MÁSODIK FEJEZET.

A vérkeringésről.

1. §. A vérkeringés fogalma.

A vér életfeladata, hogy általa az egyes szervek és ezek alakelemeihez tápanyagok vitessenek, nemkülönben hogy onnét az anyagforgalom közben képződött üritéki anyagok elhordassanak. Ezen kettős célt a felsőb rendű állatoknál a természet aként éri el, hogy a vér csőrendszerben, mely bizonyos helyeken a szivárgási folyamat történhetését (hajszáledények) megengedi, folytonos mozgásban van. Ama csőrendszer egyes csatornái véredényeknek neveztetnek, és a szerv, mely a bennük foglalt vér mozgását fenntartja, szív


22

nevet visel. Minden vérmennyiségnek a szíven kell keresztül haladnia, s azon az úton való haladás, mely az edényekben a szivtől el, az egyes szervek, innét pedig a szivhez vissza vezet, vérkeringésnek mondatik.

2. §. A véredényrendszer alaki sajátságai és szöveti szerkezete.

A. A szív.

A szív több rekeszre (két gyomor és két pitvarra) osztott hústömlő, mely saját burkában (szívburok) a tüdők között szabadon foglal helyet, s az edényrendszerrel a felső részletében tőle elmenő (főér, tüdőütér) és odajövő (tüdővisszér, a felhágó és lehágó nagy visszér) vércsatornák által függ össze.

A két gyomor és a két pitvar egymástól különálló egészet képezvén, a haránt-barázdának megfelelőleg, egymással csak rövid, de tömör kötszövet által egyesülvék. A gyomrok tekinthetők a tulajdonképi szívül, mint melynek feladata, hogy a vér mozgásban tartását tevőleges működése által eszközölje; míg a pitvarok visszéröblöknél nem egyebek. Ugy a pitvarok, mint a gyomrok közül az egyik jobb, a másik pedig bal oldali. A jobb oldali gyomor a hasonoldali pitvarral, és szinte így a bal oldali gyomor a bal oldali pitvarral összenyílik; de az egyik gyomor a másikkal, valamint a pitvarok egymással nem közlekednek. A pitvarok és a gyomrok közötti közlekedési nyilat visszéri szájadéknak neveztetik. A pitvarok azon edényeket fogadják magukba, melyek a szervektől jönnek (visszerek), míg a gyomrokkal a szervekhez menő edények (üterek) állanak közvetlen összeköttetésben. A gyomrok és a belőlük kinyuló edény közti nyilat ütéri szájadék nevet visel. A pitvarok és gyomrok, valamint a gyomrok és a nagy edények közt billentyűk találhatók, s az amott levők visszérieknek, az emitten valók pedig ütérieknek neveztetnek. Az utóbiak aként helyezvék el, hogy a vérnek csak a szívből az edényekbe való folyását engedjék meg, míg az előbiek a a vérnek a gyomorból a pitvarba való visszajutását akadályozzák.

A szív mindegyik rekeszének ürfogata egyenlő nagysá-


23

s csak így lehet eszközölni, hogy minden adott időben a gyomrokból annyi ömöljön ki, mennyi a pitvarokba befoly, miáltal a szervezet egyes helyein a vértorlódásnak eleje van véve. Minden egyes rekesz ürfogata a jól kifejlett, egésséges férfinál oly nagy, hogy 175 gramme vért képes magába felvenni.

A szív külső felülete sima, miután burkának zsigeri lemeze által borítatik; ez a gyomrokról a pitvarokra szakadatlan összefüggésben átmegy, s a nagy edények kezdet, illetőleg végrészeit is körülveszi. Belső felülete előálló izomkötegek miatt, melyek lefolyása a hosszanti tengelylyel egyirányú, egyentelen, de sima vékony hártya által (belhártya, endocardium) van bevonva, mely, mielőtt a gyomrokból a pitvarokba átmenne, a visszéri szájadéknál kettőzetet (a visszéri billentyűk külrétegei) képez; a pitvarokból a visszerek belburkába szakadatlanul átmegy, ellenkezőleg van azonban az ütéri szájadéknál, hol a belhártya előállván, az ütéri billentyűk szívi külrétegét teszi, s a billentyűszéleken a Valsalva-öböl belhártyája azon folytatványával érintkezik, mely ugyancsak az ütéri billentyűk edényi külrétegét képezi.

A szívburok zsigeri rétege és a belhártya között izomkötegek futnak le, még pedig úgy, hogy egyes kötegek a pitvarokról pitvarokra, vagy a gyomrokról a gyomrokra átmennek ugyan, de gyomrokról a pitvarokra, vagy viszont sohase. Igy a gyomrok izomzata a pitvarokétól el lévén különítve, ezek egymástól függetlenül külön időben működhetnek. Más részről pedig a gyomrok izomkötegei egymás között, valamint a pitvarokéi is közösek lévén, a gyomrok, illetőleg a pitvarok, mindkét oldalon ugyanazon mozgásszakbvn lehetnek.

A bal oldali szívgyomor izomfalzata sokkal hatalmasabban van kifejlődve, mint a jobb oldalié, miért ezen utóbi úgy tünik elő, mintha az előbinek csak függeléke lenne. Ez onnan van, hogy a baloldali gyomornak az izomrétegeken kívül, melyeket a jobb oldalival közösen bír, még oly izomrétegzete van, mely csak magának sajátja.

Az ütéri szájadékok rostporcgyürűk által vétetnek körül, s ugyanilyenek találhatók a visszéri szájadékoknál is. A visszéri szájadékoknál levők azonban nem képeznek magukba


24

zárt kört, hanem a gyomorsövénytől úgy mell, mint hátrafelé rostporc-nyujtvány megy, melyek mindegyike a szív külfaláig ér; hol azután jobbra és balra a visszéri szájadékok mentében kétfelé ágaznak.

A rostporc-gyürűktől először kötszöveti rostkötegek mennek a már leírt visszéri és ütéri billentyű-kettőzetekbe, honnét van azután az egyes billentyűk tömöttebb szövete, s nagyobb szívóssága; másodszor pedig a rostporcgyürűk a szív izomkötegeinek tapadáshelyéül szolgálnak. A tüdőütérszájadéki rostgyürű egész körülete izomtapadási hely, míg ellenben a főér (aorta) szájadékánál levőnek csak fél körületén erednek izomkötegek. Miután a visszéri szájadékkal szomszéd főéri billentyűnek szivi külső hártyarétege a balgyomri visszéri billentyű egyik ágának gyomori hártyarétegébe közvetlenül átmegy, ezen a helyen az említett billentyűk közvetlen érintkeznek.

A szívgyomrok külső izomrétege részben a jobb oldali visszéri szájadék mellső részletéből, míg nagyobb mennyiségben a baloldali visszéri szájadéktól veszi eredetét. Ezen izomrostok lefolyása ferde; a mellsők, még a jobb oldali visszéri szájadéknál eredők is, a baloldali gyomron hátra és aláfelé haladnak (2. ábra a a'), s midőn hátul a szív csucsához érnek, befelé fordúlnak, mely befordulás (a') örvénynek neveztetik, s ezután vagy a baloldali gyomor hátsó szemölcsizmában (2. áb. a'') végződnek, vagy pedig ugyancsak a baloldali gyomor falának belső rétegét képezik, fenn a visszér-szájadéki rostporcgyürűn tapadván. A külső izomréteg azon rostai, melyek a balgyomor hátulsó oldalán veszik eredetüket, ferdén aláfelé a jobb gyomorra haladnak át, itten azonban nem végződnek, hanem a baloldali gyomorra visszatérvén, az említett örvény képezéséhez járulnak, s hasonló végezetűek.

2. ábra.


25

A hatalmas szívizomi középréteg egészen a baloldali gyomor sajátja, honnét ennek vastag fala. A középréteg rostjai a függéri rostporcgyürű bal és a baloldali visszéri szájadék mellső részletétől veszik eredetüket, honnét alá és balfelé huzódván (2. áb. b b'), szinte a bal gyomor hátsó falára fordúlnak, itten fel a sövény felé tartván (b' bb''), honnét azután a bal gyomor mellső falára mennek át (b' bb) s a baloldali visszéri szájadékon végződnek (b). A vázolt lefolyásból, mint a mellékelt ábrában látható, hogy a középréteg rostai nyolcas alakot képeznek.

A tüdőütér szájadékának bal oldala és a véle határos sövényrésztől eredő rostok, először a jobb oldali gyomor szabad falában a felületes réteg alatt le- és mellfelé menve, későb pedig a baloldali gyomor felületes rétegével egyesülve (2 áb. c), a szívcsúcsi örvény képzéséhez (c') járulnak, s a baloldali gyomor mellső szemölcsizmában végződnek, részben azonban a jobb oldali gyomor két kisebb szemölcsizmáig nyomozhatók.

A tüdőütér és a jobb oldali visszéri szájadék jobb oldalától eredő izomkötegek eleinte a jobb oldali gyomor szabad falában huzódnak alá és hátrafelé, azután vagy a szívsövényre fordúlnak, részben pedig a jobb oldali gyomor nagy szemölcsizmát alkotják.

A jobb oldali gyomornál csak az ütéri kúp körül vehetők fel teljes biztossággal olyan izomrostok, melyek egyedül csak a jobb oldali gyomorhoz tartozóknak tekinthetők.

Az izomkötegek vázolt lefolyása nemcsak igazolja, mi fenntebb mondatott, hogy a két gyomor izomzata szorosan összefüggő egészet képez, hanem még azt is nyilvánvalónak mutatja, hogy a visszéri billentyűk izmai, a szemölcsizmok, a falak izemkötegeivel a legszorosabb összefüggésben állván, ezekkel egy időben okvetlen össze kell huzódniok, s így a billentyűk egymáshoz való közelítését rögtön eszközölhetik. A szemölcsizmok rendeltetése az említett rögtöni közelítésen kívül még az, hogy általuk a billentyűknek a pitvarok felé való csapatása akadályozva legyen.

Egy szemölcsizomnak mai nem egyedül egy billentyű-ághoz, hanem mindig több ághoz mennek, minek kö-


26

vetkeztében ezek egymáshoz teljesebben és szorosabban közelíthetők levén, tökéletes elzárás lehetséges.

A gyomrok izomzata tekeredő lefolyásának haszna, hogy eként a gyomorür teljesen kiüríthető, miután a szemközt álló belfelületi tájak egymáshoz szorosabban közelíthetők, mint ez az izmok egyenes irányú lefutása mellett megtörténhetnék. S lehet mondani, hogy a szív izomzatának öszszehuzódása folytán a vér a szívből mintegy kifacsartatik.

A gyomrok izomzatának elemei csőszerűek (quergestreifte Muskelröhren), melyek górcsői leirása az izmoknál adatik; itt csak annyit említvén meg róluk, hogy több közülök izomi körburok (perimysium) által épen ugy körülvétetik, mint ezt bármely más izomnál látjuk; továbá pedig az egyes csövek nyulványok által egymással közlekednek. A pitvarok izomelemei a gyomrokéihoz mindenben hasonlók.

A pitvarok izomzata szinte több rétegből áll, melyek közül a felső a két pitvarral közös, s az egyes kötegek harántul, az egyik pitvarról a másikra mennek át, miért valóságos körrostokúl tekinthetők. A belső réteg rostjai függélyesen felülről alá felé futnak, s ezért az egyes pitvarok sajátjai, melyek a jobb oldali pitvar belfelületén, mint vastag kötegek, (fésűizmok, musculi pectinati) előállanak. Ezen rostokon kívül még a visszerek szájadzásánál valóságos körrostok találhatók.

A leirt tömött izomrostozatok tanulmányozásához a szükséges tárgyakat következő előkészítés után lehet előállítani: a heveny szív, legjobb a bornyúé, egy héten át konyhasó töményoldatában tartassék, ezután keményre főzetvén, egészen a feldolgozás idejéig, mi nehány hétnél előb meg nem történhet, borszeszben tartatik.

A rostporcgyürűk tömött, sárgásfehér szövetből állanak, melyek a rost és a rostporc-szövet között középen állanak. Elemeik: alig szétszedhető, egyenes irányban lefutó rostok (1), s ezek között fénylő magvakkal ellátott sejtek (köt-

(1) A kötszövet vagy rostokból álló szövet, vagy pedig egynemű. Az egyes rostok halaványak, ecetsavban felduzzadnak, s áttetszékenyek lesznek, légköneny (ammoniak) hozzáadására azonban előtűnnek.


27

szöveti sejtek, Bindegewebskörperchen), melyeknek számos nyulványaik vannak. A sejtek nyulványaik által egymással közlekednek, minélfogva sejthálózatot képeznek.

A szívi belhártya, melynek szerkezete a visszerekéivel meglehetősen összevág, több rétegből áll, melyek közül a felületen helyet foglaló hámsejtréteg közelében levők majdnem szerkezet nélküliek, míg az innét távolabbiak finom ruganyos rostok (1) tömött hálózatából állanak. Az izmok szomszédságában pedig laza kötszövetet találhatni, melyben kötszöveti sejtek foglalnak helyet, s attól nyulványok hatolnak az izomkötegek közé, itten a körburkot alkotván. A hámsejtek több szögletűek, laposak, finoman szemcsézett bennékűek és fénylő magvakkal ellátvák; csak egyszeri réteget képeznek. - A belhártya a pitvarokban vastagabb, mint a gyomrokban, s ismét a bal gyomorban vastagsága nagyobb, mint a jobb oldaliban.

A szívburok fali része külső és belső rétegből áll, a külső alant a rekeszizom inas részével, oldalain pedig, melyek közül csak a mellső szabad, a mellhártya oldalrészeivel (lamina mediastini) van összenőve. Ezen külső réteg, mint minden úgynevezett rosthártya, kötszöveti rostokból képződött tömör kötegekből áll, melyek közé ruganyos rostok vannak szövődve. A belső réteg kötszöveti rostai finomabbak, mint szinte a ruganyos szövetiek is, s a hámréteg alatt szerkezet nélküli alaphártyának (basement membrane) engednek helyet, melyet lapos és sokszögletű sejtek egy vagy kétszeri rétege fed. Ez a belréteg savós hártya, s mindenben megegyez a szívburok zsigeri részével, melynek az izomzat közelébe eső telepeiben sokszor zsírsejtek is szoktak kifejlődni.

B. Az üterek és a visszerek.

Az üterek és a visszerek ruganyos falú csövek, melyek faszerűleg szétágaznak. A falak az ütereknél vastagabbak, mint a visszereknél, s átalában véve három főréteget lehet náluk megkülönböztetni, melyek burkoknak neveztetnek. Az

(1) A ruganyos rostok erősen fénylő, élesen határozott, meggöngyölődő alakelemek melyek, ecetsav vagy hamélenylug (Kalilauge) hozzáadására nem változnak.


28

egyes burkok neveiket fekvésüktől kapják. Igy van belburok (tunica intima), középburok (tunica media) és külburok (tunica adventitia).

A visszerek azonkívül, hogy vékonyabbak, áttetszékenyek, kevésbé ruganyosak, az üterektől még górcső alatt szövetileg is megkülönböztethetők. Igy az ütereknél a középburok a többi felett mindig hatalmasabban van kifejlődve, egyszersmind pedig a középburokban az alakelemek egyedül csak harántirányban futnak le, s végre a külburokban izomelemek (az edények izomelemei mindig sejtszerű izmok, glatte Muskeln) sohase jönnek elő. Ellenkezőleg a visszereknél a középburok vastagság tekintetében jóval visszamarad a külburok mögött, nemkülönben ottan réteg is található, melynek alakelemei hosszanti irányban vannak elhelyezve, s ezek kötszöveti, meg ruganyos rostok; továbá a felhágó nagy visszérnél (vena cava ascendens) és ennek ágainál egészen a csipővisszérig a jelentéktelen középburokban izomelemek nem jönnek elő, míg a külburokban hosszanti irányban helyet foglaló izomkötegek találhatók. Az üterek középburkának, s így ruganyos elemeinek nagyobb fejlettségéből és számosabb voltából következik, hogy a halál után inkáb összevonódnak, mint a visszerek, s a vért ide nyomják.

