A SPITZBERGÁK FÖLDRAJZI KÉPE

Írta: CHOLNOKY JENŐ dr.

Az előbb olvasott fejezeteket ki kell egészítenünk a szigetcsoport földrajzi képével. A Spitzbergák a sarkvidéki felfedezések történetében igen nevezetes szerepet játszanak rendkívül kedvező éghajlatuk miatt. Ilyen közel a rejtelmes északi sarkhoz, nyílt tengeren sehol sem lehet eljutni. Ezért innen próbált a sarkra eljutni gyalogszerrel Parry, léghajóval Andrée és repülőgéppel Amundsen. Itt van Földünk legészakibb állandó emberi letelepülése, a szénbányák kedvéért. Sehol máshol az ember ilyen messze északon állandóan letelepülve meg nem élhet, ilyen messze északon még eszkimók sem laknak Észak-Amerika szigetvilágában.

Ezért a Spitzbergákat érdemes alaposan megismernünk. Aki csak a felfedezések történetét vagy az előbbi fejezeteket olvassa, az ugyan már sokat tud a Spitzbergákról, de még igazán elképzelni ezt a mienktől annyira eltérő világot mégsem tudja, s különösen pedig nem tudja az okát annak, hogy miért ilyen különös jellegüek a spitzbergai tájképek.

1910-ben szerencsém volt boldogult Semsey Andor anyagi segítségével a stockholmi geológiai kongresszus alkalmával rendezett tudományos kiránduláson részt venni, a Spitzbergák egyik legkitűnőbb ismerőjének, De Geer bárónak, a svéd professzornak vezetése alatt. Talán soha életemben annyit nem tanultam, mint itt. Egészen új világ

132

tárult föl előttem, s mivel a Spitzbergák tüneményei olyan föltűnően mások, mint a mi vidékeinké, sok mindent észrevesz az ember, ami a svédeknek talán nem tűnt föl, hiszen saját hazájukban jól ismert, rokon tünemények között nőttek föl.

*

Az északi és a déli sarkvidék közt lényeges különbség van. A déli sarkvidéken hatalmas nagy kontinens terül el, majdnem akkora, mint Dél-Aamerika. A három nagy óceán, a Csendes-, az Atlanti- és az Indiai-óceán mindegyike érintkezik ezzel a meglehetősen tagozatlan, nagy magasságú felvidékkel borított kontinenssel, átlag a déli sarkkör (66° 30') mentén. A kontinensek közül csak Dél-Amerika kerül aránylag közel hozzá, de ennek sincs vele szorosabb érintkezése. Körös-körül rémítően elhagyatott, hideg óceán terül el, megszűnik minden emberi letelepülés, sőt még az állati és növényi életnek legnagyobb része is, amint a kontinensre lépünk. Növényt még senki sem talált az Antarktiszon, állatok is csak a partján élnek. Azt mondhatnám, hogy a kedves, okos pingvinek az egyedüli birtokosai ennek az élettelen, halott világnak.

Milyen más az Északi-Sarkvidék! Ide benyúlik a kontinensek közé az Atlanti-óceán, s a sark környékét terjedelmes tenger borítja el. Az északi sarkkör Norvégia derekán megy keresztül, magas műveltségű népek, villamosan világított városok közt, végig megy Szibéria zord, de még erdős tájain, Kanada erdeinek északi határán. Alaszkában a Yukon folyót ott metszi, ahol a klondyke-i aranymezők vannak. A sarkkörön belül norvégok, lappok, szamojédek, jakutok, jukagirok, tunguzok, csuvasok, eszkimók stb. laknak! Mindezt annak köszönhetjük, hogy az óceán nyúlik ide be s meleg tengervíz nyomul oda, ahova a napsugarak nem tudnak elegendő meleget juttatni!

133

Ha a tengernek köszönhetjük azt, hogy itt aránylag olyan enyhe a levegő, akkor kétségtelen, hogy a mérsékelt égöv melege ott fog a legmesszebb északra hatolni, ahol a sarkvidéki tenger összeköttetésben áll az óceánnal.

49. kép. A Spitzbergák környezetének térképe.

És éppen ennek az összeköttetésnek a torkában feküsznek a Spitzbergák!

49. képünk a Spitzbergák helyzetét mutatja a környező tengerekhez és szárazföldekhez képest. A térképen a szárazföldek fehér foltok, a tengerek vonalkázva vannak,

134

éspedig annál sűrűbben, minél mélyebb a tenger. A jelmagyarázat számai a tenger mélységeit jelentik méterekben.

Az északi sark környékén 3000 méternél mélyebb tenger van. Ez a nagy mélység a Spitzbergák és Grönland között összeköttetésben áll az Atlanti-óceán északi részének hasonló nagy mélységeivel. Az összekötő mély tengerrészt összeszorítják a Spitzbergák.

A Spitzbergák, Norvégia és Szibéria északi partjai közt aránylag sekély tenger terül el. Nagy darabokon ez a tenger nem mélyebb 200 méternél, de sehol sem mélyebb 400 méternél.

Az ilyen sekély tengerek feneke mindig meredeken lejt le a mély tengerek 3000–4000 méteres mélységei felé. Határozottan elkülönülnek a nagyon mély és a nagyon sekély tengerek. Ezeket a sekély tengereket úgy kell tekintenünk, hogy ezek a tenger jogtalan foglalásai a szárazföldekből. Ha a tenger vize 400 méterrel leapadna, mind szárazra kerülnének ezek a jogtalan foglalások, és lényegesen megváltoznék a kontinensek alakja. Egész Nagy-Britannia Európához csatlakoznék, eltűnne az Északi- vagy Német-tenger, a Balti-tenger és ez a most említett, sekély Spitzberga-tenger.

De aztán nagyon nagyot, 2–3000 métert kellene apadnia a tengernek, hogy megint feltűnőbben megváltozzék a kontinensek alakja.

A tudománynak az a felfogása, hogy ezek a 2–300 méter mély, aránylag sekély tengerrel borított részek a kontinensekhez tartoznak. A tengernek különös áradása van a mai geológiai időben, hogy a kontinenseknek ilyen tekintélyes részei el vannak öntve. Ezt a jogtalan döntést transzgressziónak nevezzük.

Régmúlt geológiai időkben még sokkal nagyobb transzgressziók is voltak. El volt öntve pl. Oroszország,

135

Magyarország stb. Voltak idők, amikor a mainál kisebb transzgressziók is voltak, a kontinensek valóban teljesen szárazra kerültek, akkor a Föld éghajlatának másnak kellett lennie, mint amilyen ma.

A Spitzbergák, a Ferenc József-föld, Novaja Zemlja és a kis Beeren-sziget, Norvégia és a Spitzbergák közt középen fekszenek, tehát hozzátartoznak Európa és Ázsia egyesült kontinenséhez. (*)

Izland szigete teljesen vulkáni felhalmozódás. Ez a sziget [keletkezését tekintve] tehát nem tartozik egyik kontinenshez sem. Nem szabad azt hinni, hogy talán valami elsüllyedt kontinensnek az utolsó maradványa! Szó sincs róla! Éppen ellenkezőleg, most születő kontinens! Csupa lávából meg kihányt hamuból, bombákból van fölépítve. Vulkánjai most is működnek, tehát még most is épül. Ugyanilyen eredetűek a Faeröer-szigetek is.

Sajnos, még mindig kísért az Atlantisz mondája, még mindig akadnak olyan sarlatánok, akik a szenzációra éhes publikumnak újra beadják ezt a tudománytalan fantazmagóriát. Nincs itt a helye, hogy foglalkozzunk ezzel a kérdéssel, de meg kellett említenünk, mert van olyan hipotézis is, hogy az Atlantisz annak idején feltartóztatta a Golf-áramot, s emiatt volt jégkorszak Észak-Európában! De hisz Kanadában is, a Himalájában is, Új-Zéland szigetén, Dél-Amerikában, sőt meg az egyenlítőn emelkedő Ruvenzorin, Kénián és Kilimandzsárón is volt jégkorszak. Ezeket is az Atlantisz okozta?

A Spitzbergák, a Ferenc József-föld és Novaja-Zemlja tehát Európához tartoznak, Európával közös kontinentális talapzaton nyugosznak. Grönlandtól mély tengeri árok

(*) Ezt a két kontinenst csak történelmi tradíciók választják el egymástól. Természettudományos szempontból nem lehet őket elválasztani, azért rendesen összefoglaló néven Eurázsiának nevezzük őket.

136

választja el, itt tehát valóban megszakad az a kontinentális gyűrű, amely a sarkvidéki tengert körülveszi.

De csakis ezen az egy helyen szakad meg. Mert Európa folytatódik Ázsia északi részében, Ázsia északkeleti végét pedig csak a sekély Bering-szoros választja el Északi Amerikától. Ázsia keleti vége és Alaszka közös, összefüggő kontinentális talapzaton nyugosznak, tehát ott a sarkvidéki tengert körülvevő kontinens-gyűrű nem szakad meg. Amerika szárazföldjét a szigetektől, különösen Grönlandtól csak sekély, fjord-szerű csatornák választják el, tehát Grönland is közös kontinentális talapzaton nyugszik Észak- Amerikával.

Sőt valószínű, hogy az Új-Szibériai-szigetek a sarkvidéki tenger eddig még ismeretlen részén át szigetsorban folytatódnak át az Észak-Amerikához tartozó Prince-Patrick szigetek felé. Ezt azért említjük föl, mert ha Amundsen az Északi-Sarkon keresztül a Bering-szoros felé vette volna útját, akkor alighanem felfedezte volna ezeket a szigeteket. A szigetek létezését a következő okokból sejthetjük. A Golf-áram behatol a Jeges-tengerbe, de csak a Spitzbergákig. Innen visszafordul és Grönland keleti partjai mellett, mint igen keskeny, sebes áramlás fut vissza az Atlanti-óceánba. Nansen a "Fram"-ot, szép hajóját az Új-Szibériai-szigeteknél befagyasztotta a tengeri jégbe, mert tapasztalat szerint innen a jég észak felé szokott elvonulni. Az volt a reménye, hogy a jég a befagyott hajót az északi sarkon át fogja cipelni valamerre Grönland felé. De nem így történt. A Fram nem is érte el a 85° északi szélességet, és a Spitzbergáktól északra kiszabadult a jégből! Kanada és Grönland közt a sok tengerszoroson át nem lehet a sarkok felé nyomulni, annyi jég jön le mindig a Jeges-tenger felől. Valósággal eltorlaszolja a bejáró utat.

A tenger vize tehát a felszínen mindig az Atlanti-óceán

137

felé áramlik, a Bering-szoroson nem megy ki egy csepp víz sem!

A víznek ez az áramlása onnan származik, hogy a tengeri jég édesebb vízből van, mint a tenger vize. A jégképződésnek ugyanis csodálatos tüneménye, hogy a megfagyó vízből kimarad a só. A sarkutazók tudnak is édesvizet csinálni tengervízből úgy, hogy megfagyasztják a vizet valami edényben. A képződött jég mellett marad igen sós, sűrű víz; ez nem tud megfagyni, annyira sós. A jég azonban sokkal édesebb. Még nem egészen édes, de ha kétszer, háromszor ismétlik ezt a megfagyasztást. és a sűrű sóoldat-maradékot mindig letöltik, akkor végül teljesen iható, édes vizet kapnak.

