III. FEJEZET.
ELEKTROMOS MEGOSZTÁS VAGY GERJESZTÉS.

IV. FEJEZET.
ELEKTROMOZÓ GÉPEK.

1. Az első elektromozó gépek. – Történeti áttekintés.

A FIZIKUSOK, kik az elektromos jelenségeket tanulmányozták, kezdetben kisérleteikben csak arra szorítkoztak, hogy a testeket, melyeket elektromozni akartak, közvetlenül dörzsölésnek vetették alá. Mint már előbb láttuk, leggyakrabban gyanta- vagy spanyolviaszk-rudakat, üveg csöveket stb. használtak. Hogy nagyobb mennyiségű elektromosságot kapjanak, később hosszú üvegcsövek használata jött szokásba, melyek hossza mintegy három láb, átmérője 12–15 vonal s falvastagsága egy vonal volt. Ezt teljesen száraz, puszta kézzel dörzsölték, vagy ha ez az izzadságtól kissé megnedvesedett, itatóspapir-darabbal, melyet előbb tüzön megszárítottak. GUERICKE OTTO egy elektromozó gép-féle készüléket gondolt ki, mely öntött kéngolyóból állott s ezt hajtókerék segélyével tengely körül forgatta; az egész úgy volt berendezve, mint a köszörüsnek a köszörű-köve. Mialatt kézi erővel a gömböt gyors forgó mozgásba hozták, más valaki a két kezének tenyerét a golyó egyenlítőjéhez támasztotta; a súrlódás a kéngömb felületén nagy mennyiségű elektromosságot fejlesztett. A kisérletező erre a gömböt tengelyénél fogva kiemelte, s kisérleteinél közvetlenül használta. Később (1740-ben) egy wittembergi fizika-tanár, BOSE, a kéngolyót üveggolyóval helyettesítette, s tökéletesítette a forgó mozgást létesítő szerkezetet is. Ámde az e fizikustól eredő legfontosabb módosítás az üvegen fejlesztett elektromosság felszedésében állott. E végből az üveggömb fölé selyemzsinórokra függesztett, tehát szigetelt fém-(bádog-) hengert alkalmazott. Hogy az elektromosság az üvegről a hengerig átvitessék, a hengert oly módon helyezték el, hogy egyik Vége a golyónak függőleges átmérője fölött igen kis távolságra esett. E között és a henger között szikrák ugrottak át, s a henger ugyanoly elektromossággal telt meg, mint a minőt a súrlódás


172

az üveg felületén fejlesztett. Az elektromosságnak a konduktorra vala átvitelére még fémlánczot is használtak, mely a fémhengerre feltekerve, onnét az üveggolyóra lecsüngött; a IV-dik táblán az elektromosság felhalmozásának módja van előtüntetve, melyen műkedvelőket különböző érdekes kisérletekkel foglalatoskodva láthatunk. Az elektromozó gép, melyet használnak, az, melyet Abbé NOLLETT a múlt század közepe táján szerkesztett, s mely nem más, mint a BOSE-félének módosítása.

Újabb meg újabb módosítások a dörzsölő elektromozó gépeknek lassanként azon alakot adták, melyet azok még ma is a legtöbb fizikai laboratóriumban bírni szoktak. Írjuk le röviden!

Legelőször is a dörzsölésnek alávetett testek alakját módosították. WATSON egyszerre négy üveggolyót alkalmazott; WILSON, CAVALLE, NAIRNE gömb helyett a hengeralakot választották; SIGAUD DE LA FOND, LE ROY, CUTHBERSON és végül VAN MARUM és RAMSDEN a gömböket és a hengereket tükörüveg-korongokkal helyettesítették. Eme cserének az volt a nagy előnye, hogy a dörzsölt testnek nagy felületet lehetett adni, s kikerülni a gyors forgásból eredő alkalmatlanságot [kényelmetlenséget].

Egy másik haladás a posztó-, vagy bőrvánkosok alkalmazásában állott, melyeket ónlemezekkel, ón- vagy czinkfoncsorral vontak be; ma füstaranyat használnak, mely az előzetesen vékony faggyúréteggel bevont bőrhöz odatapad. Ez anyagok képezik a tulajdonképeni dörzsölő testet, a dörzsölő szert.

Az elektromosság a konduktorokra folytonos kisülések útján ment át, melyek szikrákban nyilvánúltak, vagy pedig lánczok, szövet-szalagok közvetítésével, melyek a szigetelt konduktort a gép üveggolyóival összekötötték. A csúcsok hatását, melyet FRANKLIN épen akkoriban fedezett föl, első ízben WILSON használta fel e czélra. Gépének konduktora gömbökben végződő henger volt, mely selyemköteleken volt felfüggesztve. A konduktorról egy fémpálcza nyúlt le az üveghenger felé s egy fésű alakú, szintén fémből készült szerkezetnek csúcsait fordította feléje.

Ezek a főbb tökéletesítések, melyek a dörzsölő elektromos gépek szerkezetét GUERICKE OTTO-tól kezdve napjainkig feltüntetik. E rövid történeti áttekintés a ma elfogadott berendezések okát, melyeket most le fogunk írni, jobban átláttatják.


173

IV. TÁBLA.

KÉN- ÉS ÜVEGGOLYÓS ELEKTROMOZÓ GÉP,
az 1754 táján használt példány után.


174


175

2. Dörzsölve elektromozó gépek.

Az elektromozó gépet két test kapcsolata alkotja, melyek kölcsönös dörzsölése útján mindegyikükön az elektromosság egyik nemét fejlesztik ki. Még egy harmadik test járul hozzájok, melyen a két fluidum egyike, vagy másika felhalmozódik. Az elektromosságnak a dörzsölt testből a konduktorra vagy gyűjtőre való átvitele különben érintés vagy gerjesztés útján történik. GUERICKE gépe nem felelt meg e definitiónak, amennyiben konduktora nem volt. Némi tekintetben az elektrofor is dörzsölő elektromos gép, mely igen egyszerű, igen kényelmes, sőt a most leirandók fölött azon előnye is van, hogy az egyszer fejlesztett elektromosság a gyantalepényen hosszú ideig megmarad, s hogy a konduktor jóformán a végtelenségig tölthető elektromossággal, a nélkül hogy a műveletet mindig újból ismételni szükséges volna.

