A KIRÁLYI MAGYAR
TERMÉSZETTUDOMÁNYI TÁRSULAT ELNÖKEI

1841-től 1891-ig.

(Arczképekkel.)

BUGÁT PÁL, egyetemi tanár, Társulatunknak hárem izben elnöke, született 1793 április 12-ikén Gyöngyösön. Gimnáziumi iskoláit szülővárosában, a filozofiát az egri liczeumban végezvén, a felsőbb tudományok hallgatása végett a pesti egyetemre jött, hol az orvosi pályát 1811–1816-ig sok küzdelem és anyagi nélkülözések közt, de kitünő sikerrel végezte be. 1818 deczember 21-én orvosdoktorrá, 1820 január 8-ikán szemészmesterré avattatott, s már 1819-ben tanársegéd lett. 1823 szeptembertől 1824. évi januárig Bakabánya városa tiszti főorvosa volt, honnan GEBHARDT FERENCZ helyére az egyetemhez hivatott az orvosi kar jegyző tisztének betöltésére, de a következő évben mint Selmecz- és Bélabánya városok tiszti főorvosa, ismét elhagyta a fővárost.

1824 október 5-ikén az egyetemhez rendes tanárrá neveztetett ki s tanszékét november 9-ikén el is foglalta, élettant, általános kór- és gyógyítástant és gyógyszertant tanítván a sebészjelölteknek. RÁCZ SÁMUEL (1777) és BENE FERENCZ (1812) után ő volt a harmadik egyetemi tanár, ki az orvosi tudományoknak magyar nyelvű képviselője vala. Ez irányban kifejtett munkálkodásának minden részlete ismeretes irodalomtörténetünkben. 1831-ben SCHEDEL FERENCZ-czel együtt megindítá az "Orvosi Tárt", melyet egész 1848 végéig szolgált. 1848-ban a Honvédelmi bizottmány Magyarország főorvosává BUGÁT-ot nevezte ki; 1849 végén szülőföldén keresett menedéket, s 1850 után legfőképen nyelvbuvárlatokkal foglalkozott, melyeknek eredményeit nagyobbrészt kéziratban az Akadémiára hagyta.


750

A mint Társulatunk 1841 májusban megalakult, BUGÁT-ot választá elnökül, ki legnagyobb odaadással feküdt neki az új egyesület szervezésének, s széleskörű ismereteivel és megnyerő modorával igazi lelkesedést tudott önteni társaiba. 1844-ben alelnök, 1848-ban ismét elnökké választatott, a mely tisztét akkor három évig viselte. SZŐNYI és KORIZMICS elnökösködése után a Társulat bizalma 1861-ben ismét BUGÁT-ot kérte fel az elnöki tiszt viselésére, a melyet most már harmadizben négy évig töltött be, a mely után akkor már gyakori gyöngélkedése miatt lemondott. Elhunyt 1865 julius 9-ikén. Emlékét Társulatunk kegyelettel őrzi, s alapítványaiból, melyeket saját nevére, valamint SCHUSTER nevére tett, s a melyek mintegy 4500 frtra rúgnak, időnként pályázatokat ír ki a természettudományok különböző ágaiból. – Bővebb életrajza, irodalmi munkásságának jellemzése, valamint megjelent és kéziratban maradt dolgozatainak jegyzéke megtalálható KÁTAI GÁBOR társulati volt titkárnak amaz emlékbeszédében, a melyet Társulatunk 25 éves jubileuma alkalmával tartott, s a melynek teljes czíme: "Emlékbeszéd" BUGÁT PÁL felett. A K. M. Természettudományi Társulat MDCCCLXVIII-ik évi február 1. tartott huszonöt évi jubileuma alkalmával mondotta KÁTAI GÁBOR társulati első titkár (Bugát kőnyomatú arczképével). Pesten, nyomatott Bucsánszky Alajosnál MDCCCLXVIII. 4o 14 lap. Nyomtatásban megjelent önálló műveinek és fordításainak száma mintegy 40 kötetre és füzetre megy, s hagyatékában 16 kisebb-nagyobb munka kéziratát találták.

