XII. FEJEZET.
A LÉGKÖR ELEKTROMOS TÜNEMÉNYEI.

1. A villám és az elektromos jelenségek azonossága.

MINDAZON elektromos tünemények, melyeket az eddigiekben leírtunk, csaknem kivétel nélkül olyan jelenségek voltak mind, melyeket, a fizikusok a természettől úgyszólván úgy csikartak ki; az ő kisérleteiknek, okosan kieszelt műveleteiknek köszönhetjük, hogy az oly változatos, s közbe-közbe olyannyira hatalmas hatások szemeink előtt nyilvánulhatnak. Fölfedezésökben a tiszta megfigyelésnek jóformán semmi szerepe sem volt, az elektromosság, nemkülönben a mágnesség tudománya (mely egyébiránt ma már az előbbibe olvad be) a kérdésben forgó tüneményeket illetőleg kísérleti tudomány, vagy, hogy szabatosabban fejezzük ki magunkat, kizárólag kísérletezve megfigyelő tudomány. A bele tartozó tények közöl egyetlenegy sem kínálkozik önként a tudós tanulmányozására; s kétségtelen, hogy ez az, a mi megmagyarázza, miért épen az Elektromosság és Mágnesség a fizikának az az ága, mely legutoljára hajtott ki, miért kellett hosszú évszázadoknak elfolyniok, a nélkül hogy e tudománynak legalább a tárgya a kutatók fürkésző kíváncsiságát maga felé irányította volna. Csakis az a két tény, hogy a természetes mágnes a vasat, a dörzsölt gyanta pedig a könnyű testecskéket magához vonja, voltak szerény kiinduló pontjai e két tudománynak, melyeket AMPÈRE lángesze végre egyetlen egy tudományba olvasztott össze.

Meg kell engednünk, hogy a fizikai és a természeti tudományok történetében különös kivételt képezne, ha mindaz, a mit most mondtunk, szószerint igaz volna. Ismeretes, hogy ez épenséggel nincs igy. A természet tényleg már az idők kezdetétől fogva nagyszabású jelenségekben, feltűnést keltő módon mutogatta egy új tudománynak az anyagát. A sarkfény megjelenései, noha a mérsékelt klima tájain, tehát épen ott, hol a növekvő


392

mívelődés a bölcselkedővé és a tudományok mívelőjévé vált ember szeme előtt lefolyó tüneményeken való töprengést lehetővé tette, aránylag ritkák valának, mégis a legrégibb időktől ismeretesek voltak és megfigyelés alá is vonattak. A villám lecsapása, a villámlás, a mennydörgés s más hasonló tünemények nem kerülhették el a tudományos vizsgálók figyelmét. Mindamellett a villám, ép úgy mint a sarkfény, rejtélyül maradt a korunktól nem épen távol eső azon pillanatig, midőn a GUERICKÉ-k, a WALL-ok és a GRAY-k első, szerényke kisérleteiből kiderült, hogy az elektromos vonzásokat és taszításokat bizonyos fénytünemények kisérik, s míg FRANKLIN merész és szerencsés kisérlettel a villámnak és az elektromosságnak azonosságát ki nem mutatta.

317. ábra – Benjamin Franklin.

Az értekezés, melyben a híres amerikai fizikus a villám hatásait az elektromosság hatásaival összehasonlítja, az 1749. év november havában kelt; tehát a viharos felhőkre vonatkozó saját kísérleteit, valamint a DALIBARD-éit is, két és fél évvel megelőzte, mivel mindkettő 1752. év május havában hajtatott végre. A csúcsok hatását épen ez időtájt ismerte föl; két zseniális kisérlet, melyben eme hatásnak szerepe volt, új analógiát tárt fel előtte, s arra az eszmére vezette, hogy okoskodásainak igazságát a viharos felhőkön igazolhatja. FRANKLIN egy aranyozott keménypapircsövet, melynek hossza 10 láb, átmérője pedig 1 láb volt, szobája mennyezetére selyemzsinórokkal felfüggesztett és elektromossággal megtöltött. A csőhöz egy tű csúcsát egy lábnyira közelítvén, az egész cső egy pillanat alatt kisült; ha ellenben tompa, a végén meggömbölyített lyukasztó vasat tartott feléje, egészen 3 hüvelyknyire kellett közelítenie, hogy a kisülés végbemehessen, "mely ez esetben ütéssel és csattanással következett be". Ugyanily módon nagy rézmérlegeket függesztvén föl, melyeknek csészéi egy lábnyi magasságban a padló felett selyemzsinegeken lóggtak, [!] az egyik csészét megelektromozta. Mivel a felfüggesztő fonál csavarodása a mérleget körben forgatta, a tompa lyukasztó vasat alul, eme kör kerület egyik pontjában megerősítette. Midőn az elektromozott csésze e pont fölött elhaladt, mélyebbre sülyedt, érintkezésbe jött vele, s így kisült. De ha a vas vége hegyes volt, s ez fölfelé volt fordítva, akkor a serpenyő elhaladt fölötte, a nélkül hogy lehajolt volna, s a kisülés most zaj nélkül ment végbe. Már most, mondja FRANKLIN, ha az elektromos tűz és a villám tüze ugyanaz, a mint azt egy megelőző hosszú iratban kimutatni megkisérlettem, ez a cső és ezek a mérlegserpenyők elektromozott felhőket ábrázolhatnak. Ha egy csak 10 lábnyi cső a tompa csúcsra 2–3 hüvelyknyire leüt és a tüzét kisüti, akkor az elektromos felhő, mely meglehet 10,000 acre terjedelmű, a földre leüthet és tüzét ugyanazon arányban nagyobb


393

távolságra sütheti ki. A serpenyők vízirányos mozgása a felhőknek a földszíne fölötti mozgását ábrázolhatja, s a lyukasztó vas a hegységeket és a legmagasabb épületeket; s most már látjuk, hogyan vonzathatnak lefelé azok az elektromozott felhők, melyek a hegységek és épületek fölött nagyobb magasságban haladnak el, semhogy beléjök üthetnének, levonathatnak egészen addig a távolságig, mely a leütéshez megkivántatik. s végre ha egy tű a hegyével fölfelé a lyukasztó vashoz van erősítve, vagy épen a lyukasztó vas alatt a padlóba: ez a tű a serpenyő tüzét nesztelenül, a lecsapásra szükséges távolságnál sokkal nagyobb távolságból fogja már vonzani, s így a serpenyő hajlásának elejét veszi, vagy pedig, ha mozgása közben elég közel került volna hozzá, hogy leüthessen, ezt még sem tehette volna meg, mivel tüzétől már előre megfosztatott, s ekként a lyukasztó vas a lecsapás ellen biztosítva volt."


394

A csúcsok szívó erejéből eredő hatások ezen aprólékos elemzése s a parányi méretekben végezett kisérletek összehasonlítása a légköri jelenségekkel, melyeket égi háborúk alkalmával megfigyelünk, FRANKLIN agyában nem maradt meddő. Ugyanakkor, midőn egy megfigyelő módszert eszel ki, mely elméleti nézeteinek helyességét kimutatandó volt, nem is mulasztja el, hogy közvetetlenül gyakorlati következtetést is ne vonjon le belőle, t. i. a villámhárító feltalálását. Ugyanis így folytatja: "Ezt a feltevést elfogadván, kérdem, vajjon a csúcsok szívó erejének ismerete nem nyújthat-e az embernek hasznot olyformán, hogy a házakat, a templomokat, a hajókat stb. a villámütés elől megvédelmezze, a mennyiben arra indít, hogy ez épületek legmagasabb részeire függőleges irányban tűalakúlag készített vaspálczákat erősítsünk, melyeknek végei a rozsdásodás meggátlása végett meg vannak aranyozva, s a talpuktól egy vasdrótot vezessünk le, mely az épületen kívül a talajba, vagy a hajó árboczkötélzetén végig menve, a vízbe merüljön. Nem valószínű-e, hogy eme vaspálczák a felhőből zajtalanul kicsalják az elektromos tüzet, még mielőtt oly közel jutott volna, hogy becsaphasson? S nem menekülhetnénk-e ez úton annyi rögtöni és rémítő szerencsétlenségtől?"

"Hogy ez a kérdés, t. i. vajjon azok a felhők, melyek mennykővel vannak terhelve, elektromozottak-e, vagy sem, eldöntessék, arra gondoltam, hogy egy kísérletet hozok javaslatba, mely e czélra alkalmas helyen kipróbáltassék. Helyezzenek egy magas torony tetejére egy erkély-féle alkotmányt, mely elég nagy arra, hogy egy embert és egy elektromos zsámolyt befogadhasson; a zsámoly közepére egy vaspálczát erősítsenek, mely az ajtón kihajolva, innét 20–30 lábnyira függőlegesen emelkedjék fel, s felül igen hegyes csúcsban végződjék. Ha az elektromos zsámoly tiszta és száraz, a rajta álló ember abban a pillanatban, midőn az elektromozott felhők kissé mélyen vonulnak el, és a vaspálcza a felhő tüzét magába húzhatja, elektromossá lesz és szikrákat osztogathat." (Expériences et observations faites à Philadelphie, 1749.)

Bizonyára FRANKLIN volt az első, ki az elektromosság és a villám azonosságát bizonyító kísérletekre buzdított, de nem ő volt az első, ki azokat végrehajtotta. Ez a dicsőség egy franczia fizikust, DALIBARD-t illeti. Több elszigetelt és csúcsban végződő vas pálczát állíttatott fel egy kertben, Marlyban. Midőn épen egy viharos felhő vonult el, az egyik pálczának, mely 14 méter magas volt, aljából szikrákat húzhatott, leydeni palaczkokat tölthetett meg stb. Ugyanabban a pillanatban mennydörgés volt hallható. Ez a döntő kísérlet 1752. évi május hó 10-én tétetett. Egy hónappal később FRANKLIN fiával a hires "sárkány-kisérletet" hajtotta végre Amerikában,


395

melyet a következő évben DE ROMAS ismételt. GAY-LUSSAC: "Instruction sur les paratonnerres" czímű iratában PRIESTLEY nyomán részletesen elmondja ez utóbbi fizikus megfigyeléseinek körülményeit. Elég érdekesek arra, hogy itt is elmondassanak.

"A sárkány 7 1/2 láb magas és 3 láb széles volt. Zsinórja kender-madzag volt, melybe vasdrót volt beszőve, s azáltal, hogy ennek végét száraz selyemkötéllel megtoldotta, DE ROMAA lehetővé tette, hogy a megfigyelő, készülékének sajátságos berendezése mellett, az épen kívánt kísérletet végrehajthassa, a nélkül hogy személyét veszedelem fenyegesse."

"Ezzel a sárkánynyal 1753-ban délutáni 1 óra táján, miután a sárkány 780 láb hosszú zsinórján, mely a horizonnal mintegy 45 foknyi szöget alkotott, a föld színe fölé 550 láb magasságra emelkedett, a konduktorból 3 hüvelyk hosszaságú és 3 vonal szélességű szikrákat húzott ki, melyeknék csattanása majd 200 lépésnyire hallható volt. Midőn e szikrákat kicsalta, jóllehet a sárkány kötelékétől több mint 3 láb távolságban volt, mégis mintha pókhálót érzett volna az arczán. Sejtelme támadt, hogy nincs biztonságban, ha ilyen közel marad; valamennyi segédjére rákiáltott, hogy vonuljanak hátra, s ő maga is körülbelül 2 lábbal távolodott."

"Minthogy most már biztonságban érzé magát és senki sem volt közelében, figyelmét arra fordította, hogy azokban a felhőkben mi megy végbe, melyek épen a sárkány fölött vannak; ámde sem itt, sem pedig másutt villlámot nem vett észre, sőt még legcsekélyebb mennydörgést sem hallott és eső egyáltalában nem esett. A szél, mely nyugat felől fújt, a sárkányt legalább 100 lábnyival magasabbra emelte, mint előbb."

"Ezután tekintetét a bádogcsőre vetvén, mely a sárkány zsinórjával volt összekötve, s mintegy 3 lábnyi magasságban megerősítve, azt veszi észre, hogy három szalmaszál, melyek közől az egyik közel 1 láb hosszú volt, a második 4–5 hüvelyk, s a harmadik 3–4 hüvelyk volt, egyenesen fölmeredez és a bádogcső alatt mozgó bábok módjára körtánczot kezdenek, a nélkül, hogy egymást érintenék. Ez a kis tréfás látványosság, mely a társaságnak több tagját mulattatta, közel egy negyedóráig tartott; erre, miután egy-két esőcsepp esett, a pókhálót újból érezé az arczán, s ugyanakkor folytonos zajt is hallott, mely egy kis kovácsfujtató zajához hasonlított. Ez új jele volt annak, hogy az elektromosság növekszik, s attól a pillanattól kezdve, melyben DE ROMAS a szalmaszálat fölmeredezni látta, többé nem mert szikrát húzni, még a legnagyobb óvatossággal sem, s a nézőket újból kérte, hogy még tovább távozzanak."

"Közvetetlenül erre az utolsó jelenet játszódott le, s DE ROMAS megvallja, hogy az félelmes volt. A bádogcső a leghosszabb szalmaszálat


396

magához húzta, mire három oly kisülés következett, mely a mennydörgés zajához nagyon hasonlított. Valaki a társaságból a röppentyű robbanásához hasonlította, mások ismét ahhoz a zajhoz, melyet kövezetre hulló és összezúzódó nagy agyagedény okoz. Bizonyos, hogy a város közepéről is hallották, a sokféle zaj daczára, mely ott keletkezett."

"A tűz, melyet a robbanás pillanatában megpillantottak, 8 hüvelyk hosszú és 5 vonal átmérőjű volt; ámde a legcsodálatosabb és legmulatságosabb körülmény az volt, hogy az a szalmaszál, mely a kisülést előidézte, a sárkány zsinórját szépen követte. A társaság egyik tagja 45–50 ölnyi távolságban is látta, váltakozva, mint vonzatik és taszíttatik a szalmaszál; s az volt a nevezetes, hogy valahányszor a zsinórhoz vonzódott, tüzes csíkok villantak fel és serczegés hallatszott. Ezek azonban nem voltak oly hevesek, mint az első kisüléskor."

Meg kell jegyezni, hogy a kisülés pillanatától kezdve egészen a kísérletek végeig villámlást egyáltalában nem lehetett látni és mennydörgés is alig volt hallható. Kénszagot lehetett érezni, mely nagyon emlékeztetett a világító elektromos kiömlések szagára, melyek az elektromozott fémrudak végeiből áradnak ki. A zsinór körül 3–4 hüvelyk átmérőjű világító-henger volt látható, s mivel ez nappal történt, DE ROMAS nem kételkedett, hogy ez az elektromos légkör éjjel 4–5 láb átmérőjű is lehetett volna. Végül, miután a kísérletek befejeztettek, a talajban, épen a bádogcső alatt lyukat fedeztek fel, mely igen mély és félhüvelyk átmérőjű volt, s melyet valószínűleg a robbanásokat kísérő nagy leütések hoztak létre."

"Minthogy a szél hirtelen keletnek fordult és jégesővel vegyes szapora eső keletkezett, e nevezetes kísérletek a sárkány leesésével értek véget. A sárkány esése közben a zsinór egy ereszben megakadt, s alig szabadíttatott ki, midőn az, a ki tartotta, kezeire oly ütést kapott s egész testében oly rázkódást érzett, hogy kénytelen volt elereszteni, s a zsinór több másoknak a lábára esvén, ezeknek is adott ütést, mely azonban az előbbinél jobban elviselhető volt."

Az elektromosság mennyisége, melyet a sárkány egy más alkalommal a felhőkből levezetett, valóban bámulatos. 1756. évi augusztus 28-án 10 láb hosszaságú és 1 hüvelyk vastagságú tüzes áramokat láttak belőle kitörni. Ez a rettenetes mennykőcsapás, mely valószínűleg veszélyesebb hatásokat idézhetett volna elő, mint akármelyik, a melyről a történelem megemlékezik, a sárkány zsinórján minden veszély nélkül egy hozzá egészen közel álló konduktorra vezettetett, s durranása fölért a pisztolyéval."

