VII. FEJEZET.
A TELEFON ES A MIKROFON

1. A telefon eredete és feltalálása.

A TELEFONIA neve alatt a hangáttevésnek különböző rendszereit értik. E rendszereknek az a czélja, hogy akár magával az élőszóval, akár pedig megállapított akusztikai jelekkel oly nagy távolságon át közlekedjünk, mely meghaladja azt a távolságot, a melyen át a hanghullámok a szabad levegőben terjednek. De azóta, hogy azt a csodálatra méltó eszközt, melyet ebben a fejezetben leírandók leszünk, feltalálták, a telefonia neve alatt a hangoknak csakis az elektromosság közletésével való áttevése értetődik. Minthogy az áttevésnek eme módjánál a hanghullámok részt vesznek abban a rendkívüli terjedés-sebességben, melyet az elektromos hullámok kiváltságáúl ismerünk, következik, hogy jelenleg a telefonia a gyorsaság és az átfutott távolságok nagysága szempontjából az elektromos telegráfiával vetélkedik.

Ezen egészen új találmánynak az eredetét az 1837. évre vihetjük vissza, a mikor is PAGE amerikai fizikus először vette észre a mágnesi anyagokban a mágnesezésük pillanatában keletkező hangokat. Ugyanis midőn egy patkómágnes sarkait áramtól átfutott sík spirálishoz gyorsan közelítette, zenei hangot hallott; DE LA RIVE, GASSIOT és MARBIAN ugyanezt a tüneményt tekercstől körülvett lágyvss rúdban észlelték abban a pillanatban, midőn a tekercset áram futotta át. Midőn az áramot igen sűrű megszakításokkal keringetjük, a hang erősebb; de igen gyenge, midőn a lágyvas-rúd helyett keményített aczél-rudat használunk.

Az elektromosság létrehozta hangok tanulmányozása hosszú időn

* Ilyenek a szócsövek, hangvezetőcsövek, stb. Ford.


601

át csak elméleti téren mozgott; a fizikusok, kik a körülményeket, melyek között eme tünemények létre jönnek, egyaránt gonddal tanulmányozták, különösen azzal foglslatoskodtak, hogy e tünemények okait a mágnes-elemek elhelyezkedéséből eredő molekulai mozgásokból megmagyarázhassák. DE LA RIVE szerint az a nem folytonos áram, mely a burkoló spirális tekervényeit átfutja, azon van, hogy a mágnesezett rúd molekuláit hossz-menti sorokba szedje, s valahányszor az áram meg lesz szakítva, a molekulák, rugalmasságuk miatt rezegve, egyensúlyi helyzetükbe térnek vissza. A lágyvasban való nagyobb mozgékonyságuk megmagyarázza azt, hogy miért erősebb a keletkezett hang annál a hangnál, melyet a keményített aczélrudak adnak.

Bármilyen légyen is a molekuláris fizikának ezen érdekes kérdésére nézve ajánlatba hozott elméletek értéke: a telefon feltalálása óta felvetődött új tények olyannyira fontosakká váltak s alkalmazásaik olyannyira kifejlődtek, hogy leírásukhoz haladéktalanúl hozzá kell látnunk.

Az első hangok, melyeknek távolságon át az elektromossággal való áttevése sikerült, zenei hangok voltak; az e czélra szerkesztett készülékek egy hangszernek vagy egy dalnak hangjait viszonylagos erősségükkel s magasságukkal reprodukálják, de képtelenek arra, hogy a hangszínezet vagy a szókiejtés árnyalatait áttegyék. Ezek a zenei telefonok (ang. tone telephone). Az 1860-ban REISS-től feltalált telefon az első, mely eme korlátozott körülmények között a hangok áttevésének problémáját teljesen megoldotta.

Tizenhat évvel később GRAHAM BELL tanár feltalálta a szókiejtő vagy beszélő telefont (ang. articnlating telephone), mely mindenféle természetű hangnak, különösen pedig az emberi hangnak áttevésére képes, úgy hogy e telefonnal két személy, egy vezető-drót és a haladéktalanúl leírandó készülékek útján, nagy távolságon át beszélgethet.

Kezdjük meg a zenei telefonokkal.


2. A zenei telefonok.

A telefon, mint bármely más telegráf-rendszer, a vonaldróttal összekötött külön két részből áll, úgymint az áttevőből és az útvevőből.

A 436. ábra REISS zenei telefonjának áttevőjét és átvevőjét tünteti fel.

A K szekrény arra való, hogy összefogja a rezgéseket, melyek beléje a T hengeres csövön át jutnak, mely cső hangtölcsér vagy szócső szerepét


602

436. ábra. – Reiss zenei telefonja.

játssza. Ez a szekrény összegyűjti és erősbíti a zenedallam hangjait, melyet az állomáson az áttevő előtt játszanak. Egy vékony kaucsukhártya, mely a szekrény felső falába vágott körös nyílás előtt van kifeszítve, átveszi a hanghullámokat s az egymásután keletkező hangokkal egyhangra rezeg. Ez a hártya el van látva a közepén egy, a felületére ragasztott könnyű o platina koronggal; a cba szögemeltyűnek a és c karjai fémies összeköttetésben vannak a t MORSE-kulcscsal s az A elektromágnessel, a melyből a vonaldrót kiindul. Egy galvántelep, melynek pozitiv sarka a Z csiptetővel van összekötve, az o platinakoronggal közlekedik. Mármost valahányszor a b peczek a korongot érinti, áram fut a vonalra, s ez az áram meg lesz szakítva, amint a peczek vele többé nem érintkezik. Könnyű tehát belátni, hogy a hártya minden rezgése létre fogja hozni egész sorát az áramkeringéseknek és árammegszakításoknak, melyeknek száma azonos lesz annak a hangnak a rezgés-számával, mely a mozgását vele közli, s a melylyel együtt változik.

Lássuk most, hogy miképen működik az átvevő. Lényegében véve, ez egy kötőtű-vastagságú dd vas-szálból áll, melyet egy velezengő szekrényen két nyereg tart. A g elektromágnes-tekercs a vas-szálat a hossza legnagyobb része mentén körülövezi, s a drót, melyből eme tekercs tekervényei álla-


603

nak, 4. csíptető révén a földdel, a 3. csiptető révén pedig a vonal-dróttal közlekedik, s így az egész vonal körét zárja. A t MORSE-kulcs, épen úgy mint az áttevő kulcsa, a két állomás telegráfos közlekedésére való.