*

KUBINYI ÁGOSTON (FELSŐ-KUBINYI és NAGY-OLASZI, a magyar nemzeti muzeum igazgatója, Társulatunknak 1841-ben, mindjárt alakulásakor alelnöke, 1844-ben pedig elnöke, született Videfalván Nógrádmegyében 1790 május 30-ikán; iskolai pályáját Beszterczén kezdette, hol a füvészet és madarászat iránt nagy előszeretettel viselkedett, s PETÉNYI SALAMON-nal együtt gyüjtögetett; későbbi utazgatásai közben a régiségtanhoz vonzódott. 1812-től 1814-ig a debreczeni kollegiumban tanult, majd a Pesti egyetemre ment, hol az egyetemi füvészkert és a nemzeti mu


751

zeum vonta magára figyelmét. Iskoláit 1819-ben végezvén, utazásokat tett; 1821-ben Nógrádmegye aljegyzője, 1832-től 1842-ig mint főbiztos szolgálta a megyét. Az orvosok és természetvizsgálók vándorgyülésein buzgó részt vett részint mint elnök, részint mint alelnök s a központi választmány elnöke. 1843-ban a nemzeti muzeum igazgatója lett, s a képtárat József nádor arczképének lefestésére gyüjtött 12 ezer pengő forinttal, s a Pyrker-féle képgyüjtemény megszerzésével megalkotá. A muzeumot a szabadságharcz alatt ő mentette meg úgy szólván az enyészettől. Éremgyüjteménye, madártojásgyüjteménye s hatezer kötetből álló könyvtára részben martaléka lett a Videfalván átvonuló oroszok pusztításának. Irodalmi munkássága értekezésekben, előadásokban nyilatkozott; "Magyarországi mérges növények" czímű, 30 szines rajzzal diszített munkája 1842-ben jelent meg. Érdemeiért a m. tud. Akadémia tiszteleti taggá választotta.

Társulatunkban 1841–1843-ban alelnök volt s 1844-ben az elnöki tisztet vitte, s széleskörű ismeretségével sok befolyásos állású barátot és tagot szerzett Társulatunknak, s maga is 500 frt alapítvánnyal örökítette meg nevét évkönyveink lapjain. Elhunyt 1873-ban.

*

SCITOVSZKY JÁNOS (NAGYKÉRI), Magyarország primása, született 1785 november 1-én Bélán Abaujmegyében; gimnáziumi tanulmányait Rozsnyón fejezte be; 1804-ben ugyanott a papnövendékek közé lépett, hol magát kitüntetvén, 1808-ban a bölcsészetből, 1813-ban pedig a pesti tud. egyetemen a theológiából doktori koszorút nyert; 1809 november 5-én áldozó pappá szenteltetvén, a rozsnyói püspöki liczeumban a filozofia és mathematika tanára lőn, két év mulva pedig a theológiai tanszéken működött; 1824-ben rozsnyói kanonok, 1827 augusztus 17-én rozsnyói megyés püspökké neveztetett ki; 1838 november 19-ikén pécsi püspök, 1849 junius 21-én az esztergomi primássággal egybekötött érseki székre emeltetett, s 1853 márczius 7-ikén a római szentegyház kardinálisai közé vétetett. A népnevelés körül szerzett érdemei mellett és tetemes áldozatain kívül kiváló érdeklődést tanusított a közmívelődési egyesületek iránt, s a Szent-István társulatot hathatós védelmében részesítette.


752

Társulatunk közgyűlése 1845-ben elnökké választotta s az 1846. évi május 19-iki közgyűlést lelkes beszéddel nyitotta meg. Elnöki tisztét három éven át viselte, a mely idő alatt segítője BUGÁT alelnök volt. Társulatunk iránt érzett érdeklődésének 500 frt alapítvánnyal adott kifejezést. Elhunyt 1866 október 19-ikén Esztergomban.

*

SZŐNYI PÁL, akadémiai levelező tag, született 1808-ban Debreczenben, hol alsóbb iskoláit s a theológiát végezte. A debreczeni főiskolában ő volt az első, a ki magyarul tanította a mathematikát. 1835-től mint TISZA LAJOS fiainak nevelője, sokáig tanult és utazgatott külföldön, s hazatérve, sok főuri család körében utat egyengetett a józanabb nevelési elveknek, 1848-ban tanácsos volt a közoktatásügyi miniszteriumban, s a népiskolák ügyeit vezette. 1849-ben több mágnás-család gyermekeivel újra megkezdte a tanítást s így keletkezett felsőbb engedelemmel tekintélyes magán-iskolája, melynek később minden idejét odaszentelte. Paedagógiai munkáival többször jutalmat nyert, "Alaktan" czímü két kötetes dolgozatát az Akadémia a Marczibányi-féle 50 aranyas díjjal tüntette ki, s 1846-ban levelező tagjává választotta.

Társulatunk 1848-ban alelnökévé, 1851-ben pedig elnökévé választotta. Érdemeit tizenegy év története őrzi Társulatunk emlék-lapjain. A legsulyosabb időben nemcsak az enyészettől mentette meg a társulatot, hanem határozottan a haladás pályájára vitte; a közgyűlés érdemeiért pártoló tagul választotta. S ő viszont 200 frtos alapítványt hagyományozott Társulatunknak. Elhunyt 1878 junius 19-ikén.

