I. OSZTÁLY.

ELSŐ FEJEZET.

A vérről.

1. §. A vér fogalma és alakelemei.

A vér sejtszövet folyékony közti anyaggal.

A sejtek összege sejttömeg (cruor sanguinis), a sejtközti folyékony anyag pedig vérfolyadék (plasma sanguinis) nevet visel.

A vérsejtek szinesek, vagy szintelenek, s összevéve az egész vér súlyának mintegy 47-51 százalékát teszik.

A szines vérsejtek az embernél és az emlős állatoknál korongalakúak, s lapjaik közepén be lévén mélyedve, egyszersmind kettős homoruak, miért ha a górcső alatt éleiken állva szemléltetnek, biscuit alakban mutatkoznak. Homorú voltukra még a fényelosztódásból is lehet következtetni. Igy például: az I. ábrában A feleljen meg szines vérsejt átmetszetének, melynek alsó határa egyszerűsités okáért egyenes vonal, míg a felső homorú, mint a valóságnak megfelel. Az alsó határra, mely az alsó lap átmetszeti határvonala, a a', b b', c c' fénysugarak esnek; a a', minthogy a B C homorú tükör tengelyében haladnak tova, egyenes irányukat megtartják, míg a b b' sugarak, mint a tengelytől továbbra esők, a homorú lencsék szabályai szerint attól eltérítetnek, s összejönnek a c c' sugarakkal, melyek a párhuzamos lapokból álló sejtszéleken mennek. A mondottaknál fogva tehát a szines vérsejtek közepükön világosak, s a világos középpontra sötét kör következik,


9

míg erre fénylő gyürű jön, miután a b b', sugarak a c c' sugarak fényerejét növelik.


1. ábra.

A korongalakú vérsejtek, midőn üveglemezek között a górcső alá felfogatnak, látni lehet, hogy lapjaik szerint egymás mellé helyeződvén, oszlopcsákat alkotnak, melyek egymást különböző szöglet alatt érintvén, téreket fognak maguk közé. Ezen térekben láthatók a szintelen vérsejtek, nemkülönben itten mutatkoznak nehány órai állás után vékony szemcsés szálak, melyek képződött rostonyánál nem egyebek. Hosszabb szemlélés után észlelhető, miként a szintelen vérsejtek alakjukat folytonosan változtatják, nyujtványokat bocsátván maguktól, melyek ismét eltünnek.

A szines vérsejtek átmérője az embernél 0,0072 millimeter, mely nagyság a többi emlősöknél valamivel majd kisebb, majd pedig nagyobb; s belőlük szinte az embernél egy köbmillimeter vérben 4,500,000-5,000,000 találtatik, még pedig a férfiaknál több, mint a nőknél. A vérsejtek számmennyiségének meghatárzása legczélszerűbben górcső alatt egyenes számitás által történhetik meg. Ezen módot először Vierordt követte. Az eljárás körülbelöl következő: bocsáttassék ki például 1 köbmillimeter vér, mely a vérsejteket szét nem roncsoló cukoroldat által 100 köbcentimeterre (10,000 köbmillimeter) feleresztetvén belőle annyi vétessék, mennyi a tárgy és fedlemez között vékony rétegben épen helyet talál; legyen ez 1/10 köbmillimeter, vagyis az egész feleresztett vérmennyiségnek százezredrésze. Ama kicsiny mennyiség vér-


10

sejtei azután gőrcső alatt megszámithatók, mely czélra könnyebbség okáért a láttért egymást keresztező vonalak által koczkákra oszthatni. Az egyenesen megszámitott vérsejtek például ötvenet tevén, ha ez 100,000-rel szoroztatik, kijön az öt millió, mi az egy köbmillimeterben található vérsejtek számmennyiségének felel meg. Hogy azonban a nyert szám lehetőleg pontos legyen, s a valót megközelítse, több vérpróbát kell venni, nemkülönben több számitást eszközölni, melyekből azután a középszámmennyiség használtatik.

