XLI.
A MADÁRTANI EREDMÉNYRŐL

A PUSZTA élet-kérdésen kívül, mely a sarkkör nagy arányú madártelepeire vonatkozott s megkívánta a madarak kutatójától, hogy arról szemmel való látás útján tiszta fogalmat szerezzen, még két jelenség volt, a mely a számba vételt kiszólította.

Az egyik régóta ismeretes és teljesen rendben is van; egyetlen tételbe foglalva pedig a következő: "a Föld sarkai felé a madárfajok száma csökken, az ott kitartó fajok egyénszáma ellenben roppant arányokat ölt". A tételnek második felét szembeszökő módon bizonyítják az északi sarkkör ú. n. madárhegyei, a melyeken – mint tudjuk – egyazon fajnak milliói tanyáznak és költenek.

A másik jelenség a költözködés s az evvel sokszoros kapcsolatban álló elterjedés.

Ezt a jelenséget egy tételbe foglalni lehetetlen nemcsak szövevényes volta miatt, hanem azért is, mert a legszabadabban mozgó lényekről van szó, a melyeknél a távolság, az akadály fogalma lényegesen más, mint azoknál, a melyeket a kisebb-nagyobb mértékben a röghöz kötöttek közé sorolunk.

Meghatározni mozgási vagy elterjedési körét annak az állatnak, amelynek egy hegyláncz vagy a víz valóban útját állja, aránylag könnyű és biztosan megoldható feladat; de meg-


418

A MADÁRTANI EREDMÉNYRŐL


határozni ezt a szárnyaszabadján járó madárnál, mely könnyűséggel veti át magát mindezeken: ez véghetetlenűl nehéz, de egyszersmind gyönyörű feladat is.

E feladat nehézsége szülte. kivált a németeknél, azt a sokféle föltevést, az "Ortssinn, Richtsinn, Ahnungsvermogen" stb. csodálatosságait, a melyeknek lényege az, hogy sejtelmekkel akarják megoldani, megfejteni, a minek útja a ma meg nagyon röghöz tapadt ember számára a tapasztalás – egyedül csak ez.

Hűségesen végzett és lejegyzett megfigyelés, sok ponton s minden egyes ponton mennél több, csupán és egyedül evvel lehet a madarak elterjedésének és költözködésének olyannyira megkapó jelenségét és lényegét mind jobban megközelíteni.

Az elterjedésre vonatkozólag SCLATER es az ő nyomán bizonyos módosításokkal WALLACE kísértett meg egy, a Föld egészére kiterjedő beosztást, melyen azonban a haladó ismeret folytonosan változtat és példáúl Ausztraliát, mint külön és önálló régiót már meg is döntötte, mert kisűlt, hogy Új-Guineával százhatvan közös madárfaja van; Madagaskár és Új-Seeland ellenben önálló alrégióknak bizonyúlnának.

A SCLATER-WALLACE féle beosztás bírálója PALACKY, * az alakokra való tekintettel két főrégiót, ú. m. ó- és új-világit állít föl; de az arktikus és antarktikus tájak vízi madarainak kizárásával. Az ó-világ ezután északra és délre; a Dél-Afrika, Kelet-India és Khina, – Malaisia, Papuasia, Ausztralia es Óczeaniára; az észak az arktikus, az erdőségi és a pusztai régiókra oszlanék.

Az újvilági beosztást itt mellőzöm, mert messze vezetne el annak méltatásától, a mi az útazás eredményeinek alapján méltatható s a mire nyomban reá is térek.

* "Ueber Wallaces thiergeographische Zonen vom ornith. Standpunkte." Prag, 1885.


419

TÉLI VENDÉGEINK


Mint láttuk, az arktikus – északi – öv úszó madarai a beosztásnál kivételbe helyeztettek, mert valóban úgy áll a dolog, hogy az ő mozgalmaikról, a midőn költő-telepeiket elhagyták, tudomásunk nincsen. Hova vonúlnak a madárhegyeken költő milliónyi milliók tél szakában? azt senki sem tudja!

Annyit azonban tudunk, hogy ezeknek egy számszerint csekély töredéke fölhasználja a Golf-áramnak tengernyitó hatását s kihúzza a sarkkörben a telet is; a minthogy ezekkel az alakokkal majd meg is fogunk ismerkedni.

És azt is tudjuk, hogy bizonyos, körűlbelől húsz faj, melynek a sarkkör a hazája, tél szakára rendesen levonúl délre mihozzánk és itt húzza ki a telet; nekünk tehát éppen úgy vendégünk, mint a mi költözködő madaraink ugyancsak télszakán át Afrika tájaié. Tekintve azonban azt a körűlményt, hogy rendes téli vendégeink jobbadán úszók s mégis hozzánk jönnek, noha akkor a Golf-áram nyitva tartja a norvég tengert, világos, hogy ezek a mi úszó téli vendégeink nem Norvégia felől, hanem olyan északi tájakról jönnek, a hol a vizek befagynak. Ez reánk nézve tanúság.

