. könyv. Lyra 2. Móz. 20. Ágoston 4. köt. 1. könyv.

Tehát az első parancsolat ez: Lo iheie leka Elohijm acherijm al panai, azaz: Ne legyenek neked idegen isteneid én előttem. Azaz: minthogy csak én vagyok mindenható ur, a ki öröktől fogva idő nélkül voltam és leszek, ki mindeneket teremtettem, mindeneket igazgatok, a teremtményeket megtartom én vagyok, a ki megtarthatok és elveszithetek.

Idegeneket, kik természettel nem istenek, hanem teremtmények vagy csak embereknek költeményi, mindenható isten gyanánt ne tarts, ne imádj, teremtőnek megtartónak ne ismerj az én szinem előtt, azaz az én tekintetem előtt; engemet mellőzve más korcs és fattyu isteneket, melyek nem léteznek, hanem csak gonoszul költetnek, ne költs én előttem, sem pedig azt velem mintegy tiszttársat ne társitsad, a mi természettel enyém, minthogy én vagyok az isten, Jehova, mindenható, teremtő, megtartó, véghetetlen megváltó, egyedül való megváltó, és a rosznak lerontója, egyetlen egy jó, bölcs, természettel irgalmas, lényemben egy, személyemben hármas Atya, Fiu, Szentlélek, egyedül imádandó és dicsőitendő isten mindenek felett. Ezeket mint enyémeket égen földön semmi teremtménynek ne tulajdonitsd. 5. Móz. 4. 5. 6. Ézsa. 42. 48.

Második parancsolat: Lo thaasse leka pessel, kal themuna ascher baschamaijm mimma, vaascher, baaresz, mittachat, vaascher bammaijm, mittachat Laaresz. Ne csinálj magadnak faragott képet és semmi hasonlatosságot (azokhoz a dolgokhoz), melyek a földön vannak. Lo tischtacaueh lahem velo ta ofdem. Ne imádjad és ne tiszteljed azokat. Mivel egyedül én vagyok a kit tisztelni, imádni kell a megtartás, teremtés és megváltás jogánál fogva, csak egyedül engemet, az én Fiamban, lélekben és igazságban, az igaz hitben az én igém szerint. Gonosz tiszteletet, gonosz hittételeket ne költsetek; valamint isten gyanánt semmi teremtményt nem kell tartani, ugy tisztelni sem.

A láthatatlan istenről sem kell semmi képet költeni, sem őt képek által tisztelni. Sem a teremtmények képeit nem kell babonásan kiábrázolni sem tisztelni, avagy imádni azokat. – E kettőt tiltja pedig meg isten.

Először: hogy a láthatatlan istennek semmi képét ne költsék,


275

még ha nem imádják is. 5 Móz. 4. És hogy semmi teremtménynek babonás és botrányos képeit ki ne ábrázolják. Ézsa. 44. Továbbá, hogy ezeket ne imádják. Kárhoztatva van itt mindennemü babona, varázslás, büvölés, bájolás, sorsvetés, jövendölés. Hogy ez a második parancsolat, a hébereknek, görögöknek megkülönböztetései és a szavak értelme mutatják. Tehát gonoszul tévelyegnek, a kik e két parancsolatot egybezavarják.

Harmadik. Lo tischa éth schem Jehova elohéka, laschau ki lo jenakke. Jehova eth ascher jäscha eth schemo laschauh. A te uradnak istenednek nevét hiába fel ne végyed: mert nem hagyja az Ur büntetés nélkül valaki az ő nevét hiába felveendi. Azaz: ha a szükség sürget igazságban, esküdj az én nevemre, hamis esküvő és hitszegő ne légy. Hanem a ti beszédetek legyen ugy, ugy, nem, nem. Gonosz visszaéléssel és hamis esküvéssel ne fertőztessétek meg az én nevemet, a mint szokta a csatlósok serege. Mert elvesztem, a kik hiába esküsznek és visszaélnek az én nevemmel.

Ágoston 1 köt. Ezsd. 89. 4. 6. köt. Faust ellen, atyák Mát. 5-re.