Hasonló kísérleteket sok más tudós is végzett Francziaországban, Angliában, Olaszországban, Oroszországban, még pedig nem minden veszély


397

nélkül, a mint azt RICHMANN halála Szt.-Pétervárott bebizonyította. Ez a fizikus laboratóriuma födelén egy szigetelt vaspálczát állított fel, mely szintén szigetelt fémláncz útján egy fémrúddal közlekedett, ez utóbbi pedig a padlóba volt erősítve és golyóban végződött. RICHMANN ehhez nagyon közel jövén, egy szikra fején találta s a villámtól agyonsújtva, holtan roskadt össze.

Mi derült ki egész világosan e kísérletből? Az, hogy GRAY és WALL találgatásai, hogy FRANKLIN-nak oly határozott állításai igazak és jogosultak voltak, szóval, hogy a viharos felhők tetemes mennyiségű elektromossággal vannak telve, s hogy a villám és a mennydörgés óriási mértékben ugyanazok a tünemények, melyeket a fizikusok laboratóriumaikban előidéznek, midőn elektromozott készülékeiket kisütik. E fontos fejtegetéseket a villám főbb hatásainak, valamint az égi háborúk alkalmával mutatkozó tüneményeknek rövid áttekintésével fogjuk befejezni.


2. A villám és mennydörgés. – A villámok különféle alakjai, színei, tartama és hosszúsága.

A villám olyan szikra, mely vagy két felhő vagy pedig egy felhő és a föld között ugrik át. Bizonyos idő múlva, mely a megfigyelő és a kisülés helye közti távolságtól függ, a mennydörgést halljuk, mely majd hirtelen robbanás módjára hangzik, majd pedig többé-kevésbbé tompa, elnyújtott morajból áll. A viharos felhőket leggyakrabban egymásra tornyosodó vagy halmozódó tömegek alkotják,* melyek az épen uralkodó szél irányában való általános mozgáson kívül, még belső mozgásoknak is alá vannak vetve: egyesülnek vagy elválnak és szétszakadoznak, mintha az egyes töredékek között vonzások és taszítások működnének. Ez utóbbi tüneményeknek könnyű a magyarázata, ha föltesszük, hogy a viharos felhőtömegek részint positiv, részint pedig negatív elektromossággal vannak töltve. Midőn két egymás fölött lebegő felhő ellenkező elektromossággal van töltve, egymást vonzzák, közelednek egymáshoz, s mihelyt a távolság eléggé kicsiny, kisülés megy végbe és a villám átcsap. Ez a kisülés legtöbbnyire csak részleges, a mit a felhőt alkotó ködös tömegeknek nem tökéletes vezetése megmagyaráz, s az első szikrára a villámok egész sora következik, mindegyike dörrenéstől kísérve. Különben valószínű, hogy azok az okok, melyek

* ARAGO azonban elszigetelt és csekély terjedelmű felhőkre is idéz példákat, a melyekből villámot és mennydörgést láttak támadni.


398

a viharos felhőben az elektromosságot fejlesztették, az első kisülések után továbbra is megmaradnak, s az elektromos folyadék új fejlesztésére adnak okot, mi a tünemény tartamát növeszti.

A villámok alakja nagyon változó. A leggyakoribb a kígyózó vonal-alakú; olykor zeg-zugos egyenes vonalak sorából áll, melyek az elektromozó gépek szikráihoz hasonlók. Azonban meglehet az is, hogy a valóságos alak csavaralakú vonal, s a látszólagos szögletek onnét erednek, mert a fénylő csavarvonalat ferde távolatban látjuk.

318. ábra. – Első osztályú, egyszerű vagy szétágazó villámok.

A villám ritkább esetekben két ágra, sőt néha három, négy ágra szakad. Ezen kétágú, háromágú, szétágazó villámok kiinduló pontja a felhőben van. A sugár kezdetben együttesen halad s a földhöz érve, oszlik két vagy több ágra. ARAGO több példát idéz erre. KAEMTZ mondja, hogy "heves égi háború alatt a fővillám oldalágakat bocsát ki, vagy mindjárt eredetétől szétágazónak tünik elő". Mi magunk is, egyetlenegy égi háború alatt több, igen élesen kettéágazott, sőt egy négyágú villámot is láttunk és rajzoltunk le.

Ha a többszörös villámok Európában csak ritkán jelennek meg (ARAGO csak egy kettéágazó villámot idéz, kivéve azokat, melyeket Abbé FERRARA 1763-ban az Aetna füstjében látott), nem úgy van ez Brazíliában. LIAIS az Espace céleste-ben egy égiháborúról tesz jelentést, melyet 1859. évi január 30-án Rio de Janeiróban figyelt meg. Hét óra felé a keleten egy-két villám kezdett feltünedezni és 7 óra 10 perczkor az égi háború már


399

teljes erejével dühöngött. Ebben a pillanatban, egy-két másodpercznyi időközben, zeg-zugos elektromos sugarak törtek elő, melyeknek több mint harmada kettéágazott.... A kétágú villámokon, továbbá a három- és négyágúakon kívül, melyek szintén igen gyakoriak voltak, nem múlt el egy percz sem, melyben olyanokat is ne lehetett volna látni, melyeket elbokrosodó, sokágú villámoknak lehet nevezni. Ezek oly tűzsugarak voltak, melyek több főágra oszoltak, s az ágak újból számtalan ágra szakadoztak. Egyikök, melyet különösen figyelemmel kísértem, s mely lefelé látszott terjedni, kezdetben három ágra oszlott, s ezen ágak ismét tovább szétágaztak, úgy hogy végre összesen talán 15 ágúvá is lett."

Sőt még oly villámokat is vettem észre, melyeknek ágai még ennél is számosabbak voltak, oly számosak, hogy az összes részletek nem vésődhettek emlékezetembe. Közülök a legfigyelemreméltóbb sugarasan szétfutó, nem pedig fa módjára szétágazó villám volt, olyan t. i., melynél egy középpontból kiindulva 6 ág tört elő, s ezek több másodrendű ágra szakadozva, egyidejűleg minden irányban szétterjedtek.*"

A villámok színe vakító fehér; mindamellett gyakran ibolya-, bíbor-vagy ritkábban zöldes színt is mutatnak. Az ibolyaszín a szikra színe ritkított gázokban; már KAEMTZ figyelmeztetett arra, hogy ez a szín főleg akkor vehető észre, mikor a villámok igen magasan czikáznak, tehát azokon a tájakon, hol a levegő ritkább.

ARAGO az Égi háborúról szóló értekezésében a villámokat három osztályba csoportosítja: az első azokat foglalja magába, melyekről szóltunk, s melyeket Olaszországban a nyíl... a magyar istennyila... nevével jelölnek meg. "Egy nálunk, a fizikusoknál épen úgy, mint a nagy közönségnél nagyon elterjedt vélemény szerint legfőképen – ha nem kizárólagosan – a nyilak, a rövid villámok, a barázdaalakú, a zeg-zugos villámok azok, melyekkel tűzveszély, rombolás jár; ezek a villámok képeznék a tulajdonképeni mennykövet." A második osztályba azok a villámok sorakoznak, melyeknek fénye "a helyett, hogy majdnem szélesség nélküli kígyózó vonalakba össze pontosulna, ellenkezőleg óriási felületekre szétterül. Különben ezeknél nincs meg a czikázó villámoknak sem fehér színe, sem pedig vakító fénye. Színezetök gyakran intenzív piros. Időről-időre a kék vagy az ibolya szín az uralkodó." Valószínű, hogy e második osztály villámai csak látszólag ilyenek, s tényleg az elsőbe tartoznak; elegendő

* LIAIS hozzáteszi, hogy azóta a megoszlott villámok tüneményét, melyet POEY is feljegyzett Havannában, gyakran látta; s ez egyáltalában a forró öv égiháborús vidékein igen gyakorinak látszik.


400

erre, hogy a tüzes fényvonal sűrű felhőtömegek mögött törjön elő, melyek a megfigyelő szemei elől elfödik. Ez esetben csakis a felhők körvonalai világíttatnak meg. A lényegileg a második csoportba tartozó villámok kétségkívül részleges kisülésekből erednek, melyek egy és ugyanazon felhőnek belső részei között mennek végbe; ezek ama fényes foltokhoz hasonlíthatók, melyek nedves üveglapon keletkeznek, midőn elektromozó gép szikrája csap végig rajtok. A villámok harmadik csoportja a gömbszerű villámokat foglalja magába, melyeket gömbvillámnak is szoktak nevezni: az égi háborúk elektromos fényének ez az alakja a két előbbinél ritkább s a rendes villámoktól még abban is különböző, hogy mozgása igen lassú éa tartama ezekét jóval meghaladja. A következő tény, melyet PELTIER nyomán adunk elő, a gömbalakú villám tüneményének sajátszerűségét világosítja meg.

319. ábra. – A szétterülő, vagy második osztályú villámok.

"Az 1839. év augusztus 28-án heves égi háború közben, melynek fekete és mélyen lebocsátkozó felhői az épületek csúcsait majdnem érinték, a villám a még befejezetlen, párisi középponti vámhivatal udvarának közepén ütött le. Eme villámnak nagy golyóalakja volt s hosszú gőzoszlop


401

kísérte. Az újonnan felhányt talajba csapott le s 18 centiméter átmérőjű mélyedést vájt benne; önmaga körül forogva, heves mozgás volt benne, a laza talajt magával sodorta, azután újból felugorván, 3 méternyi távolságban újra leesett, hol ismét 9 cm. átmérőjű gödröt vájt, miközben folyton-folyvást hevesen mozgott. Ebből a gödörből a tűzgolyó csakhamar a kőkerítésre szökött fel, melynek párkányán mintegy 30 méternyi hosszat futott be. A kőfal szögletéhez érkezve, szemben a Saint-Louis kórházzal, a golyó, melynek térfogata már nagyon megfogyott, az utczának esőtől nedves kövezetére veté magát; itt hosszú, kigyózó vonalban csúszott; a kórház kapuján átment, s az udvar közepén a templommal szemben eltünt. A mint az idő múlt, s énintkezése a talajjal tovább tartott, minden kétséget kizárólag látni lehetett, hogy tömege fogy; midőn a Saint-Louis kórház udvara közepére érkezett, már csak vékony, gyengén fénylő sávocskából állott, mely hirtelen eltűnt. Abban a pillanatban, midőn a tűzgolyó a vámház udvarába esett, az összes munkások s alkalmazottak, kik az ereszek alá menekültek, heves elektromos rázkódást éreztek, s a kénes szagot, melyet maga után hagyott, mind megérezték."

Mintegy húsz eset közül, melyeket ARAGO a tűzgolyó alakú villámra felhoz, ot még azt a különösséget is mutatta, hogy a golyó, pályafutásának vége felé, heves robajjal szétpattant. Az a villám, mely 1752-ben RICHMANN fizikust megölte, tűzgolyó alakú volt.

Az égi háború idejében látható villámok eme harmadik neme hosszú időn át nem volt megmagyarázva. A kígyózó, a zeg-zugos, az elágazó szikrák analóg esetei az elektromozó gépek kisüléseiben láthatók. Azonban a tüzes gömbökhöz hasonló dolgokat, melyeket most leírtunk, egyáltalában nem ismertek, míg PLANTÉ az ő másodrendű telepeivel a megelőző fejezetek egyikében szóban forgott nevezetes fénytüneményeket elő nem állította. Csakugyan lehetetlen, hogy meg ne lepjen az a hasonlatosság, mely ezek s a harmadik csoportba sorolt villámok között, a 304. és 305. ábrákban feltüntetett gömbalakú lángalakulatokat megtekintve, szembeötlik. E kisérletek szerzőjének az a véleménye, hogy a nagy égi háborúk idejében látható tűzgolyók természete valószínűleg ugyanaz, mint a magas feszültségű áramok előidézte gömbszerű szikráké. Az elektromos áramlat elvonulása alatt keletkező üres tér levegő- és víz-molekúlák összehalmozódását vonja maga után; ez nemcsak hogy elpárolog, hanem az áram útjában fejlődő magas hőmérséklet hatása alatt szét is bomlik. E szerint a golyó "izzó ritkított levegőből, s a vízgőz szétbomlásától eredő gázokból állana, melyek szintén ritkúlt és izzó állapotban vannak". Valószínű, hogy ezekhez az anyagokhoz még kozmikus anyagok is, melyeket


402

az elektromos áramlat a légkörben talál, hozzácsatlakoznak; ámbár ezek a levegőben csak rendkívül kis mennyiségben vannak jelen. Tudjuk, hogy azok, melyek ásványi eredetűek, u. m. a vas, a mész, a kova stb., mind oly anyagok, melyeknek nagy a sugárzó képességök; kétségtelen, hogy a gömbalakú villámok fényes ragyogásához az ő izzásuk is nagy mértékben hozzájárul.

Olykor megesik, hogy a tűzgolyók többszörösek, vagy úgy, hogy az eredeti golyó többre oszlik szét, vagy pedig hogy a részek esése egymásután következik be. Ez esetben a tünemény a villámoknak egy különös alakjával függne össze, melyet PLANTÉ olvasó-alakú – gyöngysoros – villámoknak nevez. Egy égi háború alkalmával, mely Páris fölött 1876. augusztus 18-án tört ki, PLANTÉ a következő megfigyelést tette:

"Reggeli 7 óra felé, abban a pillanatban, mikor az égi háború Páris fölött lebocsátkozni kezdett, egy a többiek közöl kiváló villám iramodott a felhőzetből a talaj felé, s megnyújtott S-hez hasonló görbét írván le, mérhető ideig volt látható; ez alatt mintegy tündöklő szemekből fűzött olvasó képét mutatta, a szemek igen keskeny fénysáv mentében lévén elhintve (320. ábra)." A hirlapok tudósításai szerint a villám több ízben csapott le tűzgolyó alakjában. "A villámnak ez a neme, úgymond

320. ábra. – Gyöngysor – olvasó – alakú villám, Planté megfigyelése szerint, 1876. aug. 18-án, Párisban.


403

útbaigazító tüneménynek tetszett előttünk, mely a villám közönségesen kígyózó vagy egyenes vonalú alakjának a gömbalakba való átmenetelét mutatja. Belátható ugyanis, hogy a villámnak világító szemei bizonyos térfogatra növekedhetnek és tűzgolyók keletkezhetnek belőlök. Ebből a megfigyelésből arra következtettünk, hogy a robbanó tűzgolyók, melyek kisebb-nagyobb számban, mennydörgés kíséretében esnek le és a melyek rögtön eltünnek, az ilyen olvasó-alakú villámból eredőknek tekinthetők. A tüzes vonalakkal váltakozó, fénylő szemek képződése az elektromos áramlatnak súlyos közegen való áthatolásának eredményekép tekinthető, és vagy a fénylő gömböcskék azon sorához hasonlítható, melyet a galván-árammal megömlesztett fémdrót feltüntet, midőn olvadt állapotban egy ideig a galvánoszlop sarkaival érintkezésben maradnak, vagy pedig azokhoz a duzzadásokhoz, melyek minden folyadék sugárban a kifolyás alatt keletkeznek.

Az elektromozott anyag ilynemű felhalmozódásainak természetesen lassabban kell szétszóródniok, mint a fényes vonalaknak, melyek őket összekötik s így megmagyarázható a megfigyelt villám tartóssága is.

Ehhez hasonló, világító pontokból sorakozó vagy fényes vonalakra szakadozott villámok több esetét más megfigyelők is, u. m. RENOU, VAN TRICHT, DAGUIN, JOULE is konstatálták, úgy hogy jogosultnak látszik e villámoknak egy új, negyedik csoportba foglalása: az olvasó-alakú vagy gyöngysoros villámok csoportjába, mely az első és a harmadik között átmenetet alkot.

321. ábra. – Gyöngysoralakú villám 1877. aug. 17-én, Joule megfigyelése szerint.