A most leirandó gép az, mely RAMSDEN-féle gép neve alatt ismeretes, egy gépszerkesztő nevéről, ki azt jelenlegi alakjába öntötte; noha nem szabad elfeledni, hogy a gép tulajdonképen több fizikustól eredő tökéletesítések sorának eredménye, a mint azt a megelőző czikkben sommáson elmondtuk. Beirásunkat az V. táblán figyelemmel kisérve, a gépnek minden részlete könnyen megérthető.

Egy nagy köralakú üvegtábla * fémtengelyre függőlegesen van erősítve, mely körül forgattyú segélyével forgatható. Az üvegkorong két fa oszlop között áthaladva, melyek tengelyét tartják, felületén az oszlopokhoz erősített két vánkospárhoz súrlódik. A forgó mozgás tehát az üvegkorong elektromozását vonja maga után, mely mindkét felületén positiv elektromossággal töltetik meg. A vánkosok nincsenek szigetelve, hogy a rajtuk fejlődő negativ elektromosság a földbe áradhasson; mert ha ez az elektro-

* Olyan elektromozó gépeket is szerkesztettek, melyek korongja kénből volt. Lásd erre vonatkozólag RICHER-nek egy jelentését a Comptes rendus de l'Academie des sciences pour 1865. hasábjain. Nem közömbös dolog, hogy milyen üveget választanak. Az elektromos eszközök készítői felismerték, hogy a régi üvegtáblákból vágott korongok a legjobbak. Azt hiszik, hogy előnyük annak tulajdonítandó, hogy a régebben gyártott üvegnek szóda-tartalma kisebb, felületök ez oknál fogva kevésbbé nedvszívó volna. Az olajzöld színű palaczküveget, a kobalttal kékre festett üveget, a tükörüveget, mint ezen czélra alkalmasakat, egyformán szokták választani. De bármely természetű legyen is az üveg, fontos, hogy időről-időre alkohollal megtisztíttassék, hogy azok az anyagok, melyeket a dörzsölés hátrahagy, eltávolíttassanak.


176

mosság a vánkosokon felhalmozódhatnék, nem sokára elérkeznék a pillanat, melyben a korong positiv elektromosságára gyakorolt gerjesztése a súrlódás hatásával egyenlővé válnék s ez okból a további töltésének szükségképen határt szabna; ez okból az oszlopokat és vánkosokat fémlánczczal a földdel közlekedésbe hozzák.

Mindegyik vánkos szőrrel van kitömve s bőrborítékkal behúzva, melynek felülete füstaranynyal, vagy czink-, bizmút-, ón-foncsorral van bevonva. A tapasztalat azt bizonyítja, hogy az utóbb említett anyagoknak nagy hatásuk van az elektromosság fejlesztésére.

Ilyen a gép azon részének berendezése, melynek feladata elektromosságot fejleszteni. Most elmondjuk, mi módon használják a konduktorok megtöltésére. Két hosszú, üveglábakon szigetelt rézhengert neveznek így, melyek gömbalakú darabokban végződnek és keresztben álló, kisebb keresztmetszetű hengerrel vannak egymásközt egyesítve. A két hengernek az üvegkorong közelébe eső végei állkapocs formájú fémdarabokat hordanak, belül fémcsúcsokkal ellátva, melyek az üveglemez felé vannak fordítva, de kellő távolságban, hogy forgás közben érintkezés ne állhasson be. Lássuk, mi történik, amint a korong positiv elektromossággal töltődik. Ez az elektromosság gerjesztés útján a konduktor semleges elektromosságára hat, megbontja, az ellentettet – t. i. a negativot – vonzza, mely a csúcsokon kiáramolva, az üvegen vele egyenlő értékű positiv elektromosságot semlegesít. A konduktor positiv elektromossága ellenben a két fémhengerre üzetik, a hol azután felhalmozódik. Egyikükön számlapos elektroskópot látunk, melynek ingája, kitérésével, a felhalmozott elektromosság feszültségét mutatja. Amint a korong a vánkosokon súrlódik, elektromosságot vesz fel, de a szedők csúcsai előtt elhaladva, kisül; a korongnak tehát csak két szelvénye van egyszerre elektromozva. Ezek, mint a rajzban látjuk, viaszkozott tafota-fedőkkel vannak védve, melyek a levegő nedvességétől okozható szétszóródást gátolják. Hogy a gép jól működjék, szükséges, hogy a szoba, melyben fel van állítva, száraz és eléggé magas hőmérsékletű legyen; a konduktor szigetelő üveg lábait működés előtt gondosan megtöröljük.

1772-ben LE ROY, franczia fizikus oly üvegkorongos elektromozó gépet készíttetett, mely csak egy vánkos-párt hordott. Két hengeralakú konduktor, mindkettő szigetelve, a korong átmérőjének végei mellé vízirányosan volt felállítva. Egyikök a vánkosokat tartotta, a másik pedig az üveg felülete közelében végződött. Ezek a két ellenkező nevű elektromosságot szedték föl.

LE ROY-nak gépét WINTER, osztrák műszerkészítő, jelentéktelenül

V. TÁBLA.

ÜVEGKORONGOS ELEKTROMOZÓ GÉP,
Ramsdenről elnevezve.


178


179

módosította s a 109. ábrában feltüntetett eszközt készíté, mely ma Németországban nagy elterjedtségnek örvend. Ezen a konduktorok gömbalakúak; egyikök a vánkosokhoz van kötve, a másik pedig két gyűrűt tart, melyek a korongot a vánkosoktól kiinduló átmérő végén közbefogják. Az

109. ábra. Korongos elektromozó gép Wintertől.