Negyedik. Schamor eth iom hassabat, lekadd scho: Ka ascher Zineka Jehova eloheka. A szombatnak napját megszenteljed, mint a te Jehova istened megmondotta neked.Hhat napokon munkálkodjál és minden dolgodat elvégezzed: a hetedik napon pedig a te uradnak istenednek szombatja van. Ne tégy akkor semmi dolgot se te magad, se fiad, se leányod, se szolgád, se szolgáló leányod, se ökröd, se szamarad és semminémü barmod (se a te jövevényed, ki a te kapuidon belől lakozik), hogy megnyugodjék a te szolgád és szolgáló leányod (mint te magad). Azaz: minthogy azért választottalak, teremtettelek, váltottalak és szabaditottalak meg tégedet, hogy engem segitségül hivj, megesmerj és nekem hálákat adj, engem lélekben és igazságban imádj, tehát valamint én hat napokon mindazon munkákat elvégeztem, a melyek teremteni és elrendelni valók voltak, és a hetedik napon megnyugodtam és a teremtés munkájától megszüntem, bár a teremtmények megtartásátél nem is szüntem meg, sőt mindeddig munkálkodom, azért pihentem pedig meg a teremtés után heted napon az én munkáimtól, hogy kijelentsem, miszerint ti, mindaddig, mig az isteni sáfárkodásnak munkái bevégezve nem lesznek a megváltás munkájában, mindaddig, mig be nem mentek a ti lelkeitek országába, munkálkodni, szenvedni tartoztak, és mielőtt elmennétek a Fiuhoz


276

és lelkeiteknek nyugalmat találnátok, fáradoznotok kell a törvény és bűn sulya és a Sátán zsarnoksága alatt. Továbbá, hogy néktek itten a világban nincsen semmi nyugalmatok, hanem örök szombatolástok az isten országában lészen; melynek pihenésére az isten fia vezet be. Harmadszor: a mint én a hetednapon megszüntem saját munkáimtól; ugy ti a hetedik napon, azaz az uj életben, midőn uj teremtményekké lettetek az isteni tiszteletben az isten igaz egyházában, a ti saját munkáitoktól, melyek bűnök és igazságtalanságok, – minők a ti igazságaitok és érdemeitek, bölcseségtek, tudományotok, hagyományaitok és találmányaitok – megszüntök; hanem még e testben Krisztusnak a ti fejeteknek eljegyezve vagytok, az igaz szőlőtőkétől a Krisztustól megelevenittettek, az isten kegyelméből, Krisztus érdeme, igazsága, Szentlélek segélye és az isten igéje által meg kell elevenednetek; az isteni dolgokban munkálkodnotok, saját munkáitokkal pedig felhagynotok.

Ez a parancsolat részint szertartásos a zsidókat illetőleg, részint lelki, a választottakra nézve. A zsidók testileg is vagy szertartásilag megszentelték a szombatot, a választottak csak lelkileg szombatolnak. A választottakat erkölcsi és szellemi tekintetben e háromra kötelezi: hogy legyen valamely határozott napjok, melyet az egyházi beszédek hallgatására és az Ur sákramentomainak kiszolgáltatására s a gyülekezetben való nyilvános imádkozásra szenteljenek. Mint az apostolok s az atyák az Urnapot tartották meg a Krisztus feltámadása végett. Bárha a választottak lélekben és igazságban naponta szombatolnak és istent tisztelnek is: de akarja az isten, hogy a gyülekezetben is nyilvánosan tartassanak fenn az isten igéje szerint némély szertartások, melyek tisztes rendben szolgáljanak a sákramentomok kiszolgáltatására, a választottak épületére és a beszédek hallgatására és könyörgésekre. A sákramentomi szertartásokat pedig nem kell ugy szervezni az uj szövetségben, hogy azok a lelkiisméret nyügözésére legyenek mint a börtön, gyermektanitás vagy a Mózes árnyéklatai, hanem keresztyéni szabadsággal. Mert nem vagyunk a hetedik vagy nyolcadik (?) naphoz (*) köttetve. Noha az erkölcsi dolog, hogy legyen valamely nyilvános szertartásra szolgáló nap a kegyesek közt. Eképpen tanitanak a szombatról, az apostol Róm. 14. Kol. 2. Gal. 5. a Krisztus Máté 12. Márk 2. Továbbá, hogy testünk s szolgáink és szolgálóink is találjanak valamely nyugodalmat. A kik ugyan szolgai és saját munkáiktól szünetelni tartoznak, de az isteni munkában, isten-

(*) A szombathoz vagy a vasárnaphoz. [NF]


