III. FEJEZET.
A tengerfenék talaja.

A tengerfenék szerkezete. A tengeri üledékek különféle eredete. Egy fenékminta leírása. – A tengerfenekek osztályozásának és elemzésének tanulmányozása. – Litológiai térképek. – Parti lerakódások; szárazföldi eredetű lerakódások; kék, vörös és zöld iszapok. – Vulkanikus iszap és homok. – Korál-iszap és homok. – Tengeralatti kavicsok. – Tengeri eredetű lerakódások; globigerina-, pteropoda- és diátomáczea-iszapok. – A nagy mélységek vörös agyagja. – Kémiai alakulások a tengeralatti üledékekben; mangángömböcskék, glaukonitok, foszfátkonkrécziók, phillipsitek. – A sziliczium. – A mészkarbonát. – A tengervíz aranytartalma. – Az árzén. – A pelagozit. – A tengeralatti kitörések.

A tengerfenék szerkezete. Jóllehet EHRENBERG már 1836-ban jelezte a mikroszkópos szervezetek fontos szerepét a tengerfenék szerkezetében, és bár BAILLEY megkülönböztette a vízmozgás hatásának alávetett kavicsszemek lekerekített alakját a mélyebben fekvő szemek szögletes alakjától, melyeket az


91

áramok már nem görgethetnek, mégis DELESSE volt az első, a ki rendszeresen tanulmányozta a tengeri lerakódásokat, de csakis a parthoz közelesőket. A Challenger-expedíczió után MURRAY és RENARD közzétették alapvető munkájukat a mélytengeri lerakódásról (Deep-sea deposits), a melyhez szüntelen vissza kell térnünk, noha különböző oldalról számos részletes munkát végeztek, főképpen THOULET, a ki évek hosszú sora óta foglalkozik a tengerfenékre vonatkozó kísérleti kutatásokkal.

A tengerfeneket két, egymástól élesen különböző csoporthoz tartozó anyagok alkotják; egyrészről a földkéreg legfelső része, mely a vizek alá nyúlik, másrészt a különböző eredetű hordalékok, melyek az eredeti kérgen fölhalmozódnak a legtöbbször oly nagy mennyiségben, hogy teljesen elfödik az alsó réteget. Csakis igen korlátolt terjedelmű, kevéssé mély vidékeken, a hol az áramok megakadályozzák az idegen lerakódásokat, lehet felismerni a rendelkezésünkre álló eszközök segítségével a fenék kezdeti természetét, mely a saját elváltozásainak termékeivel is bevonódik.

Ezt a feneket majdnem mindenütt sokféle eredetű anyagok födik el, a melyeket röviden elsorolunk; elsősorban a tengervíztől (hullámok stb.) és légköri tényezőktől lerombolt partrészletek: ezek a sziklák, kövek, kavicsok, homok, iszap, a melyeknek eloszlása a nagyságukkal fordított irányt [arányt?] követ a parttól a nyílt tenger felé. Az eloszlás szabályos, ha másodrendű, az áramoktól függő okok, vagy pedig a partok természete és elrendezése stb. nem zavarja. Az iszap legfinomabb részei legtávolabb kerülnek el eredeti helyüktől, egészen az óczeánok közepéig, a hol hozzájárulnak a legtávolabbi és legmélyebb lerakódások alakulásához is. Azután következik a folyók hordaléka; homok és iszap, majd a meszes vagy kovasavas héjú vagy pánczélu tengeri szervezetek mérhetetlen tömege a fenékre szitálja valóságos eső alakjában az állati egyének tetemeit, és ezzel a globigerinák, radioláriák és diatomáczeák iszapjainak az alakulására vezet. A tengeralatti vulkánok kitörései, úgy látszik, nagyobb anyagmennyiséget szolgáltatnak, mint mostanáig hittük. Másrészt a földfelszíni vulkánoktól a tenger felé hordott vulkáni termékek, nevezetesen hamu és horzsakő alakjában szintén el nem hanyagolható hozadékot képviselnek. Nem szabad megfeledkeznünk azokról az ásványi és egyéb törmelé


92

kekről, omladékokról, többé-kevésbbé terjedelmes kavicsokról, a melyeket az úszó jég visz el messze eredeti helyükről és azután, a mint a jég olvadása elegendőképpen előrehalad, leejt a fenékre. A szél szintén magával vihet és elszórhat messze a nyílt tengeren sok port és különösen a sivatagvidékek finom homokját. RABOT *) pl. Izlandtól délre finom szemű hálójában a tenger felső rétegéből is sok a bazaltra jellemző ásványi töredéket gyűjtött össze, a melyeket a szél hordott oda e szigetről. Végre a kozmikus por, megannyi valóságos mikroszkópos meteorit, a mely a térből hull alá, főképpen a tengert éri, mert ennek felülete foglalja el Földünk legnagyobb részét és így hozzáadódik a fenéknek többi anyagaihoz. Ime, a távoli világokból érkezett üledékek. Meg kell jegyeznünk, hogy az eredet, a szállítás módja és a szállító közeg mozgékonysága értelmében nem várhatjuk, hogy a fenék szerkezetében típusos és abszolut különbségeket találjunk, hanem legfeljebb az egyes elemek relativ arányaiban mutatkoznak eltérések, a mi kevéssé szabatossá teszi az osztályozást.

Az említett, mondhatjuk kívülről hozott elemek mellett olyanokat is találunk, a melyek a helyszínen képződnek az élőlények élő-, vagy holtanyagának közbejöttével; az első osztályba tartoznak a specziális algáktól és a zátonyépítő korálloktól származó mésztömegek, valamint az osztrigapadok stb.

A második osztályba számítjuk a glaukonitok, ferromangángömböcskék, foszfátkonkrécziók alakulását a fenéken, melyekben a szerves anyag is játszik kisebb-nagyobb szerepet. Végre bizonyos anyagoknak, mint a phillipsitnek és a pelagozitnek, a mint látszik, nincs közük szerves anyaghoz.

Ilyen az általános és összefoglaló képe azoknak az elemeknek, a melyek a lerakódásokat alkotják, a melyeknek az óczeán fenekén való létezéséről a szondálás és a fenékkotrás hoz hírt.

Részletesen leírtuk a különböző műszereket és szondálókat, a melyeknek segítségével fenékmintát tudunk felhozni. Valahányszor a talaj természete megengedi, igyekeznek hurkaalakú mintát felhozni lyukasztócső típusú szondálóval és erről az eljárásról csak az esetben mondanak le, ha az iszap híg volta, vagy a fenék homokos vagy kavicsos természete kényszerít más szondáló

*) La Géographie, V. k. 2. szám (1902).


93

alkalmazására, a milyen Pl. a LÉGER-féle. Bármilyen legyen az alkalmazott eljárás, a mintának teljesen épen kell felérkeznie, anélkül, hogy a felszín felé való útjában csak részben is kimosódott volna és a mennyire csak lehetséges, elég nagynak kell lennie, pl. 50 gr. súlyúnak.

A tengerfenekek teljes tanulmányozásának ki kell terjednie úgy a kémiai, mint a mineralógiai, valamint a szerves összetételre. Azonban előnyös azzal kezdeni, hogy módszeresen, mechanikai módon széjjelválasztjuk a fenék különböző elemeit. E czélra fémhálós vagy laza szövésű selyem szitát alkalmazunk szabályos mindinkább finomodó szemekkel, és a szitálást kimosással és átöntéssel kötjük egybe. Ily módon elszigeteljük a legfinomabb iszapos részeket az ásványos szemcséktől és az apró szervezetektől. Ez utóbbiakat, miután megszabadultak az iszaptól, könnyebb lesz tanulmányozni és meghatározni. Azután a vegyészeti elemzés következhet; ennek legfontosabb szerepe a mészkarbonátok meghatározásában áll, a laboratóriumokban használatos közönséges eljárások segítségével.

