XI.
A Föld mágnessége és elektromossága.

101. A földi mágneses tér. Nincs szándékunkban a földmágnesség részletes ismertetése; a mágnességi tüneményeknek és azoknak a műszereknek leírása, a melyekkel mérjük, vagy önműködően felrajzoltatjuk őket, az általános fizikába tartozik és megtalálható e tudományt tárgyaló munkákban. Csak a legáltalánosabb jelenségekkel foglalkozunk, melyeket majd későbben párhuzamba állíthatunk, mint a minő a légköri elektromosság, vagy némely különleges tünemény, például a sarki fény.


101

A súlypontjában szabadon felfüggesztett mágnestű állandó irányt vesz fel; ez a jelenség elég annak bebizonyítására, hogy van egy irányító erő, mely a Föld minden pontjára hat. Ezt úgy fejezik ki, hogy van egy földi mágneses tér, melynek erővonalait a mágnestű iránya jelzi minden pillanatban. Az elemi természettanban egyszerű kísérletekkel megmutatják, hogy e földi mágneses térnek pusztán csak irányító hatása van.

102. Elhajlás (deklináczió). – Lehajlás (inklináczió). Gondoljunk egy súlypontjában szabadon felfüggesztett mágnes-tűt (l. a 43. rajzot); legyen AB ez a tű. Meghosszabbított iránya az égboltozatot a és b pontban döfi át; legyen ZHN a hely földrajzi délköre. A tű mágneses tengelyén keresztülmenő függőleges sík az éggömböt ZMN legnagyobb körben metszi, melyet mágneses délkörnek nevezünk és a mely keresztül megy az a és b pontokon.

43. rajz

E legnagyobb kör síkjában azt a szöget, a melyet a tű mágneses tengelyének iránya a vízszintessel alkot, lehajlásnak (inklináczió) nevezik. Az ábrán ez a szög aQM, míg a HGMszög, melyet a mágneses délkör a földrajzi délkörrel alkot, az elhajlás (deklináczió). A forró és mérsékelt övekben ez az elhajlás eléggé csekély úgy, hogy nagyon kevés az eltérés az igazi északi irány és a mágnestűé közt, melyet ha beosztott kör középpontjában mozoghat, iránytűnek (busszól) neveznek, a hajósok pedig kompasz-nak mondanak. Ebben a készülékben a tűnek egy kis ellensúlya van úgy, hogy mindig vízszintes helyzetben marad es csakis az elhajlást méri a nélkül, hogy le is hajlanék.

Bár az iránytűt Európában a XII. század óta, Kínában talán az időszámításunk kezdete óta ismerik, csakis Kolumbus Kristófnak köszönhetjük az elhajlás tüneményének felfedezését. Génua nagy fia az Atlanti-óczeánon való átkelésekor, csillagészlelések alapján, legelőször ismerte fel az iránytű eltérését az igazi északi iránytól. Az elhajlás ismerete a földgömb minden tájékán a földrajztudósoknak és hajósoknak elengedhetetlen, hogy két csillagászati


102

észlelet között kellő pontossággal tájékozódhassanak. Látni fogjuk később, hogy miként változik az elhajlás nagysága nap, év és évszázad folyamán.

103. Vízszintes összetevő. Az elhajlás és lehajlás megadja a mágneses erő irányát. De szükséges ismernünk még az erősségét is a földgömb különböző pontjain. Kereshetjük az erő vízszintes összetevőjének abszolutértékét, miként GAUSS tette 1850 körül, avagy meghatározhatjuk relativ értékeit, melyek elégségesek annak megismerésére, hogy miként változik a földrajzi fekvés szerint. Ezt tette először BORDA 1776-ban.*)

104. Mágneses készülékek. Az olvasó emlékezetébe idézzük itt, hogy azok a készülékek, a melyek az elhajlás, lehajlás és a vízszintes összetevő meghatározására szolgálnak, három csoportba oszthatók:

1. Olyanok, a melyek állandó berendezésűek és nagy pontossággal mérik e mennyiségek abszolut értékeit. Ezek az obszervatoriumi műszerek.

2. Olyanok, a melyek ugyancsak az abszolut értékeket mérik és a melyek noha állomásról-állomásra hordozhatók, mégis pontosak; ezek az utazási műszerek, még pedig a mágneses teodolit, mely egyszerre a mágneses délkör és a földrajzi délkör meghatározására szolgál, továbbá az elhajlást mérő iránytűk.