Meleg nyári estéken az égboltozatot a szemhatár közelében olykor felvillanások hasítják, villámok mennydörqés nélkül, melyeket sillámlásoknak vagy meleg-villámoknak is szoktak nevezni. Mivel ilyenkor felhők nem mindig láthatók, hosszú ideig azt hitték, hogy ez egy egészen külön természetű tünemény. Tényleg azonban ezek is csak közönséges égi hátorúk, melyek oly nagy távolságban mennek végbe, hogy mennydörgésök robaja nem képes a megfigyelő helyéig hatolni, míg a villámok fénye,


404

a légkör felső rétegein visszavetődve, ebből a távolságból könnyen kivehető. *

Midőn az első osztályba tartozó villám sugarának fénye a szemet éri, általában úgy tűnik fel, mintha mérhető ideig tartana. A képe csak bizonyos időköz múlva enyészik el, melyet a másodpercz törtrészeig könnyen meg lehetne határozni; azonban ez csak csalódás, mely a fény-érzetnek a reczehártyán való tartósságából ered.

A villámok középtartamát WHEATSTONE éj idejében egy igen leleményes módszer segélyével mérte meg. Egy korongot használt, mely nagy számú homályezüst küllőt tartott, s tengelye körül nagy sebességgel forgatható volt. Ha a korongra, forgása közben, hirtelen világosság esik és pedig egy olyan fényforrásból, melynek tartama mérhető, péld. 1/100 másodpercz: minden küllő, minthogy ez idő alatt elmozdúlt, a fénybenyomásoknak a reczehártyán való tartóssága következtében megszélesedettnek fog feltűnni: a korong mezeje többé-kevésbbé folytonosnak fog látszani. Ugy van ez, mint a kocsikeréknél, mely ha előttünk sebesen elhalad, tömérdek sok küllőjűnek látszik. WHEATSTONE azonban hiába gyorsította a korong forgását: valahányszor villám világította meg a kereket, ez úgy tűnt fel, mintha nyugalomban volna, s minden küllője mint mikor áll, élesen látható maradt. Sok kísérletéből azt a következtetést vonta le, hogy a villám nem tart egy milliomodrész másodperczig sem.

Két viharos felhő között létesülő kisülés fellobbanása azt a hangot ébreszti, melyet a mennydörgés neve alatt ismerünk. Megjegyzendő, hogy a robbanás annál hirtelenebb és annál zajosabb, mentől kisebb távolságban tör elő a villám a megfigyelőtől; de a robbanást majdnem mindig huzamosabb dörgés kíséri. A zaj tartósságának oka valószínűleg két körülményben rejlik. Először is megállapított tény, hogy a villámok gyakran több kilométernyi hosszúságúak. A két vég közől az egyik közelebb eshetik a megfigyelőhöz; s jóllehet a hang az egész villám mentében ugyanazon pillanatban jön létre, mivel másodperczenként csak 340 métert fut be, ez 10 kilométer távolság-különbség mellett közel 30 másodperczet tesz

* Vegyünk fel két helyet, mely 111 kilométernyire, vagyis átlag egy foknyi távolságban van egymástól. Az egyik hely horizonja a másik fölé 971 méternyire emelkedik. Ebből következik, hogy az a villám, mely 1 kilométer függőleges magasságban czikkázik, a másik állomáson is látható. Annálinkább látható, ha 2–3 kilométer magasságban tör elő, vagy ha fénye az ugyane magasságban lebegő felhőkön visszavetődik. A fénytörés még előmozdítja a lehetőségét. Más felől a tapasztalat azt mutatja, hogy a mennydörgés robaja már jóval kisebb távolság mellett megszünik hallható lenni.


405

A zaj azonkívül a felhőkön és a talajon többszörösen visszavetődvén, többé-kevésbbé megnyujtott visszhang származik. A villámoknak zeg-zugos alakja, még azt is megmagyarázza, hogy miért nem gyengül a mennydörgés moraja folytonosan, s hogy miért halljuk tartama alatt ismételten kettőzött erővel megzöndülni.

Mindenki tudja, hogy a villám felvillanása és a mennydörgés hangjának meghallása között rövidebb-hosszabb idő múlik el; s belátható, hogy ez az időköz abból a tetemes különbségből ered, mely a fény és a hang tovaterjedésének sebessége között fennáll. Ennek az időnek tartamát pontosan meghatározván, könnyű számvetés útján megtudhatjuk, mily távolság van a megfigyelő helye és a villám kiinduló pontja között? A hang sebességét 15° hőmérséklet mellett 340 méternek vévén, elég e számot megszorozni azzal, mely az elfolyt másodperczek számát adja. ARAGO LESLIE-nek egy 1712-ben tett megfigyelését idézi, mely szerint a villám és mennydörgés robaja között 72 mp. telt el: ez a felhőnek a megfigyelőtől való távolságára több mint 24 kilométert ad.

322. ábra. – A villámok hosszának mérése.

Ha a mennydörgés moraját kizárólag annak tulajdonítjuk, hogy a hang a villám leírta fényes vonalnak különböző pontjairól, különböző idő alatt érkezik a megfigyelő füléhez: a moraj tartamát feljegyezvén, a szóban levő vonal hosszának legkisebb értékére hozzávetőleg következtetést vonhatunk. Ez a tartam ugyanis nem egyéb, mint különbsége azon két időnek, melyre a hangnak szüksége van, hogy a villámnak C és B végeitől a megfigyelő füléig, A-ig érkezzék (322. ábra). Ezt 340 méterrel szorozván, AC és BC vonalak különbségét kapjuk. DC vonal azonban még nagyobb, mint ez a különbség, s annál nagyobb a zegzugos vagy kígyózó villám-vonal hossza. Olyan mennydörgést is hallottak, melynek moraja egész 45 másod-


406

perczig tartott. Ez esetben, a most felvett föltevés alapján, a villám hosszúságára legkisebb értékül 15 kilométert kapunk.

A mennydörgés zaja nyilván annál erősebb, mentől kisebb távolságban vagyunk a villámtól, noha valószínű, hogy a mennydörgés egyes esetei között jellemző különbségek forognak fenn. Midőn a villám leüt, azaz, midőn az elektromos kisülés nem egyik felhőtől a másik felé, hanem a felhő és a föld felülete között történik, akkor a robbanás hirtelen, szakgatott csattanásokból áll: egy óriási ropogás ez, rettentő dübörgés, a mi szembeszökően mutatja, hogy mily nagy hevességgel megy végbe a légköri elektromosság és a talaj ellentett elektromosságának egyesülése.

De vajjon mi a fizikai oka a mennydörgés zajának az egyik és a másik esetben? *

Kétségtelen, hogy a tünemény ugyanoly természetű, mint a kicsiny elektromos szikrák serczegése: különbség csak a méretekben van. A szemben levő ellentett elektromosságok egyesülése a levegőben az egész fényvonal mentében rezgést okoz, mely a környező közegekre átvitetvén, hangot hoz létre, s ennek erőssége az ily módon mozgásba hozott levegő tömegével arányos. Ezt a rázkódást többféle módon lehet megmagyarázni. Némelyek azt hiszik, hogy az elektromosság az anyagon keresztül utat nyit magának s ekként ürestért hagy maga után, körülbelül úgy, mint a nagy sebességel kilőtt lövegek [!]. E feltevés szerint a hang a levegőnek rögtöni visszatódulásából venné eredetét, mint a hólyagrepesztés kisérletében. POÚILLET ezt a magyarázatot elégtelennek tekinti, s arra figyelmeztet, hogy az ágyúgolyónak levegőben való repülése csak süvöltést okoz, és

* A régiek, minthogy az elektromosságot nem ismerték, a mennydörgést nem tekinthették egyszerű mechanikai ütés eredményének. SENECA abból a tényből kiindulva, hogy a két kéz egymással összeütve, erős csattanást ad, arra következtetett, hogy két óriási felhő összeütközésének ennél jóval különb zajt kell támasztania; azonkívül a mennydörgést, "melynek hangja éles, sőt metsző: hólyag szétpattanásához hasonlítja, mikor azt valakinek a fején repesztik szét." LUCRETIUS is a felhők ütközéséből vagy szétszakadáeukból magyarázza a mennydörgést. "Egy másik ok, úgymond, melynek következtében a mennydörgés gyakran oly rémületes lökésekkel rázkódtatja meg a világot, hogy már majdnem azt hinnők, hogy a természet nagy gépezete romokba dől: az, hogy a rohanó szelek egyesüléséből eredő orkán egyszerre a felhők közé fúródik s itt bezárva az ő örvényléseivel, felhőt-felhőre halmozván, azt idézi elő, hogy e tömeg közepén ür támad. Miután dühe és fékezhetetlen ereje mindent megrázkódtatott, im egyszerre rémítő robajjal kiront s tova iramodik. S ezen nem kell csodálkozni, mivel a széllel telt kis hólyag is, ha véletlenül szétpattan, hasonló zajt támaszt." DESCARTES-nak a mennydörgés zaja a hógörgetegek zajához hasonlított: a legmagasabb felhők a legmélyebbekre zuhannak. Alapjában véve ez a SENECA véleménye is.


407

semmi olyast, a mi a villám zajához hasonló volna." Midőn két test között szikra ugrik át, úgy mond, minden rétegben, melyben megjelenik elektromosság szétbomlik és egyesül, mi a súlyos anyagban többé-kevésbbé heves rázkódást von maga után; mintha szétszakítás, hirtelen szétválasztás menne végbe, a milyen a kártya-lyukasztás kísérletében látható; rezgés ez, mely a zajt támasztja s azután a környező közégbe szétterjed." PLANTÉ azt veszi fel, hogy a mennydörgés zaját azon üres tér hozza létre, mely a kisüléstől meghasított és ritkított súlyos anyagban képződik. Ehhez még hozzáteszi: Sok ideig kérdéses volt, vajjon hogyan hozhat az elektromosság üres tért létre? Kísérleteink, úgy hisszük, e kérdésre könnyen megfelelnek: "Azzal a hatalmas, rögtöni melegítő hatásával, melyet az elektromosság haladása közben kifejt, midőn az útjába eső anyagokat elpárologtatja".


3. A villám fizikai, chemiai és fiziologiai hatásai.

A légköri elektromosság hatásai, midőn villámlás, mennydörgés, villámcsapás alakjában nyilvánulnak, a leggyakrabban oly bámulatosan változatosak, oly csodálatos különösek s látszólag oly nehezen magyarázhatók, hogy teljes kötetre volna szükségünk, ha ezeket leírni és fejtegetni akarnók. Itt csak azt tűzzük ki czélunkul, hogy néhány válogatott példában megmutassuk, hogy e hatások, méreteiket kivéve, az elektromos gépek kisüléseivel azonosak s hogy a villám és az elektromosság egytermészetű tünemények.

Szóljunk mindennek előtt a mechanikai hatásokról. Itt borzasztó végletekkel találkozunk; hallatlan romboló erejű tüneményekkel, majd meg megfoghatatlanul finom jelenségekkel, majdnem azt mondhatnók, a pontosság mesterműveivel. Ime, néhány tény, melyet ARAGO Sur le tonnerre értekezéséből veszünk kölcsön: "Az 1718. év ápril 14-ről 15-re virradó éjjel a villám a couesnoni (Brest közelében) templom födelét és falait szétvetette, úgy mintha robbantó akna tette volna. A kövek minden irányban, egész 51 méternyi távolságra széthányattak. 1809-ben augusztus 6-án a Manchestertől 5 mértföldnyire fekvő Swintonban a mennykő CHILDWICK úr házának egy részén nevezetes mechanikai hatásokat hozott létre.... Délután két órakor egy távoli mennykőnek, mely közeledni látszott, többszörösen ismétlődő kisülései után rémítő robbanás volt hallható. Erre közvetetlenül patakokban szakadt az eső. Néhány perczig kénes gőz vette körül a házat. A kis épület külső fala, a pincze és a vízmedencze alapfalazatáról leszakíttatott és egy tömegben fölemeltetett; a robbanás


408

függőleges helyzetben, anélkül, hogy felfordította volna, eredeti helyétől nem kis távolságra átvitte. Egyik vége 9, a másik pedig 4 lábat haladt. Az ekként fölemelt és átvitt fal, a vakolatot nem számítva, 7000 téglából állott és körülbelül 26 tonnát nyomott". Ime még egy más ilyen átviteli tünemény, melyet DAGUIN idéz. "1852-ben Cherbourgban a villám egy leszerelt hajónak árbocz-tövét eltörte; egy töredéket, mely 2 méter hosszú és vastagabb végén 20 centiméter oldalú négyszög volt, elhajított, még pedig oly erővel, hogy 90 méter távolságban levő tölgyfakerítéshez vágódott, olyan lyukat fúrván beléje, mint egy ágyúgolyó, s a vastag végével megakadt benne". A villámcsapások romboló hatására ezrenkint lehetne példákat idézni. Másrészt, útját olykor úgyszólván észrevehetetlen nyomok jelzik, midőn pl. több, egy-két milliméter átmérőjű lyukakat fúr az ablak üvegtábláiba s azokat nem zúzza össze.

A villám fizikai hatásai közől a fémek megömlesztése ha nem is a leggyakoribb, de mindenesetre egyik legbiztosabb és legjellemzőbb hatás. Ha SENECÁ-t és PLINIUS-t, ha LUCRETIUS-t magával ragadja a képzelődésök, midőn azt írják, hogy "a villám a kardot a hüvelyében, a pénzt a zacskóban megolvasztja, s a gerely vasát a fán léfolyatja, a nélkül hogy a hüvely, a zacskó, a fa tüzet fogna s az érczet megolvasztja, az aranyat felforralja", a lelkiismeretes megfigyelők legalább azt, hogy a villám a fémhuzalokat megömleszteni és elpárologtatni, a vasláncz szemeit pedig egymás között összeolvasztani képes, kétséget kizárólag konstatálták.

1827-ben, midőn a villám New-York teherhajóba beütött, villámhárítójának csúcsa, mely 30 centiméter magas és alul 6 milliméter átmérőjű kúpot képezett, megolvadt; ugyanez történt a vaslánczczal is, mely a csúcsot a tengerrel összeköté s mely 6 milliméter átmérőjű és 45 centiméter hosszaságú, egymásközött gyűrűkkel összekapcsolt vaspálczákból volt készítve. "Ez a láncz a főárbocz csúcsáról rézsútosan csüngött le a tengerbe. Hoszsza 40 méternél bizonyára nem volt kisebb. A villámcsapás után mind az, a mi belőle visszamaradt, s a mit belőle találni lehetett, alig 1 méter hosszú volt. A régi lánczból mintegy 8 centiméternyi darab a felső gyűrűn függve maradt. A hajó homlokzatán mindössze csak két egészen felduzzadt kampót lehetett megtalálni a közbefogott gyűrűvel, s ezenkívül egy kis láncztöredéket". A robbanás után a New-York hídja vas-gömböcskékkel volt tele hintve, melyek a híd és a bordák fáját ötven különböző helyén kiégették, jóllehet ebben a pillanatban az eső patakokban szakadt és a jégeső majdnem minden zúgot 6–8 centiméter magasságú réteggel borított el.

FRANKLIN 1787-ben, Philadelphiában, a saját házán konstatálta,


409

hogy a villám egy kúpszerű rézgyűrűt, melynek hossza 24 centiméter, alapjának átmérője pedig 8 milliméter volt, megömlesztett és egy kötőtű vastagságú, 6 méter hosszaságú vasvesszőt elpárologtatott. Hasonló tények idézését még soká folytathatnók.

323. ábra. – Fulgurit.