1880-ban THOULET *) megjelölt és azóta nagyban tökéletesített egy, az optikai törésmutatón alapuló szétválasztó módszert azokra az ásványokra, a melyek csaknem egyforma külsejűek; még akkor is igen jól beválik, ha az iszapban oly finom részekre vannak elosztva, hogy csak 20 000 nyom belőlük egy milligrammot. Egy ásvány oly folyadékba mártva, a melynek törésmutatója az övével egyenlő, eltűnik, ha a színe ugyanolyan, mint a folyadéké; ha pedig a színe különböző, akkor az ásványnak a szélei tünnek el, míg a szélek annál tisztábbak és határozottabbak, minél jobban különbözik a folyadék törésmutatója az ásványétól. THOULET tehát a különböző ásványokat mikroszkóp alatt különböző törésmutatójú keverékekben vizsgálja. Áll pedig ez a keverék vazelinolajból, a melynek törésmutatója 1,47 és monobrom-naftalinból, a melynek törésmutatója 1,67. Így határozzák meg az ásvány törésmutatóját, mert hiszen az ásvány eltűnik majdnem teljesen, ha törésmutatója egyenlő az alkalmazott folyadékéval, a melynek törésmutatóját előzetes meghatározásból ismerjük. Minthogy a gyakrabban előforduló ásványok száma aránylag csekély, ez az eljárás

*) La Nature, 1907 márcz. 2., 214. l.


94

sok esetben teljesen elégséges, vagy legalább is útbaigazít a ritkább ásványok meghatározásában, a melyek számára az esetek szerint változó egyéb eljárásokat vesznek alkalmazásba; ezek részletezésébe itt nem bocsátkozhatunk.

Általában, a mint az várható is, a tengerfeneket borító elemek nagysága csökken a szerint, a mint távolodunk a szárazföldtől. Nagy sziklák és kövek csak a part közelében fordulnak elő, kivéve természetesen azokat, a melyeket az úszó jég hullat el, vagy pedig, a melyek partszakadás folytán, utólagosan kisebb-nagyobb mélységekbe kerülnek. Kissé távolabb jönnek a kavicsok, majd a homok és iszap. Valóságban az eloszlás nem ilyen szabályos, mert többé-kevésbbé durva lerakódások csak sekély vizekben fordulnak elő, ahol az áramok még elég erősek ahhoz, hogy megzavarják a lerakódások természetes sorrendjét a parttól a nyílt tenger felé. THOULET helyesen hangsúlyozta, hogy a fenék valamelyik pontján előforduló ásványszemek nagysága bizonyos tekintetben megadja az áram erejének mértékét, a mely valamikor ezen a helyen fellépett, a hová képes volt elhordani a kérdéses szemeket. Ez az oka annak, hogy a THOULET-tól megkezdett mechanikai elemzésnek az esetek nagy számában különös érdeke van. Az alábbiakban adjuk az elveket, melyek szerint THOULET anyagait osztályozza.

Kövek vagy kövecsek azok a töredékek, a melyeknek súlya 3 grammon felül van. Feljegyzik súlyukat, méreteiket, csúcsuk és éleik szögletes vagy lekerekített voltát.

A kavicsok durvák, közepesek vagy finomak a szerint, a mint a hármas, hatos vagy tizes rostán akadnak meg, vagyis azon a rostán, a melyen 3, 6 vagy 10 szem jut a régi (27 milliméteres) hüvelykre; ezt a mértéket alkalmazzák a kereskedelemben a selyemés fémszitaszövetekre; egyébként könnyű ebből levezetni a szemnek a méreteit minden egyes rosta számára.

A homok durva, közepes, finom vagy igen finom a szerint, a mint a 30, 60, 100 vagy 200-as szitán akad meg, miután már az előbbin keresztülment.

Iszapnak nevezzük mindazt, a mi keresztülment a 200-as szitán és a mi igen finom ásványi szemeket tartalmaz, melyeket különböző eljárások segítségével mikroszkóppal határoznak meg; tartalmaz azonkívül egy, még a legerősebb nagyításnál


95

is alaktalan anyagot, a mely az iszapnak higított sósavval való kezelése után visszamarad, s melyből a sav már a mészet is kivonta.

Miután jóformán sohasem találni tiszta homokot, hanem a legtöbbször homok és iszap keverékét, czélszerű a következő fokozatokat használni: a homokmintát homoknak minősíthetjük addig, a míg 5%-nál több iszapot nem tartalmaz; ha a minta 5–25% iszapot tartalmaz, akkor iszapos homoknak nevezzük; ha az iszap 25 és 90% közt van, akkor ez már homokos iszap, ha pedig a homok nem haladja meg a 10%-ot, akkor már az iszap elnevezést használjuk.

A mésztartalmat illetőleg megállapíthatjuk, hogy valamely minta

kevéssé meszes, ha
közepesen meszes,
meszes,
igen meszes,
rendkívül meszes,

legfeljebb

5%
5–25%
25–50%
50–75%
75%

 
 
 
 
-nál több

mészkarbonátot tartalmaz
          "          "
          "          "
          "          "
          "          "


Nem szabad elhallgatnunk, hogy a mechanikai elemzés, a mely igen fontos a kevésbbé mély vidékeken, a hol ásványi szemek alkotják az elemeket, sokkal kevésbbé jelentős a csaknem kizárólag iszappal borított nagy mélységekben, vagy ott, a hol a homokot is törékeny héjak, foraminifera és egyéb szervezetek alkotják, melyeket a mechanikai kezelés gyakran összetör, a mi a szemek osztályozásában nagy hibákat idézhet elő. Ezen esetekben a biológiai vizsgálat foglalja itt el a legelső helyet; azután jön a szénsavas mész mennyiségi elemzése, az agyagelemzés, majd az egyes szemek ásványtani meghatározása.

Hogy a felhúzás után közvetlenül meg lehessen határozni a mintát, egy darabját vékony beosztott csőbe teszik, mely háromnegyed részben tengervízzel van megtöltve és rázzák benne a mintát egészen addig, míg teljesen széjjel nem válik, azután függőlegesen elhelyezik a csövet és egy percz nyugalom után megmérik az üledéket; ezt a részt homoknak minősítjük; 30 percz után újra megmérik és a második percz kezdetétől lerakódott részt iszapnak minősítik. Így könnyű megállapítani a fokozatokat az iszapos homok és homokos iszap között, a mint a tapasztalat mutatja. Azonkívül a vízben szétválasztott anyagnak


96

kézi nagyítóval való vizsgálata lehetségessé teszi a benne lévő szervezetek vagy éppen ásványok felismerését.

A következő elemzést közöljük mintaképpen:

1320. sz. állomás.*)
1902 augusztus 6.
Az Hirondelle-gödör (Azorok)
BUCHANAN szondáló-csöve.
Szélesség 38° 09' N.
Hosszúság 26° 22' 45'' W
Mélység 3010 méter.
Homokos, közepes mésztartalmú obszidianos iszap.

Homok 20 Savkezelés után 17
Iszap Legfinomabb   27
Meszes agyag  53
80       "      "      24
Agyag
Mész

      "      "     
      "      "     
43
16
  100   100

Ammonia-tartalom: 113 mmg. kgr.-ként.

A nedves minta mikroszkópos jellege: zöldes-szürke szemcsés iszap; a homok vulkáni anyagokból áll, benne elszórtan orbulinák és ritka globigerinák.

Mikroszkópos jellege: foraminiferák, (globigerinák, orbulinák); radiolariák, kovás tüskék, rhabdolithok, kokkolithok.

Barna obszidián, horzsakő; bazalttartalmú pép, okkerszínű palagonit. Magnetit, piroxen, földpát.