Az úszók közűl ilyen rendes téli vendégeink a következők: a sarki búvár, – Colymbus arcticus – a muszka búvárkacsaMergus merganser – és fajrokonai; továbbá a jegesruczaBucephala clangula, – a sellőruczaHarelda glacialis, – a téli vadlúdAnser segetum – és még néhány faj. Ezek Norvégiában költenek s terűleteikhez éppen olyan viszonyban állanak, a minőben állanak a mi, télszakra tovavonúló madaraink a magyar terűlethez.

Minthogy pedig tőlünk sok úszó madár is vonúl el, az északról jövő telelő vendégeink mintegy helyettesítik az elvonúltakat; igaz, hogy aránylag kis számmal, a mit a téli szak életviszonyai s a nyílt vizek csekély volta meg is okolnak.

Rendkívűl érdekes azután az a körűlmény, hogy azért az európai sarkkör norvég, vagyis nyílt vizű területének is meg


420

A MADÁRTANI EREDMÉNYRŐL


vannak a maga téli vendégei, t. i. azok az úszó fajok, a melyeknek nyári telepei a Jeges-tenger belsejébe, p. o. a Spitzbergákra esnek. Ilyen fajok a jeges sirályLarus glaucus, – a hósirályLarus eburneus, – az allebukóMergulus alle, – az Uria Brünnichii és a bütykös dunnakacsaSomateria spectabilis.

Ez a téli, délnek irányított költözködés tehát fokozatos s e fokozatosságról áll az, hogy a telelésre költözködő alakok száma dél felé sokasodik, egyszersmind délibb és délibb tájakra is vonúlva. Vagyis a belső sarkkörből öt faj vonúl le a norvég vízre telelni, Norvégia sarkköri részéből azonban 66 faj költözködik délibb tájakra; tőlünk pedig nem kevesebb mint 156 faj vesz rendesen részt a költözködés mozgalmában.

Ez a mozgalom természetesen csak évszak szerint fordúl, vagyis a télszakra elvonulók tavasz keltével visszatérnek, hogy költsenek.

És ekkor nyomban szemünkbe ötlenek azok az átvillanó fajok is, a melyek nem telepednek le, csak átvonúlnak. Norvégia sarkköri részének csak két ilyen faja van, nekünk van tizenhat, melyből tizenegy a sarkkörben költ.

A déli, vagyis a telelő tájak felé való lenyomúlás nem kevésbbé érdekes, noha ismeretünk mai állásánál fogva csak a fajok azonossága biztos, ellenben hogy a fajok melyik tájról kerülnek a telelő pontokra,még nincsen biztosan földerítve.

Így különösen BREHM Alfréd, * de más is, körűlbelől kilenczven fajt mutatott ki északkeleti Afrikából, átlag az é. sz. 15. foka tájáról, olyat, a mely télire tőlünk elvonúl; ezek között akad tizenkét oly faj, mely csak a sarkkörben költ, részben nálunk téli vendég is szokott lenni, mint: a téli sólyomFalco regulus, – az éneklő hattyúCygnus musicus, – a jegesruczaBucephala clangula, – és a

* Etwas über den Zug der Vögel in Nordost-Afrika. Journ. f. Ornith. I. II. 1833-54. Ezenkívül HARTLAUB, MÜLLER, REICHENOW és mások kimutatásai.


421

A SARKKÖRBEN TELELŐ MADARAK


kormos ruczaFulix marila; sőt a Spitzbergákon költő jeges sirályLarus glaucus, – mely Norvégia sarkköri részében téli vendég, Afrikába is elvetődik!

BÜTTIKOFER * Libéria köztársaságból, Afrikának é. sz. 6. foka alól, tehát az egyenlítő közeléből, kilencz telelő európai fajt mutatott ki, mely egytől-egyig a sarkkörben nyaral vagy oda elvetődik, a mint ezt az előbbi sorozattal és többekkel együtt a rendszeres összeállítás majd föl fogja tüntetni.

Csak megemlítem, hogy kerti poszátáinkat – Sylvia hortensis L. – már Angolában, a déli szélesség 10-dik foka táján is látták; más fajok még tovább mennek.

Valami nagyszerű van abban, hogy a kis fitiszmadárnak – Ficedula trochilus – évi helyváltoztatása a sarkkör norvég részének belsejétől Libériáig terjed; tehát Tromsőt véve, nem kevesebb, mint hatvankét szélességi fokon át halad ide-oda. És e roppant úton kívűl elvégzi a fészek építését, a költést, a fiak fölnevelését is!

Az ehhez hasonló illó alakokkal szemben áll azután az a szívós, edzett csapat, a melyet a sarkkör tele és "örök éjszakája" sem bír kimozdítani helyéből; a mi azután a legnevezetesebb, hogy akad ezek között olyan faj is, mely nálunk éppen csak helyiséget változtat, tehát nem költözködő, azonkívül pedig messze délen, Nubiába vagy legalább Egyiptomba is beköszönt.