A megömlesztésnék nagyon különös hatása az, melyet a légköri elektromosság szikrája homokos, nedves talajban való haladtában előidéz. A fulguritokat vagy villám-csöveket 1711-ben HERMAN lelkész Sziléziában fedezte fel, s ezekre 1803-ben HENTZEN orvos újból reájok jött és eredetök valódi okát is megjelölte. Ezek henger-alakú vagy keskenyedő csövek, belül leggyakrabban üresek, melynek falai megüvegesedett, belülről tökéletesen sima anyagból állanak, s kívülről öszszetapadt kvarcz-szemekböl képződött réteggel vannak bevonva. Leggyakrabban egyetlenegy cső szokott lenni, mely a homokba függőleges irányban merül s egész 10 méter hosszúságot is elér. A cső más esetékben a horizonhoz hajlik; olykor két, vagy három főágra oszlik, melyek ismét több apróbb oldal-ágacskákat hajtanak, s ezek hossza 3–30 centiméter közé esik. "A fulguritok külső kérge, mondja ARAGO, olykor ki van kerekítve; leggyakrabban egész sorokban olyféle kidudorodásokat mutat, melyek külsejökre nézve a hollandiai szilfa apró ágait fedő ránczokhoz, vagy a vén nyirfa törzsének repedezett kérgéhez elég nagy hasonlatosságot mutatnak. Az üveges csatorna szabálytalanságai a külső felület szabálytalanságainak megfelelnek; azt mondanók, hogy a cső megömlesztett állapotában a maga egészében különböző irányokban meg lett hajtogatva. Nagyítóval vizsgálván, a fulguritok külső kérgét alkotó fehér és fekete szemek meggömbölyödötteknek látszanak, mintha olvadásba kezdtek volna jönni".

Többféle körülmények között meg lőn állapítva, hogy a fulguritok ugyanazon pontokon találtattak, a hová a villám épen beütött. 1823-ban egy villámsujtotta fa közelében HAGEN, königsbergi tanár két keskeny és mély lyukat fedezett föl, melyek közöl az egyik 1/3 méternyi mélységtől kezdve üvegesedett csövet tartalmazott.


410

Másrészt meg erős telepeket sóval vagy zúzott üveggel kevert homok-rétegen át sütvén ki, a fulguritokhoz hasonló csöveket mesterséges úton is állítottak elő. Ilyen kísérleteket nevezetesen BEUDANT, HACHETTE és SAVART a párisi Conservatoire des Arts et Métiers telepével hajtottak végre.

Volt már alkalmunk fölemlíteni, hogy a villám az iránytűkre is hat, a mennyiben a mágnességöket megváltoztatja, vagy lerontja. Ez a villám fizikai hatásai közől egyike a legveszedelmesebbeknek, legalább azokra a hajókra nézve az, melyeket nyílt tengeren ér, s melyeknek út-iránya ez által teljesen megváltoztathatik. Említenek hajókat, melyeken a villám az iránytű sarkait megfordította, úgy hogy az északi sark délre mutatott és viszont; másokon pedig azt vették észre, hogy ugyanez a légköri tünemény a tűt állandó módon észak-nyugat, dél-kelet stb. felé fordította.

"1675 körül két angol hajó együtt vitorlázott Londonból Barbados felé. A Bermuda-szigetek szélességében a villám az egyik hajónak árboczát letörte és vitorláit összetépte; a másik hajóban semmi kár sem esett. Az utóbbi hajó kapitánya észrevevén, hogy az első hajó észak felé kanyarodik, mintha Anglia felé szándékoznék visszatérni, a hirtelen elhatározás okát kérdezé tőle; nem csekély meglepetésére azt nyeri feleletül, hogy a társa abban a véleményben van, hogy még mindig az eredeti útirányt követi. A villámsújtotta hajónak iránytűit gondosan megvizsgálván, kiderült, hogy a szélrózsa liliom-virágai, melyek kezdetben – mint rendesen – észak felé igazodtak, most ellenkezőleg délre mutattak, így tehát a villám a sarkokat teljesen megfordította. Ez az állapot azután az egész utazás alatt megmaradt." (ARAGO, Notice sur le tonnerre.)

Még másnemű zavarokat is fedeztek föl, melyeket a villámcsapás maga után vonhat, s a melyek a hajósokat ennél nem kisebb veszélylyel fenyegetik. Ez abban áll, hogy a chronométerek szerkezetében előforduló aczélrészek, s különösen a szabályzójok aczela megmágneseződhetnek. Igy a New-York teherhajónak, melyet már előbb említettünk, chronométerei, a hajónak Liverpoolba való érkezésekor 33 percz- és 58 másodperczczel többet mutattak annál az időnél, melyet abban az esetben kellett volna mutatniok, ha a hajót villámcsapás nem éri.

A villám, mely fémeket és más ellenálló anyagokat megolvasztani képes, a légkörben, melyet áthasít, chemiai egyesűléseket is előidézhet. S ez csakugyan könnyen megérthető, minthogy már láttuk, hogy az elektromos szikra az eudiométerben víz képződésére adhat okot. LIEBIG azt találta, hogy az égi háború után összegyűjtött esővíz salétromsavas ammoniákot vagy meszet tartalmaz, még pedig sokkal nagyobb arányban, mint


411

a közönséges esők vize. Ebből arra következtettek, hogy a levegőnek nitrogénje, végbemenő kisülések hatása alatt, az oxigénnel egyesült; s azt hiszik, hogy a természetes salétromszérűk [-telepek] eredetöket az ily módon keletkező salétrom-savnak köszönik. Egy tényt, mely e véleményt támogatni látszik, BOUSSINGAULT állapított meg. E tudós ugyanis észrevette, hogy az a salétrom, mely Amerikában Rio-Bamba tájékán lelhető, sokkal nagyobb bőségben fordul elő azokon a helyeken, a hol a mennydörgés gyakori.

Az erős szagot, melyet a villám az oly helyeken maga után hagy, hol pusztításait végezte, leggyakrabban ahhoz hasonlították, melyet a kénes anyagok égésök közben terjesztenek. Ez a szag kétségkívül összetett, s valószínű, hogy az ozon szagából, melyről láttuk, hogy az elektromos kisülésekre nézve jellemző, s másféle szagokból van keverve, mely utóbbiak a villám parázsától ért szerves vagy másféle anyagokból eredhetnek. Megeshetik, hogy ez anyagok között olyanok is vannak, melyekben a kén vegyülve előfordul, s melyek a szikra magas hőmérsékleténél szétbontva, kénessav keletkezésére adnak alkalmat, s a megfigyelőktől általánosan elfogadott elnevezést igazolják, noha valószínű, a mire BOUSSINGAULT figyelmeztetett, * hogy t. i. a szokás minden szagot, melyet a

* BOUSSINGAULT az Akademiában egy villámütésről, mely egy körtefa törzsét ketté hasította s részben megszenesítette, jelentést tevén, a következőket fűzi hozzá: "Ez a villámcsapás nagyon is közönséges s bizonyára tartózkodtam volna róla e helyen megemlékezni, ha a következő körülmény fel nem merül: a tüzet 4 órakor reggel fedezte fel egy ember és a hirt a fa tulajdonosának megvitte, egész határozottan állítván, hogy a fa elviselhetetlen kénszagot terjeszt. Valamennyi látogató, ki a fát az égés megszünte után megkereste, mind megegyezett abban, hogy a kénes szag csakugyan felismerhető. Az az egyén, a ki engem kisért, ugyan ezen véleményben volt s e véleményt még ma is osztja, minthogy nekem nem sikerült őt meggyőznöm. Mindamellett állíthatom, hogy az az átható szag, melyet a körtefa szenesített részei akkor terjesztettek, midőn vizsgálat alá vettem, semmi esetre sem volt kénes szag. Ez a szag határozottan arra a szagra emlékeztetett, melyet oly gyárakban lehet érezni, hol eczetet falepárlás útján készítenek; ebben tévedni nem lehetett. A villámmal gyakran volt bajom. Egy négert az oldalam mellett ölt meg; az a ház, mely Zupiában lakásomul szolgált, villámtól lángba borult; hét ízben láttam a villámot fákba beütni; Európában a mennykő a szobámba ütött be. Nem csodálatos-e, hogy noha a megfigyelésre legkedvezőbb körülmények közé oly sokszor kerültem, még sem voltam képes soha a kénessav szagát konstatélni? Azt hiszem, hogy általános a hajlandóság valamennyi átható, émelyítő szagú gőzt kénes gőznek venni, mely mindannyiszor szükségképen keletkezik, valahányszor szerves test oly intenziv meleg hatásának tétetik ki, a milyent az elektromosság áthatolása képes előidézni." (Levél Aragohoz, Comptes rendus de l'Academie des sciences pour 1846.).


412

villámcsapás maga után hagy, kénes szagnak minősíteni, onnét ered, hogy bármely ismeretlen eredetű, átható émelygős szagot másképen nem tudnak meghatározni.

Fejezzük be a czikket a villám fiziológiai hatásainak rövid leírásával. Ezek határozottan a legborzasztóbbak.

A villám megöli vagy súlyosan megsebesíti az embereket és állatokat, melyeket ér. A villámsújtottak teteme olykor semmiféle látható sérülést nem mutat; máskor meg sebeket, zúzódásokat, égéshelyeket mutatnak, hosszú barázdák alakjában s ezek mentén a bőr le van szedve. Első esetben a vizsgálat vagy agyrázkódást, vagy pedig a belső szervekben vér-elömlést árul el. Egy szóval, a villám előidézte halálnak az oka, mint G-LUSSAC mondja, vagy az idegrendszer bénulása, vagy a véredényes szerveknek vagy rendszernek sérülése. Azt tapasztalták, hogy a villámsujtottak tetemei igen gyorsan mennek feloszlásba: ugyanez történik gyakran a hirtelen halálozás eseteiben is. Vajjon az elektromosságnak valamiféle különös bomlasztó hatása érvényesül-e itt, vagy pedig csak az égi háború nedves melegének hatása okozza a hús e gyors enyészetét? Állítják, hogy a villámsújtottak ereiből kifolyatott vér elvesztette megalvó képességét.

Úgy látszik, hogy egyes embereket nagyobb mértékben fenyeget a villámütés veszedelme, mint másokat. Az asszonyok állítólag kevésbbé vannak veszélyeztetve mint a férfiak; a villám, Francziaországbehi áldozatainak statisztikája szerint, melyet DR. BOUDIN gyűjtött össze, az 1833. és 1863. évek közé eső időben 2238-at gyilkolt meg. Ezen időszak tíz utolsó évében 800 halott között csak 243 asszony volt, vagyis 27 százalék. Tán valami különös élettani immunitás kedvez itt a női nemnek, vagy pedig csak abban kereshetjük e különbség titkát, hogy a férfiak, foglalatosságuk miatt, vagy okosság hiányából a villámcsapásnak nagyobb mértékben vannak kitéve? Idéznek oly eseteket is, melyekben a villám egész juhnyájakat elpusztított, de a pásztornak, ki nyája mellett maradt, semmi baja sem esett.

A villám áldozatai agyonsujtatnak, mielőtt a villámot látták s a mennykőcsapást hallották volna. Legalább mindig így állítják azok, kik csak megsebesülve vagy elájulva, eszméletre hozattak. A villám évkönyveiben híres eset az a katasztrófa, mely 1819-ben, julius havában, Châteauneuf-de-Moustiers templomában 9 ember életébe került s 82 sebesülést okozott s melyről már akkor részletes jelentés érkezett a párisi Akadémiához; a villám hatására vonatkozólag érdekes részleteket foglal magában, melyeket itt kivonatosan elő kívánunk terjeszteni.


413

"Az 1819. évi julius 11-én, egy vasárnapi napon, SALOMÉ moustiersi plébános és püspöki kiküldött, Châteauneuf-be indult, hol új lelkészt volt beiktatandó. Fél tizenegykor körmenetben indultak el a plébániától a templom felé. Az idő szép volt, s csak egy-két vastag felhöt lehetett látni. Az új lelkész a misét megkezdette.

"Egy 18 éves fiatal ember, ki a moustiersi plébánosnak segédkezett, az epistolát [valamelyik apostoli levél szövegét] énekelte, midőn egyszerre három mennykőütés rengeti meg a levegőt, melyek a villámot nyomon követték. A villám a misekönyvet kiragadta kezeiből és foszlányokra tépte szét; ő maga is érzé, hogy a láng egészen közelről szorongatja s azután nyakon is ragadja. Erre az eleinte hangosan kiáltozó fiatal ember szája akaratlanul lecsukódott; mire a villám őt magát feldöntötte s a templomban összegyülteken végig hengergette, s ezeket mind leterítvén, az ajtón kilódította. Eszméletét visszanyerve, első gondolata volt a templomba visszatérni, hogy a moustiersi plébánoshoz menjen, kit eszméletlen állapotban, színleg holtnak talált. A fiatal ember a tiszteletre méltó és szerencsétlen lelkipásztort gondjaiba vette s azok figyelmét és ápoló gondját is segítségül hítta, kik csak könnyen sebesülve, képesek voltak segélyt nyújtani. Felemelték, miséző ingének tűzét eloltották, s mintegy két órára, elszédülése után, eczettel életre hozták. Sok vért hányt. Határozottan állította, hogy a mennykőütést nem hallotta s egyáltalában mit sem tudott arról, a mi a templomban tortént. A plébániába vitték. Az elektromos fluidum stólája arany szegélyének felső részét erősen megragadta, azután lefolyt rajta, egészen le; egyik czipőjét elkapta s a templom másik végére vitte, fémgyűrűjét pedig összetörte. A szék, melyen ült, szintén összetörött. "

"Harmadnap saját plébániájába, Mourstiersbe szállították át a plébános urat, hogy sebeit bekötözzék, melyek csak két hónap mulva hegedtek be. A jobb vállán több újjnyi szélességű varas hegedés volt; egy másik ugyancsak jobb felső karja belső felének közepétől egészen az alkar külső oldalának közepéig vonult; egy harmadik mély var a balkar hátuljának közepétől kiindulva, egészen az alkar előrészének közepéig haladt; egy negyedik, csakis a felső bőrön elterülő, jóval kisebb var a balczomb alsó részének külső részén, s végre egy ötödik a felső ajaktól az orrig huzódott. Majdnem két egész hónapon át álmatlanság gyötörte; a karja meg volt bénulva és az időjárás különféle változásai szenvedést okoztak neki." *

* Igen különös, hogy a villám, míg egyes esetekben bénulást okoz, más esetekben ismét kigyógyít belőle. DAGUIN a következő két esetet hozza elő: 1762-ben WINTER, kenti lelkész, szélhűdés következtében egy év óta bénulva, villámot látott a szobájába beütni és heves rázkódást érzett: az ütés gyökeresen kigyógyította. 1819-ben Niortban egy beteg, ki bal karjának köszvénye miatt évek óta rémítő kínokat szenvedett, e bajától egyszerre mindenkorra megszabadult, miután egy villámcsapás leterítette."


414

"Egy kis gyermek anyja öléből kiragadtatott és hat lépéssel tovább sodortatott tőle. Csak akkor sikerült életre hozni, midőn szabad levegőt lélekeztettek vele. A lába minden jelenlevőnek megbénult. Az asszonyok, hajuk összekuszáltatván, ijesztő látványt nyújtottak. A templom sűrű, fekete füsttel telt meg; a tárgyakat csak a villámtól meggyújtott ruhadarabok világánál lehetett megkülönböztetni."

"Nyolcz személy a hely szinén maradt. Egy tizenkilencz éves leány eszméletlen állapotban haza szállíttatott, s másnap reggel – hörgései után itélve – a legborzasztóbb kínok között kiszenvedett; a holtak száma e szerint kilencz; a sebesülteké nyolczvankettő."

"A miséző papot a villám nem érinté, kétségkívül mivel selyem öltözetben volt."

"A templomban volt kutyák, abban a testállásban, melyben a vészt hozó pillanatban voltak, döglótten találtattak."

"Egy asszony, ki a Châteauneuf-től nyugatra eső Barbin hegyen egy kunyhóban volt, egymás után három tűz-tömeget látott lecsapni, melyek látszólag az egész falut elhamvasztással fenyegették."

"Úgy látszik, hogy a villám először a torony keresztjét találta, melyet utóbb, 16 méternyi távolságban, egy sziklahasadékba találtak beékelve. Az elektromos tűz erre egy résen keresztül, melyet a boltozaton ütött, a templomba nyomult, mintegy fél méternyi távolságban attól a lyuktól, hol a harang kötele megy le. A szószék összezúzatott. A templom belsejében félméter átmérőjű üreget találtak, mely a falak alapozása alatt átbújva, egészen az út kövezetéig nyult ki, s még egy másikat is, mely egy alább fekvő istálló alapfalai alá huzódott, hol öt birkát és egy kanczát megölve találtak."