277

nek hallgatásában és sákramentomokkal élésben, kivált az isteni tiszteletben nyilvánosan foglalkozni kötelesek és otthon üléssel nem tölthetik ezt az Urnak napját. Tehát itten megtiltatnak a nyilvános tiszteletet akadályozó munkák, magunk vagy felebarátaink szüksége nélkül t. i. a melyek az isten igéje hallgatását és a sákramentomokkal való élést akadályozzák; midőn nem kerestük először istennek országát és annak igazságát, hanem a gazdagságot, világi okat, mezei munkákat, elhanyagolva az isten beszéde hallgatását. De szabad végezni mindenik ünnepen bármiféle munkát, ha a felebarátinknak vagy másoknak tartozott könyörületesség munkáit kell teljesitenünk. A könyörületesség vagy szükségtől követelt munkákkal még az ó szövetségben sem rontatott meg az ünnep. Harmadszor a fegyelem és közgyülekezet fenntartása végett: mert azt kivánja, hogy nyilvánosan és a gyülekezetben dicsérjük őt. Mint Dávid mondja. A szentek között dicsérem őt. Mát. 18. A hol ketten vagy hárman egybegyültök az én nevemben, ott lészek 5. Móz. 4. 5. 2. Móz. 34. 33. Te uram légy a mi gyülekezetünkben. Dicsérjétek az Urat a szentek gyülekezetében. Tehát a Krisztus születésének, feltámadásának ünnepén s magán az Urnak napján dolgozhatsz, mikor a szükség és a könyörületesség munkája sürget. Jobb az ünnepnapon valami hasznos és tisztességes munkát dolgozni, ha a lelkipásztor távol van, s nincs alkalom a nyilvános egybegyülésre és külszertartások gyakorlására, mint mámor és részegségbe merülni és henyélve ülni. Mert az bűn, az pedig t. i. kötelességből dolgozni, parancsolt munka. Tehát: megszentelni a szombatot, ezt teszi: az istent lélekben és igazságban imádni, és valamely meghatározott napon az isten nyilvános tiszteletére rendelt szokásokat illendő renddel az isten törvénye szerint megtartani, a testnek a testi munkáktél pihenést engedni, hanem az isteni munkákban foglalkozni. Különben magában is természete szerint minden nap egyenlő, s az uj szövetségben egyik a másiknál nem szentebb: hanem a nyilvános szolgálat, a választottak nyilvános isteni tisztelettartása teszi az egyiket szentebbé a másiknál az isteni munkák végett. A választott ember szenteli meg a napot, nem pedig a nap szenteli meg az embereket. Mert nem az ünnep ura az embernek, hanem az embernek fia, mindenik [ki]választott ura a napnak; nem az ember a napért, hanem a nap teremtetett az emberért. Rútul tévelyegnek, a kik azt vélik, hogy egyik nap a másiknál magában szentebb, vagy hogy egy nehány nap vallásosabbakká teszi az embe-


278

reket. Erőtelen hitetlenség jele, mint az apostol Róm. 14. az atyákkal, és a Krisztus Mát. 12 tanitja, – és zsidós gonosz hibát követnek el azok, a kik a szombat megszentelését testi henyeségben, ülésben helyezik és mint a tojásait melengető s azokon ülő kotló, otthon ülnek, evésbe ivásba merülnek, a nyilvános rendtartást és egybegyülést elhanyagolván. Ezt tanitják Ambrus, Kryzosztom, Theofilakt., Hillár., Origen., Ágoston. Jeromós Mát. 12. Márk 2. Róm. 14. Gal. 1. 5. Kol. 2. Zsid. 4. jegyz. Tehát következik, hogy a választottakat nem kell megitélni az ételért, italért, vagy az ünnepek egy részéért, avagy a szertartásokért, melyek a jövendő dolgok árnyképei; s hogy zsidó és manichaeusi szellemmel vannak azok felruháztatva, a kik valamely meghatározott naphoz, pünköst ünnepéhez, vagy más a szentek tiszteletére rendelt napokhoz kötözik zsidóskodva a szabad emberek lelkiismeretét. Balgatagul hibáznak azzal is, hogy mi e négy ünnep a husvét, pünköst, sátoros ünnep és zsengeszentelés megtartására köteleztetünk mint a zsidók, holott ezek mint a jövendő dolgok árnyképei, a Krisztus értünk adatásával (ki ez árnyképeknek teste) megszüntenek. Mert a választottak urai a szombatnak: tehát ha a kegyesek, szabadságuk szerint a hatodik, vagy ötödik vagy akármelyik napot ünneppé nyilvános isteni tiszteletre szentelik: az épen oly szent lesz, sőt szentebb, mint az Ur napja, ha ezen a tanitás és sákramentom szolgáltatás szertartása szünetelt. Helyesen ünnepelhetnek a választottak, ha ugy akarják, a hatodik napon, megnyughatnak külső munkáiktól s foglalkozhatnak az isteni dolgokban; az Urnapján pedig dolgozhatnak. Megtarthatják ők akármelyik napon Jézus születése, szenvedése és feltámadása ünnepét, és ha akarják, elhagyhatják és más napokra tehetik azokat át. Mert mindég elő lehet adni az egyházi beszédekben a születés, szenvedés és pünköst történeteit. Tehát nem kell a választottakat zsidó módra mintegy gyermektanitási börtönhöz a négy ünnephez kötni; és a kik azokhoz kötik, a keresztyén szabadság ellen, a hit ellen és isten igéjén kivül cselekesznek. Ezeket az ábrándos emberek megcáfolására irtuk bővebben meg. Lásd az atyákat. Mát. 12. Kol. 2. Ágoston 2. 3. 4. 5. köt. és 9. könyv a keresztyén tudományról. Jeróm., Ambrus, Gal. 1. 5. Kryzosztom ugyanott a kegyesek szombatját lelkinek nevezi. Ágostonnal 3. 4. 6. köt., a zsidókét pedig szertartásinak. Az kötelez minket e parancsolatban – azt mondja Ágoston, a mi benne erkölcsi és szellemi van; nem kötelez a mi ábrázolat, árnyék, s csak a zsidókra néz. A szentek ugymond