*

KORIZMICS LÁSZLÓ, született Agg-Sz.-Péteren Fehérmegyében 1816-ban, gazdaságot és mérnöki tudományokat tanult, s főtörekvése volt a mérnöki tudományokat a gazdaságban alkalmazni. Léván az Eszterházy-uradalomban főmérnöknek neveztetvén ki, gazdasági közleményei ez irányban úttörőkként jelentek meg a


753

"Magyar Gazdá"-ban, nevezetesen a "Rétöntözésről", s koszorúzott pályamunkája a "Jószágrendezésről", stb. 1848-ban a földmívelési miniszteriumba nevezték ki, s 1849-ben megindítá a "Gazdasági Lapok"-at. "A mezőgazdaság könyve", melyet Stephens után hazai viszonyainkhoz alkalmazva Benkő és Morócz társaságában dolgozott ki, 6000 példányban mintegy 40 ezer kötetbon terjedt el hazánkban. "Gazdasági levelek", "Levelek a szőlőből", "Tanulmányok és Reflexiók" czimű művei, s más, a mezőgazdaságban követendő helyes arányokról szóló czikkei sokat használtak gazdaságunk emelkedésének. Tagja volt a magy. tud. Akadémiának, alelnöke az Orsz. gazdasági egyesületnek.

Társulatunk elnöki tisztét 1859–60 években viselte, s aztán lemondván, 100 frt alapítvánnyal örökítette meg nevét. Elhunyt 1886 október 5-ikén.

*

STOCZEK JÓZSEF, a kir. József-műegyetemen a műszaki fizika tanára, a M. Tud. Akadémia másodelnöke és helyettes elnöke, született Szabadkán 1819 januárius 20-ikán, középiskoláit Pécsett végezvén, Pesten előbb a papnöveldének, majd az egyetemhez csatolt mérnöki intézetnek lett tanítványa, hol a geodéziából tanársegéd lőn PECZELT tanár mellett. 1847-ben a József-ipariskolán rendes tanára lett a természettannak. Ez az ipariskola 1856-ban műegyetemmé fejlődött. Ő volt ez intézet első magyar igazgatója, s mint ilyen, lelkének egész szeretetével igyekezett azt a kor színvonalára emelni. Érdemeiért a Magyar Tudom. Akadémia már 1858-ban leyelező, két évre rá rendes tagjául választotta, 1867-ben a harmadik osztály elnöke s az igazgatótanács tagja s végül az akadémia másodelnöke lett. Felsőbb helyen is elismerték érdemeit, a midőn kir. tanácsos, azután a vaskoronarend III. osztályú lovagja és élethossziglan a főrendiház tagjává neveztetett ki. Első művét "A kis katoptrikai kathetométerről" még tanársegéd korában 1845-ben írta; önálló kutatásokon alapuló számos becses dolgozatai Poggendorf "Annal"-jaiban jelentek meg. Újabb dolgozatai az apró időközök és nagy sebességek mérésére, a színkép-elemzésre, a Poisson-


754

féle tételekre, a barometrikus magasságmérésekre, a meteorológiai megfigyelésekre, s a Tatatóvárosi ivóvíz Budapestre vezetésének kérdése alkalmából, a föld alatt vezetett vizek lehütésére vonatkoznak.

Társulatunk tagjai sorába 1852-ben lépett be s már 1853 junius 11-ikén választmányi taggá lett; 1865-től 1872-ig társulatunknak elnöke volt, s az ő elnöksége alatt ment át társulatunk az előbbi irányból arra az útra, a melyen ma is halad; lelépésekor érdemeiért tiszteleti taggá választotta a közgyűlés s haláláig választmányi tag volt. Társulatunk körében tartotta legszebb előadásait, s folyóiratában közölte szép vizsgálatait a lakóhelyekben megkivántató levegőjutalékról, a Jedlik-féle galvánelemek állandóiról, a lakások szellőztetéséről, a telített gőzök sűrűségéről, a Fessel-féle készülék forgási tüneményeiről, a Mariotte-féle képletekről stb. Elhunyt 1890 május 11-ikén.

*

THAN KÁROLY (APÁTHI), a budapesti tud. egyetemen a chemia tanára, született Ó-Becsén 1834 deczember 20-ikán; gimnáziumi tanulmányait Szabadkán kezdte meg, majd Szolnokon, Kalocsán és Nagy-Becskereken folytatta. A szabadságharczban igen ifjan BÖHM őrnaggyal az erdélyi hadsereghez ment, s mint tűzmester résztvett BEM tábornok minden hadjáratában, s a vizaknai csatában megsebesült. Szeben bevétele után az ott fölszerelt puskaporgyárban alkalmazták, s a zsibói fegyverletétei után szülőihez ment. A chemiához érzett hajlandóságát követve, gyógyszerészi pályára lépett s Kőrös-Ladányban, H.-M.-Vásárhelyen és Szegeden gyakornokoskodott. Ez alatt a chemiának technikai részébe, kisérletek tételével jól belegyakorolta magát. 1853-ban a szegedi főgimnáziumba lépett s 1855-ben kitűnő érettségi vizsgát tett. Ekkor a bécsi orvosi egyetemre ment, s az orvosi fakultáson három évig hallgatta a chemiával rokon tudományokat, s REDTENBACHER vezetése alatt dolgozott. 1858-ban a chemiából doktor lett a bécsi egyetemen, s még akkor közzétette önálló vizsgálatainak eredményét a platin-cyanaethylről és a rumicinről, a melyek Társulatunk 1860-iki közlönyében is meg-


