XXIX.
Elektromos tünemények.

290. A zivatarok. – Elektromos jelenségek. A cziklónos depressziók közt, melyek a légkör uralkodó, szabályos mozgásainak menetét megzavarják, vannak olyanok, a melyek különös említést érdemelnek; azok, a melyeket elektromos tünemények, villámlás, dörgés stb. kísérnek és a melyeket külön névvel zivatar-nak neveznek.


276

Nincs szándékunk a villámcsapás hatásaira itt emlékeztetni; ezek ugyanazok, mint a sztatikus villamos kisülések és olvasóink bőséges leírásukat találhatják az elemi fizikában. Mi a villamos jelenségek megnyilvánulását az általános meteorológiával kapcsolatban vizsgáljuk, vagyis a felhővel, jégesővel, esővel kapcsolatban.

A zivatar tehát cziklónos zavar elektromos tüneményektől kísérve, melyek a légköri elektromosság nyilvánulásai. Először is eredetüket tanulmányozzuk.

291. A légköri elektromosság. Régóta ismeretes tapasztalat, hogy a föld felszine mindig negativ elektromosságot, míg a levegő pozitiv elektromosságot tartalmaz.

Hogy meggyőződjünk róla, érzékeny elektrométert kell vennünk és finom csúcsokba végződő vezetővel kötve össze a levegőbe kell emelnünk; a vezető csúcsai segítségével a környező légkörrel elektromos egyensúlyba jut. Igy megállapítható, hogy a légkör villamossága pozitiv, vagy a mint manapság mondják a fizikában, a levegő potencziál-különbsége a földhöz viszonyítva növekedik a magassággal. Minden úgy történik tehát, mintha a Föld negatív elektromosságú réteggel volna beborítva és mintha a levegő ellenkezőleg pozitiv elektromossággal volna tele.

Ha valamely kiterjedt síkság fölött kijelöljük a különböző magasságokat, melyekben az egyes pontok fölött az elektromos potencziálnak ugyanaz az értéke, azt találjuk, hogy az így megállapított egyenlő potencziálú felszinek párvonalasak a Föld felszinével; a Föld negativ elektromossága tehát nem tekintve nehány kivételes esetet – túlnyomó.

292. A légköri elektromosság eredete. A légköri elektromosságról rendesen adott közvetetlen magyarázat csak feltevés, de megvan az az érdeme, hogy egyszerű: felteszik ugyanis, hogy a Föld kezdetben bizonyos elektromosságot kapott, a melyet minthogy teljesen elszigetelten lebeg a térben, vég nélkül meg kell tartania, ha csak külső kozmikus hatások nem lépnek közbe.

De a földgömb felszinén folytonosan elektromosságot szülő jelenségek mennek végbe; a legfontosabb közülök a vízcseppek súrlódása a levegőhöz.

A tapasztalat mutatja, hogy midőn vegyiteg tiszta víz cseppekben hull a levegőben, a cseppek pozitiv, a levegő negativ villamos-


277

sággal telik meg. Ha a víz nem tiszta és sókat tartalmaz feloldva, a jelenség fordított; a cseppeknek lesz negatív s a levegőnek pozitiv elektromossága.

Ez utóbbi eset állandó az óczeánon; a hullámok tarajáról a szél letépte permeteg negativ elektromossággal terhelődik s midőn a vízbe hull, elektromosságát vele közli.

293. A felhők elektromozódása. Könnyen érthető ezek után, hogy a felhők miként elektromozódnak:

1. Surlódás következtében. A felhő – miként mondottuk – a vízpárának finom cseppecskékbe való lecsapódásából keletkezik. Mihelyt kialakultak e vízcseppek, a nehézségi erő következtében lefelé igyekeznek. Estükben hozzásúrlódnak a levegőhöz és pozitiv villamosságot kapnak. A felhő, mely egyenként pozitiv elektromossággal telt cseppecskékből alakult, tehát maga is pozitiv töltésű.

