XXVII.
A légköri lecsapódás.

Felhő, köd. – Felhőzet.

267. A pára lecsapódása. Láttuk az előző fejezetben, hogy a légkör mindig bizonyos mennyiségű párát tartalmaz. Általában ennek a párának, a melynek nyomása f nincs akkora feszültsége, hogy a levegőt a környező hőmérsékletnél telítse; de ha ez a hőmérséklet valami okból csökken, alacsonyabb értékű lehet, mint a melyre vonatkozóan az I értéke maximális; ekkor a lecsapódás vízcseppek alakjában megtörténik.

Ebben a fejezetben azt a lecsapódást tanulmányozzuk, a mely a légtömeg belsejében megyen végbe a nélkül, hogy vízcsepp alakjában egészen a talajig jutna, vagyis tanulmányozzuk a felhőt és a ködöt.

268. A lecsapódás oka. – Kisugárzás, kitágulás, keveredés. A fizika megtanít, hogy minden T hőmérséklettel bizonyos F maximális páranyomás kapcsolatos. E nyomás alatt a pára gázállapotban marad, fölötte lecsapódik.

RrQNAULT táblázatának megtekintése megmutatja, hogy F értéke gyorsan változik a hőmérséklettel. Tehát mennél magasabb a levegő hőmérséklete, annál több párát tartalmazhat. De viszont annál bőségesebb a lecsapódás, ha valami hűtő ok hat e felmelegedett tömegre. A légkör lehűlése egyébként 3 főokra vezethető vissza:

1. Közvetetlen kisugárzás. Ez az ok akkor érvényesül, mikor a nedves levegő valamely száraz, hidegebb helyen megy át. Főként azokra a levegőrétegekre hat, melyekben az egyenlítőtől a sarkok felé húzódó, párával telt levegő melegét a világűr felé sugározza ki.


257

Az alsó rétegekben tiszta éjszakákon a kisugárzás jelentékeny; a talaj gyorsabban lehűl, mint a víz és harmatot idéz elő; de tavak és mocsarak körül a sűrűsödés magában a levegőben történik ködréteg alakjában, melyet gyakran észlelhetünk a mezőkön.

2. Tágulás okozta lecsapódás. Midőn valamely levegőtömeg térfogatát gyorsan megriöveljük, kitágítjuk, akkor lehűtjük; fordítva, midőn hirtelen összesajtoljuk, felmelegítjük. A sűrített levegőjű gyujtószerszám iskolai kísérlete sokkal inkább emlékezetben van, semhogy e jól megállapított jelenségre ki kellene terjeszkednünk.

Már pedig gyakran megtörténik a légkörben, hogy valamely levegőtömeg nyomása csökken, kitágul; elég erre a czélra, ha a felsőbb rétegekbe emelkedik, midőn valamely felszálló mozgás, melyről az általános légkörzés fejtegetésekor hosszasabban beszéltünk, magával ragadja. Minthogy ebben az esetben a kitágult levegőtömeg kívülről nem kap meleget és nem is veszít (ha a környező körülmények olyanok, hogy a kisugárzás elenyésző), a kitágulás, miként a természettudósok mondják, adiabatikus.

Ily körülmények közt a száraz levegő hőmérsékletének a felszállás okozta csökkenése 1 fok 100 méterenként. A nedves levegő hőmérsékletcsökkenése valamivel kisebb (1 fok 104 méterre).

De midőn a nedves levegő bizonyos magasságba jut, gyorsan lehűl arra a hőfokra, melyen a páratartalom elegendő a telítésére azután a további lehűlés nem olyan gyors, mert a pára sűrűsödésekor hő szabadul fel és ez a felszabaduló hő csökkenti a lehűlés gyorsaságát. A sűrűsödés utáni időszakban az így telített levegő hőmérsékletének sülyedése csak 1/2 fok 100 méterenként, vagyis fele a száraz levegőének.

A sűrűsödésnek ez a módja adja a legnagyobb mennyiségű vizet; ez az egyenlítői esők legközönségesebb esete.