3. Végül olyanok, a melyek nagyon érzékenyek és csupán fotografiai uton rajzolják és mutatják meg e három mennyiségnek még a legcsekélyebb változásait is; ezek a regisztráló mágneses készülékek.

Utalunk az általános természettan tárgyalásaira, vagy egyes, a földmágnesség ismertetésére szolgáló különleges munkákra, melyekben e különböző, manapság nagyban tökéletesített készülékek leírása és használata megtalálható.

*) Borda módszere egyszerű: a mágnestűt selyemszálra függesztjük s kimozdítva egyensúlyi helyzetéből, engedjük bizonyos ideig, például egy óráig lengeni. Legyen n a lengésszánl valamely állomáson, n' egy másik állomáson ugyanezen idő alatt. Ha a tű mágnessége nem változott meg egyik állomástól a másikig, a földmágnesség vízszintes H és H' összetevőjét a két állomáson a következő egyszerű képlet fejezi ki:

H

H'

 = 

n2

n'2


103

105. Az elhajlás földrajzi eloszlása. – Izogon vonalak. Térképeket készítettek, a melyeken a Föld ama pontjait, a hol az elhajlás ugyanakkora, görbékkel kötötték össze, melyeket izogon vagy egyenlő elhajlású vonalaknak neveznek.

HALLEY angol csillagász szerkesztett legelőször ily térképeket 1701-ben. Manapság a tengerészeknek nagyon pontos ilyen térképeik vannak. A 44. rajzon bemutatunk közülök egyet, mely az 1890-ben tett észleletek adatainak alapján készült.

44. rajz.

A vastagabb fekete vonalak a zérus izogonokat jelentik, vagyis azokat a görbéket, a melyek a Föld miudama pontjait kötik össze, melyeken az elhajlás zérus. Azokon a vidékeken, a hol az izogonokat folytonos vonalak jelölik, az elhajlás nyugati, vagyis ezeken a helyeken a mágnestű északi sarka nyugatra hajlik a földrajzi északi ponttól. A pontozott vonalak azokat a helyeket jelölik, a melyeken az elhajlás keleti.

Két különös vidéket észlelhetünk még: az egyik a Csöndes-óczeán közepén van és zárt görbe fogja körül, melynek középpontjában az elhajlás keleti és minimumot alkot. A másik Ázsia keleti részén van; ezt szintén zárt, tojásalakú görbe veszi körül, melynek határ vonalán kívül az elhajiás megváltoztatja irányát, míg a belsejében nyugativá lesz és maximumot alkot. Látható


104

mindebből, hogy az izogonok eloszlása mily kevés szabályosságot mutat.

106. Az izogonok átmennek a mágneses és a földrajzi sarkon. Amerika északi részében minden izogon közös ponton megy át; ez az északi félgömb mágneses sarka. A déli félgömbön is van egy ily pont. Láthatjuk azt is, hogy az izogonak vége mind párhuzamos egymással, a mi azt mutatja, hogy a földrajzi sarkon is átmennek, mely a Mercator vetületben – mely szerint ez a térkép készült – a végtelenben van. Minthogy mind e vonalakat kizáróan észlelésadatok alapján rajzolták meg, állíthatjuk, hogy az izogonok mindkét földgömbön átmennek mind a mágneses, mind a földrajzi sarkokon.

Természetes, hogy az izogonok átmennek a mágneses sarkon, mert a sark felett a vízszintesen elhelyezett mágnestű, a vízszintes erő hiánya folytán, közömbös egyensúlyban van és minden irányt felvehet. Csakis a lehajló tűnek van itt határozott iránya, a függőleges, mert a lehajló tűt a súlypontjában függesztik fel, a helyett, hogy mint a közönséges iránytűt, egyensúlyoznák a vízszintes helyzet megtartása czéljából. Azt is könnyen megmagyarázhatjuk, hogy az izogonok a földrajzi sarkon is átmennek, ha arra gondolunk, hogy a földrajzi délkörök mind ott metszik egymást.

A földrajzi sarkon is az iránytűnek csak egy iránya van, mely a mágnessark felé fordul; de e pontban minden földrajzi délkör egyesül. Ennélfogva itt az elhajlásnak minden értéke megtalálható, nyugati irányban 0-tól 180°-ig és keleti irányban is 0-tól 180°-ig. Minden izogonnak tehát itt össze kell futnia.