Ebbe a sorba tartozik példáúl a galambász héjaAstur palumbarius, – a verebész karvalyAccipiter nisus, – melyek fölhasználják a délszakon zsufolódó szárnyasok gondatlanságát éppen úgy, mint a sarkköri éj homályát, hogy prédához jussanak. Ilyen a szürke varjú, melyet a sarkkör és a mi tájunk az állandók közé sorol s mely azért megjelenik a Nilus tájain is; és ilyen a szarka is.

* Europaische Zugvögel als Gäste in Liberia, II. Nemzetközi ornith. Congressus főjelentése, II. kötet, p. 172.


422

A MADÁRTANI EREDMÉNYRŐL


Szinte meghatók pedig azok a piczike hűségesek, melyek nálunk télszakán kicsiny, vegyes csapatokba verődve végzik az erdők, kertek tisztogatását: néhány czinege, pár narancsmadár – a norvégeknél "fuglekonge", a mi madárkirályt jelent – és a kis höcsik, a legkisebb harkály; ezek itt északon is ernyedetlenűl járják a nyírest, a meddig csak terjed; hallatják hívogató hangjukat a sarki éj holdvilágában vagy akkor, a midőn az északi fény, az "Aurora borealis" löveli piros sugárkévéit az égboltozaton.

A sarkkörnek van 155 madárfaja, a ritkán odavetődőket is belé értve. Ezek között velünk közös 126 faj. Telel a sarkkör norvég részén 45 faj, még pedig nem úszó 27, úszó 18 faj.

E madarak viszonyát a sarkkörhöz, hozzánk és Afrikához, ez utóbbiban az egyenlítő tájáig értve, a következő összeállítás mutatja, melyben a mi magyar biológiai jegyeink festik a mondott viszonyokat. Új jegy ezek között csak az, a mely a sarkkörben telelő alakokat jelezi.

Hogy ezt az összeállítást a laikus olvasó is használhassa, arra való a reákövetkező betűrendes összeállítás, mely a kimutatott madarak latin, magyar, norvég és itt-ott lapp neveit foglalja magában.

Így mindjárt az első, az Astur palumbarius L., mely előfordúl a tromsői muzeum tanusága szerint Tromső, Karasjok és Hukő táján, a jegyek szerint Magyarországon "helyiséget változtat", Norvégia sarkköri részében ugyanígy, de "át is telel" és akad Nubiában is: a betűrendes jegyzék azután megmondja1 hogy magyar neve "galambász héja", norvég "Househők, Duehők"; lapp nevét nem ismerem.

A magyar rovatban a pont azt jelenti, hogy az illető madár nem fordúl elő nálunk, a többi rovatban azt, hogy "nem telel a sarkkörben" és "délszaki telelésének helye ismeretlen".


[423]

A SARKKÖR ÓVILÁGI RÉSZÉNEK MADARAI
Különös tekintettel a madarak mozgalmaira; a tromsői muzeum hiteles gyűjteménye és az irodalom alapján

JEGYEK MAGYARÁZATA

Költözködő madár

Átvonuló madár

Helyenként áttelelő madár

Északi költözködő; nálunk, vagy máshol telelő madár

Állandóan megmaradó madár

Helyet változtató madár (a nélkül, hogy égövet változtatna)

Kóborló madár

Vendég (rendkívüli jelenség)

Vándor (időszakonként csapatosan megjelenő)

A sarkkörben áttelelő madár

M

A Magyarországra vonatkozó biológiai jegyek rovata

P

A sarkkörre vonatkozó biológiai jegyek rovata

ST

Sarkköri telelők jegyeinek rovata

ET

Egyenlítő táji telelők jegyeinek rovata

L

Libériában telelők

N

Núbiában telelők

Hím

Tojó


M

P

ST

ET

N

Astur palumbarius L. Tromső, Karasjok, Hukő

N

Accipiter nisus L. Malangen

Archibuteo lagopus Gm. Bensjord, Salangen, Tromső

N

Aquila chryasaetus L. Tromső

Haliaetus albicillus L. Tromső, Riső

Falco gyrfalco L. Tromső, Balsfjord

N

Falco peregrinus L. Skabersjő

N

Falco regulus Pall. Tromső

L

Cerchneis tinnuncula L. Tromső, Roms-fjord

Nyctea scandiaca L. Tromső, Ringvatső, Bals-fjord, Kvalő

Surnia ulula L. Tromső

Asio accipitrinus Pall. Tromső

?