279

mindennap szombatot szentelnek, midőn elsőben [mindenekelőtt] is az imádságokat, beszédeket és a tanitást lélekben és igazságban, tiszta elmével és igaz hittel meghallgatják, ha szinte [akár] azután munkájokat végezik is. Tanitja Ágoston, a kit az ujabbak is követnek. E parancsolatról hosszasabban szóltunk. Ágost. 1. 2. 3. 4. és 6. a Manichaeusok ellen. – Mát. 8. – Móz. 20.

Ötödik parancsolat, vagy a második táblán első, mint Pál nevezi. Eféz. 6. Kabbed eth aniijka ve eth immecha, ka asser, Ziueka Jehoua eloheka lemaan iaarichun iameka. Tiszteljed atyádat és anyádat a mint megparancsolta néked a te urad istened, hogy hosszu ideig élj.

Hatodik: Loh thirzaach. Ne ölj.

Hetedik: Lohtinaph. Ne paráználkodjál. Megtiltatik itten minden paráználkodás, a belső és külső, a gonosz kivánatban s külső viseletben álló, az intés, fajtalan beszéd, tapintás, férfiakkal, állatokkal és tulajdon nejével való, midőn azzal természetellenesen visszaél, továbbá a buja viselet, azaz azon szenvedély, midőn valaki a bujaság tüzétől felgyulad, gonosz kivánságának tetteit és lángját kibocsátja, vagy magában magját kiönti, bujálkodik viseletével, illetésével, szemtelen és fajtalan beszédével, elgyengül a bujaság gyakori gyuladásai és lángjai miatt.

Milyen paráznaság bontja fel a házasságot? Az a paráználkodás, mely a házasságba egyezés előtt történt, ha a paráználkodó jegyes magát megjobbitja, nem választja el a házasokat. Jerém. 3. Ezék. 16. Ján. 4. 9., mert a házasság orvosság a paráználkodás ellen. 1. Kór. 6. 5. 7. Zsid. 1 2. Parázna voltál, jer most térj meg én hozzám, magamhoz veszlek téged, jól lehet paráználkodtál a te sok szeretőiddel. Menj el, többé ne vétkezzél. Luk. 7. 10. De ha a törvényes egyetértés a házastársak között megtörtént, még a testi összeköttetés előtt is, midőn az eljegyzés már megvolt, a kézfogói lakoma megtartatott, vagy ha magának a beegyezés és eljegyzésnek alkalmával hajtatott végre a paráználkodás, vagy nős paráznaság valamely személylyel: ez felbontja a házasságot, és a paráználkodott személy nős paráznaságban vétkes: öld meg. Minden testi paráználkodás, nővel vagy marhával, avagy férfiakkal felbontja a házasságot, és a vétkes személy megöletik. József is épen az eljegyzés és beegyezés alkalmával meglátván, hogy Mária terhes, a testi összeköttetés előtt el akarta őt