Azon átalános szabály alól, hogy az emlős állatok szines versejtei korongalakuak, kivétetnek a tevékéi, melyek köröcidomuak s szinte kettős homoruak.

A többi, gerinceseknél, mint a madarak, hüllők és halaknál a szines vérsejteknek köröcalakjuk van, s lapjaik domborodottak. A domború lap közepe táján emelkedés vehető észre, hol, midőn a vérsejtek meghaltak, fehérnye-alvadék képződik, mely mint mag tekintetik. A sejtnagyság különböző, s a legnagyobb szines sejtek a Proteus anguineusnál jönnek elő, minthogy ennél hosszanti átmérőjük 0,072 millimeterrel ér fel. A kerekszáju halak (cyclostomata) vérsejteinek alakja a hason állatokéitól eltér, s az emberéihez hasonló, minthogy azok korongszerüek és lapjaikon kevésé be vannak homorodva.

A szines vérsejtek burokból és folyékony bennékből állanak, mint a szivárgási folyamat által kimutatható. Ha ugyanis hozzájuk tiszta víz adatik, ennek a sejtürbe való beszivárgása folytán, úgy a korongalakú, mint a köröcidomú vérsejtek gömbölydedekké lesznek, mely gömbölyded idom azonnal öszszezsugorodásnak enged helyet, ha a vízzel kezelt vérhez valamely só (például konyha- vagy más luganysó) tömény oldata adatik. Ezen összezsugorodás egyébkint még akkor is be fog következni, ha a vér mindjárt, anélkül, hogy víz adatott volna hozzá, tömény sóoldattal kezeltetik, vagy pedig levegőn száradásnak tétetik ki, mely utóbi alkalommal a vérsejtek szélei csipkézettek lesznek, s csillagalakot vesznek fel. A vérsejtek felduzzadása és összezsugorodása egymásután többször előidezhetó, ha váltogatva vizzel és sóoldattal kezeltetnek.


11

Sok víz hozzáadása után a vérsejtek végtére szétpattannak, mire a sejtburkok eltűnnek, ha azonban iblanyszesz adatik hozzájok, akkor sárgára festve láthatók lesznek.

A szintelen vérsejtek gömbölydedek; átmérőjük 0,010 millim.; bennékük sötét, szemcsés mely eczetsav hozzáadása folytán megvilágosodván, két, háromfelé való szétesésben levő mag látható. A színtelen vérsejtek a szinesekhez úgy aránylanak, mint 1:335; az előbiek legnagyobb mennyiségben nem sokára az étkezés után, nemkülönben a jól kifejlődött és egészséges embereknél találhatók, míg rosszúl táplált, satnya egyéneknél kevesebb számmal mutatkoznak. A gyermekek és a férfiaknak átalában véve több színtelen vérsejtjük van, mint a felnőtteknek, vagy asszonyoknak, ez utóbiak azonban a hószám és a terhesség idejében, midőn a szintelen vérsejtek száma növekedik, ama szabály alól kivételt képeznek.

A szintelen vérsejtek nyirksejteknek is neveztetnek, belőlük fejlődnek ki a szinesek.

2.§. A vér fajsúlya és mennyisége.

A vér fajsúlya 1,055-1,075 között ingadoz; még pedig férfiaknál jelentékenyebb, mint a nőknél. A vérsejtek nehezebbek, mint a vérfolyadék, az előbbiek fajsúlya l,080, az utóbié pedig 1,030 levén. Miből következik, hogy ha a vér áll, amazoknak alá kell sülyedniök, mely körülményt a vérsejteknek a vérfolyadéktól való elválasztására igen jól fel lehet használni. A vér megalvását hamhalvany (KCl) és hóból álló hideg keverék által gátolván, a vérsejtek az edény fenekére ülepednek le, míg felettük a sejtközti folyadék foglal helyet. A vér alkatrészeinek egymástóli ezen elválását még cukoroldatnak hozzáadása által is eszközölhetni, minek következtében a vérsejtek alászállása gyorsabban történhetik, ilyenkor azonban a vérfolyadék összetétele meg levén változva, ez a továbi vizsgálatokra kevésbé használható.