Nyctale Tengmalmi Gm. Tromső

Syrnium lapponicum Thunb. Alten

Corvus corax L. Tromső

N

Corvus cornix L. Tromső, Lyngseidet

Nucifraga caryocatactes L. Malangen, Tromső, Talvig

424

A MADÁRTANI EREDMÉNYRŐL


M

P

ST

ET

N

Pica rustica Scop. Tromső, Riső

Garrulus infaustus L. Poláris kör

N

Muscicapa atricapilla L. Tromső

L

Ficedula trochilus L. Tromső

N

Acrocephalus phragmitis Bechst. Tromső

N

Turdus iliacus L. Tromső, Tranebotten

N

Turdus pilaris L. Tromső, Ramsfjord, Tranebotten

N

Turdus torquatus L. Tromső

Erithacus rubecula L. Tromső

N

Erithacus suecicus L. Tromső

Ruticilla phoenicura L. Tromső

N

Saxicola oenanthe L. Tromső, Riső, Svaerholt

Cinclus aquaticus Bechst. Maalselven

N

Accentor modularis L. Tromső

Regulus cristatus Koch. Tromső

Parus borealis Selys. Tromső, Senjen

Parus cinctus Bodd. Staburntes

N

Lanius excubitor L. Rams-fjord, Kjosen

L

Hirundo rustica L. Tromső

Ampelis garrula L. Rams-fjord, Bals-fjord

N

Motacilla alba L. Maalselven, Tromső

L

Motacilla flava L. Maalselven, Tromső

N

Anthus pratensis L. Tromső, Grindő, Svaerholt

N

Anthus cervinus Pall. Grindő, Tromső, Kvalő

Anthus spinoletta L. Tamső

Fringilla montifringilla L. Tromső, Maalselven

Acanthis linaria L. Tromső, Kistrand.

Passer domesticus L. Tromső

Passer mantanus L. Vardő (Collett tanár szerint)

Pyrrhula major Brehm. Tromső

Pinicola enucleator L. Tromső

Emberiza schoeniclus L. Tromső, Maalselven

Emberiza citrinella L. Tromső, Maalselven

Plectrophanes nivalis L. Tromső, Svaerholt

Plectrophanes lapponicus L. Varanger

Otocoris alpestris L. Vadső, Gjesvaer, Svaerholt

N

Sturnus vulgaris L. Tromső

N

Coracias garrula L. Maalselven


425

A SARKKÖR ÓVILÁGI RÉSZÉNEK MADARAI


M

P

ST

ET

N

Cuculus canorus L. Tromső

Picoides tridactylus L. Porsanger

Picus major L. Tromső

Picus minor L. Tromső

Dryocopus martius L. Tromső

N

Coturnix dactylisonans Mey. Ringvatső

Lagopus alpinus Nils. Ringvatső, Tromső, Kvalő, Laxelv

Lagopus subalpinus Nils. Tromső etc.

Tetrao urogallus L. Maalselven, Ulfs-fjord

Tetrao hybridus L. Maalselven, Bals-fjord

Tetrao tetrix L. sokfelől

N

Vanellus cristatus L. Maalselven, Konningsvaag, Haarstad

Charadrius apricarius L. Tromső, Maalselven

Charadrius morinellus L. Tromső, Oestfinmarken

L

Aegialites hiaticula L. Tromső, Porsanger, Svaerholt

Haematopus ostralegus L. Tromső

L

Strepsilas interpres L. Porsanger-fjord

N

Ardea cinerea L. Senjen

N

Numenius arcuatus L. Tromső

Numenius phaeopus L. Tromső

Limosa lapponica L. Baalsnaes, Sylte-fjord

Totanus calidris L. Maalselven, Tromső

Totanus glareola L. Maalselven

L

Totanus glottis L. Maalselven

Totanus fuscus L. Tromső

Tringoides hypoleucos L. Maalselven

Philomachus pugnax L. Tromső

Tringa maritima Brünn. Tromső

Tringa alpina L. Tromső, Mehavn

Tringa minuta Leisl. Kistrand

Tringa Temmincki Leisl. Tromső, Kvalő, Kistrand

Gallinago scolopacina Bp. Tromső

Phalaropus hyperboreus L. Tromső, Mehavn, Tamső etc.

N

Ortygometra crex L. Tromső

N

Fulica atra L. Tromső, Malangen

N

Podiceps griseigena L. Tromső

Podiceps auritus L. Tromső

?

Colymbus glacialis L. Tromső, Bals-fjord


426

A MADÁRTANI EREDMÉNYRŐL


M

P

ST

ET

Colymbus septentrionalis L. Tromső

Colymbus arcticus L. Tromső

Mergus merganser L. Tjőtő, Raft-sund, Maalselven

Mergus serrator L. Tromső

N

Oidemia fusca L. Maalselven, Tromső, Rams-fjord

Oidemia nigra L. Tromső

Somateria mollisima L. sokfelől

Somateria spectabilis Leach. Tromső

Harelda glacialis L. sokfelől

Eniconetta Stelleri Pall. Tromső

N

Bucephala clangula L. Baals-fjord, Maalselven

N

Fulix marila L. Maalselven

N

Querquedula crecca L. Maalselven, Tranőbotten

N

Anas bochas L. Tromső

N

Dafila acuta L. Tromső stb.

N

Mareca penelope L. Maalselven, Finsnaes

Branta bernicla L. Tromső

Anser cinereus L. Riső, Huköő Lurő

Anser segetum L. Tromső

N

Cygnus musicus L. Senjen, Ofoten

L

Stercorarius parasiticus L. Tromső, Riső

Larus argentatus L. Tromső

Larus fuscus L. Tromső

Larus canus L. Tromső

Larus eburneus L. Spitzbergák

N

Larus glaucus L. Spitzbergák

Larus marinus L. Tromső, Grindő

Rissa tridactyla L. Tromső

L

Sterna fluviatila L. Tromső

Sterna macroura Naum. Grindő, Riső etc.