Amint az áttevő működik, az áramkeringések s árammegszakítások, melyeket a lemez rezgése hoz létre, az átvevő tekercsére hatnak és hatásuk miatt a vas-szál rezegni kezd, miként ezt a PAGE, DE LA RIVE stb. észlelte tüneményekből előre lehetett várni. Ily módon az áttevő hangtölcsére előtt eljátszott zene dallam hangjai viszonylagos erősségükkel s magasságukkal együtt visszaadódnak. Az áttett hang erősbítése végett az átvevő velezengő szekrénye el van látva egy borítófélével, melynek segítségével a rezgő pálczát s a tekercset be lehet takarni.

A REISS zenei telefonján áttett hangok kissé gyengék s az orron át beszélt hangokhoz hasonlók. A hangszereknek, melyek az átteendő dallamot játsszák, sajátos hangszínezetét különben sem tartják meg. Eme hibák közűl az első kettőt a YEATES és VAN DER WEYDE javításai némileg elhárították. VAN DER WEYDE a rezgéseket az áttevőben akként erősbítette, hogy a szekrény belsejében homorú falakon visszaverette; az átvevőben pedig akként, hogy a tekércsbe egy vas-szál helyett több vas-szálat dugott. Ily módon a hangok tömöttebbekké s erősebbekké lettek. Ugyanezt az eredményt CÉCIL és LÉONARD WRAY oly módon érték el, hogy a REISS-féle zenei telefonon a következő javításokat tették. Az áttevőnek a platinakoronggal ellátott hártyán kívül még egy hártyája van, mely a szekrény belsejében a szekrényt két külön térségre osztó választófalat képez. Az áramszakító kicsiny platina-csúcsból áll, mely egy, a platinakorong fölött könyöklő rúgós emeltyűhöz van erősítve. A platinakorong az áramkörbe két vékony platinadróttal van igtatva, mely drótok higanynyal megtöltött két csészikébe merülnek; a köralakú nyilás rezgő hártyája tehát szabadabb és könnyebben rezdül meg. Az átvevő abban különbözik a REISS-félétől, hogy két tekercsből áll, melyek mindegyike egy-egy vaspálczát övez körül; a két pálcza csavartokos pillérektől tartott két rézlapon nyugszik, s miként a tekercsek, egymásnak meghosszabbításában feküsznek a szemben fekvő végeik, a nélkül hogy egymással érintkeznének, igen közel vannak egymáshoz.

A GRAY zenei telefonjánál az áttevő hangjait fémlemezek hozzák létre, mely lemezek egy gerjesztő-tekercs áramszakítói. A kommutátor billentyűsora annyi billentyűvel van ellátva, a hány külön rezoő lemez van; s minthogy ezek úgy vannak beigazítva, hogy különböző magasságú zenei hangokat, például egy több-oktávás skálának hangjait adhassák, könnyű belátni, hogy a billentyűsoron játszva, a gerjesztő-tekercs elsőrendű


604

árama, az áramszakítók elektromágneseiben keringve, létre fog hozni hangokat, melyeket az átvevőbe a megszakított elsőrendű áramok előidézte másodrendű áramok visznek át. Az átvevő nem egyéb egy elektromágnesnél, mely sarkai fölött el van látva egy hengeres fémszekrénynyel, melyen, miként a hegedűn, két nyílás van vágva s így a velezengő szekrény szerepét játssza. Az elektromágnes vasmagvainak egymásután keletkező és megszűnő mágnessége rezgéseket okoz, a melyek száma megegyezik az áramszakítások számával s következésképen az áttevő lemezeinek rezgés-számával is. Láttuk, hogy a feltaláló, ELISHA GRAY, a harmonikns telegráfjánál ugyanezt az elvet a jelek egyidejű áttevésére alkalmazta.


3. Szókiejtő vagy beszélő telefonok.

Az imént leirt készülékek az egyszerű zenei hangokat távolságon át reprodukálják, de képtelenek arra, hogy kifejezzék a hang színezetét, ezt a sajátságot, mely az alaphang bizonyos számú harmonikus felhangjainak együttes létrejöttétől függ; a hangátvitelnek ez a módja következésképen a magánhangzók kiejtését s az emberi hang szótagosságát is kizárja. Szerencse, hogy a beszélő telefon feltalálása a zenei telefonét nyomban követte s a beszédnek egész lágyságával s minden árnyalatával együtt való átvitele jelenleg teljesen meg van oldva. Alig múlt hat éve eme találmánynak, melyet már a kezdete idején Sir W. THOMSON angol tudós akként jellemezett, hogy a csodák csodájának nevezte, s a telefon használata máris mindenütt el van terjedve; a GRAHAM BELL készülékétől származó százféle egyéb alkalmazás máris megmutatta, hogy a tudományos búvárlat mezején egy eredeti eszme minő hatalmas lendületet ad mindenkor a feltalálás szellemének.

1876-ban történt, hogy az edinburgi eredetű GRAHAM BELL amerikai fizikus a filadelfiai kiállításon a legelőször létrehozott beszélő telefont bemutatta. A feltaláló előterjeszté az eszméknek és kísérleteknek egész sorát, melyek őt a most leírandó készülék összeállítására fokozatosan vezették. Nagyon sok helyet kellene igénybe vennünk, ha ezen előadása *

* A londoni telegráfmérnök-társulatban 1877. okt. 31-én felolvasott értekezés. A dolgozat egész terjedelmében a Nature 1878. áprilisi számában jelent meg. Az idéztük helyeket DU MONCEL Le Téléphone czímű művéből vettük. Eme nevezetes monografiának negyedik kiadása szolgáltatta nekünk legnagyobb részét a rajzoknak, melyeket ebben a fejezetben reprodukálunk. E mű bőven adja az érdekesnél érdekesebb útbaigazításokat azokra az immár oly számos módosításokra nézve, melyeket a tudósok egész serege az amerikai fizikus találmányán tett, s a legmelegebben ajánlható azoknak, kik mindavval, mi evvel a tárgygyal összefügg, tüzetesen meg akarnak ismerkedni.


605

nyomán követni akarnók s csak arra fogunk szorítkozni, hogy kivonatozzuk az első döntő kísérletet, mely avval az áttevő készülékkel tétetett, melynek berendezését a 437. ábra mutatja. De kezdjük el magának a készülóknek leírásával. M egy teleptől élesztett elektromágnes, melynek sarkai egy vaskorongra feszített hártyával szemben vannak; a hártya közepére fegyverzet van erősítve, mely egy hüvelyk-körömnyi nagyságú órarugóból áll; a tölcsér nagy hallócső-alakú E nyilásra illesztett vvv rugókkal a hártyát erősebben vagy gyengébben lehet kifeszíteni, holott az elektromágneses rendszer sarkait egy csavarnak hajtásával, mely ezt a rendszert tartja, a fegyverzethez tetszés szerint közelíteni vagy tőle távolítani lehet. Az átvevő eleintén szintilyen készülék volt, melynek helyébe azonban BELL, miként azonnal látni fogjuk, a 438. ábrában előtüntetett készüléket tette.