Az edények átmérőjük szerint nagyok (6 millim. nagyobb átmérővel), középnagyságuak (6-2 millim. átmérővel) és kicsinyek (2-1 millim. átmérőnél kisebbel).

A belburok, melynek elemei az egész edényrendszerben hosszanti lefutásuak, felületi rétegét mindenhol sejtek egyszeri rétege teszi. A sejtek az üterekben kivétel nélkül, valamint a visszerek nagyobb részében hosszasak, halaványak, petéted [pete alakú] maggal, s csak a nagyobb visszerekben vannak sokszögletű lapos sejtek. A vázolt réteg: sejtrétegnek neveztetik.

A kis ütereknél a sejtrétegre a ruganyos belhártya (elastische Innenhaut) jön, mely üres edényekben ráncokba szedődve látható; ez a nagyobbacska edényeknél már sürű ruganyos szöveti hálózat, vagy épen likacsos ruganyos lemezek által pótoltatik. Ezután következik a középburok, muly tisztán sejtszerű izomelemekből áll, miért vörhenyes színben tűnik elő.


29

A közép nagyságú és a nagy ütereknél a belburok sejtrétegére többszörösen egymásra helyezett csíkolt lemezek (streifige Lamellen) jönnek, melyek majd egészen egynemű hártyák, szétszórt magvakkal, majd pedig csíkolatokat tüntetnek elő, s hosszas, rostszerű magvakat rejtő sejteket tartalmaznak. A középburokban a harántul elhelyezett sejtszerű izomelemek és ruganyos szövet rétegei váltakozva következnek egymásután, s pedig az izomelemek annál nagyobb számmal és annál inkáb kifejlődve vannak jelen, minél kisebbek az egyes üterek, míg ellenben a ruganyos szövet a nagyobb edényeknél van túlsúlyban. A ruganyos szöveti rétegek ferdén haladó nyujtványok által egymással összekötvék.

A külburok elemei, úgy a visszerek, muit az ütereknél, hosszanti irányúak, s az utóbi edényeknél egyedül csak kötszöveti és ruganyos hálózattá egygyé kötött rostokból állanak.

A ruganyos rosthálózat a középburok közelében legtömöttebb, hol a külburok ruganyos hártyája (elastische Haut der Adventitia) név alatt önálló réteget képez. A kicsiny ütereknél a külburok inkáb egynemű kötszövetből áll, melyben csak vékony ruganyos rostok, tágközű hálózatot képezve, mutatkoznak.

A kicsiny visszereknél a sejtrétegre szerkezet nélküli kötszöveti hártya következik, míg a közép nagyságúak és a nagyoknál ruganyos belhártya és a csíkolt lemezek jönnek.

A visszerek középburkában körirányban lefutó izomelemek a kisebb és a közép nagyságú edényeknél átalában találhatók, míg ellenben a nagyoknál csak kivételesen, miután a felhágó nagy visszér és ennek nagyobb ágai középburkában az izomelemek teljesen hiányzanak. A visszerek középburkában, mindjárt a belburok szomszédságában, kivétel nélkül réteg jön elő, melynek elemei: hosszanti irányú kötszöveti és ruganyos rostok. Ezen réteg a középburok hosszanti rétegének (Längsschicht der Media) neveztetik, s a felhágó nagy visszér és nagyobb ágaiban a középburok egyetlen jelenlevő rétege.

A visszéri külburok igen tetemesen van kifejlődve s úgy szólván ez a leghatalmasabb réteg, mi különösen a felhágó nagy visszér és nagyobb ágaira nézve áll, melyeknél a


30

középburok szomszédságában hosszanti lefolyású izomkötegek szemlélhetők, míg a külburok többi része ezen edényeknél úgy, mint a többi visszereknél az egész külburok, csak ruganyos és kötszöveti elemekből áll.

Több visszér billentyűvel van ellátva, s a billentyűk nem egyebek, mint a belburok kettőzetei, melyek közé a középburokból egyes kötegek benyúlnak. Mindíg két szemközt levő billentyű foglal helyet egymás mellett. Céljuk, hogy a vérnek vissza a szervek felé való folyását akadályozzák, midőn ennek izom-összehúzódások, tagmozgások következtében történni kellene.

A külburokban hajszáledényi hálózatok szoktak előjönni, melyek egészen a középburok külső rétegeibe hatolhatnak, de továb sohasem; ezenfelül még idegeket is lehet ott találni.

C. A hajszáledények.

Mint az üterek átmérője 0,01 millimeternél kisebb lesz, az egyes burkokat és rétegeket már nem igen lehet megkülönböztetni, valamint az egyes alakelemek sincsenek eléggé határozottan kifejlődve. Az egész edényfalzat ruganyos hártyát körülvevő szerkezet nélküli kötszövetből látszik állani, melyekben magvak vannak szétszórva. Az edények folyton vékonyabbakká válván, a falak szinte vékonyabbak lesznek, s inkáb egynemű anyagból állanak, míg végtére finom, szerkezet nélküli hártyaként tűnnek fel, melyek azonban láti átmetszetben még mindig kétvonali határuak, s szétszórva úgy hosszanti,mint haránt irányban elhelyezett magvakat tartalmaznak. Végtére edényekbe folytatódnak, melyek falai szinte teljesen szerkezetnélküliek, de láti átmetszetben csak egyvonali határúak, s nagyobb távolokban petéted, hosszanti fekvésű magvakkal ellátvák. Az edények a kisebb üterektől az egyvonali határúakig átmenetieknek (Uebergangsgefässe) neveztetnek, míg az egyvonaéi határúak hajszáledényeknek (Capillargefässe), mely utóbiak egymással összenyílnak, minélfogva hajszáledényi hálózatot (Capillargefässnetz) képeznek. Az egyes hajszáledények átmérője, nem különben hálózatuk sűrűsége függ azon vérmennyiségtől, melyet az illető szerv működéséhez igényel. Minél nagyobb a használatúl igényelt vértömeg, an-


31

nál vastagabbak az egyes edények, annál kisebbek a hálózatközök (Maschen), mint ezt a tüdőknél és a májnál látjuk. A hálózatközök idomát pedig az illető szerv alakelemei jelölik ki, miután kivétel nélküli átalános szabály, hogy hajszáledények egyes alakelemekbe (izom, idegcsövek, mirigytömlőcsék sat.) nem hatolnak, hanem csak ezek körül foglalnak helyet; így az izmoknál hosszasak, míg másutt majdnem kerekdedek (tüdők) azok.

A hajszáledények, mint átmeneti edényekből lettek, úgy más részről átmeneti edényekbe mennek át, melyekből azután a visszerek tevődnek össze. A hajszáledény hálózat hossza, vagyis az üterek végezete és a visszerek kezdete közötti hosszúság minden szervben körülbelöl ugyanaz t. i.: 0,6-0,9 millimeternyi.

Az edények lágy és ruganyos hártyákból való szerkezettségének szüksége ott található fel, hogy miután mindenfelé elterjedvék, csak lágyságuk mellett lehető, miszerint az egyes tagok helyzet-, vagy egyes szervek (izmok) és elemek (izomcsövek) idomváltozásainál meg ne sérüljenek; továbá pedig csak ruganyosságuk folytán lehetséges, hogy a különféle tágító hatányoknak, milyen többek között a vér feszülése, sikeresen ellenállván, kóros kitágulások nem létesülnek.

Az üterek egészen az átmeneti edényekig oly vastagok, s úgy szövődvék, hogy még a vérfolyadék sem hatolhat falaikon át. A visszerek az átszivárgási folyamatnak kevésbé állanak ellen, de ez a nagyobbaknál legcsekélyebbre tehető, mig a kisebbeknél jobban feltűnik. A hajszál- és az átmeneti edények végtére tisztán az átszivárgási folyamat (osmotischer Process) létesítésére szánvák; azonban itten sem lehet helyre találni, hol csak egy vérsejt is keresztül juthatna, minélfogva az egyes szövetnedvek csak a vérfolyadékkal vannak anyagforgalmi viszonyban, s ezért a vérfolyadékot méltán lehet a szövetnedvek és a vérsejtek között közvetítőként tekinteni.


32

3. §. A vérkeringés vázlata.

3. ábra.
}

A vér a baloldali szívgyomorból (3. áb. a) üterekbe (testi üterek, Körperarterien) löketik, melyeken át (b) az egyes szervek hajszáledényi hálózatába (c) ömöl, innét azután visszerekbe (testi visszerek, Körpervenen) megy (d) s ezekből a jobb baloldali szívpitvar (e), majd pedig a hason oldali gyomorba (f) jut, innét a tüdőütérbe (g) löketik, honnét a tüdők hajszáledényeibe (h) szétterjed, ezekből a tüdő-visszerekben szedődik össze (i), melyek a baloldali pitvarba (k) viszik.

A vérkeringés két részre oszol. Az egyik fél a baloldali gyomor és a jobb oldali pitvar, a másik pedig a jobb oldali gyomor és a baloldali pitvar között történik. Az első testi, a második tüdői vérkeringés nevet visel.

A vér, mely a tüdőktől jön, s a test többi szerveihez megy, ütéri (arterielles Blut), míg az, mely ugyancsak azon szervektől a tüdőkhez megy, visszéri (venös). Az ütéri vér élenydúsabb és szénsavszegényebb, mint a visszéri vér.

Ütéri vért hordanak a tüdővisszerek, a baloldali szívpitvar és gyomor, nemkülönben a testi üterek. Visszéri vért visznek pedig a testi visszerek, a jobb oldali szívpitvar és gyomor, valamint a tüdőütér.

2. §. A tevőleges szívmozgásokról.

A szív, mely az edényekben a véráramlás fenntartója, ezen célját főleg tevőleges összehuzódásai által éri el, de arra még szenvedőlegesen is hat, miután izomzatán kívül levő hatányok által, mint szivattyú is működik. Tevőleges mozgásai és billentyű-szerkezete folytán valóságos nyomattyúnak tekinthető.


33

Azon pillanatból indulván ki, midőn a szívgyomrok izomzata összehuzódik, a szemölcsizmok megrövidülnek, a billentyűágakat szorosan egymáshoz közelítik, s a pitvarok felé való csapódásukat tökéletesen gátolják. Minélfogva a gyomrok összehuzódása folytán a vér belőlük vissza a pitvarba nem mehet, hanem az üterekbe kell haladnia, s ilyenkor az ütéri billentyűk a Valsalva-öböl falaihoz nyomatnak. A gyomori izomzat az összehuzódás végződése után elernyedvén, miután ekor a szívüri vérfeszülés semmi, az üterekben foglalt nagy feszülés alatti vér vissza ömölne, ha az ütéri billentyűkbe nem ütköznék, melyek ez által egymáshoz közelítetvén, az ütéri szájadékot tökéletesen elzárják. Ezzel egy időben azonban a visszéri billentyűk, úgy a szemölcsizmok elernyedése, mint a pitvarban foglalt vér súlya következtében megnyílnak, s így a pitvarokból a gyomrokba a vér mindaddig ömölhet, míg a gyomorfalak annyira ki nem tágitatnak, hogy ez újabb összehuzódás ingeréül szolgáljon, mi még az által van növelve, hogy a kitágítás folytán támasztott ruganyos erők (a ruganyos erők a támasztó ok négyzetével növekednek) az izomfalak összevonódását is eszközlik.

A pitvarokra áttérve, tapasztaljuk, hogy míg a gyomrok összehuzódásban vannak, a vér a visszerekből beléjük ömöl, míg végtére szenvedőleg annyira ki nem tágítatnak, hogy a támasztott ruganyos erők a továbi kitágításnak ellen nem állanak, mi a gyomrok elernyedésének kezdetével körülbelől összeesik. A következő időszakban a pitvarok összehuzódnak ugyan, de nem annyira, hogy belfelületeik átellenben fekvő helyei egymást érintenék, hanem egyszerűen csak megszűkülnek, mi mellett a vér rajtuk keresztül a visszerekből a gyomrokba szabadon folyhat, melyek ilyenkor a tágulás szakában vannak.

A szív tevőleges működése vázlatából nyilvánvalóan látható, hogy a szív összehuzódásai és billentyű-működése folytán a vérkeringés pillanatra sincs megszakítva, minthogy a pitvarok összehuzódása és szűkülése idejében a gyomrok vannak tágulásban, míg a gyomor-összehuzódáskor a pitvarok tágulnak ki, s így a vér számára mindannyiszor öböl képződik, hol az illető billentyűk megnyíltáig összegyűlhet.


34

A szív izomzata egymás után váltogatva huzódik össze és ernyed el, mi mozamnak (rhythmus) neveztetik, s az összehuzódás és elernyedésnek egyszeri egymásután való következése szívverésnek (Herzschlag) neveztetik. A két gyomor egymás között, mint szinte a két pitvar is egymás között mindig ugyanazon szívverési szakban van, míg ellenkezőleg a gyomrok és a pitvarok soha ugyanazon mozgási állapotban nincsenek. Ugyan is egy szívverés idejét hat egyenlő időszakra (4. ábra) osztva, a pitvarokat P, a gyomrokat Gy-vel, az összehuzódást egyenes,az elernyedést pedig görbe vonallal jelölvén, az első időszakban a pitvarok összehuzódásának kezdete és a gyomrok elernyedésének közepe megy véghez, míg a másodikra a pitvari összehuzódás és a gyomori elernyedés vége esik, a harmadik, negyedik és ötödik időszak alatt a gyomrok egész összehuzódása és a pitvarok kitágulásából a három első mozgásszak megy véghez. A hatodik időszakba végül a pitvarkitágulás vége és a gyomorkitágulás eleje esik.

4. ábra.

A 4. ábrából látni lehet, hogy a gyomorkitágulás (diastole) ugyanannyi ideig tart, mint az összehuzódás (systole), míg ellenben a pitvaroknál az összehuzódás két, a kitágulás pedig négy időszakot, tehát kétannyi időt vesz igénybe. Némelyek szerint megeshetik, hogy a gyomorösszehuzódás már a második időszak második felében veszi kezdetét, mint a 4. ábra pontozott vonalai mutatják.

A szívverések száma bizonyos adott időben függ mindenelőtt az életkortól. Az ébrenynél [magzatnál] egy perc alatt 180, az újszülöttnél 150, a két három éves gyermeknél 100 számítható, s így folyton száll alá a 16-ik évig, midőn megállapodik egészen a késő életkorig. Felnőtt embernél percenkint 65-75-öt lehet találni. A szívverések szaporábak kisebb testsúly, vagy magasabb termetnél, az étel után, meleg beha-


35

tása vagy mozgás folytán, szóval, mi az anyagforgalmat élénkiti, a szívverések számát is emeli, szaporodnak még a szívverések alacsonyabb körlevegői súly, gyorsabb légvételek, vagy borlang, kávéal (caffein) tartalmú italok, stb. élvezése következtében. A szívverések ellenben gyérebbek lesznek nyugalom, alacsonyabb hőmérsék, nagyobb légnyomás s több hasonló tényezők hatása mellett.