Mármost a tenger felszínén felhalmozódó temérdek jég olvadó vize édes. Fenn úszik a sósvíz felszínén, mint az olaj. Ez áramlik szét és folyik az Atlanti-óceán felé. Az Antarktisz körül szétáramló édes vizet pontosan ismerjük. Csodálatosan szabályos tünemény.

Ez a szétáramló víz egyáltalában nem megy a Bering-szoros felé! Mind csak az Atlanti-óceán felé! Világos, hogy valami gátnak kelt lennie a Sark és a Bering-szoros közt. Nem lehet az más, mint az említett szigetek sora, vagy valami nagyobb sziget, Ázsia és Amerika összefüggő kontinentális talapzatán.

A Spitzbergák csodálatosan enyhe éghajlatát a szél állandó járása és a széltől indított Golf-áram melegvize okozza.

Mindegyik óceán északi részében igen alacsony légnyomás uralkodik. Feltűnt ez az alacsony légnyomás az Antarktisz körül is már Ross kapitánynak. A rendes, 760 mm légnyomás helyett 740–720 mm-es légnyomások vannak.

Az északi sarkvidéken ezt az alacsony légnyomású zónát megszakítják a kontinensek és nagy szigetek. Ezek sokkal jobban lehűlnek, mint a tenger, azért úgy mondjuk,

138

hogy anticiklonális helyzet keletkezik. Nagy légnyomás, a kontinens fölött lefelé szálló légáramlás és a partokon szárazföldi szelek. A tengerek fölött azonban megmaradnak

a kis légnyomású foltok, s mivel ezeket minden oldalról nagyobb légnyomás veszi körül, tehát úgynevezett ciklonális helyzet keletkezik.

A kis légnyomást az okozza, hogy a mérsékelt égöveken állandó nyugati szél fúj. Ennek az okát nem tudjuk, de tény. Akármilyen másodrangú szélrendszerek komplikálják is, a nyugati szél mindig ott van, szüntelenül, szakadatlanul áramlik a levegő nyugatról keletre. Ha a sark felől nézünk a Földre, akkor ez a nyugati szél körben futni látszik. Valóban így is van. A levegő a pólus körül sokkal gyorsabban forog a Föld tengelye körül, mint maga a Föld. Ezért lapultabb alakja van a levegő ideális határának, mint a Földnek. Más szóval úgy is mondhatjuk, hogy a forgó levegőt a centrifugális erő szétszórja a sarkvidékről, s ott alacsonyabb légnyomás támad, mert hisz megkevesbedik a levegő.

Az Atlanti-óceán északi részében különösen alacsony légnyomás van Izland közelében. Az alacsony légnyomású hely körül a levegő az óramutató járásával ellenkező értelemben körülkering. Csakhogy furcsa keringés ez! A déli oldalán viharerős a nyugati szél, a keleti oldalán erős a déli szél, de az északi oldalán csak nagyon gyönge keleti szél fúj. Vagyis igaz, hogy a levegő itt örvénylik, de legnagyobb része nyugatról keletre keresztül rohan rajta. Ez az az erős nyugati és délnyugati szél, amely a Golf-áram vizét hajtja Európa felé. Az áram nekiütközik Európának. Egyik ága északkelet felé tart, elönti meleg vizével Nagy-Britannia és Norvégia partjait, felnyomul a Spitzbergákig, s csak ott fordul vissza. Valahol okvetetlenül vissza kell térnie, különben vízfelhalmozódás támadna a Jeges-tengerben.

139

A Golf-áram másik ága Európa partjain délre fordul, elsurran Afrika mellett, mint Kanári-áramlás és visszatér az egyenlítőhöz. Ott a passzátszél hajtja a vizet állandóan keletről nyugatra, s oda szállítja a vizet, ahonnan a Golf-áram elhurcolta. Bezárt körpálya keletkezik tehát az Atlanti-óceán északi felében.

A Golf-áram meleg vize fölmelegíti a fölötte levő levegőt. Ezt a meleg, páradús levegőt az állandó nyugati szél ráviszi Európára. Ezért olyan csodálatosan enyhe Európa északnyugati része. Érdemes megnézni a térképen, hogy a 70° északi szélességű kör mentén milyen területek vannak a Földön.

Norvégiában körülbelül ezen a szélességen van Tromsö városka. Csinos kis városka. Villamos világítása, kényelmes szállodái, fényes üzletei, tekintélyes kereskedelme egészen

140

európaiassá teszik. Csak az alacsonyan járó Nap, a hosszú téli sötétség, a napokig tartó nappal nyár derekán, meg az utcán járó lappok és rénszarvasok figyelmeztetnek rá, hogy messze északra vagyunk. Nyáron alig van éjszaka, sőt mivel a sarkkörön túl vagyunk, nyár derekán vannak olyan napok, amelyeken egyáltalában nem nyugszik le a Nap, viszont december második felében vannak olyan napok, amikor egyáltalában nem kell föl. Tromsőben sohasem szünetel a kereskedelem, mert a tenger nem fagy be. A Duna is, a Balaton is befagyhat. De Tromsö előtt a tenger sohasem.

A Föld többi része ezen a szélességen alig lakható. A 70° szélességi kör Szibíriában az Ob széles torkolatán megy keresztül. Az állandóan fagyott talaj tundráin csak szamojédek élnek arktikus életet, de azok is a tengerpartra kényszerülnek, mert messzebb a partoktól meg nem élhetnek. Tovább keletre a Jenyiszej, Katanga, Olenyek és Léna alsó folyásainak vidékén, még tovább keletre a Jana, Inigirka és Kolima torkolatának vidékén a vadászó tunguz, jakut és jukagir népek kedvéért van ugyan néhány kis orosz erőd, de ezeknek bizony nagyon szomorú a sorsuk! A Jana torkolata vidékén a Föld eddig ismert leghidegebb helyén megy keresztül ez a szélességi kör. Mennyit szenvedhettek itt fogoly katonáink, hisz idáig elhurcolták őket! Itt a kis Verhojanszk őrállomáson meteorológiai feljegyzéseket végeznek. Kétségtelenül pontos, megbízható feljegyzések szerint itt a januárius hónap közepes hőmérséklete 54°! Észleltek már 62°-ot is! Az Antarktisz belsejében januáriusban bizonyosan még hidegebb van, de ott még télen nem volt senki.

Innen keletre alig ismerjük Szibéria legkeletibb részét. A 70°-os kör kifut a tengerre oda, ahol Nordenskjöld hajója másodszor fagyott be. Itt a parton a csukcsok laknak. Az eszkimóknál sokkal műveletlenebb, alig ismert nép.

A Bering-szoroson túl Amerika szárazföldjének éppen legészakibb szélén fut végig a mi körünk. Nem lakik itt állandóan senki, csak amikor a szigetek közé érünk, ott találkozhatunk eszkimókkal. A szigetek közt ezen a szélességen veszett oda a Franklin-expedíció 300 embere. De hány más expedíció küzdött itt borzalmas szenvedések és emberélet-veszteségek közben!

Végül Grönlandot metszi a kör Disko-szigetén át, s a vad Scoresby-fjord déli partján jön ki megint az Atlanti-óceánra, Grönland nyugati partjain, ezen a szélességen vannak ugyan állandó eszkimó-telepek, de a keleti part hozzáférhetetlenül vad, fenséges fjordvidék. Elhagyatottsága, zord nagyszerűsége talán egyedül áll az egész Föld kerekségén. És Grönland belseje ezen a szélességen teljesen el van temetve jéggel, majdnem ezer kilométernyi szélességben. A jégtakaró terjedelme több, mint 1.800.000 km2, tehát majdnem hatszor akkora, mint a történelmi Magyarország.

Ez a csodálatos anomália Norvégia partjaitól északra felterjed a Spitzbergákra is. A szigetcsoport éghajlata nagyon óceáni. Kevés különbség van tél és nyár között. A legmelegebb hónap, július középhőmérséklete 4–5°C, a leghidegebb hónap rendesen a februárius, mert akkor legvastagabb a tenger jégpáncélja s legkevésbé engedi meg, hogy a tenger meleg vize mérsékelje a hideget. Februárius középhőmérséklete –20° körül van. Néha a március még hidegebb, de megesik, hogy januárius túltesz mindkettőn. Így tehát a hőmérséklet közepes ingadozása 24° körül lehet. Ez eléggé szelíd ingadozás, óceáni éghajlat.

Annál különösebb, hogy viszont a csapadék meg nagyon kevés. Minden eddig gyűjtött tapasztalat azt mutatja, hogy az évi csapadék összege alatta marad a 200 mm-nek, rendesen 180 mm körül van. Ne felejtsük, hogy Alföldünkön a legszárazabb vidékek évi csapadékösszege 500 mm-en felül

142

szokott lenni! A tapasztalat azt mutatja, hogy a mérsékelt égöveken ott, ahol a csapadék 200 mm-nél kevesebb, ott teljesen növénytelen sivatag van. Ezt nagyon fontos tudnunk, mert ezzel a spitzbergai tájképek igen érdekes részleteit tudjuk meglepő egyszerűséggel megmagyarázni.

Természetes, hogy a csapadéknak itt, a Spitzbergákon egészen más szerepe van, mint a mérsékelt égövek alatt. A csapadék legnagyobb része itt télen, mint hó esik le, s ennek olvadó vize a száraz nyáron öntözi a növényzetet.

Azonkívül tudjuk, hogy a Spitzbergákon a talaj fél métertől lefelé állandóan meg van fagyva. A fagyott föld tökéletesen vízzáró, tehát a csapadékvízből semmi sem szivároghat el a mélyebb rétegekbe. Ezért a teljesen vízszintes, vagy éppen homorú térszíneken a nyáron felolvadt, legfelső, félméternyi vastag réteg teljesen átázik. Lucskos, iszapos mocsárrá lesz, de mivel a moha és zuzmó-növényzet sűrűn belepi, valami különös, szotyogós, cuppogós talaj lesz belőle, mintha vizes spongyákon járnánk.

A lejtőkről, magaslatokról, fennsíkokról ez az olvadékvíz igen gyorsan eltávozik, s nyár derekán egyes helyeken valóságos sivatagokat látunk. Nincs ott semmiféle növényzet, alig van valami iszap, vagy agyag a felszínen, hanem csupa kő és kő.

Nagy különbség van a Spitzbergákon a napsütés tekintetében is. Nálunk, a mérsékelt égövön határozottan meg lehet különböztetni az északi és déli lejtőket, mert a déli lejtők hasonlíthatatlanul több és intenzívebb sugárzást kapnak, mint az északi lejtők. Ezért pl. a jó, édes szőlő, a tüzes bor, a füge, mandula, őszibarack nálunk csak a déli lejtőkön terem. Az északi lejtőket rendesen erdők borítják.

A Spitzbergákon nem így áll a dolog. Ott télen át, azt mondhatjuk, nincsen napsütés. Először is három hónapig nem kel föl a Nap, ha föl is kel még tél elején és végén, olyan

143

alacsonyan jár, s ilyenkor annyi a borulás, hogy napsütésre nem számíthatunk (december, januárius, februárius). De már októberben és novemberben is minimális, gyakorlati értelemben semmi jelentősége sincs a napsütésnek. Hisz a 80.°-on szeptember 23-án a Nap, délben 12 órakor csak 10°-kal emelkedik a látóhatár fölé. Nálunk december 23-án, amikor legalacsonyabb jár, akkor is délben 19° magasan van a horizont felett, tehát majdnem kétszer olyan magasan, mint odafönn szeptember 23-án és március 21-én.

