VII.
A földmérés története.

60. Kezdetleges földmérések . Bolygónk méreteinek első meghatározását az alexandriai iskolának köszönhetjük. E mérést ERATOSZTÉNESZ, görög csillagász hajtotta végre, a kit PTOLOMÁJOSZ hívott Alexandriába, körülbelül 250-ben Kr. e. E tudós mérésének korához képest meglepő a pontossága, de még nagyobb érdeme, hogy az első földmérés volt. A görög földmérőnek valóban nem lévén oly előde, kire támaszkodhatott volna, mindent magának kellett kitalálnia s a gömbnek gondolt Föld sugarának meghatározása igazán lángészre vall.

ERATOSZTÉNESZ azt észlelte, hogy a nyári napfordulókor dél-ben a felső Níluson fekvő (éppen azon a helyen fekszik ma Asszuán) Sziéne város kútjainak feneke nincs árnyékban; ebből azt következtette, hogy a Nap ezen a napon délben a város zenitjében van. Másrészt Alexandriában ugyanezen a napon egy hosszú egyenes rúd árnyékának megméréséből azt állapította meg, hogy a Nap 7° és 12'-re tér el a zenittől.

Ily módon először is azt következtette, hogy Alexandria és Sziéne szélességkülönbsége 7° és 12'.

26. rajz.

Másrészről a tudós csillagász ismerte a két város pontos távolságát, mert PTOLOMÁJOSZ idejében egy földmérő légió szigorú katasztert állapított meg az egész művelt területről, mely a Nílus partján huzódott felső Egyiptomig. Ily módon megtudta, hogy a távolság 5000 sztádion; ebből lehozta, hogy egy földfokra esik 5000 sztádion/7°12', vagyis 694.4 sztádion.


56

Az egyiptológusok archeológiai kutatásai alapján ezt az eredményt méterekben is kifejezhetjük. Az egyiptomi sztádionban 600 láb volt és az egyiptomi lábnak nagysága 27 cm. ERATOSZTÉNESZ mérése tehát a délkör teljes hosszát 40 500 000 m-nek adja. Mai értelmezésben a délkörhosszúság 40 000 000 m.; egészen meglepő tehát az a pontosság, a melylyel abban a korban ERATOSZTÉNESZ a Föld első mérését megtette.

Utána POZIDÓNIUSZ és PTOLOMÁJOSZ maga is újra elvégezték a meghatározást; az előbbi 43 200 000 m.-nek, az utóbbi 38 000 000 m.-nek találta a délkör hosszát.

827-ben Kr. u. ALMAMUN kalifa arab csillagászokkal megmérette a délkör egy ívét, hogy PTOLOMÁJOSZ mérését igazolja. A munkálatot Szindzsar sikságán hajtották végre, Mezopotámiában. A tudós arabok egy része északnak, más része délnek ment mindaddig, míg egy foknyira távoztak el a kiindulás pontjától.

Az előbbiek 56, az utóbbiak 56 2/2 mértföldnek találták a fokot. Az arab mértföld 2100 m. úgy, hogy középértékben 42 500 000 m.-nek adódik ki a gömbnek gondolt Föld kerülete.

61. Újabb mérések. –- Picard, Lahire, Cassini . Jóval később egy franczia orvos, FERNEL a délkör ívdarabját 1550-ben közvetetlenül megmérte; megállapította Páris és Amiens távolságát kocsija kerekének fordulatszámából oly módon, hogy tizedes számlálót alkalmazott reá. Igy 57 070 "toise"-nak (franczia ölnek) találta a délkör 1 fokát; ez pompás eredmény, mert néhány "toise" pontossággal azt az értéket adja, a melyet később találtak tökéletesbített eszközökkel, hosszú és költséges vállalkozással. E mérésnek azonban, úgy látszik, nem tulajdonítottak nagy fontosságot, bár egyetlen ember kezdeményezésére és eszközeivel történt.