Nevezetes a szívverések nagyobb szaporaságaa vérszegénységben (Olygämia) szenvedőknél, mely tünemény természettanilag igen könnyen értelmezhető. Ha ugyanis a szív izomereje aránylag nem maradt, vagy nincs oly hátra, mint a vér mennyiségének csökkenése, adott időben a szívbe kevesebb vér ömöl, mint oda egyébkint jutna, miért a szívnek kevesebb munkaerőt kell végeznie, hogy tartalmát az üterekbe ürítse; még pedig ama munkaerő annál inkáb kevesebb, mert az üterekben szinte kevesebb vér levén, a feszülés kisebb, s így a legyőzendő akadály csekélyebb. Ha tehát a szív könnyebben munkálkodhatik, összehuzódásainak gyorsabban kell egymásután következniök.


A szívverés mozamáról, nemkülönben a gyomrok és a pitvarok mozgási viszonyairól nyitott mellkasnál legkönnyebben meggyőződhetni. Ezen célra tengeri nyulat, békát, vagy tekenősbékát lehet használni. A használt, hátukra fektetett állatoknak lábait rögzíteni kell, s ezenfelül a nyulaknál még a fülek és fogak körül alkalmazott kötelékek által a fejnek is meg kell erősítetnie.

A billentyűk működésének megmutatására szolgál: 1) Fick kísérlete. A pitvarokba a visszerek által egyenes, a tüdőütér és főérbe (aorta) pedig szabad végükön görbített csövek illesztetnek. Az egyenes csövek a szívvel együtt a víz alá lerltvék, míg a görbe csövek üres edénybe kiállanak. Ha a szív váltogatva nyomatik, majd pedig a nyomás abba hagyatik, a vízzel telt edény tartalmát az üres edénybe át lehet nyomatyúzni. 2) Baumgarten kísérlete arra szolgál, hogy a visszéri billentyűk záródása meg legyen mutatva. A pitvarok levétetvén, a gyomrokba víz öntetik, melyek ha összenyomatnak, a visszéri billentyűk oly jól záródnak, hogy a gyomrokból a


36

visszéri szájadékon alig juthat ki valami, mit teljesen megakadályozni nem lehet, minthogy holt sziveknél a szemölcsizmok tevőleges működése elesvén, a billentyűk zárodása egyedül csak a hozzájuk csapódó folyadékhullám által eszközöltetik. 3) Az ütéri billentyűk működésének megmutatása végett a főér vagy a tüdőütér a szív hústömegéből való kijövetelük helyén leválasztatnak, s ha higany vagy más higabb folyadék öntetik beléjük, tapasztalható, hogy a billentyűk, az ütéri szájadékot oly jól elzárják, hogy mi sem juthat rajta keresztül.


Kérdés, hogy maga a szív üterei (a koszorú-üterek) által a gyomorösszehuzódás vagy kitágulás szakában kapja-e a táplálására szükségelt vért. A felelet nem nehéz: összehuzódás idejében ugyanis az egyes izomcsövek megvastagúlván, közöttök levő hajszál-, az izomkötegek pedig a vastagabb edényágakat összenyomják, s így tartalmukat kiürítik, minek annál inkáb történnie kell, mert az izomkötegek lefolyása tekeredő, ezért tehát a gyomrok összehuzódásakor, midőn a többi üterek megtelnek, a koszorú-üterek vért nem kapnak, hanem ellenkezőleg a gyomrok elernyedésekor ömlik beléjük vér, mely megtelés a főér összevonódásával (Contraction) összevág. Sokszor megtörtén, hogy a koszorú ütereknek a gyomor összehuzódásakor való megtelése még az által is gátoltatik, hogy a koszorú ütéri nyilatok az ütéri billentyűk által azon időszakban fedetnek, ez azonban sokszor nem így van, minthogy ilyenkor ama ütéri nyilatok a billentyűk felett vannak elhelyezve.

5. §. A szívlökés. A szív alak- és helyzetváltozásai. A szívhangok.

A szív tevőleges mozgásai közben lök, azután alakát, helyzetét változtatja, nemkülönben azokkal egyidőben még hangok is hallhatók.

A szívlökést tapintás által akkor is érezhetni, ha az ujjhegyek közvetlenül a szívre tétetnek, mint ez a mellkas eltávolítása, vagy a kivágott, de még összehuzódó szívnél lehetséges. A szívlökés nem egyéb, mint a szív izomzatának az ösz-


37

szehuzódás következtében való megkeményedése. Ezen megkeményedést a mellkas falán át a 6-7 borda között is érezhetni.

Mi az alakváltozást illeti, a pitvaroknál az összehuzódáskor csak a hosszanti átmérő marad változatlanúl, míg a többiek rövidebbek lesznek; a fülcsék megkisebbednek s összelapúlnak, nemkülönben a pitvarok és a gyomrok közti határ eltörlődik. A gyomrok pedig összehuzódásuk idejében megrövidülnek, s egyszersmind kezdeti csekély megszélesülés után keskenyebbek is lesznek, míg vastagsági átmérőjük némi nagyobbodást szenved, miért is haránt átmetszetük, mely elernyedéskor köröcös, jobbról balra menő hosszanti átmérővel, az összehuzódáskor kerekded lesz, mi leginkáb a szív-alapon vehető észre.

Az összehuzódáskor a szív, mint egész, aláfelé száll, s balról jobbra fordúl, nemkülönben csúcsa fel és mellfelé emelkedik haránt tengely körül, mely a szív alapján egyik oldaltól a másikig vonható. Az első helyzetváltozás onnét érthető, hogy a gyomrok összehuzódásakor a főér és a tüdőütér ruganyosságuknál fogva nemcsak ürkörben tágúlnak, hanem hosszabbak is lesznek, minélfogva a szívet aláfelé nyomják; a balról jobbra való fordulás ugyancsak az említett nagy ütereknek hason irányú tekeredéséből érthető meg, mi szinte vér általi megtelésük következménye. A harmadik helyzetváltozás okát a szívizomzat rostozatában találja; a szív csúcsa ugyanis összehuzódáskor mindig oly helyzetet vesz fel, hogy a szív alapjára függélyesen essék; mint erről kivágott béka sziveken legkönnyebben meggyőződhetni. Kitáguláskor igen természetesen a szív felfelé száll, s balra fordúl, miután a nagy üterek rövidebbek lesznek, s visszatekerednek; valamint az izomzat elernyedése következtében a szív csúcsa alá és hátra felé megy.

A szív helyzetváltozásait kinyitott mellkasnál legjobban szemlélhetni, de ép mellkas mellett is észlelhetők azok, ha a falakon át a szívbe karlsbadi rovartű szuratik, mely körőcszerűleg mozog, s pedig miután két karú emeltyűként működik, kiálló szabad vége mindig más irányt követ, mint melyik a szív azon idejű helyzetváltozásának megfelel.


38

A szívben hangokat hallhatni, még pedig kettőt, melyek elseje az összehuzódás idejére esik, s hosszú, tompa és erős, míg a második, a kitágulás szakában, rövid, tiszta és csattanó. A két hang együtt véve trochaeus-nak () tekinthető. Az első hang a visszéri, a másik pedig az ütéri billentyüknek rezgéséből értelmezhető, mi a hozzájuk csapódott vértömeg által idéztetik elő. A nagyobb üterekben (tüdőütér, a föér ívhajlatáig, a fejütér elágazásáig) szinte két hang vehető ki, melyek jambusnak () tekinhetők; az elsőt közülök a vérnek a falakhoz a niásodikot pedig az ütéri billentyűkhöz való csapódásából értelmezhetni.

6. §. A szív szivó működése.

A szív szívólag két körülménynél fogva működik: 1) azért, hogy a léghatlanul elzárt mellkasban a tüdők küzött foglal helyet; 2) pedig, mert edényei a szív elernyedése szakában telnek meg vérrel.

A tüdők a közönséges légvételek alkalmával folytonosan kitágulvák, még pedig a kilégzéskor kisebb, s a légvételkor nagyobb mértékben. A tüdőkben a tömlöcsék falainak szabad felületére levegőnyomás nehezedik, melynek ellenében azonban az említett képletek ruganyosságuk folytán ellennyomást fejtenek ki, melynek nagysága a légűritésnél (exspiratio) 7, légvételnél (inspiratio) pedig 9 millimeter higanyoszlopmagassággal ér fel, s miután a szív, meg a nagy véredények a mellkasban a tüdőkön kívül foglalnak helyet, igen természetes, hogy a körlevegői nyomásból (egy körlevegői nyomás 756 millim. magas

5. ábra.


39

higanyoszlopnak felel), mely őket egyébkint érné, reájuk annyival kevesebb esik, mennyit a tüdők ellennyomása kitesz. Ha tehát a mindenfelé, így pedig a test felületére és ennek edényeire ható körlevegői nyomás 756 millim. magas higanyoszloppal ér fel, a szívre a légüritéskor 748,5, míg légvételkor 747 millim. magas higanyoszlopnak megfelelő körlevegői nyomás hat, minélfogva a vérnek a test környi részeiből, mint nagyobb nyomás helyéről, a kisebb nyomás helyére kell ömölnie. Ebből látható, hogy a közönséges légzésnél a szivnek a tüdők közötti elhelyzése következtében a vérnek a szív felé való folyása előmozdítatik, még pedig a légvételi szakban nagyobb, míg a légürités idejében kisebb fokban.

Hogy a tüdők kitágulása folytán a szív valóban szivólag működik, bebizonyithatni, ha A üveggömb vétetik, melynek szájadékába parafa-dugasz által három, mind a két végén nyilt cső van erősítve. B cső által a gömb üre a körlevegővel közlekedik, a C cső a tüdővel összefüggő légcsőbe (legcélszerűben tengeri nyulé) a D pedig a lehágó nagy visszérbe (vena cava descendens) van erősítve, míg más részről G kaucsuk cső által zsíredénynyel (glycerin) részben megtöltött C nyomásmérővel (manometer) áll összeköttetésben. A felhágó nagy visszér (vena cava ascendens) le van kötve. Ha C csőn át a tüdők felfuvatnak, s a fuvás vége felé a B cső ujj által elzáratik, akkor látni lehet, amint a zsírédeny a nyomásmérőnek a szívvel összefüggő I szárában emelkedik, annak világos jeléül, hogy a tüdők kitágulása következtében a szívre ható levegőnyomás kisebbedik.

Ha a légzési működések rendes mértéküket meghaladják, akkor könnyen oly viszonyok keletkezhetnek, melyek a szívműködést, s így a vérfolyást tetemesen hátráltatják.

Midőn a szokottnál mélyebben légezünk, a szívet érő levegőnyomás mindinkáb kisebbedni fog, miután a tüdők ellenható ruganyos erői a tágító erők négyzetével növekednek. Ama kisebbedés egészen 89 millimeter magas higanyoszlopot érhet el. Kisebbedvén pedig a szívet érő körlevegő-nyomás, való ugyan, hogy ez által a vérnek a szív felé való mozgása előmozdítatik, de szintoly mértékben nehezítetik a vérnek a szívtől való tovajutása, mely akadályt azonban a szívgyomrok


40

izomzatának erőtetett munkássága bizonyos fokig legyőzheti; de midőn a nyomáskisebbedés a kitett netovábbig jutott, a szív izomerői képtelenek az akadály legyőzésére, minélfogva a vérkeringés teljesen megakad. A mondottaknak megfelőleg tapasztalhatni, hogy minél mélyebben légezünk, az érlökések (Puls) száma annál kevesebb lesz.

Vétessék most, hogy a légürités a közönségesnél nagyobb hatálylyal történ. Ekkor a tüdők mindinkáb összenyomatván, s maguk is mindinkáb összevonódván, a bennük foglalt levegő mind jobban összesürítetik, minélfogva a levegőnyomás úgy a tüdőkben, mint ezeken kívül a mellkasban helyet foglaló szervekre nézve növekedik, mely növekedés végtére oly nagy lehet, hogy a rendes körlevegői nyomást 65-85 millim. higanyoszlop-magassággal túlhaladja. S így noha a vázolt növekedés a vérnek a szívtől való tovajutását előmozdítja, de szintoly mértékben nehezíti a tüdővérkeringést, s átalában a vérnek a mellkas felé folyását, ezen nehezités pedig annál érezhetőbé válik, mert nincs hatány, mely ellensulyozná. Igy végtére az egész vérkeringésnek meg kell állania. Ezen vérkeringést az athlétai termetű Weber Eduárd szép hirnevű életbuvár önmagán tevé, minthogy két percen át lehető legmélyebb légüritési állapotban tartotta mellkasát, mely idő elteltével elalélt, érlökései kimaradtak, mint ezt jelenlevő bátyja, Weber Ernő, észlelte. Weber Ed.-tól függetlenül Donders hasonló kisérletet tevén, hasonló eredményhez jutott.

A visszéri lüktetés az utób felhozottakban találja megfejtését. Ugyanis, ha a légürités annyira mély, hogy a szívre ható levegőnyomás nagyobb, mint a körlevegői, akkor a légürités szakában a vér a visszerekben meg fog torlódni, sőt oda vissza is nyomatik, mi főleg a lecsupaszított nagyobb visszereknél (torokalatti visszér = vena jugularis) a falak emelkedésében külöli magát.

Weber testvérek tapasztalták, hogy a hosszabb ideig tartó gyorsjárásnál a szívverések a végtagizmok működéseivel egy időben történnek, mit onnét értelmeznek, hogy eme izmok összehuzódásai következtében a köztük fekvő üterek


41

nyomatván, billentyűik miatt a vér csak a szív felé ömölhet, mi ezen utóbi tevékenységének egyidejűségében nyilvánúl.

A szív edényei az elernyedés szakában vérrel megtelvén, ez által a szív izomfalzata szétfeszítetik, minélfogva üre tágabb lesz, mi a vérnek a gyomrok felé való folyását előmozdítja. Ennek bebizonyítására Czermák N. J. szerint a következő kisérletet lehetne tenni: a szív baloldali üre (6. ábra) A folyadékkal van megtöltve, s beléje B üvegcső ér. A főérbe C töltsér D van erősítve, mely utóbin át, ha a főérbe folyadék öntetik, a koszorúterek megtelnek, a gyomorfal szétfeszül, s ennek megfelelőleg a folyadékoszlop magassága a B csőben kisebbedni fog, mint a pontozott vonal mutatja.

6. ábra.

7. §. A szív idegeiről.

A szívhez ágakat küldenek a két bolyg- és a két nagy együttérzideg, s ezeken kivül a szívben még idegdúcok is vannak, melyek úgy egymással, mint az említett idegek ágaival közlekednek, míg más részről maguktól ágakat bocsátanak tova. Az elágazások a békánál leginkáb tanulmányoztattak. Igy Bidder szerint a bolygideg szívi ágai, mint a pitvar sövényhez értek, itten tömött fonatot képeznek, melyben számos idegsejt (Ganglienzelle) foglaltatik. Innét származik a két sövényideg, melyek mindegyike a pitvarsövény határon dúccá vastagúl, az ettől jövő ágak ismét dúchalmazon mennek keresztül, mely a gyomorsövényben foglal helyet, az utóbi dúchalmazból mennek aztán szét az egyes idegecskék az izomcsövekhez. A dúc-elemek, az idegsejtek egymás között, valamint a különböző dúcok sejtei is idegcsövek által (Nervenröhren) függenek össze.