Viszont a három nyári hónapban a Spitzbergákon egyáltalában nem megy le a Nap. A 80.°-on június 23-án 33,5° magasan delel, tehát olyanformán, mint nálunk március elején vagy október közepén. Éjfélkor 10°-kal alacsonyabban van, de állandóan fenn van az égen, s ilyenkor az ég rendesen derült. Ezért aztán a hegyek déli és északi oldala majdnem egyforma napsütést kap. Vízszintes síkon állandóan süt a Nap s itt természetesen harmat vagy dér egész nyáron át nem képződhetik.

A hegyek két oldala azonban olyan, mintha éjjele és nappala volna. Ezeken képződhetik harmat, sőt az meg is fagyhat, s erősen hozzájárulhat a hegyoldal pusztításához.

Lényeges különbség van tehát a Spitzbergák és Magyarország éghajlata között. Még ha nálunk annyira lehűlt is a levegő, hogy jégkorszak volt Európában, akkor is más volt a mi éghajlatunk, mint ma a Spitzbergáké. Nálunk mindennap felkelt a Nap akkor is, mint ma, s mindennap lenyugodott. Az Északi-sark akkor is csak ott volt, ahol ma, minden más fantazmagóriát ki kell zárnunk. Ezt onnan tudjuk majdnem egészen pontosan kimutatni, hogy eljegesedés volt abban az időben az egyenlítőn is, pl. a Kilimandzsárón, a Ruvenzorin stb. De itt volt legmagasabban a hóhatár. S minél jobban közeledünk az egyenlítőtől a sarkok felé, annál alacsonyabb volt a hóhatár, annál nagyobb mértékű

144

az eljegesedés. De nem szabad felednünk, hogy nagy hó- és jégtömegek csak ott halmozódhatnak föl, ahol van elég hóesés. Ázsia pusztái akkor is nagyon száraz éghajlatúak voltak, tehát olyan nagymértékű eljegesedést Ázsia belsejében és Szibériában nem várhatunk, mint amilyen volt az óceánok közelében, a csapadékosabb éghajlatok alatt.

Ezért a Spitzbergákon a jégkorszakban hatalmas jégtakaró fejlődhetett ki, sokkal nagyobb mértékű, mint amilyen ma borítja be a szigetvilág egy részét. Ennek részleteit majd később ismerjük meg.

*

Most mindenekelőtt nehány szóval meg kell ismernünk a szigetcsoport hegyeit és völgyeit.

A szigetcsoport két nagyobb és több apróbb szigetből áll. Legnagyobb köztük a fő-sziget. Nincs külön neve, nevezzük fő-szigetnek, bár rendesen Nyugati Spitzbergák néven emlegetik a hozzá közel fekvő kis szigetekkel együtt. A második az Északkeleti-Föld, de már jóval kisebb. A kisebb szigetek közül csak a Károly herceg-földet említsük meg. Ez keskeny, hegyes, hosszú sziget a fő-sziget nyugati oldala mellett.

A szigetcsoport fölépítésében különböző korú rétegek vesznek részt. Legrégibbek a fő-sziget északnyugati sarkán és még nehány helyen, északon található kristályos palák. A kristályos palák valami régi hegység lepusztult maradványai. A geológiai ókorban ezeket a lepusztult hegymaradványokat ellepte a tenger. Az ókor elejéről, a szilur korszakból valók azok az erősen elváltozott, hatalmasan feltorlaszolt üledékes rétegek, amelyeket a svéd geológusok hekla-huk formációnak neveztek el. Ezek már erősen ki voltak mozdulva helyükből, amikor rájuk telepedett a devon-tenger rétegcsomója. Ezek is felgyűrődtek, lepusz-

145

tultak, s akkor rakódták le a karbon-korszakbeli rétegek. Ezeket viszont elfedik a perm-korszakbeli rétegek, s végül ezeknek tetejébe telepedtek a geológiai középkor első rétegei, az úgynevezett triász-rétegek. A karbon-korszak régibb rétegei meg vannak zavarodva, újabb rétegei sokkal nyugodtabban feküsznek (51. kép), de ezek is erősen lepusztultak, amikor a triász korszak rétegei lerakódtak. Ezeket azért szeretik a geológusok, mert nagyon sok szaurusz-kövületet találnak benne. A kövületek ugyan nem szokták nagyon érdekelni az olvasót, de ezek a kövületek nagyon érdekesek. A szauruszok ugyanis a geológiai középkor szörnyetegei voltak. Óriási hüllők, irtóztató fogakkal, esetleg denevérszárnyakkal. Némelyik sokkal nagyobb volt, mint a ma élő legnagyobb állat, a bálna [ez túlzás!], vagy az elefánt. Ezeknek az óriási csontjait lehet itt igen gyakran találni. Más világ volt itt akkor, mint ma! Növénylenyomatok már a karbon-korszakból is előkerülnek, de a triász szauruszai kétségtelenül bizonyítják, hogy ebben az időben itt sokkal melegebb volt, mint ma s a szigetcsoport szárazföldi összeköttetésben állt valamelyik nagy kontinenssel. A triász-rétegekkel szépen együtt települnek a jura-kori rétegek. Ezekben szén is van, de nem ez a legfontosabb széntelep.

A jura-korszak után ugyanis mintegy 1200 méter vastag, változatos homokkőréteg-csoport következik. Ebben vannak a legvastagabb széntelepek. De ennek a hatalmas

51. kép. A Pyramid-hegy szerkezete. 1. Devon, 2. Alsó-karbon, 3. Felső-karbon.

146

vastagságú rétegcsomónak korát nem lehet még pontosan megmondani. Úgy látszik, hogy legelső rétegei kréta-korszakbeliek, a felsőbbek átmennek a geológiai újkor (harmadkor) korszakaiba. Körülbelül a miocén-korszakhól valók azok a szénrétegek, amelyeket az Advent-öbölben most nagymértékben bányásznak.

Ezek a harmadkori rétegek egészen táblásan feküsznek, alig vannak megzavarodva. S a fő-sziget déli része majdnem egészen belőlük van fölépítve, a Jég-fjordtól délre De még a triász, sőt a karbon is eléggé táblásan fekszik, csak a sziget nyugati és északi részén vannak erősen feltorlaszolva. Különösen a nyugati szegélyen valóságos fiatal lánchegység-darab nyúlik el északnyugattól egész a fő sziget déli csúcsáig. Azért ezen az oldalon a legváltozatosabb a hegyvidék képe, itt vannak azok a hegycsúcsok, amelyekről az egész szigetcsoportot elnevezték az első felfedezők.

Mert a szigetek többi része nem érdemelné meg a Spitzberga nevet! Magas, de vízszintes rétegekből felépített platókat, nagykiterjedésű fennsíkokat lehet látni mindenfelé.

Ezt a felépítést legjobban mutatja az 52. kép. Mintha gipsz-mintában állna előttük a Jég-fjord és környéke. A táblák közé nyúlik be az ágas-bogas fjord, igazi fjord, bár óriási nagy. Annyira nagy kiterjedésű, hogy a svéd geológusok nem is merték igazi fjordnak tekinteni, hanem azt hiszik. hogy nagy besüppedések, tektonikus (hegyképző) erők hatása alatt.

De nem félnék kimondani, hogy egyszerű fjorddal van dolgunk.

A jégkorszakban a Spitzbergákat hatalmas, talán 1000 méternél is vastagabb jégtakaró fedte el, talán összefüggésben a Ferenc József-földdel. Ennek legfényesebb bizonyítéka éppen az, hogy a mai gleccserek felszíne felett, a gleccserek völgyeiben mindenütt meglátszik a hajdani jégsúrolás. Még

148

52. ábra. A Nyugati-Spitzbergák középső részének, a Jég-fjord környékének tömbszelvénye. Vízszintes méretek: 1:1.200.000, magasságok: 1:300.000, a torzítás tehát négyszeres. A szelvény hossza és szélessége 120–120 km. A fehér foltok hóval és jéggel fedett, nem térképezett részletek.

148

jobban bizonyítja azt az a sok tengeri színlő, amelyet most a tenger színe fölött nagy magasságokban csodálhatunk.

53. kép. A Tempel-szöglet délkeleti oldaláról. Felemelt turzás, színlők. Balra fenn a törmelékgarmadán szintén régi, tengeri színlő. (Cholnoky felv.)

53. képünkön lehet látni ilyen fölemelt tengeri szinlőket, a Tempel-szöglet délkeleti oldaláról. Valamikor a tenger 50–60 méterrel magasabban állt, mint ma, a szigethez képest. Ugyanezt a tüneményt egész Norvégiában és Svédországban nyomon lehet követni. A Spitzbergákon sokkal kevesebb nyom maradt meg, mert a jég terhétől felszabadult szigetcsoport rögtön kiemelkedett, amint a jég eltűnt. Norvégiában ez nem volt lehetséges, mert Skandinávia a tengerből csak igen fokozatosan emelkedett ki, a jég visszahúzódása közben.

A fjordokról biztosan tudjuk, hogy gleccserek vájták ki őket mai alakjukra.

149

Valószínű, hogy a jégkorszak előtt azon a helyen már völgy volt, hiszen a jég sem mászkálhat hegygerinceken, hanem a már kész völgyeket használja föl, hogy a hegytetőkről lenyomuljon. Lehet, hogy a Jég-fjord helyén is volt talán valami besüllyedés, tektonikus árok, tán valami régi folyóvölgy. De a fjordot mai ágas-bogas alakjára okvetetlenül a jég dolgozta ki, hisz magának a főágnak is, meg minden mellékágnak is külön, önálló, medenceszerű mélyedése van.

A hatalmas fjordot a legnagyobb eljegesedés idején teljesen megtöltötte a jég, talán még a platókat is elfoglalta. De az utolsó eljegesedés idején hosszú ideig lehetett a fjordban olyan gleccser, amelynek felszíne mintegy 400

150

m magasan volt a mai tenger színe fölött. Ezért ebben a magasságban sok kis kár-fülkét lehet látni (54. és 55. ábra).

54. kép. Kis kár-völgy a Mimer-öböllel szemben, a Billen-öböl keleti partján, a Nordenskjöld-gleccsertől délre. Előtérben az Aeolus-hajó látszik, amint felfutott a sekély fenékre. A hajó a háta mögött levő, körülbelül 900 m magas sziklafalak előtt mintegy 6 km távolságban Van. (A Mátra tetőpontja Gyöngyös fölött körülbelül 900 m.)

A kár-fülkék kezdetleges gleccserek medrei. Az Alpoknak igen jellemző formái. Kicsi kis eljegesedett hófolt fekszik most bennük, de azelőtt sokkal nagyobb jég- és hótömeg töltötte meg, s ennek hatására mélyedt ki a fülke. Csodálatos látványok ezek! Olyan jól lehet felismerni ezekről a

151

hajdani eljegesedést, mintha könyvből olvasnánk. Az Alpok gyűrődött kőzetrétegei vagy rétegzetlen gránittömegei közt a kár-fülkék valami gömbölyű félkosárhoz hasonlítanak.

A spitzbergai kár-fülkék féltölcsér alakúak, mert vízszintes, táblás rétegekbe vannak belevágódva.