107. Mágneses délkörök és parallelek. Hogy a földi mágnesség eloszlásáról érthetőbb képet adjon, DUPERREY franczia hajós, a Coquille korvett parancsnoka, 1820-tól 1825-ig oly térképet állított elő, a melyen a mágneses délköröket vonta meg, vagyis azokat a vonalakat, a melyeknek minden pontján az elhajlást mutató tű iránya e vonalakba esett. Majd oly vonalakat húzott a melyek az előbbieket derékszög alatt metszették és elnevezte őket mágneses paralleleknak. Minden mágneses délkör természetesen a mágneses sarkokon megy keresztül.

Az újabb fizika pontosabb nyelvén DUPERREY mágneses délkörei a földi mágneses tér erővonalai, a mágneses parallelek pedig ekvipotencziális vagy színt-vonalak.


105

108. Az elhajlás évszázados változásai. Az így megszerkesztett térképek csak aránylag rövid időközben használhatók; az elhajlás szünet nélkül, folytonosan változik. Párizsban és Budapesten jelenleg nyugati, de középértéke csökken; idővel valószínűleg jelt változtat és keletivé lesz, miként 1660 előtt volt. A 45. rajz a párizsi elhajlás változásának vonalát mutatja 1540-től 1900-ig.

E változások egyik következménye a mágneses sark lassú eltolódása. A következő táblázat megmutatja a sarkok földrajzi helyzetét a XIX. században, mely helyzetet a mágneses délköröknek metszéspontjából állapítottak meg.

45. rajz.

Északi mágneses sark:

   Év    Szélesség    Hosszúság
1770     
1823
1825
1888
1895
66° északra     
68   "
71   "
71   "
70   "
104° nyugatra
97    "
98    "
98    "
97    "

Déli mágneses sark:

1825
1885
1895
76° délre
74   "
73   "
136° keletre
145   "
147   "

106

Mindebből látható először is, hogy a mágneses sarkok nem állandóak és azufán, hogy nem feküsznek egy földátmérő két végpontján.

A többi mágneses elemeknek is hosszú időszakú változásai vannak.

FOLGHERAITER fizikus és BRUNHES BERNHARD franczia meteorológus érdekes vizsgálatot tettek a mágneses elemeknek a mult századokban való változására vonatkozóan, tanulmányozván a mágnesség irányát az égetett agyagban, mely mágnességét megtartja. Erre a czélra elég azt tudnunk, hogy az agyag égetése közben mily irányban volt elhelyezve. FOLGHERAITER égetett agyagvázákat tanulmányozott, míg BRUNHES egy római templomban alkalmazott vulkáni láva-padozat lapjait vizsgálta. Mind a kettő arra a következtetésre jutott, hogy a lehajlás a VI. század közepe óta Nyugat-Európában megváltoztatta irányát, vagyis ettől kezdve a lehajlást mutató tűnek az a vége, a mely manapság a föld felé mutat, azelőtt az ég felé mutatott.

46. rajz.

109. Az elhajlás napi és évi változásai. A regisztráló készülékek megmutatják, hogy az elhajlás a nap folyamán is változik. A 46. rajz megmutatja a változás menetét Párizsban. Van egy minimum kelet felé, 8 óra tájban reggel, és egy nyugati maximum, félkét óra tájban délután. Ezenkívül egy másik, csekélyebb jelentőségű minimum és maximum van éjnek idején. A teljes kilengés csak nehány percznyi szög.

Ez a görbe a változás középértéke az év folyamán. A nyári napfordulókor az ingadozás nagyobb és a téli napforduló közelében csökken; de bármely évszakban a változás általános menete a rajzban kitüntetett görbéhez hasonló alakot mutatja.


107

Az év folyamán az elhajlás ugyancsak folytonosan változik; maximumát márczius hónapban éri el, majd csökken és júliusban minimummá válik; CASSINI fedezte fel az évi változást 1783-ban és azóta az észleletek csak megerősítették e változást. Még más időszaki változást is jeleztek, még pedig havonkint a Hold fény-változásával kapcsolatosan. De ez még nincs határozottan megállapítva. Kétségbevonhatatlan eddig csupán az összes mágneses elemek napi és évi változása.