3. Két levegőtömeg keveredése következtében előálló lecsapódás. Láttuk, hogy a páranyomás a hőmérséklettel növekedik, de ez a növekedés nem arányos a hőmérséklettel, hanem gyorsabb. A 119. rajz mutatja annak a görbének az alakját, a mely a maximális feszültséget adja mindenféle hőmérsékletkor REGNAULT kísérletei alapján.

Látni fogjuk e görbe segítségével, hogy egy meleg és egy második hideg levegőtőmeg keveredése szükségképpen a pára lecsapódására vezet.


258

Valóban legyen az egyik levegőtőmeg zérus fokon telítve; maximális feszültsége (nyomása) FD (a D pont a görbén van); legyen egy vele egyenlő levegőtömeg 30°-on telítve; feszültsége HI. A középhőmérséklet 150 és az átlagos feszültséget megkapjuk, ha a 15°-os ordináta és a DI vonal metszéspontját felkeressük. Ezt a középnyomást tehát az A pont ordinátája adja; már pedig a maximális nyomást 30°-on a görbe szerint az A pontnál lejebb fekvő B pont ordinátája adja. Tehát a kéz tömeg egyesülése eredményül oly A nyomást létesít, a mely nagyobb a maximális B nyomásnál és ennek következtében megindul a lecsapódás.

119. rajz.

Lecsapódás történhetik akkor is, ha a két tömeg nem telített. Tegyük fel, hogy a zérus hőmérsékletű tömeg FE nyomású párát tartalmaz, és tegyük fel, hogy a 30 fokos tömeg páratartalmának nyomása HG, kisebb, mint a maximális HI nyomás. Látható a rajzból, hogy lecsapódás történhetik, ha az EG egyenes metszi a nyomás-gö9rbét; míg ha ez az egyenes a görbe alatt marad, akkor nincs lecsapódás.

269. A köd és felhő összetétele. Az így lecsapódott pára a levegő ama részét, a hol a lecsapódás megtörtént, átlátszatlanná teszi és köd támad, ha a sűrűsödést közelben, felhő, ha távolban látjuk.

Minő összetétele van a felhőnek? A felhő egyszerűen rendkívül fínom vízcseppecskékből áll, melyek csekély tömegüknél fogva fölötte kis sebességgel hullanak és a legcsekélyebb légáramlat elég, hogy vízszintesen átszállítsa, vagy éppen felemelje őket, úgy mint a levegőben lebegő port.

E párarészecskék telt cseppecskék és nem üres hólyagocskák, mint a szappanbuborék és mint a hogyan a régi természettudósok


259

képzelték. Megvizsgálták mikroszkóp alatt fagyásuk pillanatában; tömött jéggyöngyök keletkeztek és nem kis, gömbalakú hólyagok.

A mechánika törvényei segítségével könnyen megmagyarázható a felhő vízcseppjei esésének lassúsága.

Midőn valamely test esik, reá a levegő ellenállása hat, mely a sebességgel erősen megnövekedik. Továbbá ez az ellenállás a hulló test felszinének nagyságától is függ és kis gömbre vonatkozóan aránylag nagyobb, mint nagy gömbre. *)

Tehát igen kis cseppekre, melyeknek átmérője 1/40 milliméter, elképzelhető, mily fontos a levegőellenállás, mely esésük sebességét néhány milliméterre csökkentheti másodperczenként.

Megérthető tehát, hogy a felhő, melyet sűrűsödött cseppecskék alakjában párát tartalmazó levegő alkot, megmaradhat a levegőben a nélkül, hogy nagyon gyorsan leesnék; a természettudósok mérései megengedik azt az állítást, hogy e cseppecskek átlagos távolsága, mely meghaladja a két millimétert, százszorta nagyobb átmérőjüknél.

270. A felhők alakulása és folytonos újjáalakulása. A cseppek finomsága tehát az egyik oka esésük lassúságának, vagyis annak a látszatnak, hogy a felhők úsznak a levegőben. Van még egy másik oka is, a mely állandó újjáalakulásukban rejlik.