Az 54. kép mindjárt a spitzbergai méretekről is jó fogalmat nyujt. A plató felszíne mintegy 900 méter magas. A plató falain jól látszanak a vízszintes rétegek. A kár-fülke óriási tölcsére mintegy 500 méter mélyen van belevágódva

151

a rétegekbe. Fenekén és oldallejtőin hófoltok fehérlenek, a a sziklaoldalakon pedig nagyszerű kőfolyások látszanak. Ezekről majd később szólunk. A méretek megértése végett meg kell jegyeznem, hogy a képen látszó gőzhajó az az "Aeolus" nevű személyszállító gözős, amellyel mi a Spitzbergákra kirándultunk. A hajó felfutott valami kis zátonyra a Billen-öbölben, s mialatt kiszabadítani igyekeztek, azalatt mi az innenső parton sétáltunk. A hajó a látható túlsó parttól 6 (hat!) kilométer távolságra van!

Az 55. ábra kevésbé bemélyedt, másik kár-fülkét mutat. A plató itt is 800 m magas. A kár-fülkéből hiányzó anyag nagy része ott látszik, óriási törmelékkúp alakjában, a fjord partján.

55. ábra. Kis kár-völgy az Advent-öböl északkeleti oldalán. A plató magassága körülbelül 800 m a tenger színe fölött.

152

56. kép. Mt. Capitolium a Cora-szigetről nézve. A legmagasabb pont 900 m. magas a tenger szintje fölött. Elül a Sefström-gleccser morénájának anyagából készült turzások. (Cholnoky felv.)

A fjordokat tehát, amint mondtam, a legutolsó eljegesedés idején tartósan megtöltötte körülbelül a mai kár-fülkék alsó színéig. Ezután a jég elkotródott, nyílt fjord lett a hajdani gleccseróriás helyén. A fjord rettentően meredek falait eddig a jég alátámasztotta. De a jég eltűnése után a falak nem bírtak megmaradni. Nézzük csak az 56. képen látható, 900 m magas, majdnem függőleges falakat! Az alátámasztását vesztett fal omladozott. Helyenkint valóságos suvadások támadtak. Ilyen óriási suvadást mutat az 57. ábra. A svéd geológusok sajnos ezeknek a suvadásoknak szakadásait vetődéseknek nézték! Igazi vetődést, tehát hegyképző erőkkel létesült, függőleges elmozdulást nem láttam a fjord széle körül. Igazi vetődést lehetett látni benn, a hegyek között! Az egyiket különösen jól meg lehetett figyelnünk. Nem részletezem ennek magyarázatát. De hogy egészen megértsük, oda kellett volna mennünk, felmászni a hegytetőkre. Egy heti kirándulással, nehéz és veszedelmes hegymászásokkal meg lehetett volna oldani a dolgot. Olyan repülőgéppel, amivel mindenütt le lehet szállni és megint mindenütt föl lehet emelkedni, nehány óra alatt teljesen

153

tisztába jöhettünk volna a kérdéssel! Ha úgy lehetne hegyről-hegyre szállni, mint a madár száll ágról-ágra!

57. kép. Rogyás a Delta-fok fölött az Advent-öböl és a Sassen-öböl közt.

*

A Spitzbergák mai eljegesedése eléggé mérsékelt. Nagy darab platók sötétlenek nyáron hótakaró nélkül. A nyugati és északkeleti partok közelében sokkal erősebb az eljegesedés, mint a fő-sziget belsejében. Ennek oka az, hogy a partokon hirtelen kiemelkedő hegyeken sokkal több csapadék válik ki, mint a sziget belsejében. Ennek így is kell lennie! A Jég-fjordba futó gleccserek óriások ugyan, de a fjord és mellékfjordjainak méreteihez képest elenyésző kicsinyek.

Egyébként a kicsi kis hófolttól egészen a grönlandi típusú gleccseróriásig, messze a tengerbe belenyúló jégfolyamokig mindenféle rendű és rangú gleccser van a szigetcsoporton. Az előbbi részekben közölt, gyönyörű légi fényképeken mindenfélét lehet látni.

Minden gleccser nagyon érzékeny az időjárás szeszélyes ingadozásaival szemben. A spitzbergai gleccserek sem kivételek. Havas, hideg telek után hatalmasan megnyúlnak, száraz, enyhe telek után megint visszahúzódnak. Nagyon szépen mutatja ezt az 58. képen bemutatott Sefström-gleccser.

58. kép. A Sefström-gleccser térképe, de Geer térképe után. Mérték 1:200.000. Az évszámok a gleccser végződésének idejét mutatják.

Ez az 5–6 km széles gleccser 1882-ben átlag mintegy 4 km-rel rövidebb volt, mint ma. A rajzon meglátni a régi határát. 1882-től 1896-ig előre nyúlt mintegy 6 kilométerrel, és rátelepedett a kis Cora-szigetre. Feltúrta maga előtt a tengerfenék iszapját, s olyan morénát halmozott fel, amely világosan a tenger fenekéről került elő. Ebben a feltúrt iszapban pedig olyan csiga- és kagylóhéjak vannak – egészen friss állapotban –, amilyenek ma a spitzbergai tengerekben nem élnek, pl. a Mytilus edulis. Kettőt tanulunk ebből. Először is nem kell fényesebb bizonyítékot felemlí-

154

teni arra nézve, hogy a gleccserek csakugyan túrnak. Hisz legalább 50 méter mélységből túrta fölfelé, a Cora szigetre a gleccser ezt a tengerfenéken rejlő anyagot! Messziről jött, durva, karcolt kövek is vannak benne. Világos tehát, hogy a mai kort közvetlenül megelőzőleg itt melegebb volt. Ez a kor megfelel a mi lösz-hullásunk idejének! Ez is értékes tanulság.

A gleccser aztán megint visszahúzódott, de a vége ott maradt a Cora-szigeten. Az ott maradt darab s a gleccser homlokfala közt pompás sikátor volt látható! 1910-ben, ottjártamkor még mindig nagyszerű látvány volt.

A többi spitzbergai gleccser is impozáns látvány. 74. képünk a Von-Post-gleccsert mutatja, a Tempel-öböl végén.

74. kép. A Von-Post-gleccser a Tempel-öbölben, déli morénájáról tekintve. Cholnoky fényképe.

155

A jégfolyam 3,5 km széles, homlokfala a víz fölött 20–25 m magas. Előtte a víz mintegy 30 m mély, tehát a gleccser jégtömegének vastagsága itt a végén 50 méternél több! Gondoljuk el, hogy milyen óriási mennyiségű jeget szállít ez a gleccser a tengerbe. Gyönyörű közép-morénák látszanak a felszínén, hisz több oldalgleccserből tevődik össze. A közép-morénák mindig két ilyen mellékgleccser egyesülésénél előugró sziklafok lábától indulnak ki. Ezt a tüneményt a Sefström-gleccser térképén is (58. kép) jól láthatja az olvasó. A Von-Post-gleccser jégfalán valóságos belső-morénák is látszanak. A töredezett jégfalba a tenger véges-végig határozott fülkét mosott, a víz felszínén. A gleccser olvadó vize pedig határozott, barlangszerű szájadzásokon tör elő. A

156

parti morénák hatalmas nagyok, mindenféle kőzet törmelékét lehet bennük találni.

A Billen-öbölben a Nordenskjöld-gleccser mintegy 4 km hosszú homlokzattal végződik. Mint gleccser aránylag rövid darabon egységes, de óriási gyűjtő-területe van. Szinte csonkán látszik végződni, hiányzik az igazi, hosszú, alpi típusú gleccser-nyelv. Ez a csonkaság arról tanúskodik, hogy a tengervíz aránylag nagyon meleg. Mintha a gleccser a tenger színével egyszerre más klímaterületre lépne, ahol nincs életképessége. Szinte kívánatosnak látszik, hogy ez a gleccser az északról jövő Hörbye- stb. gleccserrel együtt kitöltse a Billen-öhlöt s a fő-fjordban érjen véget.

Sokkal jobban előrenyúlnak azok a gleccserek, amelyek a nyugati lánchegység területéről jönnek bele a Jég-fjord fő- és északi ágába. Ezek nem végződnek fjordok mélyén, hanem némelyik tompa félsziget alakjában messze előrenyúlik a nyílt medencébe. Ilyen pl. a Nansen-gleccserrel egyesült Bore-gleccser, vagy a Wahlenberg- és Svea-gleccser, de leginkább a már említett Sefström-gleccser.

Talán a legszebb látvány mindjárt a Jég-fjord bejárójában a Kjerulf-gleccser (61. és 62. ábra). Alig tudok megragadóbb látványra emlékezni, mint amilyen ez a kép volt. Este, amikor horgonyt vetett kis hajónk, az Aeolus ebben az öbölben, köd volt, nem lehetett a gleccsert látni, bár éjjel is tökéletes napfény szokott lenni. Reggelre eltűnt a köd, s gyönyörű világításban állt előttünk a Kjerulf-gleccser szépen rétegzett, gyönyörűen szabályos, 2 km hosszú jégfala. Mögötte a jég- és hótakaróból kiemelkedő sziklacsoportok, előtte a sötét tenger, néhány vakító fehér, úszó

61. kép. A Kjerulf-gleccser a Safe-öbölben. (Cholnoky felv.)

158

jégdarabbal. A kis fjord nyugati partján kisebb gleccserek jöttek le egész a tengerpartig, otthon szintén óriások, itt egészen eltörpülnek a hatalmas főgleccser méretei mellett. A gleccser árnyékos jégfala mintha smaragdból volna. Mesés zöldes színben ragyog át rajta a napsugár. Ez a tejben oldott fűzöldszín, a sziklacsoportok sötét ibolyaszínével, meg a tenger mélységes zöldeskékjével olyan csodálatos, színpompás ellentétbe került, amilyent csak a legtisztább színű drágakövekkel lehetne utánozni. A vakító fehér hófoltok, a rájuk eső árnyék kobaltkék homálya csak még jobban kiemelték ezt a mélytüzű színpompát.

62. kép. A Kjerulf-glccser homlokfala a Safe-öbölben. A jégfal 30 m magas. (Cholnoky felv.)

A gleccserfalakat hajóval megközelíteni nem tanácsos, mert állandóan omlások mennydörögnek rajtuk. Egyszer itt, másszor amott válik le egy-egy háznagyságú jégdarab, s dübö-

159

rögve omlik bele, összezúzódva, a tengerbe. Sajnos, igazi jéghegy születését nem láthattunk, ekkora szerencsénk nem volt. De a spitzbergai gleccserek nem nyúlnak annyira előre a tenger vizébe, hogy lebeghetnének, mert a tenger vize aránylag nagyon meleg. Pedig igazi jéghegy csak akkor keletkezhetik, ha a gleccser vége már olyan mélyre kerül, hogy lebegni kezd. Valóban, a tengervíz magas hőmérséklete megszüntet, illetőleg lehetetlenné tesz itt bizonyos típusosan arktikus jelenséget!

*

A gleccserek szembeszökő nagyszerűségeivel együtt azonnal feltűnnek a roppant meredek sziklafalak, a temérdek durva törmelék és a lejtők pusztulásának különös módja. Ezek a jelenségek sivatagi tünemények.