110. Mágneses viharok. E változásokon kívül, melyeknek határozott időszakos jellege van, időről-időre a mágneses rajzoló készülékek jelzésében hirtelen zavarok mutatkoznak; e változások oly jelentősek, hogy nem zavarhatók össze a rendes időszaki változás valamely maximumával. Ezek a mágneses zavarok, vagy viharok. A görbék ilyenkor elveszítik szabályos alakjukat; csúcsokat és fűrészszerű fogazást mutatnak; a kilengések ez esetben jelenlékenyek lehetnek és a mágneses vihar egyszerre nagy területen érezhető, gyakran a földgömb jelentékeny részén.

Nevezetes az, hogy a mágneses zavarok gyakran összeesnek a sarki fénynyel.

Gyakran mágneses zavarok földrengésekkel is egyidejűek.

111. Földi áramok. MATTEUCCI természettudós 1848-ban észlelte legelőször, hogy a telegráfvonalak működésében esetleges zavarok állanak be. Megállapította egyszersmind, hogy e szabálytalanságok a sarki fény jelentkezésével és a földmágnességi zavarokkal egyidejűek.

Ez eltérések tanulmányozása a természettudóst a következő jelenségek felismerésére vezette:

A telegráfvonalokon gyakran a szolgálati áramoktól teljesen elütő áramok vonulnak át, a melyek megzavarják a közlekedést, megszólaltatják a csengőket, néha szikrákat csalnak elő; ilyen áramlatok észlelhetők a föld alatti, tenger alatti, vagy légi vonalakban egyaránt és ma földi áramok néven ismeretesek.

A telegráfvonalak kitűnő eszközei e hirtelen áramlatok tanulmányozásának, melyeknek elektromindító ereje néha jelentékeny: már 800 voltos elektromindító erőt is észleltek 500 km. hosszúságon. E szerint nagyon határozott jelenséggel van dolgunk, melynek megnyilvánulása igen tiszta és a mely úgy látszik, a légkör állapotával semmiféle viszonyban sincs, sőt ellenkezőleg a földmágnességi zavarokkal függ szorosan össze.


108

Miként a mágneses elemeknek, a földi áramoknak is rendes járása van és úgy látszik, hogy szabályos változásokat mutatnak; de a legnagyobb változásaik esetlegesek és összeesnek a sarki fénynyel, a mágneses viharokkal és a rengés-tüneményekkel; a telegráfvonalaknak megszakítása 1903. november 1-én meglepő példa reá, minthogy mágneses viharral, sarki fénynyel, földrengéssel, mely azon a napon rombadöntötte Türkiz perzsa várost és roppant kiterjedésű napfolt feltűnésével esett össze.

Végül számos észlelet alapján bebizonyítottnak látszik, hogy a talaj és légkör közt is vannak áramlatok; pozitív áramlat ömlik ki a közepes szélességi fokokon és aztán tovaterjed a légkör felsőbb rétegeiben, majd az egyenlítői vidékeken leszáll a föld felé, hogy így bezárja körét délről észak felé haladva, magán a Föld tömegén keresztül. Könnyen belátható, hogy ez a visszatérő áramlatág hatásaiban összegeződhetik a tulajdonképpeni földi áramlatokkal, bár ezek amattól független jelenségek.

112. A mágneses jelenségek okai. A mágneses tünemények oka, sajátságaiknak és változásaiknak kielégítő elmélete még ez ideig homályban van; ez egyike ama nagy feladatoknak, a melyeknek megoldása a jövő természettudósaira vár.

Nem volna helyénvaló fölújítani Gilbert-nek 1600-ban fölállított régi elméletét, mely szerint óriási vasrúd van a föld tengelyében, vagy éppen valamely mágneses átmérőjében; ha ez így volna, akkor a mágneses délkörök mind legnagyobb körök volnának s az ekvipotencziális vonalak oly párhuzamos körök, a melyek az előbbieket derékszögben metszik.