Gondoljunk valójában nedves, meleg levegőtömeget, mely a földtől elindulva a légkörbe emelkedik; mihelyt hidegebb helyre érkezik, párájának egy része nagyon finom cseppecskékben lecsapódik; felhő alakul ki, melynek részecskéi nagy lassúsággal hullanak.

*) Valójában a gömb súlya, mely a térfogatától függ, arányos a sugár harmadik hatványával. A levegő ellenállása, mely a test felszinétől függ, arányos a sugár négyzetével, tehát

ρ = Levegőellenállás = KR2
P = Súly = K'R3

a levegőellenállás és a súly viszonya tehát, ha egyszerűség kedvéért K/K' = K'' írunk;


ρ

P

K''

R


vagyis fordított arányban van a sugárral; ennélfogva kétszerte kisebb sugarú gömbre a levegőellenállás és a súly viszonya kétszerte nagyobb.


260

De abban a mértékben, a mint ezek a cseppek hullanak, melegebb levegővel jutnak éríntkezésbe; újra elpárolognak, a felhő fölé emelkednek és újra megsűrűsödnek, midőn felszálló mozgásuk a hidegebb rétegekbe viszi őket.

A felhő tehát alsó felén szüntelenül pusztul és felső részén újjáalakul oly módon, hogy a felhő tömegében a párarészecskéknek szüntelen mozgása a leszálláskor látható, mivel cseppfolyós állapotban vannak és a felszálláskor láthatatlan, mivel gázállapotúak. A felhő, miként DUCLAUX igen helyesen mondja, "a légkör ama részének látható alakja, a melyben időlegesen a lecsapódás feltételei egyesülnek." A figyelmes szemlélet is megmutatja a felhők alakjának szüntelen változását, melynek szerkezetét az előző fejtegetések megértetik.

271. A felhők különféle alakja és osztályozása. A felhők négy főcsoportba sorolhatók: kumulusz-, czirrusz-, sztrútusz és nimbusz- csoportba.

A kumulusz fehér, hatalmas, gömbölyded alakú felhő, mely messziről havas hegylánczolatnak tetszik és a mely a megvilágítás és árnyék gyönyörű játékát mutatja. Ez főként a szélcsendes övek fellege, melyet a felszálló levegőben lecsapódó pára alkot; ennek következtében a nap meleg óráiban tűnik fel; az ily fellegek reggeltől kezdve növekednek, 2–3 óra tájban elérik maximumjokat és este felé megcsökkennek. A kitágulás szüli őket és a cseppecskéik a fölött a levegőréteg fölött keletkeznek, melyben a hőmérséklet a harmatpontéval azonos; ezért aljuk közel vízszintes.

A czírrusz, a hajósok "macskafarka" (queue de chat) szálas szerkezetűnek látszik. Mindig nagyon magasan van és ezért kis tömegű; a levegőnek nagyon magas, tehát hideg rétegeiben helyezkedvén el, jégrészecskékből áll (innen van a fehérsége) és igen gyakran a gyűrűk és a melléknapok nevezetű tüneményt idézi elő. Míg a kumulusz a meleg légréteg jellemzője, addig a czirrusz a magas légkör heves mozgását, tehát légáramlat megérkezését jelzi. Midőn többé-kevésbé lesülyednek, elvesztik szálas alakjukat és bolyhos külsőt vesznek fel; majdnem mindig előre jelzik ilyenkor az idő megváltozását. Ilyenkor nagyon sokszor czirrokumulusz-nak (bárányfelhő) nevezik.

A sztrátusz oly felhő, a melyet a látóhatárral párhuzamos szalagok alakjában majd világosabb, majd sötétebb szürke színben


261

látunk. Midőn valamely felhő a hegy oldalához tapad, mindig vízszintes szalagalakú. A sztrátusz tehát egyszerűen magasan járó ködszalag. Ha távolról nézve a látóhatár felett lebegnek, egymásutáni rétegei elkülönülve látszanak. Midőn fejünk fölött vannak, akkor a szürke ég elnevezéssel ismeretes eget mutatják.