A Spitzbergáknak ez adja meg különös, szinte fenséges arculatát. Az erős erózió elvégre mindent lepusztít. A lejtőket lelankásítja, a magaslatokat lehordja, s a tájék barátságos, de szelid, szinte érdektelen lesz. A Spitzbergákon a jégkorszakbeli jég pusztítása után valóságos sivatag jelent meg. Az erózió igen erősen csökkent, s helyette a sivatagokon észlelhető lepusztulás támadta meg a hegyeket.

A Jég-fjord oldalfjordjait mindenütt 600–1000 méter magas, majdnem függőleges sziklafalak határolják. De ezeken a sziklafalakon nem látni azokat a vízmosásokat, oldalvölgyeket, szakadékokat, amelyek a mi éghajlatunk alatt az ilyen magas hegyoldalakat barázdálják. Norvégiában a fjordok meredek oldalai már le vannak gömbölyödve, hatalmas vízesések zuhognak le róluk. Mindenütt látszik a folyóvíz romboló hatása, pedig Norvégia fjordjainak oldalfalai sokkal ellenállóbb kőzetekből vannak, mint a spitzbergai fjordokéi.

160

A Jég-fjord körül leginkább vízszintes rétegből vannak a platók. Ezek lepusztultak rendesen valami nagyon ellenálló, kemény rétegig. A platók tetején sok helyen meglátni még a lepusztult vízszintes rétegek maradványait olyan lépcsős magaslatokban, mintha valami vékony, nagy könyvre kisebb könyvet, erre még kisebbet stb. tennének. Az ilyen maradványok rétegei puhábbak, mint az, ami a platót beborítja s a további lepusztulástól mintegy megóvja. A megmaradt réteg-lépcsőzet piramisa azért nem pusztult le, mert ott valami igen kemény vulkáni kőzet hatotta át a rétegeket.

A megmaradt, kemény platótakaró tetejét nem mindig borítja el hó, s ha csakugyan hómentes, akkor érdemes felmásznunk! Meglepő látványban lesz részünk! De előbb nézzük meg a falakat, amelyeken ugyancsak nehéz volt, valami kár-fülke segítségével felmásznunk. Mert a falak felső része teljesen függőleges, csak a falak lábánál van óriási törmelék. Spitzbergai utazásunk második napján kerültünk ilyen óriási, meredek törmelékgarmadák lábához. Egyik útitársammal megállapodtunk abban, hogy azalatt az egy óra alatt, amíg a hajó ott áll, felmászunk az egyik törmelékgarat csúcsáig, hogy keletkezésüket jobban kitanulmányozhassuk.

Az ám! A növénytelen, emberhangtalan szörnyű pusztaságban nem tudtuk megbecsülni, hogy mire vállalkoztunk! A fal 1000 m magas volt (56. kép), a törmelékgarmadák majdnem a falak derekáig felnyúlnak, tehát csúcspontjuk magassága 400–500 méter! Négyszer-ötször olyan magasak, mint a Gellérthegy! Erre még jó úton sem lehetne félóra alatt felmászni! De a törmelékgarmada lazán egymásra hullott, óriási kövekből van. Legjobb példát mutat erre a 63. kép. Ez a kép az Advent-öböl fölött emelkedő törmeléklejtőnek kivételesen igen lankás része, az

161

egyik eltűnt gleccser morénájával összefolyva. Az óriási kövek közt semmi puha málladék, semmi agyag! Csupa száraz, szögletes, néha iszonyú nagy kődarab, alig lehet rajta járni. Csak a kövek felszínét ellepő zuzmók, itt-ott félénken meghúzódó mohapárnák emlékeztetnek az életre.

63. kép. Törmeléklejtő az Advent-öböl fölött. (Cholnoky felv.)

Az ilyen törmelékfelhalmozódás a mi éghajlatunk alatt is lehetséges, kivételesen, rövid időre. A vihnyei Kőtenger jó példája ennek. De nálunk ez csak rövid életű. A kövek elmállanak, közeiket megtölti a málladék, gyorsan ellepi a növényzet s a kőtenger elveszti félelmes arculatát. A 63. ábrán látható kőtenger azonban igen régi, hisz pleisztocén kori (diluviális) gleccser morénájával van összegabalyodva! Így tehát sok ezer esztendős! A kövekben levő kristályszemcsék ragyognak, a kövek éle friss, alig

161

alig van legömbölyödve. Oly lazán henteregnek egymáson, hogy lépésünk alatt minduntalan kibillennek! Mintha még most is lassú mozgásban volna a pokoli kőhalmaz. Mozog is! Majd később meglátjuk miért és hogyan. Különösen a meredek oldalú törmelékgarmadák kövei feküsznek nagyon labilis állapotban egymás fölött. Sajnos, az ilyent nagyon nehéz fotografálni, hisz a gépet is nehéz fölállítani!

A törmelékgarmadák fölött függőleges barázdák vannak a sziklafalakon, csodálatosan szabályos közökben. Az említett alkalommal nem juthattunk föl a garmadán a barázdákhoz, hisz alig tudtunk a garmada egy negyedrésznyi magasságáig, talán 100 méterig feljutni. Aztán vissza kellett fordulnunk. A lejutás még talán nehezebb és veszedelmesebb volt, mint a felkapaszkodás, nem lehet sietni lefelé, annyira labilis a kövek helyzete. De könnyen kitörheti itt az ember a lábát! S ha az ügyetlen lépés következtében a laza kőhalmaz megindul, akkor alig van menekülés, a lavinaszerűen meginduló kőfolyás halálra gázolja az embert.

Csak éppen, hogy leértünk kellő időre a hajóhoz. Örültünk, hogy fényképezőgépeinket épségben hoztuk le, s csak turistaruhánkon támadtak nemkívánatos szellőztető nyílások.

Más alkalommal sikerült feljutni a platóra s közelről megtekinteni ezeket a furcsa, szabályos réseket. 64. ábránk mutatja be a spitzbergai sziklafalak rendes szerkezetét.

64. kép. Törmelékgaratok a spitzbergai sziklafalakon. (Vázlatos rajz.)

Fenn a fal tetejének peremén, óriási féltölcsérek sorakoznak egymás mellé, egymástól esetleg csak egészen éles fokkal elválasztva. Borzalmas letekinteni a plató peremeről az ilyen 200 méter mély, függőleges falú féltölcsérbe. A féltölcsér falait a kőzet eredeti repedéseinek mentén keletkezett, félelmetes hasadékok csipkézik. Rajzunkon a

163

középső féltölcsér oldalait berovátkoló rések alsó végénél, ott, ahol a tölcsér kezd összeszűkülni, rétegpárkány vezet körül. A jobboldali rés alsó végétől kissé balra látható pont jelezné azt az életunt hegymászót, aki ide le merne ereszkedni.

A tölcsér alább összeszűkül, mélyen berovott hasadék lesz belőle, s ennek alsó végénél kezdődik a törmelékgarmada. Ezt a féltölcsért az alatta levő rovátékkal együtt garatnak neveztük el. A garat alatt van a garmada. Az 53.,

164

56. és 65. képeken különféle részletjelenségekkel bonyolítva, a garat-garmada rendszernek különféle típusait látjuk. Sőt a fennebb közölt légi fényképek közül is a 11. ábra jobb szélén is jól látni hasonló képződményeket. A sokféle változatosság a vízszintes rétegek különféle ellenálló képességének következménye.

65. kép. Törmelékgaratok és garmadák a Tempel-plató délkeleti sarkán. A plató lábánál fölemelt turzás. A plató magassága 800–900 m (Cholnokv felv.)

A mi éghajlatunk alatt is lehet hasonló jelenséget. meredek hegyoldalakon látni. Az Alpokban az ilyen kőfolyásokat "Muhre" néven nevezik. Láttam egy szépet a Fonyódi-hegy meredek északi lejtőjén, a templom alatt. (*)

(*) Rajzát ld. Cholnoky: A Balaton hidrográfiája. 257. old., 113. ábra. A Bal. Tud. Tan. Eredm. Budapest, M. Földr. Társ. Balaton-Bizottságának kiadványa.

165

aztán meg a Sebes-Körös szűk völgyében, a révi Zichy-cseppkőbarlanggal szemben. De hisz van a magas hegyvidéken elég.

A garmada roppant meredeksége mindjárt bizonyítja, hogy a köveket nem a lefolyó víz szállítja le, hanem csakis önsúlyukkal mozognak lefelé. A kifagyás, a hőmérséklet-ingadozás, a szél stb. megtámadják a garat felső tölcsérjének falait s onnan peregnek le ezek az óriásmorzsák a garmadába. Ha víz szállítaná a törmeléket, akkor az nem állhatna meg ilyen meredek lejtővel. Akkor a törmeléklejtő lankásabb lesz, s a képződményt nem nevezzük többé garmadának, hanem törmelékkúpnak. Ilyent mutat az 55. rajz. Balról a kár-fülkéből kijövö, olvadó hólé patakja készített törmelékkúpot, jobbról rendes vízmosások lábánál látunk hasonló, fluviális (folyó víztől származó) képződményt.

A garatrendszernek ilyen csodálatos kifejlődése a mi éghajlatunk alatt lehetetlen. Ez pusztai jelenség. A Nílus egyiptomi kanyonjának függőleges határfalai előtt ugyanez a tünemény vehető észre. Kanyonnak nevezzük a terasztalan völgyeket, különösen ha meredek oldallejtői vannak.

A garatok közt maradó, előugró sziklapilléreket, különösen ha a garattölcsérek elválasztó sziklaélei nagyon elpusztultak, a magyar ember szószék néven szokta nevezni. Használjuk ezt föl morfológiai névgyűjteményünkben, s azt mondjuk, hogy a spitzbergai sziklafalakat meglehetős szabályos közökben garatrendszerek barázdálják, a garatrendszereket egymástól szószékek választják el, s a hegy lábát a garatokon lepergő törmelék garmadái borítják el. Két szomszédos garmada közt tűnik el a szószék lába. Ez a szabályos elrendeződés a kőzet repedezettségének következménye, s típusosan sivatagi jelenség.

Egyetlenegyszer volt alkalmam a garatrendszert

166

munkában látni. Hajónk az Advent-öböl és a Delta-fok között igen közel ment a csodálatosan meredek sziklafalakhoz, s talán a hajó indította hullámok kis rázkódása okozta, hogy az egyik tölcsérben megindult a törmelék, s kígyózó, hosszú vonalban zúgva omlott alá a törmelékgarmadán. Ha ez valakit ott ért volna! Hordónyi kövek játszi könnyedséggel ugráltak lefelé, vészes sebességgel!

Még csak azt kell megjegyeznünk, hogy a garatrendszerek ilyen szabályosan csak vízszintes rétegekből fölépült lejtőkön képződhetnek. Az előbbi részekben közölt légi fényképek legtöbbjén nem látni, mert a képek közül a legtöbb a fősziget északi és északnyugati oldalán készült, részben tömeges kőzetekből, részben erősen megzavart rétegekből fölépült hegyvidéken. Az ilyen hegyek lejtőin ez a szabályosság nem várható.

Ha a Spitzbergákon sok eső volna, a törmelékgaratok vízmosásokká, a garmadák törmelékkúpokká alakulnának át, s egyszerre megszelídülne a tájkép.

Ez az első igazi sivatagi jelenség a szigetcsoporton.

*

A sivatag tüneményeinek más képviselőit a platók tetején fedezhetjük föl, ha a plató teteje hómentes. Az Advent-öböl fölött délnyugatra emelkedő, 600 méter magas fennsíkon láttam először, de éppen a lehető legtökéletesebben kifejlődve.