De nehezen kerülhetjük el azt, hogy a föld fölszinén észlelhető mágneses tünemények magyarázatakor bolygónk belső magjának alkotását a dologba bele ne hozzuk. Valóban láttuk a Föld tömegének tanulmányozásakor hogy a belső magnak nagy sűrűségűnek kell lennie; nagy hőmérsékletének ellenére a roppant nyomás, melyet hord, gyakorlatilag véve kétségtelenül a szilárd állapottal egyenlő állapotot kölcsönöz neki. Végül egyrészt a chemiai elemzés, másrészt a belső mag nagy sűrűsége, melyet a nehézség tanulmányozása jelez benne, azt a következtetést engedik meg, hogy ez a belső mag fémes anyagok olvadéka, melyben a vasnak van főszerepe és e vasnak jelenléte magyarázza legalább is minőség szempontjából a mágneses tüneményeket. Ebből érthető meg, hogy a földrengés miért jár mágneses zavarok-


109

kal, mert – mint az előző fejezetben láttuk, – a kéreg mozgása összefügg a belső mag mozgásával és megfelel amaz anyagok más-más elhelyezkedésének, melyek a vastartalmú magot alkotják.

Azt is gondolták, hogy a Föld körül futó elektromos áramlatok okai a földi mágneses térnek. Szellemes és merész elméleteket állítottak föl, hogy e gondolatok során a Napban keressék a földgömb mágnességének az okát. Ujabban azt gondolták, hogy bolygórendszerünk középponti csillaga akár katódsugarakat, akár elektromos hullámokat bocsáthat ki, melyek előidézhetik vagy módosíthatják a műszereink segítségével észlelhető és mérhető mágneses teret. Ez ideig egyetlen elmélet sem adott teljesen biztos magyarázatot; egyetlen egy sem alapszik közülök teljes biztosságú tapasztalatokon. (*)

Természetes dolog, hogy a Napnak igyekszünk tulajdonítani földgömbünk elektromos és mágneses tüneményei némely megnyilvánulását; az, hogy e tünemények napi és évi ingadozást mutatnak, elég, hogy a Nap közreműködését megállapítsuk. De kétségtelen, hogy nem egyedül a Napban kell keresnünk a földi mágnesség eredetét; a bolygó középponti magja is jelentékeny részt vehet benne. A Nap tehát mint módosító tényező működik közre e tünemények erősségében.

113. A napfoltok hatása. Kétségbevonhatatlan, mert a közvetetlen észlelet eredménye, a napfoltok hatása a mágneses jelenségek erősségére.

Mindannyiszor, valahányszor a napfoltok számában változás van, megfelelően változás észlelhető a földgömb mágneses elemeiben is. A napfoltok maximumának időszaka körülbelül tizenegy év; éppen így tizenegy évenként áll be az elhajlás napi változásának maximuma is, valamint a vízszintes összetevő erősségének legnagyobb napi változása is.

A 47. rajz minden magyarázatnál tisztábban láttatja e három jelenség egyidejűségét. A vastag vonal adja a napfoltok számának változását 1840-től 1895-ig; a pontozott vonal mutatja ugyanez időről az elhajlás napi közép-kilengésének változását; végül az alsó vonal a vízszintes összetevő megfelelő változását mutatja.

47. rajz.

De ez még nem minden. Említettük a sarki fény és a mágneses viharok egyidejűségét. Nos, éppen a napfoltok maximumának évei, egyszersmind a sarki fény és a mágneses viharok maximumá-

(*) A XX. századi fizikai és földrajzi kutatások sokban árnyalták az itt vázolt elméletet, de a következő bekezdésben álló összegzés ma is érvényes. [NF]


110

nak évei is. Ezt mutatják a 48. rajz görbéi; az alsó, vastag vonal a napfoltok maximumainak időszakait láttatja 1790-től 1870-ig; a középső, pontozott vonal mutatja ugyanez időszakban a mágneses viharok számának változását; a legfelső vonal jelzi a sarki fény számának változását ugyanez idő alatt; a három görbe maximumai egyidejűek.

48. rajz.

Egyébként a napfoltoknak a földgömb közép-hőmérsékletére gyakorolt hatásával a meteorológiában fogunk újra foglalkozni.

Mi az oka a napfoltok eme hatásának? A kérdés teljes megoldását még nem találták meg; de legalább jelezhetjük, miként képzelhetjük el a tüneményt.