437. ábra. – Bell-féle telefon; a kezdetbeli áttevő.

Midőn a hangtölcsérbe beszéltek, a levegő rezgései közlődtek a hártyával, melynek fegyverzete az elektromágnes sarkai előtt lengve, a gerjesztett áramok egész sorát hozta létre; ezen ársmok az összekötő dróttól az átvevőbe vezettetvén, eme készülék elektromágnesére hatottak vissza; a fegyverzet s a hártya ilyeténképen a rezgő mozgásokat s az ezeknek megfelelő hangokat visszaadta.

Az ily módon berendezett készülékkel BELL, egyik barátjával, THOMAS WATSON-nal olyan telefonos áttételeket nyert, melyek meggyőzték


606

arról, hogy jó úton jár. "Emlékszem, mondja BELL, egy akkoriban evvel a telefonnal tett kísérletemre, mely ma is örömmel tölt el. A két készülék egyike Bostonban az egyetem egyik tanácskozó termében volt elhelyezve, s másika pedig egy szomszédos épület földszintje alatt. Tanítványaim egyike az utóbbi készüléket figyelte, én pedig a másikat. Mily nagy volt az örömöm, midőn kiejtvén eme szavakat: "Érti, a mit mondok?" én magam hallhattam meg a készüléken át a következő feleletet: "Igen, tökéletesen értem." Persze, hogy a szavak kiejtése akkoriban nem volt tökéletes s csak feszült figyelemmel különböztethettem meg a felelet szavait; mindazonáltal a szavak kiejtése megvolt s úgy vélekedhettem, hogy tisztaságuk hiányát csakis a készülék tökéletlenségének kell betudni. A nélkül, hogy részletezném mindazokat a kísérleteket, melyekhez eme készülék szerkezetének javítása végett hozzá kellett fognom, csak azt jegyzem meg, hogy átvevő telefonúl végtére is a 438. ábrában előtüntetett készüléket használtam, s ez az a minta, mely kapcsolatban a 437. ábrában előtüntetett s áttevőnek szerkesztett mintával a filadelfiai kiállításon bemutattatott."

438. ábra. – Bell-féle telefon; a kezdetbeli átvevő.

439. ábra. – A Bell-féle telefon keresztmetszete.

"Ebben az átvevő-mintában a hártya helyett a C csöves elektromágnes hengeres palástjára erősített L rezgő vaslemezt alkalmaztam s az egészet a P hídra szereltem, mely híd velezengő szekrényül szolgált. A készülék létrehozta kiejtés nagyon tiszta volt; de a készülék nek az a nagy hibája volt, hogy áttevőül nem lehetett használni, minéb fogva mindenik állomáson két készülékre volt szükség, egy áttevőre s egy átvevőre.

"Ekkor arra törekedtem, hogy az áttevő telefon berendezését megváltoztassam, mi végből megváltoztattsm alkatrészeinek szerkezetét, mint teszem a hártya méreteit s feszültségét, a fegyverzet átmérőjét s vas-


607

tagságát, a mágnes nagyságát és hatályosságát, sőt még a reá tekert dróttekercseket is; ily módon tapasztalati úton felismerhettem a legczélszerűbb szerkezetet s kitalálhattam a készüléknek adandó legjobb alakot. Ekként felismertem, hogy például a mágnesező dróttekercs hoszszúságának, s a hártyára erősített vaslemez felületének csökkentésével a hangoknak nem csupán az erősségét, hanem még a kiejtésbeli tisztaságát is fokoztara, mi természetesen arra késztetett, hogy a vert-arany hártyát mellőzzem, s csupán egy egyszerű vaslapot alkalmazzak, s mi után abban hogy az elektromágnes tekercsét átfutó áram közbevetésének csakis az a haszna van, hogy az elektromágnest megmágnesezi, már régóta megbizonyosodtam: elhatároztam magamat, hogy az elektromos telepet egészen mellőzöm, s mágneses tömegül állandó mágnest használok. Mindazonáltal akkor, midőn ezeket a műszereket először kellendett a nyilvánosság elé vinni, az utóbbi rendszerrel nyert eredmények kevésbbé valának kielógítök, mint azok, melyeket a VOLTA-féle telep segítségével működő rendszer adott. Én a készülékeknek csak ez utóbbi berendezését akartam kiállítani, mi némelyeknek, közöttük DOLBEAR-nek, a Tufts-college tanárának, arra adott alkalmat, hogy az állandó mágneseknek a telefonra való alkalmazása prioritását a maguk számára követeljék; azonban ez alkalmazás eszméje bennem már vizsgálataim kezdetén, s akkor fogamzott meg, midőn a zenei hangok egyidejű áttevésével foglalkoztam."

A BELL-féle telefonnak, első alakjában, az a rosz oldala volt, hogy mindegyik állomáson két teljes készüléket, egy áttevőt s egy átvevőt kivánt. A jelenleg általánosan elfogadott alak egyszerűbb, mert ugyanaz a készülék átvevőül is és áttevőül is szolgál. A 439. ábra előtünteti a készülék keresztmetszetét, melynek segítségével a gépezetét s a működését könnyen meg lehet érteni. Egy kerek fatok fenekéhez,


608

440. ábra. – Bell-féle telefon.

mely tölcsér alakban van kivájva s a V nyílással ellátva, oda van erősítve az LL rezgő lemez, mely igen vékony (0.1–0.2 mm.) vasbádogból van kivágva, s hogy meg ne rozsdásodjék, lakk- vagy czinréteggel bevonva. E lemez a széleivel nekifekszik egy kaucsuk-gyűrűnek, mely az imént említettük tok s az M fa-markolat vége közé van szorítva; a markolat a belsejében magába zárja a hengeres NS mágnest és a B tekercset. A mágnes sarka a rezgő lemez középpontjával szemben s a lemezhez igen közel fekszik, de ezt nem szabad érintenie, a midőn ez a beszéd rezgéseinek behatása alatt rezgedez. Egyébiránt ezt a sarkot a t csavarral előre-hátra lehet mozdítani; ebben áll a telefon beigazítása. A tekercs drótjának végei a markolat tömegében fekvő f, f pálczikák révén az [!] J és J' kapcsoló csavarokkal közlekednek; e csavarokhoz erősítik az áramkör G és G' drótjait.

Hogy számot adhassunk a hangoknak e készülékkel való átviteléről, meg kell msgyaráznunk, hogy a midőn a hangtölcsér előtt beszélünk, mi történik először is az áttevőben, másodszor pedig a vonal végén vagyis az átvevőben.