A fennsík legfelső rétege a geológiai újkorból való, néhány centiméter vastag homokkő-lemezekből áll. Elég kemény, tömött és egyenletes. Ennek a homokkőnek darabjai alig-alig megkopva, összevissza forgatva, csodálatos takaróval fedik a fennsík tetejét (66. ábra).

66. kép. Kősivatag (hammada) az Advent-öböl fölött. (Cholnoky felv.)

Igazi hammada ez! Ilyent csak a sivatagon lehet látni. A kődarabok körülbelül könyv nagyságúak, mindenféle-

167

képpen összeforgatva, egymáshoz tömve hevernek a felszínen (66. kép). Ha elhányjuk őket, észrevesszük, hogy lefelé mind kevesebb és kevesebb a rendetlenség közöttük, mind több és több homok és agyag tölti meg a lefelé kisebbedő hézagokat, s mintegy félméternyi mélységben összerepedezve ugyan, de eredeti helyükben találjuk meg már a rétegeket.

Mi az az erő, ami ilyen csúnyán bánik a sziklafelszínnel? Nem más ez, mint a fagy és a napsugár váltakozása, az ún. kifagyás. A rétegek közé beszivárgó s ott megfagyó víz feszítő erejével szétrepeszti, majd helyükből egészen kimozdítja a köveket. A Zord-völgyben, a Green-öböl nyugati mellékvölgyében találtam erre vonatkozólag néhány kitűnő példát. A tömör, nagy, jurakori homokkő-tuskók össze-vissza vannak repedezve, s ha csak gyöngén megbolygat-

168

juk is őket, azonnal szertehullanak. Ha bőven esnék itt az eső, milyen hamar szétmállanának ezek a kövek, s milyen gyorsan letakarodnék a törmelék és málladék, hogy csupasz sziklafelületet vagy pedig finom törmelékkel borított alluviumokat találjunk egymás mellett. Itt a kövek bámulatosan kevéssé kopottak és mállottak. Hisz itt minden olyan állandó, olyan tartós ebben a sivatagi éghajlatban!

Az Advent-öböl északnyugati sarkán, a plató meredek pereme alatt valami régi bánya van, bizonyosan szenet kerestek benne. A bánya faácsolatának egy része künn van a szabad levegőn, kitéve szélnek és esőnek. A gerendák egyikébe 1896-os évszám van belekarcolva. A gerenda és a karcolás 1910 nyarán, tehát 14 év múltán olyan ép, olyan friss volt, mintha csak tegnap vésték volna oda. Még a fa sem pusztul el itt a szabad levegőn, nem csoda, ha a kövek összerepedezve, de épen, mállás nélkül megmaradtak.

A hammadán a kövek némely helyen tökéletes zűrzavarban feküsznek, nagy területen. Ez az igazi hammada, a sivatagok jól ismert fajtája. A sivatagokon a szél munkája óriási. Minden apróbb törmeléket elszállít s helyenkint csak a durva, nagy kövek takarója van meg. A Spitzbergák hammadáin a köveket a kifagyás lazítja, repedezteti apróbb darabokká, a Szaharán a rettenetes nappali napsugár és az éjjeli kisugárzás váltakozása. Nappal a tűző Nap hevében a közet felszíne 50–60°-ra fölmelegszik, éjjel pedig 0°-on alul is lehűl. Ez a heves hőmérséklet-ingadozás úgy bánik a kővel, mint a forró víz a pohárral. Azonnal darabokra repedezik tőle. A napsugár csak lassan, de biztosan dolgozik.

A sivatag hammadái a legnehezebben járható területek. Irtózik tőlük minden karaván. A fekete, szögletes kövek tönkreteszik az állatok lábát, a gyalogos alig tud előre vánszorogni.

Ilyen igazi hammada ez a szörnyű kőtenger is a plató

169

tetején, a Jég-fjord környezetében. Alig lehet rajta járni. A kövek tökéletes rendetlenségben, rendesen élükre állogatva hevernek.

De hogy a sarkvidéken vagyunk, arra néhány lépés után mindjárt figyelmeztet bennünket az a meglepő tünemény, ami egyszer engem annyira bámulatba ejtett, hogy fél nappal elkéstem miatta a hajóról. Ez a tünemény a kövek szabályos, poligonális, vagyis sokszögű vonalakban való elhelyezkedése. De ez már a tundra-jelenségekhez tartozik, s ezekről későbben szólok. Még néhány adatot kell említenünk a sivatag-jelenségek közül.

Az Advent-öböl mélyén kis, lankásoldalú völgy vezet föl a platóra. Ezen mentünk föl mi is. A völgy tele van hányva szögletes kövekkel. Furcsa látvány! A völgy fenekén semmi nyoma a pataknak, vagy vízmosásnak. A feneket éppen olyan laza, durva kőtenger fedi, mint a völgyoldalakat. Ez a kőtenger egyik oldalon a plató magasabb részeiről lejövő, kezdetleges gleccser morénájába megy át, a másik oldalon az előbb leírt hammadába.

Ha itt megeredne az eső – amúgy felhőszakadásszerűen, mint nálunk szokott néha –, akkor itt olyan lavina keletkeznék, hogy szinte leírhatatlan! Az évezredek óta majdnem változatlanul ott heverő kövek egyszerre lezúdulnának s beleomlanának a fjordokba. Durva delta képződnék belőlük. A második nagy eső a még megmaradt törmelékből rendes, nálunk jól ismert törmelékkúpot építene a delta fölé. A völgy kitisztulna, fenekén a patak, vagy vízmosás bevágódna, s ez a sivatagi jelenség eltűnnék. Az igazi sivatagokon, a melegebb égövek alatt vannak ilyen vízáradások néha. Ezek rémületes mennyiségű törmeléket tudnak megmozdítani a vádikban. Valóságos hegyomlások ezek. Ilyen vízözön a Spitzbergákon nincs, ennyiben még sivatagabb a Szaharánál is.

170

A sivatagokon működő, pusztító erők közül talán legfontosabb a szél. Meg kellett tehát vizsgálnunk a mi arktikus sivatagunkon, hogy van-e csakugyan a szélnek pusztító hatása, észlelhető-e az úgy nevezett defláció? Nehéz itt megállapítani, mert nagyon kevés homok képződik, s ami mégis kipereg a kőzetből, azt a szél mindjárt beleviszi a fjordokba. Kifúvást azonban bőven lehetett látni. Különösen a Nordenskjöld-gleccser elé nyúló kemény kavicsturzáson lehetett látni, hogy a szél minden laza anyagot elmozdított, s a mohapárnák hosszú gyökere kinn fekszik a kavicson, a szél az alig-alig kapaszkodó, szegény mohacsomókat nagy körben forgatja. Mivel a meredek sziklafalakra felmászni nem volt módomban, a defláció mértékéről nem szerezhettem kellő tapasztalatokat.

*

A sivatag tüneményeivel párosul a tundra-jelenségek egészen idegen, meglepő tünemény-csoportja.

A tundra általánosan ismert szó. Azokat a területeket jelenti az északi sarkvidéken, amelyeken a hideg és a föld fagya miatt nem nőhet már erdő, hanem vastag moha és zuzmó lepi el. A tundra csakugyan csakis ott jelenhet meg, ahol a föld bizonyos mélységben állandóan meg van fagyva. A fagyott föld felszínén nyáron felolvad egy fél méter vastag réteg, de ez alatt aztán állandó fagy következik. A Spitzbergákon a szénbányákban a szikla hőmérséklete 0°. Ha feltesszük, hogy a talaj hőmérséklete itt is 30 méterenként lefelé emelkedik egy fokkal, akkor világos, hogy 120 méter mélységben találunk meg nem fagyott talajvizet.

Amúgy mellékesen megjegyezve, ez nagyon különös jelenség. A bányák előtt a nyílt fjord vize 200 méter mély. A víz hőmérséklete jóval 0° fölött van. Így tehát a fjord vízszíne alatt 120 m mélységig a tengervíz olvadt állapotban, a talajvíz fagyott állapotban van!

171

A fagyott földön felolvadó, legfelső, mintegy fél méter vastag réteg folytonosan mocorog. Amikor a víz megfagy, kiterjed. Ez a felolvadó földréteg is megfagyáskor kiterjed, olvadáskor megint összehúzódik. Ha megolvadás után még ki is szárad, akkor még inkább összehúzódik. A mozgás igen lassú. Minden ősszel megfagy, s akkor kiterjed s minden tavasszal megolvad s akkor összehúzódik, megrepedezik, mint a kiszáradó, agyagos iszap, a pocsolya fenekén. Ha ez a megolvadó és újra megfagyó réteg lejtőn fekszik, akkor részecskéinek mozgása a kiterjedéskor és összehúzódáskor mindig nagyobb mértékben történik lefelé, mint fölfelé. Mondhatnám, hogy olyan féregszerű mozgást végez, amelynek eredménye egy évben csak néhány tizedrész milliméter, de néhány évszázad alatt már métereket tehet ki, s a meg-

172

olvadó, felső törmelékburok lassan nyomul lefelé a lejtőn, esetleg szabályos hullámokba torlódik, egyes helyeken a szétvált darabok alsó része a lopva folydogáló víz miatt könnyebben csúszik s a darabok oldalt fordulnak.

A 67. ábrán látunk olyán tundrát, amely tégla alakú hasábokra bomlott szét, a hasábok alsó része előre csúszott, s a hasábok szépen lefeküdtek. A 68. ábra mutatja mostani helyzetüket. Nagyon gyakori jelenség ez lankás lejtőkön, de igen különös látvány. Mintha óriási gőzeke szántotta volna föl a tundrát, de olyan csodálatos eke, amelyik igen szabályos, téglaalakú hantokat metsz ki.

68. kép. Lefeküdt tundra tömbszelvénye.

Az ilyen lefeküdt tundrán is dúsan zöldellnek a mohák, de csakis a hantok tetején. A hantok oldalán a szél dolgozik s kiszabadítja a gyökereket. A mohán kívül zuzmók és apróvirágos növények is helyet foglalnak, és sokszor édes színpompájukkal mosolyt varázsolnak a fagyos, sivatagos világ múmiaarcára. A mohapárnák néha dúsan, zártan fedik a felszínt, de ez ritkább, inkább laposan homorú felületeken, vízállásos helyeken fordulnak elő. Gyakoribb az, hogy a párnák bizonyos szabályos hézagok, ürességek körül helyezkednek el. (70. kép.)

Az ilyen szabályosan elhelyezkedett mohatelepekkel fedett tundrát poligonális tundrának nevezzük. A mohapárnák poligonális alakokat kerítenek körül, a poligóniu-

173

mok átmérője néha csak néhány deciméter, de néha egy-két métert is kitesz. Alakjuk természetesen változó, nem pontosan egyforma nagyok s nem is egyforma alakúak. A mohapárnák árokszerű mélyedésben vannak, a poligónium üres közepe feldomborodik. Néha tisztán kövek vannak a felszínen, néha, s ez a gyakoribb, a poligonium közepe agyagos.

Ennek a csodálatos jelenségnek magyarázatára a következőket kell előre bocsátanunk.

