III. FEJEZET
AZ ERŐK EGYENSÚLYA A GÉPEKEN


65

56. Gépnek nevezünk minden olyan szerkezetet, melynek segítségével valamely erőt az irányán kívül cső pontra hatni engedhetünk. Rendszerint csak két, a gépre ható erőt tekintünk; azt, a melyet le akarunk küzdeni, vagyis az ellenállást és rendelkezésünkre álló erőt, vagy röviden erőt, melyet az előbbeninek leküzdésére használunk fel. Egyelőre azon feltételek tanulmányozására szorítkoznnk, melyek mellett ez a két erő a gép közvetítésével egyensúlyban van.

Ha azt látjuk, hogy e czélra az ellenállásnál kisebb erő elegendő, azt mondjuk, hogy a gép előnyt nyujt, és a gép nyujtotta előnyt rendszerint az ellenállásnak az őt ellensúlyozó erőhöz való viszonyával mérjük.

Általában véve nem fogjuk tekinteni a gép súlyát, szilárd részeinek tökéletlen merevségét és a kötelek tökéletlen hajlékonyságát, valamint a surlódást és a mozgást gátló bármely más akadályt. De szükség esetén elő fogjuk tüntetni, hogy eme különböző körülményeket miként tarthatjuk számon.

57. A számtalan gép között meg szoktunk különböztetni néhányat, melyeket egyszerűeknek nevezünk, mert nem bonthatók szét olyan részekre, melyek mindegyike maga is gépül használható volna. Rendszerint a következők soroltatnak az egyszerű gépekhez:

1. Emeltyű.       { Hengerkerék,
Csiga.
     3. { Lejtő,
Ék,
Csavar.

E gépeket három csoportba soroztuk a szerint, a mint egy


66

pont körül forgó testből állanak, vagy egy tengely körül forgóból; vagy pedig egy felületből, a melyen más test elmozdulhat.

58. Az emeltyű merev rúd, mdy egy szilárd pontra támaszkodva, e pont körül foroghat. Ha a rúd egyenes vonalú, az emeltyűt egyenesnek (51. és 52. ábra), különben pedig sarlósnak (53. ábra) mondjuk. Az emeltyű kétkarú, ha a támasztó pont az erő és az ellenállás támadáspontja között fekszik (51. és 53. ábra); egykarú, ha az ellenállás támadáspontja az eró és a támasztó pont között fekszik (52. ábra), vagy pedig ha az erő a támasztó pont és az ellenállás között fekszik.

51. ábra. A rúd mint kétkarú emeltyű.

52. ábra. A rúd mint egykarú emeltyű.

53. ábra. Sarlós emeltyű.

Az emeltyűnek a támasztó pont és az erők támadáspontjai között fekvő két részét valódi emeltyűkarnak nevezzük; ezektől megkülönböztetjük az 51. pontban meghatározott karokat. Így az 53. ábrában CA valódi kar, CM pedig az A pontban támadó P erőnek karja.

Az 53. pontban mondottak szerint egyensúly esetében kell, hogy az erőnek és az ellenállásnak a támasztópontra vonatkoztatott nyomatéka egyenlő nagyságú és ellenkező jelű legyen.

Ha tehát feltesszük, hogy A-ban (53. ábra) a P erő, E-ben pedig a Q ellenállás támad, úgy a


67

feltételek egyikének kell állania, melyet úgy fejezünk ki, hogy azt mondjuk, hegy egyensúlykor az erők fordított viszonyban vannak a megfelelő karokkal.

Látjuk, hogy a kétkarú emeltyűnek lehet előnye; az egykarúnak mindig van előnye, ha az ellenállás az erő és a támasztó pont között fekszik; soha sincs előnye, ha az erő az ellenállás és a támasztó pont között van.

Ha az emeltyű egyensúlyban van, ez annak a jele, hogy az erő és az ellenállás eredője átmegy a tánnasztó ponton, és erre bizonyos nyomást fejt ki, mely az erők összetételének szabályai (39. 43.) szerint könnyen kiszámítható.

59. Az emeltyűnek egyik fontos alkalmazása a mérleg. Azonban ezen készülék tárgyalásakor szükségképen figyelembe kell venni az alkotó részek súlyát.

A mérleg (54. ábra) áll a rúdból és a serpenyőkből. A mérlegrúd hosszúdad test, mely középvonalára vonatkozólag szimmetrikus; középvonalában átjárja egy háromoldalú aczélhasáb: az él, mely alsó élével aczélból vagy kemény kőből való két lapra támaszkodik; a rúd végeire a serpenyők horgokkal függeszthetők fel.