A vér mennyiségének meghatározásánál legjobb, ha Welcker eljárása követtetik. Ezen célra vétessék valamely állat fejütéri és torokalatti visszéri véréből a súlymennyiség. Ez bizonyos szinárnyalatig vízzel fel kell higítani, s a felhasznált


12

vizmennyiség = b. Most az állat véredényei jól kifecskendetvén, az egész test összedaraboltatva, víz által kivonatik. A kifecskendés és a kivonásra alkalmazott vizek összeöntetnek, s hozzzájok tiszta víz adatik mindaddig, míg szinük olyan nem lesz, mint a b vízmennyiségé. Az összes vér kivonására használt víz = b'. Igy tehát három tényező ismertetik, melyből a negyedik ismeretlen, t. i. a test összes vére = a' kereshető ki a következő arány szerint: a:a' = b:b', miből alakítható ab' = a'b, vagy mi egyre megy, a = ab'/b. Ily módon találtatott az egyes állatok vérmennyisége, miből azután a felnőtt ember vérmennyiségét a test súlyának 1/13-ára, az újszülöttnél pedig 1/19-ére lehetett tenni.

3.§. A vér szaga és szine.

A vérnek sajátságos gyenge szaga van, szine pedig vörös, különféle árnyalattal. Az, mely a tüdőktől elvitetik, s ütéri vér nevet visel, élénk piros, míg az, mely a tüdok felé halad, s visszérinek neveztetik, sötét meggyszinű.

A szines vérsejtek egyenkint véve világos narancsszinben mutatkoznak, míg tömegben tekintve, a vérnek körülmények szerint különféle árnyalatú vörös színét adják. A festőanyag a sejtek bennéke, minthogy a sejtburok, mint szinte a vérfolyadék, teljesen színtelen.

A vér különböző szinárnyalatai a színes vérsejtek alak- és vegyi változataiban alapúlnak. Ezekre pedig befolynak az élery, szénsav, víz és a ver sóinak mennyisége.

Az éleny a vért élénk pirosra színezi, minthogy a vérsejteket homorúabbakká és tömöttebbekké teszi, minélfogva nagyobb mennyiségű fényt hajtbatnak vissza. De ezenkívül éleny még a sejtbennékre vegyileg is hatván, ennek élénkebb vörös szint kölcsönöz.

A szénsav az éleny által pirosan színezett vért sötét színüvé teszi, mi részint onnét van, hogy általa a sejtek megduzzadván, megritkúlnak, a világosságot könnyen átbocsátják, csak keveset hajtanak belőle vissza; részint pedig abból származik, hogy az élenyt a vérből elűzik. Mert ha például az ütéri vér légszivattyú által élenyétől megfosztatik, oly sötét


13

színt vesz fel, mely szénsav hozzávezetése által többé nem igen változik.

A víz a vért szinte sötétebbé és áttetszékenynyé teszi, még pedig ugyanazon oknál fogva, mely a szénsavnál az első pontban említetett.

A sóoldatok, milyenek például a konyha-, vagy bármely más luganysóé, a vért téglavörössé festik, miután a vérsejteket összezsugorítván, azokat a világosságra nézve áthatolhatlanabbakká teszik. Ama vörös szin azonban az éleny által okozottól, minthogy ezen utóbbi biborvöröset idéz elő, lényegesen eltér; mint ez máskép nem is lehet, mert az éleny nemcsak alakilag, de vegyileg is hat a vérsejtekre, míg a sóoldatok egyedül csak alakilag hatnak.