755

jelentek. Utazási ösztöndíjjal a heidelbergi egyetemen BUNSEN vezetése mellett két féléven át folytatta chemiai tanulmányait, melyeknek eredményeit a Liebig-féle "Annalen der Chemie"-ben tette közzé. Fizikai ismereteit KIRCHHOFF, HELMHOLTZ, EISENLOHR előadásainak hallgatásával gyarapította. 1859-ben Párisban folytatta tanulmányait. Visszatérve, Bécsben előbb chemiai tanársegéd, maja magántanár lett az egyetemen, folyvást munkálkodva. 1860-ban a chemia helyettes, 1862-ben rendes tanára lett a budapesti egyetemen, folyvást gazdagítva a tudományt önálló kutatások eredményeivel. Irodalmi munkáinak száma igen nagy; érdemeiért a M. Tud. Akadémia rendes tagjául választotta, s a harmadik osztálynak jelenben elnöke. Az egyetemi chemiai intézetnek a kor színvonalán álló mintaszerű berendezése is az ő érdeme. Munkásságáért és érdemeiért számos kitüntetésben részesült.

Társulatunkba 1859-ben lépett be s folytonos munkálkodásával és előadásaival mutatta érdeklődését; 1862-ben alelnök, 1872-ben elnök lett, a mely tisztét 1880-ig viselte és Társulatunk reformtörekvéseiben nagy szerepet vitt tizennyolcz éven át, s ma is mint tiszteleti, pártoló és választmányi tag eleven részt vesz tudományos mozgalmainkban;

*

SZILY KÁLMÁN (NAGYSZIGETHI) előbb a műegyetemen az elméleti fizika tanára, most a M. Tud. Akadémia főtitkára és Társulatunknak 1880 óta elnöke, született Izsákon, Pestmegyében 1838 junius 29-ikén; elemi és alsóbb gimnáziumi tanulmányait szülői házánál, a gimnázium két felső osztályát Pesten a piáristáknál végezte. Innen az akkor még egyetemi ranggal nem biró József-ipariskolába lépett s az 1856. és 1857. évet itt töltötte, majd 1860-ig a bécsi műegyetemet végezte. Onnan hazajövén, két éven át a budai műegyetemen STOCZEK JÓZSEF mellett volt assistens, a harmadik évben pedig a kisérleti fizikát adta elő. Két évi szabadságot nyervén, külföldre ment, s egy évet Zürichben töltött, hol CLAUSIUS és ZEUNER, félévet Berlinben, hol MAGNUS, felet Heidelbergben, hol KIRCHHOFF kitűnő előadásait hallgatta, s e hires


756

tanárok vezetése alatt dolgozott. 1865-ben visszatérvén, elfoglalta állását; 1869-ben a kísérleti természettan rendes tanárává neveztetett ki a műegyetemen, a melyet 1872-ben a mathematikai fizika tanszékével cserélt föl. 1872–1874 években a dékáni, 1879-től pedig öt éven át a rektori méltóságot viselte s a műegyetem új épülete az ő rektorsága alatt készült el; magának az intézetnek szervezete is az ő rektorsága idejében reformáltatott ujból s a kor színvonalának megfelelőbben. – Tudományos és irodalmi munkássága sokoldalú, s főképen a mechanika és a hőelmélet körébe vágnak, s a M. Tud. Akadémia kiadványaiban, a tőle is szerkesztett "Műegyetemi Lapok"-ban, a Mérnök-egylet és Társulatunk folyóirataiban, valamint külföldi német, franczia és angol szaklapokban jelentek meg. Tudományos érdemei több kitüntetésben részesültek; az Akadémia 1865-ben levelező, 1874-ben rendes tagjául, 1889-ben pedig örökös főtitkárául választotta.

Társulatunkba 1860-ban lépett be; az 1868-iki évi közgyűlés bizodalma első titkárrá választván, Társulatunk reformálásához fogott, s megindította a "Természettudományi Közlöny"-t, melyet szerkesztő-társaival most is szerkeszt; később alelnöke, azután újból első titkára lett Társulatunknak, mígnem 1880-ban elnökké választatván, mint ilyen vezeti Társulatunk ügyeit mind e mai napig.