A mérleget úgy szokás elkészíteni, hogy magára hagyatva, vagyis csupán csak saját nehézségének hatása alatt olyan helyzetet foglaljon el, melyben rúdja vízszintes.

Hogy jobban felismerhessük, vajjon vízszintes-e a rúd, egy lefelé forditott hosszú mutatóval (nyelvvel) van ellátva, melynek csúcsa egy beosztás előtt jár; a készülék állását alapzatának csavaros lábaival szabályozzuk. Hogy valamely mérleg igaz legyen, megkivántatik, hogy a midőn a csészék egyenlő súlyokkal vannak terhelve, a mutató a zéruson, helyesebben, az üres mérleg egyensúlyi helyzetében állapodjék meg. Ez akkor fog bekövetkezni, ha ebben a helyzetben a mérlegrúd súlypontja az él alatt fekszik, és ha a két kar egyenlő, mert csakis ezen


68

feltétel mellett lehet az egyenlő súlyok nyomatékának összege zérus (53).

De ezenkívül megkivántatik még, hogy a mérleg érzékeny legyen, azaz, hogy a két terhelésnek adott csekély különbségére kibillenjen, vagy más szavakkal: megkivántatik, hogy adott terheléskülönbségre a mutató kibillenése a lehető legnagyobb legyen. E végből kell, hogy a karok hosszúak legyenek, hogy a rúd könnyű legyen és hogy súlypontja a mellett, hogy a forgástengely alatt marad (mert máskülönben az egyensúly esékeny volna), e tengelyhez igen közel essék.

54. ábra. Pontos mérleg.

Minthogy azonban bizonyos esetekben inkább gyors, mint


69

igen pontos mérlegelés kivántatik meg, kényelmünkre van, ha mérleg érzékenysége változtatható; ez akként érhető el, hogy az ábra legtetején látható csavarfej feljebb emelésével vagy lejebb eresztésével a mérlegrúd súlypontját elmozditjuk. De ha ezt a csavarfejet egyszer már beállítottuk, czélszerű, hogy az érzékenység foka a teljes megterheléstől függetlenül ugyanakkora maradjon. E végből kell, hogy a három felfüggesztési pont egy egyenes vonalba essék és hogy a rúd terheléskor ne hajoljon meg. A szabatos mérlegek üvegházban vannak elhelyezve, a mi megakadályozza, hogy légáramok a mérlegelést zavarják.

Mivel nem lehetséges két teljesen egyenlő mérlegkart készíteni, az esetben, midőn igen nagy szabatosság kívántatik, a kettős mérés módszeréhez folyamodunk. Ez abban áll, hogy a megmérendő testet söréttel vagy más apró testekkel ellensúlyozzuk, ezután hiteles súlyokat teszünk a test helyébe mindaddig, míg a mérlegrúd az üres mérleg egyensúlyi helyzetébe vissza nem tér. A nem igaz mérleggel való szabatos mérésnek egy másik igen kényelmes módja abban áll, hogy az egyik serpenyőhe egy ismeretes súlyrendszert teszünk, a másikba pedig annyi sörétet, a mennyi a súlyrendszer súlyát kiegyenlíti; ezután ebbe a második serpenyőbe tesszük a testet, melynek súlyát megadják azok a grammok és hányadrészgrammok, melyeket ki kell szednünk, hogy a mntató az egyensúlyi helyzetbe térjen vissza.

Lássuk még az55. ábrában előtüntetett mázsáló vázlatát is, a melyben a Q súly, az úgynevezett körte, állandó marad és csak a C támasztó pontra vonatkozó karját változtatjuk mindaddig, míg a BA billegő vízszintes helyzetet nem vesz föl. A körte súlyával egyensúlyozott test P súlyát a karnak D pontjában olvassuk le.

Eme beosztás elkészítésére megkeressük azt a pontot, a melyre a körte helyezendő, hogy a terheletlen mázsáló vízszintes legyen, és e pontra zérust jegyzünk; ezután a horogra pél-


70

dául 1 kilogrammot akasztunk és a körte új állását meghatározó pontra az egyes számot jegyezzük. A közt beosztjuk, például 20 egyenlő részre és a beosztást tovább visszük egészen B-ig.

55. ábra. A mázsáló.

Ez esetben minden rész megfelel 50 grammnak. Ha ritkább beosztást kivánunk, úgy hogy a kisebb hányadrészek kényelmesen leolvashatók legyenek, vagy könnyebb körtét, vagy pedig hosszabb AC kart használunk és ellenkezőleg járunk el, ha adott hosszúságú mázsálóval nagy súlyokat akarunk mérni. E czélra szolgál a közelebb fekvő második támaszték és az alsó beosztás.