57

1615-ben SNELLIUS hollandi tudós megmérte az Alkmaar és Berg-op-Zoom közötti távolságot. A mérésbe nagy hibák csúsztak be, de a SNELLIUS érdeme, hogy ő találta föl a trigonométriai módot, melyről szólottunk és a melynél háromszögek lánczolatával borítjuk be azt a vidéket, a melyen a megmérendő délkörív keresztül megy. Kiszámítjuk aztán ez ívnek a háromszögek által lemetszett darabjait, melyeknek összegelése megadja a teljes ívhosszat.

1635-ben NORWOOD PICHARD angol földmérőnek volt türelme lánczczal fölmérni azt a két és fél fokot, a mely London és York közt van, mágnestűvel állapítva meg az út kanyargásait; NORWOOD egy fok hosszát 57 424 "toise"-nak találta.

Végül 1665-ben az Académie des Sciences megalapítása után e kiváló egyesület tagjai azt gondolták, hogy valamely fontos tudományos munkálattal kell igazolniok a megalapítás czélszerűségét; ezért elhatározták, hogy a Föld délkörének hosszát addig el nem ért pontossággal mérik meg és PICARD csillagászt bízták meg ez elhatározás keresztülvitelével.

PICARD kiváló gonddal hajtotta végre ezt a műveletet és egy csapásra oly eredményt ért el, a melynek pontosságát alig multák fölül.

Ő volt az első, a ki távcsövet használt a szögmérő műszerekhez s így megnövelte látótávolságukat és pontosságukat. Juvisy környékén alaphosszúságot mért meg, melynek segítségével kiszámította az egyes részeit a délkörívnek, a melyet háromszög-hálózat közé foglalt. A földi fok nagyságát 57 060 "toise"-nak találta.

62. Picard fokmérésének fontossága. Anélkül hogy túloznánk, azt mondhatjuk, hogy PICARD volt a földmértannak, ennek a kiválóan franczia tudománynak az igazi megteremtője; egyik híres, az Académie des Sciences-ban fölolvasott értekezésében azt javasolja, hogy egész Francziaországon keresztül a párisi délkört folytonos háromszög hálózatba kell foglalni Dunkerquetől Perpignanig és hozzá kell kapcsolni a vidék helyrajzának szükséglete szerint a többi részletes háromszögelést; kimutatta, hogy e hálózat a közjólétnek és az ország védőereje biztosságának érdekében megszerkesztendő térkép szempontjából föltétlenül szükséges. Szerencséjére volt egy fölvilágosodott miniszter, ki megértette őt s a haza nagyságát a személyes kérdések fölé


58

helyezte; COLBERT megértette PICARD eszméjének nagyszerűségét és megnyerte a király jóváhagyását e roppant tervezethez. PICARD e közben meghalt és nem láthatta meg nagy gondolatának megvalósulását, de CASSINI és LAHIRE 1680-ban megkezdte a szükséges háromszögelő műveleteket. A francziaországi délkört 1718-ban mérték meg és Francziaország első térképét, melyet még ma is Cassini-féle térkép-nek neveznek, XVI. Lajos uralkodása alatt fejezték be.

De a nagy csillagász érdeme nemcsak erre szorítkozik, PICARD munkálatainak köszönhető, hogy az egyetemes vonzás fölfedezése nem ment feledésbe.

1666-ban Ugyanis NEWTON igazolni akarta a bolygók mozgásának okára vonatkozó első eszméit; de a délkör egy fokának igen rosszul mért hosszúságára (49 540 toise) támaszkodott. E téves adatnak a számításba behozatala következtében, a távolság négyzetével fordított viszonyban álló törvényszerűség hibásnak bizonyult és NEWTON fölhagyott e gondolattal; de tíz évvel később PICARD közzétette mérése eredményét s a tudós angol, fölfegyverkezve ez új és biztos adattal, újra fölvette régi számításainak fonalát és ez alkalommal föltevését egészen helyesnek találta.