280

bocsátani és tőle el akart válni. Helyesen választják azért el a törvényes beegyezés alkalmával elkövetett nős paráznaságok a házastársakat, mint Máté 8. – 18. Ezék. 15. 16. 3. Móz. 1. 2. 3. Te utáltad meg az esküvést, hogy a frigyet felbontanád, mert paráználkodál. Ézsa. 24. 25. Megsértetted az esküvést, mert férjed helyében idegeneket bocsátottál magadhoz. Eképen tanitanak az atyák, a zsinatok és végzések a jelzett helyekről. Pál is a 1 Kór. 7. A feleség nem bir az ő saját testével, hanem a férje; hasonlatosképen a férj nem bir az ő saját testével, hanem a felesége, ki magát és a maga javait mint szükséges tartozást elválhatatlanul lekötötte nejének. Ha azért az ártatlan személy el akar válni a jegyesétől, teheti, és egybekelhet azzal, a kivel akar. A paráználkodott személyt az egybekelés előtt el kell választani és a hatóságnak megölni, és (talán vagy) maradjon sokáig kiközösitve házasságon kivül. (*) Meghalván az a nő, kinek ágyát megsértette, a vétkes személy is egybe kelhet mint a Róm. 7. 1 Kór. 7. mondatik. Az élőhöz köttetett, a halotthoz nincsen köttetve: A Krisztus visszavette magához az ő paráználkodott és megtérő feleségét. (1) Mát. 1.

Nyolcadik: Loh tignoub. Ne lopj. Itt mindennemü lopások, tékozlások, uzsorák, szerződvényekben való csalások, tartozások nem fizetése, a bér meg nem adása, az alattvalók javainak jog, szabadság ellenére rendkivüli adókkal való kifosztása, megtiltatnak. Továbbá azok intetnek, a kik nem dolgoznak, nem végzik kötelességöket, nincsenek megelégedve bérökkel, minők a hatóságok, püspökök, tolvaj cselédek, csak látva szolgálók, igazán és kegyesen nem tanitó papok, tolvajok, bálványimádók, néma ebek – mint az Antikrisztus követői, a pápisták, a Mahumed és a görögökéi.

Kilencedik: Velo taane, lireaka ed schau. Ne mondj a te felebarátod ellen hamis tanubizonyságot. Azaz: hamis és gonosz bizonyságot ne tégy, hamisan ne esküdjél, sem hittel, esküvel felebarátodat avágy ellenségedet is meg ne csaljad. Az én nevem hamis felemlitésével senkit meg ne csalj; ismeretlen, szükségtelen ügyben ne esküdjél; a te uradnak vagy felebarátodnak kegyéért, hogy annak tessél és a méltatlan fizetésekkel kereskedést üzz, igazságtalan ügyben megfogadott tanu ne légy, s hamis, ismeretlen és tilalmas ügyre való hamis bizonyságtételed, esküd által felebarátodat meg ne csald. Go-

(1) Az egyházat.
(*) Ha itt mégis az "és" a helyes olvasat, az úgy magyarázható, hogy a "megölés" a hatóságnak csak jelképes cselekedete, mellyel a vétkest méltónak mondja a halálra, de a valóságban csak száműzi vagy bebörtönzi. Lásd a 251. oldalt. [NF]


281

noszságot cselekesznek, a kik az ellenségnek adott hitet és esküt meg tartják, hanem azt vélik, hogy hitökkel, esküjökkel szabad az ellent megcsalni. Elveszti az Ur azokat, a kik hitöket még az ellenség irányában is meg nem tartják. Ábrahám, Jósué, Dávid, Salamon és a kegyes királyok megtartották az ellenséggel kötött frigyöket és azoknak adott esküjöket; megbüntettettek a kik a szövetség felbontéi és a kötés megsértői voltak, mint Zedékiás. Tiltatik a hittel erősitett szövetségeknek, fegyverszüneteknek, kötéseknek megsértése. 4. Kir. 25. Jerém. 42. 52. 2 Tim. 2. Pál apostol is kárhoztatja a szövetségek megsértőit. Ha azért valamely szabados dologra, a melyet bűn nélkül megtarthatsz, megesküdtél a rablónak, és nem esküdtél az isten törvénye ellen: tartsd meg. Az igazság megerősitése, a viszály kiegyenlitése, megszüntetése végett az isten nevére esküdjél meg: mert mindennek magánál nagyobbra kell esküdni. Egyedül az isten nagyobb az embereknél: azért csak egyedül az istenre, nem a teremtményekre, hitünkre, szakállunkra kell esküdni. Máté 5. Zsid. 6. Ne mondd, hogy "az én tisztességemre, hitemre esküszöm". Hanem csak az isten nevére. Ágoston 4 köt. a Manich. ellen, 10 köt. 28. – Az ellenséget megcsalni nem szabad. – 5 Móz. 24. Józsué 6. 10. 2 Kir. 21. 18. Ezék. 17. – Jerém. 12. 4 5 Móz. 6. 10.