A mondottakból következik, hogy az ütéri vér élénkebb színét nagyobb vízszegénységének és annak köszöni, miszerint élenyben inkáb bővelkedik. A visszéri vér sötétebb színárnyalatát pedig élenyszegénységéből s nagyobb mennyiségű szénsav és víz tartalmából származtathatni.

A visszéri vér kétszini (dichroitikus), minthogy vastag rétegekben barna, vékonyban pedig zöldes.

4.§. A vér megalvása.

A vér az edényekből kibocsátva, vagy sokszor már ezekben, kocsonyaszerű tömeggé szilárdúl, mely szilárdulás megalvásnak neveztetik, s ez mindig a tartó falaitól, vagy átalában véve, onnét indul ki, hol a vér idegen testtel érintkezik. Igy például, ha a vér valamely edénybe bocsátatik, mindig a falak szomszédságában fekvő részlet alszik meg először.

A megalvás a kibocsátás után 2-5 percz mulva szokott megkezdődni, s 7-14 p. alatt teljesen bevégződik; ezután pedig a megaludt vértömeg össze kezd vonódni, mely összevonódás 12-14 órára éri el tetőpontját, midőn tömött, vörös képlet, a vérlepény (placenta sanguinis) származott, s ezt a véralvadékból kinyomott sárgás folyadék, a vérsavó (Blutserum) borítja.

A vérlepény alakja azon tartó ürének idomától függ, melybe a vér bocsáttatott, s aludt fehérnyéből, itten rostonyának (fibrin) nevezve, és ennek rostai közé fogott vérsej-


14

tekből áll. A vérsavó pedig nem más, mint a vérfolyadék, melyből a fehérnye egy része, mint rostonya kivált.

Hogy a véralvadék képződése fehérnye-kiválás következménye, kitűn, ha a kibocsátott vér vessző által gyorsan veretik. Ilyenkor a képződött rostonya a vessző felületéhez tapad, míg a vér maga folyékony állapotban marad.

Ha a vér oly lassan alszik meg, hogy a vérsejteknek az alászállásra elég idejük van, azon esetben a vérlepény felső rétege tisztán csak aludt fehérnyéből áll, miért fehéressárga színben fog előtünni, s szalonnaszerű réteg (crusta inflammatoria) nevet visel.

A vér megalvása sokszor nem következik be, mint a villámcsapás által kimultaknál, míg máskor csak később következik be, mint az olyanoknál látni lehet, kik fuladás folytán haltak meg. Némely hatányok és anyagok a vér megalvását siettetik, míg mások ugyanezt késleltetik, sőt fel is függesztik.

A vér megalvását gátolják, vagy késleltetik a luganysók (Alkalisalze), a hideg és a légköneny (Ammoniak). A huganysók hatásának mértéke különböző. Igy a szikhalvanyból (NaCl) 40%-os vízoldat kivántatik, hogy a vér megalvása akadályoztassék, míg a vilanysavas légkönélenyből (phosphas ammonii) a legcsekélyebb mennyiség igényeltetik. Ha a huganysók által megalvásában gátolt vér állani hagyatik, a vérsejtek le fognak ülepedni, míg felettük folyadék foglal helyet, mely rostonyás savónak (serofibrinöse Flüssigkeit) neveztetik, s ez Zimmermann szerint igen alkalmas, hogy az egyes huganysóknak a vér megalvására való befolyása tanulmányoztassék. Igy a kénsavas luganysóknak (schwefelsaure Alkalisalze) alvadásgátló hatása már lepárolt víz hozzáadása által mcgszüntetik; míg a szénsavas haméleny, szikéleny (kohlensaures Kali, Natron) és a súlyélenysóknál (Barytsalze) azon célra kútvizet kell igénybe venni, minthogy a lepárolt víz az akadályozott alvadást elő nem idézi: ha pedig szénsavas légkönéleny (carbonas ammonii) alkalmaztatott, a vért sem lepárolt, sem pedig kútvíz hozzáöntése által megalvasztani többé nem lehet.