A Nap (miként ezt manapság finom műszerekkel kimutatták) elektromágneses sugarakat bocsát ki és elektromágneses "erőtér" középpontját alkotja. A Föld e térben mozog; középponti magját, mely elektromos vezető, minthogy olvadt fémekből áll, állandóan indukált áramlatok futják be. Míg a tér állandó marad, míg a Föld haladássebessége változatlan, a Földet átfutó indukált áramok


111

is változatlanok lesznek. De ha a két előbb említett tényező megváltozik, az indukált áramok járása a Föld magjában szintén megváltozik.

Már pedig a Föld haladássebessége nagyjában egyenletes; de a Nap mezeje megváltozik mindannyiszor, valahányszor valami ok megváltoztatja e csillag sugárzását. Ez a sugárzás módosul, midőn foltok mutatkoznak a Nap korongján. Igy tehát valahányszor a napfoltok száma, vagy nagysága változik: az elektromos térben és a középponti, fémes, vasas magot átfutó indukált áramlatokban is változás áll elő. Ennek következtében: 1. a földi áramlatoknak változniok kell; 2. e jelenségtől módosított mágneses elemeknek is változniok kell; 3. a földmag felső folyékony részében előálló elektromágneses vonzás hatása következtében az olvadt tömeg eltolódik és ez az áthelyeződés kihat az őt borító földkéregre és rengő jelenséget okoz. (*)

Igen érdekesen bővítette a napfoltok mágneses hatására vonatkozó ismereteinket HALE amerikai csillagász, a ki 1908 őszén tette közzé idevonatkozó vizsgálatait. ZEEMANN rendkívul kényes kísérletekkel bizonyította be, hogy ha valamely fényforrást mágneses térbe helyezünk, ez által megváltozik a forrás kibocsátotta fény színe (rezgésszáma). A ZEEMANN-féle jelenség révén tehát módunkban van, hogy valamely fényforrás fényének vizsgálata alapján a fényforrás helyén keletkező mágneses térről felvilágosítást nyerjünk.

HALE hasonlóan vizsgálta meg a napfoltokat és azt tapasztalta,

(*) Ezt a feltételezést nem sikerült igazolni. [NF]


112

hogy a napfoltokban a mágneses tér mintegy 15,000-szer oly erős, mint a földmágnesség.*) De még e hatalmas mágneses erő keletkezését is megmagyarázzák ama forgatagok, a melyeket a napfoltokban tapasztaltak és a melyek – úgy látszik – nagy mennyiségű elektromos töltést szállítanak magukkal; legalább a keletkező mágneses tér iránya pontosan megfelel annak az iránynak, a mely AMPÈRE szabálya értelmében a forgatag keringés-irányából következik.

114. Helyi eltérések. Az izogonok általános eloszlásáról megadott térképünkön, a vonalak folytonos alakját középértékekből állapítottuk meg, melyek egyedül helyénvalók akkor, mikor az egész Földre kiterjedő tanulmányról van szó.

Ha egyes különleges vidéket tanulmányozunk, az eredményeket közelebbről kell vizsgálnunk; a helyett, hogy a földi izogonokat öt fokról öt fokra húznók meg, tíz perczről tíz perczre is megszerkeszthetjük; és ekkor a valódi izogonokat kapjuk, miként ezt Francziaország izogonjainak térképe a 49. rajzon mutatja. Ekkor a vonalak szabályos alakja eltűnik és helyükbe kígyózó vonalak jönnek, melyek a mágnesség eloszlásának helyi eltéréseit mutatják. A 49a. rajzon látható a földmágnesség eloszlása Magyarországon: megfelelő görbék kötik össze ama pontokat, a melyeken a vízszintes összetevő ugyanaz (izodinám vonalak), az egyenlő elhajlású helyeket az izogónok, míg végre az egyenlő lehajlásű helyeket az izoklin vonalak jelzik.

49. rajz.

Kisebb területeken még sajátszerűbb zavarok jelentkeznek, a melyek a nagy térképen nem láthatók.

Mi e helyi zavarok oka? Hosszú ideig a vasérczrétegek közreműködésével remélték a kérdés megoldását. De ha igaz is, hogy a vastartalmú kőzetek módosíthatják valamely meghatározott területen az izogonok alakját, legalább is nehéz elfogadni ezt az okoskodást a párizsi medencze oly határozott és idegenszerű s a térképen oly tisztán látható rendellenességének magyarázatául, mert itt a talaj leginkább mészkőzet.