Az elektromosság tárgyalásában kimutatják, hogy meghatározott víztömegre és adott mennyiségű elektromosságra vonatkozóan a potencziál a cseppek nagyságával növekedik. A potencziál tehát nagyobb az oly fellegekben, a melyek, mint a viharos nimbusz, gyors sűrűsödésből keletkeztek és aránylag nagy cseppűek. A nimbusz tehát kiválóan viharfelhő is.

2. A felhők elektromosságot kapnak megosztds (influenczia) útján is; a föld közelében a felhőre megosztóan hat a Föld negativ töltése; alsó része tehát pozitiv, felső része negativ lesz. Midőn valamely légáramlat azután két részre osztja a felhőt, két elválasztott fél keletkezik, melyek külön-külön ellenkező elektromos töltésűek.

3. Végül a felhők besugárzás (aktinizmus) következtében is megtöltődhetnek. Az újabb kísérletek kimutatták, hogy a napszínkép ibolyántúli sugarai a negativ elektromosságot közömbösítik és nincsenek hatással az útjukba eső vezetők pozitiv elektromosságára.

A jégtűkből alakult czirruszok gyakran elektromozott felhők felett mennek át, megosztás útján töltődnek és egyik végükön pozitiv, másik felszínükön negativ töltést kapnak. Ha ily körülmények közt a Nap kibocsátotta ibolyántúli sugarak érik, negativ töltésük közömbösül és pozitiv villamossággal töltve maradnak.

Tehát a légkörben pozitiv és negativ villamosságú felhőket egyaránt találhatunk.


278

294. Légköri kisülések. A villám. Ha két ellenkező töltésű felleg egymás mellett halad el, kettőjük közt szikrakisülés történik, a mely potencziáljukat kiegyenlíti; ez a villám; a villám okozta zaj a dörgés. Ha a szikra a felleg és a föld közt sül ki, akkor azt mondjuk: lecsapott a villám, lehullott a mennykő.

Két dolog jellemzi a villámot: először is nagy hosszúsága és hogy a kisülés ritkán egységes. Valóban az elektromos felleg úgy viselkedik, mint egy sorozat apró közöktől elkülönített vezető; tehát egész sorozat kisülés következik egymásután igen nagy hosszúságban; innen van a mennydörgés moraja, melyet a visszhang a fellegekben és a földön még megnyujt. Ez egymásutáni kisülések néha megelőzik a főkisülést, mely gyakran kevésbbé élénk villámlások sustorgása után csattan el.

A villámlásokat könnyű lefotografálni; elég erre, ha viharos éjjel, nyitott tárgylencséjű fotográfkészüléket az ég ama tája felé irányítunk, a hol a jelenség megnyilvánul. Minden villám nyomot hagy a lemezen. Az ily kép lehetővé teszi annak meghatározását, hogy az észlelő szeme milyen szög alatt látja a villámot; másrészről a villámlás és a mennydörgés közt eltelt másodperczeknek megszámlálása lehetővé teszi a villám távolságának megbecsülését, mert tudjuk, hogy a hang terjedéssebessége 330 m. másodperczenkint. E két adat segítségével meghatározható a villám hossza. Igy megállapították, hogy némely villám 5–6 kilométer hosszú.

Nem terjeszkedünk ki a villámcsapás hatására, sem a villám különböző fajaira: csak megnevezzük a gömbvillámot, mely kétségtelenül létező jelenség ugyan, de a melyet eddig sehogy sem sikerült megmagyarázni.

Villogás-nak nevezik azokat a villámokat, a melyek a látóhatáron fénylenek a nélkül, hogy a legcsekélyebb dörgés kísérné őket; ezek nagyon távoli vihar villámainak visszaverődései, melyeknek dörgése nem tud fülünkig elérkezni. Ez állítás helyességét számos, egybevágó észlelés bizonyítja.

295. A zivatarok különböző fajai. – Helyi viharok. – Haladó zivatarok. A zivatarok alkalmával mindig nagy barométeres sülyedést látunk, mely az alsó levegőrétegek heves felfelé mozgásával jár. Ez a nyomássülyedés két különböző okból eredhet; lehet tisztán helyi és nagymértékű fölmelegedésből származhatik; vagy pedig előállhat valamely cziklónos mozgás tovater-


279

jedéséből és tovább vonulva a légkörben elhaladhat az észlelő hely felett.