Megjegyzések: A minta 280 mm. magas henger. Felülről lefelé haladva, 80 mm. iszap, majd 20 mm. vastag, vulkáni fekete-homokból való dőlt réteg, mely heves áramokra, vagy vulkános termékeknek felhányt talajra való esőjére vall. Ezen homok, horzsakő és salakok keveréke, mindkét anyag, különösen a salak, eléggé finomszemű. A minta többi része iszap, egyes szétszórt szemekkel, melyek anyaga a homokban találtakéval megegyező.

THOULET litológiai térképet készített Francziaország partjairól, színek segítségével feltűnő módon megjelölve a fenék természetét úgy, mint a geológiai térképek mutatják a talajét. Azonban azok a nehézségek, a melyek tengeralatti litológiai térkép készítésénél jelentkeznek, sokkal nagyobbak és sok év fog még eltelni, míg

*) THOULET, Mémoires océanographiques, I. sorozat, Monaco (1905).


97

ez a térkép olyan állapotba kerül, hogy a hozzáfűzött várakozásoknak megfeleljen. Az ilyen térkép rendkívül jelentős volna a halászati területek pontos megismerésére. Az ilynemű térképek hasznosságát nagyon határozott módon bebizonyították ROUJOUX parancsnok megfigyelései, a ki csupán csak a mélységet és a talaj természetét megadó szondálásával biztos csapásban tudta kormányozni hajóját a sötétben vagy a legsűrűbb ködben az Iroise közepén, vagyis a Brest és a Douarnenez-öböl előtt fekvő, nagyon változatos fenekű nyílt vizeken. Minden szondálásnak a helyét gyorsan meg tudta határozni a vidék batimetrikus és litológiai térképének segítségével, melyet előzőleg igen pontosan szerkesztett meg. Ugyanazt a vidéket tanulmányozva, 1897-ben a Laborieux hajón, vagyis 30 évvel ROUJOUX után THOULET megállapította azt a nevezetes körülményt, hogy a fenék elrendezésében semmiféle változás nem állott elő, a mi azt mutatja, hogy bízhatunk az említett módszerben.

A következő osztályozást MURRAY és RENARD állapították meg a minták hosszú sorozatából, melyeket egyrészt a Challenger, másrészt egyéb hajók gyűjtöttek, különösen a táviró kábeltársaságok hajói.

Mélyvízi lerakódások vörös agyag
radiolária-iszap
diatomáczea-    "
globigerina-    "
pteropoda-    "
A szárazföldektől távoleső, tengeri eredetű mélyvízi lerakódások.
kék sár
vörös    "
zöld    "    és zöldhomok
vulkános sár    "     "
korall  "    "    "
A szárazföldekhez közel képződött, kontinentális eredetű (terrigén) lerakódások.
Sekélyvízi lerakódások
Parti lerakódások
homok, apró kavics, sár stb.
homok, apró kavics, sár

Világos, hogy ez az osztályozás nem tökéletes, de hiszszük, hogy THOULET-ével megtoldva, elfogadható, mert az utóbbi megadja neki a kívánható szabatosságot; véleményünk szerint kár volna mellőzni oly szerencsés kifejezéseket, mint a terrigén és pelágikus lerakódások, melyek közvetlenül jelölik a tárgyalt üledékek eredetét; a pelágikus lerakódások további osztályozásánál a lerakódás neve közvetlenül az összetételben uralkodó elemtől származik.


98

Ezek elmondása után lássuk közelebbről a tengerfenék szerkezetét, figyelmeztetve az olvasót, hogy a biológiai részben meg fogja találni a szükséges kiegészítéseket azon fenekeket illetőleg, a hol növényeknek és állatoknak is szerep jut.

Parti lerakódások. Ezek azok a lerakódások, a melyek a parti övben fordulnak elő, vagyis a partnak azon részében, a mely a tengerjárás játékának van alávetve. Úgy a tengerjárás amplitúdója, mint a partok természete igen különböző lévén, világos, hogy a lerakódások szintén változatosak, úgy mint a fauna is. Ideszámítjuk azokat a lerakódásokat is, a melyek a lamináriák a korállinák és a mélytengeri korállok övében találhatók, egészen körülbelül 100 méteres mélységig, a mi a kontinentális párkány jelentékeny része. Ezek az üledékek magukba foglalják az összes durva elemeket: kövek, kövecsek, kavicsok, durva homok, megszámlálhatatlan állati maradványokkal, nevezetesen kagylókkal stb. Találkozik [akad] ottan egyéb elemekkel összekevert sár is. Ezen túl, a kontinentális párkány távolabbi részén, egészen a határáig terjed egy különböző természetű és színű iszap, mely a terrigén-üledékeket alkotja.

A parti üledékek közé számítandók azok is, a melyek a folyó torkolatainál a folyóktól a tengerbe hordott anyagok összehalmozódásából állanak; homok és iszap ez, ritkán durvább homok. A tengervíz azzal a tulajdonsággal bír, hogy a lebegő részecskék lesülyedését sietteti, a mi itt 15-ször gyorsabban megy végbe, mint az édesvízben. A folyótól hordott iszap tehát gyorsan lesülyed a tengervízzel való érintkezés folytán. Általában ez a lerakódás harántosan, és a tengerjárás erőssége valamint a folyóvíz bősége szerint változó távolságban helyezkedik el a torkolattól, gátat alkot, mely gyakran akadályozza a hajókat, hogy a folyóba bejussanak. Ha a tengerjárás, valamint a vidék áramlásai gyöngék, az üledékek deltát alkothatnak, mely betölti a torkolatot. MURRAY kiszámította, hogy a folyók évenként 10 és fél km3-nyi anyagot hordanak az óczeánba.

Terrigén-lerakódások. Ezek főképpen a kontinensek szélén mély vizekben helyezkednek el. A kék iszapok onnan nyerték nevüket, hogy fölhozatalukkor kékes a színük, a mi a bennük levő szerves anyagoknak és az igen finoman elosztott vasszulfidnak köszönhető. Gyakran záptojásszagúak, a mi a bennük levő


99

kénhidrogén kiszabadulásának következménye. Általában véve felső rétegük vöröses, a felületi vasszulfidnak vasoxiddá való átalakulása folytán. A Challenger ilyen sarakat leginkább 200 m.-től kezdve talált egészen 5000 méteres mélységig. Azonban már 2 méteres mélységekben dagálytorkolatokban és kikötőkben is találhatók. Gazdag agyagtartalmúak és annál nagyobb mélységekig fordulnak elő, minél közelebb vannak a szárazföldekhez. Ez a kék iszap gyakori a Földközi-tengerben és az arktikus vidékeken.

Ezekben a sarakban a szerves anyag felbontja a mészszulfátokat, hogy mészszulfidot alkosson belőlük, a mi a szerves anyagok felbomlása alkalmával kiszabaduló szénsav jelenlétében mészbikarbonáttá alakul át. Az így kiszabadult kén a vasoxiddal egyesülve vasszulfiddá egyesül és ez adja meg az iszap kék színét.

A vörös iszapokat az Amazon és az Orinoko hordják a tengerbe Dél-Amerika északkeleti partjai mentén és a Jangcse-kiang a Sárga-tengerbe. Sárgára vannak festve, a mely többé-kevésbbé barnás-vörösbe játszik a vasszuperoxidtól; ez a szín a lateritet jellemzi, mely a szárazföldek belsejében bőségesen előforduló, vasoxidban gazdag kőzetek levegőn való felbomlásának terméke. Sem glaukónit, sem vasszulfid nem fordul elő ebben az iszapban, noha benne a szerves anyag éppen nem hiányzik. E tény még nincs megmagyarázva. A szétmosott vörös iszapnak köszönheti a Sárga-tenger a nevét.