A luganyok (Alkalien), különösen pedig a légköneny, adassanak a vérhez, bár felettébb csekély mértékben, a meg-


15

alvást vagy teljesen akadályozzák, vagy pedig felettébb hátráltatólag hatnak reá.

A vérmegalvást előmozdítja az élenydús levegő, a meleg, ha a vérben oldhatlan sóváladék képződik, vagy ha beléje idegen testek, milyenek a higanyszemcsék, porszemek stb. vettetnek. Azután pedig mindaz, mi a vérből a légköneny, vagy a szénsav elillanását előmozdítja. Igy ha a légköneny által folyóan tartott vérhez, például tüzálló luganyok (KO, NaO) vizegyei adatnak, a légköneny tovaüzése következtében a vér meg fog aludni, valamint ugyanazon ok folytán akkor is, ha légszivattyú alatt alantabb álló levegőköri nyomásnak tétetik ki.

A vérlepény minősége a különböző egyéniségek szerint különféle szokott lenni. Igy nagy és lágy oly egyéneknél, kiknek sok vérsejtjük, szénsavdúsabb és vizesebb vérük van, minthogy ilyenkor a rostonya nem vonódhatik össze oly mértékben, mint a vérsejt- és vizszegényebbeknél történni szokott. Ha pedig a vér az edényekből cseppekben hull alá, akkor vérlepény nem is képződik.

A rostonyaképződés és a vér megalvásának okát fürkészvén, tekintetbe kell venni azon változott viszonyokat, melyek közé a vér jön, ha az edényekből kibocsáttatik. Ezek pedig: a mozgás megszünése, feszülésí csökkenés, hőmérsék-változás, érintkezés a körlevegővel, s különösen ennek élenyével, végtére pedig az idegen testekkel való érintkezés.

A felsorolt viszonyváltozatok közül az első négy a vér megalvásának okai nem lehetnek, minthogy 1) a rostonyaképződés véghez megy akkor is, midőn a vér folytonos mozgásban tartatik; 2) tartassék bár a vér oly feszülési állapotban, mint ez a véredényekben előfordul, a megalvás nem fog kimaradni; 3) midőn a vér az edényekből kibocsáttatván, a körlevegővel közvetlen érintkezésbe jön, égaljunk alatt alacsonyabb hőmérsékbe jut, minélfogva megalvásának még akadályozva kellene lennie; 4) az ugyan kétségtelen, hogy a levegő élenye a vérmegalvást előmozditja, s hogy az élenydúsabb ütéri vér hamaráb alszik meg, mint a visszéri; de egyszersmind az is való, hogy a megalvás akkor is bekövetke-


16

zik, ha a vér higany alatt felfogatván, körlevegővel nem érintkezik.