180

első gömb negativ, a másik pedig positiv elektromossággal telik meg. A WINTER-féle gép csak jelentéktelen mennyiségű elektromosságot szolgáltat; ámde a konduktorok távolsága miatt a feszültség tetemes s ez okból hosszabb szikrát lehet belőle kapni, mint más közönséges korongos gépekből.

110. ábra. – A kétféle elektromosságot adó Nairne-féle gép.

A NAIRNE-féle géppel (110. ábra) positiv és negativ elektromosságot szintén két elkülönített konduktoron lehet kapni. A konduktorok egyike csúcsokkal van ellátva: tehát positiv elektromos lesz, mint a korongos gépek konduktorai. A másik konduktor a vánkost tartja, melynek egy nagy üveghengerhez surlódása a két elektromosság elkülönítését eredményezi, e rendszer negativ elektromosságát szolgáltatván; ezenkívül egy tafotadarab az üvegfelületet a fejlesztett elektromosság szétszóródása ellenében védi. Ebből következik, hogy mialatt a positiv elektromosság az üvegen felhalmozódik, a negativ a vánkosba s innét a konduktorba hajtatik. A felgyűjtött elektromosságok közöl csak az egyiket lehet megtartani; e végből elégséges a másik elektromosságot tartó konduktort egy láncz útján a földdel összekötni.


181

111. ábra. – Van Marum gépe.

VAN MARUM elektromozó gépet (111. ábra) * gondolt ki, mely tetszés szerint működhetik, vagy mint a RAMSDEN-, vagy mint a NAIRNE-féle; a konduktorokon akár a positiv, akár a negativ elektromosságot vagy pedig mindkettőt egyszerre össze lehet gyűjteni.

* E fizikusnak egyik gépe hires a tudomány történelmében; Hollandiából a párisi nemzetközi elektromossági kiállításra elküldve, a kiállítás históriai osztályának készülékei között volt látható. VAN MARUM 1787-ben készítette s a következő években CUTHBERSON részéről több rendbeli javitás történt rajta. Két, 1,62 méter átmérőjű korong nyolcz vánkospár között párhuzamosan forog; a konduktorok végein levő fémgolyók átmérője 30 centiméter. VAN MARUM ezen géppel érdekes kiserleteket végezett, kivált az elektromos szikrákra és fénynyalábokra vonatkozólag, melyeknek hossza nála 60 centimétert ért el. Erről később lesz szó. E hatalmas gép ez idő szerint a TEYLER-féle muzeumban van Amsterdamban.


182

112. ábra. – Armstrong gőz-elektromos gépe.

Ha jól kiszárított higanyt üvegcsőben, pl. barométercsőben összerázunk, sötétségben villanásokat lehet látni, mi bizonyos mennyiségű elektromosság fejlődéséről tesz bizonyságot; az üvegcső ez állapotban könnyű testeket csakugyan magához vonz. Igy a folyadékoknak szilárd testekhez való surlódása, elektromosság fejlesztésére szintén felhasználható. Mindamellett nem tudták hasznosítani, míg a véletlen 1840-ben egy igen hathatós módszer felfedezésére nem vezetett, melylyel vízgömböcskékkel kevert gőz-sugárnak szilárd testhez való surlódásából elektromosságot lehet szerezni. Ez a 112-dik ábrában feltüntetett Armstrong-féle elektromozó gépnek * az alapelve. Üveglábakon szigetelt és lepárolt vízzel megtöltött kazán magas feszültségü gőzt fejleszt, ez egy sor nyíláson át a levegőbe tódul, miután nedves csepűvel telt vizes szekrényen áthaladtában, mely a gőzt vezető csöveket folyton áztatja, részben lecsapódott. A gőz lecsapódásából eredő vízgömböcskék, mielőtt a kiáramló nyilásokhoz érkeznének, egy puszpángfa-lemezhez, melyet megkerülnek s a nyilások falaihoz, melyek ugyanazon fából vannak, erővel surlódnak.

113. ábra. – A gőz kiáramló nyilása.

A 113. ábrában, mely a szóban forgó kiáramló nyilások egyikét keresztmetszetben mutatja, látható, hogy a gőz, mielőtt a puszpángfa-csőbe jutna, melynek nyílásán végül kiszabadul, egy fémlemezkébe ütközik s ezt megkerüli. Ily módon elektromosság származik és pedig annál nagyobb bőségben, mentől magasabb a gőz nyomása; a kazán positiv s a gőz negativ elektromossággal telik meg. Ez utóbbinak összegyűjtése végett a gőzsugarak útjába szigetelt vezetőt állítának, mely egy sor csúcscsal van ellátva.

A gőz-elektromos gépek igen hatalmasak; kár, hogy használatuk nem igen kényelmes s e miatt ma már majdnem teljesen mellőzik. Az e fajta gépek közöl a londoni polytechnikumi intézetét szokták emlegetni, mely negyvenhat gőz-kibocsátó nyilással van ellátva s 60 centiméter hosszaságú szikrákat ad. A párisi Sorbonne gépe, melyen 80 kiáramló nyílás van alkalmazva, szintén néhány deciméter hosszaságú, folytonos szikrákat szolgáltat.

* Azon jelenség felfedezése, melyen eme gép szerkezete alapúl, úgy látszik véletlennek tulajdonítandó. "Egy gépész-munkás, Newcastle közelében egy gőzgép javításával elfoglalva, egyik kezével a szellentyűn kirohanó gőzsugárba, másik kezével a nehezékes biztosító szellentyű karjához nyúlt; fényes szikrát húzott ki belőle s heves rázkódást szenvedett. Armstrong a jelenség körülményeit tanúlmányozta stb." Traité d'Electricité statique de M. MASCART.