A zöld iszapok főképpen abban különböznek a kékektől, hogy glaukónitot (zöldszínű vasszilikát- hidrát) és jelentékenyen nagyobb mennyiségű foraminiferát tartalmaznak. Ezek az iszapok főképpen oly meredek partok mentén fordulnak elő, a hol nagyobb folyó nem ömlik a tengerbe, és egészen 2000 méter mélységig nyulnak le. COLLET és LEE kimutatták, hogy a kék iszapban a vasszulfid kénhidrogén jelenlétében nem tud átalakulni szilikáttá, avagy glaukónittá, míg kénhidrogén hiján a vas-szulfid átalakulhat szulfáttá és az utóbbi szilikáttá. Bizonyos esetekben a zöld iszapot zöld homok helyettesíti, a melynek mindegyik, körülbelül 0.6 mm. átmérőjű szeme számos globigerinának glaukónitból való belső magva. Legtöbbet találtak belőle az EgyesültÁllamok nyugati partjain.


100

Vulkános iszap és homok. A tengeralatti vulkános tünemények kétségkívül sokkal jelentősebbek, mint a hogy eddig hitték és valószínű, hogy nagy szerepet visznek a mély tengerfenék szerkezetében. A vulkános vidékeket körülölelő fenekek természete, mint például az Azorok környéke, azoktól a kőzetektől függ, a melyek e szigeteket alkotják. Ezeknek partjai a törmelékanyagoknak a parttól a nyílt tenger felé való eloszlásában ugyanazt a szerepet játszszák, mint a kontinensekéi; e törmelék: kövecs, kavics, homok, iszap, általában véve valamennyi fekete. Kémiai összetételük azoknak a kőzeteknek az összetételétől függ, a melyekből erednek, továbbá járulékos elemektől, tengeri szervezetek ásványi maradványaitól stb., és nagy távolságban és mélységekben többé-kevésbbé finom iszaphoz csatlakoznak. A Princesse-Alice több ízben szedett fel, különösen az Azorok vidékén, iszapmintákat, a melyekben igen világosan fel voltak ismerhetők két iszapréteg közé ékelődött, vulkános eredetű, fekete homokrétegek. Ezt a tüneményt egészen 3000 m. mélységig észlelték. Ugyanezt az esetet tünteti föl az 1320. sz. állomás, a melynek elemzését THOULET adta és a melyet fentebb érdekességénél fogva közöltünk. A tiszta iszap és a mész gyakran kis mennyiségben fordul elő, míg az ásványok rendszerint uralkodnak ezeken a fenekeken.

Koráll, iszap és homok. Ezek a lerakódások korállszigetek és zátonyok körül alakulnak ugyanúgy, mint a vulkános homok és iszap vulkános szigetek körül. Különböző szerves maradványokból állanak: mész-algák, korállok, puhatestűek, tüskebőrűek, foráminiferák stb. A korálliszap abban a mértékban, a melyben eredeti helyétől távozunk, fokozatosan átmegy pteropoda vagy foráminifera tengeri iszapokba. Természetesen a mész uralkodik, míg a finom agyag és ásványok ritkák. Ezek a koráll-lerakódások erősen ki vannak fejlődve a Csöndes- és Indiai-óczeánban; az Atlantiban főképp a Bermudák körül találhatók.

Tengeralatti kavicsok. Eredetük különféle; származhatnak a helyben lévő sziklák széteséséből, a mint a calais-i csatornában találjuk, 30 méter mélységben. Másokat, a jelen- vagy negyedkori jéghegyek ejtettek el s valószínűleg ilyen kavicsok azok, a melyeket 1883-ban az Azorok környékén, a nyílt tengeren kotort fel a Talisman 3000–5000 méter mélységből. 1902-ben a


101

Princesse-Alice hálója az Hirondelle-árkából 3018 méter mélységből egy vulkános (bazalt) szögletes sziklatömböt húzott fel, a mely 98 kg.-ot nyomott. Felülete elváltozott és részben mangánoxidréteggel volt bevonva. Másrészt 1903 szeptember 5-én az Yeu-szigettel szemben a nyílt tengeren 800 méter mélységből a háló (THOULET meghatározása szerint) homokkő- és szienittömböket hozott fel, egy 23, egy 70 és egy 93 kilogramm súlyút. Mindegyikükön annelida-mészcsövek, kagylóhéjak, köztük egy osztrigahéj volt található.

Nem szabad azonban elfelejteni, hogy a tengerfenéken oly kövek is vannak, melyeket hajók holt súly gyanánt vittek magukkal.

58. rajz. Globigerinás iszap, MURRAY és RENARD után (Challenger).

Tengeri (pelágikus) lerakódások. Globigerinás iszapok. (58. rajz.) A globigerináknak nevezett tengeri rhizopodák mészhéjai előfordulnak az óczeáni fenekek majdnem valamennyi részén, az egyenlítőtől egészen a legmagasabb szélességekig; ezért tartotta fel MURRAY a globigerinás iszap nevet mindarra az iszapra, a melynek legalább 30%-át teszi ki ez a mészformáczió. Ez iszapnak mészkarbonáttartalma egészen 97%-ig mehet, és a vidékek szerint, a melyeken képződik, különböző ásványokat is foglalhat magában és pedig: magnetit, földpát, piroxén, horzsakövet stb. Az olvasót a protozoákról szóló biológiai fejezetre utalom mindabban, a mi a globigerinákat illeti. Az érdekes mészalgák, a melyek a coccolith és rhabdolith néven ismeretesek, gyakran jelentős mennyiségben társulnak a globigerinákhoz. Legtöbbször a globigerinás iszap fehéres vagy rózsaszínű és az ujjak között morzsolva, finom kerek homokszemek benyomását kelti.

A globigerina-iszap az Atlanti-óczeánnak csaknem egész


102

fenekét elfoglalja, míg a Csöndes-óczeánét majdnem teljesen vörös agyag borítja, jóllehet a globigerinák ez utóbbi óczeán felső vízrétegeiben éppen oly bőségesen találhatók, mint az előbbiében. MURRAY és tanítványai azt hiszik, hogy ennek oka a Csöndes-óczeán nagyobb mélysége; a globigerináknak a fenékre érkezésük előtt van idejük feloldódni, míg a kevésbbé mély Atlantiban e meszes héjak gyorsabban érkeznek a talajra. MURRAY szerint a mésztartalom a mélységgel csökken; 1000 méterig 87%, 3650 és 4550 közt 61% és 4550-en túl 49%. Azonban a Gauss a mésztartalom maximumát, vagyis 96%-ot, 3774 méter mélységben találta, Szent Ilona- és Ascension-szigetek között. Másrészt azok az elemzések, a melyeket THOULET végzett a Princesse-Alice járatai közben gyűjtött, számos atlanti-óczeánbeli fenékmintán, azt mutatják, hogy az egész mésztartalom a mélységgel növekszik. Szerinte nem a mélységtől függ a mésztartalom, hanem azon körülményektől, a melyek a felső vízrétegekben a globigerinák fejlődését szabályozzák, nevezetesen az áramok hatásától, mely őket messzire szétszórja. A mészkarbonáttartalom változásai gyakran alkalmasak arra, hogy zavarba hozzák a kutatót; pl. a Princesse-Alice ugyanazon a napon néhány, 20 km.-nyi távolságban, igen hasonló mélységekben (5430 és 5460 m.), oly mintákat gyűjtött, a melyek egyikében THOULET 14%, másikában 55% meszet talált (Madeirától délnyugatra 1226. és 1227. számú állomás). Másrészt az 1169-dik állomás a Zöldfoki-szigetcsoport délnyugati részében 6035 m. mélységből oly mintát adott, a mely mindössze 1% meszet tartalmazott 99% agyaggal szemben. A mint láthatjuk, még igen sok kutatásra szorulunk, hogy teljesen megvilágosíthassuk ezt az érdekes feladatot, a mely a mésztartalomnak a mélységekben való eloszlására vonatkozik.