És ha NEWTON volt a vonzás törvénye megdönthetetlen emlékművének építésze, PICARD-é az a kétségbevonhatatlan érdem, hogy a hozzá szükséges anyagot szolgáltatta és egyszersmind minden izében megteremtette a földmértan pompás tudományát.

63. Bouguernak és De La Condaminenak vállalkozása Peruban, Clairaut és Maupertuis mérései a Lappföldön (1736). – A sark lapultsága. Ebben az időben a tudós világot egy nehéz kérdés foglalkoztatta: a lapultság. Elmondjuk, miként vetődött föl a dolog.

1672-ben RICHER csillagász kiküldetésben volt Cayenne-ben, hogy ott csillagászati megfigyeléseket tegyen. Megérkezve ebbe a városba, nagyon meglepte, hogy csillagászati órája, melyet magával hozott és a melyet Párizsban elutazása előtt megigazított, naponként két és fél perczet késett. Kénytelen volt csillagászati megfigyelések alapján újra megigazítani úgy, hogy ingáját megrövidítette 1 és 1/4 vonallal. Midőn visszatért Párizsba, kénytelen volt az ingát kezdeti hosszára visszaigazítani, hogy az óra rendes járású legyen.

Ez az észlelet a tudós világot bámulatba ejtette; más utazók is megerősítették a dolgot. A természettudósok és csillagászok


59

keresték az okát és hosszú vitákba bocsátkoztak rajta, a minőkre a XVII. és XVIII. században számos példát találunk. Végre NEWTON a lángész sugarával a Természetfilozófia mennyiségtani alapelvei czímű halhatatlan munkájában, a mely 1687-ben jelent meg, megadta az érdekes kérdésre a fölvilágosítást.

Kimutatta, hogy a forgó tömeg miként viselkedik a czentrifugális erő hatásával szemben; hogy ez az erő a nehézkedés látszólagos csökkenését okozza és hogy ennek a csökkenésnek értéke a sarkokon 0, az egyenlítőnél pedig a legnagyobb. LAPLACE elméletét megelőzve föltette, hogy a Föld kezdetben folyékony volt és kimutatta, hogy az eredetileg gömbalakú, forgó, folyékony tömeg forgás-ellipszoiddá válik, ellapul a sarkokon és földuzzad az egyenlítőnél; végül kiszámította, hogy egynemű folyékony gömb forgása, melynek sebessége a Földével egyenlő, legfeljebb 1/230 ellapulást szenved, vagyis, Ha az egyenlítő sugarát 230 egyenlő részre osztjuk, a sugár a középponttól a sarkig csakis 229 rész lesz. NEWTON még tovább ment és kimutatta a Föld lapultsága és az éj-napegyenlőség hátrálásának tüneménye között levő összefüggést.

A lapultság mibenléte tehát előtérbe nyomult; NEWTON gondolatait mindenekelőtt az is igazolta, hogy a Jupiter, a melynek forgása gyorsabb, valóban határozott lapultságot mutatott, melyet az akkori kornak már erős távcsöveivel a legkisebb bizonytalanság nélkül észlelhettek.

Helyén való volt tehát közvetetlenül is megállapítani a lapultságot oly módon, hogy igazolták egyik következményét: a sarkok és az egyenlítő körüli fok hosszának különbözőségét. Az Académie des Sciences két tudományos kiküldést javasolt: az egyiket a Lappföldre CLAIRAUT és MAUPERTUIS vezetésével, a másikat Peruba BOUGUER és DE LA CONDAMINE vezetésével. E két megbízás eredményének kellett döntenie a lapultság dolgában, a mely a franczia és angol tudósokat összeveszítette; ezek síkra szállottak a NEWTON kimondotta elvért, a sarki lapultságért; amazok CASSINI pontatlan méréséből következtetve, éppen ellenkezőleg azt állították, hogy az ellapulás az egyenlítőnél, a kidudorodás a sarkoknál van.