N

Graculus carbo L. Tromső, Alten

Graculus cristatus Temm. Riső, Tromső stb.

Uria grylle L. Tromső, Riső

Uria lomvia L. Tromső

Uria Brünnichi Sab. Spitzbergák

Mergulus alle L. Spitzbergák, Lődingen

Fratercula arctica L. Lovunden, Tromső

Alca torda L. Tromső, Kjosen, Svaerholt


427

SARKKÖRIEK AZ IRODALOM SZERINT


M

P

ST

ET

Pandion haliaetus L. Halászó sas Fiskörn

Bubo ignavus Forst. Fülesbagoly Hubro

Syrnium aluco L. Erdei bagoly Katugle

N

Corvus frugilegus L. Fekete varjú Blåkråke

L

Muscicapa grisola L. Szürke legyész Grå Fluesnapper

N

Pratincola rubetra L. Csaláncsúcs Bukskvaette

Ficedula borealis Naum. Sarki fitisz ?

N

Turdus musicus L. Sárgarigó Måltrost

A1

Sylvia hortensis L. Kerti poszáta ?

N

Sylvia atricapilla L. Barátka Munk, Sorthaette

Parus major L. Szénczinke Kjödmejse

Orides caudatus L. Őszapó Staertmejse

N

Chelidon urbica L. Házi fecske Tagsvale

Au2

Cotile riparia L. Marti fecske Strandsvale

Certhia familiaris L. Fatetű-madár Traekryber

Anthus obscurus Gm. Szirti pityér ?

Anthus arboreus Bech. Erdei pityér Piplaerke

Fringilla coelebs L. Pintyőke Bogfink

Alauda arvensis L. Mezei pacsirta Laerke

L

Cypselus apus L. Kozári fecske Tårnsvale

Gecinus canus L. Szürke harkály Gråspaette

N

Upupa epops L. Büdösbanka Haerfugl

Columba oenas L. Vadgalamb. ?

Turtur auritus Gray. Gerle ?

Tetrao bonasia L. Császármadár Jerpe

Squatarola helvetica L. Helvét-Lile Kystbnokfugl

Calidris arenania L. Fövenyfutó Strandlöber

Xenus cinereus Mev. Szürke lotyó ?

Tringa subarquata L. Sarlós partfutó Spovenaebbet-Strandvibe

Tringa canuta L. Angol partfutó Stor-Strandvibe

Gallinago major Bp. Dupla-sneff Dobbeltbekkasin

Scolopax rusticola L. Szalonka Rugde

(1) Lemegy Angoláig.
(2) Lemegy Ausztráliáig.

428

A MADÁRTANI EREDMÉNYRŐL


M

P

ST

ET

Phalaropus fulicarius B. Lapicz-víztaposó Bredsnaebbet-Svemsneppe

Podiceps auritus L. Füles vöcsök Sorkravet-Tomplom

Colymbus Adamsi. Adams-búvár ?

Anser albifrons Gm. Lilik ?

Anser erythropus L. Lábas vadlúd ?

Tadorna vulpanser Flam. Ásólúd Fagergås

Sula bassana L. Szula Havsule

Cygnus minor Pall. Kis-hattyú Liden-Sangsvane

Bernicla leucopsis Bechst. Pofás-bernikla Hvidkindet Gås

Uria Mandti Licht. Mandt-Uria ?


MADÁRNÉVMUTATÓ *

Latin:

Acanthis linaria
Accentor modularis
Accipiter nisus
Acrocephalus phragmitis
Aegialites hiaticula
Alauda arvensis
Alca torda
Ampelis garrula
Anas boschas
Anser albifrons
– cinereus
– erythropus
– segetum
Anthus arboreus
– cervinus
– obscurus
– pratensis
– spinoletta

Magyar

Zsezse
Tövisbúvó
Verebész karvaly
Nádika
Sárjáró juhászka
Mezei pacsirta
Alka
Csont madár
Tőkés rucza
Lilik
Nyári vadlúd
Lábaslúd
Téli vadlúd
Erdei pityér
Rőtbegyű pityér
Szirti pityér
Réti pityér
Havasi pityér

Norvég:

Graeisik, Moirisk
Blårisk, Jernspurv
Spurvhők
Sivsanger
Strandryle
(1)
Laerke
Alke
Sidenswans
Stockand
Blisgås
Grågås
?
Saedgas
?
Brunstubetpiplaerke
Skjaerpiplaerke
Engpiplaerke
?

* Minden madárnév benne van, a mely a könyvben előfordúl.
Lapp név: (1) Bovedak.