A szavaknak a hangtölcsér kúposan vájt alakjától összegyűjtött hangjai közlik rezgéseiket a rugalmas lemezzel, mely lemez mozgásai magának a szótól megrezgetett levegőnek mozgásait ezeknek magasságbeli, lengés-tágasságbeli és hsngszínezetbeli minden változatával visszaadják. A lemez mozgásainak, melyek a lemezt a mágnesrúd szomszédos sarkához hol közelítik, hol ettől eltávolítják, az a hatása van, hogy e miatt a mágnességnek a rúdban való eloszlódását módosítják. Szóval eme rúd mágnessége mind intenzitásában, mind pedig elhelyezkedésében változásokat szenved, a melyek megfelelnek a rezgő lemez alakváltozásainak, s a melyek mármost egyenértékűek a rezgő lemez intenzitásának s a mágnestől való távolságának változásaival. Innét a tekercs drótjában gerjesztett


609

áramok keletkeznek, a melyeknek iránya s erőssége változik, s a melyek a vonaldróton át az átvevő tekercsébe jutnak.

Ezek azok a tünemények, melyek a telefon áttevőjében mennek végbe. Az átvevőben e tünemények bonyolodottabbak.

Első tekintetre kétségtelennek látszik, hogy a változó irányú s erősségű áramoknak, melyek az átvevő tekercsébe érkeznek, az itteni mágnesrúd mágnességében olyanféle változásokat kell előidézniök, mint a minőket láttunk, hogy az áttevőben keletkeznek, s hogy ezek a változások a rezgő lemezre hatván, az első lemez mozgásaihoz hasonló mozgásokat fognak létrehozni. Az átvevő lemeze az ő rezgéseivel a hangtölcsérben levő levegőre vissza fog hatni, s aki a fülét a hangtölcsérhez közelíti, ugyanazokat a hangokat, melyek a beszélő helyről kiindultak, minden változataikkal együtt hallani fogja. Ez más szóval annyit tesz, hogy az átvevő különböző részeiben olyan tünemények fognak előállani, mint a minőket az áttevő hasonlatos részeiben a szavak rezgései létrehoztak, mindazonáltal avval a különbséggel, hogy sorrendjük az ellenkező, úgy hogy ami a készülékek egyikében ok, az a másikban hatás.

A BELL-féle telefon átvevőjében keletkező tüneményeknek ezen első magyarázatát jelenleg ha nem is helytelennek, de legalább is elégtelennek tekintik. Úgy látszik, hogy a mágnes szerepe a rezgő lappal szemben egészen másnemű mint az a szerep, melyet neki eleintén tulajdonítottak; a helyett, hogy a lap rezgéseit a mágnesrúd mágneses vonzásaitól és taszításaitól előidézetteknek tekintenék, inkább úgy vélekednek, hogy eme rezgések a lapnak az átvevő tömegével való közlekedéséből erednek, s hogy eme tömeg rezgéseit azok a molekuláris mozgások okozzák, melyeket a gerjesztett áramok a mágnesrúdban az egymásra következő mágnesezések és mágnestelenítések következtében létesítenek. Különböző kísérletek vezették a fizikusokat e nézetre. A BELL-féle telefonban keletkező áramok erősségének megméréséből kitünt, hogy ez áramok sokkal gyengébbek, semhogy az átvevő lapjára gyakorolt hatásokról, ha eme hatásokat tömegvonzásoknak akarnók tulajdonítani, számot adhatnának itt mindössze is csak elméleti nehézség forog fen; azonban ADER kísérletei, ki rezgő lap, sőt mágnes nélkül való telefonokat is szerkesztett, s a hangokat drót-vastagságú mágnesekkel is átvitte, melyeket deszkácskára erősített s fémtömeggel kötött össze, továbbá BRÉGUET kisérletej, ki a BELL-féle vékony lapot 15 centiméternyi vastagságú lappal helyettesítette: eléggé bizonyítják, hogy a BELL-féle átvevőben az áttevő hangjainak reprodukálására a molekuláris hatások hozzájárulnak a mágnesi vonzás hatásaihoz. Szóval, a hatások s az ellenhatások játéka


610

a telefonban korántsem olyan egyszerű, mint eleintén hitték, s eme csodálatra méltó műszernek elméletét még ezután kell feltalálni. *

Mielőtt végeznénk, még egy szót a BELL-féle közönséges telefon használat-módjáról. Az áttevő személynek, a készülék markolatát kezében tartva, a hangtölcsér előtt kell beszélnie, miközben a küldendő izenet szavait tisztán ejtse ki, mert mentül határozottabb a kiejtés, mentül tömöttebbek és tisztábbak az adott hangok, a nélkül hogy erősek volnának, annál tisztább lesz maga az átvitel is. E közben a másik állomáson levő hallgató telefonja hangtölcsérét a füléhez tartja. Ha a két készülék a hozzá erősített két dróttal össze van kötve, az áramkör zárva van; de a mint a távolság kissé jelentős, egy drót is elegendő, de csakis azalatt a feltétel alatt, hogy mindegyik készülék második drótja a földdel közlekedik. Mindegyik állomáson rendszerint két telefont használnak. Az áttevő személy az egyiket füléhez, a másikat szájához tartja; a hallgató személy mind a kettőt a füleihez, az egyiket az egyik füléhez, a másikat a másik füléhez tartja, s ily módon tisztábban hall.

Több hallgató is hallhat egyszerre, és pedig ugyanannyi telefonnal, a hány hallgató van; e telefonok a vonallal össze vannak kötve

* DU MONCEL, ki először állította, hogy a mágneses mag molekuláris rezgéseinek befolyása van, mintán az imént említettük kísérleteket és sok más fizikus kísérleteit megbeszélte volna, erre a végkövetkeztetésre jut: "Ha gondolatban összefoglaljuk mindazokat a hatásokat, melyek az imént szóban forogtak, az ember arra a következtetésre jut, hogy az elektromágneses telefonban, mint teszem azt a BELL-félében, a szavak reprodukálásának többféle módja van: 1. az egyik mód a mágneses mag és a fegyverzet ama molekuláris rezgéseinek tulajdonítandó, melyeket bennük a hullámzó áramok behatása alatt keletkező mágnesezések és mágnestelenítések hoznak létre; 2. egy másik mód, mely elegendő erős elektromos áramok esetén valóságos elektromágnesi vonzásoktól ered; 3. egy harmadik mód, melyet a mágnesező tekercs tekervényeinek egymásra való kölcsönhatása hozhat létre; 4. egy negyedik mód, mely a tekercs és a mágnesrúd közötti kölcsönhatástól eredhet; 5. végre egy ötödik s utolsó mód, mely az elektromágneses rendszer rezgéseinek a telefonos készüléket alkotó különböző mellékes részeken át való mechanikai átvitelétől eredhet."