Felmarad fürkészni, hogy mi történik akkor, midőn a vér idegen testekkel jön érintkezésbe. Ha élő szervezet edényeibe higanycsepp, vagy más szilárd szemcse jut, nemkülönben ha érc- vagy növényanyagból készült fonál huzatik ürökbe, azok körül véralvadék fog képződni; mint szinte az edényekből kibocsátott vér megalvása, mindig a tartó falainál veszi kezdetét, honnét azután a közép felé tova halad; minélfogva kétségbevonhatlannak tün fel, hogy a vér megalvása az idegen testekkel való érintkezésből veszi eredetét. Mi pedig az élő szervezetben a vérmegalvást gátolja, aligha lehet más, mint a vérnek az ép edényfalakkal való folytonos érintkezése. Ha az edényfalak rendes mivolta megváltozik, a változás helyén a megalvás rögtön be fog következni. Igy a vér megalszik ütértágulatokban; azon helyeken, hol az edény leköttetvén a falak megránczosodnak; nemkülönben ott, hol az edény-falak zsirszeríen (atheromatice) átváltoznak. A vér halál után a véredényekben hosszú ideig, t. i. míg a rohadás azok falainak szövetét rendkívül meg nem változtatja, folyékony marad; ha azonban más tartóba öntetik, a megalvás rögtön előáll. A véredények és a szívhez hasonló alvadásgátló tulajdonságnak a nyirkedények, igy például a tekenősbéka nyirkürében (cysterna chyli) a vér szinte több óráig folyó állapotban megmarad; ellenben rögtön meg fog aludni, mihelyt húgyhólyag, vagy más tartóba vitetik. Hogy mi lehet azon erő, mely a vérnek az ép edényfalakkal való érintkezése folytán kifejlődve, a rostonyaképződést hátráltatja, ekkorig megfejteni nem lehet. Valószinű, hogy az edényfal belburkát, különösen pedig a hámsejteket átitatott tápnedv és a vér között szivárgási cserehatás megy véghez, mi a fehérnye egy részének kiválását akadályozza.

Cooper, Thackrah és Brücke fentebb előadott véleménye mellett a vérmegalvásról még két oly nézet, mely említést érdemel, látott napvilágot. Ezek egyike Zimmermann, másika pedig Richardsoné.

Zimmermann a vér megalvásának okát rohadásban keresi; mert a rostonyás savó (l. fentebb) rohadó víz által, mely ázalagokat, rohadt anyagokat foglal magában, inkább megal-


17

szok, mint tiszta víz hozzáadása után. Zimmermann szerint tovJbá akérdéses rohadási folyamat élenyülésben állván, méltán kérdhetni, miért nem alszik meg a vér az edényekben való keringés ideje alatt,holott ilyenkor elegendő élenymennyiséget foglal magában. Más részről pedig nem felvehető-e, hogy a vízben rohadt anyagok és ázalagok, mint idegen testek mozditják elő a vérmegalvást. Azután továbi kisérleteiben még azt is találta, hogy a vérsejteket tartalmazó vérfolyadék gyorsabban megaludt, mint az, mely vérsejteket nem foglalt magában; mind megannyi tünemény, mely inkáb a Brücke és az angol orvosok nézeteinek helyességét, mintsem Zimmermannét védi, mely ellenében még azon nyomós érv használható, hogy a vér oly rögtön, 2-7 perez alattmegalszik, miszerint erjedés oly gyors és annyira kiterjedt elöállására gondolni Is alig lehet, míg ellenben a folyamat, mely a szilárd vérlepény szétfolyósodásánál véghez megy, rohadásnál nem egyéb.

Mi Richardsont illeti, ez felveszi, hogy a rostonya a vérben, mint ilyen, előképezve van, s ottan oldott állapotban légköneny (ammoniak) által tartatik, mely onnét sohase hiányzik. Ha pedig a légköneny bármi oknál fogva a vérből elüzetik, a rostonyának ki kell válnia, miután oldó szerét elvesztette. Való, hogy a vér légkönenyt tartalmaz, mely a vér megalvásakor elszáll. Való továbá, hogy a meleg, a levegővel nagy felületen való érintkezés, mi a légköneny elpárolgásának kedvező, a megalvást előmozditják; mint szinte igaz, hogy légköneny hozzáadása következtében a vérmegalvás gátolható. De egyszersmind az is áll, hogy a vér megalvása rohadó anyagokat és így légkönenyt is tartalmazó víz által előmozdítatik; mint egyszersmind okvetlenül bekövetkezik a megalvás, ha a vér higany alatt fogatik fel, s így belőle a legcsekélyebb légkönenymennyiség sem szállhat el.