429

MADÁRNÉVMUTATÓ


Latin:

Aquila chrysaiëtos
Archibuteo lagopus
Ardea cinerea
Asio accipitrinus
Astur palumbarius
Bernicla leucopsis
Botaurus stellaris
Branta bernicla
Bubo ignavus
Bucephala clangula
Calidris arenaria
Cerchneis tinnucula
Certhia familiaris
Charadrius apricarius
– morinellus
Chelidon urbica
Ciconia alba
Cinclus aquaticus
Columba oenas
Cotile riparia
Colymbus Adamsi
Colymbus arcticus
– glacialis
– septentrionalis
Coracias garrula
Corvus corax
– cornix
– frugilegus
Coturnix dactylisonans
Cuculus canorus
Cygnus musicus
Cygnus minor
Cypselus apus
Dafila acuta
Dryocopus martius

Magyar:

Kőszáli sas
Gatyás ölyv
Szürke gém
Mocsár bagoly
Galambász héja
Pofás bernikla
Bölömbika
Bernikla-lúd
Fülesbagoly
Jeges rucza
Fövenyfutó
Vércse
Fatetű-madár
Aranylile
Mornell-lile
Fehérhasú fecske
Gólya
Vízi rigó
Vadgalamb
Marti fecske
Adams-búvár
Sarki búvár
Jeges búvár
Északi búvár
Szalakóta
Holló
Szürke varjú
Fekete varjú
Fürj
Kakuk
Éneklő hattyú
Kis hattyú
Kazári fecske
Nyilas rucza
Fekete horokály [!]

Norvég:

Landörn
Fjeldvåge
Hejre
Kortőret Ugle
Househők, Duehők
Hvidvinget Gås
?
Hvidkindet Gås
Őrugle
Hvinand, Skjaerand
Sandlőber
Tårnfalk
Traekryber
Hejlo, Akerlo
(1)
Rundfugl, Pomeransfugl
(2)
Tagsvale
?
Fossekal, Elvekonge.
(3)
?
Strandsvale
?
Storlom
(4)
lslom
Rődstrubbet-Lom
Gråråke
Ravn, Kork
Kråke
Blåkråke
Vaktel
Gjők
Sangsvane
Liden Sangsvane
Tårnsvale
Spidsand
Sordspaette

Lapp nevek: (1) Bičus. – (2) Hutti, Lafhol. – (3) Guvikka-garhek. – (4) Gakktir, Gakate.


430

A MADÁRTANI EREDMÉNYRŐL


Latin:

Emberiza citrinella
– schoeniclus
Eniconetta Stelleri
Erismatura leucocephala
Erithacus luscinia
– philomela
– rubecula
– suecicus
Falco gyrfalco
– peregrinus
– regulus
Ficedula trochilus
– borealis
Fratercula arctica
Fringilla coelebs
Fringilla montifringilla
Fulica atra
Fulix marila
Gallinago major
– scolopacina
Garrulus infaustus
Gecinus canus
Graculus carbo
– cristatus
Grus cinerea
Haematopus ostralegus
Haliaëtus albicillus
Harelda glacialis
Hirundo rustica
Hydrochelidon fissipes
Lagopus alpinus
– subalpinus
Lanius excubitor
Larus argentatus
– canus

Magyar:

Sármány
Nádi sármány
Steller-rucza
Kékorrú rucza
Fülemile
Magyar fülemile
Vörösbegy
Kékbegy
Nemes-sólyom
Vándorsólyom
Téli sólyom
Fitiszmadár
Sarki fitisz
Jégvágó
Pintyőke
Téli pinty
Szárcsa
Kormos rucza
Dupla sneff
Ács-sneff
Jós-szajkó
Szürke harkály
Kárakatna [!]
Üstökös kárakatna
Darú
Csiga nyitogató
Réti sas
Sellő-rucza
Füsti fecske
Kormos halászka
Havasi fajd
Sarki fajd
Bábaszarka
Ezüstös sirály
Vihar     "

Norvég:

Gulspurv
Sivspurv
Stellersand
?
?
?
Rődkjaelk
Blåkjaelk
Jagtfalk
Pilegrimsfalk
Dvaerfalk
Lővsanger
?
Lunde
Bogfink
Bjergfink
Blishőne
Bjergand
Dobbelt-Bekasin
Maekregauk
(1)
Lavskrike
Gråspaette
Skarv, Kvitlåring
Topskarv
Trane
Kjaeld
(2)
Havőrn
Havelle
Tagsvale
?
Fjeldrype, Skarerype
(3)
Lirype, Dalrype
(4)
Varsler
Sőing
Fiskemåge.
(5)

Lapp nevek: (1) Maegastak. – (2) Cagan. – (3) Giron. – (4) Bievsak. (5) Raiske.