183

3. A megosztáson alapuló elektromozó gépek.

Azon elektromosság, melylyel a most leírt elektromozó gépek konduktorai töltődnek, szintén megosztás útján ered. Mennyisége minden pillanatban egyenlő azzal, melyet a vánkosok surlódása az üveg felületén fejleszt; de mivel ezt a szedők csúcsaiból kiáramló ellenkező elektromosság semlegesíti, a mennyiben a konduktorokon fejlődő elektromosságot fogyasztjuk, a korongnak elektromosságát megújítani s a gépet tovább hajtani szükséges.

Ez okból nevezik az előbbi czikkben leírt gépeket dörzsölve elektromozó gépeknek. Az elektrofórban, mint láttuk, másképen állanak a dolgok; a gyantalepényt egyszer megtöltve, csak hosszú időközökben szükséges újból dörzsölni. Hogy úgy mondjuk, vezető fedője segélyével végtelen mennyiségű elektromosságot meríthetünk belőle, mely minden egyes esetben pusztán csak megosztás útján töltődik. Azon különböző elektromozó gépek, melyekről most fogunk szólni, az elektrofór elvére vannak alapítva; ezeknél a dörzsölés csak annyiban alkalmaztatik, hogy a megosztó hatásra szükséges elektromosság fejlesztessék; az egyszer megtöltött gép tovább működtetésére más munka nem szükséges.

Az ezen elven alapuló első influenczia-gép 1865. évből ered; egy német fizikus, HOLTZ találta fel. PICHE, BERTSCH és CARRÉ Francziaországban, és TOEPLER Poroszországban már a következő évben hasonló készülékeket szerkesztettek. A HOLTZ-féle gép, valamint az utóbbiak is, számos javításon mentek keresztül; ma nagyon el vannak terjedve mind, s az elektromossági vizsgálatoknál nagyobb becsben állanak, mint a dörzsölve elektromozó gépek. Irjuk le kissé részletesebben a legfontosabbakat.

A 114. ábra a HOLTZ-féle gépet szokott alakjában mutatja. A és b üvegkorongokból áll, melyek közös, vízszintes tengelyre, két függőleges síkban, egymástól csekély távolságban vannak felállítva. Az A korong, melynek átmérője valamivel nagyobb mint a másiké, szilárdul áll és közepén tág, köralakú nyílással van ellátva, mely a mozgó B korong forgástengelyét átbocsátja. Az álló korong, vízszintes átmérőjének végein ki van lyukasztva; az üvegbe trapéz-alakban vágott két nyilás papirfegyverzettel van ellátva, mely mindkét oldalra felhajtva és a nyílás egyik szélén fel van ragasztva. A szabad részbe, vagyis az álló korong ablakaiba két f f' csúcs vagy nyelvecske nyúlik. Két szigetelt kouduktor két fésűt tart a korong előtt, melyeknek csúcsai az ablakok papír-fegyverzeteivel épen szembe vannak állítva. Eme konduktorok derékszögben


184

vannak meghajlítva és m n golyókban végződnek, melyek egymáshoz tetszés szerint közelíthetők, s ha szükséges, egymással érintkezésbe hozhatók. Az ábrán látható, hogy a gépnek egyes részeit mi módon tartják a szigetelő üvegoszlopok, s a forgó korongnak tengelye miképen van a függőleges oszlopokhoz erősített vízszintes tartókba illesztve. Csigák és átvivő kötelekből összeállított szerkezet közbenjárásával egy forgattyú segélyével a mozgó korong gyors, másodperczenkint öt-tiz körülforgású sebességgel hajtható.

114. ábra. – Holtz elektromozó gépe.

Hogy a gépet megindíthassuk, először is a konduktor golyóit érintkezésbe kell hozni, a mit a szigetelő fogantyú, melylyel egyikök el van látva, lehetővé tesz. Erre a mozgó korongot forgattyúja segélyével forgásba hozzuk, a papir-fegyverzet csúcsaival ellentett irányban; ezután az egyik fegyverzet megtöltetik, macskabőrrel dörzsölt ebonit (keményített kaucsuk) lemezt közelítvén hozzá. Majdnem rögtön serczegés hallható, a mi azt jelzi, hogy a fésűk csúcsaiból elektromosság áramlik ki. A gép működésben van s működésben marad és elektromosságot szolgáltat mindaddig, míg


185

a forgó mozgás fenntartatik. A konduktorok végein ülő golyókat távolítva egymástól, szikrákat látunk folytonos áramlásban közöttük előszökelleni.

Kisértsük meg már most megmagyarázni, mi történik itt s adjuk elő az éppen most leírt gép elméletét legalább főbb vonásaiban. A 115. ábrában C és D a szilárd korong fegyverzeteit jelentik; A és B az M és N csúcsokban végződő konduktorokat, mely utóbbi betűk a készülék fém-fésűit ábrázolják. Hogy a magyarázatot kényelmesebbé tegyük, a mozgó korongot e helyen üveghengerrel helyettesítettük, melynek keresztmetszetét az árnyékolt kör tünteti elő. A nyilak a fegyverzetek nyelvecskéivel ellenkező forgásirányt jelölik meg.

115. ábra. – A Holtz-féle gép elmélete.

A C papirlap aljához macskabőrrel negativ elektromosra dörzsölt ebonit-lemezt közelítimk. A papir gerjesztés útján positiv elektromosságot vesz fel, mialatt a negativ elektromosság a nyelvecskén át a korongra, vagy ha úgy akarjuk, a hengerre ömlik, a mely mozgásban van. Az AB konduktor – mely most folytonos, mivel a golyókat érintkezésben levőknk tételeztük fel – szintén elektromos lesz influentia útján; az M fésűnek csúcsai positiv, az N fésű csúcsai pedig negativ elektromosságot bocsátanak ki az üvegre. A másik papir-fegyverzet, D, megosztást szenvedve az üveghengernek azon negativ elektromos részeitől, melyek a nyelvecskéje elé érkeznek, ennek csúcsán keresztül positiv elektromosságot önt az üvegre és alapján negativ elektromossággal telik meg. Ebből az következik, hogy az üveghenger külső és belső felületén megtöltődött és pedig egyik felében positiv, a másikon negatív elektromossággal. Ezen ellentett elektromosságok kölcsönös hatása a fegyverzetek és a fésük csúcsaiból kiömlő elektromosságok áramát növelik, s ha a levegőn vagy a tartókon át történő elszóródást nem vesszük tekintetbe, a felhalmozódás geometriai arányban megy végbe.