Sokkal természetesebb ebben az esetben, ha a magyarázatot a földtani rétegek szövetének nem folytonos voltában keressük, a mi irányából eltérítve, módosíthatja a földi áramlatok körzését. A párizs-vidéki eltérés ekkor könnyen kimagyarázható, ha meg

*) L. Természettud. Közlöny, 1909. évf. 43. lap.


113

gondoljuk, hogy a Bray-vidék törésvonalának meghosszabbításában látszik feküdni.

Ez a példa még inkább megmutatja a szoros összefüggést a természettudományi jelenségek és a földgömb belső szerkezete között. Kezdik már felfogni ennek a dolognak fontosságát és megkezdik a tanulmányozását; ez összefüggés igazi természetének megállapítása a jövendő természettudósainak feladata, mert erre a czélra manapság még nem tudunk elég sok és főként eléggé megbízható észleletre hivatkozni. EÖTVÖS LORÁND mélyreható kutatásokat végzett a földmágnességi helyi változásokra vonatkozóan. Vizsgálatainak irányelve a következő: ha a helyi eltéréseknek valamely mágneses tömeg az oka, akkor a tömeg gyakorolta vonzóerőknek a hosszegységen való megváltozása (grádiense) arányos a tömeg keltette mágneses erőkkel. Minthogy EÖTVÖS az ő módszereivel a föld alatti tömegek vonzásáról teljesen hű képet tud előállítani és a mágneses erők is pontosan észlelhetők, módjában van, hogy a kétféle hatást összehasonlítsa és eldöntse, vajjon valóban föld alatti mágneses tömegek okozzák-e a helyi zavarokat.


114

EÖTVÖS Magyarország különböző területeit sűrű megfigyelő hálózattal borította be (eddig majdnem 2000 állomáson történtek mágneses megfigyelések) és nagyon sok helyen igazolta a mágneses és nehézségbeli zavaroknak előbb említett párvonalasságát.

49.a. rajz.


115

A különböző megfigyelt esetek alapján háromfajta ilyen párvonalasságot különböztet meg:

1. a zavaró mágneses erők vízszintes összetevői a nehézségi erőbeli zavar megváltozásával párhuzamosak és vele egy irányúak;

2. ugyanezek az összetevők a nehézségi erőbeli zavar megváltozásával párhuzamosak ugyan, de vele ellenkező irányúak;

3. ezek az összetevők párvonalasak a nehézségi erőbeli zavar megváltozásával, azonban irányuktól függetlenül egy mágneses gerinczvonal felé mutatnak.

Mind a három erőeloszlás igen jól magyarázható megfelelően elhelyezett mágneses tömegekkel; az első esetben egyazon tömeg okozza a mágneses és nehézségbeli zavarokat, a második esetben egy mágneses tömeg szerepel, melyet majdnem ugyanolyan sűrűségű, nem mágneses kőzetek borítanak be, a harmadik esetben pedig a mágneses tömeg közel ugyanolyan sűrűségű nem mágneses kőzetek közzé van ékelve.

Megjegyzendő, hogy EÖTVÖS vizsgálatai szerint oly kőzetek, a melyek körülbelül 10 000-szer kevésbé mágnesezhetők, mint a vas, már igen jelentékeny mágneses zavarokat okozhatnak. A Fruska-Góra északi lejtőjén pl. EÖTVÖS egy 5 km. széles függőleges szerpentin eret talált, a mely a föld mágnesség vízszintes összetevőjében egy 5 km. hosszú darabon kb. 1 kilóméternyire a talaj alatt kezdődő, az egész vízszintes erőnek 1/15 részére rúgó zavart okoz; magában a Fruska-Górában pedig teljesen a felszínre jövő függőleges szerpentin eret talált, mely a vízszintes összetevő értékében 25 százalékos zavart okoz és kézzelfogható bizonyítéka a megelőző okoskodások helyességének.

A föld alatti mágneses kőzetek okozta zavaroknak eme meggyőző példái mellett is EÖTVÖS nem állítja, hogy a mágneses kőzetek a mágneses zavarok egyedüli okai. Az összes valódi okok csak a földi áramok kimerítő tanulmányozása után jelölhetők ki.

Ezek a főbb elektromos és mágneses tünemények, melyeknek a földgömb a színhelye. Vannak még mások is, melyek a légkörben jelentkeznek; ezek a zivatar és a sarki fény. A meteorológiában fogjuk tanulmányozni őket.