A nimbusz végül sötét, sürű felhő, elmosódott szólekkel és a légkör alacsonyabb részeiben helyezkedik el; majdnem mindig esőt, havat, jégesőt eredményez. Ezek a felhők kiválóan [különösképpen] a rossz idő felhői.

A meteorológusok képzelete többé-kevésbé összetett szavakat talált, hogy a légkörben észlelhető felhőváltozatokat elkeresztelje. Egyes könyvekben olvashatjuk a czirro-sztrátusz, alto-kumulusz, mammato-kumulusz, frakto-nimbusz stb. szavakat és sok mást. Nem tekintve, hogy e szavak inkább zavarják, semmint egyszerűsítik a tudományt, az a rossz oldaluk is megvan, hogy csakis a külső látszat megjelölését adják, mely tekintve a felhők végtelen változatát – soha sem lehet teljes. Tudományos szempontból ésszerű volna a felhők eredetének, magasságának és vonulásának körülményei szerint való megnevezése, mit azonban még nem találtak fel. Ezért az ily általános munkában elhagyjuk e nagyszámú elnevezést és csak a fentebb leírt 4 főcsoportra szorítkozunk.

272. A felhők magassága. Mi sem változóbb, mint a felhők magassága; általában az ugyanoly csoportba tartozó felhők nyáron mindég magasabban járnak, mint télen, mi kialakulásuk folyamatából, nehézség nélkül érthető is.

Ezt a magasságot háromszögelő művelettel könnyen megmérhetjük, midőn ismert távolságban elhelyezkedő két észlelő ugyanabban a pillanatban ugyanazt a felhőt irányozza be és feljegyzi azokat a szögeket, a melyeket irányozó műszerük a vízszintessel alkot; így megkapjuk mindazokat az elemeket, melyek a magasság kiszámításához szükségesek. Sőt ma már készítenek távcsöves magasságmérő eszközöket is, melyekkel közvetetlenül leolvasható a felhők magassága.

A felhők négy főváltozatának átlagos magassága a következő:

czirrusz
kumulusz csúcsa
kumulusz alja
sztrátusz
nimbusz
9000–10000 méter
2000–2500     "
1200–1600    "
600–800    "
800–1500    "


262

273. A felhők észlelésének fontossága. Függetlenül azoktól a becses útmutatásoktól, a melyeket a fellegek feltűnése és járása a helyi meteorológiának szolgáltat, észlelésük az általános meteorológia szempontjából is nagyon fontos.

A czirrusz különösen az egyedűli észlelő eszköz, mely pontos adatokat nyujt a légáramlatok létezéséről irányáról és erősségéről a légkör magasabb rétegeiben, mivel e rétegeknek a kutató léggömbökkel való tanulmányozása még nem haladt annyira előre, hogy folytonos eredményeket adjon, mert felbocsátásuk, sajnos, nagyon ritkán történik. Ennek a tanulmánynak szentelte életét HILDEBRANDSSON, az upszalai obszervatórium tudós igazgatója.

Ő csoportosította az egész földgömbön gyűjtött adatokat és elég pontos eredményeket kapott, hogy a felső áramlatok járására következtetéseket vonhasson.

Azt találta ilyen módon, hogy egész Közép-Európában a czirrusz általános iránya nyugatról kelet felé tart, ugyanez a vonulásirányuk az Egyesült-Államokban is.

Paramaribóban (hollandi Guyana) azonban keletről nyugat felé vonulnak.

Tehát a mérsékelt égövön nyugat-keleti felső áramlat uralkodik; az egyenlítőn ellenkező értelmű.

Megjegyzendő, hogy nagyon fontos az általános légi körzés elméletének eme tapasztalati igazolása.

274. Felhőzet. A felhők száma és gyakorisága a földmívelés és éghajlat szempontjából roppant fontos, mert a felhős ég felfogja a közvetetlen napsugarakat.