757

A TÁRSULAT LEGELSŐ ALAKITÓ TAGJAI

KIK AZ 1841. MÁJUS 28-IKÁN KIBOCSÁTOTT ALÁIRÓ ÍVEN BE VANNAK JEGYEZVE.

Adler * (András)
Agnelly (Ferencz)
Akner Mihály
Attomyr József
Bachmann (József)
Bacsó Bálint
Bartha Károly
Beliczay
Benczur János
Bende
Bittner Imre
Boór Sámuel
Broër Adolf
Bugát Pál
Constantin Mihály
Csausz (Márton)
Csécsi (Imre)
Czilchert Róbert
Czirbusz István
Dolezsall Gábor
Dusszil (Illés)
Eckstein (Frigyes)
Entz Ferencz
Erdélyi (József)
Fábry Károly
Farkas Ferencz
Fauser (Antal)
Feichtinger Sándor
Fényes Elek
Flór Ferencz
Forster Károly
Frey (Vincze)
Freytag József
Frivaldszky (Imre)
Frommhold Károly
Gerenday József
Gerics (Pál)
Ghyczy Ignácz
Gömöry Károly
Gőtz Ferencz
Grineus Joannes Nepom.
Dabasi Halász Géza
Hammerschmidt Ferencz
Hanák János
Hegyessy Péter
Heuffel (János)
Holmann József
Horn Ferencz
Horváth József
Hütter Leonard
Irinyi János
Jedlik Anián
Jelenffy Károly
Jurenák József
Kacskovics Lajos
Kanya Pál
Karika
Klein György
Kovács Sebestény Endre
Kőszeghy (Mihály)
Kramoliny Anton
Krieger Leopold
Kubinyi Ágoston
Kubinyi Ferencz
Láng Ádám
Láng A. Ferencz
Lóstájner (Arányi) Lajos
Mannó (Alajos)
Matulay János
Méhoffer
Melczer Lajos
Mészáros Ignácz
Mihálka Antal
Mikusay János
Mokossinyi Mihály
Molitoris Lajos
Müller Godofréd
Nagy Károly
Nendtwich Károly
Báró Nyáry Albert
Báró Ocskay
Okenfusz Alajos
Óváry Pál
Ötvös Ágoston
S. Pataki Pataky Dániel
Pauer Lépolt
Pecz (Vilmos)
Petényi Salamon
Pollák József
Pólya József
Pongrácz Mihály
Radvánszky Antal
Reisinger János
Rochosz István
Rumy (Károly)
Sadler József
Schedel (Ferencz)
Schernhoffer (Károly)
Schirkhuber (Móricz)
Schlesinger Ignácz
Schlotterbek Pál
Schmidt János
Schöepf Auguszt
Schwetter (Károly)
Smalkovits Mihály
Spáth (Pál)
Sperlágh András
Staffenberger Alajos
Steer Ferencz
Stetter Fridr. Vilm.
Szabó
Sztancsics
Sztanojovits Lázár
Tarczy Lajos
Id. Gróf Teleki József
Tessenyi Zsigmond
Toepler Károly
Toepler Theophil Eduárd
Tognio Lajos
Török János
Trencsényi (István)
Vajda Péter
Vámosy
Varga (János)
Viszkidenszky
Vogel Károly
Wagner Dániel
Wágner István
Wallsteiner Károly
Würtzler Vilmos
Zelenák (János)
Zichy Ferencz
Zlamál Vilmos
Zomborcsevics Vincze

Összesen 134-en.

* Az íven több aláírónak hiányzik a keresztneve, melyet irattárunkből pótoltunk rekeszjelben.


758

A TÁRSULAT TISZTVISELŐI

(1841-től 1890-ig).

    Elnök:
Bugát Pál (1841–43; 1848–50; 1861–64)
Kubinyi Ágoston (1844–45)
Scitovszky János (1845–47)
Szőnyi Pál (1851–58)
Korizmics László (1859–60)
Sztoczek József (1865–71)
Than Károly (1872–79)
Szily Kálman (1880–91).

    Alelnök:
Kubinyi Ágoston (1841–43)
Bugát Pál (1844–47)
Szőnyi Pál (1848–50)
Kovács Sebestyén Endre (1851–58)
Kovács Gyula (1859–61)
Than Károly (1862–71)
Margó Tivadar (1868–70)
Szily Kálmán (1871)
Szabó József (1872)
Say Móricz (1873–75)
Balogh Kálmán (1872–88)
Br. Eötvös Loránd (1880–91)
Hőgyes Endre (1889–91).
    Első titkár:
Vajda Péter (1841–43)
Kovács Sebestyén Endre
(1844–50)
Takács János (1851–54)
Szabó József (1855–61)
Tóth Sándor (1862)
Balogh Kálmán (1863)
Vész János Armin (1864)
Kátai Gábor (1865–67)
Szily Kálmán (1868–70; 1872–79)
Fodor József (1880–86)
Lengyel Béla (1871; 1887–91).