1. Helyi, vagy hőzivatarok. Ezek a zivatarok a föld szertelen fölmelegedésétől származnak és kiválóan helyi tünemények, főként a nagy hőség alkalmával és csakis a szárazföldeken törnek ki, minthogy az óczeánok nem melegedhetnek föl elegendően, hogy felszálló mozgást idézzenek elő. Kitörésük feltételei legjobban a hegyes vidékeken teljesülnek, például Svájczban nyáron és a forró övi óczeánok nagy szigetein, például a Sandwich-szigeteken, hol a hőokozta viharok majdnem mindennaposak és 2 és 5 óra között délután törnek ki.

2. Haladó, vagy depressziós zivatarok. Ezek, úgylátszik, sokkal nagyobb elektromos energia megnyilvánulásai. Ennek az az oka, hogy a cziklónos középpontot, mely e viharokat okozza, valamely nagy légköri mozgás ragadja tova, minő az északi atlanti-óczeáni körzés a száraz földön való áthaladásakor. Ez a mozgás, azon felül, hogy a légköri jelenséget tovaviszi, a szomszédos légrétegekben erős súrlódást idéz elő és elektromosságot fejleszt. Igy magyarázzák és egyedül így magyarázhatják a téli zivatarokat, melyeket semmi szín alatt sem lehet a hőzivatarok közé sorozni.

Ebben az esetben a légrendszer úgy szerepel, mint valami megosztógép, a HOLTZ-géphez hasonlóan, melybe egyszersmindenkorra bizonyos elektromos töltést teszünk, mely külső mechánikai energia közbenjöttével fenntartja és fejleszti az elektromosság folytonos megnyilvánulását.

296. Jégeső. Meg kell jegyeznünk, hogy a jégeső majdnem mindig zivatar közben hull alá; a heves fölfelé mozgás, mely a zivatarokat előidézi, vagy kíséri, valóban kedvező feltétel a cseppecskék összekavarására első megfagyásuk után és ismételt érintkezésükre a túlhűtött cseppecskékkel. Nem kell tehát meglepődnünk, ha a két tüneményt egyszerre látjuk megnyilvánulni.

Minthogy a jégeső a mezőgazdaságban kárt okoz, a földmívelők kérdezték, vajjon nem volna-e lehetséges a jégeső elkerülése oly módon, hogy megszüntetjük előállásának okát, vagyis ha kényszerítjük a zivatarfelhőt, a nimbuszt, hogy finom esővé oszoljék fel. Erre a czélra Francziaország, Svájcz, Ausztria és Magyarország számos szőlőjében széles öblű viharágyúkat állítottak fel, melyek a felleg felé 100 g. puskapor robbanásából eredő gáztömegeket vetnek, megreszkettetik a levegőrétegeket és esőhullást idéznek


280

elő. Ez ágyúk hatását egyesek csodásnak mondták, mások kétségbevonták. Meg kell jegyeznünk azonban, hogy a viharágyúk használata egyre jobban terjed. *)

297. Elektromos kisülés vulkáni kitörés alkalmával. Gyakran észlelték, hogy az erős vulkánt kitöréseket hatalmas villámok kisérik, melyek a kráter körül, többé-kevésbé nagy magasságban, sustorognak a levegőben. Ezt a jelenséget újra igazolták ama nem régi, borzasztó kitöréskor, a mely Martinique szigetét 1902. nyarán elpusztította. Sőt éppen ezekben az elektromos tüneményekben keresték egyesek a vulkáni megnyilatkozás okát is.

De a dolognak éppen az ellenkezője igaz. A villamosság, mely a kitörést kíséri, okozat és nem ok.