A két vállalkozás eredménye NEWTON gondolatának fényes diadala volt; a lappföldi és perui nagy pontosságú mérések megmutatták, hogy a délkör foka a sarknál hosszabb, mint az egyen-


60

lítőnél és nyilvánvalóvá tették a Föld elliptikus alakját, vagy legalább is lapultságát.

64. Különféle mérések. – A méter-rendszer fölállítása. – Borda műszerei. Ez időtől kezdve a földmérések megszaporodtak. A francziaországi délkört 1739-ben LACAILLE és CASSINI DE THURY másodszor is megmérték. LACAILLE a Jóreménység fokára utazva, hogy a déli csillagzatok lajstromát elkészítse, nem tudott ellenállani annak a vágyának, hogy egy délvidéki délkörívet meg mérjen. XIV. Orbán pápa 1753-ban MAIRE és BOSCOWICH atyák-nak parancsot adott, hogy az Egyházi Államok térképét elkészítsék és megmérjék Róma és Rimini közt a délkör 2 fokát. 1763-ban BECCARIA Piemontban (hol túlságos hosszúnak találta a fokot), LIESEGANG Magyarországon egy-egy követ raktak az épülethez, midőn ez országokban fokméréseket hajtottak végre és 1768-ban DIXON és MASON Pensylvániában a délkör egy fokát a Chesapeake és Delaware öblök közé eső félszigeten mérték meg háromszögelés nélkül, közvetetlen lánczméréssel, mert ezt még a városok és az útak nélküli roppant síkság lehetővé tette.

Végül, midőn elhatározták a méter-rendszer megteremtését, DELAMBRE és MÉCHAIN 1792-ben harmadszor mérték meg a francziaországi délkört. A forradalmi zavar egyrészről, a külső háború másrészről oly akadályokat gördítettek e munkálat kivitele elé, hogy csakis a két csillagász bátorsága és kitartása tudta őket legyőzni.

Hosszanti mértékül a perui toise szolgált, a melyet BOUGUER és DE LA CONDAMINE mérésükhöz alkalmaztak. BORDA négy drb 2 "toise" hosszú platinaléczet készíttetett, a melyek rézléczczel voltak befödve s így föltalálta a kettős fémű készüléket az alapvonal mérésére, mely még ma is alkalmazásban van és önmaga mutatja saját hőmérsékletét; ezenkívül a kiváló franczia tengerész föltalálta a szögek ismétlő mérését és az ő ismétlő köreinek köszönhető, hogy a francziaországi délkör elemeit addig ismeretlen pontossággal határozták meg.

1806-tól 1808-ig BIOT-t és ARAGO-t bízták meg, hogy DELAMBRE és MÉCHAIN munkáját siettessék; ők a francziaországi és perui mérésekből azt következtették, hogy a lapultság értéke 1/309

A métert, melyet a földi délkör-negyed 10 milloniod részével egyenlőnek állapítottak meg, csak a perui és franczia-


61

országi mérésekből határozták meg, nem véve tekintetbe egyéb méréseket.

E körülményből kifolyóan a francziaországi délkör végpontjainak elhelyezkedése miatt, hibás lett a méter értéke. E pontok ugyanis mind északon, mind délen a tenger közelében vannak; a függőleges e helyeken eltérhet, és ez az eltérés a földrajzi szélesség meghatározásában teljes értékével benne rejlik.

Azonkívül az 1/309 ellapulás, melyet így kaptak, jóval kisebb a manapság elfogadott 1/293 értéknél.

65. A méter pontos értéke. A méterbizottság a méter értékéül 3 lábat, 11.296 vonalat kapott a perui "toise" részeiben kifejezve. Az újabb összes mérésekből bizonyos, hogy a méter a "toise" egytizezred részével, vagyis 0.0864 vonallal, vagy 0.19 milliméterrel, rövidebb.

Fölmerült az a kérdés, vajjon helyén való-e megváltoztatni a mintahosszúságot, pontosabb hosszat adva neki a megtett újabb mérésekből eredő javítás behozatalával? Azt határozták, hogy nem érintik az eredeti alapmértéket és megelégedtek az abszolut hiba tudásával.