"Sőt FLEMMING JENKIN szerint a szavak reprodukálásának még egy másik rendszere is volna, melyet a mágnesező tekercsnek a rezgőlemezre való inductiohatásainak kellene tulajdonítani, mely lemezek BLYTH kísérletei szerint nem mágneses anyagokból is állhatnak; azonban LABORDE abbé kisérletei szerint a hangok reprodukálását ebben az esetben inkább a mágneses mag hangjainak a lemez tartóin való mechanikai átvitelének kellene tulajdonítani." (Le Téléphone, 4-e éd.)


611

elágazó drótokkal, melyek mindegyik hallgatóhoz vezetnek. Midőn a távolság nagy, velezengő vagy hangerősbítö szekrényt alkalmaznak, mely szekrény el van zárva két hártyával, melyeknek egyike az átvevő rezgő lapjával érintkezik. Az ezen szekrényhez erősített hallócsövek mind-egyik hallgató füléhez érnek.

Végre "a hallgató állomásokat ugyanabba az áramkörbe igtatván, mondja DU MONCEL, a telefont még egyidejűleg is meg lehet hallgatni, s a New-Yorkban végrehajtott kísérletekből kitünt, hogy ilyeténképen a telegráfvonal különböző pontjain elhelyezett öt állomást lehet beszéltetni. A Yonne departement zsilipjeinek vonalain végrehajtott telefon-kísérletek kimutatták, hogy egy tizenkét kilométernyi vonalon, a melyen különböző távolságokban több telefont helyeztek el, e telefonokon át három vagy négy személy beszélgethetett egymással, s mindegyikük megértette azt, a mit a többi mondott. Az egymáson keresztül-kasul menő kérdések és feleletek kivehetők maradtak. Sőt még egy olyan telefonnal is, mely be volt igtatva egy 10 kilométernyi második drótba, mely az első drót mentén 2 kilométeren át 50 centiméternyi távolságban volt vezetve, az első dróton váltott szavakat meg lehetett érteni. Sőt még a két beszélgető hangjának színezetét is igen jól meg lehetett különböztetni."

"Azóta, hogy a telefon Európában felkerült, sok feltaláló állítja, togy sikerült a telefont oly módon beszéltetnie, hogy egy tágas terem különbözö pontjain meg lehetett érteni. Láttuk, hogy ugyanezt az eredményt már BELL is elérte, s ez irányban az utóbbi időkben olyan eredményekre jutottak, melyeket jobbaknak tartanak. De annyi bizonyos, hogy egy közönséges telefon egész tisztán adhatja a zenei hangokat, úgy hogy minden a falra lévén erősítve, egy elég nagy szobában meghallhatók." (Le Téléphone.)

A készülékek beigazítása egyik lényeges kelléke aúnak, hogy jól működjenek. Úgy véljük, hogy helyén is lesz, hogy itt egész terjedelmében idézzünk egy érdekes levelet, melyet az imént idéztük szerzőhöz egy franczia katonatiszt, DE CHAMPVALLIER ezredes intézett. E levélből még fogalmat meríthetünk azon szolgálatokról is, melyeket a telefon a hadseregnek tehet.

"Ön talán tudja, hogy a clermonti tüzériskola folyvást használja a BELL-féle telefont, és pedig nem csupán a lövő-gyakorlatok alkalmával, hanem még a hivatal-helyiségem s a 15 kilométernyire levő lövő-tér közötti közlekedésre is. Több mint egy éve, hogy ez a telefon-vonal be van rendezve, s a közlekedés soha még csak egy pillanatra sem szakadt meg. Halkan beszélünk, s telefonjainkat mindenki különbség nélkül használja a


612

nélkül, hogy valaha a vele közlekedő félnek csak egy szavát is elejtené. A beszéd s ennek megértése oly könnyű, hogy a tél folyamában egy altiszt mindennap reggel két oldalt diktált annak az eléggé tudatlan tüzérnek, ki állomásinkat 1000 méternyi magasságban őrzi; ez a tüzér minden szót kibetűzött, s ilyeténképen sikeresen lehetett neki adni helyesírási, sőt kiejtésbeli leczkéket is. De a diktálás és az ismétlés soha sem vesz egy félóránál többet igénybe, a mi épen annyi idő, mint a mennyi ugyane műveletek számára megkivántatnék, ha a tanító s a tanítvány ugyanabban a szobában volna."

"Mindegyik telefon-állomáson három telefon van: az egyik, mely a beszélés végett egy 30 centiméter hosszú kürttel van ellátva, az asztalon 45° alatt hajló változatlan helyzetben van; a másik két telefonnal, melyek rá vannak illesztve egy külön nyeregre, mely azokat maga tartja a két fülhöz, zajban s a nélkül is lehet hallani, hogy a telefon-hivatalban levő személyeknek beszédjüket meg kellene szakítaniok. A közlekedő két félnek kezei így szabadon maradnak."

"Drótunk nincsen magánosan a póznákon, melyeken ki van feszítve, s a közben, hogy a telefonos értesítőt hallgatjuk, meghalljuk a MORSE, vagy HUGHES-féle sürgönyöket is, melyek a szomszédos drótokon vonulnak át, sőt meghalljuk még azokat a telefonos sürgönyöket is, melyeket a Puy de Dôme obszervatóriuma s a clermonti obszervatórium közötti dróton váltanak. Mindezek a sajátszerű kopogások nekünk nem igen alkalmatlankodnak; sőt képes voltam Saint-Germain-des-Fossés és Clermont között 65 kilométernyi távolságon át halkan beszélgetni, mind a mellett hogy tíznél több szomszédos dróton folytonosan átvonuló Morse-sürgönyök igen erős kopogást idéztek elő. Mindezek az eredmények nem egyeznek meg azokkal, melyeket a telefon-állomások legnagyobb részén nyertek, hol is majdnem hogy abbahagyták eme csodálatra méltó eszköz használatát, mert úgy találták, hogy a hangok meghallása, mely eleintén igen tiszta és igen érzékeny, később nehézkessé s zavarttá válik. Sikerünk titka, ön már alkalmasint kitalálta, egyes-egyedül beigazító-módszerünkben rejlik, s ez az egyedüli czélja közleményemnek."

"A közönséges telefonok el vannak látva szabályozó csavarral, melyet egy csavar-fejjel kell hajtani, a nélkül, hogy az ember valaha tudná, hogy hol van vele, még akkor sem, ha az ember nem szorítja is a mágnest a rezgő lapra, elrontván ezt, mi gyakran megesik az olyan állomásokon, melyek, miként a mienk is, mindenki számára, ügyesek és ügyetlenek vagy tudatlanok számára egyaránt nyitva állanak."