56. ábra. Hengerkerék.


71

60. A hengerkerék két különböző átmérőjű hengerből, A és E-ből (56. ábra) álló rendszer, mely a DE közös tengely körül forgékony; a hengerre kötél van vetve, mely P-ben és Q-ban huzatván, ellenkező forgásokat igyekszik létrehozni.

Az 57. ábrában előtüntetett gép, a felhuzó gép, hasonló a kerekes kúthoz, s arra való, hogy a tengelyre merőleges E erővel terhet emeljünk fel.

57. ábra. Felhuzó gép.

Ugyanezt a gépet vitlának nevezik, ha olyan alakú, mint az 58. ábrán látható, és ekkor vízszintes irányban való húzásra használják.

58. ábra. Vitla.


72

Mindegyik esetben, ha feltesszük, hogy a két erő a tengelyre merőleges síkokban hat, alkalmazhatjuk az 54. pontbeli tételt, és mondhatjuk, hogy egyensúly esetében a következő feltételnek kell állania :

Fr = Pr',

hol F az erőt, r a karját, P és r' pedig az ellenállást és a henger sugarát jelenti.

61. A csiga olyan korong, melynek karimáját barázda futja körül; ebbe kötél van vetve, és egy villában forgékony tengelyre van szerelve. A csigát állónak nevezzük (59. ábra), ha tengelye mindig egyazon magasságban marad, s ekkor a két erő a kötél két végén támad; mozgónak nevezzük (60. ábra), ha használat alkalmával tengelye elmozdul, s ekkor az ellenállás a villára hat, az erő pedig a kötél egyik végére; a kötél másik vége meg van erősítve.

59. ábra. Álló csiga.

60. ábra. Mozgó csiga.

Az álló csiga egyensúlyban van, ha az erő egyenlő az ellenállással, mert mind a két erőnek egyazon karja van, mely nem egyéb a barázda sugaránál; csakis arra való, hogy az erőnek kényelmesebb irányt adjon.

A mozgó csiga, mikor a két kötéldarab párhuzamos (60. ábra), egyensúlyban van, ha az erő egyenlő a felemelendő teher felével,


73

mert a feszítés egyenletesen oszlik meg a kötél egész hossza mentén (37).

62. A nehéz test nem maradhat egyensúlyban a lejtőn, vagyis a vízszinteshez hajló síkon vagy vonalon (55), ha csak a saját súlyán kívül nem hat reá legalább is még egy erő, mely rendszerint a surlódás. Ha azonban a surlódást egyelőre nem tekintjük és egy P súlyú testet veszünk figyelembe, mely valamely F erő hatásának van alávetve, úgy az egyensúlynak az a feltétele, hogy P-nek és F-nek olyan eredője legyen, mely a lejtőre merőleges és támadáspontjaa támasztó lapon belül fekszik.

A két erőnek tehát a lejtőre merőleges egyazon síkban kell feküdnie. (61. ábra) P és F síkja legyen a rajzlap síkja, AB és BC pedig legyen a rajzlap átmetszete a lejtővel és a vízszintes síkkal. Ha valamely tetszésszerinti A pontból az AC merőlegest húzzuk, ezt az AB hosszaságú és GB alapú lejtő magasságának nevezzük.

61. ábra. Egyensúly a lejtőn.

62. ábra. Készülék a lejtő törvényének kimutatására.


74

63. ábra. Egyensúly a lejtőn.

Legyen először is az F erő párhuzamos AB-vel, tüntesse elő HF, és a HP-vel ábrázolt P erő irányát messe H-ban (61. ábra). Megszerkesztjük a parallelogrammot; mivel a HN átszögellőnek egyensúlykor merőlegesnek kell lennie AB-re, az ABC és NFH hasonló háromszögek a következő arányokat adják:

HF

FN

 = 

CA

AB

,     

F

P

 = 

magasság

hosszúság

,

vagy

F = P tang α,

ha α jelöli a lejtőnek a vízszinteshez való hajlását. Eme viszonylatok kisérletileg beigazolhatók a 62. ábrabeli készülékkel.

Ha azután az F erő vízszintesen hat (63. ábra), hasonló módon találjuk, hogy

F

P

 = 

CA

CB

 = 

magasság

alap

,

vagy

F = P tang α.