116. ábra. – A Holtz-féle elektromozó gép.

A 116. ábra ugyanezt a gépet mutatja, melynek konduktoraihoz halmozók vannak kapcsolva, abból a czélból, hogy elektromos tölthetőségük növeltessék. Ez két leydeni palaczk, E és F, melyeknek külső fegyverzetei fémpálczikával vannak összekötve s belső fegyverzeteik külön közlekednek a két B és C végekkel. Ezen függelék hozzáadása mellett valamivel több idő szükséges arra, hogy a két sark között kisülés idéztessék elő; de a helyett, hogy apró, majdnem folytonos szikrák vagy fényes pamatok alak-


186

jában jelentkeznék, most ritkább, de sokkal erősebb szikrákban megy végbe.

A HOLTZ-féle gép hatalmas egy készülék, mely azonban kényes és a levegő nedvességének behatása iránt érzékeny. Ugyanazon méretek mellett s ugyanazon forgási sebességgel húsz egészen harminczszor annyi elektromosságot szolgáltat, mint a RAMSDEN-féle gép. Igaz, hogy száraz, hideg időjárás mellett jól dolgozik, de az is igaz, hogy olykor nem kevés vesződségbe kerül, míg nedves időben, meleg nyári napokon, vagy pedig nagy számú hallgatóságtól vízgőzökkel telített levegőben kielégítő működésbe hozható legyen. Ezeket a kedvezőtlen hatású körülményeket akként lehet elhárítani, hogy a helyiség levegőjét, melyben a gép fel van állítva, felmelegítjük és megszárítjuk, vagy pedig még jobb, ha asztalra állítjuk ezt s szénmelegítőt gyújtunk alá, az asztal tábláját lyukakkal vervén át, hogy a meleg levegő ezeken fölfelé áramolhassék s a gép különböző részeit körülnyaldoshassa.

Kettős HOLTZ-féle gépeket is szerkesztenek, vagyis olyanokat, melyek négy korongból vannak összeállítva, közőlök kettő szilárd, a másik kettő pedig – rendesen közös tengelyre erősítve – forgatható. Ezeknél a konduktorok fésűi villaalakba görbülnek s csúcsaikat a papir-fegyverzetek


187

felé fordítják. A kettős gépek több elektromosságot szolgáltatnak s hosszabb szikrákat adnak, mint az egyszerű gépek; legnagyobb előnyük azonban, hogy a töltést hosszabb ideig megőrzik; száraz levegőben több órán át elektromosak maradnak, s ha korongjaikat újból megindítjuk, müködnek, anélkül, hogy szükséges volna újra tölteni.

117. ábra. – Kettős forgásu Holtz-féle gép.

A 117. ábra egy újabb alakot tüntet elő, melyet HOLTZ adott gépének. Az egyenlő átmérőjű korongok vízszintesen vannak elhelyezve. Mindkettő mozgatható, azonban noha közös tengelyök van, ellenkező irányban forognak. Az álló korongok és a papir-fegyverzetek e gépen el vannak hagyva, ellenben négy vezető fésű van benne, melyek páronként fém-kapcsokkal vannak összekötve. Két fésű egyazon átmérő végeinél a felső korong fölött van; a másik kettő pedig az alsó korong alatt van, ugy hogy irányuk az előbbiekével derékszöget képez. Az ebonit- vagy üveglábakon szigetelt s az említett módon összekötött konduktorok két rendszert alkotnak, melyet épen úgy, mint a közönséges HOLTZ-féle gépeknél, golyókban végződő kisütő segélyével tetszés szerint külön lehet választani vagy össze lehet kötni. Midőn a gépet járatni akarjuk, a konduktorokat közlekedésbe helyezzük és a korongokat forgatjuk. Az elektromozott


188

ebonit-lemezt egyik fésűhöz közelítjük, s a keletkező serczegés csakhamar jelenti, hogy a gép meg van töltve. A lemezt eltávolítjuk, a kisütő golyóit széthúzzuk s folytonos szikraáramlást nyerünk. Elmélete csekély különbséggel ugyanaz, mint az első HOLTZ-féle gépé.

A TOEPLER-féle gép legegyszerűbb alakjában a 118. ábrában van feltüntetve.

118. ábra. – Toepler-féle gép.

E üvegkorong, kötél- és csigarendszerrel hajtva, függélyes tengely körül forog. Alsó felületére két körszelet alakú ónlemez van ragasztva, melyek a felső lapra CD szalagokban fel vannak hajlítva, s melyeket az átmérő mentén szabad köz választ el egymástól. A szigetelő lábakon megerősített két konduktor, NN', a korong fölé emelkedve, eddig nyúlik, s a gömböcskék, melyekben végződnek, a és b hajlékony kis rugókkal vannak ellátva, s ezek ellenkező oldalak felé görbülnek. Az üveg korong alatt a körszelvényekkel egyező alakú és méretű elszigetelt vezető, D' van mozdíthatatlanúl megerősítve és a gerjesztő szerepét játszsza. Tegyük fel, hogy positiv elektromossággal töltjük meg. Megosztás útján a D szelvényt és Na konduktort elektromozza, melyek addig, míg a rúgó az ónlemezt érinti, összefüggő vezetőt képeznek; a forgás azon pillanatában, mely az ábrában feltüntetett helyzetet kevéssel megelőzi, D negativ elektromossággal telik meg és N az ellentett végén positiv elektromossággal. Az a rúgót elhagyva, D szelvény a b rúgó útján N' konduktorral közlekedik s átadja neki negativ elektromosságát. Ámde a forgó mozgás most a második C szelvényt az előbbinek helyére viszi s így ezen van most a sor, hogy megosztás útján elektromossá váljék. Ez a hatás vég nélkül ismétlődik s a konduktorokon fölszedett elektromosság geometriai arányban növekszik, egész a maximális értékig, melynél a gép egyes alkatrészei között szikrák


189

alakjában kisülések kezdenének képződni. Két csúcs, c és c', melyek csavarok segélyével tetszőlegesen közelíthetők, vagy pedig ebonit-fogantyúkkal ellátott kisütőnek két golyója a most említett bajon segít, amennyiben a fölöslegben fejlődő elektromosságot fölszedi.