    Másodtitkár:
Kovács Sebestyén Endre (1841–43)
Török József (1844–47)
Rhédey Antal (1848–50)
Haumann László (1851)
Virnau (Virányi) János (1852–54)
Batizfalvy Sámuel (1855–58)
Károlyi Lajos (1859)
Kátai Gábor (1860)
Tóth Sándor (1861)
Schmidt György (1862–64)
Lang Gusztáv (1865–67)
Wartha Vincze (1868)
Lengyel Béla (1868–69)
Berecz Antal (1870)
Pethő (Petrovits) Gyula (1871–79)
Paszlavszky József (1877-91)
Horváth Géza (1883–85)
Bartoniek Géza (1886)
Csopey László (1887–91).

    Könyvtárnok:
Pauer Lipót (1841–54)
Neuman Samu (1855-58)
Benedek József (1859)
Hunfalvy János (1860)
Chyzer Kornél (1861)
Balogh Kálmán (1862)
Somogyi Rudolf (1863–74)
Heller Ágost (1875–91).

    Pénztárnok:
Mokossinyi Mihály (1841–1843)
Jurenák József (1844–47)
Jármay Gusztáv (1848–69)
Egresy Rezső (1870–72)
Leutner Károly (1873–91).

A TÁRSULAT TISZTIKARA ÉS VÁLASZTMÁNYA

1891-ben.

    Elnök:
Szily Kálmán.

    Alelnök:
Báró Eötvös Loránd
Hőgyes Endre.

    Első titkár:
Lengyel Béla.
    Másodtitkár:
Paszlavszky József
Csopey László.

    Pénztárnok:
Leutner Károly.

    Könyvtárnok:
Heller Ágost.
    Irodaigazgató:
Lengyel István.

    Irodatiszt:
Lengyel Bálint.

A választmány tagjai:

    Állattanra:
Entz Géza
Frivaldszky János
Horváth Géza
Margó Tivadar.

    Ásvány- és földtanra:
Krenner József Sándor
Lóczy Lajos
Semsey Andor
Szabó József.
    Chemiára:
Fodor József
Ilosvay Lajos
Than Károly
Wartha Vincze.

    Élettanra:
Csapodi István
Laufenauer Károly
Mihalkovics Géza
Thanhoffer Lajos.
    Növénytanra:
Jurányi Lajos
Klein Gyula
Mágócsy-Dietz Sándor
Staub Móricz.

    Természettanra:
Fröhlich Izidor
Konkoly Miklós
Schmidt Ágoston
Schuller Alajos.

759

TISZTELETI TAGOK

(1891-ben).

Csató János alispán, N. Enyed
Hazslinszky Frigyes tanár, Eperjes
Hyrtl József e. nyug. tanár, Bécs
Jedlik Anyos nyug. e. tanár, Győr
Margó Tivadar e. tanár, Budapest
Semsey Andor muzeumi tb. őr, Budapest
Than Károly e. tanár, Budapest
Virchow Rudolf e. tanár, Berlin

PÁRTOLÓ ÉS ÖRÖKÍTŐ TAGOK
ÉS ALAPÍTVÁNYAIK JEGYZÉKE.

(1891-ben).