Ha a szív a mellkasból kivágatik, mozgása azonnal meg nem szün, hanem még hosszabb vagy rövidebb ideig rendesen mozog, s ha mozgása meg is szün, ingerekre még összehuzódik. A mozgás megszünésénél nagy szerepet játszik a hőmér-


42

sék csökkenése. Igy a tengeri nyúl szive, mely önmagától többé nem mozog, újra mozamos működésbe jön, ha vízbe tétetik, melynek hőmérséke C. sz. +37°-on áll.

A kivágott szív mozgása a változó melegű állatoknál (poikilothermen), milyen a béka, tekenősbéka sat., hosszabb ideig tart, mint a hasonmelegűeknél (homeothermen), s ezeknél ismét fajok és egyének szerint a legkülönbözöb változatokat találhatni. Igy a kivágott békaszív órákig, sőt napokig elver; a teknősbéka szívverése tart, midőn a test többi részei már rohadásba mentek. Harless és Margó, ezen utóbi lenyakazott embernél találta, hogy a szívösszehuzódások a halál után egy egész óráig észlelhetők, míg a jobb oldali pitvar összehuzódásai továb, mintegy harmadfél óráig is eltartanak. De nemcsak a kivágott szív mozog önmagától, hanem mozognak annak még egyes darabjai is, részint önmaguktól, részint pedig ingerlésre. S mindezután kételkedni nem lehet, hogy a szívnek vannak mozgásközponti szervei, melyek saját állományában léteznek. Hogy ezen központi szervek ama idegdúcok, felettéb valószinű, hogy pedig ezek egymással idegcsövek által összefüggenek, azért kell felvenni, mert különben a kivágott szív izomkötegei oly egyezményesen nem huzódnának össze, mint ezt valóban látjuk, s miután ez csak úgy megy véghez, mint midőn a szív a mellkasban sértetlenül foglal helyet.

Itt van helyén megemlítni Stannius kísérleteit.

Volkmann volt az első, kitalálta, hogy ha a békánál a pitvarok a gyomroktól metszés által elkülönítetnek, gyakran megtörtén, hogy a pitvarok rendesen mozognak, míg a nyugalomban levő gyomrok csak akkor, ha ingereltetnek. Bidder szerint Volkmann kisérlete mindannyiszor sikerül, ha a pitvarsövényi dúcok mindannyian a pitvaroknál maradnak, s ha a metszés elég mélyen történ, a gyomrok még az ingerekre sem felelnek; ha ellenben a metszés magasabban vitetett, hogy a pitvarok egy része, s így az ottani dúcokból több a gyomroknál maradt, akkor ezen utóbiak önmaguktól, mint rendes körülmények között, mozognak.

Ha békánál a szívpitvarok leköttetnek (Stannius), a költelék felett fekvő részlet mozamosan mozog, míg az alatta


43

fekvő a gyomrokkal együtt csendesen áll. Ha a kötelék a pitvarok és a nagy visszéri öböl (Hohlvenensinus) között erősítetett meg, úgy a pitvarok, mint a gyomor, a kitágulás szakában megállanak, s ha ilyenkor a pitvarok és a gyomor határán második kötelék alkalmaztatik, a pitvarok csendesen maradnak ugyan, de a gyomor rendes módon mozog. Ha csak egyetlen kötelék erősítetik a szív körül, s pedig a pitvargyomori határon, akkor a pitvarok és a gyomrok összehuzódásaikat folytatják ugyan, de különböző mozammal; a bolygidegek ingerlésére a szív egészen elernyed, a pitvarok teljesen működésképtelenek lesznek, mig a gyomor ingerekre összehuzódik.

Bezold ama tényeket ujakkal szaporította. Ha a nagy visszéri öbölből felülről kezdve harántirányú darabok lemetszetnek, a szív mozgásai annál inkáb lassúdnak, minél közelebb esik a metszés helye a pitvarhoz. Azután, ha a szív nyugalmi szakában a pitvar-gyomori határon ketté metszetik, a pitvarok nyugton maradnak, míg a gyomrok működésbe jönnek, s ha a metszés mélyebben a gyomrok közepén történ, a pitvarok a velük összefüggő gyomorrészlettel egyetemben működnek.

A mondottak értelmezésére föltevénykép a következők szolgálhatnak. A szívben nemcsak mozgási, hanem mozgásgátló központok is vannak, mely utóbiak a pitvarok, míg az előbiek a nagy visszéri öböl és a gyomrokban, különösen pedig amott vannak túlsúlyban. Midőn tehát a nagy visszéri öböl a szívtől lemetszetik, vagy a pitvarhatáron leköttetik, a szívnek nyugodtan kell maradnia, miután a pitvarok mozgáslassító dúcai még a gyomroké felett túlsúlyban vannak; ha pedig ilyenkor a gyomor pitvari határon átmetszés vagy lekötés történik, a pitvaroknak csendesen kell maradniok, míg a gyomor mozog, mert itten a mozgásdúcok hatalmasabbak, míg amott a mozgáslassítók vannak hasonló körülmények között. Ha csak egy metszés, vagy lekötés történt, s pedig a pivargyomori határon, a pitvarok mozognak, mert a nagy visszéri öböllel, hol mozgásdúcok vannak, sértetlenül összefüggenek; a gyomor mozamos működése a felhozottak után magától értetik. Volkmann és Bidder leletei a vázolt keretbe


44

szinte oly könnyen beilleszthetők, mint Stannius és Bezold tapasztalatai.

A bolygidegek a nyakon átmetszetvén, a szívverések száma rendkívül növekedik, mely növekedés rögtön aláb hágy, ha az átmetszett ideg környi csonkja elégé, legjobban átterjedési villamütések (Inductionsschläge) által, ingereltetik, sőt ha az inger elég nagy, a szív mozgásait megállíthatni, minélfogva ezen szerv kitágulási szakában mozdulatlanul marad. De felettébb erős inger használásakor a bolygideg kimerülvén, a szív újra működni kezd, mely működés a bolygideg ingerlése folytán fennálló elernyedésre még akkor is bekövetkezik, ha valamely inger, például dohányal (nicotin) közvetlen a szív húsállományára alkalmaztatik. A bolygideg tehát idegcsöveket hord magával, melyek a szív állományának mozgáslassító központjaiban végződnek. A bolygideg központi csonkjának ingerlése a szívműködésre nincs befolyással, mi mutatja, hogy a szóbanforgó ideg a szívre egyenesen és nem átterjedés (Reflexwirkung) utján működik.

A bolygidegnek szívhez menő csövei a nyúltagyban veszik eredetüket, miután magának ezen szervnek ingerlése a szívet rögtön a kitágulási szakban megállítja. Ezen kisérlet legjobban békánál végezhető, melynek agya, agyacsa elvétetett, gerinczagya pedig elroncsoltatott, s a villamátterjedési gép egyik sarka a nyultagy egyik, másika pedig ugyancsak ezen szerv másik végéhez tétetett. A nyúltagynak a szóban forgó hatása nincs, ha a bolygideg átmetszetik.

Moleschott és Nauwerck találták, hogy a nagy együttérzideg átmetszetvén, a szívtől tovaeső csonknak ingerlése a szívmüködésekre nincs befolyással, míg ellenben, ha a szív felé eső csonk ingereltetik, ha a villamütések gyengék, a szívverések száma szaporodik, midőn pedig azok erősebbek, a szívösszehuzódások gyengébbek lesznek, sőt futólag teljesen meg is szünhetnek.

Hufschmidt és Moleschott tapasztalták, hogy a bolygideg gyenge ingerlése szinte a szívverések nagyobb szaporaságát feltételezi, míg azok számának csökkenése, vagy épen megszűnése csak erősebb ingerlésekre következik be.

A szívben mozgási és mozgáslassító központok vannak,


45

amazok függetlenek minden a szíven kivül eső mozgástámasztó befolyástól, s önhatályukból a tőlük eredő idegcsövek által a szívmozgásokat létesítik. A mozgáslassító központok azonban a működési ingert kívülről a bolyg és a nagy együttérzideg által kapják. [A]Honnét van, hogy a bolygideg átmetszése a szívmozgásokat gyorsítja, erős ingerlése pedig azokat kevesbíti. Hogy a bolyg vagy az együttérzideg gyenge ingerlésére nagyobb számú szívverések következnek, talán onnét volna érthető, hogy a kérdéses idegek szálai egyes helyeken a mozgási központok idegágcsáival fonatban vannak egyesülve, minélfogva könnyen lehet, hogy a bolyg vagy a nagy együttérzideg villamosság által ingerelt csövei másodlagosan kifelé ható villamosságuk által a szomszéd szívizomi csöveket működésbe hozzák, mi mozgáslassító befolyásuknak gyenge ingerlésnél ellenállhat, nagyobbaknál azonban nem, miután valószinűen a másodlagosan kiáradó villamosság, mi a szívmozgató idegeket ingerlésbe hozza, nincs arányban az elsőlegesen ingerlő árammal.

Igy tehát mondhatjuk, a szív a bolygidegek átmetszésekor gyorsabban működik, mert a nyúltagy mozgáslassító befolyása alól kivétetett; a szívverések a bolygidegek ingerlésére lassúbbak lesznek, sőt meg is szűnnek, mert ez által a szívben levő mozgásgátló központok túlságos tevékenységbe jönnek, ha pedig a bolygideg ingerlése felettéb nagy, kimerülés folytán a szív ama központjai elégé ingerelhetők nem lévén, a mozgási központoknak kell érvényre jutniok, szinte ez történ akkor is, midőn a bolygideg, s maga a szív, egyidőben ingereltetik.

Hogy a bolygideg ingerlésének abbahagyása után a szívverés rendes gyorsasága rögtön vissza nem tér, hanem csak lassankint, természetes, miután bizonyos idő szükségeltetik oda, hogy a túlingerelt mozgáslassító központok mérsékeltebben működjenek. Nemkülönben, ha a bolygideg már többször ingereltetett, a szív mozgásainak az inger ismétlésekor hamaráb meg kell szünniök, miután a megelőző izgatások folytáú az ingerültség magasabb foka maradt vissza.

Midőn csak az egyik bolygideg használtatik, a vázolt


46

tünemények igen felfogható oknál fogva kevésbé világosan és kevesebb határozottsággal mutatkoznak.

8. §. A folyadék erőtanból és a vérkeringés tényezői.

A folyadék, jelenleg vizet értvén alatta, magára hagyatván, parányhalmazai a köztük ható erők szerint rendeződnek, ha pedig ezen egyensúly valamely hatány által megzavartatik, a parányhalrnazok előbi helyzetüket visszanyerni törekesznek, mely törekvés: feszülésnek (Spannung) neveztetik.

A feszülés megmérésére azon tömeg súlya használható, mely az egyensúlyt felbontotta. Azon tömeg folyadék-oszlop is lehet, midőn a súly S=AMF egyenlet által fejeztetik ki, hol S a súlyt, A az oszlop alapterületét; M az oszlop magasságát és F a folyadék fajsúlyát jelenti, mely utóbi, miután a viz fajsúlya = 1, kihagyható.

A nyomás, mely valamely folyadékot ér, mindenfelé egyenletesen szétterjed, azért ha valamely folyadék-oszlopot számtalan vékony oszlopcsára szétszedettnek gondolunk, melyek mindegyike egymás felé helyezett parányhalmazoknak csak egyszeri sorából áll, azok mindegyikében az egész folyadék oszlopot érő nyomásnak feltalálhatónak kell lennie, miért ama egyenletből még az A-t is ki lehet hagyni, így pedig S=M; vagyis a nyomó folyadék oszlopmagassága M nem más, mint a feszülés mértéke (Spannungsmass), mely ha nyomott tömeg alapterületével szoroztatik, a szorozmány a feszítés nyomása (Druckmass d. Spannung).

Midőn a feszülés mozgásba megy át, a folyadék tömege (m), a nehézkedés (g) és a magasság (h), honnét a mozgás megindúl, jön számításba, s ezen három tényező szorozmánya mgh teszi a feszülés munkamértékét (Arbeitsmass der Spannung). A mozgó tömeg sebessége: v=√(2gh), miből h értéke kerestetvén, lesz: h=v2/2g, mely értéket mgh szorozmányba helyettesitvén, mv2/2 nyeretik, mi a mozgó tömeg munkamértéke, vagy is a mozgató erő.

A nyomott folyadék feszülés vagy mozgásba megy át,


47

ezen utóbi pedig különféle lehet, itt azonban csak a csőben levő mozgásról lesz szó.

Ha a folyadéknak a csőben való mozgása állandóvá lett, a cső bármely haránt metszetében ugyanazon időben egyenlő mennyiségü folyadéknak kell átömölnie, mint ez a folyadék parányhalmazainak összetartása és összenyomhatlanságából következik. Ha pedig különböző nagyságú átmetszetek mellett az ugyanazon időben keresztül folyt tömeg egyenlő, a sebességnek kell különbözőnek lennie, mely a haránt átmetszet nagyságával megfordított arányban áll. Ezért a tágabb ürkörű visszérrendszerben a vérnek lassabban kell folynia, mint a szűkebb ütéri rendszerben, s ismét a visszerekben gyorsabban mozog tova, mint a még tágabb hajszáledényi rendszerben.

A csőben mozgó folyadék számtalan körkörösen egymásba helyezett hengerből állónak tekinthető, s ezen hengerek folyássebessége annyival jelentékenyebb, minél közelebb esnek a cső tengelyéhez, míg ellenkezőleg a feszülés a tengelytől távolodva folyton növekszik. Hogy tehát a mozgó folyadék valódi feszülése nyeressék, az egyes folyadékhengerek feszüléseinek összegéből kellene a középszámot kivonni, nii azonban nem lehetséges. Közönségesen a csőfalát közvetlen érintő folyadékhenger feszülése szokott vétetni, minthogy a használt nyomásmérők épen csak a mozgó folyadék felületéig érnek. A folyás sebességének megmérésére szolgáló módok közül álljon itt a következő: a cső, melyben a folyadék mozog, átlátszékony, s benne szilárd test foglal helyet, mely oldal-arányos, azután pedig tapadása és fajsúlya a folyadékéval meglehetősen megegyez. Azon útból (l), melyet a szóban forgó szilárd test bizonyos idő (t) alatt meghalad, a folyás sebességét (v) kiszámíthatni a következő egyenlet szerínt v=l/t.

A folyás sebességére határozó befolyással van:

1. A nyomás nagysága, melynek nőttével a sebesség egyenletesen nő.

2. A cső hossza, melynek nagyobbultával a sebesség csekélyebb lesz.


48

3. A cső átmérője s pedig a tág csöveknél a sebesség cső kisebbültével egyenletesen, míg az igen szükeknél az átmérő négyzetének megfelelőleg száll aláb; a felhozott két véglet közt középben levő csöveknél pedig az ürkör átmérője valamely hatványával, mely az előbi számok között foglal helyet, fogy a folyás sebessége.

4. A hőség, melynek emelkedésével a sebesség nagyobb lesz.

5. Vajjon megnedvesíti a folyadék a cső falát vagy nem. Itt csak azon eset vétetik figyelembe, midőn a cső fala megnedvesitetik s kitün:

a.) hogy a cső fala anyagának a sebességre nincs befolyása, minthogy a folyadék felületi rétege a cső falához tapadván, a folyadék többi része ezen réteg között áramlik tova.

b.) Hogy a surlódás által való erőveszteségre a folyadék fajsúlya, folyékonysági állapotának és a hajszálcsővonzásnak nincs befolyása.

c.) hogy a surlódás a folyadék összetételével szoros viszonyban áll, igy példaul:
a) az ökör vérsavója még egyszer lasabban foly, mint a víz. A rostonyától megfosztott ökörvér háromszor lasabban foly, mint azon állat vérsavója.
b) a közömbös sók, a kéksav (CyH), kénköneny (HS) a víz surlódását csökkentik, míg a luganyok (Alkalien) és a többi savak növelik azt. A légköneny (NH3) a vérsavó surlódását kisebbíti.