Tizedik: Velo tachemod eschet roecha velotithaueh, bet reecha Sadehuue aubdo, uamatho schoro vachamoro vechol asser lereeka. Ne kivánjad a te felebarátodnak feleségét. Ne kivánjad felebarátodnak házát vagy szántóföldét, vagy szolgáját, vagy szolgáló leányát, vagy ökrét vagy szamarát és semmit a mi a te felebarátodé.

Mindezek a mint egy értelemben mondatnak, épen ugy egy parancsolatot tesznek; azért roszul teszik, a kik ebből a parancsolatból kettőt csinálnak, holott az értelme egyszerü és csak egy, mindenik szóval egy és ugyanaz tiltatik meg, a hébereknél tachemod annyi mint tichaue. A görögök is egy pontban és körmondatban elkülönitő jegyek nélkül hozzák azt elő, ugyanazon szóval, eképen: Uk Epithimisis gyneka uk epithymisis ikian. Ördögi varázslással vannak megcsalatva a képek pártolói, avagy a képhősök (iconomachi) a kik harcolnak a képekért, és ezért kétfelé választották az utolsó parancsolatot, ellopván a másodikat, melyet szükség volt felmondani és előadni mindennek, – holott az ellen leginkább hibáznak az emberek, és a próféták is erősen feddik a képek tiszteletét.


282

Vajjon idvezülnek-e a fattyu gyermekek?

Ha a kurvától születtek öröktől fogva elválasztva vannak, e földön megtértek, megjavultak, megigazultak, az igaz hitben megmaradnak: idvezülnek kétségenkivül. Mert a választottakat semmi bűn, semmi halál, semmi teremtmény el nem vesztheti; Krisztus a bűnösökért halt meg. És a Krisztus származási névsorában kurvák és fattyuk is vannak elszámolva, hogy kitünjék, miszerint a kurvák és publikanusok [vámszedők] fölülmulják az isten országában az igazságukkal kérkedőket. Azért lett a Krisztus érettünk kegyesekért bűnné és átokká, hogy mi elválasztottakká legyünk az isten igazságában. A fattyu és minden akármilyen ágyból származott kisdedek és nagyobbak, ha nincsenek elválasztva az életre, nem térnek meg, nem hisznek, elvesznek. Mint a bölcseség könyve mondja: Fattyu csemeték nem vernek mély gyökeret. A Krisztus érdeme, az isten kegyelme minden bűnöknél nagyobb és felülhaladja azokat. Az anyjok méhében képződött élő idétlenek [magzatok] is, ha választottak, a szentek gyermekei és a szövetségben halnak meg: minthogy még nem pártoltak el az atyai frigytől, biztosan idvezülnek még, ha csak egy hónaposak voltak is. A harag edényeinek nem választott idétlenei és kisdedei elvesznek.

Mát. 23. Luk. 10. – Bölcses. 4. – Ágost. a ker. vallás kézi k. 7. 3. köt.

A kegyesek fiai szentek-e?

Az örök szövetséget illetőleg, mely ezernyi nemzedékre kiterjed: szentek. Továbbá, ha el vannak választva elválasztott atyjokkal; és ha az igéret fiai szüleikkel együtt. Mert Róm. 9. az mondatik: ha a gyökér szent, az ágak is szentek. Ismét 2 Kór. 6. 7. Most pedig a ti fiaitok szentek. Harmadszor, ha el nem állanak a hittől és vallástól, melyet szüléik elfogadtak. Ezék. 3. 18. 33. De ha a választottak fiai a test fiai és elpártolnak az atyai hittől: kiesnek a szövetségből, bűnökben élnek, elvesznek. Szóval: azok a fiak, kik megmaradnak az örök szövetségben, kegyelemben az ő szüleikkel együtt, kik az isten elválasztásával, a Szentlélekkel, mint pecséttel, az igérettel, igével, hittel, sákramentomokkal elpecsételtettek: bármely korban halnak is meg, szentek. Ézsa. 59. És velek ilyen szövetséget szerzek: az én lelkem, mely te benned vagyon és az én beszédim, melyeket adtam a te szádba, el nem távoznak a te szádtól és a te magodnak szájától, és a


283

magod magvának szájától, azt mondja az Ur, mostantól fogva soha örökké. Az atyák Róm. 9. 1 Kór. 6.