A hó olvadó vize a kövek között, a törmelékben szivárog alább. Mélyről jövő források a föld fagya miatt nem lehetségesek, de az óriási törmelékgarmadák kövei közül a garmadák lábánál sok víz szivárog elő, s ilyen helyeken süppedős, iszapos helyek vannak, tele nyerszölden virító tundrával. A tundra színe elárulja már a fakadékot. A víz azután a tundra kövei közt határozott utat vesz, ennek az útnak mentén a törmelék finomabb, agyagosabb részét elhordja. Emiatt itt a kövek besüllyednek. Csakhogy a tundra a fagyás és megolvadás következtében mozog, és a mélyedést erős oldalnyomással ismét megszüntetni törekszik. A vízfolyástól jobbra és balra fekvő, agyaggal tömített törmelékréteg lassanként összetolódik, összenyomja a vízfolyásban tisztára mosott, lazán fekvő köveket. De aztán túl hajlik föléjük s a törmelék beleomlik a vízfolyás sekély mélyedésébe. Az így odakerült iszapot megint elhordja a víz, csak a kövek maradnak ott, szépen élükre állítva. A hammadában valóban a vízfolyásokat élükön álló, nagy kövek jelölik a törmelék többi, zűrzavaros részével szemben (69. ábra).

69. kép. A tundrás hammadán keletkezett vízfolyás szerkezete.

Ilyen élén álló kövek segítségével nyomon követhetjük a törmelék alatt lappangó vízfolyást. Az élén álló kövek és a zavartalan hammada érintkezésének vonalán üdén zöldellő mohapárnák élnek, szintén szépen megjelölve a kis

174

eret. A spitzbergai lankásabb lejtőket, kőmezőket nagyon jellemzik ezek s feltűnővé válnak a tundrától ellepett, agyagos törmelék mezőitől, mint moha nélkül, teljesen fedetlen kősorok.

Némely helyen ezek a kövekkel jelzett vízfolyások egyszerre sajátságos törmelékpúpok alatt tűnnek el. Ezek a púpok néhány méter átmérőjű, kerek, agyagos foltok. A lejtő szerint vett alsó oldaluk meredek lépcsőszerű, s itt tele van nagy kövekkel és mohával, a púp közepén pedig nincs kő, csak agyagos iszap, kopaszon, mohátlanul. Néha több lépcsőben egymás fölé emelkednek, s olyan helyen vannak, ahol a vízfolyás esésében egyszerre csökkenés, lényeges lankásodás jelentkezik. A púpok alatt a vízfolyás, élén álló kövekkel jelezve, szépen tovább folytatódik.

Ezek a púpok nem mások, mint a kövek közt szivárgó kis ér zátonyai vagy törmelékkúpjai. Mivel az esés csökkent, a vízfolyás munkaképessége is megcsappant, s iszapját nem bírja tovább vinni, hanem lerakja, s a lerakott iszaptömeget jobbról-balról megkerüli. Természetes, hogy az iszap a kövek fölé kerül, mert máshol nem térhet ki, illetőleg, mert a tundra mozgása kiveti. Ezt majd a poligonális tundra magyarázata világossá fogja tenni (70. ábra).

70. kép. Poligonális tundra vázlatos rajza.

A fagyott föld fölött megolvadt törmelékréteg agyagos földbe ágyazott, különféle nagyságú kövekből van ere-

175

detileg (71. ábra a). A törmelékréteg megfagyásakor erősen összenyomódik és esetleg föl is vetemedik a fagyos földről. Oroszországi tundrákon ez jól ismert jelenség. Kunhalom nagyságú felpúposodások láthatók, sokszor hosszú sáncok. A Balaton jegén képződő túrolásokhoz hasonló jelenségek ezek.

A keményen összenyomódott tundrát megolvadása után poligonális repedések fogják behálózni. A poligóniumok vagy sokszögek vastag tundraréteg esetén nagyok, vékony réteg esetén kisebbek lesznek. A repedésekkel ugyanis a tundraréteg sokszögletű hasábokra válik. Az az erő, amely a hasábokra való válást előidézi, nem más, mint a megolvadással járó összehúzódás. Vastagabb tundrán nagyobb szakító erő kell, tehát nagyobb területű sokszögek válnak el.

A kiszáradó agyagrétegben is kicsi sokszögek keletkeznek; ha az iszap vagy agyagréteg vékony és nagy sokszögek, ha az agyagréteg vastag.

A megrepedezett tundra keresztmetszete most olyan, mint a 71. ábra b rajza mutatja. Tegyük föl, hogy amikor a repedések keletkeztek, akkor egy-egy kő a törmelékből

176

kivált és belehullott a repedésbe. Amikor a tundra újra megfagy, ez a repedés újra bezárulna, de nem megy ám a dolog többé olyan könnyen, mert most útban vannak a belehullott kövek!

A fagy következtében keletkezett kiterjedés azonban óriási nagy erő! Ennek játék legyőzni a törmelék belső súrlódását és bezárni a hasadékot. A sokszögű hasáb talpa ennek következtében összenyomódik, az agyag és a kövek egyrésze fölfelé kitér a nyomás elől, s a hasáb teteje fölpúposodik.

Újra megrepedezik a tundra. Ugyanabba a hasadékba most az előbbi összenyomódás következtében meglazult

71.kép. A poligonális tundra keletkezésének magyarázata. a – Kifagyás folytán keletkezett, reziduális kőzettörmelék. b – A megrepedezett kőzettörmelék. c – A poligonális tundra vázlatos metszete.

177

kövek közül megint belehullik egy. A játék ismétlődik. A törmelék részecskéi igen lassú, de állandó körmozgásban vannak. Fenn a sokszögű tundradarab felső részén a kövek kifelé mozognak, a repedések felé, lenn, a törmelék alsó rétegén befelé mozognak, a hasáb közepe felé, de a kövek a fenékről fölemelkedni nem tudnak. Csak a finomabb, képlékenyebb anyag mozdul fölfelé. Ezt a mozgást a 72. ábra rajza mutatja. A nyilak mutatják, hogy az egyes kövek, részecskék, homok- és agyagszemek milyen irányban mozdulnak el. Ez a mozdulat egy évben csak néhány tizedrész milliméter lehet, de évezredek alatt ez azt eredményezi, hogy a nagy kövek mind a hasadékba kerülnek, az agyag és homok pedig összetorlódik a tundra-hasáb közepén. A nagy köveken a mohapárnák megmaradhatnak, mert gyökereiket olyan részek közé nyújtják le, amelyek inkább süllyedőben vannak. A tundra-sokszög közepén a moha nem maradhat meg, mert a törmelék mozgása gyökerüket kitolja.

72. kép. A poligonális tundra keletkezésének magyarázata. A nyilak a kövek mozgásának irányát jelzik.

Hozzájárul még a tüneményhez az is, hogy a szivárgó víz természetesen a repedéseken talál utat s mindig táplálja a mohapárnák gyökereit, de ezen kívül segít eltávolítani az odakerült iszaprészecskéket is. Valóban a tundra-sokszögeket kerítő repedések igen gyakran szemmel látható vízfolyások.

Fenn az Advent-öböl délnyugati oldalán emelkedő fennsík hammadáján ugyanez a tünemény észrevehető. De ott

178

annyi a kő, hogy a sokszögek közepén is kövek látszanak. Csak az a különbség, hogy a sokszögű részek szélein, a repedések mentén élén állnak a kövek, s ellepi őket a satnya növényzet. A sokszögű mező közepe itt is magasabb. Igazán olyan csodálatos a kép, hogy első pillanatra az ember el sem tudja képzelni, hogy mit lát.

*

Így tehát a Spitzbergákon három igen különböző jelenséget látunk együtt szerepelni. Az egyik az eljegesedés, a másik a sivatag-jelenség, a harmadik a tundra-jelenség. Szinte csodálatosnak látszik, hogy a sivatag-jelenség megfér a másik kettővel s nem zárják ki egymást.

Nagyon fontos ezt tudnunk. Nálunk Magyarországon a pleisztocén (diluviális) eljegesedés idején nagyon száraz éghajlat volt. Az Alpokban és Kárpátokban hatalmas gleccserek töltötték meg a völgyeket, a magyar medencében pedig fújta a szél a futóhomokot, vagy legjobb esetben a gyéren füves pusztákon hullott a por s lösz lett belőle.

A Spitzbergákon a tájképek idegenszerűsége és zordsága akkor tűnik föl igazán, amikor megjelenik a köd, a sarkutazók réme, s vele a vihar és eső. Amikor a sarki Nap alacsony állásából bájos alkony-fénnyel világítja be a holt szikla- és jégvilágot, akkor szinte mosolyogni látszik minden. Előttünk a zöldeskék, mély fjordvíz fodrozik, s remegő képekben varázsolja vissza a hegyek, gleccserek mélyen színezett képeit. A fjord fölött irtóztató törmelékhalmazok és félelmetes sziklafalak emelkednek. Meg kell szokni a szemnek ezt az idegenszerű látványt, hogy a méretekről kellő fogalmat szerezhessen. S amint ott bámuljuk a vöröses színű, kékes árnyékolású, alvilági falakat, tompa dörejre figyelmeztet a Spitzbergákat jól ismerő, kedves svéd tudós. Az egyik garaton most omlanak alá szobanagyságú szikla-

179

tömbök, s csörömpölve, dörögve zúzódnak szét a garmadán. A távcső némileg tájékoztat a pokoli méretekről. Ekkora hegyomlás még az Alpokban is katasztrófát jelentene, s telekürtölnék vele Európa minden újságát. De ki tartja számon ezt itt, a halál birodalmában? A dörgő kőfolyást még sokáig visszhangozzák a szomszédos sziklafalak, mintha igen távoli mennydörgés volna.

73. kép. Mozgó tundrával elfedett vándorkő a Nordenskjöld-gleccser végénél. (Cholnoky felv.)

A falak lába előtt ott van a keskeny partszegélyen a tundra. Szomorú, sötét-szürkészöld színéből csak itt ott csillanik ki a vizenyősebb helyek üde zöldje. Amott a lankás lejtőn látjuk a rejtelmes, lefeküdt tundra téglahasábjait, mint valami óriás-szántás szabályos hantjait. A mozgó, mászó tundra rányomult az egyik nagy vándorkőre. (73. ábra.) Ez az óriási, messziről jött, környezetében egészen

180

idegen kőkolosszus a jégkorszak maradványa. A jégkorszak óriási gleccserei szállították ide. Most örökre be van fagyva az altalaj fagyott rétegeibe, a tundramozgás nem érinti. Ezért a tundra rámászik, zöld prémmel borítva az álmodozó kő gömbölyűre kopott fejét.

A másik oldalon a sziklafalak közül óriási méretű, 4–5 km széles gleccser tör elő. Előtte a fjord sötét vizén vakítóan fehér jégdarabok úszkálnak. A gleccser morénáin a sivatag és a tundra jelenségei látszanak. Milyen ellentét! De a gleccser zöldes jegén átderengő napsugár zöldesen foszforeszkálni látszó fényt gyújt ki a gleccser függőleges homlokfalán. Mintha kísértet járna itt a halott sziklavilág kolosszális sírhalmai között.

Ilyenkor, napsütés idejen mindez oly szolid, olyan mosolygós. Az ember el sem tudja képzelni, hogy aki beletéved ebbe a csodás világba, anélkül, hogy közelében hajó vagy emberi tanya lenne, az elveszett. A sarkvidék sziklái igazán kőszívűek, a gleccserek a halál tanyái!