Valójában a földmérés napról napra tökéletesedvén, folytonosan javítgatni kellene az alapmértéket, mely a helyett, hogy állandó lenne, örökösen változnék. Majdnem bizonyos, hogy az angol-franczia-spanyol ívnek Afrika belsejében a Szaharán keresztül való meghosszabbítása, módosítani fogja az eddig ismert értéket.

Nem teljesen pontos tehát többé az a meghatározás, hogy a méter a földi délkör negyedrészének tízmilliomod része. A méter igazi meghatározása a következő:

A méter 0 hőfokon annak a platinarúdnak a hossza, a melyet törvényes úton hosszanti mérőegységnek fogadtak el és a melyet a franczia nemzeti Levéltárban helyeztek el.

Minden nemzetnek, mely 1870-ben a nemzetközi méteregyezményhez csatlakozott, megvan e platinarúdnak lehető legpontosabb másolata.

Egyébként meg kell jegyeznünk, hogy a hajózás és a földrajz szempontjából a méter délköri meghatározása teljesen elegendő pontosságú.


62

Befejezve mondanivalónkat a méter-rendszerről, lehetetlen ne hivatkoznunk FAYE következő szavaira:

"Az 1795. évi nagy Bizottság gondolatában, midőn mérőegységét a Föld méretéhez akarta kapcsolni, leghelyesebb és legmegkapóbb az az elv, hogy a méter-rendszert megfosztotta minden különleges nemzeti jellegtől és minden nemzetnek elfogadhatóvá tette. Manapság ez a rendszer egyformán kötelező Németországban, Ausztriában, Magyarországban, Olaszországban, Belgiumban, Svájczban, Hollandiában, Dániában, Svédországban, Norvégiában stb. és használata meg van engedve Angliában és az Egyesült Államokban; minden nemzet tudományos emberei kizárólag ezt használják és a nemzetközi földmérő Államszövetség a földmérés hosszmérték-egységéül BORDÁ-éhoz hasonló 4 m. hosszú platinarudat fogadott el.

66. Földmérések a XIX. században. Francziaország adta meg a tudós világ részére a szükséges ösztönzést. Az első császárság háborúi után minden művelt nemzet azonnal kiterjedt háromszögeléshez fogott hozzá; AIRY Angliában, BESSEL Németországban nevezetes lépéssel vitték előre a földmértant. E két tudós számításai kimutatták, hogy a Földet kielégítő pontossággal oly forgás-ellipszoiddal vehetjük egyenlőnek, a melynek lapultsága 1/299.

Majd a XIX. század közepe táján a nagy délkörív-mérések következtek: huszonöt fokot mértek Oroszországban, 22°-ot az angol-franczia íven, 24°-ot Indiában; a mérések elég pontosak a Föld elliptikus voltának kimutatására és lapultságának 1/293-ban való megállapítására.

1830. óta Francziaországban a földmérőmunkálatok mozgalma elcsöndesedett; de 1860-ban PERRIER tábornok folytatta a méréseket; ugyanis őt bízták meg, hogy a franczia háromszögelő hálózatot földmérés útján összekösse a Calais-szoroson át az angol hálózattal. PERRIER-t, a ki akkor még egyszerű kapitány volt, meglepte az a haladás, a melyet a szomszéd nemzetek abban a tudományban tettek, a melynek a francziák voltak megalapítói. A csillagászati obszervatorium és a "Bureau des Longitudes" (*) kivánták

(*) A Bureau des Longitudes a csillagászati tudomány művelésére 1795-ben alapított hivatal, a mely évkönyveiben minden napon közli a csillagjárás és meteorológiai jelenségek adatait. Fordító.