63. Az ék valamely kemény anyagból való háromoldalú, és pedig rendszerint egyenlőszárú háromoldalú hasáb, melyet két erősen összetartó testnek szétfeszítésére, fának, köveknek hasítására stb. használunk. Minden szerszám, a melyet metszésre használunk, minő a kés, olló, véső, stb., mind megannyi ék. A 64. ábra egy ilyen hasábnak merőleges metszetét tünteti elő; az egyenlőszárú háromszög csúcsában van az ék éle, alapja pedig az ék gerincze. A gerinczet érik a kalapács ütései, s bárminő legyen is az ütés iránya, a ható erő mindig szétbontható két erőre: az egyik az ütött felületre merőleges, a másik vele párhuzamos. Ez utóbbi a kalapácsot az ék gerinczén csak tovább


75

csúsztatja, és csakis az előbbeni marad hatásos. Ha most feltesszük, hogy az ellenállás merőleges az ék élére, a lejtő esetéhez hasonló módon kimutatható, hogy az oldallapok mindegyikére merőleges nyomást ébreszt, melyet a következő arány határoz meg:

Nyomás

ellenállás

 = 

oldal

gerincz

.






A surlódás hatása azonban olyan jelentős, hogy ezen aránynak mindössze is csak az a gyakorlati értéke van, hogy megmutatja, hogy a gerincz csökkentésével, vagyis az ék élesbítésével az előny növekszik.

64. ábra. Az ék.

64. A csavar úgy a lejtővel, mint az emeltyűvel rokonságban levő gép. Szerkezetének megismerésére tekintsünk egy derékszögű háromszöget (65. ábra), mely egy henger körül akként van tekerve, hogy az ae' befogó a henger egyik alkotója legyen. Az átfogó egy görbe vonallá, csavarvonallá fog alakulni. Azt az ac' darabot, melyet egy alkotó mentén a görbe vonallal való egymásra következő két találkozás határoz meg, a csavarmenet magasságának nevezzük.

Hogy határozott esettel legyen dolgunk, tegyük fel, hogy az r sugarú henger függélyes, és tegyük fel, hogy a csavarvonalon egy p súlyú pont nyugszik; nyilvánvaló, hogy e pont valamely erő segítsége nélkül úgy szállana le rajta, mint valami lejtőn, melynek magassága megegyezik a csavarmenet h magasságával,


76

alapja pedig a hengerfelület merőleges metszetének 2πr kerülete. Ha az erő vízszintes és a hengerhez érintőleges, egyensúlykor kell, hogy a

f

p

 = 

csavarmenet magassága

kerület

 = 

h

2πr

feltétel álljon (62).

Ha azonban a súlyos pontra f helyett egy vele párhuzamos q erő, és pedig a ponton át a henger tengelyére merőlegesen emelt R emeltyűkar közvetítésével hat, úgy kell, hogy

qR = fr

legyen (54, folyomány), vagyis hogy

q

r

 = 

r

R

 = 

2πr

2πR

legyen; ha most ezen viszonyhól és a fentebbiből fet kiküszöböljük, kapjuk, hogy

q

p

 = 

h

2πR

,

hol nem szerepel a henger r sugara, vagyis a csavarvonal és a tengely közötti távolság. Ennélfogva a q erőnek a p ellenálláshoz való viszonya, feltéve, hogy a csavarmenet magassága állandó marad, változatlan értékű, bármekkora is a henger sugara.

Ezt előrebocsátva, könnyű leírni a csavart és felkeresni egyensúlya feltételét. A csavar, vagy jobban mondva a csavarorsó hengeralakú test, melyet kiszökellő tekervények futnak körül, melyeket vagy egy háromszög (66. ábra), vagy pedig egy

66. ábra. Éles csavar.

67. ábra. Lapos csavar.


77

derékszögű négyszög (67. ábra) akként hoz létre, hogy egyik oldalával az egymásra következő hengeralkotókon, egyik csúcsával pedig egy csavarvonalnak megfelelő pontjain mozog. A tekervény minden pontja tehát különböző sugarú csavarvonalhoz tartozónak tekinthető, melyeknek menetmagassága azonban egyenlő.

A csavarorsó össze van kapcsolva a csavartokkal, vagy csavaranyával, mely az orsó egy részének lenyomataként tekinthető; e szerint a belsejében barázdával van ellátva, mely pontosan magába foglalja az orsó tekervényeit.

Ha most a két darab egyike meg van erősítve, a másika csak úgy mozoghat, ha a henger tengelye körül forog, s ugyanekkor ennek irányában tolódik el.

68. ábra. A prés.