Csak akkor szerezhet az ember igazán helyes fogalmat a sarkvidék borzalmairól, amikor megjelent a szél és a köd.

Szerencsére egy-két napig ebben is volt részem, amíg a Spitzbergákon tartózkodtam. A Green-öböl nyugati oldalán van egy kis völgy. Nincs neve, azért elneveztem Zord-völgynek. Ebben a kis völgyben végeztünk egyik nap tanulmányokat, s itt lepett meg bennünket a sarkvidéki rossz idő.

Nyugati szél támadt, s Grönland felől nedves hideget és ködöt hozott magával. A Green-öblöt a nyílt tengertől elválasztó félszigetszerű nyúlványt magas hegy borítja, ebbe van belevágódva a Zord-völgy, úgy, hogy egészen átfűrészeli a félszigetet. Nyugati oldalán a völgy vize a nyílt tengerbe, keleti oldalán a Green-öbölbe ömlik, tehát a gleccser-eredetű völgy fenekének közepe táján vízválasztó van.

A völgy feneke teljesen kidolgozatlan, vad, elhagyott

181

gleccsermeder. A Magas-Tátra nagyszerű, gleccser-eredetű völgyteknői, mint a Nagy-Tarpatak, vagy a Kis-Tarpatak felső völgye hasonlítanak hozzá legjobban. Óriási, gömbölyűre kopott vásott sziklák, alattuk tengerszemek, majd vízesések, óriási kövekből feltorlaszolt morénák váltakoznak.

A Zord-völgyben ezekhez a jégkorszakból maradt képekhez most hozzájárulnak a sivatag és a tundra elemei. A Zord-völgy gömbölyded vásott szikláit durva kőtörmelék fedi, a szikla szétaprózódott darabjai. A kis, olvadó hóléből keletkezett patak alig találja útját a rengeteg kövek között. A völgyfenéken mindenütt csak repedezett kőtuskók, még csak tundra is elvétve akad rajtuk.

A vigasztaian dimbes-dombos romhalmaz fölött fölmeredő sziklafalak komorsága, félelmetes zordsága szinte lenyűgöző. A sziklafalak legfelső éleit eltakarja a felhő. Amint felfelé nyomulunk a völgyön, hogy elérjük a tompa vízválasztót, szembe kell kapaszkodni a széllel. Nagyon egyenletes erősségű, erős szél ez, néha jobban megerősödik s viharrá hatalmasodik. Hogy süvöltenek, hogy bőgnek a sziklafalak! Azt hinné az ember, hogy nem maradhat itt a helyén semmi, ez a vihar ledönti a merész bástyákat, megmozdítja a lazán hentergő köveket.

Dehogy teszi! Ami megmozdítható volt valami, azt már mind megmozdította, ami le akart omlani, az már mind leomlott tavasszal, mert az olvadás akkor lazítja meg a legtöbb sziklát.

A vihar permetező esőt szór a szemünkbe. Mintha jég volna, olyan hidegnek tűnik fel. Szinte velőkig hat ez a vihar szárnyán hozzánk verődött vízpor.

Az eget nyugaton szennyesszürke, rohanó felhőzet borítja be. Keleten derültebb a látvány, ott a felhők nem ilyen összefüggőek, de azért éppúgy rohannak, s köztük nem tud áttörni sem a Nap, sem a kék ég. A nedvesség miatt

182

koromfeketének feltűnő sziklák a rongyos felhők nyargaló foszlányai közt szinte ijesztőek. A vizes kövek romhalmaza közt tétován lezuhogó kis pataknak csak itt-ott van mederhez hasonló kis árka. Mintha a teremtés második napján volnánk, életnek nyoma sincs, az ég még nem vált el a Földtől s a vizek még határtalanul kóborolnának a térben s az alig megteremtett Földön.

Szerencsére az eső itt nem nagyon esett, mert hisz a szél a hegy nyugati oldalán emelkedett föl, tehát ott esik az eső, itt a keleti oldalon a szél már alászáll, s tudjuk, hogy ahol a szél leszáll, ott csapadék nem keletkezhetik.

Amint azonban a vízválasztó nyereghez közeledtünk, oly sűrű lett az aprószemű eső, és olyan sűrő köd fogadott bennünket, hogy eltévesztettük egymást szem elől. A nehéz járás miatt nagyon szetszóródott a társaság, majdnem mindenki egyedül bukdácsolt a kövek közt. Útitársaim egészen eltűntek szemem elől. A nedves, síkos köveken óvatosan kellett felfelé kapaszkodni, s nem figyelhetett az ember az irányra. Így történt, hogy fenn a nyergen az a veszedelem érhetett bennünket, hogy teljesen eltévesztjük az irányt, s esetleg a másik oldal felé indulunk le. Ki tudná megmondani ebben a szörnyű vizes, ködös levegőben, hogy az egyenetlen térszínen merre van kelet és nyugat? Szélcsendben ez a veszedelem nem is hinnők el, hogy mennyire végzetes lehet. De szerencsére az orkán tájékoztatott, hogy merre kell fordulnunk, ha vissza akarunk térni.

De tapasztalatlanabb társaink így is zavarba jöttek, s eleinte csak egy-két "halló!" kiáltás hangzott. Végül már zengett az egész völgy, jól hallottuk vezetőnk sztentori hangját, s lassankint összeverődve, visszafordulva kikerültünk ebből az elátkozott sötétségből.

Amikor a köd alól kibújtunk és egyszerre végigláttuk a Zord-völgyet, le a Green-fjordig, még sokkal zordabbnak,

183

még sokkal félelmesebbnek tűnt fel a kép. A fjord vizét most tajtékzó hullámok fehér tarajai sávozták, mintha a haragos elem fogát vicsorgatná felénk. Hajónk biztos révben horgonyzott, a sziklafalak szélárnyékában, nekünk egyáltalán semmi félelemre és aggodalomra nem volt okunk.

... De képzeljük most el, ha ilyen időben, ismeretlen vidéken, szánvontatással lezsarolt menekülők vonszolják magukat az öböl felé, s ott nem várja őket senki, csak a bizonytalanság, hogy meg lehet-e kerülni a fjordot, s a kétségbeesés, hogy mekkora kerülőre kényszeríti őket ez a mélyen benyúló öböl ismét! Milyen borzalmas helyzet lehet ez! Nincs sátor, amelyben barátságos tűz fogadná a fáradt menekülőket, s ahol mnegszárogathatná átázott ruháit, fölmelengethetné gémberedett tagjait. A minimumra lecsökkentett élelmiszer-adagok miatt a test fáradt, az idegrendszer kimerült, a megbódult fantázia rémképeket varázsol a vánszorgó alak szeme elé!

Igazán nagy lelkierő, óriási elszántság kell ahhoz, hogy valaki a még ma [1926] nagyon megbízhatatlan repülőgéppel próbáljon az Északi-sarkra jutni! Ha kényszerül leszállni s nem tud többé fölemelkedni, akkor a legrémesebb gyalogút áll előtte. Nem is beszélek a befagyott, torlott jégen való áthatolásról, nyáron, temérdek nyílt víz kerülgetése közben. De ha elérte az expedíció a Spitzbergák északi szélét, onnan most a partok mentén, a fjordokat kerülgetve kell visszatérniök, a most leírt, rettenetesen zord tájképek közt!

Közben elmúlik a nyár, itt az ősz, kezdődik a rendes ködök és hóviharok ideje. A hőmérséklet mélyen zérus alá száll, a lejtőket ellepi a hó, s a tengeren kezd a jég megtorlódni, a fjordok vékonyan befagynak.

De mit csinálnak, ha gleccseren kell keresztülmenni? A tenger felől meg nem kerülhetik, mert nincs csónakjuk, vagy pedig csónakkal a háborgó tengeren nem is lehet megkísérelni a jégfal előtt, a zajló, hánytorgó jégdarabok közt

184

átsurranni! A gleccseren kell átmenni, s a jégfolyam 4–5 km széles. Némelyik elég sima és oly kevés rajta a repedés, hogy nem nehéz rajta átmenni. De láttuk pl. a Wahlenberg-gleccsert! Kétségbeesett vállalkozás volna, még a leggyakorlottabb alpinistától is, ezen átmenni! A gleccser homlokfalán folyton dörögnek a jégomlások, a gleccser csodálatos gyorsan nyomul előre. Felszíne a különféle irányú repedésekkel majdnem pillérszerű darabokká van szétszabdalva, s a jég mozgása majdnem szemmel látható. Ezt a gleccsert pl. messze fenn lehetne csak átszelni, óriási kerülőt kellene tenni miatta, a legnehezebb úton, a legvadabb hegyvidéken át.

Ha Amundsen nem találkozott volna vadászhajóval, neki is ez a keserves sors jutott volna osztályrészül. De ő a szerencse fia volt minden vállalkozásában. Sikertelen sarki próbálkozása igazolta Mittelholzer aggodalmait, amelyeket ebben a könyvben mondott el.

Amundsen utazása csak azt igazolta, amit Peary tapasztalt, amikor az északi póluson járt. Úgy látszik, nem hitte ot, hogy Peary csakugyan a sarkon járt, mintha bántaná hiúságát, hogy ezt a sarkot nem neki sikerült elérni először, mint a délit. A sarkvidéki tenger 3000 méteres mélységeit igazolta. A nyáron olvadozó és gyorsan mozgó torlott jégen való leszállás és fölemelkedás veszedelmei nyilvánvalókká váltak. Korán van még repülőgéppel ilyen vakmerő vállalkozásokba kezdeni.

Igazi eredményeket Mittelholzer hozott haza fényképfelvételei révén. Örökbecsűek ezek a felvételek, s mély bepillantást engednek meg erre a halott világra, a fagy és a sivatag szörnyű egyvelegére. A sarkvidék és a sivatag mindegyik egymagában is halálos ellensége minden életnek, a tundra csak kaján, álnok mosoly rajta, mintha hívogatna, hogy a halálba csaljon bennünket.

185

...És ma mégis több ezer ember él a szigetcsoporton. Csakis úgy tudnak megélni, hogy a Föld termő vidékeiről egymás sarkába hágó hajókkal szállítják föl az élelem, védelem és kényelem nélkülözhetetlen eszközeit. Ha ezek a hajók nem tudnák őket a téli szükségletekkel ellátni, menthetetlenül elvesznének mindannyian.

És minden borzalmassága, minden kegyetlensége mellett is milyen fenségesen szép ez a tájék! Derült nyári napokon alig tudunk megválni a csodálatosan nagyszerű képek látványától! Mert itt a természet leghatalmasabb erői meglassított életfolyamattal működnek. Az erózió alig dolgozik, hisz nincs elég csapadék; a pusztító mállás nem gázolja le a hegyeket a sárba, hanem büszkén emelik fejüket az ég felé, dacolva vésszel, viharral.

S a kép legnagyobb szépsége éppen az, hogy nincs benne ember! Ha a tengertől eltávozunk, minden állati élet is megszűnik. A tenger vizében, az állatélet igazi színterén nyüzsög a sok élőlény. A tenger fölött ott sikonganak a sirályok, a tundrákon látni valami tyúkféle madarat, de benn, a felvidéken, távolabb a tengerpartjától megszűnik minden élet, s a kő, a hó és a jég veszi át mozdulatlan, hallgatag világát.

Csak az orkán üvölt, mintha a halál démonai őrülten parodizálnák a gyászmise orgonáját...