Eként a vérmegalvás okául a vérnek az idegen testekkel való érintkezését fogadván el, fenn marad annak eldöntése, vajjon a kiváló, s így a megalvást előidéző fehérnye a vérben, mint rostonya, elő van-e képezve vagy sem. Ha a vér, Brücke lóvért használt, hideg keverék által megalvásában gátoltatván, a leöntött vérfolyadékhoz ecetsav adatik, ez pedig légköneny által közönbösítetik, akkor mi sem fog kiválni,


18

míg ellenben C. sz. +60°-nál a benne foglalt összes fehérnyemennyiség megaludva csapadékot képez. Ezen csapadék teljesen egynemű tömeg, s noha magában foglalja a közönségesen rostonya név alatt ismert anyagmennyiséget is, kétféle tulajdonsággal bíró anyagot benne megkülönböztetni semmikép se lehet, hanem az egésznek ugyanazon sajátságai vannak, melyek a közönséges fehérnyét jelölik.

A vérben a fehérnye luganyhoz (Alkali) kötve van jelen, s ottan egyszersmind savas vilanysavas földsó (CaO v. MgO) is van. Ha pedig a vér az edényekből kibocsátatik, következő cserehatás állhat be:

vagyis a fehérnye-szikéleny nagyobb tömege oldatban marad, míg másik része szikélenyét, mely a mészsók egy részének vilanysavával vegyül össze, elvesztve, mint rostonya, vagy jobban mondva fehérnyealvadék az egyetemben képződött alas vilanysavas sókkal együtt kiválik. A felhozott példában csak CaO van kitéve, míg a MgO egyszerűség okáért kihagyatott. S valóban a rostonyának az alas vilanysavas földsók soha el nem maradó hű kisérői.

A rostonya az elmondott elv szerint mesterségesen is készíthető, ha fehérnye-haméleny (Kali-albuminat) és savas vilanysavas mész összehozatnak, midőn rostokban fehérnye válik ki, mely a rostonya sajátságait mutatja, s emellett még alas villanysavas mészéleny is képződik. Szinte rostonya válik ki még akkor is, ha a fehérnye-haméleny higított vilanysavval hozatik egybe, ilyenkor azonban igen természetesen a földsók elmaradnak.

A tárgyalt elemzésből tehát meglehetős biztossággal következtethetni, hogy a rostonya fehérnyealvadéknál nem egyéb, s a vérben előképezve nincs.


19

5. §. A vér vegyi összetétele.
Schmidt C. szerínt.

1000 gramme vérsejtekben

1000 gramme vérfolyadékban

van

víz

681,63

901,51

szilárd anyag

318,37

08,49

vérfesteny (haematin)

15,02

rostonya

8,06

vérfehérnye (globulin)

296,07

fehérnye

80,00

vérjegeceny (haematocrystallin)

311,09

összes fehérnye

88,06

kivonatanyagok

1,92

szervietlen együletek

7,28

8,51

hamhalvany (KCl)

3,679

0,359

kénsavas haméleny (KO.SO3)

0,152

0,281

vilanysavas haméleny (KO.PO5)

2,343

Szikhalvany (NaCl)

5,546

vilanysavas szikéleny (NaO.PO5)

0,633

0,271

szikéleny (NaO)

0,341

1,532

vilanysavas mész (CaO.PO5)

0,094

0,293

vilanysavas keserföld (MgO.PO5)

0,060

0,218

A vér összetételi részeit tekintvén, mindjárt első pillanatra előtűn, hogy a vérsejtek sokkal vízszegényebbek, mint a folyadék, míg a szervietlen összeköttetések körülbelől egyeúlő mennyiségben vannak jelen.