A folvadékerői kisérleteknél nyomás eszközlésére a nyomásedény (Druckgefäss, 7. ábra A) használtatik, mely vízzel vagy más kisérletül használt folyadékkal szokott megtöltetni. Ezen edény legjobban horganybádogból készítetik, s henger alaku, aljától két cső megy el, melyek egyike B harántirányú és csappal van ellátva, míg másika C derékszöglet alatt meg van görbítve, s egyenes ágába üvegcső erősítetik meg, mely a nyomásedényben levő folyadék magasságának megítélésére szolgál. Hogy a nyomásedényből kiömlő folyadék pótoltassék, s igy a folyadék magassága benne egyenlő legyen, használtatik a D nyomattyú, mely által az E kaucsuk csővön át a kiömlött folyadékot vissza lehet hajtani.


49

7. ábra.

A csövek lehetnek merevek vagy ruganyosak, itten először a merev csöveket, azután pedig a ruganyosakat veszszük tekintetbe.

A merev csövek, melyek kisérletül használtatnak, rézből készülvék és a nyomásedény B csövébe a csap előtt erősítetnek be. Tőlük függélyesen nyujtványok mennek felfelé, melyekbe kaucsuk-csövecskék által hosszú üvegcsövek vannak rögzítve; ezen hosszú és egyenes üvegcsövek egymással párhuzamosan nyúlnak felfelé, s nyomásmérőknek neveztetnek. A bennök levő folyadékoszlop magassága jelenti a feszülés nagyságát.


50

a.) Az egyenletes ürkörű egyenes cső.

Midőn valamely cső alkalmaztatik, melybe a nyomás edényből a folyadék beömölhet, de miután másik szájadéka, például ujj által elzáratott, a beömlött folyadék belőle ki nem mehet, az egyenes nyomásmérőkben a feszülés ugyan oly nagy, mint a nyomásedényben, minthogy az A hengerben (l. a 7. ábra) levő folyadéktömeg által gyakorolt nyomásnagyság mindenfelé egyenletesen elterjed, és ez feszülésbe megy át. Ha azonban az F cső szájadéka megnyittatván, a folyadék belőle szabadon ömölhet elé, akkor az A henger által gyakorolt erő szétoszlik feszülésre, sebességre és hőségre; a feszülés a nyomásedénytől távolodva mindinkáb kisebbedik, s így az A'B'C'D' nyomásmérőkben a folyadékoszlop annál alacsonyabban fog állani, minél közelebb esnek azok az F cső szabad szájadéka felé; a D' nyomásmérőben, mely a csőszájadék szomszédságába esik, a feszülés alig valami, míg magánál a csőszájadéknál = O. Ha magassága a különböző nyomásmérőkben egyenes vonal által összeköttetik, mely vonat azután hason irányban a cső szájadékáig meghosszabbítatik, akkor GH ferde vonalat kaphatni, mely mutatja, hogy a feszülés nagysága a cső szájadéka felé egyenletesen kisebbedik. GH vonalat egészen a nyomásedényig hasonló ferde irányban meghosszabbítván, ezen utóbit H'-nál fogja érni; H'-tól az edény fenekéig J, érő folyadékoszlop magassága teszi a feszülési magasságot (Widerstandshöhe). A feszülésnek folyton való kisebbedése a surlódás következtében történik, mely részint a folyadék parányhalmazai, részint pedig ezen utóbiak és a cső falai között fejlődik ki; surlódás következtében pedig hőség származván, a feszülés meleg alakjában elvesz.

Minthogy a cső ürköre mindenütt egyenlő, a sebességnek is mindenütt egyenlőnek és oly nagynak kell lenni, mint a cső szájadékánál. Ezen sebesség megmérésére szolgál a Pitot-féle, derékszöglet alatt görbitett üvegcső, melynek rövidebb vége (8. áb. A) vékonyabbra van kihúzva, ha ezen vég az F (7. ábra) csőből aláömlő folyadéksugár elé illesztetik, folyadék a B (8. áb.) hosszabb szárban fel fog emelkedni, mert a sebesség feszüléssé változott át. Az így nyert feszülési

8. ábra.


51

magasságot (C) a nyomásedényre (7. áb. A) a H'J felé helyezvén, H'G folyadékoszlop jelöltetik, mely nem más, mint a sebességi magasság (Geschwindigkeitshöhe).

A Pitotféle cső a sebességi nagyságot csak megközelítve adja, minthogy 1) a folyás sebessége a cső átmérőjének különböző részeiben különböző; a Pitot-féle cső pedig a folyadék-sugár tengelyébe illesztetvén, csak is ennek sebességi nagyságát adhatná, ha 2) a sebesség egy része surlódás által, mely a folyadéknak a csőben való felhágása közben kifejlődik, hőség alakjában el nem veszne.

A feszülési és a sebességi magasság (7. áb.) KJ együttvéve teszi a hajtóerőt (Treibkraft), mely a folyadék tovamozgását eszközli. A KL folyadékoszlop jelenti azon veszteséget, mely surlódás által történik, részint midőn a folyadékoszlop a nyomásedényben alászáll, részint pedig midőn B csőbe beömlik. A LJ folyadékoszlop nyomásmagasságnak (Druckhöhe) neveztetik és kifejezi az összes erőt, melyet a nyomásedényben levő folyadéktömeg kifejt.

b.) Egyenes cső rögtöni tágulattal és rögtöni szűkülettel.

Ha nyomásedénybe oly cső van beillesztve, mint a 9-dik ábra mutatja, a következő nyomásviszonyok tűnnek elő. A feszülés az A kezdetrészben eleinte folytonosan és egyenletesen kisebbedik, mint az a b vonal mutatja, mint azonban a

9. ábra.


52

a folyadék, a középrészhez B ér, a feszülés rögtön emelkedik (bc), a középrészben ezen emelkedés eleinte folyton tart, habár kisebb mértékben (cd), majd ezután a feszülésnek alászállása mutatkozik (df), s midőn a folyadék a C végi szűkebb részletbe ömöl, a feszülés rögtön kisebbedik (fg), végül azonban ezen kisebbedés lassabban történik (gh).

A mondottak megfejtése következő: midőn a folyadék a szűkebb A részletből a tágabb B középrészletbe átmegy, a folyammeder tágulván, a sebesség kisebb lesz, míg a feszülés növekszik; ellenkezőleg, midőn a tágabb B részletből a szűkebb C részletbe történik az átmenetel, a folyammeder rögtön szükűlvén, a sebességnek rögtön emelkedni, a feszülésnek pedig csökkennie kell. Hogy a B részletben a feszülés nem mindenütt egyenletesen fogy, hanem c-nél és f-nél kisebb, mint a középben fekvő d-nél, abból érthető, miszerint DD-nél és EE-nél örvények képződnek, melyek a folyam medrét szükítík, így pedig a sebességet növelik, míg a feszülést alábbszállitják. A bc között a feszülés rögtöni emelkedése azon visszahatásból érthető, melyet a B részletből mint nagyobb feszülés helyétől, az A részletbe mint a kisebb feszülés helyére (c) visszatörekvő folyadék kifejez; fg-nél a feszülés rögtöni csökkenése az EE örvények által okozott folyammeder szüküléséből értelmezhető.

A folyadékok áramlási irányára nézve sarkalatos törvény, hogy a folyadék arra ömöl, hol a feszülés kisebb, a 9-dik ábrában lerajzolt csőnél azonban látjuk, hogy a folyadék a kisebb feszülés helyétől (b) a nagyobb feszülés helyére (c) ömöl. Ezen eltérés megfejtésére szolgáljon: való ugyan, hogy d-nél a feszülés kisebb, mint c-nél, azonban a-nál nagyobb feszülés van mint c-nél, b-nél, minélfogva a folyadék c-től b-ig mehetne ugyan, de b-től a-hoz nem; míg más részről f-től, mint nagyobb feszülés helyétől, a folyadéknak g-hez, mint a kisebb feszülés helyére, kell áramolnia; ezért, minthogy a B részletből a folyadék a c-nél való nagyobb, és a b-nél levő kisebb feszülés daczára az A részletbe vissza nem mehet, míg ellenben a C részletbe könnyen bejuthat, a 9-dik ábra csövében a folyásiránynak a nyilnak megfelelőleg kell lennie. e cső végén kihuzott rézcsövecske van, melynek sza-


53

bad szájadéka i', ha a B cső belfalának fölszinéig ér, a folyadékoszlop magassága k-ig fog érni, ha ellenben az i szájadék a B csőbe mind mélyebben a tengely felé tolatik, a folyadék-oszlop magassága mindinkáb kisebb lesz, minthogy a feszülés folyton kisebbedik; a legcsekélyebb feszülés a cső tengelyében fog mutatkozni, mint ezt a k' mutatja.

10. ábra.

Ha való, hogy a feszülés a mozgó folyadék tengelyében legkisebb, míg a cső falánál legnagyobb, akkor egy mellékáramnak elvezethetőnek kell lennie, melynek folyásiránya a cső falától, mint a nagyobb feszülés helyétől, a cső tengelyéhez mint a kisebb feszülés helyéhez megy. S ezt Ludvig kisérletileg keresztül is vitte, midőn a nyomásedénybe helyzett csőbe (10. ábra a) csövet helyzett, melynek egyik vége az a cső falán (b) nyílt, a másik vége (c) pedig a mozgó folyadék tengelyéig ért. Az áramlás a nyilak irányának megfelelőleg történt.

A vázolt viszonyok a véredény-rendszerben előfordulnak, midőn az üterek hajszáledényekké tágulnak szét, s ezen utóbiak a visszerekké szűkülnek össze. Igy az üterek végezetén a feszülés kisebb, mint a hajszáledényekben, míg ellenben az üterek kezdetrészeiben a feszülés sokkal nagyobb, mint a hajszáledényekben, s végtére a visszerekben a vérfeszülés kisebb, mint akár a hajszáledények, akár pedig az üterek végi részleteiben.

c) Oszlott, egyenlőn tág cső.

A cső kezdetvége a-nál (11. ábra) van, miután ez által illesztetik a nyomásedénybe. A kezdetrészlet m-nél két ágra (h i) oszlik, melyek l-nél lk csővé egyesülnek. A kezdetrészletben a feszülés eleinte egyenletesen fogy, mint bármely más egyenes csőben (bc); az oszlás közelében azonban a feszülés egy ideig egyenlő állapotban marad (cd), míg azután az ágakban lassabban kisebbedik (de). Midőn az ágak összenyilnak, a feszülés rögtön csökken (ef), míg továb haladva lassabban fogy (fg). Ezen viszonyok megértésére szolgáljon: cd-nél a feszülés változatlan marad, miután itten a sebesség némileg csök-


54

ken azon körülménynél fogva, hogy az ömlő folyadék az oszlás szögletébe ütközik, de-nél a feszülés lassabban száll alá, miután a sebesség a cső két ágában oszol meg, s igy minden, egyes csőre csekélyebb sebesség jut. Ezen viszonyok osztódó véredényeknél jönek elő.

11. ábra.

Ha a 11. ábra csövének egyik vagy másik ága elzáratik, akkor az elzárt ágban a feszülés mindenütt egyenlő lesz és pedig olyan nagy, mint az összenyilás helyén azon csőben, melylyel üre szabad összeköttetésben van. Ilyen viszonyok előfordulhatnak az edénylekötéseknél.

d.) A hajlott cső.

Csőhajlatoknál két körülmény foly be a feszülés nagyságára, s pedig 1) a hajlás nagysága, mert minél nagyobb a

12. ábra.


55

hajlás, a feszülés nagysága annál csekélyebb; 2) a folyás sebessége, melynek négyzetével növekszik a feszülés nagysága.

A cső (12. ábra) kezdetrésze a volt a nyomásedénybe illesztve, a feszülés a-b lassan, de egyenletesen száll alá (gh), mint ez egyenes csöveknél történni szokott; a hajlásnál a feszülés csökkenése rögtöni, a folyammeder szűkülése miatt, melyet a c-nél képződött örvény okoz; azután a kisebbedés lassabban történik egészen l-ig, hol az örvény már teljesen megszűnt. d-től fogva a feszülés a cső hajlott részének lejtőzete szerint többé kevésbé gyorsan fogy (ik). Ezen viszony előfordul a főér ivénél (arcus aortae) és más edényhajlatoknál.

e.) A ruganyos cső.

Ha a mozgó folyadék oly cső falába ütközik, mely a nyomásnak észrevehetőleg enged, az ki fog tágulni és egyszersmind meg is hosszabbúl, mint erről meggyőződhetni, ha vízzel töltött kaucsukcső mindkét végén elzáratik, s hosszában valahol nyomatik. Ugyanezt láthatni a lecsupaszított ütereknél, midőn ezek a szív összehuzódásakor vérrel inkáb megtelnek; minthogy azonban ilyenkor egyenes irányban nem hosszúlhatnak, oldal felé hajlatokat képeznek.

Ha a folyadék ruganyos csőbe ömöl, ennek másik végén folyadéksugár nem fog oly rögtön megjelenni, mint a merev csöveknél, minthogy a ruganyos falaknak kitágulására idő kivántatik, ezen kitágulás pedig megfelel a hajtó erőnek, mely a folyadékot mozgásban tartja. De ellenben, ha a ruganyos csövek nem telnek meg oly gyorsan, mint a merevek, más részről, ha a folyadéknak beléjök való ömlése félbeszakítatott, belőlük még mindig fog folyadék előáramolni, miután falaik ruganyosságuknál fogva nyughelyzetük visszafoglalására törekedvén, azon folyadék túlmennyiséget, melyet kitágulásuk folytán vettek magukba, összevonódásuk következtében ürükből kilökik. Ezért, ha a nyomásedény (7. ábra B) csövébe kaucsukcső illesztetik, melynek másik végén vékonyan kihúzott üvegcső foglal helyet, ezen keresztül még egy ideig folyadék fog elősugárzani, midőn a csap elzáratása következtében a nyomásedényből többé mi sem juthat ki. Igy látjuk ezt a véredényrendszerben is a halál után, hol, mint


56

már említve volt, az üterek nagyobb ruganyosságuknál fogva bennéküket a visszerekbe hajtják.

Leszámitván a kezdeti és végződési eltéréseket, ha a ruganyos csövekben a folyadék mozgása egyszer állandóvá lett, s a feszülés nem változik, az szinte úgy megy véghez, mint a merev csövekben, miután a falak a hajtóerő nagyságának megfelelőleg állandó mértékben ki vannak feszítve. Ha ellenben a mozgó folyadék feszülése időközönkint változik, akkor hullámképződés történik. A feszülés pedig kétfélekép változhatik, nagyobbodván vagy kisebbedvén az, s miután jelenleg figyelmünk a véredényrendszer felé irányúl, a feszülés nagyobbodását folyadéknak a csövekbe való lökése, kisebbedését pedig ugyanannak ezekből való elvétele által tekintjük eszközöltnek.

Midőn ruganyos csőbe folyadék löketik, a hullámképződés és a folyadék a mozgató erőtől tovahalad, s emelkedő hullám (Bergwelle) származik, míg, ha a csőből folyadék elvétetik, a hullám az elvétel helyétől el, a folyadék pedig a mozgató erő felé tart, s igy a mélyedő hullám (Thalwelle) veszi eredetét.