431

MADÁRNÉVMUTATÓ


Latin:

Larus eburneus
– fuscus
– glaucus
– marinus
– ridibundus
Limosa lapponica
Mareca penelope
Mergulus alle
Mergus merganser
– serrator
– albellus
Motacilla alba
– flava
Muscicapa atricapilla
Muscicapa grisola
Nucifraga caryocatactes
Numenius arcuatus
Nyctea scandiaca
Nyctale Tengmalmi
Nyctiardia nycticorax
Oidemia fusca
– nigra
Orites caudatus
Ortygometra crex
– porzana
Otocoris alpestris
Pandion haliaëtus
Parus borealis
– cinctus
– major
Passer domesticus
Phalaropus fulicarius
Phalaropus hyperboreus
Philomachus pugnax
Pica rustica

Magyar:

Hósirály
Fakó sirály
Jeges sirály
Dolmányos sirály
Kaczagó halászka
Lapp-lotyó
Fütyülő rucza
Allebukó
Muszka búvárkacsa
Vágó kaczagó
Kis     "
Fehér barázdabillegető
Sárga      "    "
Kucsmás legyész
Szürke legyész
Mogyorószajkó
Gojzer
Hóbagoly
Gatyás kuvik
Vak varjú
Füstös rucza
Fekete     "
Őszapó
Haris
Vizicsirke
Havasi pacsirta
Halászsas
Sarki czinke
Örvös     "
Szénczinke
Házi veréb
Lapicz víztaposó
Víztaposó
Pajzsos madár
Szarka

Norvég:

Hvidmåge
Sildemåge
(1)
Stor hvidvinget Måge
(2)
Svartbag, Havmåge
(3)
?
Langsnaebbe
Brunnake
Alkekonge
Stor-Fiskeand
Siland
Hoid Fiskeand
Linerle
Gulerle
Sort-Fluesnapper
Grå-Fluesnapper
Nőddekraeke
Storspove
(4)
Sneugle
Perleugle
?
Sjőrre
(5)
Svartand
Stjaertmejse
Agerrikse
?
Bjerglaerk, Landlerke
Fiskörn
Haentite
Laplandsmejse
Kjödmejse
Gråspurv
Bredsnaebbet-Svőmsneppe
Svőmsneppe
(6)
Brushane
Skjaere
(7)

Lapp nevek: (1) Sobmer. – (2) Dalvek. – (3) Gairro. – (4) Gušgastak. – (5) Skvarra. – (6) Nuorte Lodde Bieggaš. – (7) Ruošša Garanas.


432

A MADÁRTANI EREDMÉNYRŐL


Latin:

Picoides tridactylus
– major
– minor
Pinicola enucleator
Plectrophanes nivalis
– lapponica
Podiceps auritus
– griseigena.
Pratincola rubetra
Pyrrhula major
Querquedula crecca
Recurvirostra avozetta
Regulus cristatus
Rissa tridactyla
Ruticilla phoenicurus
Saxicola oenanthe
Scolopax rusticola
Somateria mollissima
– spectabilis
Squatarola helvetica
Stercorarius parasiticus
Sterna fluviatilis
– macroura
Strepsilas interpres
Sturnus vulgaris
Sula bassana
Surnia ulula
Sylvia atricapilla
– hortensis
Syrrhaptes paradoxus
Syrnium aluco
– lapponicum
Tadorna vulpanser
Tetrao bonasia
Tetrao hybridus

Magyar:

Háromújjú harkály
Tarka harkály
Hőcs-harkály
Kampós-süvöltő
Hósármány
Lappsármány
Füles-vöcsök
Pofás-vöcsök
Csaláncsúcs
Süvöltőmadár
Csörgő-rucza
Gulipán
Narancsmadár
Háromújjú sirály
Kerti vörösfark
Hontmadár
Szalonka
Dunnakacsa
Bütykös dunnakacsa
Helvét lile
Halfarkas
Küszvágó-csér
Nyílfarkú-csér
Kőforgató
Seregély
Szula
Karvalybagoly
Barátka
Kerti poszáta
Pusztai talpastyúk
Lappbagoly
Erdei bagoly
Ásólúd
Császármadár
Fattyú-fajd

Norvég:

Tretået Spaette
Stor Flagspaette
Liden Flaespaette
Konglelit
Snespurv
(1)
Laplandsspurv
Sortkravet-Toplom
Gråstrubbet-Toplom
Buskskaette
Dompap
Krikant
?
Fuglekonge
Krykje
(2)
Rődstjert
Stendulp
Rugde
Eiderduk, Efugl, Edderfogl
(3)
Ekonge
Kystbrokfagl
Tyvjo, Leverjo
(4)
Makreltaerne
Rődsnaebbet-Taerne
Stenvaelter
Stier
Havsule
Hőkugle
Munk, Sorthoette
?
?
Lapplands Ugle
Katugle
Fagergås
Jerpe
?

Lapp nevek: (1) Alppe, Alap. – (2) Skierro, Skirro. – (3) Likka. – (4) Skaitte, Haskel.