A párisi nemzetközi elektromos kiállításon a TOEPLER-féle gépet a leírt mintától eltérőleg többféle alakban lehetett látni. Ezek egyikét a 119. ábra mutatja, s a 120. ábrában ugyane fizikusnak egy másik gépe látható, mely az egyszerű gépet alkotó két korong helyett húsz korongnak egyesítéséből eredt. Ennek czélja az elektromosság fejlesztését s a gép elektromindító erejét ugyanazon arányban növelni.

119. ábra. – Toeplernek sokszögletű lemezes gépe. A kiállitott minta.

A 119. ábrában előtüntetett TOEPLER-féle gépen majdnem teljesen megtaláljuk a HOLTZ-féle gépnek rendes szerkezetét. Az álló korongot itt


190

120. ábra. – Toepler-gépe 20 lemezzel.

egy sokszögletű üvegtábla alkotja, mely harántmetszéssel két részre van osztva. Ezen lemez hátsó lapján két ónlapot hord, melyek a gerjesztők szerepét játszszák. Elül egy mozgó üvegkorong van, mely kerülete mentében ón-szeleteket tart, mindenikök fémkidudorodással levén ellátva. A konduktorok csúcsos fésűi közöl az egyiknek kis seprűalakja van, mely az ónlapok kiálló fémdarabkáját érinti, valahányszor ezek forgás közben a korong vízszintes átmérőjébe jutnak. Ezek a szeletek az álló üvegtábla másik oldalához ragasztott fémfegyverzetek influencziájának vannak alávetve. A mozgó korongot forgásba hozva, miután az álló fegyverzeteket ellentett elektromosságokkal előre megtöltöttük, az egyes szeletek előttük elhaladva, megosztás következtében ellenkező nemű elektromossággal töltődnek s ez az elektromosság a csúcsokon keresztül a konduktorokra áramlik. A gép működésének további magyarázata a föntebb leírt készülékével megegyez.

Irjuk le még BERTSCH és CARRÉ készülékeit. Az első a 121. ábrában van előtüntetve.

121. ábra. – Bertsch forgó elektroforja.

D ebonit-korong csiga- és kötélszerkezet közbenjárásával, mely egy forgattyú segélyével mozgásba hozható, vízszintes tengely körül forog. Eme korong alsó részével ugyanazon anyagból vágott szelet állíttatik szembe, mely kézzel vagy macskabőrrel való dörzsölés útján előre elek-


191

tromoztatott. Ezen szeletnek influentiája a korongot megelektromozza, mely a földdel összekötött C konduktorból N fésű útján positiv elektromosságot kap. A korongnak felső fele, D, M fésűn keresztül A konduktorra gerjesztőleg hat, s így a konduktor positiv elektromossággal telik meg. Ez utóbbinak elektromos tölthetősége azáltal növesztetik, hogy egy nagyobb méretű, szigetelt E konduktorrttl hozzuk közlekedésbe. Az A és C konduktorokat a készülék pólusainak szokás nevezni.

122. ábra. – A Bertsch-féle gépnek kaucsuk sectora.

Az imént leírt gépet eredetileg PICHE gondolta ki; ezt tökéletesítve, mostani alakjában BERTSCH állította elő. Könnyű belátni, hogy a kemény kaucsukszelet itt az elektrofór gyantalepényének szerepét játssza, míg a mellette elhaladó korongrész a vezető fedőt helyettesíti. Az alsó fésű szikrát ugrat ki belőle, úgy, mint a kísérletező újja a vezető fedőből. Ezen analógia nyomán kapta a BERTSCH készüléke a forgó elektrofór nevet.


192

123. ábra. – Carré elektromozó gépe.

A CARRÉ-féle gép (123. ábra) az előbbitől csak annyiban különbözik, hogy a kaucsuk-szelet helyett PP keményített kaucsuk-korongot hord, mely szintén mozoghat és pedig a C vánkosok között lassan forogva. Ennek következménye az, hogy a gerjesztő test a helyett hogy elektromosságát lassanként elvesztené, a mint az a BERTSCH-féle gép szeleténél megeshetik, a művelet tartama alatt elektromos marad s azonnal azzá lesz, ha a gépet megindítjuk. Megfelelő méretű csigákat választva, a nagy és az alsó kisebb korongok mindegyikét a saját tengelyén közös forgattyú hajtja, az elsőt sebesen, a másikat ellenben lassan.

38 centimeter átmérőjű alsó koronggal, mely 49 cm. átmérőjű korongra hat gerjesztőleg, a CARRÉ-féle gép szikráinak hossza 20 centimetert ér el. E gép, melynek előnye, hogy minden időjárás mellett egyenlően jól működik, azon gyengeségben szenved, hogy a nagy ebonit-lemez légköri hatók befolyása alatt könnyen megváltozik. E bajon akként kell segíteni, hogy a korong oldalait időről-időre súroló papirral lecsiszoljuk, mely művelet az ebonitnak megváltozott vékony rétegét eltávolítja.