Az örök életről.

Az örök élet, örökös élés, boldogság és istennek helyes ismérete, mely itt kezdődik és azután az Atya örök országában tökéletesen és béfejezetten közvetlenül közöltetik a választottakkal, és az isten minden fiainak örökös birtoklása. Ján. 5. 18. Mát. 11. 24. 25. Eféz. 1. Kol. 1. 3. Az örök életnek végrehajtó oka az isten kegyelme, érdemlő oka Krisztus igazsága. Róm. 5. 6. Gal. 6. A választottak cselekedeteinek jutalom, örök élet tulajdonittatik, de viszonyitva, a Krisztus és Szent lelket illetőleg, a ki hit által jó cselekedeteket mivel [mível] a Krisztus igazságával. Gal. 6. A ki vet a léleknek, a lélekből arat örök életet. Gal. 5. A léleknek gyümölcsei békesség, öröm stb. Róm. 5. A bűnnek zsoldja a halál, az örök élet pedig ajándék a Krisztus igazsága által. Lásd Ján. 10. 14. 1 Ján. 4. 6. Eféz. 2. Ajándékozott nekünk életet az ő Fiában. Az örök életben egyedül a választottak lesznek a Krisztussal. Azért neveztetik pedig az örök élet ajándéknak, mert ingyen, a mi érdemünk nélkül ajándékoztatik. Midőn pedig az mondatik, hogy az a munkásoknak megadott dénár, törvényesen az igazsággal dicsekvőkről mondatik. Mert a törvény, kinek-kinek az ő cselekedetei szerint adja az életet. De midőn az eset [bukás] után egy munkás sincsen, a ki saját erejével betölthetné a törvényt, a dénár, a bér ingyen adatik a választottaknak, beszámitás szerint a Fiu érdemeért. A régiek közül némelyek abban az értelemben vannak, hogy a nap terhét és hőségét azok hordozták, a kik a Krisztus igáját és keresztjét, mint Dávid, születésöktől fogva hordozák. A kik egy óráig dolgoztak azok, a kik a tizenkettedik órában, életök végén hivattak a szőlőbe s vezettettek a juhakolba. – Midőn az mondatik, hogy: a kinek van, adatik. Luk. 8. igy magyarázza. Máté. 25. A kinek, tudniillik megvan talentoma a nyereséggel együtt. A kinek tudniillik a választottnak, a megtért, meggyógyult, Szentlélek által megujult embernek, a kiben szeretettel munkáló hit és az isten kegyelmének teljessége van, hasonló a jó élőfához és a mindég folydogáló forráshoz, mely lelki gyümölcsöket terem: annak adatik, azaz a kegyelem ajándéka abban szaporodik. Szól a pásztorokról és juhokról, még pedig mindenütt mindenkor ugyanazt. Máté 25 és 13 részében mint az atyák magyarázzák. Mert


284

az isteni kegyelemnek mint a magnak mindég gyümölcsözni kell a választottakban. A kinek nincs, tudniillik a ki szűkölködik a jó cselekedetek oka az isteni kegyelem a Szentlélek s hit és[pedig] jó cselekedetek nélkül s nem bir a kegyelem szaporodásával: attól a mi van is, azaz a mit gondol is, hogy bir, az igazság kincseit és érdemeket, minthogy tettető, az az egy talentom, azaz a természeti adományok is és az ideiglenes hitnek szikrái, s a mennyei adományok többi magvai is elvétetnek; azoktól, a kik lelki szemek és fülek s a Szentlélek kegyelme nélkül szűkölködnek, nem is választattak, kiknek nem adatott, hogy ismerjék az ország titkait, hanem meg vannak keményedve, vakok, nehéz hallók, sőt nem is hallanak. Tomás 10. köt. Ágoston, Ambrus, Kryzosztom, Theofilakt. Mát. 13. 25. Luk. 8. 19. igy magyarázzák. Tit. 2. I Ján. 3.

Ellenkeznek-e az ó és uj testamentomok, mint a Manicheusok hasztalanul állitják?