"Midőn a villám a templomba beütött, épen akkor harangoztak."

A villám mechanikai, fizikai és fiziológiai hatásainak legnagyobb része, melyekről fönnebb megemlékeztünk, ebben az egy eseményben mind össze vannak halmozódva. Az elbeszélő annak a szigetelő selyem ruházatnak, melybe a miséző pap volt öltözve, tulajdonítja azt, hogy ez utóbbi az áldozatok számát nem szaporította. Lehetséges, hogy e ténynek csakugyan ez az oka, annál is inkább, mivel a villám szívesebben keresi fel azokat az embereket, kik fémes, tehát jó elektromosság-vezető tárgyakat


415

visznek magukkal. De nem kell feledni, hogy az ilynemű gyanítások hiteles tényekkel ellentmondásba kerülhetnek. A selyem ruházat nem elegendő mmden esetben a viselőjének megvédésére; ugyanis a villám gyakran a test felülete s azon darabok között sikamlik el, melyek fedik, mintha abban a vékony levegőrétegben, melyet a test kipárolgása nedvesít, könnyebb útat lelne. 1784. márczius 20-án a villám a mantuai színházba ütvén, a termet megtöltő 400 ember közöl 2 nézőt megölt, 8-at pedig megsebesített. Itt meg azt a rendkívül különös tényt fedezték fel, hogy "a villám fülbevalókat, órakulcsokat megolvasztott, gyémántokat széthasogatott s mindezt anélkül, hogy azokat a személyeket, kik e tárgyakat magukon hordták, csak a legkisebb mértékben is megsebesítette volna."

Azok a különös, rendkívüli és furcsa tények, melyekkel a villám történelmében találkozunk, kétségkívül nehezen magyarázhatók meg, mivel a tudományos magyarázat a helyszínbeli közegnek és az ott levő tárgyak fizikai állapotára vonatkozó összes körülményeknek ismeretét föltételezi, e követelmény pedig soha sem teljesíthető. Mindamellett a tények közől az elektromosság ismert tulajdonságaival egy sem áll tényleges ellenmondásban. Az elektromos fluidum szabad haladásának feltételei az oly vezetőkön, melyeknek tölthetősége elég nagy arra, hogy áramlása, romboló hatások előidézése nélkül, megtörténhessék, továbbá az ellenkező körülmények, melyekben a közbeeső testekre nézve veszedelmes ellenállást talál, a természetben sokkal bonyolódottabbak és sokkal változékonyabbak, semhogy minden részletökben elemezhetők volnának. Az elektromosság tudománya ugyanis nem azon a módon fejlődött ki, hogy a légköri elektromos tünemények megfigyeléséről laboratoriumi kísérletekre tért volna át; épen az ellenkező utat kellett követnie, s tudjuk, hogy tényleg követte is.


4. Szent-Elmó tüze. *

A szó szoros értelmében vett égi háborúk, t. i. az elektromos égi háborúk, valóságos légköri drámák, melyeknek – legalább egy ugyanazon helyre nézve – megvan a prológjuk, megvannak felvonásaik, játékközeik és megoldásuk. Folyamatukról itt nem akarunk szólani: ez nagyfontosságú kérdés a meteorológiára nézve, de ahhoz, a mit most róla

* A francziák, Erazmus olasz neve szerint, St. Elme tüzének, a németek vagy ugyanígy, vagy Elias, vagy az angolokkal St. Helene tüzének nevezik. A régi magyar fizikusoknál (Fábiánnál, Vargánál) tengeri lidércz volt a neve. Ford.


416

elmondandók vagyunk, semmi köze sincsen. E tünemény nyilvánulásával annyiban kell foglalkoznunk, a mennyiben a légkörnek elektromos állapotát leplezi le.

324. ábra. Szt. Elmó tüze a párisi Notre-Dame tornya csúcsán.

Az ekként meghatározott égi háborúkon, elektromos viharokon kívül a légkörbeli elektromosság még más, a villámnál nem kevésbbé érdekes jelenségekre is ad okot. A régiek már ismerték. CAESAR Commentar-jaiban elbeszéli, hogy egy égi háborús éjszakán az ötödik légió gerelyvasai lángolni látszottak. SENECA, TITUS LIVIUS, PLUTARCH hasonló tényekről tesznek említést, melyeket az időtájt mintegy csodáknak, az istenek hirdető jelenségeinek tekintettek. Midőn a vitorlarúd vagy az árbocz csúcsán fénypamat egymagában tűnt elő, ez fenyegető jel volt; Helená-nak hívták. Ha egyszerre két láng mutatkozott, ez jó időjárást és szerencsés utazást ígért a hajósnépnek; ezek a Dioscurok: Castor és Pollux voltak, vagyis a hajózást védő istenségek. PLUTARCH beszéli, hogy abban a pillanatban, midőn Lysander, a lakedemon hajóhad parancsnoka, az athénei tengeri had ellen a lampsakosi kikötőből csatába indult, a Lysandert vivő gálya két oldalán a két tűznyelv, melyeket Castor és Pollux csillagainak neveznek megjelent. A középkor – és kétségtelenül még a modern idők – hajósainál is a babona más alakban jelenik meg: most egy szentnek, Szent-Erazmusnak (Erasmo, Ermo, Elmo) égő gyertyákkal környezett teste volt az, mely ily alakban a hajón megjelent, ezzel a vihar elmúlását előre tudatván.

Ezek a fényes csillagok, lángnyelvecskék, melyek a tárgyak kiugró csúcsaiból, kiváltképen pedig a fémrészekből előszöknek, minden tekintetben megegyeznek azokkal, melyeket első ízben FRANKLIN figyelt meg,


417

midőn az elektromozó gép konduktorához bizonyos távolságra fémcsúcsot közelített. A légkörbeli elektromosság ezen zajtalan kisülésére számos és érdekes kísérletet idéznek. Vegyünk egynehányat ARAGO Sur le Tonnerre értekezéséből.

"Az 1822-ik évi ápril 22-én sűrű havazás közben VON THIELAU, Freiberg felé utazva, útközben észreveszi, hogy valamennyi fa ágainak csúcsai világítanak. A világosság halvány-kékes színünek tetszett."

"l824-ben, január 14-én, egy égi háború után, MAXADORF, midőn tekintetét egy szalmával megrakott szekérre vetette, mely Cöthen közelében, a mező közepén, egy nagy, fekete felhő alatt volt, azt vette észre, hogy minden szalmaszál fölegyenesedik s tűztől látszik beborítva. A béres ostora is élénk fényt vetett. A tünemény azonnal eltünt, a mint a szél a fekete felhőt elfújta. 10 perczig tartott."

325. ábra. – Szt.-Elmó tüze a hajó árboczain és vitorlarúdjain.


418

"1831-ben, május 8-án, a nap lenyugvása után tüzér- és mérnök-kari tisztek födetlen fővel sétáltak egy égi háború Idejében, Algírban, a Bab-Azoun váracs terraszszán. Szomszédjára nézvén, mindegyikök azt vette észre, hogy hajszálai apró, világító fénypamatokkal mind fel vannak borzolva. Midőn a tisztek kezüket fölemelék, újjaik végein is fénypamatok képződtek."

Az is tapasztalat, hogy nagy égi háborúk alatt az esőcseppek, abban a pillanatban, midőn a földet érintik, világítókká válnak: a jeges dara és a hó is néha ugyanilyen jelenséget mutatnak.


5. A jégeső. – A jelenség leírása.

Habár a fizikusok a jégeső eredetére s képződésének okaira nézve nincsenek is egy nézeten, annyi minden esetre elvitázhatatlan, hogy ez egy olyan légkörbeli jelenség, mely a zivataros felhőkből veszi eredetét, a midőn a légkör elektromossága a leghevesebben fejlődik. Elégséges, ha néhány pillanatig egy légköri elektrométer járását figyelemmel kísérjük, midőn jégeső közeledik, – mondja ARAGO, – és felismerjük, hogy az elektromosságnak nemcsak intenzitása változik igen gyakran, hanem még természete is: a körülmények szerint pozitivból a negativba, s viszont a negativból a pozitívba való átmenetel nem ritkán perczeként tíz-, egészen tizenkétszer is ismétlődik."

A legbőségesebb jégeső tavaszkor és nyáron és pedig leggyakrabban nappal szokott bekövetkezni. Mindamellett nem ritkán éjjel vagy hajnalhasadáskor is látjuk esni. A jégesős felhők a közönséges zivataros felhőktől nagyon kirívó, hamvas színezetökkel elütnek; széleik szakadozottak és felületök szabálytalan kidudorodásokat tüntet fel; duzzadtaknak tetszenek. Gyakran megfigyelhető körülmény, hogy e felhőket ellenkező irányokból, a horizon két ellentett tájáról nagy erővel fúvó szelek látszanak összegyűjteni. A jégesős felhők alacsonyan úsznak. "Nem egy ízben, – írja ARAGO, – láttak felhőket, melyekből néhány percz múlva omlott a jégeső, sűrű fátyol módjára völgyeket egész terjedelmökben beborítani, mialatt a szomszédos dombok derült időnek és enyhe hőmérsékletnek örvendtek."

Kevés pillanattal a jégeső szakadását megelőzőleg, a felhőből sajátszerű ropogáshoz hasonló zaj hallik, melyet kavicsos úton robogó kocsi zörgéséhez, vagy pedig abhoz a hanghoz, mely dióval telt zsák rázása vagy kiürítése alatt hallható, hasonlíthatnánk. Az isten ostorának ez az


419

előhirnöke, melyet a föld népe csak oly jól ismer, mint a meteorológus, olykor olyan erős, hogy benne még a mennydörgés szava is elvész. Egy égi háború közeledtekor PELTIER, ki akkor Hamban tartózkodott, oly erős zajt hallott, hogy azt hitte, lovas-szakasz vágtat a város piaczára. Pedig ennek híre sem volt; hanem alig folyt el húsz másodpercz, midőn borzasztó jégeső-zápor megmagyarázta neki a tüneményt.

A jégesős égi háborúknak szembetűnően elektromos jellege nemcsak azokból az előjelekből származik, melyekről ARAGO beszél. Az égi háborús felhők belsejében, az ellenkező szelektől összehordott, egymás fölé eső rétegek kozott számos kisülés megy végbe. Az 1865. május 7-én egy jégesős égi háború elpusztította a Schelde völgyét; egy mérnök, LERMOYER, a párisi Akadémiának beküldött jegyzékében, leírja e vidék viszontagságait, mely leírásban a következőket olvassuk: "Három órakor délnyugaton nagy felhők mutatkoztak, melyek egymás fölé eső rétegeket képeztek, és csakhamar mennydörgés volt hallható. Ezek fölött fakó-fehér színű gomolyfelhők tornyosultak, melyekben szakadatlanul czikáztak a villámok; ezek alatt több sötét színű felhőréteg a föld színéhez közeledve, eme nagy gúlaalaknak mintegy széles alapjául szolgált. A mennydörgés moraja szakadatlanul hangzott, de ereje nem volt és csattanásokat sem hallatott; a villámok folytonos ropogása megszakítás nélküli recsegést okozott, s a robbanások a leghatalmasabb felhőben látszottak összpontosulni." (Comptes Rendus 1865, I, 1020). Tíz évvel később egy másik jégesős égiháború dühöngött a Rhône völgyeben, s COLLADON azokról az elektromos jelenségekről, melyek ezen romboló jégeső-szakadást kísérték, a következő részleteket közli. "E tünemények, úgymond, a jégesős felhőzet középső részeiben igen nevezetesek valának; a villámok éjféltől kezdve egy óra- és néhány perczig következtek egymásra, hogy másodperczenként átlag 2–3 villámot lehetett megszámláli, a mi egy óra alatt 8000–10,000 villámot teszen.... Az égiháború előtt és alatt intenziv elektromos villódzás tüneményeit lehetett a talajon, az állatokon s a kiemelkedő tárgyakon észrevenni; a jégeső szemek is villódzottak. Közvetetlenül a jégeső után igen erős ozonszagot lehetett érezni; a legtöbb megfigyelő a fok-hagyma szagához hasonlította. Villámcsapások feltünően ritkán fordultak elő; a szünetet nem tartó elektromos kisülések egy felsőbb felhőből egy másik alsóbb felhőbe történtek, melyből a jégeső esett. Heves dörrenéseket csak ritkán lehetett hallani." (Comptes Rendus, 1875. II. 105.)

A légkör eme nagy szinjátékának ezek a legjellemzőbb jelenségei. Hátra van még, hogy a jégeső alkotó elemeit: magukat az egyes jégszemeket leírjuk; melyek egyik égiháborúról a másikra alakjuk-, nagyságuk- és


420

szerkezetökre nézve változnak ugyan, de egy és ugyanazon jégesésnél általában hasonló alakúak.

Vegyük szemügyre mindenekelőtt a jégesőt alkotó anyagot, a változatos alakú és méretű jégszemeket, melyeknek a talajra való hullása a tüneményt lényegesen jellemzi. A jégesőt olykor összetévesztik a darával; pedig eme két vizes-fagyos képződmény között, melyet a légkör a földfelületre szór, legelőször is az a különbség, hogy a dara tavaszi zimankós idő-járáskor esik, s azoknak a zivataros viharoknak, melyekből ered, ritkán van meg a jégesős égiháborúk elektromos jellege. Továbbá, a daraszemek, a mellett hogy aránylag aprók, még átlátszatlanok is, halavány fehérek, mintha liszttel lennének behintve; végre alakjok gyakrabban sokszöges vagy gúlaszerű, mintsem gömbalakú.

326. ábra. – A jégeső szemek belső szerkezete.

A jégeső-szemek szerkezete jelentékenyen különbözik a dara-szemek összetételétől. Hasonlóságuk abban van, hogy a jégeső-szem közepén majd mindig átlátszatlan részt lehet látni, melyről azt hinnők, hogy kis hógomolyból áll, szóval, hogy dara-szem; azonban ezt a szivacsos magot az átlátszó jégrétegek egész sorra borítja. A rétegek, melyekről szólunk, olykor váltakozva áttetszők és átlátszatlanok. COLLADON ím a következő módon irja le a jég-szemeket, melyeket a már említett 1875. julius 7-iki égiháború alatt szedetett fel.

"A jég-szemek vastagsága 10–30 milliméter között váltakozott; a legnagyobbaké 60-, sőt 100 milliméter volt; többnek a súlya – hat órával leesésök után –, 300 grammot meghaladott. Mindezen jég-szemeknek dara-magvuk volt, melynek átmérője 5-től 10 milliméterig változott. Ezt it magot néhány egyközepű réteg borította, melyek felváltva átlátszók és


421

homályosak valának; átlag 6–8-at lehetett megszámlálni, melyek közől a két utolsó jelentékenyen vastagabb, s az utolsó maga átlátszatlan és szemölcsös volt. A nagy szemek legtöbbnyire laposak voltak. Több helyütt czitrom átmetszetéhez hasonlították, s ezek a lapos, lencseszerű jégszemek nyilván nem nagy, törött jégszemekből származtak".

E példából látható, mily jelentékeny méreteket, mekkora súlyt érhetnek el olykor a jégszemek. Még sok más példát is lehetni felhozni, melyek hitet érdemlő, azaz oly tanuktól származnak, kik épen úgy, mint a most idézett tudós, a megfigyeléseknél és méréseknél pontossághoz vannak szokva. Igy 1697-ben ápril 29-én Flintshireben olyan jégeső esett, melynek szemeit HALLEY 150 gramm súlyúakra becsülte. PARENT, a párisi tudományos akadémia tagja 1703. májusban Perche-ben nagy ökölnyi nagyságú jégszemeket látott hullani. VOLTA állítja, hogy egy égiháború alatt, mely 1787-ben Como városa és környéke fölött tört ki, tyúktojásnyi jégszemek estek, melyek súlya 280 grammot is tett.