193

4. Különféle kisérletek az elektromozó gépekkel.

A most leírt elektromozó gépekkel a fizikai előadások alatt a legkülönfélébb kisérleteket szokták végezni. Egy-kettőt a legérdekesebbek közül e helyen előadva, nem annyira az elektromosság hatásainak tanulmányozása lesz czélunk, melyekkel behatóbban foglalkozni nemsokára úgy is lesz alkalmunk, mint inkább az, hogy a megelőző fejezetekben tárgyalt általános tünemények magyarázatával megbarátkozzunk.

124. ábra. – Elektromos harangjáték.

Egy fém-lécz ugyanoly anyagú szárral az elektromozó gép egyik konduktorára van akasztva. A léczen három csengetyű függ, a két szélső rézlánczokon, a középső pedig selyemszálon; ez utóbbi azonkívül fémláncz segélyével a földdel közlekedik. Végül a csengetyűk között selyemszálak két fémgolyócskát tartanak (124. ábra). A mint a gép működni kezd, a kouduktor elektromossága a szélső csengetyűkre áramlik, a szigetelt golyócskák vonzíttnak s érintkezés után azonnal eltaszíttatnak. A középső csengetyű, mely természetes vagy semleges állapotban van, az elektromozott fémgolyócskák gerjesztésének alávetve, a golyók elektromosságával ellenkezőleg töltődik meg s azokat egészen az érintkezésig magához vonzza; a csengetyű s nemkülönbn a golyócskák is, most természetes állapotba térnek vissza. A szélső csengetyűk a gulyócskákat újból vonzzák s a tünemény ily módon a végtelenségig ismétlődik. Ebből egymásra következő ütések, tehát hangok sorozata származik, melyek azonnal hallhatók, a mint a gép konduktora meg van töltve. Ez okból nevezik elektromos harangjátéknak, mely e szerint elárulja, vajjon a test, melyre függesztve van, elektromos-e, vagy sem.

A 125. ábra egy VOLTÁ-tól kigondolt készüléket tüntet elő, melyről ő azt hitte, hogy a készülék előidézte jelenségből a jégesőnek a vihar alatti járását megmagyarázhatja. Ez egy üvegharang, mely az alapjául szolgáló tál közbenjárásával a talajjal van közlekedésben. Egy fémpálczának külső vége az elektromozó gép konduktorával érintkezik, s másik végével a haraug belsejében egy fémtányért tart. A harang alján bizonyos menynyiségű bodzabél golyó hever. A mint a gép működni kezd, az elektromosság a tányérra ömlik, s a golyókat, melyek gerjesztés útján elektromosak


194

125. ábra. – Elektromos jégeső.

lesznek, magához vonja; erre eltaszíttatnak s a harang fenekére esnek, hol elektromosságukat elvesztve, semleges állapotba térnek vissza. Ez az ide-oda járó mozgás addig tart, míg a konduktor töltve van. Ez a tünemény az elektromos jégeső neve alatt ismeretes. A bodzabél golyócskákat olykor ugyanazon anyagból készült apró bábokkal helyettesítik, s ez esetben az elektromos bábtáncznak nevezett játék áll előttünk.

126. ábra. – Elektromos öntöző.

Az elektromos öntöző (126. ábra) az elektromozott folyadék-részecskék kölcsönös taszításának kimutatására szolgál. Ez egy fém edény, mely szűk kifolyó csöveken lyukakkal van átverve; a víz, melylyel töltve van, ezeken keresztül cseppekben kifoly, ha az edény nincs elektromozva. Ha a készüléket a tetején kiálló horgánál fogva az elektromozó gép konduktorára akasztjuk s a gépet működésbe hozzuk, a víz kezd folytonosan kiáramlani és pedig vékony sugarak vagy apró gömböcskékből álló, szétágazó sugarak alakjában, melyek sötétségben világítanak. Minthogy a vízkifolyás nem növesztetett, a tünemény oka csak az lehet, hogy a vízrészecskék a gép közölte elektromosság folytán egymást kölcsönösen taszítva, elporlódnak.

Ez a négy kisérlet, látjuk, csakis az elektromos vonzás és taszítás játékát tünteti elő mulatságos alakban. Tanulmányozzuk már most a vezető testek elektromos kisülésének hatásait.

Láttuk, hogy ha szigetelt testet, pl. üvegrudat megelektromozunk, akármelyik pontjukhoz újjunkkal közeledve, elektromos szikra képződik, melyet gyenge, száraz serczegés kisér; de az üveg azon pontjai, melyeket nem érintettünk, elektromosak maradnak, mely tényt az alkalmazásba vett anyagnak nem vezető volta magyarázza. Ha szigetelő test helyett vezetőt veszünk, pl. a töltött elektromozó gép konduktorát, a hatás sokkal erélyesebb s a kisülés teljesebb. A jelenségek, melyeket e közben megfigyelhetünk, a kisütés módjától függenek, vagyis azon közeg természeté-


195

től, melyet a töltött konduktor s a gerjesztésnek alávetett test közé helyezünk.

Ha újjunkat vagy testünk bármelyik részét a gép konduktorához közelítjük, szikra ugrik elő s rázkódást érzünk, mely annál hevesebb, mentől jelentékenyebb a töltés. A számlapos elektromosság-mutató, mely a konduktoron áll, e pillanatban zérusra esik vissza, evvel azt jelezve, hogy a gép kisült. De ha a korongot folytonosan forgatjuk, a szikrák igen sűrüen következnek egymásra; a zaj serczegéshez hasonlít és szurdalást érzünk, hirtelen rángatás nélkül. Ha kezünket nem tartjuk igen közel a konduktorhoz, a két elektromosság feszültsége, t. i. a gépé, s a testünkben gerjesztés útján fejlesztett elektromosság feszültsége nagyobb lesz, s midőn elegendő arra, hogy az ellenállást, melyet a nagyobb távolság egyesülésök útjába gördít, leküzdje: hosszabb szikrát látunk előpattanni s az ütés egész karunkat megrázkódtatja. Ha valakit még a gép korongjának forgatása előtt, szigetelő vagy üveglábas zsámolyra léptetünk, s egyik kezét a konduktorra tétetjük, ezzel egyidőben elektromossá lesz; teste, hogy úgy mondjuk, a konduktornak most mintegy részét teszi. Egy más valaki, a ki nincs szigetelve, szikrákat csalhat belőle s így a kisülés előidézte ütés mindkettőjöket egyidejűleg éri.