     frt.  kr.      frt.  kr.
Alpár Ignácz építész, Budapest
† Gróf Andrássy Görgy
† Antal Géza
Balla Pál ügyvéd; Ujvidék
† Balogh Kálmán
Baronyi testvérek, Budapest
Batizfalvy Sámuel orvos, Budapest
Gróf Batthyány Gézáné, Budapest
† Gróf Batthyány Lajosné
Békési Gyula t. főig. Debreczen
† Bene Ferencz
† Bene Rudolf
† Benedek József
Blathy Ede kereskedő, München
Brázay Kálmán nagykeresk. Bpest
Bpesti ref. főgimn. ifj. önképzőtárs.
† Bugát Pál (pályadíjakra)
Bugát gyűjtése Schuster J. nevére
† Bukovinszky József
Bulla Theofil apát, Zircz
† Császár Károly
† Csausz Márton
† Csengery Antal
Csopey László tanár, Budapest
† Czapkai József
† Czindery László
Czógler Alajos tanár, Budapest
Daday Jenő muzeumi tiszt. Bpest
Dávid Vilmos mérnök, Budapest
Dollinger Gyula e. tanár, Budapest
Domaniczky István őrnagy
† Egresy Rezső , Bpest
Báró Eötvös Loránd e. tr. Bpest
Gr. Erdődy György, Gyepű-Füzes
Ernuszt Kelemen birtokos, Olad
Eszterházy-hercz. könyvt. Kismart.
Gróf Festetics Pál, Budapest
Fodor József e. tanár, Budapest
Forster Gyula min. tan. Budapest
Fröhlich Izidor e. tanár, Bpest
Gerando Attila birtokos, Pálfalva
Gschwindt Mihály gyáros, Bpest
† Gubicz Andrásné
Gulácsy Béla mérnök, Budapest.
Gyömörei Vincze birtokos, Ukk
Gyulai Pál főrendi tag, Budapest
† Gróf Hadik Béláné
  100. –
  104. –
  100. –
    60. –
  200. –
  100. –
  100. –
    60. –
    60. –
    60. –
  210. –
1000. –
    79.22
    60. –
  100. –
  200. –
2000. –
2566.02
  245.52
    60. –
  100. –
  180. –
  100. –
  100. –
  200. –
  105. –
    60. –
  100. –
  100. –
  100. –
  105. –
  525. –
  200. –
  200. –
    60. –
    60. –
  200. –
  200. –
  100. –
  200. –
    60. –
  100. –
  100. –
  100. –
  100. –
  100. –
  200. –
† Hám János
Hamaliár Károly gysz. Rimaszomb.
† Hammerschmidt Ferencz
Hanusz István ig. tanár, Kecskemét
Hartl Alajos min. tanácsos, Bpest
† Haynald Lajos
Hazai első takarékpénztár
† Hetényi Mihály.
Hohenauer Ignácz tanár, Kassa
Hőgyes Endre e. tanár, Budapest
† Hunfalvy János
Ilosvay Lajos m. e. tanár, Budapest
† Ipolyi Arnold
Jagicza Lajos lelkész, Ravazd
Jedlik Anyos nyug. e. tanár, Győr
Jezsovics Károly tanár, Selmeczb.
† Juhász Norbert
Kállay Béni miniszter, Bécs
† Karlovszky Zsigmond
† Gróf Károlyi Gyula
Kempelen Imre birtokos, Moha
Kereskedő Ifjak Egyesülete
Kétli Károly e. tanár, Budapest
Kléh István tkp. igazg. Budapest
Klein Gyula m. e. tanár, Budapest
Koller Ferencz birtokos, Páhok
Konkoly Miklós met. igazg. Bpest
† Kopácsi József
Korányi Frigyes e. tanár, Budapest
† Korizmics László
Gróf Korniss Emil Budapest
† Kornitzky Miksa
Kossuth Lajos Turin
Kosutány Tamás tanár, M.-Óvár
† Kovács István
† Kriesch János
† Kubinyi Ágoston
Kussinszky Arnold pr. tanár, Jászó
Lakits Ferencz számtanácsos, Bpest
Lányi Gyula ügyvéd, Pozsony
Lányi László orvos, Szabadszállás
Lechner Lajos minisz. tan. Bpest
Lendl Adolf tanár, Budapest
Lengyel Béla e. tanár, Budapest
Leutner Károly nyug. tisztv. Bpest.
Lichtenberg Kornél e. m. tr, Bpest
† Br. Lopresti Árpád
210. –
  69. –
105. –
  60. –
100. –
525. –
700. –
500. –
100. –
  60. –
100. –
100. –
  60. –
100. –
100. –
  60. –
100. –
100. –
100. –
200. –
200. –
100. –
100. –
200. –
100. –
  48. –
105. –
  60. –
100. –
100. –
105. –
200. –
105. –
  60. –
  60. –
100. –
500. –
  60. –
100. –
200. –
  60. –
100. –
100. –
200. –
105. –
100. –
  60. –