Már most igaz-e az, hogy egy égiháború, mely Cazortát, Spanyolországban elpusztította, 2 kilogramm súlyú tömegeket is hullatott? Adjunk-e hitelt egy misszionárius, HUE elbeszélésének, ki azt állítja, hogy Mongoliában 6 kilogrammos jégdarabokat látott hullani? Végre valószinű-e, hogy "1843-ban egy égiháború alatt a mezőre egy olyan darab jég esett, mely nagyobb volt egy malomkőnél? Fejszékkel repesztették széjjel s ámbár a legmelegebb idő járt, csak három nap alatt olvadt el teljesen".

Nem lehetetlen, hogy láttak ekkora jégdarabokat jégzápor után; azonban, a mit egyes jégszemnek néztek, az kétségkívül csak az esés után összefagyott jégszemek halmaza volt. Íme néhány tény, mely e magyarázat jogosultsága mellett szól. "1753-ban, julius 1-én, mondja ARAGO, Montignot Toulban oly jégszemeket szedett össze, melyeknek minden irányban közel három hüvelyk (8 centiméter) átmérőjű sokszög alakjok volt. Ezek a nagy jégesőszemek sok apró jégszem halmazából állottak, melyek összefagytak, mielőtt a földre estek volna". LERMOYER, kit már az 1865. május 7-én esett jégesőknél idéztünk, a jégszemek nagyságáról a következőleg nyilatkozik: "Vendhuileon, a szemek úgymond, puskagolyó nagyságuak voltak; távolabb, Catelet-n a galamb-, sőt tyúk-tojás nagyságot érték el; de a figyelmesebb vizsgálat azt mutatta, hogy ez utóbbiak csak könnyen megkülönböztethető apró jégszemek összetapadásából keletkeztek" .... Mindeddig csak oly szemekről van szó, melyekről kétségtelen, hogy földre esésök előtt fagytak ösze; de menjünk tovább. "A legrendkívülibb tény mindenesetre a jégesőnek kiszámithatatlán mennyisége, mely Vendhuileon és Cateletn esett. A Saint-Quentin csatornának egy mellék-


422

árkába, mely 500 hektár földterület kiszárítására van rendelve, oly nagy tömegű víz és jégeső szakadt, hogy az áradat a csatorna magas töltéseit túlhágta, mintegy 800 hektoliternyi széntömeget söpörve maga előtt, melylyel a hajózható csatorna ágyába zuhant s ezt tökéletesen eltorlaszolta. Az égiháborút követő napon meggyőződtem, hogy a jégesőlerakodmány 462 méter hosszasagra és 20 méter szélességre terült el s egyes helyeken 5 métert meghaladó magasságot ért el; e szerint 40,000 köbméternél nagyobb tömör térfogatot alkotott, melyet a felső ár – jóllehet az alsó árnál 60 centiméterrel magasabb volt – 24 óra alatt csak 1 milliméternyivel apasztott le. Ez a jéglerakodmány valóságos jégfolyamot – gle-

327. ábra. – A jégeső szemek különböző alakjai.


423

csert képezett, melyen a legkisebb veszély nélkül járni lehetett. Miután sikerült benne árkot töretnem a végből, hogy sodrot létesítsek, mely elhordja, jelentékeny tömegek váltak le, melyek a vizen mint valóságos jégtorlaszok usztak".

A tudós mérnök elbeszélésének ez utolsó kifejezése, úgy hisszük, megkönnyíti, hogy a mongolországi nagy jégesőt is elhigyjük, melyben HUE misszionárius állítása szerint malomkő nagyságú jég esett, mindamellett azzal a megszorítással, hogy a jégszemek csak leesésök után halmozódtak ekkora tömegekké.

Most még egy szót a jégszemek alakjáról és szerkezetéről. Láttuk már, hogy vannak piramis-alakú jégszemek, melyek görbe, vagy gömbölyű alappal végződnek; nem töredékei-e ezek oly jégszemeknek, melyek eredetileg gömbalakúak valának? A mérnök-geografus DELCROS-nak egy megfigyelése ezt valószínűnek mutatja. 1819-ben egy júliusi égiháború alatt több ilyen "egész jégszemet szedett fel, melyekben egy meglehetősen átlátszatlan fehérségű gömbalakú magot lehetett észrevenni, egyközepes rétegek nyomaival; azután egy tömör, jégből képződött burkot, a középpontól a felületig sugarasan meghasadozva, s kívül tizenkét nagy piramisban végződve, melyek közé apróbb gúlák voltak ékelve. Az egész gömbölyű tömeget alkotott, melynek átmérője közel 9 centiméter volt".

A jégesőnek másik, érdekes alakját azok a kerek, nagyjából gömbded tömegek képezik, melyeknek felülete azonban érdességgel, csúcsokkal van borítva s tövises bogyóhoz halonlíthatók. Az a rémítő jégesős égiháború, mely rombolásait 1788. július 13-án egész Francziaországra, sőt Németalföldre is kiterjesztette; ilyen különös, megnyúlt és csúcsokkal behintett jégszemeket szórt. A jégszemek eleinte hatlapú gúla-szeletek alakját mutatták, azután ugyanabban az égiháborúban, miután a szél iránya megváltozott, sík-domború lencse alakjában hullottak, melyek oly átlátszók és oly szabályosak voltak, hogy nagyítókul lehetett őket használni, amenynyiben a tárgyak képét torzítás nélkül nagyították meg.

Ezekben elmondtuk, a jégesős égiháborúk főbb jellemző vonásait, leírtuk a tünemény megjelenését összeségében és részleteiben. Hátra van még, hogy azokat a főbb feltevéseket előadjuk, melyeket ez ideig e tények magyarázására javasoltak.


6. A jégeső elmélete.

Van-e a jégesőre elméletünk, mely a tények fejtegetésére alapítva, a fizikai törvényekkel megegyezésben van; szóval, képesek vagyunk-e a lég-


424

kör e jelenségének valamennyi jellemző körülményéről oly híven számot adni, mint pl. a WELLS mesterműve: a harmat-elmélete? Ezt a kérdést kell most vizsgálat alá vennünk.

Elvitázhatatlanul VOLTA az első, ki a feladatot teljes bonyolultságában megoldani törekedett; mindamellett a tünemény magyarázására czélzó régebbi kísérletek, jóllehet igen tökéletlenek, mégis felhívják érdeklődésünket, a mennyiben több eszme csíráját tartalmazzák, melyeket e század néhány meteorológusa is elfogadott. Idézzünk egy-kettőt a föbbek közöl.

MUSCHENBROEK a jégeső képződését fagyasztó részecskéknek tulajdonítja, melyek a levegőben bizonyos körülmények között szétszóratván, az esőcseppeket megfagyasztják. Micsodák ezek a fagyasztó részecskék? S milyen körülmények között lebegnek a légtengerben? Ez irányban fizikusunk nem nyilatkozik. Meglehet, hogy e véleményt DESCARTES-nak Traité des Météores czímű iratából merítette. E nagy filozófus, ki oly kevés hajlandóságot mutatott arra, hogy tudományos elméleteiben, melyeket felállított, a megfigyelésre hivatkozzék és arra támaszkodjék: a jégeső megmagyarázása végett bizonyos felhőket gondolt ki, melyeknek létezését tapasztalat útján bizonyára nem állapította meg. Feltételezte, hogy "a felhők, melyekben a jégeső képződik, igen apró hó- vagy jégrészecskékből állanak, melyek félig megolvadnak és egyesülnek; egy hideg szél, mely esetleg közbelép, a megfagyasztást bevégezi; egyes esetekben a hó teljesen megolvad, és akkor a szélnek rendkívül hidegnek kell lennie, hogy az esőcseppeket jégesővé alakíthassa át."

DE RATTE, DESCARTES-nak e hipothézisét az Encyklopaediában előadván, teljes egészében tarthatatlannak jelenti ki, s ennek okát a következőkben adja elő: "Ma már mindenki tudja, úgymond, hogy a felhők nem jégszemek, hanem olyan ködök, a minőket gyakran látunk a föld-színén felemelkedni és szétterülni." A léghajókon való felszállások azonban DESCARTES-nak adnak igazat, nem ugyan a jégesőre vonatkozó elméletét illetőleg, mely nyilván nagyon hiányos, de igenis abban, hogy a felhők még a legforróbb nyár idején is jégtűkből állanak. Különös egy dolog, hogy e hipothézist a mult század épen a miatt vetette el, a mit ma igaznak ismerünk el. Mert végre is, ki kell jelentenünk, hogy még mindig a DESCARTES elmélete az, melylyel a jégeső képződését ma is magyarázzák.

A fizikusok előtt egy század óta az képezi a nehézséget, hogy nem tudják megmagyarázni, miképen keletkezhetik az égiháborús felhők magasságában oly erős hideg, mely azokat a jelentékeny víztömegeket, a melyek a jégszemeket alkotják, megfagyaszthassa. DESCARTES hideg szelet tételez fel, a nélkül, hogy eredetét megjelölné. A HAMBERGER magya-


425

rázata alig engedhető meg; e tudós szerint "midőn egy nagy felhőzetnek felső része épen a napsugarakkal szemben áll, az alsó pedig árnyékban, ez utóbbi lehül annyira, hogy az esőcseppek, melyek alkotják s a melyek utánuk következnek, mind jéggé alakulnak át." DE MAIRAN szerint párolgás működik közre, mely, mint látni fogjuk, a VOLTA-féle elméletben is nagy szerepet játszik. A bordeaux-i Akadémia által 1752-ben jutalommal kitüntetett Mémoire-nak szerzője a jég-szemek megfagyásának megmagyarázása végett ahhoz a hideghez folyamodik, mely bizonyos chemiai anyagok keveredéséből származik.

"A jégeső, irja, jeges víznek, illó sónak, szilárd sónak és kénnek keveréke. Ez egy mesterséges fagyasztás eredménye, mely hasonló ahhoz, a minőt sók segélyével minden nap eszközlünk." DE RATTE, ki azt találja, hogy a szerzőnek ezen értekezésében "igen zseniális nézetek " rejlenek, elfogadja ezt a furcsa hipothézist, hozzá adja még a párolgás hatását, melyet nem téveszt össze a hideg szél hatásával; erre hosszadalmasan elmagyarázza a légköri kigőzölgések befolyását a jégeső és az elektromosság képződésére.

Mindezen találgatások ma már elavultak és az elmélet nevét alig érdemlik meg. Az e névre méltó elmélet abban az időben csakugyan még lehetetlen volt. Hiányoztak a pontos megfigyelések.

Már említők, hogy pontos megfigyelésekre és valóban tudományos alapokra fektetett elméletet keresvén, VOLTÁ-ig kell visszamennünk. Abban az alakban, melyben e nagy fizikus kimondta, egyáltalában nem ment az ellenvetésektől, s valóban nagyon komoly kifogásokat emeltek ellene; mindamellett összefüggő egészet képez, s még ma is vannak hívei, kik abban a véleményben vannak, hogy annyival jogosabban ragaszkodhatnak nézeteikhez, mivel oly teljes és jól szerkesztett elméletet még nem javasoltak, mely helyettesíthetné.

Lássuk, mi a VOLTA elméletének lényege?

Két fő részt lehet benne megkülönböztetni: az egyik rész czélja ama nagy hideg eredetének megmagyarázása, mely a jég-szemek képződésére szükséges; a másik pedig megmutatja, hogy e jégszemek egyszer megalakulván, mily módon lebeghetnek a levegőben elég hosszú ideig arra, hogy azt a rendkívüli nagyságot elérjék, minőt oly számos megfigyelés konstatál.

Az első ok, a hideg oka, a tényleg végbemenő párolgás; a másik ok, az égiháborús felhők elektromossága. E két okhoz csatolván a jégesős égiháborúk ismeretes körülményeit, VOLTA abban fáradozott, hogy a tüneményröl minden részletében számot adjon. Lássuk, hogyan oldotta meg e


426

bonyolódott feladatot; az után majd megvizsgáljuk, hogy a megoldás megtámadható-e, vagy sem?

Tegyük fel, hogy a felhőzet középső rétege táján meleg nyári napon egy felhő a nap sugárzásának ki van téve. DELUC és SAUSSURE ismételt megfigyelései szerint a levegő, mely e felhőzet fölé emelkedik, ebben az évszakban s a napszakának e pillanatában rendkívül száraz állapotban van.

A felhő felső felületének párolgását kettős ok: a nap sugarainak jelentékeny heve s a környező közeg szárazsága is előmozdítja s ennél fogva igen élénk lesz az; ezen kívül, VOLTA szerint, még egy más körülmény is kedvez a párolgásnak, t. i. az elektromosság is közbelép. A felhőket parányi, folyadékhártyából képződött, üres buborékokból állóknak tekintvén, a rugalmas állapothoz már igen közel vannak s a legkisebb ok is az utóbbi állapotba hozhatja őket. Ámde az égiháborús felhők elektromossággal vannak telve, s a fizikusok kísérletei azt mutatják, hogy az elektromozott folyadéknak párolgása rohamosabb, mint a semleges állapotú folyadékfelületé.

Mindezen okok folytán rohamos és bőséges párolgás megy végbe. Ebből jelentékeny lehűlés származik, mely az el nem párolgott vízgömböcskéket elérvén, megfagyasztja, hópelyhekké alakítja át, s ezek a leendő jégeső csírái.

Miután a jég-szemek csírái ily módon létrejöttek, még a megnövekedésöket kell megmagyarázni. Eddig csak hópehely, vagy ha úgy tetszik, egy dara-szem, a mint különben már láttuk, hogy a jégszem közepén mindig van ilyen. Hiába tulajdonították VOLTA előtt a jégszem megnövekedését az esése közben talált vizes rétegek folytatólagos hozzáfagyásának, a mely hozzáfagyódás a magnak alacsony hőmérséklete miatt történnék. Ámde nehéz, sőt lehetetlen megengedni, hogy egy jégszemecske, mely elindulása pillanatában legfölebb apró borsószem nagyságú, esésének tartama alatt, mely szükségképen igen rövidre van szabva, annyira nagyobbodhassék, hogy dió-, sőt tyúktojás nagyságát elérje. Amint ARAGO nagyon helyesen megjegyzi: "az égiháborús felhők majd mindig igen alacsonyan úsznak s a jégeső, mely belőlük kiválik, bizonyára nem több, mint egy percz alatt teszi meg útját a talajig. VOLTA tehát azt hitte, hogy szükséges feltételeznie azt, hogy a már képződött jégeső a térben lebegve marad, és pedig nem 5, 10 vagy tán 15 perczig, hanem egész órákon át. Már most, mi az oka eme testecskék hosszas lebegésének, melyeknek súlyuknál fogva a föld felületére kellene zuhanniok? Szerinte a következő:

VOLTA arra az álláspontra helyezkedik, hogy egyidejűleg két felhőzet van egymás fölött; az alsó az égiháborús felhő, melyről már szóltunk s


427

melyről felteszi, hogy előbb képződött. A másik felhő ama gőznek felhalmozódásából keletkeznék, melyet az alsó felhő párolgása a felső légrétegekbe hajtott. Eme tájak aránylag alacsony hőmérséklete összesűríti a vízgőzt, mihelyt a levegő vele telítve van, s így a második felhőt létre hozza. A megelőző czikkben láttuk, hogy a megfigyelés (legalább részben) megerősíti ezen új égiháborús felhőnek keletkezését: ugyanis gyakran konstatálták, hogy ilyen, egymás fölött szétterülő réteges felhők csakugyan léteznek, melyek VOLTA szerint ellentett elektromosságokkal vannak töltve. Sőt még az is megesik, mint azt e híres fizikus maga is egy légköri elektrométeren látta, hogy az egyik elektromos állapotnak a másikba való átcsapása t. i. positivból a negativ állapotba és viszont, egy-ugyanazon felhőben igen rövid idő alatt megy végbe; egy percz alatt tizennégy efféle változást számlált meg. Egyébiránt a gyakori, úgyszólván szakadatlan kisülések, melyeket a jégesős felhők kebelében láttunk és megfigyeltünk, eléggé tanúskodnak az elektromos hullámzások rohamossága mellett.