Semmiképen nem ellenkeznek. Mert még az ábrázolatoknak és árnyképeknek igazsága is be van teljesülve az uj testamentomban. S ha még megszünnek is az árnyak, szertartások, régi áldozatok: mindazáltal azoknak valósága megmarad a választottaknál; mint Ján. 1. Mát. 5. 1. Róm. 15. 2 Kór. 1 Kór. 10. mondják. Az atyák e helyek felől. Ágoston a Manich. ellen 1. 6. köt. és 2 Jerómóshoz.

A boszorkányról (Bozorkan).

A mit a görögök ephialtesnek éji kisértetnek és pnigalionnak boszorkány nyomásnak neveznek, a nyavalyának azt a nemét a latinok incubusnak, felfekvésnek hivják: a mi az életerőnek (spiritus vitalis) az agyban és az összes idegekben való elfojtódásában áll s származik az enyves és nyers nedvektől. (*) Megtörténik pedig gyakrabban,

midőn az ember hanyat fekszik, a tüdő összenyomatik és az életerő az idegek végeiben szünetel és elfojtatik. Orvosoltatik kiüritésekkel, érvágásokkal és a sűrű nedvekre ható orvosságokkal.

Gonoszul tartják, hogy ez ördögi vagy boszorkányoktól való megnyomatás lenne. Noha az összenyomódott agy képeket költ a rá nehezülő teherről. Mindazáltal nem kell kétségbe vonni, hogy a Sátán hatalmas a hitetlen fiakban, midőn azokat gyötri felülről adott hatalmával.

Vége.

(*) A hippokratészi orvostudomány többféle életnedvet (epét, nyálkát) különböztetett meg az emberben, s ezek egyensúlyának megbomlásával magyarázta a különféle betegségeket. [NF]


285

E hitvallásnak végére, a foglalat [tartalomjegyzék] és nyomdahibák után még egy cikk, van nyomtatva, melyet mint a szöveghez tartozót én is ide mellékelek:

Az atyák többnejüségéről.

Miként első szüleinket arra kényszerité a nemzés szüksége, hogy az istentől Mózes által kiadott egybekelési tiltott fokokról szóló törvény ellenére egymás között a vérség első fokán is házasságra lépjenek, valamint [ahogy] az Ádám fiai és leányi is: ugy az első szerzés ellen, részint a nép keménysége, részint a titok jelzése végett, miként Máté 19 és zsolt. 45 mondatik: meg volt engedve bizonyos módon némely személyeknek, de meghatározott kiváltság szerint a többnejüség, mint Ábrahámnak, Jákóbnak, Dávidnak; a mint Pál a Gal. 4. Ábrahám két nejét hasonlatul emlegeti a törvény és evangyéliomra. Dávid a 45 zsoltárban a Salamon himes öltözetben elővezetett leányaival az egyházat és egyház leányait vagy tagjait akarja jelenteni. Mint Ágoston 8. köt. Jerómós, Gal. 4. Eféz. 5. Zsolt. 44. mondják, eképen értettek [gondolkodtak] a régiek a többnejűségről.

De a mint a meg nem engedhető házasság fokozatai meg vannak tiltva. 3. Móz. 18. 20. csak a második fokozat nem engedtetik meg az oldalági vérségben; most pedig némely törvények és szokások vagy a vérség iránti tisztelet megtiltják a házasságot a harmadik fokon belől: bárha az isteni jog nem tiltja meg.

Az Ur Mát. 5. 19. és az apostol 1 Kór. 8. Eféz. 5. a természet törvényével együtt megtiltotta a többnejüséget mondván: Ketten lesznek egy testté. 1 Tim. 3. Tit. 1. kivánja, hogy egy nejü legyen a férj. Kinek-kinek saját felesége legyen, nem feleségei.

Azért gonoszságot cselekesznek, a kik az atyáknak különös kiváltságait követik a többnejűségben. Mert az atyák példái sincsenek minden hiba nélkül, ha őket nézzük; s mert kiváltságosan isten valamely kedvezményéből éltek ők többnejűségben az első szerzés ellen: Ketten lesznek egy testté. Tehát nősparáznák azok, a kik egyszerre több feleségeket, vagy kurvákat, avagy ágyasokat tartanak. Mert az isten első szerzése ellen való ágyastartás, azokban a személyekben, kiknek arra istentől különös kiváltságok nincsen, paráználkodás. Lásd az atyákat a Mát. 19. Eféz. 5. Tit. 1. és 1 Kór. 7. részéről.


(A munka végén áll a betürendes tárgymutatója azon hitcikkeknek, melyek e könyvecskében foglaltatnak de lenyomatását itt szükségtelennek tartottuk.)