103

Másik igen érdekes feladat az is, a melyet a globigerinás iszap fölfedezése vetett felszínre. Sokáig kialakulóban lévő krétának tekintették, annyira, hogy WYVILLE THOMSON állíthatta, hogy most is a krétakorban élünk. Azóta elismerték, különösen CAVEUX *) munkái után, hogy a jelenlegi globigerinás iszap és a kréta jelentékenyen különböznek egymástól úgy a mindkét esetben megfigyelt ásványok szempontjából, mint az ezen üledékekben előforduló állatok miatt; a kréta sekélyvízi lerakódás, míg a globigerinás iszapról az ellenkezőt mondhatjuk.

59. rajz. Pteropodás iszap, MURRAY és RENARD után (Challenger).

Pteropodás iszap. (59. rajz.) Ez az iszap, a mely fokozatosan megy át a globigerinás iszapba, abban különbözik ez utóbbitól, hogy többé-kevésbbé nagymennyiségű pteropodás héj van benne (30%-ig). Található 700–2700 m.-es mélységekben, különösen trópikus vidékeken, az Atlanti- es a Csöndes-óczeánban. E puhatestűeknek igen kényes héjai alig találhatók fel 3000 m.-en túl és egyáltalában nem találhatók 4000 méter alatt. Felteszik, hogy ennél nagyobb út végzése után esés közben feloldódnak. A pteropodás iszap összetétele igen különböző, a szerint, hogy a kontinensekhez közel, vagy minden szárazföldtől messze fordulnak elő. Ez mutatja az ilyen osztályozás hiányait. Megesik, hogy egyes talajok között nincs egyéb közösség, mint a pteropodák jelenléte, míg a minta többi része lehet valamely szárazföldi vagy tengeri lerakódás. A teljes mésztartalom 50–98% közt lehet. MURRAY szerint a Csöndes-óczeán fenékfelületének 1%-át borítja a pteropoda és 18%-át a globigerina-iszap; ebben az óczeánban a vörös agyag van legjobban elterjedve. Az északi Atlanti-óczeánban ez

*) Contribution à l'étude micrographique des terrains sédimentaires. Lille, 1897.


104

a pteropoda-iszap az Azori-talpon található, a Bermudák körüli nyílt tengeren és az egyenlítői övben. Egyáltalában nem volt feltalálható a déli Atlanti-óczeánban

60. rajz. Radioláriás iszap MURRAY és RENARD után (Challenger).

Radioláriás iszap (60. rajz). Ez az iszap csak abban különbözik a mély fenekek vörös agyagjától, hogy radioláriák és szivacsállatok kovasavas maradványai vannak benne, 20–80%-os arányban. Feltalálhatók benne a vörös agyagnak összes állandó vagy járulékos elemei, a melyeket az alábbiakban fogunk megismerni. E szervezetek kovasava opálos állapotban van és többé-kevésbbé föloldható. A Challenger ezt az iszapot 4300–8000 méteres mélységekben találta, a Csöndes- és az Indiai-óczeán trópikus részeiben. Az Atlanti-óczeánban egyáltalában nem fordul elő; e hiánynak okai, úgy látszik, ismeretlenek.

Diatomáczeás iszap. A valódi diatomáczeás iszapot a Challenger fedezte fel a Kerguelen és az antarktikus nagy jégfal között. Általában véve fehéres üledék, a mely ezeken a vidékeken 1000 és 3600 méter mélység közt található. Legjobban jellemzi a diatomáczeák kovasavtartalmú héjának nagy mennyisége, a mely az üledéknek 20–60%-át alkotja. Az antarktikus foraminiferákból származó mész is található benne. A szerint, a mint ez az iszap a sarki kontinenshez többé-kevesbbé közel eső vidéken fordul elő, az üledékhez többé-kevesbbé keverődnek jéghozta hulladékok. A diatomáczeás iszap előfordul az antarktikus szárazföld körül mindenütt és azonkívül az északi Csöndes-óczeán szélein.

A Nero felszedett diatomáczeás iszapot a Csöndes-óczeán nyugati részén, Guam-sziget mellett 4449–6700 méteres mélységben, vagyis oly helyen, a hol egyáltalában nem várták volna. Ezek itt igen korlátolt mennyiségű üledékek, a melyek egyetlen trópikus fajtól erednek (Coscinodiscus rex). E különleges üledékekről közelebbit nem tudunk.

Vörös agyag. A vörös agyag fölfedezését is a Challengernek köszönhetjük, mely a Kanári-szigetektől az Antillák felé folytatott útjában 5011 méter mélységben talált rá. Főképpen agyagból áll (aluminium szilikát-hidrát), a melyet az Atlanti-óczeánban a vasszuperoxid fest pirosra, míg a Csöndes-óczeánban apró mangánoxidszemek megbarnítják. Ez a plasztikus agyag tapad a nyelvhez; mindig tartalmaz bizonyos mennyiségű idegen anyagokat, nevezetesen vulkános termékeket, horzsakövet és hamut; az esetleg


105

benne található ásványi töredékek természetesen éles szögletűek: magnetit, mangánoxid, kvarcz, stb. Egy szóval mindenféle állati meszes vagy kovasavas maradványok találhatók benne és igen különböző ásványok, melyek különféle utakon kerülhetnek a fenékre. Találhatók benne mangángömböcskék (61. rajz), czápafogak (62. rajz), czetféléknek hallójáratcsontjai többé-kevésbbé bevonva vastag mangánoxid-réteggel. Azonkívül még a zeolitok csoportjába tartozó érdekes ásványfaj is található benne, a mit philipsitflek nevezünk és a mely nagy mélységekben alakul. Idéznünk kell még a vulkánikus elemek szétbomlásából eredő palagonitot. Egész természetesnek látszik, ha THOULET-val felteszszük, hogy a vörös agyag sokféle eredetű és a végső terméke az összes tengeri üledékek átalakulásának. Éppen úgy alakulhat a partoktól több száz kilométernyire elhordott finom iszapos részekből, mint az óczeáni fenéknek a helyszínén való elváltozásából, vagy a tengeralatti kitörésekből odakerült anyagokból.

61. rajz. Mangán-gömböcske MURRAY és RENARD után (Challenger).

62. rajz. Czápafog mangán-konkrécziókkal, MURRAY és RENARD után (Challenger).

Az agyagnak a tengervízben végtelen finom eloszlással való lebegésére nézve 1903 szeptember 7. és 10-én valószínűleg egyedül álló esetet figyeltünk meg a Gascogne-öböl külső részében 4730 m. (45° 27' N, 6° 05' W, 1556 sz. állomás) és 4805 m.-es fenék fölött (44° 43' N, 6° 24' W, 1563. sz. állomás). Az 1000 m. mélységig terjedő rétegből felhozott víz ugyanis teljesen átlátszó volt, míg az első esetben 1500 m.-től, a második esetben 1000 m.-től


106

egészen a fenékig terjedő rétegekből felhozott víznek igen különös opálos színezete volt. Bizonyos ideig tartó nyugalom után a palaczk fenekén kékes-fehér finom por rakódott le, mely az elemzés szerint egyszerűen tiszta agyagból áll. Nehéznek látszik ennek eredetét megmagyarázni azon föltételek közt, amelyekben találtuk.

Az iszapok természete fokozatos átmeneteket mutat a hely és az üledékek általános viszonyai szerint. A mély fenekek mészkarbonát tartalmáról már szólottunk, fölösleges volna rá visszatérnünk.

A vulkáni termékek, nevezetesen a gázbuborékokkal telt hamu, a tengerek fölött nagy távolságokra elkerülnek, ott leesnek és hozzájárulnak a tengeralatti talaj alakulásához. Az eredmény ugyanaz, mint amikor az úszó horzsakövek egymáshoz ütköznek és a hullámok hatása alatt kopnak. Ezek a horzsakőtömegek, a melyeket a Krakatau vetett ki, több négyzetkilométernyi területen szétterülő úszó padokat alkottak, a melyek két méternyire a vízbe értek és egy méterrel kiállottak.