A ruganyos csőbe folyadék löketvén, a csőfalnak parányhalmazai nyughelyzetükből, hol a már magukban foglalt folyadék feszülésével egyensúlyt tartanak, kimozdítatnak, a tengelytől távolabbra löketvén; majd pedig a lökés félbeszakítása után, a tengelyhez közelednek. A parányhalmazok ezen mozgása lengés (oscillatio), s a tér, melyben helyüket változtatják, lengési távol (oscillationsamplitude). A lengés a támasztó erőtől kezdve továb a cső parányhalmazaira egymásután kiterjed, a lengési távol azonban annál csekélyebb, minél messzebbre esik onnét a lengő parányhalmaz, mert a mozgató erő az egyes parányhalmazok közt való surlódás, mi a lengéssel van egybekötve, nemkülönben a nagyobb tömegre való kiterjedés következtében, folytonosan csökken.

Az egy és ugyanazon lökés által előidézett lengések öszszesége alkotja a hullámot, s minthogy a mozgató erőnek tovaterjedéséhez, valamint a lengések létrejöveteléhez idő kivántatatik, minden hullámnál az egyes parányhalmazoknak különböző lengési szakban kell lenniök. Mely parányhalmazok


57

a nyughelyzettől távolabb állanak, teszik a hullámemelkedést (Wellenberg), melyek pedig oda közelebb vannak, alkotják a hullámmélyedést. A hullámemelkedés csúcsán azon parányhalmaz van, mely a nyughelyzettől legtávolabbra áll, s úgy előtte, mint hátra a parányhalmazok folytonosan a nyughelyzethez mindinkáb közelebb állanak, míg végtére a nyughelyzetben levő parányhalmaz teszi a hullámmélyedés fenekét. Az emelkedő hullámnál tehát, mint ez a véredényekben előjön, a lengő parányhalmazok soha sem jönnek nyughelyzetük alá. Azon távol, mely két ugyanazon lengési szakban levő parányhalmazt egymástól elválaszt: hullámhossz (Wellenl&#&228;nge). A hullámhossz függ a lökés tartamától és azon sebességtől, melylyel az egyik parányhalmaz lengése a másikra átmegy, mi nem más, mint a hullám tovaterjedési gyorsasága. A tovaterjedési sebességre a feszülés nagyságának csak csekély, elhanyagolható befolyása van, míg ellenben a falak vastagsága arra lényegesen befoly, így a vastagabb falú csövekben a hullám lassabban halad, mint a vékony falúakban.

A ruganyos cső parányhalmazainak lengését a benne mozgó folyadék parányhalmazai nyomról nyomra követik, miért a ruganyos csövet a magában foglalt folyadékkal egynek lehet tekinteni. Ugyanezért a folyadék parányhalmazai a hullámzáskor, midőn a cső kitágul, majd pedig összevonódik, az edény tengelyével párhuzamos irányt nem követhetnek, mint ez a merev csöveknél történik, hanem hajlott vonalban mozognak, melynek végei azonban össze nem jönnek, minélfogva az egymásközt való surlódás és így hőképzés folytán történő erővesztés felettéb jelentékeny.

Az erőmennyiség, melylyel bizonyos folyadéktömeg valamely ruganyos csőbe löketik A, mely két részre oszol, az egyik rész feszülésbe (B), a másik pedig mozgásba (C) menvén át. Tekintsük, hogy ezen erők melyike szolgál a folyás előmozditására. A származott mozgatóerő két irányban nyilvánul, 1) hosszanti irányban (D), 2) a hullámképzésnél (E), minélfogva C=D+E. A hosszanti irányban működő erő a folyadékot annyira viszi előre (1), mint ez a belökött folyadék- tömeg (t) és a cső harántátmetszetének (h) megfelel, a követketkező egyenlet szerint l=t/h. A hullámképzéshez járuló


58

erő azonban a folyadék továbra viteléhez miben sem járul. Az E erő ugyanis a csőfalat bizonyos fokig nyomás következtében kitágítja, a nyomás által támasztott ruganyos erő (F) azonban, mely a következő pillanatban az edényfalak összevonódásában külöli magát, nem oly nagy mint az eredeti E erő (E>F), miután ebből mint már említve volt, a parányhalmazok egymásközötti surlódása által hőség képében tetemes mennyiség elvesz. A cső legközelebbi részletére tehát az E helyett már F fog hatni, melyből azonban ujabb mennyiség ismét el fog veszni, oly annyira, hogyha a cső elég hosszú, az E erő, s véle együtt a hullámképzés teljesen el van veszve, anélkül, hogy a folyadék áramlási sebessége szenvedett volna, mely a cső egyenletes tágsága mellett mindenütt, tehát úgy a hullámzás helyén, mint ezen túl egyenlő. A folyadék előhaladásánál tehát csak a B és D erő működik, még pedig ezen utóbi az eléb mondottak, az előbi pedig azon törvénynél fogva, hogy a folyadék a nagyobb feszülés helyéről a kisebb feszülés helyére áramol, tehát a lökés helyétől tovamegy.

A hullám tovaterjedését meg kell különböztetni a csőben tartalmazott folyadék tovahaladásától, minthogy a hullámzás nem más, mint tovaterjedő mozgás, míg a csövek bennéke, mint tömeg ömöl előbre. A hullám tovaterjedésének sebessége annak megfelelőleg sokkal is nagyobb, mint a csőbennékének folyásgyorsasága. Az E erő a parányhalmazok lengését egymásután gyorsabban eszközli, mint a B+D erő együttvéve a folyadék tovaömlését. Ezt kisérletileg meg lehet mutatni, ha a nyomásedény elé disznóbél köttetik, melynek másik végébe átfúrt parafadugasz van illesztve, hogy a víz kifolyása némileg gátoltatván, a csőben a feszülés nagyobb legyen. A csőben foglalt vízben szilárd testecske van, s ha a nyomásedény megnyitása után ujabb folyadéktömeg ömöl a csőbe, látható, hogy a hullám sokkal gyorsabban fut előre, mint az említett szilárd testecske, mely a folyadék tömegének előbremenetelét, tehát a folyássebességet jelenti.

A véredényi rendszerben a szív minden összehuzódásakor, mely mozamosan kitágulással váltakozik, az üterekbe vértömeg löketik, minélfogva ezen edények ruganyosságánál


59

fogva emelkedő hullám keletkezik, mely azonban az előb kifejtettek nyomán a vérkeringést gyorsabbá nem teszi. A vérkeringésnél tehát tényezőkként csak a B és D erők működhetnek. S a vérkeringést apró edényekben, milyenek a kicsiny ütérkék, a hajszáledények és a kicsiny visszerek, a górcső alatt tekintvén, észlelhető, hogy a vérfolyás a szív összehuzódása és kitágulására való tekintet nélkül szakadatlanul tart, mi meg nem eshetnék, ha egyedül a D hatány volna működésben; a szív minden összehuzódásakor a vérfolyásnak a hajszáledényekben szemlélhetőleg gyorsabban, míg a kitáguláskor lasabban kellene történnie, vagy épen kimaradnia, mi azonban, mint már mondva volt, elő nem fordúl. Hátra van még a feszülés növekedését tekintetbe venni: a feszülés ugyanis a szív összehuzódásakor az üterek kezdetébe lökött vértömeg nyomása által növekedik, minek szükségképen a vérnek onnét a hajszáledények felé való folyását kell eszközölnie, minthogy azonban ama feszülésnövekedést feszülési kisebbedés követi, honnét van, hogy a kitágulás szakában a hajszáledényi vérfolyás sebessésében változás nem szemlélhető? Onnét: midőn az üterekbcn az állandó feszülési nagyság bizonyos fokra hágott, ujabb vértömeg belöketése következtében az üterek kezdetében a feszülés akkora, hogy az ezen hely és a visszerek végezete közötti feszüléskülönbség oly nagy, miszerint két közvetlen egymásra következő összehuzódás között a szívből az üterekbe annyi vér megy át, mennyi a visszerekből a szívbe jut, s így a vérfolyás szakadatlanul és egyenletesen tart. Ennek kisérleti bebizonyitására szolgál: A (13. ábra) az ütereknek megfelelő szűkebb, és B a visszereknek megfelelő

13. ábra.


60

tágabb edény C harántcső által van összekötve, melyben a feszülés növesztése végett szivacs van, s a hajszáledényeknek felel meg. Mindegyik függélyesen álló edényben a vízoszlop egyenlő magas (a, a'), miután a feszülés ki van egyenlitve. B-ből az A-ba b' folyadékmennyiség öntetvén (b), a feszülési egyensúly meg van zavarva, minélfogva A-tól B-be C csövön át a feszülési különbségnek megfelelő folyadék-mennyiségnek kell átömölnie, de ha B-ből A-ba a feszülés kiegyenlitése előtt új folyadékmennyiség öntetik, a feszülési különbség még jelentékenyebb lesz, s A-ból B-be a folyadék annál nagyobb erővel fog iparkodni. - Ha a B edényből az átöntés egyenlő időközekben egymás után a vázolt módon ismeteltetik, A edényben a feszülés végtére oly nagy lesz, hogy onnét minden átöntéskor a B edénybe annyi foly vissza, mennyi beléje öntetett. - A véredényrendszerben pedig a szív rendeltetése, hogy ama állandó feszülési nagyságot létrehozza, fenntartsa, nemkülönben az üterek kezdete és a visszerek végezete közti feszülési különséget összehuzódásai által eszközölje.

Ugyanarra, mit a 13. ábrában lerajzolt készülék által


61

14. ábra.

megmutathatni, arra a Weber-féle vérkeringési készülék (14. ábra) is használható, melyet ezenfelül mindazon kisérletek megmutatá5ára fordíthatni, melyek a folyadéknak ruganyos csövekben való mozgására vonatkozólag mondattak.

A Weberféle vérkeringési készülék áll kaucsuk tömlöböl A, melynek egyik végébe B tágabb, a másikba pedig C szűkebb üvegcső van erősítve. C csőnek az A tömlővel összefüggő végében E üvegcső b billentyűvel, a B csőnek A-tól tovaálló végében pedig D üvegcső a billentyűvel foglal helyet. H rézcső vastag fal[lal] és igen szűk csatornával, s vastagabb vége G tágabb kaucsukcső által B-vel, vékonyabb vége pedig E szűkebb kaucsukcső által G-vel van összekötve. A, B, E a szívnek, C, F az üterek, H a hajszáledények, G, D pedig a visszereknek felel meg. G a B-ről levétetvén, D csövön át az egész készüléket vízzel meg lehet tölteni, ha G szabad vég összenyomatik. A megtöltés bevégzése után G csövet B-re rá kell erősíteni. A nyomása és a nyomás abbahagyása által a szív működését utánozván, a billentyűk játékát, a folyás irányát és egyéb viszonyait, nemkülönben a hullámképződést észlelhetni. A Weber-féle vérkeringési készülék, némi tekintetben eltérni látszik a véredényrendszertől, miután az emelkedő hullám egészen H-ig terjed, míg az életben az már a kis üterekben, mielőtt a hajszáledényig ért volna, elenyészett; másodszor pedig a folyadéknak G-ből B-be való ömlésekor mélyedő hullám képződik, míg a visszereknél ennek nyomára nem akadhatni. Ezen hiányokat azonban kiigazíthatni, ha F cső hosszabbra vétetik, s ha a feszüléskülönség E és G között állandóan oly magas fokon tartatnék, mint ez az üterek és visszerek között tényleg áll, minélfogva az egész készülékben a folyadék áramlása oly állandó lenne, mint a vérfolyás.

Nehány szót még a mélyedő hullámról. Ennek képződésekor a feszülés kisebbedik. Az első kisebbedés a folyadék elvételi helyén történik, hol a cső fala összevonódik (hullámmélyedés), s most a mélyedés előtt álló közvetlen szomszédszédságból, mint nagyobb feszülés helyéről a folyadék oda fog áramolni, minélfogva az összevonódott hely emelkedni fog (hullámemelkedés), noha az elvett folyadék hiánya miatt előbi magasságára nem juthat. Ez alatt a szomszédhelyen mé-


62

lyedés támad, s így megy ez továb. A mélyedő hullám képződésénél tehát 1) a hullám a támasztó októl tova, a folyadék pedig a mozgástényező felé halad, s 2) a cső fala a mozgás előtti nyughelyzet felé még a hullámemelkedés idejében sem emelkedik.

9. §. Az érlökés.

A vér hullámzásakor, midőn a szívből újabb folyadéktömeg löketik az üterekbe, ezek mint minden ruganyos cső kinyúlnak és megtágulnak. A kinyulás, miután azok a szövetek között rögzítvék, hosszanti irányban nem nyilvánulhat, mint oldalhajlás észlelhető; a kitágulás azonban, mely a hullám-emelkedés helyén megy véghez, mint érlökés (Puls) éreztetik.

Az érlökés az üterek nem mindegyikénél érezhető ugyanazon időben, hanem előb vagy utób, mint a szívhez közelebb, vagy ettől távolabb állanak. S ezen időkülönbségből a vérhullám haladási sebességét meghatározhatni. Igy a külső állütérben, mely a főértől 150 millimeter távolságban van, az érlökés 1/7 [másod]perccel előb észlelhető, mint a lábháti ütérben, mely a fejütérnek a főérből való eredési helyétől 1620 millimeterre esik. A különbség 1470 millim., mely térnek meghaladására 1/7 perc szükségeltetik, minélfogva a vérhullám másodperc alatt 10290 millim. hosszú utat haladna meg, ha a szív összehuzódása, melynek tartamától függ a hullám hossza, annyi ideig tartana, miután azonban a szívösszehuzódás 1/3 másodperc alatt bevégződik, az embernél a vérhullám hossza 3430 millimeter, mely a test magasságát jóval meghaladja, s hogy mindennek dacára a górcső alatt már a kisebb üterekben vérhullámnak, érlökésnek még csak nyomára sem akadhatni, a megelőző cikkben foglaltakból érthető. Hogy a hullámzási és vérkeringési viszonyok górcső alatt észleltessenek, áttetszékeny állati részeket kell venni, milyenek a béka, az aranyhalacskák úszhártyái, a békanyelv, a tengeri nyulak bélfodra, denevérek szárnya, sat.

Az érlökések száma és minősége különböző szokott lenni a szívlökések erőssége, tartama, a vérfeszülés, az üterekbe lökött vérmennyiség, és az edényfalak ruganyossági állapota szerint.


63

Az érlökés gyakori és ritka, mint gyorsabban vagy lasabban következik egyik a másik után. Lassú, vagy gyors, mint lefolyásának időtartama hosszabb, rövidebb. Csekély vagy emelkedett, mint az edény ürkörének változása kicsiny, vagy jelentékeny. Tömör vagy lágy, mint a feszülés nagyobb, vagy kisebb. Kettős (pulsus dichrotus), midőn egy szívösszehuzódásnak megfelelőleg az ütér kétszer tágul ki egymásután; ilyenkor azonban az első kitágulás mindig jelentékenyebb, mint a második.

Az érlökést tapintás által is észlelhetni, azonban eként részletesebben nem tanulmányozható, mely célra eszköz szolgál. Ilyen eszköz Vierordt-é és Marey-é, s érlökésjelzőnek (sphygmographion) neveztetik, minthogy görbe vonalakat rajzol, melyek az érlökési viszonyoknak felelnek meg.

15. ábra.