A fénytünemények, melyek az elektromosság felszabadulását kísérik, külön és részletes tanulmányozást érdemelnek. Erre később visszatérünk, midőn majd az elektromosság fejlesztésének különféle módszereit áttekintettük. De néhány kisérletet már most is leirhatunk, melyekben a szikra képződése különös fényjátékok keletkezésére ad alkalmat.

Egy üvegcső felületére vékony stanniolból vágott, apró, nyúlt négyszögeket ragasztunk, úgy hogy csavaralakú vonalat képezzenek, az egymásra következők között kis szabad közt hagyván. A csavar-vonal s a cső végén fémgyűrűk vannak, s egyikök a konduktorra akasztható, a másik pedig fémláncz segélyével – mely ábránkban ki van felejtve, – a talajjal közlekedik. A mint a gép megtöltődik, az első négyszögecskében a semleges fluidum megosztás útján elkülöníttetik, azután az elsőnek hatása alatt a másodikban s így tovább, az egész soron végig. A kis távolság miatt egyidejű kisülések következnek be; a szikrák a cső egész felületén egyszerre ugranak elő,

127. ábra. – Szikrázó cső.


196

s ezen tünemény addig tart, a meddig a korongot forgatják (127. ábra). Ez a szikrázó cső kisérlete.

Hasonló fényhatásokat érünk el üveggolyóval, melynek felületére úgy vannak ragasztva a dűlt négyszögecskék, hogy különböző rajzokat tüntessenek elő. Ez a szikrázó golyó (128. ábra).

128. ábra. – Szikrázó golyó.

129. ábra. – Szikrázó tábla.

Egy négyszögletes üvegtáblára stanniol-szalagokat úgy ragasztva, hogy párhuzamos vonalakat alkossanak, a mint azt a 129. ábra mutatja, erre az alapra egy csúcs segélyével tetezőleges alakú rajzot rajzolhatunk.

A mint a szalagsor két vége közöl az egyiket a gép konduktorával, a másikat pedig a földdel összekötjük, a folytonosság minden megszakítása helyén szikra ugrik át s így az üvegre rajzolt alakot fényes vonalak alakjában látjuk. Ez a szikrázó tábla. A bűvös tábla a megelőzőtől csak annyiban különbözik, hogy a fémrészecskék, melyek között a szikrák átugrálnak, szabálytalanul vannak elrendezve; enyvréteggel bevont üveglapra csak úgy találomra fémreszeléket hintenek. Mihelyt e táblát egyik oldaláról a géppel, a másikról pedig a földdel összekapcsolják, szikrák ugranak elő és szabálytalanul kígyózó vonalakat rajzolnak le, a melyek fekvése és alakja minden pillanatban változik.


197

A most leirtuk kísérletekben a kisülés szigetelő közeggel, u. m. levegővel vagy üveggel elválasztott s ellenkező elektromosságokkal töltött két test között történt. A két elektromosság ezen újra egyesülését átütő – disruptiv – kisülésnek nevezik, mivel a szigetelő test részecskéinek heves mozgása kíséri, a mint azt a következő kisérlet is bizonyítja.

Két nem egyenlő átmérőjű közlekedő üvegcső, a nagyobbik teljesen elzárva, a kisebbik pedig fölül nyitva, kevés vízzel van megtöltve (130. ábra). A tágabb cső belsejében két golyóban végződő fémpálczika van, az egyik az alsó, másik pedig a felső alaphoz erősítve; az első a talajjal, a második pedig az elektromozó gép konduktorával közlekedik. Amint szikra ugrik át, a nyílt csőben a vizet hirtelen felszökni látjuk; ha a szikra igen erős, a víz kilöketik a csőből. A lökést a levegő molekuláinak heves rázkódása s a hőmérséklet emelkedése okozta feszítő erő együttesen idézi elő s nem pusztán az utóbb említett ok, amint azt a kisérlet felfedezője, KINNERSLEY kezdetben hitte. A levegőnek meleg okozta kiterjedését az bizonyítja, hogy a folyadék vízszintjét nem foglalja azonnal vissza. A készülék a Kinnersley hévmérője nevét viseli most is.

130. ábra. – Kinnersley hévmérője.

131. ábra. – Elektromos mozsár.

A hirtelen kiterjeszkedés, melyről beszéltünk, az elektromos mozsár kigondolására vezetett (131. ábra), melynek játékát a megelőzők nyomán könnyen meg lehet érteni. Azon pillanatban, melyben a szikra átugrik, a golyó ellöketik; a hatás még szembetünöbb, ha a kisérlet előtt néhány csepp ethert teszünk a mozsár fenekére, a melyet a meleg haladéktalanúl gőzzé alakit át.


198

A szikrát át lehet vízen is csapatni. E végből a két vezető cső, egyikök m-nél a géppel, másiknak t-nél a földdel közlekedvén, gutta-percsa mezzel van borítva, hogy a víztől el legyenek szigetelve, s csak a két alsó végük, az edény fenekén szembe állítva, marad meztelenül.

132. ábra. – Elektromos kisülés folyadékon át.

A mint a kisülés megtörténik, szikra csap át, a víz háborog s a rázkódás sokszor elég erős az edény eltörésére.

Szorítkozzunk ezúttal eme néhány kísérletre; olvasóink közül azok, kiknek megvannak e készülékeik, könnyen ismételhetik azokat. Nem mulasztjuk el később az elektromosság fizikai és mechanikai hatásainak bővebb leírását s ott majd a nem kevésbbé fontos chemiai hatásokat is hozzájok fogjuk csatolni.