760

     frt.  kr.      frt.  kr.
Id. Luczenbacher Pál főrh. tag Bpest
Margó Tivadar e. tanár, Budapest
Mészáros Károly orvos. Budapest
Micskey Imre ny. min. titk. Czecze
Micskey-Soós Anna urhölgy, Czecze
Mihálkovits Géza e. tanar, Bpest
† Miklovics György
† Mikó János
† Montedegói Albert Ferencz
Müller Kálmán főorvos, tr. Bpest
† Gróf Nádasdy Ferencz
Nádosy Kálmán birt. Sz.-Lőrincz
Nagy Sándor müegy. tisztv. Bpest
Ney Béla építész-mérnök, Budapest
† Nikl Mihály
Onody Bertalan birtokos, Ujpest
† Opitzky János
Orbay Antal orvos, Budapest
Orsz. nőképző leány-tan. önk. köre
Pacher I. Donát tanár, Győr
Palczer Ernő k. r. tanár, N. Károly
Papp Ragány János birtok. Berczel
Paszlavszky József tanár, Budapest
Perémi Gábor orvos, N. Verőcze
Pethő Gyula oszt. geológus, Bpest
Báró Podmaniczky Frigyes Bpest
Báró Podmaniczky Géza, Kiskartal
Preysz Kornél. h. tanár, Kolozsvár
Pulszky Ferencz muz. igazg. Bpest
† Pyrker László
Rába Miklós birtokos, Bolhó
Rátz László tanár, Budapest
Réczey Imre e. tanár, Budapest
Reiner Zsigmond birtokos, Bpest
† Richter Alajos
† Br. Rittenstein Ágost
† Rochos István
† Róth Samu
Rózsahegyi Aladár e. tr. Kolozsvár
Sáska Mihály mérnök, Budapest
Schafarzik Ferencz geológus Bpest
Schulek Vilmos e. tanár, Budapest
Schuller Alajos m. e. tanár, Bpest
Schwarz Gyula orsz. képv. Bpest
Schwarz Ottó bányatanács. Selmecz
† Scitovszky János.
Semsey Andor birtokos, Bpest
  200. –
  200. –
  100. –
  100. –
  100. –
  100. –
  100. –
    60. –
  100. –
  100. –
  104. –
    60. –
  100. –
    95. –
  100. –
  210. –
1000. –
    48. –
  100. –
    60. –
    67.50
    51. –
  100. –
    70.05
  100. –
  100. –
  100. –
    60. –
  100. –
  315. –
    60. –
  200. –
  100. –
  100. –
  210. –
  105. –
  105. –
    60. –
    60. –
  100. –
  100. –
  100. –
  105. –
  300. –
    60. –
  500. –
  100. –
Serly Sándor orvos, Mohács
† Simon Elek
Simonyi Antal Ujházi László nevére
† Báró Sina Simon
Sipos Pál ügyvéd, Szikszó
† Somogyi Károly
Somogyi Rudolf tanár, Budapest
Somssich Andor birtokos, Sárd
† Somssich Pál
F. Sörös Luiza tanítónő, Budapest
Szabó József e. tanár, Budapest
† Szandtner Henrik
† Szaniszló Ferencz
Gróf Széchenyi Béla, Budapest
† Szelényi Lajos
† Szentandrássy Lajos
† Szigli Gábor
Szily Kálmán akad. főtitkár, Bpest
Szily László birtokos, Szt-Márton
Szlávy József korona-őr, Budapest
† Szőnyi Pál
Szuper Lajos honv. törzsorv. Pozsony
† Szüts István
† Takács János
M. k. Tengerészeti hatóság, Fiume
Than Károly e. tanár. Budapest
† Than Sándor
Thanhoffer Lajos e. tanár, Budapest
† Thurzó Gábor
Tomory Anasztáz magánzó, Bpest
Könyves Tóth Mihály mérn. Bpest
Ungváry Vilmos mérnök, Pozsony
Vadona János magánzó, Kolozsvár
Válya Miklós tanár, Budapest
Varga Zsigmond orvos, Sz.-Fehérvár
Vásárhelyi Imre birtokos, Szomor
Vidéky Ferencz fogorvos, Budapest
Virágh Elek számvevő, Kismarton
† Wagner János
† Wagner Pál
Wartha Vincze m. e. tanár, Bpest
Gróf Wenckheim Frigyes, Ókigyós
Xantus János, Budapest (érdemeiért).
† Ybl Miklós
Gr. Zselénszky Róbert, T-Ujfalu
Zsigmondi Géza mérnök, Budapest
† Zsivora György
  60. –
105. –
200. –
525. –
  60. –
100. –
100. –
100. –
100. –
200. –
105. –
  60. –
  52.50
200. –
100. –
  60. –
105. –
210. –
  60. –
100. –
200. –
  60. –
  60. –
100. –
100. –
200. –
500. –
100. –
  60. –
105. –
100. –
  60. –
100. –
100. –
200. –
100. –
100. –
  60. –
205. –
100. –
100. –
100. –

100. –
100. –
100. –
100. –

LEVELEZŐ TAGOK:

(1891-ben).

Brücke Ernő egyetemi tanár, Bécs.
Frankland Eduárd tanár, London.
Hauer Ferencz bányatanácsos, Bécs.
Helmholtz H. tanár, Berlin.
Huxley Tamás tanár, London.
Kenngott Adolf tanár, Zürich.
Kerner Anton egyetemi tanár, Bécs.
Kornhuber G. A. tanár, Bécs.
Leuckart Rudolf tanár, Lipcse.
Lönrott Illés tanár, Helsingfors.
Middeldorpf Albr. Tivad. tanár, Boroszló.
Schur Nándor Dr. Bécs.
Senoner Adolf, Bécs.
Topinard Pál tanár, Páris.
Tyndall John tanár, London.
Williamson A. W. tanár, London.