Vierordt érlökésjelzője következőleg van szerkesztve: A (15. ábra) vízirányosan lábakra helyezett vas rudtól B és C sárgaréz rudak nyulnak alá, melyek mindegyikének alsó végén tengelyben A-val párhuzamosan lefutó emeltyű tengelyben mozgatható. Az alsó emeltyű (D) hosszabb, míg a felső (E) rövidebb. Az emeltyük rövidebb karán csészék (a a') vannak súlyok fölvételére, míg a hosszabb karok szabad végükön F kerettel tengelyben mozgólag vannak összekötve. A keret alsó részéhez toll vagy szőrszál (H) erősíthető, melynek hegye G tengelyhez ér, mely kormozott papír által fedetik, s óramű által folytonosan egyenletes mozgásban tartható. D emeltyű hosszabb karától a támpont közelében J czövek nyúlik alá, melyet az emeltyűn idestova lehet csuztatni, s végén


64

16. ábra.

gombocska van. Ezen gombocskát oda kell illeszteni, hol az érlökést fürkészni szándék, midőn az illető tagot rögzíteni kell. A cövek a támponthoz közelebb vagy messzebb vitetik, mint a rajzolandó görbe vonalak magasságát emelni vagy kisebbíteni kell. Az a a csészékbe súlyok jönnek, hogy a hosszabb emeltyűkar az érlökés által könyebben legyen mozdítható. A D emeltyű hosszabb kara, midőn az érlökés által emeltetik, körívet irván le, a H író eszköznek a G henger felületétől el kellene távolítatnia, ha E emeltyű nem volna, mely egyenesítő emeltyű nevet visel. Ugyanis mig D végével például a b körívet (16. ábra) irja le, addig E vége c d irányban mozog, miből ac egyenes vonal keletkezik, ha tehát D a vérhullámzás szakainak megfelelőleg emelkedik, s sülyed, míg a G henger szakadatlanul forog, a kormos papíron H hegye által görbe vonalak (K) fognak rajzoltatni, melyek csúcsa a hullámemelkedésnek, feneke pedig a hullámmélyedésnek felel meg. A fenéktől a csúcshoz felhágó vonalrészlet a szív összehuzódási, míg a lehágó kitágulási szakának felel meg. A távolság az egyik fenéktől, vagy csúcstól a másikig a hullám időtartamát jelentvén, ennek nagyságát kiszámíthatni, ha a G henger forgássebessége ismertetik. I=S/H egyenletben I egy hullám időtartamát, S a hengerforgás sebességet, H a hullámok vagy is érlökések számát jelenti; S és H ismeretesek, miből I kikerül.

Vierordt eszközével azt találta, hogy az ütér kitágulási szaka az össszevonódási szakhoz úgy viszonylik = 100: 106; továbá, hogy az érlökés időtartama 100-137 időegység közt változhatik. Az érlökés nagyságai, melyek a fenéktől a csúcsig menő rendéki vonal (Ordinatenlinie) által méretnek, ugyanazon kisérleti sorozatban úgy aránylanak egymáshoz = 100:188. A kitágulás nagyságát pedig 100 részre, mig időtartamát 5 részre osztván, az előbi mennyiségből az a) időszakra jut 14,4, b)-ra 22,6, c)-ra 29,1, d)-ra 23,1, e)-ra 14,3.


65

Az összevonódás nagyságát és időtartamát hasonlókép osztván fel, lesz a) 17,3, b) 27,3, c) 28,7, d) 18,9, e) 7,8. Végtére a légzés az érlökésre csak akkor foly be, ha nagy hatálylyal megy véghez; így erős kilégzéskor az érlökés kisebb és szaporáb, míg belégzéskor nagyobb és ritkáb. Az érlökések száma közötti viszony a ki- és belégzéskor a következő arány szerint fejezhető ki = 1000:987.

17. ábra.

Marey érlökésjelzője (17. ábra) sokkal könnyebben és kényelmesebben alkalmazható, hanem csak az orsó-ütérnél használhatni. A lüktető ütér helyén ruganyos acélcsík (A) vége (a) van, melyet B csavar alsó vége érint. Ezen csavar D szinte ruganyos érccsíkba van rögzítve, s fentebb cövekecske b nyúlik el tőle, melyen d-nél tengelyben forgó emeltyű C nyugszik. Ez könnyű fából készült, s végén acéltoll (c) van, melynek hegye az E érclemezhez erősített papírt érinti. E lemez F szekrényben elrejtett erőmű által a nyíl irányában mozgattatik. Ha az A csík érlökés által emeltetik, C emeltyű is emelkedni fog, s tintába mártott vége által a mozgó E lemez papirjára görbe vonalak rajzoltatnak, mint a 18. ábrában láthatni.

Az A B részletben található érlökési vonalak magasabb, a B C részletben találhatók pedig alantibb vérfeszülésnél rajzoltattak. A haladás irányát a nyil jelölvén, látható, hogy a kitágulási szak, a meredeken felhágó vonalak által jelölve, aránylag sokkal kevesebb időt vesz igénybe, mint ezt Vierordt találta, míg más részről az összevonódás továb tart, midőn egyszersmind a sülyedés nem folytonos, hanem emelkedés által megszakított, mely emelkedés soha nem hiányozván,


66

a kettős érlökés a rendes állapot körében mindig meglevő tünet, melynek felfedezése azonban egyedül csak Marey finom eszköze által lehetséges. A kettős érlökés csekélyebb vérfeszülés mellett jelentékenyebb, mint midőn a feszülés nagyobb.

18. ábra.

A 18. ábrai vonalak mutatják, hogy nagyobb vérfeszülés mellett (AB) az érlökések ritkábak és csekélyebbek, mint ha a vérfeszülés kisebb. Minélfogva mindaz, mi a vérfeszülésre befoly, mint a nehézkedés, a vérmennyiség és az edény-rendszer ürfogata közti arány, az edényfalak és a légzés az érlökések minőségére is befolyást gyakorolnak. Mely edény-ágban a nehézkedés a vérfolyás irányában hat, ottan a vérfeszülés nagyobb, az érlökések csekélyebbek, de tömörek; míg ellenkező esetben, mint például felemelt karnál, az érlökések emeltebbek, miután ottan a feszülés kisebb. Ha nagyobb üterek ürtere szükítetik, mint a comb és farizmok működésénél, a többi edényekben a feszülésnek növekedni, s így az érlökésseknek lassúbbá kell válniok. A hideg a hajszál és más kisebb edényeket összevonván, szinte emeli a vérfeszülést, minthogy az edényrendszer ürterét szükíti, s ezért az érlökések nagysága s száma kevesbedik. Ellenkezőleg van ez a melegnél, mely az edényfalakat kiterjesztvén, a vérfeszülést csökkenti, honnét a szaporáb érlökés. Ezen eset fordúl elő a lázaknál is. Ha a vérmennyiség az edényrendszer ürfogatához képest kevesbedett, mint az érvágás vagy erős hasürülések után történni szokott, a vérfeszülés kisebbedése folytán az érlökéseknek nagyoknak és szaporáknak kell lenniök. Mi az edényfalakat lazábá teszi, mint a sápkórnál (chlorosis) a rosz táplálkozás, a vérfeszülést csökkentvén, az érlökések számát növeli; ha pedig az edényfalak tömörebbekké lesznek, a feszülés növekedni fog, s így az érlökések kevesbednek. A lég-


67

zés az orsóütéri érlökésekre, melyekkel Marey kísérletét tette, nincs befolyással.

Említetett, hogy a kettős érlökés a rendes lét körében minden vérhullámképződéskor előjön; Marey ennek okát abban véli feltalálhatónak, hogy az ütéri billentyűk bezáródásakor visszahajtott hullám keletkezik. A kettős érlökés azonban kórtünetkép is szokott szerepelni, s a következő három módon jöhet létre.

1) Ha a nyomásedényből a véle összefüggő ruganyos csőbe a csap gyors felnyitása által rögtön hatalmas nyomás alatt álló viztömeg ömlesztetik, a nagy sebesség következtében az edényfalak a maradóság törvénye szerint jobban kitágulnak, (első érlökés), mint ez épen a folyadékfeszülésnek megfelelne, minélfogva a következő pillanatban az egyensúlyi helyzet alá szükűlnek össze, ennek folytán pedig a jövő pillanatban ujabb emelkedésnek kell történni (második érlökés). A kettős érlökés ezenfélesége fölvehető, midőn a szív összehuzódásai ritkák, nagy erővel mennek véghez.

2) A nyomásedény csöve félig, gyorsan megnyittatván, a ruganyos csőben emelkedés fog bekövetkezni, s ha ezután a csap lassú felnyitása, majd visszaforditása által a kifolyó víz[]meg mennyisége növeltetik, majd pedig kisebbítetik, a második emelkedés nem fog kimaradni. A kettős érlökés ezen félesége bekövetkezik, midőn a szív első hangja hosszantartó, magassága pedig ingadozó.

3) Ha az üterekben valahol bármi akadály van, mely a bele ütköző vérhullámot visszalöki.

10. §. A vérfolyás sebessége.

A vérfolyás sebessége a különböző edényekben, ezek tágsága szerint, igen különböző, s ezen különböző sebességek középszámát adja a vérkeringési sebesség, vagyis azon idő, mely arra kivántatik, hogy valamely vérmennyiség a szivhez ismét visszajusson. Ide vonatkozólag először Hering tett kísérletet, melyet Vierordt javított. Az egyik torokalatti visszérbe (vena jugularis) vérlugsó oldat fecskendetik, míg a másik oldali hasonnevű visszérből bizonyos meghatározott idő-


68

közökben vér vétetik el, s minden egyes próba vashalvany (FeCl3) által vérlúgsóra kémleltetik, minthogy ennek megjelenése mutatja a kívánt időpontnak bekövetkezését, midőn ekkor a vérlugsót magábavett vérmennyiség az egyik torokalatti visszérből, a szív, innét az üterekbe a szervekhez, s így a fejhez is, ettől meg a másik torokalatti visszérbe ment.

Vierordt a torokalatti visszéri vért apró csészékben fogta fel, melyek ismert és jelentékeny gyorsasággal mozgó korong szélén voltak elhelyezve. A korongforgás sebessége (S), nemkülönben a csészének, melyben az első berlini kék ki volt választható, az indulási ponttól való távola (T) ismertetvén, a vérkeringés egyszeri lefolyását, tehát az időt, melyben az első vérlugsó-mennyiség megjelent, ki lehetett számítani a következő egyenlet szerint I=T/S. Ily módon Vierordt a vérkeringés tartamát a kutyánál 15, a kecskénél 12, a tengeri nyúlnál pedig 7 másodpercnyinek találta, miből az emberét 21,5 másodperc alatt lefolyónak számitotta ki.

Az edényrendszer egyes részleteiben üterek és visszerekben levő vérfolyási sebesség megmérésére két eszköz van használatban, ezek egyike Volkmann vérfolyásmérője (Haemodromometer), másika pedig Vierordt vérsebességmérője (Haemotachometer).

A vérfolyásmérő (19. ábra) görbített és millimeterekre beosztott, érclapra rögzített cső, melynek egyenes, egymással párhuzamosan lefutó szárai (a b) vannak, s ezek végeikkel c ércszekrénykébe illesztvék. A szekrényke két csap (e,f) és csatornácskákkal (d,h) van ellátva. A csapok forgatása által a csatornácskák különböző mód szerint nyilhatnak össze. Igy a csapoknak a fölső kép szerinti helyzetében az üvegcső nyitva, míg az alsó kép szeríntiben tökéletesen zárva van.

19. ábra.


69

Ezen eszköz használásakor a felhasított edény nyilataiba k, k hengerkék köttetnek, s szénsavas szikélenynyel meg lesznek töltve. A szinte szénsavas szikélenynyel töltött folyásmérő pedig a csapoknak az alsó kép (19. ábra) szerinti helyzetében i i nyitványai által a k, k hengergékbe tolatik, s most az edénykötelékek megnyittatván, a csapok a felső kép szerinti helyzetbe hozatnak, mire a vér az üvegcsőben megjelenve, ottan tova halad, még pedig tengelyi részletével mindig előbbre van, mint a falak szomszédságában előbre törőkkel, mi teljesen megfelel azon körülménynek, hogy a mozgó folyadék tengelyében a sebesség nagyobb, mint a falak közelében.

A készülék csatornáinak folyadékkal teljesen megtöltve kell lenniök, nehogy valamely közbefogott légbuborék által a folyás akadályozva legyen. Szénsavas szíkéleny (NaO.C02) vízoldata pedig azért használtatik, hogy a vér megalvása lehetőleg gátoltassék.

A vérfolyásmérőnek csak viszonylagos becse van, mert az általa nyert eredmény egyedül akor használható, midőn az edényrendszer különböző részeiben kapott sebességi számok összehasonlítása forog szóban.

A vérsebességmérő lényeges alkatrésze a lenge (20. ábra a), mely csavaron (d) lógva, b szekrénybe van helyezve. A szekrény két oldala üvegből van, melyek egyikén fokokra beosztott körív szegvénye (g) található. A lenge gömbjétől az üvegfalak mindegyikéhez cövekecske (c, c) ér. A szekrény i rúdhoz van erősítve, mely állványba illeszthető, s beléje a vér e-nél be, f-nél pedig kijöhet. Mint pedig mozgó vértömeg a lengébe ütközik, ez a folyásiránynak megfelelőleg az áram erőssége szerint tovább fog hajtatni. A tovahajtás a körív szegvényéről fokokban leolvasható, s ha minden egyes fok értéke meg van határozva, a folyássebesség tudva van.

A fokok értékét következőleg határozhatni. A vérsebes-

20. ábra.


70

ségmérő a nyomásedényből kifolyó vízsugárba tartatik, hol a lenge a folyássebességnek megfelelőleg el fog hajtatni. Megjegyeztetik az elhajtási fok (F) és a nyomásedényben a folyadékoszlop magassága, melyet egyenlőn tartván, a kifolyó viztömeg sebessége a következő egyenlet szerint határoztatik meg S=T/A, hol S sebességet, T a kifolyt tömeget, A pedig a cső átmérőjét jelenti. S értéke megfelel F-nek. A folyadék-oszlop magasságát változtatván, változik úgy S, mint F-nek értéke, s így a különböző fokoknak megfelelő sebességet tisztán kísérleti úton kitudhatni.

A vérsebességmérő alkalmazásakor a szekrény szénsavas szikélenynyel van megtöltve, s az e,f nyujtványok szinte oly csövecskékbe tolatnak, mint 19. ábrában k-nál van lerajzolva.

Volkmann az ütéri vérfolyás sebességét 1 másodperc alatt 306-431, a visszériét pedig 225 millimeterrel találta egyérőnek. Vierordt az üterekben a folyássebességet a kitágulás végén 140-215, az összevonódás végén pedig 239-297 millimeternyinek észlelte.

A hajszáledényekben a vérfolyás sebességét vagy egyenes mérés által a górcső alatt, vagy pedig Vierordt módja szerint következőleg lehet meghatározni: ha valaki hosszú ideig égő lámpára mereszti szemeit, mely mögött tejhomályos üvegkorong foglal helyet, ezen utóbiban a receg [recehártya] hajszáledény hálózata odavetve (proiicirt) a kisérlő által alanyilag látható lesz. A hajszáledényekben a vérsejtek tovamozgása igen szépen szemlélhető, mely mozgás gyorsaságából a receg hajszáledényeiben áramló vér folyásának sebességét (a) kiszámíthatni. Legyen a tér, melyet valamely rögzített vérsejtkép a tejhomályos lemezen megfut a', a szem gócpontjának a recegtől való távola b, ugyanannak az említett lemeztől való távolsága pedig b' a következő arány állítható fel: a:a'=b:b', miből ab'=a'b, ez pedig: a=a'b/b'. Ily módon Vierordt a hajszáledényi vérfolyás sebességét 1 másodperc alatt 0,6-0,9 millimeterrel találta egyenlőnek.