Ezeket a tételeket elfogadván, VOLTA a fizikus előadó termekben elektromos bábtáncz neve alatt igen ismeretes kísérlethez fordult (lásd a 125. ábrát a 194-dik lapon), mely apró testecskének – pl. bodzabél gömböcskéknek – két fémlemez közötti örökös ugrándozásában áll, ha az egyik lemez az elektromozó gép konduktorával, a másik pedig a talajjal közlekedik. Ehhez hasonló mozgás keletkezik, VOLTA szerint, ugyanazon okok miatt a viharos felhők két rétege között. Az alsó felhőnek hópelyhei, melyeket a szél darává alakít át, ugyanoly elektromossággal bírnak, mint maga a felhő s ennélfogva taszítást szenvednek tőle s a felső felhőzet magához vonzza, melynek elektromosságát, mihelyt érintkezésbe léptek vele, azonnal elsajátítják. Most meg lefelé taszíttatva, az alsó felhőre esnek vissza, s így tovább. Ezek az ugrándozások rövidebb-hosszabb ideig tartanak, miközben a jégszemek a buborék alakú párák rovására, melyeket összesűrítenek, folyvást nőnek. Ebben az ide-oda mozgásban a jégszemek egymáshoz ütődnek s így azt a különös zajt, ropogást hozzák létre, mely esésöket hírül szokta adni. Ha már azután igen nagyra nőttek, végre a nehézségerőnek engednek és a földre zuhannak.

Ez fő vonásaiban VOLTA jégesőelmélete. Említők, hogy komoly ellenvetések emelhetők ellenében, oly ellenvetések, melyek mindenekelőtt tényeken alapulnak. Igy pl. VOLTÁ-nak egy tanítványa, BELLANI, mindjárt kezdetben megjegyzé, hogy ez elmélet értelmében a jégeső csakis nappal képződhetnék, mivel a hideg, mely létrehozza, a napsugaraktól veszi eredetét; már pedig sok példánk van arra, hogy éjjel is keletkeztek nagy jégesőzivatarok. BELLANI különösen egy ilyen égiháborút idéz, mely az


428

1806. év julius havában, és pedig a nap feljötte előtt támadt és rengeteg tömegű jégesőt szórt a földre, pedig a megelőző estén a horizon egész körén semmi előjele sem mutatkozott.

Komolyabb természetű és pedig elméleti váddal lépett fel ARAGO, mely a következő: "A hópelyhek első megfagyása, VOLTA szerint, a párolgásból ered, mely felső felületükön a napsugarak hatása alatt megy végbe. Ha ezen gőzölgés s a földfelületén a szél által előidézett páraképződés között némi hasonlatosság forog fen, szükségképen következik, hogy bizonyos fokú hideg támadjon; ámde nagyon nehéznek tűnik fel azt elfogadni, hogy a nap melege, vagy akármilyen meleg-forrás képes legyen bármely folyadék párolgását siettetni, anélkül hogy fölmelegítené. Valamely test melegítése, bármely módon engedjük is a párolgást a folyamatban közreműködni, alig fog valaha eszközül szolgálhatni arra, hogy a test lehűttessék."

Egyéb ellenvetéseket, melyeket BELLANI, ARAGO, KAEMTZ, POUILLET munkáikban a részletekre vonatkozólag felhoztak, hallgatással mellőzzük s a kérdést egy másik oldaláról tárgyaljuk, mely úgy látszik VOLTA figyelmét kikerülte. Ez a felhőknek azon két csoportjára vonatkozik, melyeket VOLTA egymásból származtat, míg ellenben a megfigyelés egymástól függetleneknek tüntet fel, s melyek majdnem mindenkor ellenkező irányú mozgást végeznek. Ha be lenne bizonyítva, hogy az a két felhő réteg, melyek a jégeső képződését és esését előidézik, egymástól független eredetűek, a VOLTA-féle elmélet első része, az épen most közölt ellenvetésektől máris tetemesen megingatva, teljesen halomra dőlne. Ez pedig oly tény, mely a megfigyelésekből következik. Sőt úgy tetszik, hogy a legtöbb esetben épen a legmagasabban úszó felhők: a bárányfelhők azok, melyek a leghamarább képződnek és pedig a légkörnek jelentékeny magasságában. Ámde BARRAL és BIXIO 1850. évbeli léggömbbel való felszállása óta tudjuk, hogy hasonló felhők egészen jégrészecskékből, kereszteződő finom tűkből, hópelyhekből állhatnak. KAEMTZ azt gondolta, hogy ezen igen alacsony hőmérsékletű rétegekben keletkező felhők belsejében kell azt a hideget keresni, mely a jégesőszemek képződésére szükséges. "Amily mértékben sűrűsödik és alászáll a bárányfelhők felső rétege, oly mértékben képződnek gomolyfelhők is, melyek rendkívüli gyorsasággal öregbednek. Ilyenkor felismerhetjük, hogy a szél ellenkező irányokat vesz fel, mi a felhőknek az égboltozaton való egyenetlen eloszlásából s a megjelenésök okozta hőmérséklet-csökkenésből ered." E meteorológus vélekedése szerint az ellenkező, egymással küzdő szelek s a belőlök származó örvénylések működésének nagy befolyásuk van a vízgőzök összesűrítésére és a jégszemek térfogatának növelésére.


429

Térjünk át most egy másik hipothézisre, mely KAEMTZ gyanításaival meglehetősen megegyez, de világosabban van kifejtve.

A jégesőnek azon új elméletéről akarunk szólani, melyet FAYE hozott javaslatba (Comptes rendus, 1875).

Ez az elmélet a következő okoskodásokra, melyeket alapvető vonásaikban röviden elő fogunk terjeszteni, van építve. FAYE azt kérdezi magától, hogy minők azoknak az égiháborúknak lényeges jellemvonásai, melyek alkalmával jégeső képződhetik s azt találja, hogy azok háromra szorítkoznak; u. m. 1. a rendes időben semleges állapotban lévő felhők elektromos feszültsége; 2. óriási tömegű jég képződése abban a magasságban lebegő felhőkben, melyben rendesen a víz fagyó pontjánál jóval mélyebb hőmérséklet uralkodik; 3. a jégesős felhők mozgásának rendkívül nagy gyorsasága.

E három pontot: óriási mozgásmennyiséget, szakadatlan jégképződést, szünet nélkül megújuló elektromos feszültséget megállapítván, "alacsonyabb tájakon", úgymond FAYE, "nem tudni mi módon keletkező felszálló légáramokban, a légkör mélyén fekvő rétegeiben keressük-e eredetöket? Ha így járunk el, az égiháborák kérdése megoldhatatlan marad; azért, mivel az alacsony tájakon 1. teljes szélcsönd, 2. tikkasztó meleg, 3. jelentéktelen elektromos feszültség uralkodik." Az égiháború e három lényeges elemét tehát a légkör magas tájain kell keresnünk. Első sorban megfigyelésekből konstatált azon tényre támaszkodik, hogy az elektromos feszültség a légkörben az emelkedéssel folytonosan növekedik. "A felső rétegek levegője positiv elektromossággal erősen van töltve, s a feszültség maximumát megfigyelő még nem érte el. A talajhoz közel eső levegőnek ellenben nincs feszültsége, vagy ha van is, az gyenge negatív feszültség, olyan mint a talajé." FAYE a földgömböt 1–2 mértföldnyi magasságban mintegy nagy burokkal körülvettnek tekinti, mely erősen elektromozva és a közös tartótól az alsó levegőrétegek által szigetelve van. Ez a burok az egyik vagy a másik sark felé folytonosan mozog, s elektromosságát az égiháborúk, az északi fény által veszti el a talajba, majd robajjal, majd pedig zajtalanul.

FAYE másodsorban arra a tényre támaszkodik, melyet az imént állapítottunk meg, arra t. i., hogy a levegő magas rétegeiben java nyáron nagyon alacsony hőmérsékletű, finom jegestűkből álló felhők vannak; továbbá arra a tényre, hogy a bárányfelhők az égiháborúk fullajtárai. "Ha tehát a felső levegő bármilyen mechanikai mozgásfolyamat utján a jeges felhőkkel levonathatnék, le, egészen az esős felhők mély rétegébe, és pedig folytonosan és huzamos ideig, igen könnyen megmagyarázhatnók magunknak mindenekelőtt ezeknek az eső-felhőknek képződését, továbbá


430

hólyagocskákban lebegő vizök megfagyását, noha e tájékok rendesen magas hőmérsékletűek.

Most pedig eljutottunk oda, a miben a FAYE-től indítványozott elmélet eredetisége rejlik. Előbb idéztük már, hogy neki az elektromosság és a hideg forrásán kívül még egy mozgató erőre van szüksége, mely az égiháború rohamos haladásának magyarázására alkalmas legyen. Ismét a magas régiókból, a felső, általános áramokból, melyek a bárányfelhőket szállítják, veszi kölcsön hipothézisének harmadik nélkülözhetetlen elemét.

Tudva van, hogy a jeles csillagászt a meteorológiával való foglalkozásra a Nap fizikai szerkezetének tanulmányozása vezette, melynek foltjai az ő felfogása szerint azokból a forgatagokból erednek, melyeknek a Nap légköre szünet nélkül székhelyét képezi. Hogy azokra az ellenvetésekre, melyekkel eredményei találkoztak, megfelelhessen, a földi légkör analóg tüneményeinek a forgó viharoknak, a tornádóknak és a cziklónoknak tanulmányozásába kezdett. A nélkül, hogy ez irányban oly részletekbe bocsátkoznánk, melyek nagyon is messze vezetnének, csak azt mondjuk, hogy FAYE a forgó szeleket a levegő egymással határos rétegeinek egyenetlen sebességéből származóknak képzeli és olyanoknak, melyek felülről lefelé törekszenek haladni, még pedig annál nagyobb erélylyel, mennél hevesebb a forgó mozgás.

Az ilyen forgó szelek minden anyagot, melyet a felső áramok magukkal visznek, rohamosan ragadnak lefelé, s így azokat a jeges bárányfelhőket is, melyek bennök usznak: "A jégtűk sürűségök miatt az örvény széleire hajtva, találkoznak s úgy összehalmozódnak, hogy apró, átlátszatlan magokat képeznek. Ezek az alsó, vízhólyagokból álló felhőkbe jutván, ezt vékony, átlátszó rétegben megfagyasztják. Ha ezek az apró dara-szemek ezen örvénylő mozgásban, melynek különböző sugarú kanyarulatai, középpontjaik egy és ugyanazon tengelybe esvén, a legkülönbözőbb sebességekkel bírnak, egymásután a felülről jövő jeges levegőáramba s azután vízbuborékokból álló felhők elfoglalta rétegekbe jutnak: tömegök rétegről-rétegre növekszik, egész addig, míg vagy súlyuk vagy a középfutó erő hatása miatt az örvény hatalmából kiszabadulnak.... A lefelé ragadt levegő nemcsak ilyen jégtűket hoz le magával; még erős elektromos feszültséget is visz le. Ez annak a felhőnek a felületén, mely fölé az örvény helyezkedett, folytonosan halmozódik és csakhamar oly feszültségre tesz szert, hogy tüzes sugarakban kiszabadul a szomszédos felhők, vagy végre a talaj felé.

Ez az a megoldás, melyet a tudós csillagász javaslatba hozott. Látjuk, hogy a jégesőnek VOLTA-féle vagyis elektromos elméletétől teljesen elüt.


431

A gőzölgés okozta hideg helyett FAYE a magas, megfagyott rétegek mechanikai átvitelét hozza be. A jégeső-szemek megnövekedését ugyan mindenkor a magvaknak a felhők belsejében való ide-oda mozgásának tulajdonították, de most már nem elektromos vonzás és taszítással, hanem tisztán mechanikai mozgással: az örvénylő mozgással adnak a jégszemek hosszú lebegéséről számot.

RENOU, tudós franczia meteorologus úgy vélekedik, hogy a jégesős felhők hőmérséklete jelentékenyen sűlyedhet – egészen 22°-ra a 0 alá – anélkül, hogy a vízhólyagocskák folyós állapotukat elvesztenék. Az ilyen állapot feltűnően állhatatlan; ismeretes, hogy egy parányi jégkristály érintése elegendő arra, hogy a fagyás hőmérséklete alá lehűtött víz rögtön megfagyjon: így keletkeznének a jégeső-szemek. ROSENSTIEL, ki 1872-ben Mühlhausenben nagy jégeső-szemeket figyelt meg, a melyeknek szerkezete rögtönös megfagyásra enged következtetni s azon véleményre vezet, hogy az ilyen kristályok túlhűtött közegben végbemenő megfagyásból erednek; ROSENSTIEL azonban azt hiszi, hogy a FAYE elmélete igen jól magyarázza az idegen kristályok megjelenését, melyek a megfagyást az egész közegben megindították.

E különböző theoriák egy pontban hasonlók egymáshoz: az elektromosság közbejöttét teljesen kizárják, jóllehet ez minden jégesős égiháborúban – legalább látszólag – oly szembetűnően nyilvánul. De nagyon távol is vannak attól, hogy valamennyi fizikus egyetértsen velök, s a légkör eme tüneményének elektromos elméletét még mindig valószínűnek tartják. Másrészt azonban, úgy tetszik, hogy a VOLTA-féle elméletet több lényeges pontjában módosítani kell. Igy COLLADON, igen szabatos megfigyelési adatokra támaszkodva, nem fogadja el, hogy egymás felett, elég nagy távolságban két felhőzet lebeg, melyek között a jégeső-szemek fel- és alá ugrándoznak. Szerinte "e viharos csoportok tényleg nagyszámú elektromos középpontból állanak, melyek elég közel vannak egymáshoz, ámbár jól megkülönböztethetők egymástól s többféleképen csoportosíthatók. A jégeső képződésének elmélete ezáltal jóval biztosabbá válik; a jégszemek az egyik középpont felé löketnek és vonzatnak, s azután, roppant nagy positiv vagy negativ feszültségök miatt, egy másikhoz; ezen folytonos ide-oda mozgás közben a jégeső-szemek fagyott vízcseppekkel, majd pedig jégtűkkel vagy jégdarával vonódnak be. Az ide-oda mozgás sebességének oly mértékben kell kisebbednie, a mint a jégeső-szemek nagyobbodnak és tömegök növekszik, a mi elég jól számot ad arról a körülményről, hogy a jégszem magvát burkoló rétegek vastagsága a középponttól kezdve a kerület felé fokozatosan nagyobbodik. Azonkívül belátható, hogy a jégszemek, mialatt a felhők


432

belsejében ily módon lebegnek és erősen elektromos állapotban vannak, némelyikök, kidudorodásokkal bírván, elektromos forgók, szélkerekek módjára forgó mozgásba jönnek; ennek folytán a forgássugár irányában rohamosabban növekednek s így végre lapos, szabályos jégszem-alakokat kell felvenniök, mint péld. azok, melyek az 1875 julius 7-ki égiháború alatt estek." (Comptes rendus 1875. II.)

Fejezzük be e czikket a jégesőről PLANTÉ-től kigondolt elektromos elméletnek rövid vázlatával. Ennek kiinduló pontját egy kísérlet képezi, melyet e fizikus laboratoriumában hajtott végre.

400 másodrendű ólom-elemből összeállított telepet folyadék-felületen kisütve, tojásdad alakú vízgömböcskékből álló sugárnyalábot látunk előszökni; a cseppek rendkívüli sebességgel következnek egymásra s az edénytől, melyben a kísérlet végbemegy, 1 méternél nagyobb távolságra szétszóratnak. Az ily módon keletkező tünemény PLANTÉ előtt hű képe annak, a mi a jégesős felhők belsejében történik. "Igaz ugyan, hogy a felhők tulajdonképen nem folyadék-tömegek", úgymond, "hanem mint ismeretes, a magas rétegekben igen finom és könnyű jégtűkből állanak, melyeknek összetartása kisebb, mint a közönséges jégé s a melyeket mégis a légtengerben lebegő folyadék-tömeghez lehet némileg hasonlítani. Megérthető tehát, hogy az elektromos kisülések hasonló jelenségeket idézhetnek elő benne, mint a folyadékokon, s hogy ezen jégkristályok azokon a pontokon, hol a kisülés kitör, megolvadva és porrá zúzva cseppekből álló sugarakban szétfrecscsennek, épen úgy, mint a mi kisérletünkben. Azonkívül az egész felhő-környezetnek, vagy azoknak a magas rétegeknek alacsony hőmérséklete miatt, a hol a jelenség létesül, a gömböcskék pillanat alatt megfagyhatnak és jégeső-szemek képződésére adhatnak alkalmat.