"Egy clermonti ügyes műkedvelő-elektrikusnak, CHATARD-nak segít-


613

ségével a beigazító csavar fejét egy forgó-rudacskával ellátott gombbal belyettesítettük. A gomb tengelyének alsó része magával visz egy, erre a tengelyre merőleges mutatót. Ez a mutató egy réz-kör felületén mozog; a kör kerülete tizenkét egyenlő részre van osztva s a részek az 1, 2, 3 stb. számokkal vannak megjelölve."

"A telefon beigazítását avval kezdjük, hogy a közlekedő féllel ugyanazon a hangon valamit olvastatunk s e közben az igazító gombot mindaddig forgatjuk, míg a lehető legtisztábban hallunk; ha a telefon csakis hallgatásra való (mi egy jól berendezett állomáson elsőséget érdemel), a telefon már be van igazítva."

"Ha csakis beszédre való, az ellenkező művelettel igazítjuk be, azaz mi magunk olvasunk valamit, miközben a gombot jobbra vagy balra forgatjuk mindaddig, míg a közlekedő fél bennünket arról értesít, hogy a beszédben a legnagyobb tisztaságot elértük. Ha a telefon beszédre is, meg hallgatásra is való, ez esetben először a fentebb leírt két módon igazítjuk be, s megjegyezzük a mutatónak a beosztott körön való két helyzetét, mely helyzetek egymáshoz mindig igen közel vannak, de azért különbözők; ezután a tű csúcsát a közbülső helyzetbe hozzuk."

"Bármiként álljon is a dolog, ha egyszer a telefon jól be van igazítva, a mágnest a rezgő laphoz nagyon kevéssé kell közelíteni vagy ettől nagyon kevéssé kell távolítani, a midőn a telefont a mérséklethez, a levegő elektromos vagy nedvességi állapotához, a rúdnak változó mágnességéhez s a többihez képest újra be kell igazítani. A tapasztalás arra tanított, hogy a tőlünk elfogadott csavarmenettel, a mutató csúcsától jobbra vagy balra befutott fél-kerület mindig elegendő, hogy a tökéletes beigazításra vissza jussunk. Midőn a telefon először van beigazítva, a mutató helyzetétől 180 foknyi távolságba egy gátat teszünk s rezgő lapjaink meg vannak óva a látogatók s a be nem avatottak mindennemű szándékos vagy nem szándékos ügyetlenkedéseitől. Mindegyik telefon el van látva sorszámmal, s egy ad hoc vezetett lajstromban a telefon sorszámával szemközt az első rovatba feljegyezzük a beigazító-pontját, azaz azt az osztályrészt, a melyen a mutató csúcsa van. Ha a beigazítást meg kellene változtatni, mi különben ritkán fordul elő, ezt előzetes próba után tesszük meg s az új beigazítást a kelettel együtt a következő rovatba jegyezzük fel."

"Ennek az egyszerű eljárásnak köszönhető, hogy a telefonokat mindenkinek és pedig felügyelet nélkül a kezébe adhatjuk, s hogy a mágnest tétovázás nélkül mindenkor visszatehetjük a helyére a nélkül, hogy próbálgatásokra volna szükségünk. Mindazok, a kik, miként mi, nem fogják restelleni, hogy az imént leírt eljárást alkalmazzák, meg fognak győződni


614

arról, hogy nem csalódhatnak a BELL feltalálta csodálatra méltó műszer használatában, mely valamennyi között a legjobb s a legegyszerűbb, s a melyet, nézetem szerint, fölösleges volna, legalább is a kisebb távolságokra nézve, tökéletesbíteni."

"Valóban, lehet-e többet kívánni egy készüléktől, mint hogy a hangot a színezetével s jóformán az egész erejével együtt 15 vagy 20 kilométernyire még akkor is átvigye, midőn az ember azt, miként én tettem, ugyanabba az áramkörhe igtatott húsz telefonnal egyszerre húsz személynek teszi hallhatóvá?"


4. Különböző alakú beszélő telefonok.

A GRAHAM BELL találmánya óta a telefon berendezését, javítása végett, nagyon sokféleképen módosították; de minthogy eme módosításoknak csupán mellékes jelentőségük van, csak a legérdekesehbek közül fogunk kettőt-hármat leírni.

SIEMENS telefonja abban különbözik a BELL-félétől, hogy a mágnese patkó-alakú; a mágnesnek ket sark-toldaléka, szemközt a rezgő lappal, el van látva egy-egy tekercscsel; továbbá, hogy síp-alakú ébresztője van, mely sípot a hangtölcsér nyílásába lehet csavarni. A síp nyelvére erősített pálczika nekitámaszkodik a rezgő lapnak, s midőn a műszerbe fúvunk, a nyelv rezgéseit a rezgő lappal közli. Ez az átvevőben olyan jelet hoz létre, mely elég erős arra, hogy bizonyos távolságban meghallható legyen. A megértett felhívás után lecsavarjuk a sípot s úgy beszélünk, mint közönségesen.

A SIEMENS-féle telefonnak az a rosz oldala van, hogy kissé nehéz; de ezt a hibáját jóvá teszi az ereje. A beszélő fél a hangtölcsértől majdnem 2 méternyire távozhatik, s a hallgató fél az átvevő készüléktől jelentékeny távolságban megértheti a beszédet. A SIEMENS-féle telefont a német hadseregben s a tengerészetben is használják.

A GOWER rendszere szintén az átvitt hangok erejével tűnik ki, úgy hogy jól szerkesztett készülékekkel az átvitt szavakat tágas termekben, mint például az Institut vagy a Société d'Encouragement üléstermeiben is meg lehet érteni. Csak az a baj, hogy a hangoknak nagyon kirívó fémies színezetük van s hogy a szavaknak nincsen meg a kívánatos egész tisztaságuk.

A 441. ábra a készülék berendezését mutatja. Az ábra C részében látjuk, hogy a mágnesnek félkörű gyűrű alakja van; a gyűrű szárainak


615

hosszúdad sark-toldalékai a kör középpontjától kicsiny távolságban, egymással szemközt vannak s igen vékony drótból álló tekercsekkel burkolva, mely tekercsek a telefon külső részén levő kapcsoló-csavarokkal vannak összekötve. A közönséges rezgő lapoknál vastagabb s jóval nagyobb lemez van beillesztve a B laposas sárgaréz-dobozba, mely a C doboznak fedelét képezi. A fedél közepén levő hangvezető cső szó-cső is meg

441. ábra. – Gower-féle telefon.