A vörös agyag a Csöndes-óczeán fenekének több mint a felét borítja. Ezt az üledéket északi és déli részre osztja az egyenlítői radiolária iszapszalag, a mely nem egyéb, mint a vörös agyag változata. A vörös agyag feltalálható még az Indiai- és Atlanti-óczeánban is. Ez utóbbiban éri el kifejlődésének minimumát, talán inkább az óczeán keskenysége, mint sekélysége miatt. Elvégre az Atlanti-óczeánba jut a legtöbb folyótól származó üledék a mellett, hogy ez a legkeskenyebb, míg a szorosabb értelemben vett Csöndes-óczeán nagyon keveset kap belőle, tekintve, hogy Kelet-Ázsia összes folyói másodrendű tengerekbe ömlenek, a melyek többé-kevésbbé el vannak szigetelve a Csöndes-óczeántól. Az Indiai-óczeán viszonyai hasonlók a Csöndes-óczeánéihoz, de kisebb mértékben. Tegyük hozzá, hogy az Atlanti-óczeánban az az áramok is a legerősebbek és leginkább képesek messzire szétszórni a lebegő anyagokat. A mondottak alapján könnyen magyarázható a vörös agyag nagy kiterjedése és a Csöndes-óczeán bizonyos vidékein az üledékek igen csekély és igen lassú lerakódása, hiszen ott 9000 km.-t utazhatunk anélkül, hogy egyetlen kis szigetre bukkannánk. MURRAY szerint a vörös agyag nem kevesebb, mint 130 millió négyzetkm.-nyi területet borít, vagyis a víz alatt levő területnek több mint 35%-át.


107

Világos, hogy a különböző fenékfajok, a melyeket az imént vizsgáltunk, gyakran közös sajátságokat fognak mutatni; pl. akár kozmikus akár földi eredetű por éppen úgy eshet a partvidéki, mint a tengeri eredetű vagy vörös agyagból álló fenékre. Említhetnénk sok példát a Szaharától nyugatra fekvő vidékek poresőjére, a melyeket a paszát szél hozott magával. Csak a legújabbak közül akarok egyet idézni: 1903 februárjában igen jelentékeny poreső hullott, a mely különösen Anglia déli részét, Hollandiát, Belgiumot és Németországot érte. Február 22-én ez az eső hol sűrű sárga köd alakjában jelentkezett, mely hasonló volt a londoni klasszikus ködhöz, hol pedig vörösessárga, vastag csapadék alakjában, melyet a fákon és tetőkön észleltek. E por természete, mely nagyrészben igen finom vörös agyag részecskékből (laterit) állott, a normálisnál magasabb hőmérsékletű levegő nagy szárazsága és MILL H. R.-től a tünemény közelebbi körülményeire vonatkozólag végzett vizsgálatok kimutatták e poreső afrikai erdetét, a mit a meteorológiai megfigyelések is megerősítettek, különösen azok a rendkívüli, cziklonszerű zavarok, a melyek ezidőtájt Afrika északi részében előfordultak.*)

E poresők nem hanyagolhatók el a tengeralatti talaj tanulmányozásában, nevezetesen a nyílt tengeren, a hová a parti üledékeket az áramok már nem tudják elhordani. Megállapították, hogy a Szahara pora több, mint 2000 km. távolságra jut el a parttól, miután igen nagy magasságokat ért el.

Ehhez a csoporthoz közel áll az a széntörmelék és hulladék valóságos esőjéből származó lerakódás, a mely a nagy hajózási vonalak mentén keletkezik. Ezek a nyomok igen gyakran észlelhetők kotrások alkalmával és számuk folyton növekszik. Nem lehetetlen, hogy e lerakódások figyelmes tanulmányozása érdekes kémiai folyamatokat és új vegyületek létezését fogja elénk tárni.

Kémiai alakulások a tengeralatti lerakodásokban.

Néhány szóban meg kell még emlékeznünk a tengeri üledékek egynehány különlegességéről, nevezetesen a mangángömböcskék és a glaukónitról.

*) The geogr. Journal, 1904 április, 516. l.


108

Mangángömböcskék. A fenékkotró vagy a háló felhoz néha az óczeánnak igen nagy mélységeiből gömbölyded konkrécziókat, feketás vagy barnás magvacskákat, a melyek vasoxidból és mangánoxidból állanak. A Challenger gyűjtött ilyeneket először (61. rajz); azután az Albatross, a Princesse-Alice, a Valdivia és más hajók találtak hasonló körülmények között, több-kevesebb számú példányt. A magvacskák alakja nagyon változó, mint általában minden konkréczióé. Keresztmetszetük mutatja, hogy igen valtozatos természetű magvuk van (horzsakőtöredék, czápafogak [15. rajz] otolitok), de lehet akármilyen más szilárd test, a mely körül azután konczentrikus sötétszínű rétegek helyezkednek el. Néha több magvacska fejlődik ki egymás mellett, egyesülnek és nagy mirigyszerű magot alkotnak. Összetételükben ritka fémeknek mérhető nyomait találták, úgymint a titánét, kobaltét és a nikkelét.

A szárazföldi eredetű lerakodásokban sem hiányzik a mangánoxid, mely hol gömböcskék, hol bevonat alakjában jelenik meg. Ez a mangánoxid MURRAY és IRVINE szerint a szárazföldi kőzetek bomlásából ered, melyben szénsavas víznek, különösen húmuszsavaknak és a mangánoxidot támadó egyéb savaknak levékeny szerep jut. Az új termék a tengerbe kerülve, hol bevonat alakjában kövekre csapódik le, hol gömböcskékben válik ki.

A nagy mélységek mangángömböcskéi az előbb említett szerzők szerint tengeralatti vulkános kőzetek szétbomlásából erednek, melyeknek mangánja bikarbonát alakjában oxidált állapotban gyorsan rárakódik szilárd testekre. Ez utóbbiak vonzási pontok gyanánt szerepelnek, a melyek körül fokozatosan helyeződnek el az egymásra következő rétegek. Különösen gyakoriak ezek a Csöndes-óczeán vörös agyagában. Ebben az óczeánban a Challenger egyetlen csapásra körülbelül 4300 m. mélységből 500 kg.-nál többet gyüjtött. Sokkal ritkábbak az Atlantiban; a Princesse-Alice elég gyakran talált mangánréteggel bevont kőzettöredékeket, de ritkán gömböcskéket. Ez utóbbiak közül idézem az Azoroktól keletre, 4020 m. mélységben, az 527. számú állomáson talált diónagyságú mintákat.

Glaukónit *) A glaukónit zöld színű kálium-vasszilikát, mely gyakran megtölti a foraminiferák belsejét, de magvak alakjában

*) Lásd COLLET L. és LEE W. vizsgálatait a glaukónitról (Procedings of The Royal Society of Edinburgh, 1906); e dolgozat a főforrása e fejezetnek.


109

is található. Néha zöld színre festi az ásványos tömeget anélkül, hogy határozott alakot mutatna, és ebben a végsőn szétosztott állapotában festőglaukónitnak nevezik. De leginkább legömbölyödött magvak alakjában található a szárazföldi eredetű lerakódások iszapjában és zöld homokjában. A glaukónit gyakran elegyedik az őt körülvevő idegen elemekkel, agyaggal és különféle ásványokkal. Az elhullott foraminiferák héjai bizonyos helyeken vastartalmú anyagokkal telnek meg, a melyek a szélüktől kezdve fokozatosan mennek át a barnából a zöld színbe. A mint a héj eltűnik, a mag megmarad és tovább növekedhetik. A glaukónit COULET és LEE szerint három fokozaton át alakul ki: az elsőben szürke, kizárólag agyagból, azaz aluminiumszilikátból álló bevonás rakódik a magot tévő foraminifera körül. A második stádiumban a bevonat (vagy kéreg) már a barna színnek különböző árnyalatait mutatja, a szerint, a mint a vasszuperoxid fokozatosan elfoglalja az agyag aluminiumának helyét és vasszilikátot alkot. A harmadik stádium terméke már a kész glaukónít; káliumkarbonát és a zöld szín megjelenése teszi azzá; de nem ismerjük ennek az átalakulásnak a feltételeit és még sohasem tudtuk laboratóriumban előállítani.