Vierordt a főérben a vérfolyás sebességét a hajszáledényekben talált sebességgel összehasonlítván, azon folyadékerői


71

törvényből kiindúlva, hogy a zárt csőrendszerben minden harántátmetszetben egyenlő idő alatt egyenlő folyadékmennyiség halad keresztül, az összes hajszáledények harántátmetszetét a főérénél 800-szor találta nagyobbnak, miből azután kiszámította, hogy az emberi testnek körülbelöl 8000 millió hajszáledénye van, minden hajszáledény vastagságát középszámmal 0,009 millim. vévén.

A vér folyását a nagyobb hajszáledények, nemkülönben a kisebb üterek- és visszerekben szemlélvén, látható, hogy a színes vérsejtek a folyam tengelyét foglalják el, míg két oldalt csak vérfolyadék mozog tova, melyben itt amott színtelen vérsejteket találhatui. Ezen oldali térek színes vérsejtek nélkül, Poiseuille-féle térnek neveztetnek. Az egész tünemény a mozgó vérnek ugyanazon haránt átmetszetben levő különböző feszülési és sebességi viszonyaiból megérthető. A szines vérsejtek fajsúlya nagyobb, mint a szinteleneké vagy a vérfolyadéké, miért az edényben a fal alanti felületéhez törekesznek, mely törekvésnek a nagyobb fali feszülés ellenáll, mi ha a nehézkedésnél nagyobb, a vérsejteknek a tengely felé, mint kisebb feszülés helyére kell nyomatniok, hol nékik lapjukkal az áram tengelyével párhuzamosan kell haladniok, minthogy ilyenkor az oldalaikat érő nyomás =0. Az áram irányát lapjaikkal nem keresztezhetik, mert ilyenkor azokat különböző nyomás érné, a mozgó folyadék haránt átmetszetének különböző részeiben a központtóli távol szerint a feszülés különböző lévén, s így rögtön megfordítatnának, hogy lapjaik az áram tengelyével párhuzamosan haladjanak.

11. §. A vérfeszülés.

A mozgó vér feszülési foka szerint az edényfalakra nyomást gyakorol. Ezen nyomás az üterektől kezdve a hajszáledények felé folyton kisebbedik, míg a hajszáledényekben nől, a visszerekben pedig tetemesen fogy. A vér feszülése továbá a légvételi és a szívlökési különböző szakok szerint változó szokott lenni.

A vérfeszülés megmérésére érclaphoz rögzített nyomásmérő (manometer, 21. ábra A) használtatott, melynek száraiba higany volt öntve. Az egyenesen felhágó szár mellett az érc-


72

lapon millimeter beosztás alkalmaztatott, míg a görbített szár a higany felett szénsavas szikélenynyel megtöltve, D, E készülék által VV edénybe illesztetett. Míg a beillesztés megtörtént, az edény üre a nyomásmérő ürétől F csap által elzárva tartatott, s azután a közlekedés helyre lett állítva, mi megtörténvén, a higanyoszlop a G szárban alászállott, míg H-ban emelkedett. Ha például H szárban a higanyoszlop felszíne a kisérlet előtt C-nél volt, a kisérletkor B-ig emelkedett. Ezen emelkedést kétszer véve, minthogy a higanyoszlop G-ben annyit sülyedt, mennyit H-ban emelkedett, a vérfeszülés középnagysága nyeretett.

A 21. ábránál lerajzolt eszköz vérnyomásmérő (Haemodynamometer) nevet visel, s Ludwig meg Volkmann által író eszközzel láttatván el, mely a nyomás nagyságot és nyomás-különbségeket üres hengerre tapasztott papírra rajzolván, vérfeszülésjelzővé (kymographion) lett.

21. ábra.


73

22. ábra.

A vérfeszülésjelzőnél a nyomásmérő egyenes szárában (22. ábra) levő higanyoszlopon elefántcsont hengerke úszik, melybe vashuzal van erősítve. Ezen készülék uszó (a) (Schwimmer) nevet visel, s hegyétől harántul s[z]erteszál, vagy finom ecset megy tova (b). Az iróeszköz hegyével (E) ürhenger felszínét érinti, mely cd tengely körül óramű által forgattatik. A cd tengely párhuzamosan áll azon iránynyal, melyben az iróeszköz vége le s felmozog. A nyomásmérő (H) görbített szárához (A) több cső van illesztve (C C'), melyek csap által zárhatók. A C' cső ólomból van, hogy hajlékony lévén, különböző irányt lehessen neki adni. A C' cső végén D készülék foglal helyet, melybe az illető edény fala (E) be van rögzítve. Az A szár, a CC' csövek és D készülék szénsavas szikéleny 10%-os oldatával megtöltetnek, s míg az edénynek D-be való rögzítése meg nem történt, a csapok zárvák, annak megtörténte után pedig kinyittatnak, mire a higanyoszlop a feszülési változatoknak megfelelőleg, magasságát szinte változtatja, így pedig az iróeszköz hegye az írhenger felületét majd fentebb, majd alantabb fogja érinteni, minélfogva a forgó hengeren görbe vonalak (23. ábra) fognak lerajzolódni. A nyert görbe vonalak a nagyobb emelkedések és mélyedéseken kívül még kisebb emelkedéseket és mélyedéseket is mutatnak, mely utóbiak az előbieken foglalnak helyet. A nagyobb hullámok a légzési, a kisebbek pedig a szívverési szakok alatt változó feszülésen alapúlnak. Igy az üterekben kilégzés alatt a vérfeszülés emelkedik, míg belégzéskor csökken, más részről pedig a szív összehuzódási szakában a vérfeszülésnek növekednie, a kitáguláskor pedig csökkennie kell; ha tehát a szív

23. ábra.


74

összehuzódása kilégzéssel esik össze, a higanyoszlop jobban emelkedik, a rajzolt vonal meredekebb, mint midőn a kilégzés szívkitágulással párosul. Más részről pedig, midőn belégzés szívösszehuzódással vág össze, a higanyoszlop sülyedése lassúdabb, vagy talán valamivel emelkedik is, míg ellenben a belégzés kitágulással egyesülve, az alászállást nagyobb mértékben cszközli. Az ábrában a felfelé irányzott nyíl a kilégzési, az alá felé irányzott pedig a belégzési szakot jelenti. A szívhez közelebb fekvő üterekben a légzési mozgásoknak a vérfeszülésre való befolyása jelentékenyebb, mint a távolabb fekvő kisebb üterekben.

A vérfeszülésjelző által tehát nemcsak a vérfeszülés középnagyságát tudhatni meg, hanem ezen kívül még a feszülésváltozatok minőségét és azok viszonylagos mértékét is. Volkmann szerint a vérfeszülés a fejütérben 122-214, a bornyúnál 133-177, a kutyánál 104-172, a juhnál 165, a kecskénél, 118-135; a tengeri nyúlnál 90; a tyúknál 88-171; a gólyánál 161; a béka főéri ivében (arcus aortae) 22-29; a csuka koponyaüterében 35-84 millim. magasságú higanyoszlopnak felel meg. A szívhez közelebb fekvő üterekben a feszülés nagyobb, mint a távolabb levőkben; így, míg a fejütérben 165,5 millim. magas higanyoszlopnak felelt meg, a lábfeji ütérben a higanyoszlop csak 146 millim. magas volt. Beutner a tüdőütérben a vérfeszülést a kutyánál 29,6, a macskánál 17,6, a tengeri nyúlnál pedig 11,07 millimeterrel találta egyenlőnek, míg ugyanazon időben a fejütéri vérfeszülés háromszor állott magasabban. A visszéri vérfeszülés sokkal kisebb, mint az ütéri; így a torokalatti visszérben a feszülés a fejütérben levőhez Mogk szerint úgy aránylik, mint 1:20, sőt mint 1:63; Volkmann pedig azon viszonyt középszámitással a bornyúnál 1:18,3 találta egyenlőnek. Ugyancsak Volkmann számítása szerint a feszülés a nagyobb üterekben a szív összehuzódása alatt a feszülés a lónál 1/6-dal, a kutyánál pedig 1/7-del emelkedik. Más állatoknál eme feszülési változás még csekélyebb.

A nyugvó vér feszülése a kutyáknál 10,4=27,5 (*), millimeter magas higanyoszlop nyomásával ér fel. A vér pedig nyugalomba hozható, ha a szívműködések és a légvételek megszüntetnek, mi mákony vagy hangyhalvany bóditás által esz-

(*) Az egyenlőségjel helyett nyilván kötőjel olvasandó. [NF]


75

közölhető. Egy kutyánál mindjárt a halálra következő pillanatban, midőn a vér szintén nyugalomban volt, a vér feszülése 2,8 millim. higanyoszlop magasságával ért fel.

12. §. Az edények izomzata és idegei.

A véredények falzatában mint láttuk, sejtszerű izomelemek vannak, melyek összehuzódván, az edények üre megszükítetik. Kérdés, vajjon az említett szövetelemek a vérkeringésre befolynak-e? Láttuk, hogy a vérkeringés szigorúan folyadékerői törvényekből értelmezhető, azután a nagy edényekben, milyen a főér (aorta), az izomzat felettéb jelentéktelen, miből következtetni szabad, hogy az edényizmok a vérkeringés folyamára érezhetőleg be nem folynak. Ha ellenben tekintetbe veszszük, hogy már a középnagyságu üterek izomzata hatalmas, a kicsinyeknél pedig a középréteg teljesen izomelemekből áll, melyek ha összehuzódnak, a csekély ürkört tetemesen szükíthetik, önként azon gondolat ébred föl, hogy az edényizmok, habár a vérkeringésnél nem is külölik hatásukat, a vér elosztódásra mindenesetre befolynak.

A tengeri nyúl fülét vizsgálván, látható, mint annak edényei időszakonkint összeszükülnek, majd pedig kitágúlnak. Igy körülmények szerint az ember arca majd kipirosodik, majd pedig elhalaványúl. Ezen tünemények csak a kicsiny véredények ürkörének változataiból, mint több vagy kevesebb vért vehetnek magukba, értelmezhető. Az ürköri változatok pedig mi más által tételeztetnek fel, mint épen az edényizmok összehuzódása és elernyedése által.

Ha valamely állatnál (tengeri nyúl, kutya, macska, stb.) a nagy együttérzideg nyaki törzse átmetszetik , a fejen az átmetszési oldalon a véredények kitágulnak, vérrel jobban megtelnek, minek megfelelőleg a hőmérsék növekedni fog, s ezen emelkedés C. sz. 5-6°-ot is kitehet. A nyúlnál pedig sokkal jelentékenyebb, mint a kutyánál vagy macskánál. Ha ellenben az átmetszett idegnek a füllel összefüggő csonkja ingereltetik, szinte az ingerlési oldalon a véredények szükebbek lesznek, elhalaványodnak, s a hőmérsék alászáll. Ezen tünemények a fejen bekövetkeznek még akkor is, ha a gerincagy


76

nak az utolsó nyak és a harmadik hátcsigolya közt levő részlete az egyik vagy másik oldalon eltávolítatik. Az edények ürköri változatai s a belőle folyó jelenségek ekkor szinte a műtéti oldalon fejlődnek. A tengeri nyúl füléhez pedig a gerinczagytól nemcsak a nagy együttérzideg viszi az edény-izomi ágakat, hanem még a füli idegek is. Továbá a fejhez még az arcizomideg (nervus facialis) által is jutnak edényidegcsövek, melyek azonban a bolygidegből jönnek át. A fej nem minden része láttatik el az együttérzideg által, minthogy a szemrekesz (Iris), a köthártya, az állkapocs foghúsa s a száj fenekének edényei ágaikat a három osztatú idegtől kapják.

Valamint a fej edényeinek, úgy a többi véredények izomzatának is megvannak idegeik, melyek átmetszésére az illető edénytájakon szinte azon tünetek jelentkeznek, mint fentebb említetett. Azon edények mindannyian ismét vagy a gerincagy, vagy pedig a nagy együttérz körében találják fel eredetüket.

A karfonat átmetszése után a mellső végtagok hőmérséke sokkal magasabb fokra hág, mintha az alsó nyaki és a legfelső melli nagy együttérzidegi dúc irtatott volna ki. A nyúltagy egyik oldali megsértése a hason oldalon a fej és a végtagok alsó részlete hőmérsékének emelkedését, míg az ellenkező oldalon a törzs, comb és a kar melegének csökkenését vonja maga után.

Ha az együttérzidegi hasi dúcoknak a hátsó végtagok edényeihez menő ágai villamosság által ingereltetnek, azon edények összehuzódnak, mint a fejnél láttuk.

Az 5-6-ik hátcsigolyáktól lefelé a geríncagy elroncsolása mindakét hátsó végtag, a gerincagy egyik oldalának megsértése pedig a hasonoldahi hátsó végtagon hőségemelkedést idéz elő.

Az ülideg gerincagyi gyökeinek átmetszésére az illető végtagnál a meleg növekedik, s ha ehhez maga a törzs átmetszetik, a hőemelkedés még jelentékenyebb lesz. Mi mutatja, hogy az ülideg nemcsak a gerincagytól kap csöveket az edények számára, hanem még máshonnan is, még pedíg valószinüleg a közlő ágak által a nagy együttérzideg törzsétől.

Az elősorolt tények után világos, hogy az edények


77

izomzata idegbefolyás alatt áll, minélfogva ha ez működik, az edények szükűlnek, s így kevesebb vér rövidebb ideig időzvén a szövetekben, itten az anyagforgalom és a hőkifejlés csökken, míg ellenben, ha az idegek nem működnek, vagy hatásuk alább száll, az edényizomzat elernyedvén, az ürkör tágulni fog, több vér nyomúl az edényekbe, s egyszersmind hosszabb ideig maradván itt, az ariyagforgalomnak s ezzel a hőkifejlésnek is élénkülnie kell.

Kérdés, vajjon az edények folytonos összehuzódásban vannak-e? Erre határozott feleletet nem adhatni ugyan, de annyi valószínűnek látszik, hogy izomzatuk szakadatlanúl összehuzódás és elernyedés között váltakozik, mint ezt a test egyes részeinek rögtöni, habár csak csekély fokú meleg változataiból következtetni lehet.

13. §. A szív munkaképessége.

Valamely erő értéke attól függ, hogy mily magasra képes bizonyos súlyt felemelni, mi kilogrammometerekben fejezhető ki. Egy kilogrammometer pedig oly erőmennyiség, mely egy másodperc alatt egy kilogrammot egy meter magasra képes felemelni.

Ludwig a gyomor összehuzódásakor a főérbe lökött vérmennyiséget 175 gramme, a főérben a vérfolyás sebességét 400 millimeter, ugyanott a feszülést pedig 2,240 meter magas véroszloppal egyenlőnek vévén, a szív erejét 0,406 kilogrammometerrel számítja ki. Donders pedig a szív egyszeri összehuzódásakor kilökött vértömeget 188 gramme, s a főéri vérfeszülést 3,21 millim. magas véroszloppal egyezőnek véve, a a folyás sebességét pedig elhanyagolható értéknek tekintvén, a szív munkaképességét 0,60348 kilogrammometernek veszi.

S miután percenkint 75 érlökés történik, egy másodperc alatt a szív 0,75 kilogramme erőt fejt ki, mi 24 óra alatt 64800 kilogramme-ot tesz.