616

hallócső is, a szerint, a mint a hangtölcsér előtt beszélünk vagy a hangtölcsért a fülünkhöz tartva hallgatunk. a-nál egy fémnyelvet tartalmazó meggörbített csövet látunk; ha a hangvezető csőbe bele fúvunk, ez a nyelv rezeg s rezgéseit a lemezzel közvetetlenül közli s az e miatt gerjesztett áramok az átvevőben a kürt hangjához hasonló elég erős hangot hoznak létre. Ez a hang ébresztőül szolgál.

A halk beszédre a két állomáson azt a hallócsövet használják, melyet az ábra mutat. De midőn a szavakat nagyobb távolságban is, például egy teremnek különböző pontjaiban kell hallhatóvá tenni, az átvevő csöve helyett egy nagy vele zengő kürtöt vagyis szócsövet használnak. Az ilyen telefonereje a mágnes erejének, a rezgő lap jelentékeny méreteinek s az átvitt hangokat tömörítő velezengő fémdoboznak tulajdonítandó.

442. ábra. – Ader-féle telefon.

Az ADER-féle telefon melynek különböző részeit részint keresztmetszetbeú, részint külső alakban a 442. ábra tünteti elő, főképen abban különbözik a BELL-félétől, hogy el van látva még egy gyűrű-alakú XX lágy vasdarabbal is, mely gerjesztő fegyverzetül szolgál. A köralakú mágnes sarkai, miként a GOWER-féle telefonban, körül vannak övezve a BB tekercsektől s a gyűrűvel szemben a rezgő-lapot képező lemez előtt terülnek el. A fegyverzetnek az a hatása, hogy tömegével a rezgő-lap s a mágnessarkok közötti mágneses kölcsönhatásnak, tehát a tekercsek drótjaiban a lap rezgéseitől gerjesztett áramoknak is növeli az intenzitását.

ADER rendszere első sorban átvevőként szerepel s ez esetben mikrofonos áttevőt használnak, miként ezt később, a telepes telefonokról szólva, látni fogjuk. De aképen is lehet használni, hogy ugyanaz a készülék áttevőül s átvevőül szolgáljon, s ekkor, miként a BELL-féle telefon, telep nélkül működik.


617

E szakasz befejezéseül a több rezgő-lapos telefonrendszereket mindössze is csak felemlíteni fogjuk. Eme készülékek feltalálói azt tűzték ki maguknak czélul, hogy a szavak hatása előidézte áramok intenzitását növeljék. E végből a hangtölcsérben vagy az áttevő burkolatában a levegő rezgéseit két vagy több külön rezgő-lapra engedik hatni, mely rezgők mindegyike fel van szerelve a saját elektromágneses műszerével.

Némelykor két BELL-féle telefont illesztenek össze, mint az ELISHA GRAY telefonjában; a két telefonnak közös hang tölcsére (E) van a jobbról s balról egy-egy vezeték egy-egy rezgő-lapban végződik, mely rezgő-lap az U patkómágnes A sarkával szemben rezeg. Máskor megint, mint a TROUVÉ rendszerében, egy cső-mágnes merőlegesen van állítva két rezgő-lapra, melyeknek egyike a közepén a-nál át van lyukasztva és pedig úgy, hogy a lyuk átmérője akkora, mint a mágnes vájt részének átmérője. A tekercs a mágnest egész hossza mentén körül övezi. A többi rezgő lap nnn... az előbbi lapok közé párhuzamosan van elhelyezve. TROUVÉ szerint eme berendezésnek ím ezek az előnyei:

"Az a-nál levő fül az első M lemez előidézte hangokat közvetlenül fogja fel s a második lemez hangjai a mágnes-csövön át jutnak hozzája. Ez az új berendezés nagyon alkalmas arra, hogy az egy-hártyás (BELLfé1e) s a többhártyás telefonok adta eredményeket összehasonlítsuk. Valóban elég, hogy a

443. ábra. – Gray telefonja két rezgő lappal.

444. ábra. – Trouvé több rezgő-lapos rendszere.


618

telefon két lapját váltakozva hallgassuk, hogy közvetetlenül észrevegyük a hallott hangok intenzitásainak különbségét. Az a-nál, vagyis az átlyukasztott hártya oldalánál felfogott hangok közel kétszer olyan erőseknek tünnek fel, mint azok, melyeket b-nél vagyis a közönséges telefont képező teli hártya oldalánál fogunk fel."

"A különbség még sokkal feltünőbb, ha egy változatlan erősségű hang áttevése vagy átvevése alkalmával az M'' teli hártya rezgéseit több ízben megakadályozzuk.

445. ábra. – Phelps pony-crown telefonja.

A rezgő lapok szaporítása helyett kigondolták a rezgő lapok hatásának alávetett mágnesek számának szaporítását is. Az e nembeli eszközök közül felemlítjük PHELPS-nek crowne-telephone, vagyis korona-telefonját, melynek neve külalakjától ered, amelyet neki a gyürűbe szedett hat mágnes ad. E mágneseknek egynevű hat sarka a telefon rezgő lapjának középpontja felé hajlik össze, a többi hat sark ugyanennek a lapnak a külső szélére támaszkodik. Ennélfogva a mágnesi mező terjedelmesebb és erősebb, a mi a készülék erejét növeli. Mindazonáltal úgy látszik, hogy e berendezésnek nincs valami szembetűnő jó oldala, mert ugyanez a feltaláló azt az úgynevezett pony-crown-nal (445. ábra) helyesítette, mely készülék a BELL-félétől csak abban különbözik, hogy mágnesének lapos-gyűrű formája van s hogy fel van szerelve a G lágyvashengerrel, mely a tekercs magvául szolgál s a rezgő lap középpontjában merőlegesen van elhelyezve.


5. Telepes telefonok.

Az imént leirtuk telefon-készülékeknek, melyek, nem tekintve az egyik-másik résznek többé-kevésbé sikerült módosítását, csak a BELL-féle telefonnak változatai, az a közös alapelvük, hogy áttesznek változó gerjesztett áramokat, melyeket egy fémlapnak egy mágnes sarka előtti rezgései hoznak létre. Ezek mágneses telefonok. A kiejtett szavak visszaadását tekintve, az olyan vonalon, melynek szigetelése tökéletes, a lehető legjobban működnek.

De a gyakorlatban, a hol a kissé hosszú futású telefonvonalak vezető drótjai mindenféle háborgatásoknak, úgymint a szomszédos drótok okozta gerjesztésnek, a föld s a szigetelő tartók létesítette elágaztatásnak, a telegráfos áramok befolyásának stb. vannak alávetve, a közönséges telefonoknak ez a rendes működése csak kivételesnek mondható, s a gerjesztett áramok sokkal gyengébbek, semhogy az átvevő készülékekbe érkeztük


619

alkalmával a beszéd mechanikai munka-erejének nagy része kárba ne veszett légyen. A reprodukált hangok gyengébbek az áttevő hangjainál és soha sincs rá eset, hogy intenzitásuk az utóbbiakét meghaladná.