Foszfát konkrécziók. *) Ezek a formácziók rendszerint 1–10, néha 20 cm.-t is meghaladó hosszúságú, igen szabálytalan tömegek alakjában fordulnak elő, gyakran részben befödve briozoákkal vagy egyéb állatokkal, a melyek rajtuk fejlődtek. A foszfátkonkrécziók azon a helyen alakulnak, a hol találják őket és különféle a fenéken található (állati és ásványi) anyagokból vannak összeragasztva. A ragasztószer főalkotórésze mészfoszfát (PO4)2Ca3, anélkül, hogy bármikor is specziális alakot öltene. Találni benne azonkívül többé-kevésbbé átváltozott glaukónitot. Sok esetben az állati maradványok, mint a puhatestűek héjai, polipok vázai, megőrizték eredeti formájukat, de az őket alkotó mészkarbonát átalakult és mészfoszfáttá változott, a mint ezt bizonyos geológiai rétegek foszforitjában is megfigyelték. Az előzők szerint természetesnek fogjuk találni, hogy a foszfátkonkrécziók kémiai összetétele nagyon változatos. Átlag 30–50% mészfoszfát van bennük, a melyhez mészkarbonát és egyéb ásványi anyagok változó mennyisége

*) COLLET és LEE dolgozata után (Proc. of the Roy. Soc. Edinburgh, 25. K. 1903).


110

járul. A mészfoszfát aránya néha eléri a 90%-ot, a mint a Jávától délnyugatra fekvő Christmasszigeten tapasztalták, a hol az eddigi ismereteink szerint a leggazdagabb foszfátokat hozzák napvilágra.

Különböző feltevéseket állítottak fel a foszfátkonkréczióknak a tenger fenekén való képződése magyarázatára. Legvalószínűbbnek látszik az, a mely szerves anyagnak, elhullott állatoknak nagy mennyiségben való közbelépését tételezi fel kisebb mélységekben, a hol különböző hőmérsékleti áramok találkoznak, vagy pedig a víz hőmérsékletének eltérései igen nagyok. És csakugyan az ilyen vizekben észlelhető a foszfátkonkréczióknak legnagyobb mértékben való előfordulása, főképpen a Jóremény-fok tájékán, az Agulhas-zátonyon, továbbá az Egyesült-Államok atlanti partjain, a Florida-szorosban és számos egyéb vidéken. Gyakran megtörténik, hogy a mészfoszfát nem a fenékre hullott kimúlt állatok csontvázából keletkezik, hanem külső forrásból ered: a koráll-szigetekben a foszfát a guano foszforsavának a meszes korálltömegekre való hatásából keletkezik. Azonban a konkréczióknak az előbbi módon való átalakulása sokkal általánosabb és CAYEUX a foszforitok vagy foszszilis [!] foszfátok alakulását a geológiai korszakokban az áramok változásainak hatása alatt tömegesen feloszló állattestekkel magyarázza, vagy pedig a vizek hőmérsékletének változásából előálló hasonló tüneményekkel, a melyek akkor mentek végbe, a mikor a régi tengerek kiterjedése és egyensúlya módosulást szenvedett.

Philipsit. Ez olyan zeolit, azaz mész, kaliumkarbonát stb. tartalmú aluminium-szilikáthidrát, a mely a vulkánikus kőzeteknek a víz hatása alatt való elváltozásából keletkezik úgy az óczeánok fenekén, mint a szárazföldön. Főképpen a szárazföldtől messzeeső vulkános anyagokban bővelkedő tengerfenekeken fordul elő. A phillipsit mikroszkópos kristályok alakjában található; a Challenger fedezte fel a Hawai- és Társaság-szigetek között, a hol egyes fenékpróbáknak 30%-át is alkotta.

Kovasav. A kovasav kétségtelenül a legelterjedtebb test [anyag] a természetben, minthogy a földkéreg összetételében igen nagy szerepe van; leginkább ismeretes kvarcz- vagy hegyikristály alakjában. A tengeri lényeknek igen jelentékeny része kovasavhidrátból, vagyis opálból álló pánczéllal van ellátva, főképpen a diatomáczeák, radioláriák és a kovás szivacsok. A tenger vizében


111

oldott állapotban oly kevés sziliczium van, hogy ez a mennyiség alig magyarázhatja meg a diatomáczeák nagy számát pl. az antarktikus vidékeken. MURRAY és IRVINE szerint a tengervíz mindössze egy rész kovasavat tartalmaz 200 000 vagy 500 000 rész vízben. E két tudós elmés kísérletekkel kimutatta, hogy a diatomáczeák ki tudják vonni a látszólag legtisztább vizekben igen finom és úgyszólván láthatatlan állapotban lebegő agyagból a kovasavat. Míg szerintük 1850 tonna agyagos anyag található egy köbkilométerben, a Firth of Forth vizében, a parttól körülbelül 2 km.-nyire, a Vörös-tengerben és az Arab-tengerben, a hol a víz igen meleg és igen sós, ugyanannyi vízmennyiség még mindig 43 tonna agyagot tartalmaz. Az antarktikus vidékek vizének alacsony hőmérséklete kedvez az agyagos részecskék lebegésének és ezekben a vizekben fordulnak elő a diatomáczeák legbőségesebben.

Mészkarbonát. A mészkarbonát a tengerbeii legalább biológiai szempontból sokkalta jelentősebb szerepet játszik, mint a kovasav és az összes többi ásványi anyagok, a melyeket fentebb láttunk. A mész a szilárd és csontos részeknek az alapja a különböző állatokban, bármely csoporthoz tartozzanak is, a protozoáktól és a foraminiferáktól kezdve a polipokon, tüskebőrűeken és főképp a puhatestűeken át egészen a czetfélékig (kisebb mértékben) a meleg vizekben oly bőségesen előforduló meszes algákat sem véve ki. A tengervízben a szénsav hatására feloldott mészkarbonát és bikarbonát mennyisége csekély (0.0625 mgr. literenként), vagyis 21-szer kevesebb, mint a mészszulfáté (1.323 mgr. literenként). Az állatok ki tudják vonni a meszet e két sóból, szöveteikben végbemenő kémiai reakczió segítségével; ebből készítik héjukat vagy csontvázukat. Úgy látszik, hogy a hőmérsékletnek jelentős szerepe van e reakcziókban, mert a mésztartalmú szervezetek a meleg vizekben vannak leginkább kifejlődve; a meszes algák a trópikus vidékeken, a hol csekély mélységekben jelentékeny üledékeket alkotnak; a korállok és végre a meszes héjú tengeri állatok, a melyek oly gyakoriak ebben az övben, míg a sarkok felé fokozatosan eltűnnek, vagy pedig igen vékony a héjuk, vagy egyáltalában nincs is héjuk (pteropodák és egyebek). Mi több, a nagy mélységek hideg vizeiben a mésznek az állatok által való kiválasztása lassúbb és kevésbbé bőséges.


112

E mészformácziók mellett futólag jelezzük a sötétszínű konkrécziós üledékeket, melyek bizonyos magasságban a tenger szintje felett, Nizza környékének mészszikláin és egyebütt alakulnak a parton megtört hullámok finom permetegjének hatása alatt. Ezt az üledéket, a melynek a pelagozit nevet adták, a Nizza és Menton közötti part hosszában találtam; magában a monacói kikötőben is előfordul. ALLEMANDET, CLOEZ szerint, jelentékeny mennyiségű szerves anyagot s különösen mészkarbonátot talált benne.