63

a DELAMBRE és MÉCHAIN délkörének felülvizsgálatát. A hadfölszerelő hivatal azonban habozott és nem igen akart ebbe az óriási vállalatba belefogni, midőn egy jelentős fölfedezés jött közbe, siettetve a megoldást és eltávolítva minden akadályt. PERRIER Orán afrikai tartomány hegyein állomásozva, szerencsés véletlenségből a légkör kiváló átlátszósága következtében megállapította a spanyol Sierra Nevada nehány csúcsának láthatóságát. Így tehát lehetséges volt földméréssel összekapcsolni Algirt Spanyolországgal. Azóta a francziaországi délkört, a melyet összekapcsoltak az angol háromszögeléssel, keresztül vezették Spanyolországon és meghosszabbíthatták Afrika belsejéig s ily módon a Shetland szigetektől Laghouat-ig terjeszthették huszonnyolcz fokon át. Az a nagyszerű terv, a melyről BIOT és ARAGO álmodozott, hogy a délkört Barcelonától Formanteráig meghosszabbítsák, gyakorlatilag kivihetővé vált.

A "Bureau des Longitudes" közbelépésének és annak a buzgóságnak, a melylyel FAYE a szükséges költségeket NIEL tábornoktól, az akkori hadügyminisztertől kisürgette, köszönhető, hogy a tervet 1869-ben elfogadták és PERRIER-t megbízták, hogy 1870-ben kezdje meg a méréseket azzal a kikötéssel, hogy mihelyt a körülmények megengedik, valósítsa meg a földmérő összeköttetést Spanyolország és Algir közt és mérje meg az algir-laghouat-i délkört.

E tervezet megvalósítása foglalkoztatta 30 éven át a föld-méréssel megbízott franczia tiszteket; e tisztek oly lelkesedést és szakértelmet vittek bele a dologba, hogy Francziaország visszafoglalta helyét a korunkat oly jellemző földmérő-mozgalmakban.

1870-ben megkezdődtek a térszínen való műveletek; a hálózat kitűzést 1888-ban végezték el; a három alapvonalat 1888-tól 1892-ig fejezték be. A Pantheon koordinátáit 1884-ben határozták meg; a tervezett csillagászati állomásokat 1894-ben fejezték be.

A Spanyolország és Algir közötti csatlakozást 1879-ben PERRIER hallatlan nehézségek között keresztülhajtotta; hogy a franczia, angol, belga és spanyol hálózat között folytonosságot kapjanak, az utóbbiakat földmértani és csillagászati kapcsolatba hozták; mióta Tunisz 1881-ben franczia pártfogás alá került, háromszögeléssel hálózták be, mely az algirivel függ össze és Pantellaria és Sicilia szigetek közvetítésével az olasz hálózattal volt kapcsolatba hozható. A francziák afrikai birtokainak összessége, a mely Spanyolországon át már összeköttetésben volt Európával,


64

e helyütt tehát második csatlakozó pontot kapott. Végül megalakult a nemzetközi földmérő egyesület, mely a világ legkiválóbb tudósait foglalja magában; ez az egyesület gyakran ülésezik, megvitatja a kapott eredményeket és megállapítja a további teendőket.

67. A földmérő műveletek fontossága. Tisztán tudományos szempontból a földmérő műveletek haszna elvitázhatatlan; a Föld alakjának, méreteinek meghatározása, felszínének tanulmánya, pontos ábrázolása elsőrendű feladatok, melyeknek vizsgálata egymagában is igazolja a tervbe vett és megszakítás nélkül folytatott munkálatok értékét.

De a földmérés haszna nemcsak erre szorítkozik, sokkal általánosabb és egyenesen társadalmi fontosságú. A földmérések, pontos háromszögelések a szabatos helyrajzi térképek elkészítésének elengedhetetlen kellékei. Manapság, midőn a gyarmati hódítások Afrika szivéig terjednek, ideje már, hogy a kereskedőknek a különböző termékek továbbítása czéljából, a katonáknak a birtokok megvédése és kiterjesztése czéljából a kezében egyre biztosabb, egyre pontosabb térképek legyenek, melyeknek egyedül a földmérés szolgáltathatja az alapvető adatokat.