Tegyük fel, hogy a csavartok van megerősítve, és tegyük fel, hogy a függélyes állásban levő orsó egy P súlyú testtel meg van terhelve. Ez a csavartokkal érintkező pontok mindegyikét nyomja, és hogy a mozgást meggátoljuk, az előbb tekintett q-hoz hasonló ugyannyi erőt kell alkalmaznunk. Ezeket Q eredőjükkel helyettesíthetjük, melyet a

Q

P

 = 

h

2πR

képlet határoz meg.


78

Látjuk tehát, hogy a csavar egyensúlyakor, nem tekintve a mindenkor igen jelentős surlódást, az erő úgy viszonylik az ellenálláshoz, mint a csavarmenet magassága ahhoz a kerülethez, melyet az erő támadáspontja leír.

Ezt a gépet a minő a 68. ábrában látható prés, leginkább erős nyomások kifejtésére használják, de nagyon sokféle más alkalmazása is van.

65. Az olyan csavar, mely maga nem mehet előre, minden körülforgásra a csavartokot egy menetmagassággal hajtja előre, és ha a menetmagasság csekély, az előremenet alig észrevehető fokozatokban létesíthető, a mint ennek kell is lennie, midőn pl. két pontot össze akarnnk hozni; így származnak a mérő műszerekben alkalmazott mérő és beállító csavarok. Ha azután a csavarfej a tengelyre merőleges koronggal van ellátva, mely a kerületén egyenlő részekre van beosztva, úgy mikrométeres csavarral van dolgunk. A csavarfejnek 1°-nyi szögmenti elmozdulása a csavarmenet magasságának 1/360 részével egyenlő elmozdulást okoz. Ily módon a csavart az igen kicsiny tárgyak mérésére használhatjuk.

66. Valamely gép előnyének azt a viszonyt neveztük (56), mely a P ellenállás és az őt egyensúlyozó Q erő között fennáll, és láttuk, hogy a leírtuk gépek [!] egynémelyikében az elérhető előnynek elméleti szempontból nincs határa. Így például a hengerkerék esetében (60) az egy adott ellenállás egyensúlyozására megkivántató erő annál kisebb, mentül nagyobb a kerék sugara a hengeréhez képest. De a gyakorlatban túlságos nagy kerekek nagyon költségesek és kényelmetlenek volnának, a nagyon vékony hengereknek pedig nem volna meg a megkivántató szilárdságuk. A különbségi keréknek (69. ábra) nincs meg ez a rossz oldala; előnyét a következő képlet fejezi ki:

P

Q

 = 

2M

R – r

,

79

melyet az 54. és 61. pontbeli tételek segítségével vezethetünk le, s a melyben M, R, r sorban a forgantyú hosszát, a nagyobb és a kisebb henger sugarát jelenti. Nyilvánvaló, hogy az előnyt az R–r különbség csökkentésével tetszésünk szerint fokozhatjuk.

69. ábra. Különbségi kerék.

67. De a gépeknek ezzel az úgynevezett előnyével szemben már most kell hangsúlyoznunk egy igen fontos körülményt, mely mindenkor fennáll, s a mely ekként fejezhető ki: a mit erőben nyerünk, elvesztjük sebességben.

Lássuk például, vajjon áll-e ez a külónbségi kerék esetében. Tegyük fel, hogy egyenletes mozgással hajtjuk, s hogy a két erő az egyensúlyhoz megkivánt viszonyban van. Nyilvánvaló, hogy a P súly a vastagabb hengerre fel- és a vékonyabb hengerről letekerődző kötélrészek félkülönbségével emelkedik, s ennélfogva a forgantyúnak egy egész körülforgásakor az emelkedés

2πR – 2πr

2

 =  π(R–r),

s ugyanekkor az erő támadáspontja a 2πM kerületet írja le. Az előző pontbeli képlet figyelembe vételével látjnk tehát, hogy az erők támadáspontjaínak egyazon időben leírt útjai magukkal az erőkkel fordított viszonyban vannak.


80

70. ábra. csigasor.

71. ábra. csigasor.

Lássuk ugyanezt a csigasorra nézve (70. és 71. ábra). Ha feltesszük, hogy az alsó villát tartó m kötéldarab párhuzamos, kell hogy P = mQ legyen, mert a kötél valamennyi pontjában egyenlően van feszítve (37). Az ábrák esetében a kötéldarabok szám hat lévén, az erő hatodrésze a tehernek. Azonban a teher minden czentiméternyi emelkedésére az erő támadáspontjának 6 czentiméterrel kell elmozdulnia.