433

MADÁRNÉVMUTATÓ


Latin:

Tetrao tetrix
– urogallus
Totanus calidris
– fuscus
– glottis
– glareola
Tringa alpina
– canutus
– maritima
– minuta
– subarquata
– Temmincki
Tringoides hypoleucus
Turdus iliacus
Turdus merula
– musicus
– pilaris
– torquatus
Turtur auritus
Upupa epops
Uria Brünnichii
– grylle
– lomvia
– Mandti
Vanellus cristatus
Xema minutum
Xenus cinereus

Magyar:

Nyír-fajd
Süket-fajd
Vöröslábú czankó
Füstös     "
Hangos     "
Fenyér     "
Havasi partfutó
Angol     "
Tengeri     "
Törpe     "
Sarlós     "
Temminck partfutó
Villantó     "
Borosrigó
Feketerigó
Sárgarigó
Fenyőrigó
Örvösrigó
Gerle
Büdösbanka
Brünnich Uria
Vakogó    "
Totyogó    "
Mandt    "
Bíbicz
Törpe sirály
Szürke lotyó

Norvég:

Arfugl
Tiur
(1)
Gråkjaeld
(2)
Vaskjaeld
Glutsnipe
Grőnbenet-Sneppe
Foranderlig Strandvibe
Stor-Strandvibe
Fjaerepist
Liden Strandvibe
Spovenebbet Strandvibe
Temminck Strandvibe
Strand-Snipe.
Rödvingetrost
Sortrost
Måltrost
Graetrost, Fjeldtrost
Ringtrost
?
Haerfugl
?
Tejste
Lomvie
?
Vibe
?
?

Lapp nevek: (1) Čukča Goappel . – (2) Goadde-viruš v. biruš.


434

A MADÁRTANI EREDMÉNYRŐL


AZ ELEJTETT MADARAK JEGYZÉKE

Holló
Szarka
Fitisz
Nádika
Borosrigó
Fenyőrigó
Kékbegy
Hontmadár
Fehér barázdabillegető
Sárga barázdabillegető
Réti pityér
Rőttorkú pityér
Havasi pinty
Zsezse
Hósármány
Havasi pacsirta
Sarki fajd
Arany lile
Sárjáró juhászka
Csiganyitogató
Vereslábó czankó
Havasi partfutó
Temminck partfutó
Északi búvár
Dunnakacsa
Halfarkas
Ezüstös sirály
Dolmányos sirály
Háromújjú sirály
Sarki csér
Üstökös kárakatna
Vakogó uria
Totyogó uria
Jégvágó
Alka

Corvus corax
Pica rustica
Ficedula trochilus
Acroceph. phragmitis
Turdus iliacus
Turdus pilaris
Erithacus suecicus
Saxicola oenanthe
Mot. alba
Mot. flava
Anthus pratensis
Anthus cervinus
Fringilla montifringilla
Acanthis linaria
Plectrophanes nivalis
Otocoris alpestris
Lagopus subalpinus
Charadr. apricarius
Aegial. hiaticula
Haemat. ostralegus
Tot. calidris
Tring. alpina
Tring. Temmincki
Colymb. septentrionalis
Som. mollissima
Stercor. parasiticus
Larus argentatus
Larus marinus
Rissa tridactyla
Sterna macroura
Grac. cristatus
Uria grylle
Uria lomvia
Fratercula arctica
Alca torda

4
1
2
2
9
5
3
6
1
7
5
10
2
6
6
2
4
2
7
5
11
2
8
1
3
1
4
3
41
2
12
6
1
1
1

Összesen

192

435

MADÁRTOJÁS-JEGYZÉK


MADÁRTOJÁS-JEGYZÉK

A * jegyűeket mi szedtük, a többieket a tromsői muzeum ajándékozta.

  Falco regulus Pall.
* Ficedula trochilus L.
* Acrocephalus phragmitis Bechst.
* Turdus iliacus L.
   – torquatus L.
* Erithacus suecicus L.
* Anthus cervinus Pall.
* Motacilla flava L.
* Acanthis linaria L.
* Lagopus subalpinus Nils.
* Aegialites hiaticula L.
   Haematopus ostralegus L.
   Numenius arquatus L.
* Totanus calidris L.
* Tringa Temmincki Leisl.
   Colymbus arcticus L.
  – septentrionalis L.
   Mergus serrator L.
   Somateria mollissima L.
   Phalaropus hyperboreus L.
* Larus argentatus L.
  – fuscus L.
  – canus L.
   Larus glaucus L.
  – marinus L.
* Rissa trydactyla L.
   Sterna fluviatilis L.
* – macroura Naum.
* Graculus cristatus Temm.
  – carbo L.
* Uria grylle L.
  – lomvia L.
  – Mandti Licht.
   Mergulus alle L.
   Fratercula arctica L.
   Alca torda L.

Tromső
Tromső
Tromső
Tromső
Lofoten
Tromsdal
Grindő
Tromsdal
Tromsdal
Tromső
Kvalő
Sarkkör
Tromső
Tromső
Kvalő
Lofoten
Lofoten
Lofoten
Grindő
Porsanger
Riső
Lődingen
Hukő
Spitzbergen
Sarkkör
Svaerholt
?
Grindő
Riső
Finmarken
Riső
Finmarken
Novaja Zemlja
Spitzberga
Finmarken
Fuglő

2
3
5
4
6
6
4
2
11
6
4
1
8
3
1
2
2
5
2
5
3
1
1
2
7
1
2
5
2
4
3
1
1
2
3

Összesen

123