Röviden, PLANTÉ a jégesőt a felhőknek elektromos kisülésektől megolvadt és permeteggé szórt vizéből eredőnek tekinti, mely a magas és hideg rétegekben megfagy. Hogy a jégszemeknek váltakozva átlátszó és homályos rétegű szerkezetet megmagyarázza, feltételezi, hogy a párolgás és megfagyás több időközben, egymásután ismétlődik s a jégszem az időközökben forgó mozgást végez. "A havas magnak átlátszatlan volta csakugyan a mellett látszik tanúskodni, hogy a vízgőz hirtelen ragadtatik meg és megfagy, hiszen tudjuk, hogy a rögtöni kristályosodásnak az a jellemző vonása, hogy átlátszatlan, kuszált szövetű kristályokat ad. Midőn az első mag képződik, a felhő nedvében való forgása lassabban keletkező jégréteg alakulását hozza létre, mely épen ennek következtében átlátszó. A legközelebbi elektromos kisülés után egy második gőzképződés indul meg, s


433

ugyanakkor új jég-szemek keletkeznek s azok, melyek még forognak, egy második gőzréteggel vonódhatnak be, mely havas állapotában fagy meg és így tovább."


A tengeri és a szárazföldi forgó viharok.

A légkör elektromosságával úgy látszik, többé-kevésbbé benső viszonyban levő tünemények közé számítandók a forgók, tölcsérek is, azok a forgószelek, melyek a felhők és a föld felszíne között keletkeznek.

Ezek két kategóriába: a tengeri forgók és a szárazföldi forgók v. tölcsérek kategóriájába sorozhatók, aszerint, a mint a tenger- vagy a szárazföld felett képződnek .

Irjuk le mindenekelőtt röviden a jelenségeket, melyek e két fajta forgókat jellemzik. A párisi obszervatorium tudós igazgatója, MOUCHEZ admirális, néhány évvel ez előtt a körülményeket, melyek között a tengeri forgok rendesen keletkeznek, a következőleg írja le. Bendszerint egy nimbusnak, egy esőfelhőnek alsó szélén, szélcsendben vagy igen enyhe szellő mellett jönnek létre; mérsékelt szél is szétszórja őket, ha már majdnem teljesen ki is fejlődtek. Az égboltozat ilyenkor a horizon némely pontján rendesen szabad, más részein pedig sűrű felhőkkel van borítva, melyeken pelyhes tömegek emelkednek. "Midőn ezek", úgymond, "más eddig még isme-


434

retlen körülményekkel együtt jelentkeznek, a felhő alsó részein kidudorodást látunk képződni, mely lassanként lebocsátkozik a tenger felé s oszlop- vagy csőalakot ölt, mely függőleges marad, ha teljes szélcsend uralkodik, s lassan hajladozik, ha némi szellő lengedez. Midőn e cső, mely felül mindig egy másik bővebb csőben vagy hengerben végződik, a felhő magasságának mintegy 4/5-részét elérte, a tenger felülete a tölcsér alatt gyengén forrdogálni kezd, ha ez utóbbi függélyesen áll; ha pedig ferde, akkor az oszlop hajlásának megfelelő viszavetődés-szög alatt vízhullámokat vet. Mialatt a víz vagy a gőz ezen felemelkedése történik, a cső mindig jobban és jobban keskenyedik s végre csak két fekete, igen éles vonal alakját mutatja. A mint a gőzsugár megszűnik, úgy látszik, hogy a tölcsér bevégzé művét, mivel alsó végén oszladozni és a felhőbe visszahúzódni kezd, melyben nemsokára el is vész."

329. ábra. Tengeri forgók.

"Olykor egy cső helyett, kettőt, hármat lehet egymásban látni, melyeknek tengelyei tökéletesen egybeesnek, szabályosak és mindig éles vonalakban vannak határolva. Ezeknek a vonalaknak finomsága és tisztasága nagyon különös és nagyon jellemző. tény. Gyakran megesik, hogy maga a tengely is egy középen futó, a csőből egészen a tengerig nyúló vonallal meg van rajzolva."


435

Sokszor egy és ugyanazon felhőből több ilyen tölcsért láttak lebocsátkozni, melyek közől egyesek teljes kifejlődésök előtt szétszóródnak, mások meg egyetlen egybe egyesülnek. Az oszlop olykor elszakadt az alsó végén, miközben tartalmát sugár- vagy folyadék-kéve alakjában a tengerbe önti. BONAFONS orvos Algir partjain a fordított tüneményt látta. Az oszlop a tenger felületére bebocsátkozván, a víz, mintegy vonzatva, fölemelkedett, mígnem az oszlopot érinté. Amint az érintkezés bekövetkezett, "az oszlop belsejében felszálló mozgás indult meg, hasonló a szívott lopóban végbemenőhöz. A mozgás, melyet határozottan láttunk, spirális vonal alakjában történt és pedig a csúcsától kezdve, mely szopóka alakú volt, egészen az alapjáig, hol a felhővel összefolyt. Ez a csavarodó vonal, melyben sebesen felszálló vízsugarat lehetett megkülönböztetni, követte a tölcsér alakját; alól igen keskeny volt, s fölfelé mindinkább szélesbedett. A felső részre megérkezve, a víz térfogata kiterjeszkedni látszott s végül a felhővel folyt össze, mely szemmel láthatólag megnagyobbodott."

328. ábra. – A tengeri forgó képződése.

Oly víztölcséreket is láttak, melyek nem fölül, hanem alsó végökön vették kezdetöket (328. ábra). Ilyen volt az a víztölcsér, melyet 1846-ban LEPS hajóhadnagy a Bougie-öbölben figyelt meg. "A tenger felületén vízforgót lehetett megpillantani; a víz jókora magasságra szökött s azután tovább emelkedve és forogva egy nagy, fekete felhőbe kapaszkodott".

A felhőket, melyekben víztölcsérek keletkeznek, gyakran mennydörgéssel kisért villámok hasítják, kivált a leszálló oszlop képződése pillanatában; * ez azonban nem általános tünemény, s gyakran megtörténik, hogy tölcsérek képződnek és eloszlanak anélkül, hogy a felhőkben, melyekből eredetöket veszik, az elektromozás nyomait lehetne észrevenni.

A tengeri tölcsérek ritkán veszedelmesek; első sorban azért, mivel nagyon szűk helyet foglalnak el s a hajósok könnyen kikerülik; másrészt, mivel sokszor jelentéktelen örvénylő mozgásból származnak. Mindamellett oly vízforgókat is idéznek, melyek a hajóban komoly bajokat okoztak.

A szárazföldi forgók szerencsére sokkal kevésbbé gyakoriak, mint a tengeri forgók, de általában kevésbbé szelid természetűek is. Egy példából majd megitélhetjük. Sok más közől azt a forgót választjuk, mely 1839-ben junius 18-án Châtenay községet (Seine-et-Oise) pusztította el. Leírása PELTIER Traité des trombes művéből van véve.

* Azonban oly eseteket is hoznak fel, melyekben ez a tölcsér eltűnése után történik; így volt ez annál a kettős tölcsérnél, melyet Dr. LINCOLN 1826-ban áprilban Florida partján figyelt meg. COOK, miután több tölcsért leirt, melyet 1774-ben Uj-Zeelandon megfigyelt, azt mondja, hogy az utolsó tölcsér eltűnése után villámlott, mennydörgés nélkül.


436

"Reggel tájban Châtenaytől délre zivatar keletkezett s tíz óra felé Écouen halmai és a châtenayi domb között fekvő völgy felé vette utját. A felhők elég magasan jártak s miután a falu vége föléig elterjeszkedtek, megállapodtak; az ég dörgött s az égi háború rendes utján haladt, midőn dél tájban egy második zivatar, ugyancsak dél felől jőve s elég sebesen közeledve, e síkság és halom felé nyomult előre. A síkság széle táján, Fontenay fölé megérkezve, az első égi háború közelében, mely magasan fölötte lebegett, mozgásában kis szünet állott be; kétséget nem szenved, hogy a két égi háború ugyanazon nemű elektromossággal töltött felhőikkel egymással szembe kerültek s egymásra taszítólag hatottak."

330. ábra. Szárazföldi tölcsér.

"Mindeddig a második zivatarból mennydörgés volt hallható, midőn egyszerre az alsó felhők egyike a föld felé lebocsátkozván, evvel közlekedésbe lépett: fordított kúp-alakot vett fel, melynek alapja a felhőben gyökerezett, csúcsa pedig a talaj fölött néhány méternyi magasságban lebegett. Ez a csúcs élénk lángvörös fényű süvegben végződött. Úgy tetszett, mintha ebben a pillanatban minden dörgés megszünt volna. Erre csodálatos vonzás-tünemények vették kezdetöket: minden por, a föld felületét borító minden könnyű test a felhő csúcsa felé rohant; folytonos, tompa moraj


437

hallatszott; a fordított kúp körül apró felhők ugrándoztak és keringtek, s gyorsan fel-alá szállingóztak. A tőlcsértől dél-keletre eső fáknak a feléje forduló észak-nyugati felét megragadta; másik felökben nem tett kárt s rendes állapotukat meg is tartották. A megragadott rész teljesen megrongáltatott, miről majd alább még szólani fogunk, míg ellenben a többi részek üdeségöket és lombozatukat is megőrizték. A tölcsér a völgybe a fontenayi végén lebocsátkozott, egy víztelen, de még nedves patak mentén ültetett fák felé; erre, miután mindent összetört és gyökerestől kitépett, a völgyön átvonult és a lejtő közepén levő más ültetvényekhez közeledett, hol hasonló módon mindent elpusztított. Itt a tölcsér néhány pillanatra megállapodott: itt ugyanis az első égiháború határa alá érkezett. Emez, eddig egy helyen állva, a châtenayi nyugati völgy felé kezdett megindulni és átáradni. A THIBAULT ültetvényét leaszalva és feldúlva, a tölcsér, útjában mindent felforgatva, a châtenayi kastély parkjába rontott, s pusztulás színhelyévé változtatta. Csak a széleken levő s a tölcséren kívül állott fiatal fák maradtak meg. A falak feldöntettek, a kastély és a major födelöket, kéményeiket elvesztették; a fák több száz méternyire sodortattak; szarufák, kereszt-gerendák, cserépzsindely 500 méternyire s még ennél is tovább sodortattak".

"A tölcsér, miután mindent elpusztított, a dombon észak felé lebocsátkozott, a fák felét kiszárította és kiforgatta, a halakat mind megölte, egy fűzfa-sor mentén, melynek gyökereit a patak vize mosta, lassan haladva vonult s ez útjában terjedelmének és hevességének legnagyobb részét elveszté; erre még lassabban a rákövetkező síkságra vonult; azután, innét mintegy 1000 méternyire, egy facsoport közelében ketté oszlott: egyik fele a felhőkbe emelkedett, a másik pedig a földön szétterült. Egy-két pillanattal később az égboltozat oly derült volt, mint a legszebb napokon szokott lenni."

"A tölcsérnek hatásai nem több mint 150 méternyi szélességre terjedtek ki; pályája a keletkezése helyétől egészen a feloszlása helyéig mintegy 4 kilométer. Valamennyi fa, melyet érintett, ugyanazon változásokat tüntette fel: növénynedvök teljesen elpárolgott; csak a fás rész maradt meg és szívósságát majdnem teljesen elveszté; egészen ki volt szárítva, mintha 24 órán keresztül 150°-ra melegített kemenczében tartották volna; a nedves anyagnak nyoma sem maradt. Az óriási gőzmennyiség, mely pillanat alatt fejlődött ki, csak úgy menekülhetett, hogy a fát összezúzta; s ez a párolgás valamennyi fát hoszsza mentén megrepesztette. Az ekként kiszáradt és szét hasogatott fa rossz vezetővé válván, az elektromos folyadék áramának útjául nem szolgálhatott többé, s mivel összetartó erejét


438

teljesen elveszté, a vihar, mely a tölcsért kísérte, a helyett hogy kitépte volna, összezúzta".

"E tünemény menetét figyelemmel kísérve, látjuk, mint alakúl át a közönséges égiháború tölcsérré; két égi háborút látunk egymás mellett: egy felsőt és egy alsót, melyek egynemű elektromossággal töltött felhőikkel szemben fordulnak. A felső az alsót a föld felé taszítja, ennek homlokfelhői meg lebocsátkozak s a talajjal poros forgó oszlopok és fák útján közlekedésbe lépnek; a mint ez a közlekedés egyszer helyreállott, a mennydörgés robaja azonnal elmarad. A kisülések a lebocsátkozott felhőkből és a síkság fáiból álló vezetőkön keresztül történnek; a fák, az elektromosságtól átárasztva, oly magas hőmérsékletre emelkednek, hogy összes nedvök egy pillanat alatt gőzzé válik, mely a fás részeikben a már említett széthasogatózást vonja maga után".

"Látták, hogy e légtüneményt lángok, tűzgolyók, szikrák kísérik, a házakban több napig kénköves szag maradt, a függönyök megfakultak".

Úgy a tengeri, mint a szárazföldi forgók, tölcsérek magyarázására több elméletet javasoltak. Némelyek tisztán mechanikai okok működését keresik bennök, s az örvényekhez hasonlítják, melyek a folyó vizekben képződnek, midőn a mederben vagy a víz felszínén akadályok merülnek fel; vagy pedig azokhoz, melyek két különböző irányú széláram találkozásánál keletkeznek s könnyű testeket, porfellegeket magukkal ragadnak. De ezen elméletek, melyeknek oly nagy híveik voltak, mint egy Franklin, egy Monge, legalább is elégtelenek; láttuk, hogy a megfigyelők egybehangzóan elismerik, hogy a tölcsérek a tenger felületén leggyakrabban szélcsend idejében képződnek. A PELTIERtől vett leírás vége felé pedig, a Chatenay fölött dühöngött tölcsér esetében, e meteorológus, mint láttuk, a megfigyelt hatásokat nagyobbára az elektromosságnak tulajdonítja. Szerinte a viharos felhő, ha a talajhoz közeledik és eléggé sűrű és eléggé vastag, alsó részei, a föld részéről vonzást szenvedvén, feléje megnyúlnak, a könnyű és mozgó testek a felhő-kúp felé vonzódnak, s miután elektromosságot vettek fel, eltaszíttatnak. Ez annak a porfelleg-oszlopnak a szülő oka, melyet a földi tölcsérek kíséretében látunk. A vonzó és taszító mozgások, az elektromos kisülések, melyek a felhő belsejében s egész útja mentén a föld és a felhő között végbemennek, elegendők arra, hogy a földi tölcsérek romboló hatását megmagyarázzák. Láttuk, mily módon ad számot a jelenség elektromos természete bizonyos tüneményekről, melyeket nélküle megmagyarázni lehetetlen.

Mindamellett lehetséges, sőt valószinű is, hogy a légtünemények, melyek a forgó tölcsérek nevét viselik, nem mind egy és ugyanazon erede-


439

tűek. A 137 tölcsér közől, melyet PELTIER Traité-jében leír, 33 szélcsendben keletkezett, 37-et örvénylő mozgás jellemzett, 25-nél pedig e mozgás nem mutatkozott. POUILLRT szerint az a tölcsér, mely 1845-ben Rouen vidékét elpusztította, kivált a Malaunay és Monville közé eső völgyet, az elektromos tüneményeknek semmi jelét sem mutatta. E véleményt azonban megtámadták s más fizikusok arra figyelmeztettek, hogy ez a tölcsér a gépezetekkel, nagy fémtömegekkel telt gyárak felé feltűnően húzódott, vagyis oda, hol az elektromosság könnyű útat, gyorsabb lefolyást találhatott.