Felhőzetnek nevezik az égnek ama tört részét, a melyet valamely pillanatban bárminemű fellegek borítanak. Szemmérték szerint becsülik meg és 0–10-ig menő számokkal fejezik ki.

O felhőzet tiszta eget jelent; 7 felhőzet oly eget, a melynek 7/10 részét felhő borítja.

275. A napsugárzás tartama. – A napsütésmérő (héliográf). A felhőzet megbecsülése nagyon durva eljárás. Megpróbálták pontosabb méréssel helyettesíteni.

Ebből a czélból önműködően leljegyeztetik az úgynevezett napsütésmérő (héliográf) műszerrel (l. a 120. rajzot) amaz órák számát, a melyekben a Nap sütött; ezt egyszerűen fénygyüjtő gömbbel végzik, mely körül a gyujtó-távolságban elhelyezett hen-


263

geralakú papirosszalagot találunk. Midőn a Nap süt, gyujtóponti képe kiégeti a papirost és az egymásután következő képek vonalat alkotnak, mely a napsütés tartama alatt folytonos és a midőn a nap elbúvik, akkor megszakad. A 120. rajzon bemutatott készülék állandó hajlású, mely bizonyos földrajzi szélességnek felel meg. Szerkesztettek változó szélességre alkalmazható héliográfot is, mely a Föld minden vidékére alkalmazható.

120. rajz.

A napsütés hányadosá-nak nevezik valamely hónapban annak az időtartamnak, a mely alatt a Nap sütött, ahoz a teljes időtartamhoz való viszonyát, mely alatt sütnie kellett volna, ha az ég felhőtlen lett volna. Jelöljük N-nel a hónap átlagos felhőzetót, melyet a fentebb említett módon becsültünk meg; jelöljük s-sel a napsütés hányadosát, (a mely mindig kisebb, mint 1, vagy legfeljebb 1); akkor a tapasztalat azt mutatja, hogy N és s között a következő egyszerű összefüggés van:

(1–s)·10 = N,

tehát a héliográf folytonos észlelése az N ismeretére vezet.

276. Az izonéfák görbéje. TEISSERENC DE BORT az egész Földre nézve megvonta ama görbéket, a melyek azokat a helyeket kötik össze, a hol az átlagos felhőzet az év folyamán egyenlő. E görbéket izonéfáknak nevezik.

Világos, hogy ha a földgömbnek felszine egyenletes volna, az izonéfák párvonalas körök volnának. A valóságban olyan az alakjuk, miként a X. térképlap mutatja.

Láthatjuk, hogy a felhőzet átlagos értéke az egész Földön közel 0.5. A meleg vidék sivatagjain a felhőzet a legkisebb, 0.2, sőt kisebb. Ilyen vidékek a Szahara, Arábia, Ausztrália, Délafrika.


264

Az északi vidékeken a felhőzet a legnagyobb; az északi Atlanti-óczeánon, délről Newfoundland és a Brit-szigetek, északról Grönland, a Spitzbergák és Uj-Zéland határolta területen meghaladja a 0.7-et; éppen így a déli félgömbön is van egy legnagyobb felhőzetű vidék, a hol a felhőzet eléri, sőt meghaladja a 0.7-et és a mely az egész Föld körül a földrajzi párvonalas körök szabályosságával terül el a Déli-óczeánon; csak alig emelkedik egy kissé fel Dél-Amerika nyugati partjain.

277. Tengeri köd. Midőn a köd a tengerek fölött keletkezik, főként valamely hideg és meleg áramlat találkozásakor, akkor tengeri köd a neve. Fehér, gyakran csekély vastagságú, de vízszintes irányban nagyon kiterjedt rétegben jelentkezik. A köd néha oly sűrű, hogy a hajó elejéről a hátulja nem látható. Ez egyike a hajózás legnagyobb veszedelmének.

A tengeri köd a szél irányában mozog, vele együtt halad; ha a szél gyenge; de rendesen nem áll ellen az erős szélnek, mely gyorsan szétszórja és eloszlatja.