A tengervíz aranya. Érdekes megjegyezni, hogy Columbiának úgy atlanti-, mint csöndes-óczeáni partjain elég nagy mennyiségű arany van az üledékekben, úgy hogy érdemes kiaknázni. Ez állam hivatalos közlönye 1906 május 16-án közli a kormány szerződését ALLEN WEBSTER-rel, a melynek értelmében ez utóbbit felhatalmazzák, hogy a tengervíz alatt elterülő aranytermő területeket 25 éven át kiaknázza.

A tengeralatti kitörések. A tengeralatti vulkános tünemények valószínűleg sokkal gyakoribbak, mint mostanáig hitték; de csak ritkán jutnak tudomásunkra, pl. új szigetek keletkezése, vagy a tengeralatti kábelek különös körülmények közt való elszakadása folytán. A szondálókkal felszínre hozott minták mutatják, hogy a vulkános termékek nagy területeket borítanak.

Tengeralatti kitöréseket már régóta észleltek. RABOT, *) THORODDSEN-nek Izland geológiájáról írott jelentős munkáját ismertetve, értésünkre adja, hogy az a 80 km. hosszú tengeralalatti taraj, a melyet Izlandtól délnyugatra WANDEL admirális 1896-ban fedezett fel, a történeti idők alatt gyakori vulkáni jelenségeknek volt a színhelye; ez a Reykjanaes taraja, melyet azért neveznek így, mert tengeralatti folytatása a hasonló nevű foknak. THORODDSEN az izlandi évkönyvekben említést talált egy 1211-ben történt kitörésről. Ez a legrégibb, a mit ismerünk. Új szigetek jelentek meg, míg mások elsülyedtek. Több kitörést jeleztek a nyílt tengeren a XIII., XV. és XVI. századokban. 1783 májusában több hajó sűrű füstöt észlelt, a mely a Reykjanaes-foktól 53 km.-nyire a tengerből emelkedett; egy újonnan kiemelkedett sziget oly nagy mennyiségű hamút és horzsakövet dobott ki, hogy ez a

*) La Géographie, 1904 júl. 15. 35. l.


113

tengert 150–200 km.-es sugarú körben befödte; a sziget azonban hamarosan eltűnt. 1830, 1879, 1884-ben ugyanazon vidékeken újabb kitöréseket jeleztek. "Erre a vidékre helyezik a legendák és térképek – mondja RABOT – a hirhedt Busse-földet, a mely állítólag elmerült a hullámokban a XVI. század után és a melyet a PTOLOMEUSZ 1508-iki kiadásában levő RUYSCH-féle térkép úgy tüntet fel, mint Izland és Grönland közt levő szigetet, hozzátéve ezt a magyarázatot: Insula hac (?) in anno 1456 fuit totaliter combusta", azaz "ez a sziget teljesen elégett 1456-ban".

A mikor a távírókábeleket a vulkáni hatások elszakítják, a hőmérsékletnek lokális emelkedése megolvasztja a kátrányt, a guttaperchát vagy egyéb anyagokat, a melyek a fémdrótok elszigetelésére valók; sok esetben közvetlenül is megállapítottak abnormis hőmérsékleteket. Ilyen jelenségeket figyeltek meg nevezetesen Martinique mellett a Montagne Pelée kitörése alkalmával.

PLATANIA GIOVANNI dr. tanulmányozta a tengeralatti tüneményeket a Vulcano-sziget (Lipari-csoport) különböző keletű kitörései alkalmával; 1888 november 21–22-én a Liparit a Szicziliában levő Milazzóval összekötő kábel elsülyedt és a szolgálat megszakadt; ugyanez a tünemény ismétlődött meg 1889 márczius 30-kán. Nemsokára az első eset után a közelben tartózkodó matrózok észrevették, hogy csöndes tenger közepén a víz felülete hirtelen mozogni kezd, a víz habzik és buborékol, mintha forrna; majdnem egyidőben horzsakövek kerültek a felszínre, míg a Vulcano krátere köveket és sok hamut hányt ki. Több esetben nemcsak a kábel elszigetelő anyagát olvasztotta meg a hőség, hanem a kábel maga is jelentékeny hosszúságban szétroncsolódott, vagy teljesen elszakadt; a szondálások megmutatták, hogy a mélység 68 méterrel csökkent. Más esetekben számos döglött halat láttak úszni a felszínen, tengeralatti kitörések után. Kétségtelenül hasonló oknak kell tulajdonítanunk az Azorok szigetcsoportjában levő Princesse-Alice-zátony jelenlegi halszegénységét. Egykor bőséges volt ott a hal, míg 1902-ben a monacói herczegtől megkísérelt halászatok teljesen eredménytelenek voltak. Ha meggondoljuk, hogy a tengeralatti távírókábel S. Miguel és Terceira-szigetek között elszakadt, továbbá, hogy a szakadás helyén megállapították a magas hőmérséklet közreműködésének


114

a nyomait és egyúttal e vidék mély vizében az abnormis hőmérsékletet, a mint azt CHAVES parancsnok kimutatta, – azt kell gondolnunk, hogy az Antillák vulkános tüneményeinek visszahatása volt az Azorokra és hogy egész sereg állat élete és fejlődése kemény próbára volt téve.

A legjobban ismert tengeralatti kitörések a Kykladokban levő Santorin-sziget kitörései; FOUQUÉ tanulmányozta őket, a kinek alkalma volt a tenger vizén keresztül kiszabadult gázokat felfogni és közöttük felismerte a hidrogént, mely az egész térfogatnak 30%-át foglalta el. Ez utóbbinak és egyéb anyagoknak égése világosan megmagyarázza a vulkánok kilövelt lángjait. A Santorin kitörései 97-ben Kr. e. kezdődtek és csak 1870-ben végződtek s ebben az időközben több szigetet hoztak létre. 1650-ben egy heves kitörés három hónapra befödte a tengert lebegő horzsakövekkel és felemelte a feneket. 1886-ban egy szirt tűnt fel, melynek felületéhez kavicsok és kagylók tapadtak; ez a szirt csakhamar kráterré változott, a melyből lávatömegek jöttek ki oly mennyiségben, hogy az 1709-ben született Néa Kaméni-sziget eredeti felülete 1870-ben több mint megkétszereződött.

1831-beii Sziczilia és Pantellaria között fölmerült a Julia szigete, a kráteréből kibocsátott sűrű füstfellegek közepette, míg a tengert döglött halak és salak borították el. Miután elért 33 m. magasságot, mindinkább kisebbedett, a tenger rombolta és néhány hónap mulva eltűnt. 1863-ban látták újraszületni és növekedni egészen 80 m. magasságig, azután ismét elnyelték a hullámok.

Az Azorokban levő S. Miguel-sziget északnyugati csúcsánál is több ízben merült fel egy salakkúp, a melyet nemsokára lebontottak a hullámok. 1811-ben a Sabrina fregát parancsnoka, az angol TILLARD kapitány látta, a mint egy tömeg emelkedik fel körülbelül 100 méternyire fehér füstfelhők közepette, ismételt robbanásoktól kísérve. A jelenlegi Corvo-szigethez hasonló, kráteralakú sziget fejlődött; de már 1811 októberében eltűnt és hiába vetették ki a szondálót, hogy a nyomát újra megtalálják.

Még hosszú sorozatát számlálhatnók el a történeti idők óta feltűnt vagy elmerült vulkános szigeteknek. Végezetül említsük meg a Behring-tenger Bogoszlov-szigeteit, melyek közül kettő 1883, illetőleg 1906-ból való.