A kitörésekel, nem tekintve az izzó anyagok kihányását mindig roppant gőzkilövellés kíséri a kráterből és pedig oly nagy nyomással, a mely elér és talán meghalad több ezer légköri nyomást. Ily körülmények közt a vulkán úgy szerepel, mint az az iskolai műszer, a melyet minden fizikai laboratóriumban megtalálhatunk; e műszernek neve Armstrong elektromos gépe és benne az elektromosság gőzkilövellés segítségével fejlődik. A tünemény magyarázata, a mint látjuk, nagyon egyszerű és egészen természetes.

298. Sarki fény. A sarkokhoz közel fekvő hideg vidékeken gyakran olyannak látjuk az eget, mintha nagy világítóleplek változó alakban és színben lángba borítanák.

Ezek néha mozdulatlannak látszanak, máskor mintha sugarakat lövelnének ki. Különösen a csipkeszegélyű ívek lövelnek ki szakadozottan, bizonyos irányokban erősebb fényt; láthatók azután szalagok is, melyek mintegy összehajtogatva hullámoznak, mint valami roppant világító függöny ránczat. E csudás jelenséget az északi félgömbön északi fénynek, a déli félgömbön déli fénynek nevezik.

Magasságuk rendkivül változó; 100 kilométert is elérhet és némely esetben a tünemény a föld közelében állhat elő, mert sarki fényt láttak már az észlelő hely közelében, domboldalakra vetítve, kiszökelni.

A sarki fény eredete kétségtelenül elektromos kisülés fénypamat alakjában. De honnan jön az a kisülés? Ez az a kérdés, melyre csak

*) Nálunk már a legtöbb viharágyút leszerelték.     Fordító.


281

feltevéseink vannak. Mindenesetre valószinű és manapság számos természettudóstól elfogadott magyarázat, hogy ez a lassú elektromos kisülés az ibolyántúli sugarak hatása alatt, a pozitiv elektromossággal telt czirrusz és a környező levegő negativ villamossága között, történik.

299. A sarki fény sajátságai. A sarki fény nem jelentkezik ugyanazzal a gyakorisággal a jeges öv minden pontján; legtöbbször a vastagon kihúzott vonalon tűnik fel, mely a 124. rajzon az ú. n. izochazmák térképén látható. Az izochazmák azok a vonalak, a melyek a Földnek ama pontjait kötik össze, a melyeken évenként, egyenlő számban jelentkezik a sarki fény.

124. rajz.

E rajzon pontozott vonal látható, melyet közömbös vonalnak neveznek; e vonaltól északra, például a Spitzbergákon és Grönlandban a sarki fényt az ég déli oldalán látják. A vonaltól délre, ellenkezőleg, mindig észak felől mutatkozik.


282

A maximumot jelölő vonaltól északra és délre a sarki fény száma csökken.

Leginkább tavaszszal és őszszel jelentkezik.

Úgylátszik, hogy a sarki fény gyakorisága és a napfoltok gyakoriságának periodusa között összefüggés van. Elvitathatatlan azonban a szoros összefüggés a sarki fény és a földmágnesség között.

A világító ívek csúcsa ugyanis mindig a mágneses délkörön van; a sugarak és a sarki fénynek függönyredőre emlékeztető sávolyai párhuzamosak a lehajló tű irányával és az égnek ama pontja felé látszanak irányulni, hol a tű meghosszabbítása az égboltozatot találja.

Ezenfelül a sarki fény feltűnése majdnem mindig mágneses zavarokkal esik össze, a melyek alatt a mágnestű rendkívüli ingásokat mutat. A 48. rajz vonalai minden magyarázatnál tisztábban megmutatják e három tünemény összefüggését.

Nem tudjuk ez összefüggés közötti törvényt; de a mit minderről joggal gondolhatunk, az, hogy a sarki fény a légköri elektromos áramok létezését tárja fel. (*)

(*) A sarki fény természetét és okait csak a XX. század közepén tisztázták, és a felvillanásokat a napkitörésekben érkező, valamint a Föld mágneses mezője által befogott, s ilyenkor kiszabaduló elektronokkal hozták összefüggésbe. [NF]