A vérsejtek összetételi részei közül a főfigyelmet a vérjegeceny érdemli meg, mely a vérnek saját anyaga, miután csak épen a vérsejtekben jön elő. Azelőtt, míg a közelebbi időben Funke és Köhliker által a vérjegecenynek létezése fel nem fedeztetett, annak csak válanyagai, t. i. a vérfehérnye és a vérfesteny ismertettek. Hogy pedig a vérjegeceny oly sokáig maradt ismeretlen, azon bonyodahmas eljárásból érthető meg, melyet készitésénél követni kell. E célból a vérhez annyi vizet kell adni, hogy a sejtek felpattanván, bennékük oldatba


20

menjen át, melyen keresztül először élenyt, azután pedig szénsavat kell vezetni. Ha ezen művelet napvilágosság mellett történik, a képződött vérjegeceny mennyisége tetemesen nagyobb, mint ha az egész sötétben megy végbe.

A vérjegeceny a fehérnye-anyagok minden tulajdonságával bír, társaitól azonban annyiban eltér, hogy vérvörös szinű és jegecül. A jegecek az állatfajok szerint különböző idomúak. Igy az embernél hatszögletű oszlopok, a tengeri malacnál pedig négy-lapványokban (tetraeder) jeged. Vízben oldékony, melyből borlang, hevités által kiválik. Ecetsavban szinte feloldódik, vérlugsó hozzáadására azonban zöldessárga csapadék képződik; továbá aból luganysók szinte válmányt csapnak le; míg ellenkezőleg a vérjegecenynek luganysóoldatokból való kiválasztása ecetsav által eszközölhető.

A vérjegeceny mindíg tartalmaz ásványsókat, melyek 95% Fe2O3, s emellett még vilanysavas és halvanyos luganysókat (Phosphaten und Chlorsalze) kénsavas sók nyomaival foglal magában.

A kivonatanyagok alatt értetnek a cukor, hugyany, húgysav, leucin, tyrosin, sarkin és több más ezekhez hasonló üritéki anyagok. A vérfolyadékban elöjövő cukormennyiség az 0,5%-ot túl nem haladja, miután ha több van jelen, az a vesék által rögtön kiürítetik.

A vérben csekély mennyiségben, főkép jól étkező egyéneknél, szabad zsír is találkozik, mely fénylő cseppecskékben a felületen uszkál.

A szervietlen anyagokra nézve a vérsejtek és a vérfolyadék között azon nevezetes ellentétiség létez, hogy míg a vérsejtekben a hamany-összeköttetések (KCl, KO.PO4) vannak túlnyomóan képviselve; a vérfolyadékban a szikenyegyületek, különösen pedig a szikhalvany, vannak nagyobb mennyiségben jelen. A szikéleny, mely az összetételi táblázatban, mint szabad vegyület van jelölve, valóságban a vérben részint fehérnyével összekötve, részint pedig mint két szénsavas só jön elő. Ezen szikéleny-együletektől van a vérnek ali kémhatása.

A vérben még légek is fordulnak elő, úgymint éleny


21

légeny és szénsav. Ezen két utóbi tisztán a szörbölődési törvények szerint foglaltatik ottan, míg ellenben az élenyre vonatkozólag a szörbölődésen kívül még azon vegyrokonság is működik, mely az éleny és a színes vérsejtek bennéke között fennáll.

Egy térfogat vérben az embernél Setschenow szerint találtatik: összesen 4,820% lég (gas); 45,88% szabad lég; 16,41% éleny; 1,50% légeny; szabad szénsav 28,27%; kötött 2,32%, összesen pedig 30,69%. A kötött szénsav szikélenynyel léven összeköttetésben, a vér léganyagai között tulajdonkép jogosan nem is említhető.

6.§. A vérjegecéd és a vérfestenyéd.

A vérjegecéd (haematoidin) apró, téglavörös dülvénylapokban szokott előállani, ha a szervezetben vérömlenyek hosszabb időn át maradnak.

A vérfestenyéd, vagy a Teichmannféle jegecek megszáradt vérből készíthetők, ha ebből csekély mennyiség tőményecetsavval (jégecet) összehozatván, ezen utóbi gyenge hőnél elpárologtatik. A képződött jegecek laposak, dűlt oldalakkal, s sötét kávébarna színűek.