Azon igyekeztek, hogy e bajt elhárítsák vagy leküzdjék. E végből a helyett, hogy az áttevő lapjának rezgéseit arra használnák, hogy az áramokat, melyeknek változásait a vezetődrótba kell szökkenteni, létrehozzák, arra szorítkoznak, hogy eme rezgések egy külön forrásból, egy elektromos telepből merített kész áramon ugyanezeket a változásokat hozzák létre. A készülékeken végrehajtandó módosítások tehát csakis az áttevőt illetik, a melynek alkotórészei közé egy olyan különös anyagot kell felvenni, mely akkor, midőn az áttevő rezgései vele közlődnek, elektromos ellenállását képes megváltoztatni. A telep áramkörébe igtatandó anyag lehet folyós vagy szilárd. Folyadékokkal, nevezetesen vízzel és higanynyal különböző kisérletek tétettek, de mivel semmi gyakorlatias eredményre nem vezettek, csakis azokról a telepes telefonokról fogunk szólani, melyekben alkalmas ellenállás-változásokra képes szilárd anyagok, nevezetesen pedig a szén van felhasználva. EDISON szénáttevője s HUGHES mikrofonja két évi időközben, 1876 és 1878-ban, találtattak fel s a feladatot egyaránt megoldották. A mikrofonról később fogunk szólani; most csak a széntelefonnal fogunk foglalkozni. De mielőtt leírnók, ne felejtsük el, hogy egy francziát, DU MONCEL-t illeti a dicsősége ama tudományos elv feltalálásának, a melyen mind az EDISON szén-áttevője, mind pedig a HUGHES mikrofonja alapszik. * Ezt az elvet így lehet kifejezni: Egymásra támaszkodó két vezető testnek érintkező pontjában gyakorolt nyomás a kifejlődött elektromos intenzitást tetemesen befolyásolhatja, vagy még: Mentűl nagyobb a vezetők ellenállása, annál nagyobb az áram intenzitásának az érintkező pontban gyakorolt nyomással járó növekedése, a mely változik még a szerint amint a vezetők többé-kevésbé kemények vagy többé-kevésbé jól vannak megtisztítva.

Az EDISON-féle szén-áttevő legrégibb mintája (446. ábra) csak kül-

* Ezt SIR W. THOMSON, a tudós angol fizikus, a következő szavakkal ismeri el: "Igaz, hogy az a fizikai elv, melyet EDISON a széntelefonjára és HUGHES a mikrofonjára alkalmazott, ugyanaz; de nemkülönben igaz az is, hogy az az elv melyet CLÉRAC, a franczia telegráfvonalak igazgatóságának hivatalnoka az ő változó ellenállású csövére alkalmazott, szintén ugyanaz; CLÉRAC 1866-ban HUGHES-nek és másoknak fontos gyakorlati czélokra adta át e csövet, mely készülék végtére is egészen a DU MONCEL-től már régóta kifejezett tényen alapszik, mely szerint a nyomásnak egymással érintkező két vezető közötti növelése elektromos ellenállásuk csökkenésével jár."


620

446. ábra. – Edison széntelefonja: az áttevő.

sőleg hasonlít a BELL-féle telefonhoz. Belső berendezése ím ez: A és B két vékony platinalemez, melyek az áramkör P és P' csiptetőivel vannak összekötve. Eme lemezek között van a C szénkorongocska, mely úgy készül, hogy zárt térben égő petroleum-lámpák kormát gyengén összepréselik. Ez a szénlapdacs, mely, amint látjuk, az oszlop áramkörébe van igtatva, képviseli az áttevőnek változó ellenállású szilárd anyagát. Az LL rezgő lemez rezgéseitől előidézett nyomás-változások a parafakorongból készült H ütköző-párna s a G kaucsukgyűrű révén tevődnek át. A műszert az F csavarfejjel s az E dugattyúval lehet beigazítani; a dugattyúval a mikrofonos rendszert a lemezhez a kellő távolságig közelíthetjük.

A 447. ábrában előtüntetett mintában a készülék markolata el van hagyva; a beigazítás az e alatt fekvő csavarral történik. A p platinalemez a C szénvezetőre a b aluminium-korongocskával támaszkodik; a korongocskára ismét az LL rezgő lemezzel érintkező A kicsiny vashenger van erősítve.

Végre a 448. ábra keresztmetszetben azt a módosítást tünteti elő, melyet EDISON az áttevőjén legutóbb tett. A szénkorong rá van illesztve egy tartóra, melyet egy csavarral a rezgő laphoz tetszés szerint közelíthetünk, vagy ettől távolíthatuuk, s az érintkezés a rezgő lap közepén egy platina-

447. ábra. – Edison széntelefonja.

448. ábra. – Edison szén-áttevőjének új mintája.


621

lemez közletésével történik, mely lemezre egy félgömb alakú elefántcsontgomb van erősítve.

Ami az átvevőt illeti, ez nem egyéb, mint a pony-crown elnevezés alatt fentebb (445. ábra) leírt telefon. Fontos az a megjegyzés, hogy a telep áramai, miután már alá lettek vetve azoknak a változásoknak, melyeket a lemez rezgései a változó ellenállású vezető közletésével velük közöltek, nem jutnak közvetetlenül az átvevőbe, hanem a kicsiny gerjesztő tekercs gerjesztő drótját futják át s ezt a gerjesztett drótot össze kötik az átvevő készülékkel. A 449. ábra mutatja, hogy miként vannak az eme rendszerbeli készülékek elhelyezve. Balra látjuk az áttevőt, melyet egy könyökös tartóval a megkivántató hajlással az izenetet áttevő egyén szájának magasságában lehet tartani; jobbra az író-támasz alatt látjuk a szünetelő helyzetben felfüggesztett pony-crown átvevőt, melyet, amint a csengetyű egy átveendő értesítést jelez, leveszünk s a fülünkhöz tartunk. Ez a berendezés az előfizetők telefonjainál van alkalmazva. A telefon-hivatalokban az áttevő s az átvevő össze van kapcsolva egy meghajlított rugóval, mely markolatul szolgál, s így mindakettőt egyszerre lehet tartani, az egyiket a fülhöz, a másikat a szájhoz.

A még ezután leírásra váró telefonoknak szintén szén-áttevőik vannak, de egyrészt a BELL-féle áttevőtől többé-kevésbé leszármaztatott telefonoktól elannyira különböznek, s másrészt a mikrofonhoz elannyira hasonlítanak, hogy először is azon leszünk, hogy leírjuk ezt az utóbbi készüléket, melynek HUGHES a feltalálója.

449. ábra. – Az Edison-rendszerű telefon-állomás készülékei.